JMmurr (jTourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De klove veraroot De Clearing met Duitschland BOUWWERKEN MOOI EDE - 'THOVEKE BONDSHOTEL „FRANSSEN" abonnementsprijs: Pei Kwartaal m Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco pet posl 235 porlokosten Per week0.18 Vooi hei Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5864 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang abberttntieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Voor liet bevragen aan 'I Bureau V wordt berekend0.10 Buitenlandsche en binnenlandsche twisten De bloedige broederkrijg in Spanje is een probleem op zich zelf. De ongeloof lijke wreedheden, welke van weerskanten bedreven worden, herinneren aan Alva's oorlogsmethode in de Nederlanden. Het is voor de aanhangers van het hu manisme om wanhopig te worden, wan neer men de waarheid van het Bijbel woord óók voor onze verlichte eeuw moet erkennen: ,,hun voeten zijn snel om bloed te vergieten; vernieling en ellendig heid is in hun wegen". Natuurlijk staat men onmiddellijk ge reed met de verontschuldiging: Spanje is een achterlijk land, waarin de beschaving nog steeds strijdt met de Zuidelijke harts tocht; en wij denken er niet aan deze ver klaring waardeloos te achten; maar de ontgoocheling is toch wel heel bitter en de debacle van een wereldbeschouwing, wel ke God uitschakelt, onloochenbaar. Met het constateeren van de droevige dingen, welke bezig zijn Spanje te vernie tigen, zijn we echter niet klaar. De burger krijg in het veraf gelegen Spanje, oefent een gansch ongewone en merkwaardige invloed uit op de politiek in ons land. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat de sympathie van alle roode groepen onze bevolking uitgaat naar die partij in Spanje, welke toevallig de regeermacht in handen had, althans de regeerings- bureaux bezette; en dat vele andere Ne derlanders openlijk en bewust, dan wel met eenige weifeling en schroomvallig, de zijde der „rebellen" kiezen. Die tegenstelling is op zich zelf al frap pant. Partijen, die meer dan eens revolutio naire stakingen steunden; die met terzijde stelling van het wettig gezag zonnen op een greep naar de macht; die muiterij op een oorlogsbodem toejuichen of in bescher- ming nemen; deze partijen hebben thans de mond vol over steun aan het wettig gezag en houden geldinzamelingen om dit gezag te schragen. Tegenover hen staan andere volks groepen. die elke revolutionaire poging in het verleden hebben veroordeeld en be streden en die thans hopen op een over winning der „rebellen"; die op zijn minst vreezen voor de gevolgen eener roode overwinning. Hoeveel onbegrijpelijks en duisters er ook in het Spaansche gebeuren zit, dit althans is in confesso, dat de regeer macht althans in naam berust bij het volksfront, aan welks hoofd niet een koning van Hispaniën staat, geëerd door sociaal-democraten en communisten, maar vertrouwensmannen van genoemde par tijen, met sovjet-dictatoren op den achter grond. Voorts kan niet en wordt ook door nie mand in ons land ontkend, dat de roode Spaansche regeering al wat geloovig was in Spanje heeft doen of althans laten vervolgen: de Roomsche Kerk in Spanje was in waarheid een kerk onder het kruis, een gemeente van martelaars: al speelden ook economische factoren een voorname rol. Hierin nu ligt de verklaring van de yerwijdering, van de heftige discussies, welke dag uit dag in tusschen Rood en Roomsch in ons land gevoerd worden; de klove tusschen deze twee volksgroepen is zoodanig vergroot, dat ze naar het schijnt, gansch onoverbrugbaar is geworden. De politieke beteekenis van dit ver schijnsel is niet gering. Immers voeren sedert eenige maanden onderscheidene Roomsch-Katholieke persorganen een zoo danige ongebreidelde campagne tegen het zittend Kabinet, dat slechts één politieke consekwentie mogelijk scheen: samengaan tusschen Rood en Roomsch. Het vorig jaar ging men al zoover mo