D E V E O Zeventigmaal zevenmaal DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGD NIEUWS Expeditie-auto tegen een boom Chauffeur moest worden uitgezaagd Gisteravond omstreeks zeven uur is door tot nu toe onopgehelderde oor zaak een zware expeditie-auto van den expediteur Oosterloo uit Bedum nabij E1 b u r g aan het slingeren ge raakt en met volle vaart tegen een boom gevlogen. De botsing was zoo hevig, dat de wagen van voren geheel werd ingedrukt en de laadbak over langs door midden spleet zoodat beide helften om den boom klemden. De chauffeur J. V. raakte tusschen de brokstukken bekneld en moest worden uit gezaagd. Hij had ernstige inwendige kneu zingen en een beenbreuk opgeloopen en is naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Bij de zwaai, welke de vrachtauto maakte, ramde deze, alvorens tegen den boom tot stilstand te komen, een tegemoetkomende auto van dr. D. J. B. uit Doornspijk en een tweetal wielrijders. Auto en rijwielen werden geheel vernield. Ernstig persoonlijk letsel werd gelukkig niet veroorzaakt. De rijksveld- wacht stelde onder leiding van den districts commandant Schmidt Crans in samenwer king met de marechaussee een onderzoek naar r oorzaak in en de toedracht van het gebeurde. Ernstig auto-ongeluk in België Een Nederlander gedood, zijn broer levensgevaarlijk gewond Gisternacht omstreeks vier uur heeft zich op den weg P u tte—K a p e 11 e n een ern stig ongeluk voorgedaan, waarvan twee Nederlanders, twee broers, het slachtoffer zijn geworden. Joseph en Jacon Rhoem, ver moedelijk IS en 19 paar oud en afkomstig uit Goos, waren met een auto van Antwèr- pen op weg naar Essen. Jacon Rhoem zat achter het stuur; bij het nemen van een bocht; heeft hij klaarblijkelijk een te korten draai genomen met het gevolg, dat de wagen tegen een boom vloog en vervolgens tegen een lantaarnpaal botste, waarna hij nog eenige malen om zijn eigen as tolde. De geheele linkerzijde werd van de auto gerukt en vernield. Spoedig waren omwo nenden te hulp gesneld. Zij vonden tus schen de overblijfselen van de auto het stoffelijk overschot van Jacon Rhoem, die op slag gedood moet zijn geweest, terwijl Joseph Rhoem er zeer ernstig aan toe was. De gewonde werd allereerst een bijzijnde herberg binnengedragen, vanwaar hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Hier constateerde men, dat hij een ernstige sche delbreuk had bekomen, terwijl hij voorts over het geheele lichaam verwondingen had bekomen. Men ziet zijn toestand donker in. Het parket is ter plaatse aangekomen voor het instellen van een onderzoek. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Gistermorgen, is te Onderdendam gemeente Bedum, het vijfjarig dochtertje van den landbouwer Koenes, dat een boodschap moest doen bij een buurvrouw, in het voor de boerderij loopende kanaal geraakt en ver dronken. KINDJE DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD Het tweejarig kindje van den landbouwer G. J. Lensink te Loo, gemeente Ba them, is door een trein, die achter het huis van den landbouwer loopt, overreden en op slag ge dood. Het kind was een oogenblikje de aan dacht van de ouders ontsnapt en op de spoorbaan terecht gekomen. BINNENLAND WELKE LANDEN ZIJN HET MEEST IN TREK? A.N.W.B. verstrekt interessante gegevens Invloed van de Olympische Spelen Het getal door den A.N.W.B. verstrekte reisinlichtingen toont, dat er tot en met Juli van dit jaar 5704 méér inlichtingen werden gegeven dan in datzelfde tijdvak in 1935._ Het totaal bedroeg n.l. 46.298, tegen 40.594 in het vorige jaar. Van het totaal van 46.29S werden 25.893 reisinlichtingen verstrekt voor reizen per auto en motorrijwiel, dus meer dan de helft van het totaal. Voor Nederland werden gegeven 12.289 en voor het buitenland 34.009 reisinlichtingen; in 1935 bedroegen die cijfers resp. 11.568 voor het binnenland en 29.026 voor het bui tenland. De cijfers van den A.N.W.B.