DE A.R. LANDDAG 15 SEPTEMBER DEN HAAG Zeventigmaal zevenmaal DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 KON. NED. LANDBOUW COMITÉ Een onderzoek naar den druk der vaste lasten in den tuinbouw De verlaging van den broodprijs Dezer dagen is de maandelijksc.be vergade ring der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw-Comité te Utrecht gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mededeelingen of genomen besluiten wordt het volgende gemeld; In veehonderslkringen wordt het als een onbillijkheid gevoeld, dat alleen de z.g. er kende bedrijven boventallige vaarskalveren kunnen aanhouden tegen betaling van 15 per stuk, aangezien de niet-erkende bedrijven daarvan nadeelen ondervinden. Voorgesteld werd te bevoegder plaatse te bepleiten, dat ook de niet-erkende bedrijven in de gelegen heid worden gesteld na storting van een bedrag van 15.— een extra-stierkalf aan te houden. Besloten werd dit punt voor te leg gen aan den directeur der Ned. Veehouderij Centrale. In verband met de van regeeringswege voorgenomen reorganisatie der provinciale veevoederbureaux, waardoor deze een meer ambtelijk karakter zullen krijgen, werd be sloten den directeur-generaal van den land bouw er mede op de hoogte te stellen, dat het in deze meer aanbeveling zou verdienen op de bestaande, aan het particulier initiatief ontsproten instellingen voort te bouwen. Ingekomen was een uitnoodiging van het centraal bureau der veilingen in Nederland mede te werken aan het in stellen eener commissie, welke gege vens aal verzamelen omtrent den druk der vaste lasten in den tuinbouw. Be sloten werd aan deze uitnoodiging ge volg te geiven en den heer H. van Toledo te Haamstede uit te noodigen als v ertegen woo I'd i ger van het Comité zitting te nemen. Huldiging Olympische kampioenen Voorloopig uitgesteld Op veler verzoek is de huldiging der Olym piscihe kampioenen, die a.s. Donderdag in het Kurhaus te Scheveningen zou plaats hebben, voorloopig uitgesteld. Zoodra de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité uit het buitenland is te ruggekeerd zal met hero overleg worden ge pleegd op welk oogenblik deze huldiging die na Los Angelos in 1932 eveneens is ge houden wel zal plaats hebben. Ned. Industrie in Indië Een éigen vertrouwenspost In het tiende jaarverslag van het Verbond van Ned. Werkgevers wordt medegedeeld dat de plannen van het Verbondsbestuur tot het vestigen van een eigen vertrouwens post voor de Nederlandsche industrie in Indië in verren staat van voorbereiding ver- keeren en dat zij waarsohijnlijk spoedig hun beslag zullen krijgen. Tentoonstelling van Rundvee De Gooische Landbouw Sportvereeniging organiseert een tentoonstelling van rundvee, paarden, varkens, schapen en geiten, en wel op Donderdag 3 September a.s. te Laren (N.H.). Reeds zijn talrijke inschrijvingen in gekomen. terwijl belangrijke geld- en andere prijzen worden beschikbaar gesteld. De richtprijs voor rogge is bepaald op een bedrag liggende tusschen 7 en 8 per 100 k,g. Gevreesd wordt dat de regeerimg pas zal ingrijpen als de roggeprijs tot beneden de f 7 eou dalen. Daar bij het vaststellen van den roggeprijs geen rekening kon worden ge houden met de zeer lage strooprijzen welke thans gelden, moet het billijk worden geacht, dat de regeering een daling van den rogge prijs beneden f7.50 per 100 k.g. zou verhin deren. Een gunstige invloed op de roggemarkt zou uitgaan van een eventueele toezegging der regeering de denaturaticvergoeding van rogge niet te verlagen. Besloten werd deze aangelegenheid te be spreken met het college van regee rings com missarissen. De prijs van het inlandsche superfosfaat is aanmerkelijk hooger dan dat van het buiten- landsche product, zondat dat dit door het verschil in algemeen kosten peil behoorlijk kan worden