gelijk die weg op: wanneer de Vrijzinnig democraten als Dritte im Bunde hadden willen toetreden, dan ware het samen spel toen reeds begonnen. Sindsdien is er wel weer verkoeling in getreden, maar tot op de dag van heden geven de roode leiders de hoop niet op en deze wordt telkens gevoed door een deel der Roomsche pers, die nog onlangs schreef, dat de Roomsch-katholieke minis ters in het Kabinet-Colijn geen kans heb ben om op de r.k. candidatenlijst te komen, want met deze regeerings-politiek moet radicaal gebroken worden. Wat schiet er dan anders over dan een roomsch-rood bloc? Het Spaaische geweld heeft deze illusies wreed verstoord. Wel blijft de roode partij zich opdrin gen, maar R' wijst telkens weer op het samengaan sociaal-democraten en communisten ducht van de laatsten niets goeds., geruststellende verkla ring der rc a pers, dat men de sociaal democratie in elk land afzonderlijk moet beschouwen, maakt natuurlijk weinig in druk. Het klinkt ook tamelijk apocrief ten aanzien van een partij, die van meetaf de Internationale boven 't eigen Volkslied stelde en groot werd onder de leuze; Proletariërs, aller landen, vereenigt U! Verder dan ooit staan in ons land Roomsch-katholieken en Sociaal-democra ten van elkaar, tot vreugde van hen in eerstgenoemde partij, die niet ophielden te verkondigen, dat het Christelijk begin sel meer samenbinding geeft dan econo mische overwegingen; tot teleurstelling van laatstgenoemden, die (en heenwijzen naar de zich verbreedende klove reeds politieke ophitserij schelden en hopen, dat het nog wel in orde komt. Echter zijn er reeds r.k. dagbladen, die openlijk schrijven, dat de „instinctieve sympathie der sociaal-democraten voor de communistische Spaansche furie zeker voor jaren, zoo niet voor goed de deur dichtgesmeten heeft voor de politieke sa menwerking" der twee grootste partijen in ons land. Zelden veroorzaakten gebeurtenissen in een ander land een zoodanige verrassen de wijziging in de politieke verhoudingen ten onzent als thans het geval is. De eeni ge conclusie, welke wij er ditmaal voor ons zelf en onze politieke vrienden uit willen trekken is deze: Vermoei u niet met speculatieve stembusbespiegelingen, want gij weet niet, wat het morgen zijn zal; ga echter in getrouwheid uw weg, want het politieke beginsel, dat wij belijden, rust niet op drijvend oeverzand van steeds wis selende politieke aspecten, maar op de vaste grond van Gods Woord, dat van geen wankelen weet. De werkloosheid in Augustus Het percentage iets gedaald De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 3 tot en met 8 Augustus 1936 het aantal leden van inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 532.000, hier onder zijn begrepen 74.200 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.800 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week 3 tot en met S Aug 1936 29.0 pet.; in de vorige verslagweek (20 tot en met 25 Juli 1936) 29.5 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.2 pet.; in de overeenkomstige verslag week van 1934 24.2 pet. Bij 1057 (1054) organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 8 Aug. 1936 (25 Juli) in totaal 394.721 (393.175) werkzoekenden ingeschreven onder wie 371.869 (370.815) mannen. Van deze werk zoekenden waren er 371,18S (373.269) werkloos, onder wie 359.516 (356.353) mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal voor werkverschaffing en steunver leening waren einde Juni 1936 41.462 werk- looze arbeiders geplaatst bij een werkver- schaffing. Bovendien waren 857 personen met financieelen steun van de overheid te werkgesteld in het landbouw- en tuinbouw bedrijf. Laatstbedoeld aantal is niet begre pen onder het in een vorig bericht als werk loos opgegeven personen op het einde van Juni 1936. