AKKERTJES! Zeventigmaal zevenmaal VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 DE B.V.L. Alleen ondergeschikt aan de Regeering Nu men van zekere zijde voortgaat de Bijz. Vrijw. Landstorm partijdigheid te vei> wijten en van politieke hij bedoelingen te beschuldigen, is het goed. dat in het laatste Landstormblad nog eens duidelijk, onomwonden en uitvoerig wordt uiteenge zet, welke de grondslagen van de B.V.L zijn en blijven. Wij wijzen b.v. op deze pas sage- De steun aan het wettig gezag van onze Koningin is onvoorwaardelijk. Ook dit is een hoofdbeginsel van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Aan de Regeering is het te bepalen, op welke wijze en waar zij van de B.V.L. gebruik zal maken. Zij draagt de verantwoordelijkheid voor de bewapening en voor een doeltreffende militaire organisatie. Zij moet deze der halve ook bekostigen. De B.V.L. staat slechts te harer be schikking. Maar dan ook onvoorwaarde lijk, zonder eischen op politiek, godsdien stig of sociaal terrein. De B.V.L. weigert verantwoordelijkheid te aanvaarden voor dingen, die buiten zijn terrein liggen. Ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid. De overheid, de poli tieke partijen, de kerken, de vakorgani saties. Ieder Landstormer kan daar als burger zijn invloed laten gelden. In de B.V.L. is hij slechts vrijwilliger. Daarom worden in onze afdeelingen ook geen mo ties aangenomen aan het adre3 van de Regeering en worden haar geen eischen gesteld om iets te doen of te laten. De gevallen, dat dit in onze gelederen niet wordt begrepen, zijn gelukkig heel, heel zeldzaam. Indien dit hoofdbeginsel van de B.V.L., nl. onvoorwaardelijke steun aan het over heidsgezag, zou worden losgelaten, dan ware het beter, dat het instituut reeds lang was opgeheven. Onze plaatsruimte gedoogt niet meer te eiteeren uit dit uitvoerige artikel; wij ves tigen er echter nadrukkelijk de aandacht op van hen, die over onvoldoende materiaal beschikken om het goed recht van de B.V.L. en zijn onpartijdig optreden te verdedigen. Het adres van het Landstormblad is Ko ninginnegracht 50, Den Haag. De huurtoeslagen .Vermindering van vaste lasten noodzakelijk Het wordt elke dag duidelijker, dajt roode pers en roode vakbeweging ten aanzien van de voornemens der regeering inzake uo steun verleening aanvankelijk geheel de kluts kwijt waren. Van lieverlede ziet men ook andere zijden van dit vraagstuk. In t begin had de roode pers geen enkel goed woord voor de huiseigenaren; daarna ga* Dr. Polak een gedeeltelijk afwijkend oordeel ten beste: thans wijdt ook de roode pers aan dacht aan hun moeilijkheden. Na de opvallende erkenning, dat het de Regeering niet te doen is om steun, doch en kel om huurverlaging, volgt: Niemand kan in gemoede gelooven, dat over enkelo weken de huur van duij zenden arbeiderswoningen met f 1-25 omlaag zal zijn gegaan. De huiseigena ren zullen zioh 'tegen deze aderlating ver zetten. Eigenaren, die „oud bezit" heb ben, kunnen een vermindering op deze sohaal zeer wel dragen. Doch anderen, die in later jaren kochten of bouwden, zouden inderdaad zelf in groote moeilijk heden geraken. Aan de befaamde „vas te lasten" immers is niet geraakt; de hy- potheeklasten zijn gelijk gebleven. Een regeering, die zioh tot taak stelt, huur^ verlaging te verwerkelijken, zou daar, bij de vaste lasten moeten beginnen. De correspondentie tussohen huur en vaste lasten is zeker niet te ontkennen (wij hebben er onmiddellijk op gewezen) en daar om was de critiek de^ roode pers op de R.K. Kamerfractie onlangs niet geheel ongegrond: deze sprak het la mort sans frase uit over het Vaste-dasten-ontwerp en bevorderde