gemotiveerd. Besloten werd de andere centrale land bouworganisaties voor te stellen de regee- ring te verzoeken op de prijszetting van het superfosfaat door de Ned. producenten toe te zien. Het heeft de aandacht der organisaties getrokken, dat de stijging der graanprijzen op_.de internationale markt stemmen, heeft doen opgaan, welke een verlaging van den prijs der vita-tarwe bepleitten met het doel aldus de mogelijkheid te openen tot verla ging der brood-prijzen. De vergadering was echter van oordeel, dat de extra-bate voor het ïandbouwcrisisfonds, voortvloeiend uit deze prijsverhooging ten goede dient te komen aan die groepen van land- en tuinbouwbedrij ven, welke nog in izeer moeilijke omstandig heden verkeeren. Ook zullen nu gelden beschikbaar zijn voor hulpverleening aan de kleine boeren, zoodat de verlaging van den tarwerichtprijs van 10 op ƒ9 per 100 kg. weder ongedaan zal "kunnen worden gemaakt. Verlaging van den broodprijs, hoe wen- schelijk ook op zichzelf dient niet te worden gezocht in verlaging van den prijs der grond stof, doch dóór vermindering van de bekro ning van diegenen die bij de verwerking van tarwe tot brood en bij de distributie van laatstgenoemd artikel zijn betrokken. Beslo- ten'werd zoo mogelijk in samenwerking met de confessioneele centrale lamdbouw-organi- saties dienaangaande te bevoegder plaatse stappen te doen. Officieele berichten BURGEMEESTERS Eervol ontslag ls verleend als burgemeester der gem. Ossendreoht, aan F J v de Ven. Be noemd in zijn plaats is A A E Ch Voeten. Be noemd is tot burgemeester van Maarheeze, R H van Sohaik; tot burgemeester van Gulpen, mr E J C Marres; idem van Wülre. J A A Gü- zels; Idem van Cadzand, C le Nobel; Idem van Vogelwaarde, F A Hendrikse, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van Westdorpe. GEMENGD NIEUWS ZES GROOTE SLANGEN ONTSNAPT Griezelige ontdekking te Helmond VIER WEER GEVANGEN Vorige week zijn uit den vogel- en dierenhandel van de firma Corstens- Verschuren te Helmond, zes groote slan gen uit hun kooi ontsnapt. Het waren alle dieren van 1/% tot 43/2 meter lengte en begrijpelijk verwekte de ontvluchting van deze gevaarlijke dieren pogal eeni- ge consternatie. Daar de slangen via het terrein achter het pand de vrijheid hadden opgezocht, werd hier onmiddellijk met het opsporingswers begonnen, waarbij gebruik werd gemaakt van een speurhond. Op het terrein, achter de Ambachtsschool, werden Zaterdagmiddag twee opgespoord en door den heer torstens gevangen. De hond moest niets van de sis sende beesten hebben! Zondagmiddag heeft de heer C. er nog twee gevangen. Een er van lag op den muur, welke den belenden- den tuin der E.E.P.P. Capucijnén omheint. Gisteren is de jacht op de twee andere slan gen voortgezet. Mogelijk zijn ze over genoem den muur geklommen, zoodat ook de tuin der Pajters zal worden geïnspecteerd. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend ls do aan de Orde van Öranje- Nassau verbonden eere-medaille In zilver, aan A F VLnck te Nijmegen. INSPECTEUR SCHEEPVAART Benoemd is tot inspecteur voor de scheep vaart, de luit. ter zee le kl. G Mante. NOTARIAAT Aan L J J Lobach ls ontslag verleend uitzijn betrekking van notaris te Den Bosch. REGISTRATIE EN DOMEINEN Aan mr J Pleijte ls eervol ontslag verleend als ontvanger te Breda. Benoemd zijn tot in specteur, te Den Haag: O Verhagen, Haarlem; te Amsterdam T W de Tourton Bruijns, aldaar; te Haarlem C S Heerma van Voss, aldaar; te Rotterdam F D de Greef, aldaar; tot insp. der dir. bel., invoerr. en acc. te Amsterdam, J L K Minderhoud, aldaar; te Den Haag: J J de Vries; benoemd is, tot ontv. der invoerr. en acc. te Kerkrade JStation), H Hessels te Den Haag. TARIEFCOMMISSIE Aan den heer J M I Schaepkens van Rtempst te Maastricht is eervol ontslag verleend als