-dienst leeren bovendien, welke landen bij het reizend publiek dit jaar het meest in trek waren. Voor Duitschland, waar de Olympische Spelen dezen zomer een attractie vormden, werden de meeste inlichtingen gegeven, n.l. 12.181, bijna evenveel als voor het eigen land; daar op volgen België met 6118, Frankrijk met 4958, Oostenrijk 2694, Zwitserland 2360, Engeland 1190, Italië 1163, de Scan dinavische landen 1049 en de overige landen 2296. Kampement Fort de Ruyter Plaats voor Prot. Chr. jeugdige werkloozen Men schrijft ons: Prot. Chr. jeugdige werkloozen kunnen plaatsing vinden in het kampement „Fort de Ruyter" bij Willemstad (N.-B.). De werkzaamheden zijn zoover gevorderd, dat het kampement binnenkort geopend zal worden. Jeugdige werkloozen kunnen nu reeds geplaatst worden. Men geve zich op bij Dr. B. A. K n o p- pers, den Texstraat I, Amster dam-Centrum met opgave van: a. naam en voornamen; b. geboortedatum en juist adres; c. Godsdienst; d. opleiding, wel ke men gehad heeft en eventueele betrek kingen of functies, die men vervuld heeft; e. eventueele vervulling van de dienst in het leger; f. verdere gegevens, die van nut kunnen zijn. De opgave moet alleen s c h r f t e 1 ij k geschieden. Na goedkeuring volgt de oproe ping (reiskosten worden, zoo noodig ver goed). Oproep aan Theologische candidaten Theologische candidaten worden vriende lijk verzocht zich telkens voor één maand op te geven voor de geestelijk-zedelijke lei ding van het kampement. Men geve zich op bij Dr. B. A. Knoppers te Amsterdam. Gaar ne wordt in de leiding reeds voorziening getroffen van 29 Augustus—30 September a.s. Reiskosten worden vergoed. Des Zon dags is men eventueel vrij. Men heeft een privékamer en gelegenheid voor eigen stu die. Hier is mooi werk te verrichten. Onbewaakte spoorwegovergangen De lijn Hoorn—Medemblik De A.N.W.B. meldt, dat binnenkort de be- Xvaking van alle overwegen in de locaal- spoorlijn van Hoorn naar Medemblik, zal worden opgeheven. Zondagskwestie in Elburg Wat men daar een „praeadvies van B. en W." durft te noemen Na Harderwijk krijgt ook Elburg een „Zondagskwestie' in verband met de ple ziervaartuigen op het IJsselmeer. De reederij Zwaag wilde o.m. op Zondag toeristen naar Elburg vervoeren, en ver zocht aan B. en W. een vaste ligplaats in haven en „voor dit goede doel vrij of zoo laag mogelijk havengeld te berekenen". B. en W. prae-adviseerden gunstig: geen havengeld zou gevorderd worden. De Raad nam met 43 stemmen het besluit om een .ag havengeld te heffen. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Elburg had daarna op 9 April 1936 een re kwest aan de Raad gezonden om het raads besluit in te trekken en geen toestemming te verleenen aan de voornoemde reederij om 's Zondags een ligplaats in de haven in te nemen. Ook andere adressen van gelijke strek king schijnen binnengekomen te zijn. Vol komen begrijpelijk. Elburg is alleszins gods dienstig. Het praeadvies, dat B. en W. hierover aan de raad uitbrachten, neemt de Magi stratuur curiositeitahalve over; want, zegt de redactie: Onbegrijpelijk is> het, dat in een Neder- landsche gemeente een college van B. en W. dat n. b. wordt ter zijde gestaan door een secretaris, die Mr. voor zijn naam schrijft, zulk een stuk aan den Raad durft voorleg gen: „In verband met de verschillende adres sen ingekomen naar aanleiding van de plannen tot het doen varen van