be ideale zomerdrank Het tournooi te Nottingham fl fl DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. '2 Buitenland DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK Een Litausche verzoeningsactie Meer concentratie in de politieke bureau (Van onzen Duitschen correspondent) Nog een jaar geleden had een buitenlan i- fcche politiek in Duitschland geen vaste lijn. Deze onoverzichtelijkheid was vooral voor de naburige staten een factor van on zekerheid en wantrouwen. Daarin is de laatste maanden een gunsti ge wijziging gekomen. Hitier zelf heeft de leiding der „Aussenpolitik" in handen en zoodoende is het vroeger zoo invloedrijkeen machtige Rijksministerie van Buitenlan 1- sche Zaken nog slechts een uitvoerend or gaan geworden. Een eigen politiek kan von Neurath zich allang niet meer veroorloven. Hoogstens kan hij nog als adviseur in be paalde aangelegenheden worden beschouwd, maar menige maatregel wij denken bij voorbeeld aan de benoeming van von Rib- bentrop tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen wordt door den luhrer geheel zelfstandig genomen. Voor vele ambtenaren in 't naar de over zij verplaatste „Auswartige Amt" in de Wil- helmstrasse kan deze wijziging een voor deel beteekenen: het hoofddeel der verant woordelijkheid wordt voortaan door den führer gedragen. De groote lijn der buitenlandsche politiek moet beschouwd worden als een bevestiging Van de vele verklaringen, die de Führer over zijn „Friedens wille" heeft afgelegd. Welke Duitscher zou het onder zulke omstandig heden thans nog wagen, luidkeels het vroe ger zoo populaire lied te zingen „Siegreich woll'n wir Frankreich schlagen"? Op de politieke verzoening met Oos tenrijk volgen thans onderhandelin gen met Litauen en deze bevinden zich reeds in een vergevorderd sta dium. Voor een bepaald aantal jaren zal men dan ook hier geen conflicten behoeven te vreezen. Hierdoor zal de sfeer van wrijving en spanning, die herhaaldelijk een dreigend karakter kreeg, plaats gaan maken voor onder linge verdraagzaamheid en practische toenadering. Welke motieven Duitsch land nu eigenlijk tot deze onderhan delingen hebben geleid is niet heel duidelijk, maar de zoo nu en dan op den voorgrond komende plannen eener eigenmachtige wijziging van den Poolschen Corridor en eventueels afscheiding van Oost-Pruisen verlie- e zen hierdoor stellig aan actualiteit. De benoeming van von Ribbentrop tot ■"ambassadeur te Londen beteekent het einde .van de tweeslachtigheid der buitenlandsche politiek. Zij brengt namelijk de opheffing met zich mede van het „Biiro von Ribben trop", dat over een staf van medewerkers beschikte. Er waren velen, die de relatie tot dit niet-officieele bureau, waar overwegend partijmannen werkzaam waren, als een be moeilijking van hun werk beschouwden. De aanwezigheid van von Ribbentrops mede- Werkers in de buitenlandsche hoofdsteden Was velen allang een doorn in 't oog. Raken we dit teere punt nu eenmaal aan, 'dan moet er op gewezen worden dat men te Berlijn ook nog een „Aussenpolitisches Amt der N.S.D.A.P." bezit en de stille Margaro- tenstrasse, dat onder leiding staat van Al fred Rosenberg en diens pas in den laatst »n tijd genoemden medewerker Bohle. Tijdens 'de Xlde Olympiade werden vele vooraan staande buitenlandsche gasten onder meer door Alfred Rosenberg officieel ontvangen. Rosenbergs persoonlijke invloed blijkt ïiiet slechts uit 't feit, dat hij nog steeds Verantwoordelijk hoofdredacteur is van den >,VöLkischen Beobachter", het officieele par tij-orgaan, maar minstens evenzeer uit het feit, dat hij de officieele propagandist genoemd kan worden van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing! Te Ber- lijn-Dahlem vindt men een „Schulungs- haus", waar jonge menschen practisch wor den voorbereid tot deze geheel nieuwe taak. Tenslotte moet dan nog dr. Hanfstangel genoemd worden, die als vertrouwensper soon in de Wilhelmstrasse nog altijd den i.Verbïndungsstab der N.S.D.A.P." diri geert Zijn relaties met het buitenland en de buitenlandsche pers doen voor die van Al fred Rosenberg aan omvang en beteekenis stellig niet onderl Volgt men al 'deze instanties wat nauwlettender, dan krijgt men den indruk, dat de belangrijkste ressorts al meer en meer worden ingelijfd bij de Rijkskanselarij. En dat beteekent