daardoor deze regeerings-maatregel. N.S.B. en huurtoeslag Het ledental dezer partij Uit een verslag in de roode pers over een vergadering der N.S.B. te Amsterdam, waar de heer Van Geelkerken sprak, knippen we deze passages: Na de pauze werden vragen gesteld, welke 'door den spreker beantwoord werden. Iemand vraagt, of bet door „Het Volk" ge noemde ledencijfer der N.S.B. van 40.000 juist is. terwijl Mussert 54.000 noemde. De heer Geelkerken antwoordt, dat het cijfer van „Het Volk" juist is, maar dat de leden in Duitschland en de geheime leden Op het Haringvliet te Rotterdam verzakte gisteren een gedeelte van den kademuur, waardoor een deel der op den wal staande goederen in het water terecht kwamen niet bij dit cijfer zijn inbegrepen. Spr. zou een achteruitgang niet betreuren, daar slechts zij, die den ijzeren weg van het nationaal-socialisme kunnen volgen tot de barricade en de dood, bruikbaar zijn. Op een vraag, wait, de werklooze N. S B.-ers voor houding tegen de intrekking van de huurtoeslag moeten aannemen, antwoordt spr., dat dit de democratie is: over u, zonder u en tegen u. De N. S. B- kameraden moeten dit offer dus maar dragen". GEMENGD NIEUWS De onregelmatigheden te Borsselen De zaken zijn hopeloos in de war De vergadering van ingelanden van den calamiteuzen polder Borsselen heeft besloten de schorsing van den ontvanger-griffier, den heer H. C. R., burgemeester van de gemeente Bors selen, met zes maanden te verlengen. In dit tijdsverloop zal een grondig on derzoek naar de administratie worden ingesteld. Een verzoek van den heer R. om ont slag werd afgewezen. Men achtte het beter, dat hangende het onderzoek een ambtelijke verhouding blijft bestaan. Het zal n.l. noodig zijn over de admini stratie van de laatste jaren een onderzoek in te stellen, daar de heer R. zich volgens den waarnemend ontvangei'-grifRer den heer Elenbaas, burgemeester van 's Heer- Arendskerke. aan ernstig wanbeheer heeft schuldig gemaakt. De zoeken waren niet in orde en zijn plichten als ontvanger-griffier had de heer R. schromelijk verwaarloosd. De zaken zijn hopeloos in de war. Door ingelanden werd gevraagd hoe het toch mogelijk is dat de zaken een derge- lijken loop hebben genomen. Het bestuur moest erkennen, dat het ook niet vrij uit ging. Het had in den betrokkene een te groot vertrouwen gesteld. Wel was hem eens op fouten gewezen, maar telkens wa ren de noodige maatregelen uitgesteld of adviezen in den wind geslagen. Ten slotte werd besloten een kasgeldlee- ning aan te gaan voor zes maanden groot 14.000 tegen 3 plus een achtste pro visie. Door auto meegesleurd en gedood Te Eemnes is op den Laardcrweg de 11-jarige G. Toiler, wonende te Eemnes, tegen een auto gereden en gedood. De jongen, die met een flinke vaart uit een zijweg kwam aanfietsen, botste tegen de op den Laarderweg passeerende auto. Hij werd negen meter medegesleurd en deerlijk gewond. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. doodelijk tramongeluk De 33-jarige mevr. K.-T., uit O v e r s c h i e. die Dinsdagmorgen te Amersfoort door de Zeister tram werd aangereden, is in het zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort aan de gevolgen overleden. ERNSTIGE VAL Te Amsterdam is in het Sumatraplant- 6oen een man uit de eerste verdieping geval len. iMet een hersenschudding is bij opgeno men in het Wilhelmina Gasthuis. doodelijk auto-ongeluk Woensdagmorgen is de gemeentewerkman P. Heynen te Roosendaal (N.