een stoomboot op Zondag, deelen wij U het volgende mede: Het is geen kleine taak om het verkeer op Zondag stil te leggen omreden het een omvangrijk vraagstuk is nl. de Zon dagsviering in het publieke leven. Wij hebben een sterk verouderde Zon dagswet, waarvan 't naleven praktisch onmogelijk is geworden. En tot wijziging van die wet heeft nog nimmer een mi nisterie de mogelijkheid gezien. En zelfs als het mogelijk ware de haven te slui ten, daarmee zou allerminst verkregen worden de heiliging van den Zondag, want nevens het aanleggen van onze ha ven tasten vele andere dingen het gewij de karakter van den Zondag aan. Ter bestrijding van de ontheiliging van den Zondag staat het publiek niet anders te doen, dan wat H. M. de Koningin doet: er zelf nimmer naar gaan kijken. Er moest door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en anderen niet verge ten worden dat sluiting der haven wette lijk moet geschieden en zeer zeker geen goedkeuring verkregen zal worden. Reden waarom voorstel, voor kennis geving aan te nemen". Dit fraais- (zoowel uit redactioneel, als uit juridisch oogpunt) werd door den Raad net 4—3 stemmen aangenomen in de zit ting van 15. Juni j.l. Protesteerende Kruideniers Tegen uitsluiting bij de distributie van goedkoope levensmiddelen Te Gropingen is een vergadering gehou den van kruideniers uit het Noorden van het land. om ie protesteeren tegen de uit sluiting bij de distributie van zgn. volks- margarine en volksvet en andere reeds ge nomen of in het vooruifzïcht gestelde re- geeringsmaatregelen. Als resultaat va/n de besprekingen werd een motie aangenomen, waarin de vergade ring met groote voldoening constateert dat het comité van samenwerking uit de drie landelijke kruideniersbonden een krachtige Een nek aan nek race tusschen 'de verschalende deelnemers aan de paardenrennen op boerenpaarden zonder zadel, welke te Blaricum werden gehouden. )ezoek van een drietal sportvliegtuigen van de N. L. S. De landing der toestellen vliegveld, welke het ministerie van waterstaat verricht. actie zal ontwikkelen voor de inschakeling van de kruideniers bij de distributie van de tot hun bedrijf bchoorende artikelen tegen een redelijke winstmarge. Deze actie zal met alle ten dienste staande middelen krachtig worden ondersteund. De verbinding Tiel-Culemborg Openstelling wegvak Buren—Kerk Avezaath Naar de A.N.W.B. mededeelt zal op 24 Augustus a.s. het wegvak BurenKerk Ave zaath voor het verkeer worden opengesteld. Door het gereedkomen van dezen 6 M. bree- den betonweg, waardoor niet minder dan negen scherpe bochten worden afgesneden, wordt een belangrijke verbetering verkr?- gen in de verbinding van Tiel naar Culem- borg. Het Westland exposeert weer Tentoonstelling te Poeldijk Het vrijwel ieder jaar terugkeerend bloe men- en fruitfeeet in het Westland is weer begonnen. Thans is het de Vereemging voor Vreemdelingenverkeer te Monster—Poelmjk, die de aandacht vraagt voor hetgeen deze tuinbouw-rijke streek biedt. In het gebouw der Bloemenveiling „Het Westland" te Poel dijk, is een keurverzameling van bloemen en fruit bijeengebracht, die weer aantoont, dat de Westlandsche kweekers, ten spijt van de moeilijke omstandigheden, de uitoefening m hun bedrijf niet hebben verwaarloosd. Prachtbloemen zijn er opgesteld, het ge bouw is in een ware lusthof herschapen. Er was goede medewerking, dit blijkt wel uit het aantal inzendingen. Behalve deze tentoonstelling, is ook de aankleeding goed verzorgd. Een keurige afbeelding van het vroegere slot. dat te Poeldijk heeft gestaan, is op- ■steld. Verder zijn er nog eenige eenvoudige at tracties, en vinden muziek- en zangconcours