Strijd verplaatst zich naar Malaga VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HET INCIDENT MET DE „KAMEROEN" Tijdens het verloop van den burgeroorlog in Spanje is het reeds meermalen voorge komen, dat er op bedenkelijke wijze tegen de internationale gebruiken en rechten ge zondigd wérd, nu eens door strijders deze, dan weer aan gene zijde. Zoo heeft de Britsche kolonie te Gibraltar boven haar hoofd zich onlangs een episode van den modernen luchtoorlog zien afspelen, met alle gevaren, die daaraan voor den onvrij- ■willigen toeschouwer verbonden zijn. Uok de havenstad Tanger, die onder internatio naal statuut staat, heeft overlast ondervon den, zoowel van de oorlogsschepen der Ma- drileensche regeering als van de vliegtui gen van generaal Franco, welke deze in nun schuilhoeken aldaar kwamen bestoken. Deze en dergelijke incidenten zijn tot op heden met een sisser afgeloopen, al moge het waar zijn, dat de Gibraltarsehe sisser reeds een vrij kwaadaardig geluid liet hoo- ren, omdat de Britsche commandant dreig de onverbiddelijk het vuur te zullen openen op elk Spaansch oorlogsschip, dat zich weder al schietende in de Britsche wateren zou wagen- De reeks van deze incidenten is intus- schen weer met een nieuw voorval vermeer derd. De Spaansdie regeeringskruiser „Li- bertad" heeft de vrijheid genomen een Duitsch handelsvaartuig buiten de territo riale wateren van Spanje door een drietal kanonschoten tot praaien te dwingen en toen de Duitsche kapitein daaraan gevolg gaf hebben volksfrontsoldaten de „Kame roen" van onder tot boven naar contraban de onderzocht. Het behoeft geen betoog, dat dit een nieuwe inbreuk beteekent op de rechten der neutralen, waartoe ook de vrije uitoefening der zeevaart behoort. Mogelijk is ook dit inddent weder te Wijten aan het feit, dat er op de regeerings- getrouwe Spaansche schepen slechts weinig officieren meer het commando voeren; de mecsten hunner werden bij het uitbreken van den burgeroorlog gevangen genomen of gedood, daar zij met "hun sympathieën aan de zijde van Franco en Mola, dus van den opstand, stonden. Zoo men van regeerings- zijde niet wat omzichtiger in zijn optreden wordt, zou een en ander wel eens tot zeer betreurenswaardige gevolgen kunnen lei den. Het nationalistische Duitschland is de natuurlijke tegenstander van alles, wat maar naar rood en communistisch zweemt. Het acht zich de kampioen der rechtsche partijen in Europa, en zal weinig aarzeling betoonen, om eventueel zijn erfvijand bij de keel te nemen. Het protest, dat de comman dant van de Duitsche vloot in de Spaan sche wateren naar Madrid heeft gezonden is dan ook in zeer barschen toon gesteld en er is alle kans op, dat deze bevelhebber bij gelegenheid zal waar maken, waarmede hij dreigt, namelijk het stellen yan geweld tegenover geweld. Waar Groot-Brittannië en zelfs Italië een zekere tolerantie aan den dag hebben ge legd voor de misstappen, door het in feilen 6trijd. gewikkelde Spaansche volksfront be gaan, daar heeft Duitschland meer dan één motief, om eventueel door te tasten. Het Duitsche militaire apparaat is de laatste jaren met een waarlijk verbijsterende snel heid gecompleteerd en het zou geenszins behoeven te verwonderen zoo uit deze om standigheid de geneigdheid voortsproot, het in de praktijk nu ook eens op zijn deugde lijkheid te bepi'oeven. Niet ten onrechte heeft men hij zekere gelegenheden, o.a. tij dens het nog op handen zijn van denAbcs- sijnschen oorlog, gerept over kanonnen en geweren, die als vanzelf afgaan. Daarin zit een psychologische juistheid. Doch boven dien is het zeer wel denkbaar, dat aspira ties, welke reeds door Wilhelm II ten op zichte van Noord-Afrika gekoesterd werden, onder het Derde Rijk opnieuw het hoofd zouden