ongetwijfeld centralisatie van de bui tenlandsche politiek onder persoon lijke leiding van Adolf Hitler. Parallel aan dezen gang van zaken kan men vaststellen, dat ook de machtbevoegd heid der andere ministeries al meer en meer wordt beperkt, zoodat zij van zelfstandig optredende organen wor den teruggebracht tot „ausführende Dienststellen"* Achter de coulissen xs er een venijnige Strijd ontstaan tusschen den „Bund der 'Auslandsdeutschen" dat is een organisa tie, die tot dusver voor de volksduitscbe groepen in het buitenland zorgde en do A. O. dat is de Auslandsorganisation der N.SD.A.P, wier Rijksleiding onder gauwlei der Bohle staat, van wien men hoort bewe ren, dat hij weldra tot tweeden staatssec retaris in het ministerie van Buitenland sche Zaken zal worden benoemd. Deze wil nu ook de controle van den „Bund der Aus landsdeutschen' 'onder zich hebben maar de tegenstand schijnt in bepaalde kringen zoo sterk, dat het bij voorbeeld in Polen tot kloppartijen van Duitschers onder ei kaar is gekomen! De Poolsche politie moest eraan te pas komenj om de vechtlustige De Spaansche burgeroorlog De strijd woedt om San Sebastian Nog steeds transporten uit Marokko De troepentransporten van Marokko naar Spanje blijven aanhouden. Dinsdag zouden ongeveer 800 Marokkaansche soldaten uit Tetoean per vliegtuig te Sevilla zijn geland. De Marokkaansche troepen arriveeren regelmatig, eiken dag. Zij worden ver voerd door een vloot van tien vliegtui gen van Duitsch type, elk plaats biedend voor dertig man. Deze vliegtuigen steken dagelijks" de straat van Gibraltar over. De geruchten, die de ronde hebben gedaan, over ontevredenheid onder de Marokkaansche troepen, die in de kazer nes te La Linea liggen, zijn van allen grond ontbloot Een correspondent van Havas heeft met de autoriteiten van La Linea een interview gehad. Hij spreekt de muite rij-berichten met de meeste stelligheid tegen» Dc aanval op San Sebastian Volgens bericht van de „Evening Stan dard" woeden sedert gisterochtend in San Sebastian en Irun bloedige straatgevechten. De marxisten moeten in allerijl hun de fensieve posities buiten de stadsgrens van San Sebastian hebben ontruimd en onder dekking van een op een zijrivier van do Bridassao liggende torpedoboot, met achter- laling van talrijke dooden, naar de stad zijn teruggekeerd. San Sebastian wordt thans van drie kan ten tegelijk aangevallen door de nationale •troepen, die reeds, in de buitenwijken d-*r stad, in contact zijn met den vijand. In de hoofdstraten der stad hebben de marxisten barricades opgericht. De nationale troepen hebben nog verster king ontvangen van een regiment van het Spaansch vreemdelingenlegioen. Anderzijds wordt vernomen, dat ook do volksfronters te Irun versterkingen hebben ontvangen. De gouverneur van San Sebastian deelt mede, dat het volksfront een nota heeft openbaar gemaakt, waarin wordt verklaard, dat, indien do stad andermaal zou worden gebombardeerd snel recht zal worden ge daan aan de personen, die beschuldigd wor den van deelneming aan het fascis'isch erraad. Onder dezen bevindt zich ook graaf Romanones. Dat de oorlogsbodems der nationalen de Spaansche wateren bewaken bleek, toen ver scheiden Spaansche schepen, die te Saint Jean de Luz moesten binnenloopen, om het vuur van de oorlogsschepen der nationalis ten te ontgaan, trachtten Passajes te berei ken; zij werden gedwongen naar de Fran- sche wateren terug te vluchten. Uit Madrid wordt aan de „Frente Popu lar" gemeld, dat in een communiqué van den minister van oorlog bevestigd wordt, dat de kruiser der nationalisten de „Almi- rante Cervera". die San Sebastian heeft gebombardeerd, door een granaat, die uit der forten door de regeeringstroepen afgeschoten, ter hoogte van de water lijn is getroffen. kruiser staakte direct den strijd en zette in allerijl koers naar het Westen. Naar aan het ministerieele communiqué nog wordt toegevoegd, zou de kruiser voor nemens zijn de haven van Ferrol binnen te loopen, indien de averij tenminste toelaat, dat deze afstand nog wordt afgelegd. In het departement van de „Basses Py- rénées" is langs de Fransch-Spaansche grens een sanitair cordon georganiseerd, teneinde de epidemieën, welke aan de Spaansche grens van de Bidassoa zijn uitge broken, te keeren. Verdere rechtsche successen In zijn uitzending