-Br.) nabij zijn woning, bij het oversteken van den weg, door een luxe auto aangereden en tegen den weg gesmakt. Nadat hij zijn woning was binnengedragen, waar hem de eerste medi sche hulp werd verleend, is de man, die een hersenschudding had bekomen, benevens een gapende hoofdwonde, en die bovendien een rib had gebroken, naar het ziekenhuis Charitas overgebracht. Hier is hij gisteren in den loop yan den dag aan de gevolgen overleden. J. M., uit Meerveldhoven, wilde op da Maasbrug ie Grave per motorfiets tus- schen twee vrachtauto's doorlijden, hetgeen hem niet gelukte. M. botste met groots kracht tegen een van deze auto's op en werd van zijn motorfiets geslingerd. Dr Kanters. uit Grave, constateerde behalve een ernstige schedelbreuk een beenfractuur. Na dat ter plaatse eerste hulp was verleend i-s het slachtoffer per auto naar het St. Jozef- ziekenhuis te Grave gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. reiswagens met slechte remmen De po 1 itiemotorbrigade hield in H a a r- 1 e m een gezelsohapsauto uit Den Haag aan, waarvan de remmen niet deugden. Bij een snelheid van 25 K.M. kon de wagen bij ge bruik van de voelrem eerst na 44 M. stoppen en met de handrem was daarvoor 60 M. noo dig. De auto werd naar een garage gebracht. De chauffeur kreeg een bekeuring. Den vol genden dag hield de Hamiemsche motor brigade weer een autobus uit Den Haag aan, waarin 33 passagiers vervoerd werden. De bus, die een eigen gewicht had van vijf ton, kon met de voetrem bij 30 K.M.-snelheid eerst na 18 M. stoppen. De handrem werkte heelemaal niet. Ook deze bus werd naar een garage gesleept. Uit Den Haag kwam een andere bus om de passagiers over te nemen, maar deHaarlemsehe politie probeerde eerst de remmen. Deze bleken in orde te zijn, waarna de passagiers konden doorreizen. HET SCHAAKTOURNOOI TE NOTTINGHAM De negende ronde De uitslagen van de negende ronde zijn: AljechinE uwe afgebroken. Flohr wint van Vidimar. CapablartcaReshevsky afgebroken. TylorThomas remise. LaskerBotwinnik remise. Tartakower wint van Winter. Bogoljuboff wint van Alexander. Fine was vrij. Aljechin—Euwe afgebroken In de gisteren gespeelde ronde kwamen Aljeohdn en Euwe weer voor het eerst sinds de 9trijd om het wereldkampioenschap te gen elkaar uit. Er ontstond een ingewik kelde stelling, waarin aanval en tegen aanval elkaar afwisselden. Waarschijnlijk heeft Euwe hierbij een paardzet van Al- jeohin over bet hoofd gezién, zoodat hij een tweede pion kwijtraakte. Ten slotte ontstond een koningin-eindspel, waarin Ai'jedhin een blijvende vrijpion op de a-lijn heeft. De partij is afgebroken iaa de volgen de stelling: Aljechin (wit) aam zet: Kf2, Db3, pionnen a4, f3, g3, g4. Euwe (zwart): Kf6, Da7, pionnen g5 en g6. De heer H. J. J. Slavekoorde schrijft uit Nottingham d.d. 20 Augustus: De Woensdag was voor de deelnemers van het meestertournooi geheel vrij, met dien verstande, dat er nog 1 onderbroken partij moest worden uitgespeeld, nl. Flohn- Thomas. De kleine Tsjeoh had nu de zaak blijkbaar goed bekeken; hij deed de beste zetten en won in korten tijd. RECHTZAKEN verduistering van i 20.000 De 30-Jarige ex-kapster J. M. J. V. uit Tilburg was in 1930 bü de N.V. Incassobank werkz als chef. Later werd hij kassier. Zijn Balarls f 1500, waarvan nog de storting voor pensioen af moest. Het huishouden kostte veel geld. Zoi kwaim hij er toe geld uit de kas te nemen. Ja ren kon dit ongemerkt plaats vinden, dank zij de gebrekkige controle. Eerst in Maart 1936 werden de frauduleuze handelingen van verd. ontdekt. Toen was er een tekort van f 20.000. Thans stond V. voor de rechtbank te Breda. Onbegrijpelijk achtte het O.M. het dat verd. die slechts f 1500 per jaar verdiende, in korten tijd zulk een groot bedrag kon opnemen. Het bleek, dat verd. een rekening-courant voor de Federatie van Postduivenvereenlgingen. welke