opsteken. Een Duitsche wachtpost bij de ingangen der Oude Wereldzee moet yoor Hitier een zeer begeerenswardig voor uitzicht zijn en voor Mussolini tot op zekere hoogte een geruststelling. Het zou een af leiding beteekenen van den Duitschen drang om via Oostenrijk en Zuid-Tyrol in dezelfde richting te streven. Daarbij komt, dat vol gens ingewijden de Duitsche propaganda onder de Mooren en Arabieren van Spaansch Marokko geweldige afmetingen heeft aan genomen en dat er voor de Duitsche mili taire „Tüchtigkeit" in deze zeer strijdbare kringen een warme bewondering moet be staan. Men doet echter goed, niet' op de geschie denis vooruit te loopen en zich evenmin te leenen tot een paniek-psychose. De inter nationale vragen en belangen zijn als het ware vervlochten tot een wijd-gespannen en zeer gevoelig spinrag, dat niet op één uiter ste draad kan worden beroerd, of het geheel komt in sidderende beweging. Ook in de .Wilhelmstrasse is men daarvan overtuigd en zal men zich niet tot onberaden dingen laten verleiden. Heel het titanenwerk van den Duitschen opbouw zou daardoor tot een catastrofale onderbreking kunnen worden gebracht! Commandant van Olympisch dorp pleegt zelfmoord De vroegere commandant van het Olym pische dorp 'ie Berlijn, kapitein Wolfgang F li r s t n e r, heeft zich met een revolver schot van het leven beroofd. In officieele Duitsche kringen wordt ver klaard, dat Fürstner zich tijdens de Olym pisohe spelen heeft overwerkt. In zekere nationaal-socialistische kringen was Fürst ner evenwel het voorwerp van levendige aanvallen. Hem werd naar het hoofd ge worpen, dat bij van Joodsche afkomst was In de omgeving van het dorp werden bil jetten aangeplakt, waarop stond „Weg met den Jood Fürstner". Deze aanvallen werden zoo hevig, dat aan den vooravond van de spelen de Minister van Oorlog luitenant kolonel Von Gilsa benoemde tot kampcom mandant en Fürstner tot zijn adjudant. De „Völkische Beobachter" publiceert een 'doodsbericht onderteekend door generaal Keitel, van het ministerie van Oorlog, met een levensbeschrijving van den overleden officier. Dis is niet overeenkomstig de ge woonte bij een zelfmoord van een officier en men beschouwt dit als een pro est tegen de eanvallen, waaraan Fürstner blootstond. De Spaansche burgeroorlog Duitschers dreigen met geweld I De bevelhebber van de linieschepen, die de leiding heeft over de ter assisten tie naar de Spaansche wateren gezonden Duitsche zeestrijdkrachten, heeft aan den commandant van de Spaansche re- geeringsvloot op grond van het optreden jegens het Duitsche s.s. „Kamerun" volgend telegram gezonden: „Uw kruiser „Libertad" heeft het s-s. „Kamerun" buiten de Spaansche terri toriale wateren op vrije zee beschoten en door gewapende soldaten doen onder zoeken. Deze houding tegenover een Duitsch stoomschip is een misdaad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van zins, dergelijke daden van geweld nog te dulden. Ik heb der halve mijn zeestrijdkrachten instructie gegeven, tegen iedere ongerechtvaardig de daad van geweld uwer schepen met geweld te reageezen". Met betrekking tot de aanhouding van de „Kamerun" meldt het Duitsche Nieuwsbu reau nog, dat het schip in het geheel geen oorlogsmateriaal aan boord bleek te hebben, en dat zijn papieren volkomen in orde Onder leiding van den bevelhebber der verkenningsstrijdkrachten, vice-admiraal Boehm op den kruiser „Nuernberg", zijn uit Kiel en Wilhelmshafen ter aflossing van de tot dusverre in de Spaansche wateren aan wezige Duitsche zestrijdkrachtèn uitgevaren de kruisers „Nuernberg" en „Leipzig", de vierde torpedoboot-flottielje met de torpedo booten „Greiff" en „Falke" en van de derde torpedoboot-flottielje de torpedobooten „Ja guar" en „Wolff", In de Wilhelmstraese