buitengewoon lid der tariefcommissie, bedoeld bij art. 8 der Tariefwet 1934 en als zoodanig benoemd de heer ir Petrus Regout te Maastricht POLITIERECHTERS De Minister van Justitie heeft aangewezen voor den tijd van twee jaren in de Enkelvou dige Kamer voor de vereenvoudigde behande ling van strafzaken bij de arrondissements rechtbank be Den Haag: tot lid jhr mr H. O Feith, vice-president en tot pl.v. leden mrs A B Bommezijn, J R Thorbecke, H Haga, J H v Laer, G H B v den Boom, H v Wageningen, J L L Wery, A J Paulus, P G M v Meeuwen, "W G F Borgerhoff Mulder, allen rechter en prof. mr J. M. v Bemmelen, rechter-pl.v.te Dor drecht: tot lid mr J Bentfort van Valken burg, rechter en tot pl.v. leden mrs H Heuve- link, J H v Welsen, M v Aken en G A Schreu- der, allen reohter; t>e Utrecht: tot lid mr C Veen, rechter en tot pl.v. leden mrs M E Have- laar, president, D Kaars Sljpesteün, vice-presi dent, T. J. Dorhout MeeS, A D v Regteren Al- tena, H F J M Loeff en D Visser, allen rechter. Van vele zijden ontving het Prov. Verband van Prop. Clubs in Zuid-Holland reeds vragen om trent de sprekers op den op Prins jesdag te houden landdag. De Sprekers Zooals reeds eerder gepubliceerd, hopen de ministers Dr. H. COLIJN en Mr. J. A. DE WILDE op dezen toogdag te komen. Verder zullen als sprekers optre den: (alphabetisch)' Ds. B. E. J. BIK, Hersteld-Evang. Luth. pred. te Enkhuizen. Ds. W. BIJLEVELD, Chr. Geref. Pred. te Haarlem. Mr. G. A. DIEPENHORST. Voorzitter van het Verband van A.R. Prop. Clubs in Nederland te Zeist. Dr. K. DIJK, Voorzitter van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag; Geref. Pred. te Den Haag. Ds. M. VAN GRIEKEN. 2de voorzitter van het Centr. Comité van A. R. Kiesvereenigingen; Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. J. SCHOUTEN, Vice-Voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen; Lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam A. WARNAAR, Voorzitter van het Provinciaal Verband van A. R. Prop. Clubs in Zuid- Holland; Burgemeester te Ha- zerswoude. Kaartverkoop Toegangskaarten a 0.30, recht gevend op sterk verlaagde spoor wegtarieven, zijn verkrijgbaar, voor: Groningen: bij de Nieuwe Prov. Groninger Courant, Groningen. Friesland: bij Blok, Grootzand, Sneek. Drente: bij G. F. Hummelen Assen Zeeland: bij J. S. Hoek, Veersche- singel 65, Middelburg; en voor het eiland Walcheren: bij B. P. Davidse, bu reau „De Zeeuw", Goes. De Zuid-Hollanders bij den secre taris van hun K. V. of Prop. Club, die tevens alle gewenschte inlichtingen kan verschaffen. Organisatie kaartverkoop Sommige plaatsen vroegen reeds voor de tweede of derde maal kaarten in voorverkoop aan. Bij ge ruchte werd echter vernomen dat in eenige andere plaatsen dc ver koop niet aan de verwachtingen beantwoordt. Daarom deze wenk voor de secretarissen: wacht niet tot de kaarten bij u thuis afgehaald worden. Stuur een circulaire rond aan de leden uwer vereeniging of nog beter: laat een aantal leden van K.V. of Prop. Club langs de huizen gaan en bij geestverwanten de kaarten te koop aanbieden. Dat is een beproefd systeem dat altijd succes heeft. Laat het een edele wedloop worden om de landdag zoo goed mogelijk te doen slagen! In plaatsen waar geen kaarten verkrijgbaar zijn, worden die toe gezonden na ontvangst van het verschuldigde bedrag voor toe gangskaarten en consumptie-bon nen op postrekening 18138 van de Boazbank te Den Haag of per postwissel aan deze bank: Molen straat 45, Den Haag. Alle correspondentie uitsluitend aan secr. „Mobiel", Soestdijksche- kade 912, Den Haag. ROFFELRIJMEN EIGEN SCHULD Sörenseneen Deensche zwemster Die gekampt heeft in Berlijn Moest met een gering geachte Derde prijs tevreden zijn. Schoon ze een der favorieten Heette op de rugslagbaan, Zag ze door één slag van 't Noodlot