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen einde Mei van dit jaar deel: cursus sen 26.077 personen, waaronder 3.S51 vix>u- wen, werkobjecten 2.172 personen, centrale werkplaatsen 1.S37 personen en kampen voor jeugdige werkloozen 1.445 personen. De Algemeene Rekenkamer Er is nieuw personeel noodig In het verslag over 1935 van de A1- gemeene Rekenkamer, wordt 't volgende opgemerkt: In de'laatstverloopen jaren is het dui delijk geworden, dat indien geen bij zondere omstandigheden uitkomsten brachten, het personeel van de Kamer uitgebreid zou moeten worden. Do doorgaande uitbreiding van de staats bemoeienissen brengt een doorgaande ver zwaring van de taak van het college mee. Steeds en vooral in tijden van financieelen nood,-tracht de Kamer aan de moeilijkhe den hot hoofd te bieden door verbetering van de werkmethode, doch de mogelijkheid, dit middel toe te passen om uitbreiding van .personeel te voorkomen, heeft haar grenzen en deze bleken .te zijn bereikt. De controle op crisisörganisaties stelde nieuwe en steeds zwaardere eischen en zelfs kwam het voor, dat een regeéringsmaatregel, waar van het doel was vermindering van ambte naren in een bepaalden tak van dienst, voor de Kamer nieuw werk bracht, dat al den tijd van een aantal van haar ambtena ren opvorderde. Dit was het geval toen de minister van Financiën een andere werk wijze .vooi-schreef voor 't rijksinkoopbureau. Deze had wel vermindering van personeel bij deze instelling ten gevolge, maar brengt bij de Kamer zooveel nieuwen arbeid, dat zij den Minister moest mededeelen, niet met het bestaande personeel te kunnen toeko men, indien de maatregel bleef gehand haafd: De Minister voiyl geen aanleiding terug te komen van de vastgestelde en reeds in werking getreden zijnde regeling. De Kamer pleegt thans overleg met den Minis ter over aanvraag van gelden voor de aan stelling van het noodige, nieuwe personeel. GUNSTIGER PERSPECTIEVEN Men is er in geslaagd een verdere stijging van het tekort te verhinderen Een beschouwing van de „Ned. Werkgever" Den laatsten tijd was in exporteurs- kringen zekere ongerustheid ontstaan over den achtei-stand in de clearing met Duitschland, welke momenteel on geveer 41 millioen zou bedragen. In genoemde kringen vraagt men zich dan ook af of er geen maatregelen behooren te worden genomen om hierin verbete ring te brengen. De „Ned. Werkgever" heeft zich te bevoegder plaatse, om in lichtingen gewend en ontving een aan tal merkwaardige gegevens, welke niet slechts een duidelijk beeld geven van de huidige situatie, doch tevens eenige hoop geven, dat in de toekomst de toe stand een iets beter aspect zal vertoo- nen. De clearing van kwartaal tot kwartaal Allereerst worden eenige cijfers gegeven over het ontstaan en het verloop van het tekort op de clearing van kwartaal tot kwartaal, zoodat men kan nagaan, of het thans toenemende dan wel afnemende is. Tot ultimo December 1934 was er een tekort ontstaan van 11.501.000. Dit tekort is in.het eerste kwartaal van 1935 toegenomen met 12.692.000. Het is in het tweede kwartaal van 1935 toegenomen met 7.152.000. Het is in het derdekwartaal van 1935 toegenomen met 6.334.000. Het is in het vierde kwartaal van 1,935 afgenomen met 2.024'.000. Het is in het eerste kwartaal van 1936 toegenomen met 5.498.000. Het is in het tweede kwartaal van 1936 afgenomen met 1.533.000. Hieruit is, volgens den zegsman, af te lei den, dat men er thans in geslaagd is de po sitie van de clearing in de hand te krijgen en verdere stijging van het tekort te ver hinderen. Wij moeten, aldus de Ned. Werk gever, deze mededeeling als komende van deskundige zijde aanvaarden; wijzen er ech ter op, dat de Nederlandsche Regeering om aan het accres van het tekort een einde te maken onzen export scherp heeft moeten inperken. Dit is een teleurstellende erva ring geweest, zooals uit de cijfers kan blij ken. Betalingscontingent niet verlaagd In het eerste kwartaal van 1935 beliepen de betalingscontingenten voor den uitvoer van goederen naar Duitschland 70.5 ge middeld, waarbij het