wordt vernomen, dat de onderhandelingen inzake het verdrag van niet-inmenging niet onderbroken worden door het incident met de „Kamerun". Duitschland heeft echter blijkbaar wel als derde voorwaarde gesteld, dat de Spaansche regeering een bevredigend antwoord geeft op het Duitsche protest en dat de kwestie tot voldoening van Duitschland wordt geregeld. Volgens mededeelingen uit Berlijn zou ad miraal Raeder. opperbevelhebber der Duit sche oorlogsmarine, per speciaal vliegtuig naar Berchtesgaden vertrokken zijn, waar Htiler verblijft. Ook dr. Heissner, chef van het presiden tieel kabinet en staatssecretaris Lammers an de rijkskanselarij zouden naar Berohtes- gaden zijn vertrokken. Het Engelsche standpunt Met betrekking tot de aanhouding van het Duitsche stoomschip „Kamerun" door een oorlogsschip der Spaansche regeering, meent Reuter te weten, dat dit is geschied, om het Duitsche schip te beletten, de blokkade, die pas cioor dè Spaansche regeering in som mige gebieden is ingesteld, te verbreken. De Spaansche regeering, aldus Reuter, heeft inderdaad de Britsche regeering eeni- gen tijd geleden van deze blokkade in ken nis gesteld en de Britsche regeering is thans in verbinding met Madrid, teneinde zich op de hoogte te stellen van de juiste draag wijdte van dezen maatregel. De redenen, waarom de Britsche regee ring deze blokkade niet heeft erkend, zijn, naar men gelooft: 1. De Britsche regeering heeft de beide partijen niet als oorlogvoerenden erkend. 2. Voor erkenning der blokkade is noodig, dat deze doeltreffend is, m. a. w. de Spaan sche regeering moet bewijzen, dat zij De uittocht der vreemdelingen De Duitsche consul te San Sebastian heeft medegedeeld, dat hij voornemens is, 25 Augustus de stad te vei'laten met de 25 Duitschers, die zich nog in de stad bevin den. Hij is van oordeel, dat een langer ver blijf in de stad voor vreemdelixigen gevaar lijk is. Naar Stefami uit Genua meldt, is aldaar uit Spanje aangekomen het Duitsche s.s. „Ba den" met 200 vluchtelingen, meei'endeels Duitschers aan boord. De „Monte Sarmiento" eveneens een Duitsch schip, is met 1550 vluchtelingen aan boord te Genua aangekomen. Volgens bericht uit Tokio blijven de secre taris Teietsjiro en de andere leden der Ja- pansche legatie in Madrid, tezamen met enkele andere buitenlandsche vertegenwoor digers, die nog in de hoofdstad zijn. Zoowel de Japansche bladen als de offi cieele berichten wijzen intusschen op het dreigende gevaar voor de Spaansche hoofd stad, die gebrek heeft aan water en aan levensmiddelen en meer en meer door de nationale strijdkrachten van de buitenwereld wordt afgesloten. Naar Malaga Hét zwaartepunt der nationalistische mi litaire operaties zal naar verluidt dezer da gen van het noordelijk naar het zuidelijk front worden verlegd. Deze gewijzigde gevechtstactiek van de nationalistische bevelhebbers Franco en Mola is klaarblijkelijk een gevolg van het feit, dat de beide generaals hebben ingezien, dat een definitieve be slissing voor Madx*id niet kan vallen, vóór dat Malaga, het steunpunt der re- geeringsvloot en het xxxode centrum in de provincie Granada in handen van de militaire groep zijn. Generaal Franco heeft voor den opmarsch naar Malaga een goed steunpunt in Carta gena, dat kort geleden door zijn troepen is verovex-d tegelijk met het geheele Ooste lijke deel van Andalusië, van waaruit de militaire operaties uit Sevilla uitstekend steund kunnen worden. De hoofdaanval op Malaga zal worden voorbereid door de vliegtuigeskaders en oor logsschepen van Franco's strijdki-achten. Hand in hand met de operaties in de lucht en ter zee zullen de operaties van drie co lonnes te land gaan, welke van het Westen, het Noorden en het Oosten langzaam op den roode bui'cht in het Zuiden