Zich de eerste prijs ontgaan. Sörensen had een gelukspop, Een mascotte noemt men dat, Een moderne soort van afgod, Die ze altijd bij zich had-. Bij de overgroote drukte In 't Olympisch stadion Overkivam haar wel het ergste Wat haar overkomen kon: Eén moment vergat ze 't popje, Met het droevig resultaat Dat haar afgod werd gestolen Door een laffen onverlaat! In een heel-bij dagblad las ik: Deze mensch heeft niet bedacht Welk een treurige tragedie Hij over dit meisje bracht Inderdaad, het grillig Noodlot, In de vorm van deze pop, Eischte wel van zijn aanbidster Een ontstellend offer op, Maar, wie voor z'n carrière Op zoo'n vreemden god vertrouwt Moet maar zorgen dat hij hem ook Beter in de gaten houdt. Een der binnenhoven van het Alhambra, het beroemde Moorsche -paleis nabij Granada. Nachtelijk motor-ongeluk Motorrijder ernstig gewond In den afgeloopen nacht te omstreeks .half drie is een motorrijder, die uit de richting Amsterdam kwam, op den Muiderstraat- weg tusschen het viaduct en het Merwede- kanaal ten gevolge van den dikken mist, welke het uitzicht ernstig belemmerde, met een van tegenovergestelde zijde komen de auto in botsing geraakt. De man .liep daarbij tamelijk ernstige kwetsuren op. Hij moest, nadat een uit Diemen ontboden ge neesheer de eerste hulp had verleend, per wagen der G.G. en G.D. naar een der zieken huizen in de hoofdstad worden overgebracht. Vrachtauto door locomotief gegrepen Geen persoonlijke ongelukken Gistermiddag omstreeks half vijf is een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig u;t Limburg, honderd meter voor het doel van de reis op den onbewaakten overweg aan den Dalweg te Zeist door een rangee renden dieselmotorwagen van de Ned. Buurtspoorweg Mij. gegrepen. De chauffeur merkte door onbekendheid met den weg de locomotief té laat op en had de keuze tusschen stoppen waarbij waarschijnlijk de cabine verpletterd was of doorrijden, met alle risico voor den volg- wagen. Hij koos het laatste, zoodat de volg- wagen aan de achterzijde werd gegrepen. Voor- en achtervvagen sloegen om en wer den zwaar beschadigd. De beide inzittenden konden zich door een portierraampje onge deerd uit de cabine bevrijden. Het tram- en treinverkeer ter plaatse had door het gebeurde een vertraging van drie kwartier Ook de locomotief heeft door de botsing eenige schade bekomen. Clandestiene busdienst-auto in botsing Drie inzittenden gewond Gistermiddag omstreeks vijf uur reden twee personen-auto's, die een verkapten autodienst op Leeuwarden onderhielden, op den Kennemerstraatweg in de gemeente H e i 1 o o, nabij de grens met Alkmaar, toen de eerste auto een voor hem rijdenden wa gen wilde inhalen. Doordat van de andere zijde een te IJmuiden thuis behoorende autobus met schoolkinderen aankwam, mis lukte de manoeuvre en volgde een hevige hotsing tusschen de eerste personenauto, waarin een dame, twee heeren en een jon getje waren gezeten en de autobus. Door den schok bekwamen enkele kinderen schrammen en ontvellingen, doch overigens kwamen zij allen met den schrik vrij. De aanrijdende auto was echter zwaar gehavend, en de inzittenden zaten bekneld tusschen de stukken. Toegesnelde voorbijgangers bevrijd den hen. Het bleek, dat de chauffeur, (Nadruk verboden) LEO LENS A. P. uit Leeuwarden, en 't jongetje ongedeerd waren gebleven, doch mej. L. J. uit Groningen, de heer K. uit Groningen en de heer B. uit Amster dam hadden vrij ernstige verwondin gen opgeloopen en moesten naar het centraal ziekenhuis' te Alkmaar wor den overgebracht. Direct levensgevaar was niet aanwezig. De tweede auto heeft het jongetje opgepikt en is met een doorgereden. Doordat de inzittenden elkaar niet ken den, heeft het eenigen tijd geduurd, voordat men de namen der gewonden te weten kwam. De autobus, welke 39 kinderen en