federatie slechts in -zijn verbeelding be stond. had geopend. Spoedig liep het tekort tot f 6800 op. om na eenige jaren tot f 20.000 stüsen. Ten einde de kas kloppend te maken, schreef verd. postcheques op eigen naam uit Volgens de boeken zou de Federatie van Post- duivenbonden die niet bestond een omzet hebben van f 400.000. De officier van justitie was van oordeel, dat wat hier gebeurd was, ongelooflijk was. De wij ze waarop de controle geschiedde of liever niet geschiedde doet iemands haren te bergen UTegen verdachte pleit zijn dure hulshouding. Iemand met f 1500 kan geen Kerstfeest de buurtbewoners organiseeren. Het vertro heeft hij schromelijk misbruikt. En honderden vertrouwden hem blindelings. Ook maakte hij zich schuldig aan een uitgebreide vervalschlng. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat de schuld niet zoozeer bij verd. lag als wel bö zijn chefs, die niet zorgden voor een doelmatige controle. Ver- dachte's salaris was te gering. Pleiter drong aan op een gecombineerde straf anet aftrek van de voorloopige hechtenis. Op 1 September uitspraak. De hier aanwezig© niet-Engelschen, doch vooral de Hollanders, klagen over het eten. Het is niet zoozeer de kwaliteit van het voedsel, welke tot ontevredenheid aanleidinf geeft, als wel, dat de soort voedsel totaa van het in ons land gebruikelijke verschilt. De meeste buitenlanders voelen zich dan ook slecht op hun gemak, maar dat zal wel slijten. Een speciaal Hollandsche grief teger verblijf hier bestaat in de onwaarschijnlijk hooge belasting op tabak, in 't bijzonder op sigaren. Een kleine sigaar, waarvoor men in ons land 3 cent betaalt, kost hier ten minste een kwartje, en dan is de kwaliteit nog zeer inferieur. Een werkelijk goed© «ï- goar, in kwaliteit overeenkomende met onze 10 cents sigaar, moet men hier met schrikt u niet 5 a 6 shilling, dat is plm. ƒ2, betalen! Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat men hier een sigaren rookend mensoh voor een Croesus aanziet. Eien ander ongerief, hetwelik speciaal voor de buitenlandsohe journalisten geldt, ls ge legen in de te Engelsch-georiënteerde voor ziening voor de pers. Aanvankelijk mochten alle journalisten zich vrij in de voor de meesters afgescheiden speelruimte bewegen en tijdens het spel de partijen overnemen. Nadat enkele meesters zich echter over de daardoor onstan e stoornis hebben beklaagd, is dit verboden. Thans zit aan elk bord één vast© „notator" en telkens als er 10 zetten gedaan zijn, worden dezé doorgegeven naar de perskamer, waar zij op een bord geprikt worden. Deze notities zijn echter uitsluitend in de Engelsohe notatie gesteld, welke aan merkelijk van die op het continent gebruike lijke verschilt, en derhalve moeten de buitenlandsohe journalisten de notaties eerst omzetten, alvorens zij iets kunnen uitrichten, hetgeen hun taak niet onbe langrijk verzwaart. Tegenover deze onderscheidene ongemak ken staat, dat de Engel6chen al hun best doen om het dien vreemdelingen naar den zin te maken en men kan slechts lof voor hun hulpvaardigheid en voorkomendheid hebben. Met uitzondering van de beide open m a j o r-t o u r n o o i e n (A en B), waarin enkele krachten van beteekenis medespe len, wordt er in de neventournooien bar slecht gespeeld. Wat moet er van dienken, als een speler uit de 6e groep (de major-groepen medegerekend) mij komt vragen, hoe men met een toren een een zamen koning moet matzetten? En den moet u nog wetien, dat deze man ik zal zijn naam maar verzwijgen in zijn groep met 2i/2 uit 3 de leiding heeft! Sinds Dinsdag spelen de meesters in een andere, veel ruimere zaal. De tournooileider deelde mede, dat deze zaal waarin slechts door de meesters gerookt mag wor den slechts beschikbaar was gesteld op voorwaarde, dat de meesters de restanten hunner rookverrichtingen in de daarvoor bestemde aschbakjes deponeeren. Hoewel de leider angstvallig vermeed bij het uit spreken van deze conditie Aljechin aan te zien, kan het haast niet anders, of de ZATERDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzendlng. 