plaats. De opening der tentoonstelling werd door tal van personen uit het Westland bijge woond. die door den Burgemeester van Mon ster, den heer J. Kampschoer, werden verwelkomd. Daarna heeft de heer Muddei secretaris van de- vereeniging, een overzicht va-n het werk gegevèn. In verband met deze tentoonstelling, vond hedenmiddag tevens de opening plaats van het nieuwe rijwielpad door de duinen, van Den Haag naar Monster. Officïeele berichten -2e-lui v Steenbergen. J Vonk. F C M H Loven. L j de Lange. H T G Hoks en J W A Pi-eters; Iden bij den generalen staf, tot maj., de kap. F J Stuvelbu het wapen der inf., tot maj. d kapiteins L J Moggenstorm en G Greidanus; b: het res.-pers. der landmacht, bij het wapenjie J G J v Loo. Aan den r-is.-ritmeester F E Ever- wijn Lange is eervol ontslag verleend. De kap. luit. ter zee H Spits is eervol ontheven van 't bevel over Hr Ms opleidingsschip „Van Speyk" Het bevel over dien bodem is tijdelijk opgedra gen aan den kap.luit. ter zee J. Fruii zün tot luit. ter zee Langei 3e kl. de adelborsten W. J L Dencher. J v Dapperen. S H de Boer. N J A Chr. Swellengrebel: tot off. van Ellers, J de W-it, C A Lens; tot off. van adm. 3e kl. de adelborste C v der Stad. F A Bouman, L M Berger, J de Groot, F W J ten Hoet. COMMISSIE DIENSTWEIGERING Aan mr dr J. Donner. raadsheer ln den Hoo- gen Raad der Nederlanden, is verleend als pl.v.v. lid van de commissie, die Ingevolge art 2 van d (Dienstwelgerlngswet) J L i i Beeok Calkoen. i dezt 13 Juli moet dienen ihrlften. VICE-ADMIRAALS BENOEMD Bevorderd zijn tot vice-adm Ir aal, de schou ten-bij-nacht A Vos en L Krutjs. Kraan omlaag gestort Tijdens den storm van eenige weken ge- eden is een bak van de inpolderingswer- cen nabij Urk gezonken. Bij de lichtings- verkzaamheden van gisteren hing de bak ;usschen twee kranen, toen een poot van Je kleinste kraan brak en de heele instal latie naar beneden stortte. In de bak wa ren drie menschen aan het werk. In aller ijl werd hulp geboden om dezen van den verdrinkingsdood te redden. Een van de drie, de uitvoerder van het werk, de heer Remans, was er het ergst aan toe. Hij zat tusschen de kraan en een lier bekneld. De had zware inwendige kneuzingen op geloopen. Hoewel men aanvankelijk vrees de voor zijn leven, is er voor het slacht offer thans weer hoop. Onder paardenwagen geraakt Gisteravond is de ongeveer zestigjarige landbouwer M. Mesken, terwijl hij een voer tarwe naar huis wilde brengen, vermoede lijk door het schrikken van zijn paard, dat op zij sprong, onder den wagen geraakt. Zijn zoon, die op een afstand het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en bevrijdde zijn vader uit diens netelige positie. De dok toren uit Smilde en Appelscha, die zeer spoedig ter plaatse waren, konden slechts den dood constateeren. De overledene was een vooraanstaande figuur in het vereeni- gingsleven van Appelscha. Hij was bedrijfs leider van de coöperatieve aardappelmeel fabriek „Oranje'* te Smilde en sedert tal van jaren lid van den gemeenteraad van Smilde. Auto in droge sloot gereden Bejaarde dame gewond Gister is in de Knijpslaan te Hooge- z a n d door onbekende oorzaak een autp, waarin ouden van dazen uit Appingedam een tochtje in de omgeving maakten, uit de rij voertuigen geraèkt en in een langs den weg loopende droge sloot terecht gekomen. In de auto zaten, behalve de bestuurder, twee bejaarde echtparen. Van hen werd mej. ?raaf zoo ernstig gewond, dat zij door een dokter uit Hoogezand moest worden verbon den, waarna zij per auto naar haar woning te Appingedam werd vervoerd. De tocht werd hierna, zij het met groote vertraging, voortgezet. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzode ingesteld. BOERDERIJBRAND TE VENHORST Gistermiddag te half twee is brand uitge broken in de boerderij van A. Constant te Venhorst onder de gemeente Boekei. De boerderij werd in de asch gelegd. Brandweer was niet aanwezig. De geheele inboedel, be nevens de hooivoorraad en een gedeelte var den oogst gingen verloren. Bij de reddings pogingen liep de arbeider P. Martens vrij ernstige brandwonden op. De boerderij was verzekerd. ROFFELRIJMEN EEN HELD Doms Rijkersfondscollecte. Prachtige Augustusdag. Overal ontmoet je busjes Met de vaderlandsche vlag. Dames, heeren, jongens, meisjes Trekken er vol moed op uit Voor de zeeheldencollecte Die heel breed is ingeluid. Alle kranten werkten mede. leder wist waar het om ging, En, natuurlijk, collecteerde igeeneen weigering, Soms beleefd, soms opgevroolijkt Met een scheldwoord voor „de draak Die de bus dorst presenteeren Voor zoo'n zeldzaam goede zaak Op een druk bewandeld kruispunt Staan twee der entjes op wacht. Menigeen grijpt reeds een geldstuk Als er één hem tegenlacht. Kijk, daar komt een leuk oud heertje!. Beiden stormen op hem aan. Uit de verte tracht het ventje Ze reeds van zich af te slaan, Maar de vlotte coüectantjes Hebben extra goeie zin En ze sluiten hem eenvoudig Met hun bloote armen in, Geven hem hun liefste lachje, Zien hem dwars door zijn j Maar de oude heer wordt nijdig En z'n kop zoo rood als bloed, Met zin beide ellebogen Valt hij uit naar rechts en links En dan schinkelt hij weer verder, Als volbracht hij heel wat flinks. Wat een held!" zegt 't eene meisje Dat hij heeft opzij gegooid Hij is sterker dan wij samen, Maar, een zééheid rvordt-ie nooit!" (Nadruk verboden) LEO LENS In sommige plaatsen is deze collecte al vóór Augustus gehouden. (Red.) STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depöt 337o5s Mevrouw Hardebol Fa. C. Roosen Zn. EG.S'tó'&s RUBRIEK VRIJDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 „The Pal- ladians". 3.00 Gram.pl. 4.00 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Kamermuziek. 5.30 „Orvitropia". 7.03 Causerie over Spanje. 7.55 Nieuwsberichten ANP. 7.50 Herh. SOS-Berichten. 8.00 Nieuwsber. Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Causerie: Als groote menschen bellen blazen. 8.30 Zang en piano. 9.00 Causerie: De mensch en zijn persoonlijk leven door Prof. R. C a- s i m i r. 10.00 Causerie over het Vredes vraagstuk. 10.30 Gram.pl. 10.40 Avond wijding. 11.00 Nieuwsber. ANP. HILVERSUM II 301 M. Algem. programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Voor zieken. 12.15 KRO-Orkest. 1.30 KRO-Melodisten. 3.00 Orgelconcert. 4.15 Zang en piano en gram.pl. 5.10 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.207.00 KRO-Melo disten. 7.15 „De Phohi-typiste vertelt" door Mej. L. Marks. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram.pl. 9.10 KRO-Orkest. 10.10 KRO-Boys. 10.30 Be richten ANP. 11.1512.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 11.35 Kwintet. 12.50 Orkest. 1.35 Kwartet. 2.20 Het BBC- Northern-orkest. 3.20 Orkest. 5.35 Medve- deffs Balalaika-orkest. 7.30 Sportpraatje. 7.45 Ensemble. 8.20 Orkest. 9.05 Het BBC-Symphonieorkest. 9.45 Voordracht, 10.20 Causerie: „Down to the sea ia ships". 10.40 Viool en piano. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkesteoncerk 5.50 Orkestconcert. 8.20 Cellorecital. 8.50 Symphonieconcert. 10.20 Kwintetconcert. KEULEN 456 M. 1.35 Omroepkleinorkest. 4.20 Westduitsch Kamerorkest. 8.30 Vroo- lijk programma. 10.40 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Po pulair concert. 1.30 Omroeporkest. 