vier geleiders vervoerde, was dermate bescha digd, dat zij vervangen moest worden door een andere. Ongeluk of misdaad? Lijk gevonden in het Merwedekanaal Maandagmiddag om drie uur is uit het Merwedekanaal het lijk opgehaald van een man, die. bleek een ingezetene te zijn van 'Utrecht. Het vertoonde aan het hoofd een -diepe snede, - van zoodanigen aard, dat bij de politie het vermoeden van misdrijf rees, hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het slachtoffer door andere oorzaak te water zou zijin geraakt, en door een schroef van een passeerend schip de wonde zou hebben opgeloopen. De politiedeskundige Dr. Hulst uit Leiden zal in den loop van heden een onderzoek instellen. Toen de Utredhtsche politie van de vondst op de hoogte werd gesteld en vernam, dat de mogelijkheid van misdrijf niet was uit gesloten, heeft zij een nader onderzoek in gesteld naar de omstandigheden van het slachtoffer dat eenigen tijd geleden ernstige one enigheid moet hebben gehad met een anderen inwoner van Utrecht. Naar dezen persoon wordt thans door de Utrechtsche politie gezocht. Vuurzee te Haarlem Manufacturenzaak uitgebrand In den afgeloopen nacht heeft te H a a r- 1 e m in perceel Keizerstraat 7, waarin ge- vestiga' is een manufacturenzaak welke door drie dames wordt gedreven, een felle brand uitgebroken. Te ongeveer half drie werd de brandweer gealarmeerd, welke spoedig met groot materiaal uitrukte. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden, doch ondanks alles kon men tegen de vuurzee weinig uitrichten. Het perceel is dan ook geheel uitgebrand, ter wijl ook de geheele inboedel verloren ging. De eigenaresse van de zaak, zoomede enkele logé'tjes moesten in 't holst van den nacht in nachtgewaad vluchten. Zij zijn door buren welwillend gehuisvest. Met groote moeite heeft de brandweer uitbreiding van het vuur voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Neem 'n AKKERTJE bij Gavatt* Kou, Griep, Influenza enz. (Adv.) Brand te Werkhoven Gistermiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken op de kapitale boerderij „Sprokkelenburg", eigendom van Baronesse van Haersolte en bewoond door J. Bos te Werkhoven. De ibrand ontstond in een der drie hooibergpl'aatsen, die weldra allen in lichterlaaie stonden. De geheele voorraad graan en hooi. alsmede een dertigtal var kens ging in de vlammen verloren. Door het krachtdadig optreden van de brandweer, die profiteerde van de onlangs in gebruik genomen waterleiding, kon het woonhuis gespaard blijven. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. Logger op de pier geslagen Het vaartuig gezonken Het motorvisschersvaartuig Sch. 8, schip per J. Post, dat gisteren voor een kleine pleziertocht met vijf man en drie jongens uit Scheveningen was uitgevaren, is gister middag na een kleine vangst te hebben in gehaald, in den Waterweg binnengeloopen. Bij het binnengaan van de haven omstreeks half zes heeft de schipper'de draai echter te kort genomen, mét hét gevolg, dat 'de logger op de steenen van het Noorderhoofd liep en lek stootte. .Weldra begon het schip te zinken. De reddingboot van de Noord- en Zuid- hollandsche Redding Mij onder kapitein Slis is spoedig naar het zinkende schip gevaren en heeft de opvarenden van boord gehaald. Zjj zijn te Hoek van Holland aan. wal gezet en vertrokken nog gisteravond naar Scheveningen, behalve de schipper, die aanwezig blijft bij de pogingen, die zullen worden aangewend door een sleepboot van L. Smit en Co., om het schip te lichten en te bergen. Belgische Tandems In de laatste tijd' werden te Tilburg veel tandems verkocht van Belgische oor sprong, zoowel door rijwielhandelaren als particulieren. Dit kwam de Inspecteur der invoerrechten en accijnzen ter oore. en aan gezien er bijna geen tandems waren aange geven en