zullen aanruk ken. Franco wil Malaga in zijn macht brengen, omdat van daaruit de roode troepen voort durend de nat.ionalen in den rug bedrei gen en het transport van vei-sche troepen uit het troepenreservoir van Franco in Spaansch Marokko kunnen bemoeilijken. In het hoofdkwartier van generaal Mola is men vap meening, dat de worsteling om Malaga mogelijkerwijze den geheelen bur geroorlog beslissen kan. Slaagt Franco er in Malaga te veroveren, dan kan hij met het gros van zijn armee energiek van het Zuiden uit On Madrid aanrukken en de insluiting van deze stad voltooien. Zeer ongunstig zou de toestand er voor de nationalisten gaan uitzien, indien de rooden er bij een wanhopige doorbraak poging naar het Zuiden in zouden slagen, Granada te nemen. Dit zou generaal Franco sterk bezighouden en hem een ingrijpen in de operaties rond Madrid onmogelijk maken. In Malaga staat momenteel slechts een tamelijk zwakke afdeeling regeeringstroe- pen. Het gros dezer troepen hevindt zich tusschen deze stad en Granada. Een eigen lijk front bestaat niet en de gevechten be perken zich tot het voeren van een guerilla- krijg. Buiten den opmarsch naar Madrid ruk ken de troepen van Franco en met name de leden van het vreemdelingenlegioen, die hebben deelgenomen aan de verovering van Badajoz, via Estremadura naar Toledo op, om de nationalisten, die zich hij het uitbre ken van den burgeroorlog in het Alcazar hebben vei-schanst, te ontzetten. Verschillende kleine successen De zender van La Coruna deelt mede. dat de troepen van generaal Franco Acidona bij Malaga hebben ingenomen. In Asturie "hebben de mijnwerkers een aanval beproefd op Oviedo, doch deze is vol komen mislukt. De aanvallers werden met zware verliezen teruggeslagen. In Badajoz hebben de nationale troepen een munitie-opslagplaats gevonden met 40.000 geweren van het nieuwste model. Uit Valladolid komt het bericht, dat de nationalen er daar in geslaagd zijn, drie vliegtuigen der Regeering, n.l. twee drie- motorige bombardementsvliegtuigen en een jachtoestel te dwingen te landen. De toe stellen werden, na hersteld te zijn, bij de nationalistische luchtstrijdkrachten inge deeld. Gistermorgen heeft radio-Sevilla o.a. mee gedeeld, dat de opmarsch der nationalisti sche colonnes, kollende van Guadelupe, naar het front van Madrid is opgehouden door regeeringsmilities, die echter op het terrein van den strijd 800 dooden en een groote hoeveelheid wapens en munitie moes ten achterlaten. De strijd op Mallorca De troepen van de Madrileensche regee ring, welke van Valencia naar de Balearen waren gezonden, hebben volgens een be richt van den nationalistischen zender te Palma op Mallorca een verpletterende neder laag geleden. Bij een nieuwe landingspoging op Mal lorca zijn zij in een moorddadige» strijd bijna totaal vernietigd. Tweeduizend aan hangers der Regeering zijn door de grooten- deels uit boeren bestaande nationale mili tie gedood. Er werd geen pardon gegeven, er werden geen gevangenen gemaakt; alle tegenstanders, die de militie aantrof, wer den gedood. Slechts enkele aanhangers der Regeering zijn er in geslaagd, naar de schepen te vluchten, doch dezen worden door vliegtui gen der nationalisten achtervolgd. Met groot enthou siasme werden ae leiders der natio nalistische bewe ging in Spanje, generaal Franco in 't midden met opgeheven hand) en generaal Mola (rechts) bij hun samenkomst in Burgos dgor de bevolking ver welkomd Dc kloosterorden opgeheven Uit Madrid wordt bevestigd, dat een de creet is uitgevaardigd, waarbij alle religieu ze orden in Spanje worden opgeheven, die ex-van verdacht worden, zich te hebben schuldig gemaakt aan eenigerlei begunsti ging van de opstandelingen. Intusschen heeft het decreet weinig te beteekenen, na- demaal