10.00 V.P.R.O. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 De Notenkrakers en zang. 12.00 Orgelspel. 12.30 firamofoonpl. 2.00 Orkest. 2.40 Causerie over China. 3.00 Vervolg concert. 3.30 Gramofoonpl. 4.50 Causerie over Amsterdam. 5.05 Viool en piano. 5.40 Letterkundige causerie. 6.00 Orgelspel. 7.00 Arb. muziekvereen. „Voorwaarts". 7.25 Causerie: Het Na tionaal werkcomité. 7.35 Vervolg concert. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Het VARA- orkest. 9.00 Voordracht. 9.15 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonpl. 10.05 Vervolg concert. HILVERSUM n 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-me- lodisten. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 R.K. Meis- jesaccordeonclub „Utile Dulci" en gramo foonpl. 5.30 Esperanto voor de jeugd. 6.05 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekover zicht. 7.15 Causerie over Friesche volks dansen. 7.35 Radiojournaal. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 Gramofoonplaten. 9.00 Voordracht. 9.20 KRO-orkest. 9.50 Sportpraatje. 10-15 Gramofoonpl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 „The Hawaiian Friends". 10.45 KRO- Boys. DROITWICH 1500 M. 11.35 BBC Northern orkest. 12.50 Orgelspel. 1.20 Het Com modore Grand orkest. 2.05 Sportrepor- tage. 2.50 Het BBC-Welsh-i-kest en zang. 3.50 Septet. 6.50 Voordracht. 7.20 Militair orkest en zang. 8.45 Causerie: Unbuilding Waterloo Bridge. 10.20 Het BBC-orkest en piano. 11.20 Gramofoonpl. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestcon cert. 4.20 Orgelconcert. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Pascal-orkest. 8.50 Opera „La Reine de Saba", Gounod. KEULEN 456 M. 12.20 Westduitsch kamer orkest. 5.50 Mannenkoorconcert. 10.50 Vroolijk programma. BRUSSEL 322 cn 484 3VT. 322 M.: 2.23 Popu lair concert. 3.05 Gramofoonpl. 3.20 Or gelconcert. 3.50 Orkest. 4.50 Gramofoon platen. 6.35 Pianorecital. 7.20 Gramof.pl. 8.20 Zang. 8.40 Pianorecital. 9.20 Orkest concert. Hierna gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Omroepsalonorkest. 3.20 Populair concert. 4.35 Omroepsalon orkest. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Voordracht. 10.05 Gramofoon platen. vermaning was in hoofdzaak tegen den ex- wereldkampioen gericht, en terecht, want. ongeacht de vloerbedekking, hetzij dat een fraai vloerkleed ligt, hetzij dat er een parketvloer is, onvermijdelijk is rondom Aljeohins stoel, na afloop van zijn partij, een vreemdsoortig stilleven te aanschouwen van vele afgebrande lucifers, eindjes siga ret en soortgelijke dingen. Bogoljuboff versoheen voor het. eerst, zoo lang ik mij herinneren kan, in een an ders gekleurd pak dan gewoonlijk. Meestal draagt hij een geelachtig zomerpak, thans was blauw de hoofdkleur. Of hierin tevens de verklaring van zijn betere successen moet worden gezocht is een andere vraag Hij behaalde in de 7e en 8e ronde samen ty2 punt, dat is bijna evenveel als in de geheele vorige week. ZONDAG 23 AUGU'TS HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 12.06 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 10.00 Voordracht* 10.15 Gram.pl. 10.30 VARA-Strijkorkest. 11.15 Voordracht. 11.30 Concert. 12.00 Omroeporkest. 