zoodoende de contingenteeringswet ontdoken moest zijn, gingen de ambtenaren op onderzoek uit. In 't geheel werden reeds 14, tandems in beslag genomen, tegen betaling van de ver schuldigde rechten, ongeveer f 10, en eenige malen die rechten als boete, werden de tandems weder vrijgegeven. Deze inbeslag name, welke spoedig ruchtbaar was, had tengevolge dat verschillende personen, die een tandem hadden gekocht, welke blijkbaar frauduleus was ingevoerd, daarvan aangifte bij den inspecteur gingen doen. Deze kwa men er zonder boete af. Wel moesten zij de verschuldigde invoerrechten betalen. De ambtenaren is opgedragen om zeer streng toe te zien en alle Belgische tandems in beslag te nemen, tenzij wordt aangetoond dat aan de verschuldigde invoerrechten is voldaan. Feuilleton :ao „Ik ontmoette Jettie Liddell, die naar den trein ging; zij Zendt u de boodschap dat gij een moordenaar zijt, want dat het jou schuld was dat hij was weggegaan; zij zeide dat als Anton kwam te sterven haar vloek op je zou blijven je leven lang." Jaap Prior werd een beetje bleeker, maar hij deed een ver legen lach hooren: „Dus jij hebt je laten schrik aanjagen en inplaats van mij te komen vragen wat er van aan was van Jettie Liddells woorden ben je naar tante Susanna geloope-n, die door Antons oogen ziet en die altijd een hekel aan mij heeft gehad." „Ja, ik ging naar tante Susanna, en zij vertelde mij dat jij niet meer recht had op Ashdownhoeve dan zij en dat dit alles het wettig cfgendom van Anton is; zij zeide dat er aan het testament was geknoeid en dat Anton alleen terwille van den eerlijken familienaam er geen werk van gemaakt had. Is dat alles waar?" „Is wat waar? Ga jij ook tegen mij partij kiezen en gelooven wat ze als leugens tegen mij inbrengen? Ik zeg je de hoeve is mij bij testament van mijn vader vermaakt; zijn eigen hand- teekening stond er onder en die van twee getuigen waaronder de dokter; die kun je het vragen." Nan begon te weifelen; zou het mogelijk kunnen zijn daf tante Susanna en Jettie zoo tegen Jaap waren dat ze zulke leugens verzonnen? „Kijk eens", vervolgde Jaap, „ik was moeders lieveling en ik' durf zeggen dat die herinnering zwaar heeft gewogen bij vader toen hij ging sterven; hij hield ook zelf heel .veel .van mij. Anton was altijd thuis geweest en had van alles het beste ge noten thuis, terwijl ik door de wereld zwierf en daar hij toen ik terugkwam, niets tegoed voor mij vond, is het heel natuurlijk dat hij de hoeve zou erven, en dat zou hij ook zeker, indien ik niet ware thuisgekomen, maar de oude man veranderde van inzicht bij de gedachte aan jou en zijn kleinkinderen. Antofl was ongetrouwd en had alleen voor zichzelf te zorgen, dus zou hij zich beter door de wereld kunnen slaan dan ik. Begrijp ie het nu, Nan?" „Ja", zeide Nan, overrompeld door zooveel woorden. „Spreek dan nooit meer over al dien onzin", zeide Jaap Prior. „Tante Susanna en de heele familie zijn erg kwaad en teleur gesteld omdat ik de hoeve heb gekregen, dus denk er om dat je nooit meer praat met haar of met Jettie, of we worden kwade vrienden, hoor Nan. Anton heeft een ernstig ongeluk gehad, maar hij zal het wel te boven komen en het gaat hem daar goed naar ik hoor, evenals het mij goed gaat. Vader zou zeker tevreden zijn als hij ons kon zien, en ik ben tevreden en nu moest jij het ook zijn." En Jaap Prior vleide zichzelf dat hij de heele zaak in een zeer gunstig licht had gesteld en dankte zijn goed gesternte dat hij een beetje knapper °n slimmer was dan zijn broeder Anton. Neen, hij was geen dwaas! en toch, ondanks zijn mooie uitlegging, was hij niet geheel op zijn gemak. Stel, zijn broeder kwam eens te sterven, zou het dan zijn schuld zijn, zooals Jettie zeide? En zou haar vloek op hem nisten? Och, onzin! Wat gaf hij om de driftige woorden