uitgangspunt was de totale uitvoer over het tweede halfjaar 1933 en het eerste halfjaar 1934, dus een volledig jaar, voorafgaande aan het instellen van de clearing. Deze betalingscontingenten zijn sindsdien ingeperkt tot: 58.9 in het tweede kwartaal van 1935: 56.2 in het derde kwartaal van 1935: 53.8 in het vierde kwartaal van 1935; 50.2 in het eerste kwartaal van 1936; 46.9 in het tweede kwartaal van 1936. In het derde kwartaal van 1936 is voor de eerste maal geen verdere ver laging toegepast. Immers men meent thans, zooals gezegd, het tekort in de hand te hebben gekregen; wij herhalen, door beperking van den Nederland- schen uitvoer. Liquidatie van Sonder- en Treuhanderkonto Wat nu verder de liquidatie van het Son- derkonto en het Treuhanderkonto betreft, deze zal, zooals bekend, uiterlijk einde December 1936 of in de eerste weken van 1937 een feit zijn geworden. Het totaal bedrag van het Sonder- en Treuhanderkonto, dat voor aflossing ten laste van de clearing in aanmerking kwam, beliep 67.703.000. Van dit bedrag staat nu nog circa 10 millioen open, terwijl nog enkele stortingen van reeds eerder aange melde bedragen zijn te verwachten. Per kwartaal bedragen de aflossingen op deze oude vorderingen ƒ7 7% millioë% zoodat gemakkelijk valt ilit te rekenen, dat inder daad in het begin van het volgende jaar deze vorderingen geheel zullen zijn afgelost, indien de Nederlandsche markt met Duitsch land zich op hetzelfde peil blijft handhaven. Wanneer op 31 December 1936 de oude achterstand op Sonder- en Treuhander konto zal zijn verdwenen, dan zal ook de 14 van de stortingen in Nederland, die tot dusver voor die aflossing werd gereserveei'd, beschikbaar komen voor de verdere verbetering van de clearing- situatie. Hoe zal deze 14 worden gebruikt Dan komt dus de gewichtige vraag aan de orde of deze 14 dan zal worden ge bruikt om den achterstand sneller te doen verdwijnen dan wel om den export te ver ruimen. Dit is een punt waaraan de geza menlijke exporteurs, aldus het orgaan, goed zullen doen reeds nu hun aandacht U schenken. Immers blijkt uit de stortingen in Neder land bij het Clearing-Instituut hetgeen het orgaan nader, aantoont dat thans re latief meer dan vroeger voor goederen- en dienstprestaties beschikbaar komt en dat de mogelijkheid bestaat met den aanvang van 1937 dat bedrag verder te verhoogen. Voorts is uit het voorafgaande af te leiden, dat er naar het oordeel van des kundige zijde, althans voor het oogen- blik, geen aanleiding bestaat zich om trent achteruitgang van de clearing- positie ongerust te maken. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN De politie te Bus sum heeft tegen vijf werkloozen proces-verbaal opgemaakt, om dat zij inkomsten zouden hebben verzwegen, zoodat zij de laatste maanden totaal onge veer f 1200 steun onrechtmatig hebben geind Te N ij m e g e n is b ijhet rangeeren op het 'emplacement van de Maas-Buurt spoorweg de negen-jarige J. Schuurmans, die zich, ofschoon personeel hem waar schuwde, tusschen de wagens begaf, be kneld geraakt tusschen de buffers. Hij is in. ernstigon, doch. niet levensgevaarlijken toestand naar het St. Canisius-ziekenhuis vervoerd. De vliegramp bi] de Hollandsche Rading Beide vliegers stonden bekend als voorzichtige piloten Zooals wij ln een groot deel van onze vorige editie reeds hebben gemeld, heeft gistermiddag te Hilversum een ern stig vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee sergeant-vliegers om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een mo torstoring is een militair vliegtuig uit Soesterberg naar beneden gestort en terecht gekomen op een aardappelveld, gelegen in de zgn. Egelshoek tusschen Loosdrecht en Hilversum. Het vliegtuig, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrijwel geheel vernield. Onze redacteur die kort na de vliegramp bij de Hollandsche Rading een bezoek bracht aan de plaats des onheils schrijft: Kort