2.30 Luistervinkenkoor A'dam. 3.00 Residentieorkest. 5.00 „Fan tasia". 6.00 „De vensters open", causerie. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Gevar. programma. 9.00 Gram.pl. 9.15 Residentie-orkest. 10.00 Radiojournaal. 10.15 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.50 Geref. Kerk dienst uit Alkmaar. Voorg. Ds. C. von Meyenfeldt. Hierna gewijde muziek. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-Melodisten. 2.30 KRO-Symphonie- orkest. 3.20 Vervolg concert. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst uit de Oranjekerk te Utrecht. Voorg. Ds. B. C. Koolh a a s. Hierna tot 7.45 gev/ydc muziek (gr.pl.). 7.45 Gram.pl. 7.50 Causerie over de werk looze intellectueelen. 8.10 Nieuwsberichten ANP. 8.20 Gram.pl. 8.30 Voordracht. 8.45 KRO-Melodisten. 9.10 Voordracht. 9.45 KRO-Orkest. 10.30 Nieuwsber. ANP. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 1.20 BBC-Schotsch Orkest. 2.20 BBC-Militair-Orkest. 3.05 Populair concert. 5.20 „The church 1 look for". 5.40 Intern. Strijkkwartet. 7.05 ..Ima ginary biography". 8.15 Kerkdienst. 9.20 Trio. 9.50 Sted. Orkest. Bournemouth. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkest concert. 3.05 Nat. Orkest. 5.20 Populair concert. 7.50 Zang. KEULEN 456 M. 10.50 Gram.pl. 12.20 Or kestconcert. 2.20 Omroep-schrammel- ensemble. 4.20 Omroeporkest, vocaal sex tet en solisten. 10.5012.20 Omroepklein- orkest, pianoduo en zang. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50 Salon orkest en zang. 3.50 Orkest. 5.05 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 Populair concert. 9.20 Symphonieconcert. 484 M.: 10.25 Orkestconcert. 12.25 Salon- orkest. 1.30 Omroepdansorkest. 3.20 Or gelconcert. 3.50 Gram.pl. 4.20 Populair concert. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest* 9.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Om roeporkest, -koor en solisten. 10.50 Mo- zart-concert. 11.2012.20 Omroepklein- orkest, pianoduo en zang. Niet meer in staat nog iets te doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw \Nederlandxh nare hoofdpijn verdrijven en ProductUw geest weer helder maken I enz. Per 12 stuks slechts 52 cent* kbfgens recept iron Apotheker Du moots (Aiv.J MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 1 .//V <•-' s$$ Éi 115. Mijnheer Pimpelmans was echter de vermoeienissen van de reis nog steeds niet te boven. Bovendien werd het in de tame lijk nauwe ruimte door het walmende petro leumlampje steeds bedompter. Mijnheer Pimpelmans werd hoe langer hoe soezeri ger; onder het heen en weer wiegelen van het bakje met ontwikkelaar begon hij te droomen, dat hij zelf nog in de wieg lag en weldra verzonk hij in een diepe slaap. '116. Juist op Hat oogenblik kwam Wille» mijntje, die tegenwoordig Mina heette, da keuken in. Ze had haar vrije avond en wilde weggaan. Daar ze een zorgvuldig kind was, voelde ze eerst eens, of de keu kenkast wel op slot was. Want anders kwam de kat er in. Nee hoor, ze was niet op slot. Hetplichtgetrouwe meisje draaide dus de sleutel om en vertrok. (Wordt Maandag vervolgd.) Feuilleton :c Daar waren onder de arbeiders een troepje ontevredenen, die hoogere loonen eischten dan Jonas hun kon geven en die, toen hij andere gewillige manschappen had' gehuurd, die in deze donkere tijden dankbaar waren voor hun gezinnen een eerlijk stuk brood te verdienen, deze op allerlei wijze bemoeilijkten. Deze malcontenten waren vooral op Anton Proir gebeten, hij was immers een vreemdeling, van het Zuiden gekomen om hun, noorderbewoners, het brood uit den mond te stooten! Zij zouden hem den grond zoo heet onder de voeten maken, dat hij wel zou moeten