alle kloostei-s in de door het volks front-leger bezette gebied, voor zoover niet uitgemoord, reeds lang gesloten zijn en confiskeerd. De oogst van den dood Uit berichten betreffende het" aantal per sonen, dat de afgeloopen weken in Spanje om het leven is gekomen, blijkt met vree selijke duidelijkheid, hoe weinig waarde een menschenleven op het oogenblik in Spanje heeft In Estremadura zou tachtig procent der gehuwde vrouwen haar mannen of zonen verloren hebben. Honderden dooden moeten in massagra ven zijn geworpen en met kalk zijn begoten. In de steden La Linea, San Roque en Al- geciras zouden tot nog toe 1000 lijken be graven zijn. Ook in andere provincies van Spanje worden de gevallenen en vermoor den „ter aarde besteld" door ze met onge- bluschte kalk te overgieten. Regeeringsnieuws De Spaansche regeering deelde gisteren mede, dat een regeeringskolonne, de z.g.n. „sponkkolonne". die uit Valencia afkomstig is, zich meester heeft gemaakt van de stad Alia, in de Sierra de Guadeluppe Op 100 k.m ten Z.W. van Madrid en op een gelijken af stand van Badajoz. De opstandelingen wer den hier op de vlucht gedreven. Enkele krijgsgevangenen werden gemaakt. Deze overwinning opent den weg naar Badajoz. DE FRANSCHE „NEUTRALITEIT" Weer oorlogsmateriaal naar Spanje Rood oefent sterke pressie uit De „Figaro" meldt, dat de marxisti sche secretaris-generaal Jouhaux en het bestuur van de marxistische vakvereeni- gingen tegen heden de commissie van beheer der roode vakvereenigingen heb ben bijeengeroepen ter bespreking van plannen, om een steunactie te organisee- ren voor de Spaansche volksfronters. Naar het blad van bevoegde zijde ver neemt, wil men den regeering-Blum dwingen, het uitvoerverbod van oor logsmateriaal voor de regeering van Madrid op te schorten, tot Duitschland en Italië zich verbonden hebben een on- voorwaai'dclijk accoord van niet-inmen ging te onderteekenen. De Parijsche correspondent van de „Msb" stelt de vraag, of het Spaansche volksfront •ellicht clandestien van Franschen kant. wordt geholpen. De „Jour" heeft namelijk geïnformeerd, voor wie het drietal wagons met projectielen bestemd is, dat uit Juvisy (bij Parijs) te Bayonne is aangekomen, met bestemming voor Hendaye. Een ander ochtendblad publiceert de foto ran den geleidebrief van een wagon met mauserpatronen, uit Bai'celona afkomstig en via het Fransche spoorwegnet aan den noordkant der Pyreneëen naar Iran ge zonden. De correspondent van de „Paris-Soir" weet te vertellen, dat het ?oode front IrunSan Sebastian versterking heeft gekregen van een paar duizend Catelanen, die daar on mogelijk over Spaanschen bodem kunnen zijn aangekomen, daar zij zich dan door de nationalistische troepen hadden moeten heenslaan. De grens heet niettemin ge- sloten. Ook de uitzetting van den Spaanschen militairen attaché te Parijs, die de zaak van de nationalisten had gekozen, wordt nog steeds druk besproken en een aantal kamer leden van de rechterzijde is voornemens bij minister Delbos tegen deze uitzetting te protesteeren, die wel een zondcx-lincr con trast vormt met de faciliteiten, die het Spaansche volksfront op Franschen bodem geniet. Officieel blijft de volksfrontregeering vrle neutraliteit verkondigen, maar bet wordt meer en meer de vraag, of zij wel de noo- dige waakzaamheid aan don da? legt, om die neutraliteit ook effectief te handhaven. In élk geval wordt toegelaten, 'dat 'de muren beplakt worden met ophitsende affi ches en de revolutionaire pers blijft op hulp aan het Spaansche volksfront aandringen, onder de leuze: „Madrid holpen is den vrede redden". Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG; WINSCHOTEN: Irisstr 205, tel. 338299 Blljliamsterstr. 