na het ongeval dat gistermiddag na bij de Hollandsche Rading heeft plaats ge vonden met het militaire vliegtoestel genum merd 640, hadden wij een onderhoud met eenige personen die getuige van de ramp 'geweest 'waren of 'de eerste hulp hadden verleend. Het toestel wij meldden het reeds lag geheel met den kop in het zand geboord, en het aardappelveld van den arbeider Sbrij- land was overgoten met benzine. Vlakbij staat de woning van arbeider Strijland. „En wat hebt u eigenlijk gemerkt van het ongeluk?" vroegen wij aan vrouw Strijland die nog verschrikt te kijken stond met een kleine op den arm. „Nou mijnheer, zoo zegt de vrouw, het zal net even twaalf uur geweest zijn, toen ik geweldige klap hoorde naast de keu ken. Even te voren had ik wel vliegtuigen gehoord maar dat gebeurt wel vaker hier in de buurt. Ik holde naai* buiten en zag daar een vliegtoestel met de neus in de grond ge boord en benzine stroomde weg. Dadelijk gx'eep ik mijn kleine kinderen en nam ze mee naar buiten uit vrees-dat-het-zaakje gaan branden. Mijn huis zou er ook aan gegaan zijn wis en. zeker. En op. dat moment kwamen eenige mannen toeloopen die dadelijk gingen helpen." Wij lieten ons bij den persoon brengen ie er het eerste bij geweest was, Landbou wer Reyneveld! Deze vertelde ons hoe hij aan het werk was in het aardappelland een honderd meter vanaf de plaats des on heils. Reijneveld zag het toestel dalen en vond de zwenking zoo verdacht dat hij het volgen bleef. En toen plotseling zoo zeide hij schoot het tegen den grond. Ik liep er da delijk heen en zag de beide inzittenden vreeselijk verminkt in hun stoelen zitten. Sergeant Lemstra gaf nog teekenen van leven maar bleef in mijn armen dood. Koene was: vreeselijk verminkt. Zij moeten niet ge leden hebben. De tweede persoon die dadelijk naar de plaats des onheils kwam was de gepen sioneerde politieagent Mellema en de derde •tenden van het vliegtuig reeds den geest gegeven hadden. Inmiddels waren meerdere personen toegesneld en de boschwachter vertelde ons dat'men' eigenlijk niét zoo gauw wist wat er gebeuren moest. Een medisch student die in de omtrek logeerde verscheen ook ter plaatse en constateerde den dood. Deze werd gevolgd door den direceur van de Geneeskundige Dienst te Hilversum Dr. Planten. Nadat Soesterberg gewaarschuwd was konden de slachtoffers bevrijd worden uit hun benarde positie. Het bergingswerk der slachtoffers Op vreeselijke wijze waren-zoowel Kroeze als Lemster in de verdrukking gekomen. De stuurstoel was Koeze in de borst gedrongen terwijl het zware ijzer van de mitrailleur mede de oorzaak moet geweest zijn dat deze jonge vlieger hij was pas 20 jaar de nek heeft gebroken. Sergeant Lemster bloedde aan het hoofd en diens onderlichaam was op smartelijke wijze verminkt. Met de grootste moeite slaagde men er in de licha men uit de cabine te zagen. Hierbij moest rekening gehouaen worden met de tragische mogelijkheid dat nog stoffelijke resten van de slachtoffers onder of tusschen het wrak konden liggen Hoewel het toestel niet door brand verwoest was, moest men zich toch in acht nemen dat niet de groote hoeveel heid ruim 400 liter benzine vlam vatte. Doordat de motor met de kop onder het zand verdween werd dit euvel voorko men. Lemster en Koeze zoo zegt ons de boschwachter hebben toch een verschrik kelijke dood gehad ook al is het toestel niet in brand gevlogen." Tragische ontdekking Zooals wij reeds meldden maakte het toe stel oefeningen boven de Rading met nog een ander verkennersvliegtuig. Toen de be stuurder van het laatstgenoemde toestel bemerkte dat de 640 plotseling naar omlaag ging, vermoedde hij een noodlanding en wilde dus ook 'n noodlanding maken op een ander teiTein. Het toestel cirkelde eenige oogenblikken ïven het aardappelveld. De bestuurder een wrak liggen, maar geen vlammen op stijgen. Hij was dus in de veronderstelling dat de noodlanding wel geslaagd kon heeten. Maar