van een vrouw? Toch kon hij die woorden niet uit de gedachte krijgen. HOOFDSTUK X Het sneeuwde hard en dit belette Jettie Liddtll iets van den weg te onderscheiden waarlangs de trein haar voerde, maar deze eentonigheid, zoowel als de angst, die haar voortdreef, deed haar den tijd zeer lang yallen; nadat zij najsr haar gedachte wel een ganschen dag gereisd1 had, waagde zij het aan een barer medereizigers te vragen of zij dicht hij Lammerton waren, „We hebben nog niet de helft van den weg afgelegd", was het antwoord en Jettie dankte hem, maar leunde weer achter over en sloot al zuchtende de oogen; misschien zou de tijd vlugger voorbijgaan als zij trachtte te slapen, maar de slaap wilde niet komen, want onophoudelijk had zij 't beeld voor zich van Anton, die daar hulpeloos, wellicht stervende lag, terwijl zij niet spoediger bij hem kon komen. Misschien kwam zij te laat! Haar overbuur keek belangstellend naar haar: „Gij schiiut zeer naar het einde der reis te verlangen", zeide hij. Jettie opende de oogen en zag hem aanr alsof zij hem niet begreep; toen legde zijn vrouw de hand op zi'jn arm en zeide: „Stil Maar ten, zij is in zorg." Hoe zacht het ook gefluisterd was, Jettie had het gehoord en zeide, zich tot de vrouw keerende: „Ja, ik ben in groote zorg." Daarop sloot zij de oogen weer, maar drf medevoelende vrouw bleef naar haar zien en vroeg op zachteij toon, zoodra Jettie weer de oogen opsloeg: „Blijft gij i^ Lammerton?" „Neen, ik ga door naar Prestwich", antwoordde Jettie verlicht dat er iemand was die in haar reis belang stelde. „Prestwich, wel daar heb ik een broede* wonen, Jonas Hattaway!" „Daar ga ik juist heen!" „Wel mijn lieve kind, zijt gij dan misschien de persoon, dSc daar verwacht wordt, uit Linridge?" „Ja", steunde Jettie, „die ben ik! En ik reis in de onzekerheid van leven en dood." „Mijn man en ik weten er alles van en wij zullen je in Lammerton wel voorthelpen, wij wonen daar, mijn lieve kind. Het is nog een klein uur van Prestwich en je zult een wagentje noodig hebben om er te komen." „Ja", zeide Jettie werktuigelijk, maar toch' was het haar een kleine troost dat er iemand zou zijn, die haar in de groote stad zou .voorthelpen. Zij had zich niet bekommerd behoeven te maken, want aan het station stond het wagentje van Jonas Hattaway met diens eigen koetsier. Haar mede-reizigers brachten haar bij den wagen en toen zij instapte fluisterde de vrouw haar in het oor: „Houd moed, lieve kind, Anton Prior is in de hand des Heeren." Pijlsnel vloog het wagentje over den weg, maar het begon in deze korte dagen reeds sterk te schemeren en wederom kon Jettie niets onderscheiden van den weg, waarlangs zij ging. Nu echter deerde dit haar niet zoo erg, want nu bracht iedere seconde haar dichter bij en zij zou gauw aan haar bestemming zijn. Voort ging het, tot zij voor een groot huis met verlichte vensters stil hielden. Er werd naar hen uitgezien, want de deur ging terstond open en Jonas Hataway zelf kwam naar buiten en hielp Jettie uit de dogcar; een vriendelijk, moederlijk gelaat verwelkomde haar bij de deur en trok haar naar binnen in de wanme kamer. Jettie's lippen trachten iets te vragen, maar zij kon niet; de goede juffrouw Hattaway begreep haar echter zonder woorden en zeide: „Hij is niet erger, vooral niet erger, eer iets beter en hij slaapt nu." „Mag ik hem zien?" vroeg Jettie, terwijl ze haar goed afdeed. „Hij mag niet gestoord worden", zeide juffrouw Hattaway onzeker. „Ik zal hem niet storen of hinderen, ik zal geen woord tegen hem zeggen, als ik maar naar hem mag kijken." „Zijt gij zeker dat gij u rustig kunt houden?" ,Heel zeker, ik bid u laat mij gaan", en juffrouw Hattaway ging haar geruischloos voor de trap op, terwijl Jettie haar volgde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5