5.20 Omroepsalonorkest en zang. 7.20 Zang. 8.20 Omroep-Symphonie-orkest. 484 M.: 6.35 Gram.pl. 7.10 Dito. 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Orkest concert. Feuilleton (6 Deze vervolgde intusschen met kloeken stap zijn weg, g0' Voelende dat de beweging en de daad goed voor hem waren; hij moest wel vijf cn twintig mijlen ver gaan, had Jettie gezegd, maar wat gaf dat in de gegeven omstandigheden: hoe verder hoe beter, ver van Ash downhoeve. Hij moest een nieuw tehuis I voor Jettie en zich zelf gaan veroveren en hoe eerder hij Jettie dan kon laten komen, hoe beter; het zou wel niet de oudei bekende kerk zijn waar hun huwelijk kon worden ingezegend; maag* een nieuwe woonplaats en een andere kerk en ecu onbekende predikant, doch wat zou dat eigenlijk, alle dingey werkten immers mee ten goede, dengenen die Gods wil wiiuen doen. En al noemde heel de wereld hem dan een dwaas, Een was er toch, die alle dingen wist en die een wonderen vrede ip het hart kon werken. Het was Ia°t "n den midda°- toen hij Lammerton bereikte, een drukke bedrijvige stad, waar het juist marktdag was; Antifn was eerst een beetje in de war door al die drukte, maar wist toch de markt te vinden en het drukst bezochte koffiehuis, waar de meeste kans was dat hij werkgevers vond er. be trekking, die hem naar den zin was. Hij bestelde een ifop koffie en zat stil toe te zien en te luisteren naar hetgeen pin hem heen verhandeld werd. De eene boer na den ancieren vertrok, totdat er nog maar enkele overbleven die o.er pet gewas van dit jaar redeneerden, elkaar afvroegen hoe het wel meer zuidwaarts zou staan, tot-dat Anton eer hij het wist mee in 't gesprek gewikkeld was. „Komt gij uit die streken?" vroeg een 'der boeren. „Ja, ilï kom er juist vandaan en alles staat daar uitstekend, het gras, de boekweit, de rogge, alles!" Ze praatten een poos door, totdat Anton zich zijn doel herinnerde en begon te vragen naar boerderijen en arbeiders van den omtrek. ,Ziet gij uit naar een boerderij?" vroeg er een, maar Anton antwoordde: „Neen, ik zoek werk." Zijn toehoorders zagen verwonderd: „Niet als arbeider toch?" „Ja, als arbeider!" Toen ziende hoe allen even verwonderd zagen voegde hij er bij: „De tijden veranderen weet ge; ik heb een boerderij gehad, maar nu zal ik al tevreden zijn als ik een arbeidersplaats kan krijgen." „Ik zou wel eens willen weten" zcide een man met verweerd gelaat, of gij bekwaam zoudt zijn voor werk in den molen." Anton antwoordde onmiddellijk: „Dat kan ik heel goed." „En kunt ge boekhouden?" „Uitstekend." „Zoo, ik vraag het niet voor mijzelf, maar ik heb een vriend in de buurt, Jonas Hattawav geheeten, en heeft een molen op zijn land en zijn molenaar heeft hem juist verlaten, mogelijk kon gij met hem accordeeren. Maar het is nog een uur verder dan Lammerton en gij zijt vandaag al zoo ver gekomen." „O" zeide Anton, „ik kan goed loopen, een uur beteekont niets voor mij." Opnieuw zag de boer hem aan en zeide: „Ik zal je eens wat zeggen, je uiterlijk bevalt mij en ik zal je graag meenemen, als je wilt." „Heel graag", was Anton's antwoord en zoo gebeurde hst, dat Anton op denzelfden avond van den dag, dat hij Linridge verliet, werk vond in de nabijheid van Lammerton. Want de boer Jonas Hattaway was juist ten einde raad over den molen. Wel had hij verscheidene aanbiedingen gekregen, maar alle even ongeschikt en dus zat hij, toen zijn vriend met Anton voor zijn deur stilhield, mistroostig, peinzend zijn pijp te rooken. „Is de plaats al vergeven?" vroeg zijn vriend van den bok af. „Neen, en het ziet er niet naar uit of het gauw zal gebeuren en ik krijg zooveel bestellingen, ik weet