13b, tel. 472 ALKMAAR: ALMELO: Oude Gracht 198; Grootestraat 34a, tel. 2295 tel. 2957 ■ZWOLLE: UTRECHT: V. Nahuyspletn 15; V. Swindenstr. 134, tel. 4259 tel. 18506 GEMENGD NIEUWS Vrachtauto tegen een boom gereden Een ernstig en een licht gewonde Donderdag omstreeks zes uur is een uit' Gorinchem afkomstige vrachtauto, geladen met vier paarden, onder Hulshorst tengevolge van het springen van een band tegen een boom gereden. De cabine werd geheel ingedrukt, met het gevolg, dat de bestuurder, K. P. uit Meppel, lichte verwon dingen bekwam. Ernstiger stond het met den anderen in zittende, A. K. uit De Wijk bij Meppel, die een schedelbasisfractuur opliep. In hoogst zorgwekkende» toestand is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht. Men vx-eest voor zijn leven. Dr. Plomp uit Nunspeet verleende ge neeskundige hulp. De paarden, die vervoerd werden, bleven ongedeerd. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE Op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande is een lijk aangespoeld. Uit een signalement dat den burgemeester ter beschikking stond, kon worden opge- I maakt, dat men te doen had met het stoffe lijk overschot van een der beide inzittenden van de kano, welke in den namiddag yan Zondag 9 Augustus ter hoogte van de ha ven van Cadzand omsloeg, waardoor beide personen verdronken. De gevondene is ge bleken te zijn de 24-jarige Philippe Con stant., wonende te Luik. Een oom en twee neven, die telegrafisch ontboden waren hebben het lijk herkend. Het andere slacht offer, wiens lijk nog niet is gevonden, is de zestienjarige Henri Storms, wonende even eens te Luik. De veehouder Lolkema, die gezeten op een tractor, waarachter een maaimachine, te 01 ter terp (Fr.) den weg passeerde, waarhij hij tegen de stoomtram reed, is aan de bekomen venvondingen overleden. De Palestijnsche onlusten Vijftien Arabieren gedood Men meent (e weten, dat 15 Arabieren go dood zijn bij een gevecht tusschen een bende Arabieren en soldaten nabij Nedera in mid- den-Palestina. Het gevecht duurde den ge heelen dag. In verschillende deelen van Palestina zijn opnieuw ongeregeldheden ontstaan. Te Haifa is een greep van dx-ie Arabische vrouwen en een man beschoten in de nabij heid van de Joodsche nederzetting bij den berg Carmel. Een der vrouwen werd gedood, terwijl de man werd gewond. In de nabijgelegen huizen is later huis zoeking gedaan en een jood werd in voor- loopig arrest gestald, om ondervraagd te worden. Irak en de Palestijnsche kwestie Koning Ghasi van Irak heeft er dezer da gen bij den Britschen gezant aan zijn hof op aangedrongen, te Londen een spoedige op lossing van de Palestijnsche kwestie in Ara- bischen zin te bepleiten. De Iraksche ko ning wees erop, dat een dergelijke oplossing noodzakelijk is in het belang van de in standhouding van de goede betrekkingen tusschen Irak en Engeland. Roode dwingelandij te Roubaix Een ernstige staking is uitgebroken bij een steenkoolmaatschappij, welke haar hoofdbureaux heeft te Rijssel en filialen te Roubaix en Sequedin. De rnaa'schappij voor ziet de meeste bedrijven te Roubaix, Tour- coing en Rijssel van brandstof. Een delegatie van arbeiders, vergezeld van een vertegenwoordiger van de roode C. G. T., eischte onmiddellijk ontslag van een aantal werklieden, die uit de C. G. T. waren gelreden, om lid te worden van een anderen bond. D.aar de directie weigerde aan dezen cisch gevolg te geven, poogden de leden der C. G. T. de arbeiders te Roubaix over te halen hpl werk neer te leggen, in welken opzet zij slaagden. In Rijssel evenwel weigerden de arbeiders te staken, waarop men hun ver hinderde met hun vrachtauto's uit te rijden. De directie heeft verklaard, dat zij hen, die de vrijheid van den arbeid aantasten, gerechtelijk zal laten vervolgen. Om een geldpremie