plots zag hij eenige mannen witte lakens uitspreiden over den grond. De piloot begreep het reeds. Zijn kame raden Lemster en Koeze hadden den dood gevonden in het toestel. Zorgzame handen bedekten de stoffelijke resten van de vliegers met witte lakens En het toestel vloog dadelijk terug naar Soesterberg De lijken werden met de politie-auto naar Soesterberg gebracht. Kort daarna arriveer den enkele autoriteiten en werd de omtrek van het zeer moeilijk te bereiken aardappel veld door militaire politie afgezet. Wij ver namen nog van een der vliegeniers die de wacht hield bij het wrak, dat beiden be kend stonden als voorzichtige .en goede vliegers. Vanaf Augustus '35 was Koeze op Soesterberg, en hij had enkele maanden ge leden zijn brevet gehaald. Beiden hadden reeds het officiersexamen afgelegd. Natuurlijk kwamen vele nieuwsgierigen naar de plaats des onheils, maar omdat deze nogal ver van den weg geleger kreeg men niet veel te zien. Later op den middag verscheen het technisch personeel van Soesterberg en ving men het oprui- mingswerk aan. Twee menschen vonden temidden van het vredige buitenleven een vreeslijken dood! Wij verlieten de plaats des onheils niet zonder te denken aan de nabestaanden van deze jonge vliegers De doodenlijst welke gebeiteld staat op de eere-zuil midden op de binnenplaats van het vliegkamp Soesterberg, telt vanaf heden weer twee namen meer Die lijst herinnert de vliegers aan het schrijnende ware woord „Hodie mihi, eras tibi" (Vandaag ik, morgen gij) De ruïne van het vliegtuig in 'f aardappelveld. PnUA superieure school voor MLI ^cbnisch briefondsrwijs ARNHEM Bouwkunde. Waterbouwkunde ft.jjSr Werktuigbouwk-.EIectrotechn Radio Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat ut TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD Mededeelingen omtrent 'de stand van de clearing met Duitschland. In het schaaktournooi te Nottingham heeft Euwe remise gespeeld tegen Flohr. Een artikel over de Synode der Geref. Kerken, die volgende week aanvangt. De landdag van de B.V.L. te Alfen a. d. Rijn. De sociale onrust in België als gevolg van communistische activiteit. Het volksfront en de gevolgen (Pa- rijsche correspondentie). Duitschland protesteert te Moskou en te Madrid tegen radio-propaganda. Italië heeft het Fransche voorstel in zake niet-inmenging aanvaard. Fransche vliegtuigen zouden in Madrid zijn aangekomen. N.V. AANN. MIJ. J. P. V. EESTEREN ROTTERDAM '(Adv:) BETONHOUT EISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenbeltstx. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Verhoogde heffing Op oliën en spijsvetten Van bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat in onze driestar van Don derdag een onjuistheid voorkomt. Wij schre- „De heffing op oliën en spijsvetten werd met 24 en 40 ct. per kilo verhoogd." Deze passage had echter moeten luiden: De heffing op oliën werd van 24 tot 40 ct. die op spijsvetten van 30 op 40 ct. per kilo verhoogd. A. H. Bodaan Res.-luitenant-vlieger A. H. Bodaan, die ruim di'ie maanden geleden met een jacht vliegtuig van de luchtvaartafdeeling ta Soesterberg is gevallen en daarbij ernstig werd gewond, is thans vrijwel geheel her steld uit het Diaconessenhuis te Utrecht ontslagen. De nabehandeling zal te Rotterdam ge schieden. Men heeft alle hoop, dat de heer Bodaan binnen afzienbaren tijd zijn dienst bij de jachtvliegaföeeling zal kunnen her vatten. KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS Te 's-Gravenhage is gister' opgericht de afdeeling voor petrolcumtechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Chr. Rust-, Herstell.- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en Inl.: Zr. I. KOOL Oude Amhemsche weg 19 Telefoon (02 (Adv.) VALKENBURG (L.) Het GROOTSTE en MODERNSTE HOTEL TER PLAATSE Prachtige Tuin LIFT <- Fijnere Keuken Pensionprijs 3 gulden. Hoofds. 3V2 gulden. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1