werkelijk geen raad. Ik heb gewerkt zoo hard ik kon, maar ik beu dit werk niat gewend en ben er half dood van." „Ik breng u hier iemand, die *t werk verstaat", riep de vriend weder. „Spring af, jonge man, en vertoon jezelf!" Anton sprong er af en zeide: „Ik kan best een molen besturen en als gij het met mij wilt probeeren, dan zal ik mijn best doen." „Wanneer kunt ge?" vroeg de boer. „Wel ik kan nu dadelijk, en van avond al aan het werk gaan als ge wilt", zeide Anton. Jonas Hattaway zette zijn hoed op: „alles beter dan uitstel", zeide hij en samen gingen zij naar den molen, waar alles in de grootste verwarring was. Anton overzag terstond den ge- heelen toestand, hij zag wat verkeerd was en wees dit terstond aan. „Ik zal morgen vroeg hier zijn", zeide hij; „nu moet ik naar Lammerton, waar ik mijn bundeltje heb achtergelaten en logies voor den nacht heb besteld; dus kom ik morgen vroeg terug." „Dat is heel niet noodig", antwoordde Jonas Hattaway,„ze kennen mij goed in den Gouden Leeuw en ik zaï dat alles wel in orde maken. Jij blijft hier slapen en bij het avondbrood kunnen wij de zaken bespreken; ik zie dat gij de man zijt, dien ik noodig heb, en gij hebt mijn hart verlicht. Hartelijk, hartelijk dank voor j.e bemoeiingen in dezen, vriend Harrington", zoo keerde hij zich tot zijn vriend, „ik ben nu gerust." „En ik heb u ook te danken", zeide Anton, „het valt niet ieder te beurt dat hij zoo gemakkelijk een betrekking vindt." Jonas Hattaway glimlachte: „Wij hebben nog in het geheri niet over uw loon gesproken, misschien ben ik wel een karige werkgever." „Daarover zullen we niet kibbelen", zeide Anton, „ik moot mijzelf een weg banen door het leven en zal al dankbaar zijn als ik vooreerst mijn brood verdien en meer niet. Ik had mij voorgenomen het eerste werk aan te nemen dat mij voor de hand kwam en dus zal ik niet schachelea over loon." „Je bevalt mij, je bent van de rechte soort en we zullen haf best samen vinden." Anton volgde hem in een zitkamer even groot als hij zelf tot hiertoe bezeten had; hij zag rond en een wonderlijk gevoel van dankbaarheid gemengd met een gevoel van pijn maakte zich van hem meester. Zooals boer Harrington had gezegd, weinigen waren zoo gelukkig om zoo spoedig te slagen, maar van een eigenaar knecht te worden was geen kleinigheid. Hij had zelf dezen weg gekozen: was hij daarom een dwaas? HOOFDSTUK VIII Enkele dagen later kreeg Jettie een brief met het postmerk Lammerton; Anton had een betrekking gevonden en vroeg om zijn goed. „Ook zou ik vaders Bijbel willen hebben", schreef hij, „want ik heb hier een goede kamer voor mijzelf en een eiken houten kast, die veel meer kan bevatten dan al mijn a&rdsché bezittingen." „Een kamer!" herhaalde Jettie, terwijl zij den brief aan tanf# Suzanna voorlas, „een kamer in plaats van een huis, o, tanta Susanna, wat heeft hem toch bezield? Wie in de wereld zou zoo gedaan hebben." „Niet velen, dat is zeker, kind", antwoordde tante Susanna, „maar Anton is er ook één op duizend! Hij heeft zijn eigen opvattingen over wat goed is en hij handelt er naar. Hij heeft een oprecht hart en als de menschen dat niet weten, God de Heere weet het zeker. Hij vergeet niet Maak het Anton na niet moeilijk, Jettie, vertrouw op hem en vrees niet, alles zal hem wel gelukken. Maar Anton was nog niet aan het einde van zijn moeilijks wegen, ook al zag het begin er zoo rooskleurig uit. Daar kwamen stormachtige dagen en korten tijd, nadat hij bij Jonas Hattaway in dienst was getreden, was het een ernstige vraag of de molen aan den gang zou kunnen blijven. '(Wordt vervol gij"

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5