heengaan om zijns levens wil. Zoo spraken degenen, die zelf de dwaasheid hadden gehad, om door hun onredelijke eischen hun brood weg te werpen en zij bestookten hem zoo aanhoudend en zoo sluw, dat Anton, hoewel overtuigd dat zij de bewerkers waren, het toch nimmer kon bewijzen. Want niemand anders dan zij die van nabij met de machinerieën bekend waren, konden zooveel schade aan de machines hebben aangebracht. Hij stelde een wacht aan en zoolang als deze op post was gebeurde er niets, maar zoodra ver slapte niet het toezicht of er werd' iets. beschadigd, totdat Anton het zijn plicht vond aan Hattaway voor te stellen, dat hij hem ontslag zou geven en een anderen opzichter zo~l nemen en op deze wijze de ontevreden kwaadwilligen zou tegemot komen. Jonas Hattaway en zijn vrouw zaten op een herfstavond bij het vuur, toen Anton dit voorstel deed; nu was de boerin een flinke verstandige vrouw, bij wie Anton in grooto gunst stond; zij luis terde aanaaohtig mede naar Antons woorden. Toen Anton had uitgesproken, richtte de boer zich hoog op en zeide, terwijl zijn .vrouw met een heftig hoofdknikken haar instemming betuigde: j,Luister eens goed, Prior, als gij gezind zijt om mij ter zijde te blijven staan als mijn molenaar, dan ben ik gezind om u te handhaven als zoodanig en dan zullen wij krachtig optreden tegen deze laffe kerels, die zoo in het donker vechten. Ik ben volkomen met u tevreden en ik zal mij niet laten ringelooren door die mannen, die niet willen werken voor behoorlijk loon en evenmin anderen willen laten werken. Ik betaal graag goed loon, want mijn leuze is: „leven en laten even".. Ik heb mijn mannen altijd eerlijk en royaal behandeld en ik ben niet de schuld van hun ontevredenheid. Nu, vriend', wilt ge bij mij blijven en willen wij er ons samen doorheen slaan?" „Als gij er tevreden mee zijt, dan ik dubbel", zeide Anton, „ik zal het werk voortzetten, dat ik op mij heb genomen". Toen Anton dien avond naar zijn logies wandelde en liep te peinzen welke de beste weg zou zijn om uit de moeilijke om standigheden op de fabriek te geraken, voelde hij plotseling een zwaren steen tgen zijn hoofd aankomen en was hij eerst dui zelig en half versuft van de pijn; hij hield zioh een poos vast aan het hek, dat langs den weg liep en slaagde er daarna in om zijn woning te bereiken. Hij had niemand in de nabijheid bespeurd, waarschijnlijk wa3 de dader, toen hij bemerkte, dat zijn slag Anton niet bewusteloos had gemaakt, in allerijl verdwenen, maar het was desniettemin een hevige slag geweest en toen hij thuiskwam schrikte zijn hospita van zijn bleek gelaat en het bloedende voorhoofd. Zij verstond iets van de kunst van verplegen en verbond hem met groote zorg, maar zeide dat het maar een centimeter scheelde of het had zijn slaap geraakt en zijn leven gekost. Anton ging dien avond met hevige pijn en een bonzend' hoofd liggen, en was 'den volgenden morgen niet in staat om op te staan. „De lafaards!" zeide Jonas Hattaway, die naar hem kwam zien, „dat zijn gemeene streken, maar maak u niet bezorgd, mijn vriend, we zullen het wel een paar dagen zonder je stellen." Toen hij de deur uitging, bracht de man juist een brief van Jettie Liddell; het was een lange brief en het kostte Anton een geruimen tijd' om hean te lezen. Zij eindigde aldusj. „En, nu heb ik u alles verteld van Jaap op de Ashdownhoeve en hoe alles daar voorspoedig gaat en hoe zijn bleeke vrouw met den dag er beter begint uit te zien en hoe hun kinderen ©pelen in den tuin alsof hij hun altijd heeft toebehoord. Alles gaat daar naar wensch, zoo geheel anders dan ik verwacht, had, want ik dacht dat Jaap ongetwijfeld' de