Twee Engelschen maken vliegongeluk maatschappij cn die hadden gehoord, dat de si rijdende partijen in Spanje een premie van 120 a 150 pond sterling hadden beloofd aan ie'deren piloot, die een vliegtuig naar Spanje overbrengt, besloten zulk een premie te gaan verdienen. Het feit, dat zij nog nooit in hun leven een vliegtuig hadden bestuurd, was voor hen geen x-eden om van hun voor nemen af te zien. En aldus kon het gebeuren, dat de aan dacht van den chef van het vliegveld wem getrokken door een vliegtuig, dat op een buitengewoon eigenaardige manier overhel veld hotste, om tenslotte, tegen alle regelen der kunst in, met den wind in den rug het luchtruim te 1 iezen. Al waren zij er in geslaagd het toestel van den grond los te krijgen, lang duurde de tocht der beide winzuchtige arbeiders niet. Weldra botste hun machine tegen een boom en zwaar gewond moesten beide mannen onder de puinen van het toestel worden uit gehaald. GARANTIE-STANDGROEN GAR ANTIE-STAND B R UIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (Adv). Nadat Dinsdag de sleepboot „Daniël Goedkoop" vergeefs heeft getracht „De Stad Harderwijk" van de Holland-Veluwelijn, die bij Putten aan den grond geloopen is, weer vlot te krijgen, heeft de assurantiemaat schappij aan Van der Taks Bergingsmaat schappij opgedragen het schip te bergen. De bekende duiker Leendert Sperling heeft Woensdag een onderzoek ingesteld en geadviseerd het schip met een zandzuig- installatie en een bak met zware ankers en lieren los te krijgen. Inmiddels heeft ook de eigenaar van de baggermachine, die voor de Zuiderzeewer ken in de vaargeul te Harderwijk baggert, zich voor het werk aangeboden. Na overleg met de assurantiemaatschappij is dit aan bod aanvaard. De baggermachine zal van het IJsselmeer af en rondom het schip een vaargeul baggeren, waarna „De Stad Har derwijk" daar in getrokken zal worden. De directie van de Holland-Veluwelijn voelt het meest voor dit plan, omdat daardoor het schip het minst lijdt. Het vorige jaar trad te Ambt-Harden- berg de z.gn. darmziekte op, welke ern stige stoornissen in de spijsverteringorganen teweeg bracht. Volgens het Hbl. doet zich daar iets dergelijks meer voor. Den laatsten tijd zijn andermaal een aantal gevallen van de darmziekte, die besmettelijk is, gecon stateerd. In een gezin te Rheezerveen is reeds een 8-jarig meisje aan de gevolgen overleden, terwijl enkele andere kinderen naar de barakken voor besmettelijke ziek ten te Zwolle zijn overgebracht. In verband met deze omstandigheden heeft de burge meester van Ambt-Hardeniberg, de heer G( Oprei, in overleg met den inspecteur voorde volksgezondheid, het wenschelijk geoordeeld aan alle hoofden van gezinnen in zijn ge meente een ï-ondschrijven te doen toekomen, raarin de ingezetenen worden aangespoord mede te werken tot het in toepassing bren gen van verschillende maatregelen ter bevordering van de hygiëne, en om terstond geneeskundige hulp in te roepen, wanneer symptomen, die nader worden omschreven, van de bewuste ziekte zich voordoen, Het betreft hier een maatregel van voorzorg, die niet overbodig mag worden geacht wegens de omstandigheden, waaronder de bevolking in sommige deelen van deze uitgestrekte plattelandsgemeente nog leeft. Voor zoover bekend, heeft het ziekteverschijnsel ditmaal nog geen verontrustende afmetingen aan genomen, hetgeen het vorige jaar echter wel het geval is geweest. n TAAIE Te Amsterdam werd '6 nachts ingebro ken in een kantoor in de Anth. Heinsiusstraat. Een poging om de brandkast door middel van de steekvlam van een soldeerlamp open te branden, is mislukt. Met medeneming van een gouden horloge van geringe waarde hebben de inbrekers zich uit de voeten gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2