straf op zijn goddeloosheid zou ontvangen. En het geeft nu niets meer voor mij, of tante Susanna al praat over de wegen des Heeren en over Zijn liefdeband, die alles bestuurt, als ik zie, hoe het den zondaren wel gaat in deze wereld en hoe gij wien dit alles toekomt, hard moet werken voor uw brood en niet eens een woning hebt die gij de uw© kunt noemen. Ik begrijp er niets van en ik zeg u, tante Susanna mag praten zooveel ze wil, maar ik geloof er niets van dat de Heere alle dingen be stiert!" Anton legd'e den brief neer, streek zioh met de hand over het verbonden hoofd en deed zioh dezelfde vraag, die Jettie hem gedaan had: „Ben ik een dwaas?" En toen scheen het hem of zijns vaders stem helder en duidelijk door de kamer klonk: „Wees niet hard voor hem, Anton, het zou zijn laatste kans kunnen zijn!" Ja, dwaas of niet, hij had letterlijk gehoor zaamd aan den laatsten wenscih zijns vaders; hij had getracht zijn broeder te behouden. Het testament was als echt erkend geworden; wel had de kantonrechter verwonderd gekeken over het toevoegsel, maar daar Anton geen bedenking opperde en de getuigen bevestigden dat zij den ouden John Prior nooit hel derder hadden gezien dan dien dag, besloot de rechter, dat de verandering het gevolg moest zijn van familie-oneenigheden en het vertrek van Anton scheen deze beschouwing te bevestigen. HOOFDSTUK IX Anton was weer hersteld en had het opzicht over den molen weer hernomen; wellicht waren de mannen verschrikt geworden bij de ervaring hoe zij bijna een moord hadden gepleegd, in ieder geval, er was in den laatsten tijd niets meer gebeurd en Jonas Hattaway zeide reeds tot Anton: „Dank zij uw optredea'ziju wij geloof ik aan het einde van onze zorgen gekomen." „Ik hoop het," had Anton geantwoord, hoewel hij Juist 3é laatste dagen niet zoo zeker van de rust was geweest. De dagen gingen intusschen voorbij en terwijl overal gebrek aan werk was, was er in den molen overvloed van werk. Jonas was een; edelmoedig man en hij liet geen van de ontevredenen lijden in dezen wintertijd door hun eigen wangedrag, evenwel was de geest van ontevredenheid en afgunst steeds smeulende onder het werkvolk. Er was een dag geweest waarop een deel van het werkvolk vrijaf had gehad en Anton Prior was dien dag een uur langer dan gewoonlijk in de werkplaats gebleven. Juist had hij nu de groote deur gesloten, of hij hoorde haastige voetstappen naderen, hetgeen een ongewoon verschijnsel was, want de molen was zeer afgelegen van den openbaren weg; wat kon iemand op dezen tijd hierheen brengen? Zeker niet veel goeds, dacht Anton en verbergde zioh dus achter het struikgewas, waar hij niet gezien kon worden en alles zou kunnen zien en hooren. Hij behoefde niet lang te wach ten, want een man en een jongen naderden zoo gauw als zij in de duisternis konden, den molen en toen hoorde hij een stem, die hij kende, zeggen: „Je weet dus zeker, Jaap, dat je den weg geod kunt vinden?" „Wel vader, ik ken den weg al was het in het holst van den nacht, ik ken den weg in den molen in den blinde! ik zal de luciferdoos in brand steken en dan in de voorraadkamer gooien, en dan loop ik hard weg." „Vooruit dan maar, jongen!" zei de vader en hief hem op tot een klein venster dat maar een ruit had. die men gemakkelijk kon doorstooten en die dan ruimte genoog gaf voor een kleinen jongen om door te kruipen. Anton Prior maakte gebruik van het geraas, veroorzaakt door het stuk stooten van het glas, om naar de deur te springen, hij kon de deur openen en den jongen tegenhouden voordat hij de voorraadkamer bereikt had, (Wordt vervolg.'!);

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8