van 13.30 uur heeft do radiozender van Sevilla^ naar Reuter uf' Rabat seint, medegedeeld, dat de colonnes van Valera den regeeringstroepen een ne derlaag hebben toegebracht in het gebied van Granada, zoodat Malaga nog meer g3- isoleerd is. De nationalistische troepen be zetten thans een linie, die uitgaat van Cor doba, langs Caceres loopt en tot Aragon doorgetrokken kan worden. Verder meldde de zender, dat Ibia bezet is, waar zich een belangrijke wapenfabriek bevindt. In Huesca is 'n regeeringscolonne rerslagen. Deze heeft zich naar Cataloniö teruggetrokken. Madrid, aldus de zender verdgr, be vin-it zich in een hopeloozen 'oesland. Generaal Mola heeft verklaard, dat hij een veldslag in de straten der hoofdstad wil vermijden, daar Madrid zich wel uit eigen beweging il overgeven. Uit Jerex de la F vmtera wordt gemeld dat de nationale strijdkrachten Zalmea de la Sei-ena hebben bezet. Van daaruit zuller Belalcazar sn Pozoblanco, de eenige plaat- in Andaluzië, welke zich nog in handen der volksfront-regeering bevinden, worden aangevallen. Radio-Cadiz bericht, dat de val van Bilbao spoedig verwacht kan worden. Vluchtelin gen uit deze stad hebben verklaard, dat de anarchisten alle leden van de familie van den rechtschen afgevaardigde Leopolde Ver- de, en alle in de stad aanwezige kloosterlin gen, paters en zusters, hebben vermoord. Dc kwestie der Britsche bommen Naar aanleiding van de mededeeling van generaal Qusipo de Llano voor radio Sevilla, de bommen te Ronda geworpen, van Britsch maaksel zijn, wordt van welinge lichte Britsche zijde medegedeeld, dat kort na den wereldoorlog een partij Britsche bommen aan Spanje werd geleverd. De bommen, die op de troepen van generaal Queipo de Llano werden geworpen, zullen dus van deze partij afkomstig zijn, aanga zien den laatsten tijd geen munitie aan een in de Spaansche partijen is geleverd. Licenties, welke eventueel in Engeland nog mochten bestaan, tot uitvoer van wa penen. munitie, vliegtuigen enz. naar Span je. of de Spaansche bezittingen en de Spaan sche zone in Marokko, zijn door de Board of Trade geannuleerd. Duitschers uit elkaar te krijgen. Daar het aanzien van Duitschland hierdoor niet wordt bevox-derd, heeft Hitier aan zijn plaatsvervanger Hess opgedragen, deze za ter hand te nemen. In bevoegde kringen men van meening, dat de „Bund der Aus landsdeutschen", die zich nog altijd niet aan het tegenwoordige régime had onder worpen, nu wel het onderspit zal delven. Berlijn, 18 Augustus 1936, De BrUsche uitvoerverboden betreffen zoowel burgerlijke als militaire vliegma chines. Dit is een eenzijdige actie van de Brit sche regeering, die niet wenscht af te wachten, wat de overige mogendheden zul len doen. Indien Britsche piloten toch vliegtuigen zouden uitvoeren, zouden zij bij terugkeer op Britsch g«-bied strafbaar zijn met een boete v.an maximaal 300 pond sterling. De internationale toestand Wat den in ternal ionalen toestand met be trekking tot Spanje aangaat, meent men te Londen een lichte v ex-bete ring te mogm cons ateeren, wijl Italië een moer tegemoet komende houding heeft aangenomen ten aanzien van het Fransche voorstel tot niet- menging op het Iberisch schiex-eiland. Italië eiscat blijkbaar niet meer, dat do uitingen van sympathie in het buitenland ten opzichte van de partijen in Spanje wor den gestaakt; alleen ten aanzien van do recruteering van vrijwilligers en van finan cieele huLp aan de strijdende partijen moet nog iets worden besproken, doch deze kwes- vormen, zoo meent men te Londeu. geen onoverkomelijke moeilijkheid. Geruchten over een mobilisatie v.an de Iialiaansche luchtmacht worden te Ronxe tegengesproken. Geen enkele overeenkomst met generaal Franco is gesloten. Ook heeft men geen bevestiging van de geruchten, dat besprokingen zouden plaats hebben gehad tusschen Italië en Duitsch land voor het geval in Spanje het volks front zou trinmfeeren. In officieele kringen te Rome wijst men er op. dat de telkens en telkens opnieuw opduikende geruchten omtrent militaire maatregelen, die in Italië naar aanleiding van de gebeurtenissen in Sp.anje zouden zijn genomen, niet slechts fantastisch zijn, doch ook gevaarlijk, omdat zij slechts tot gevolg kunnen hcbb6n den internationalen toe stand te vertroebelen. Men herhaalt, dit Italië slechts een absolute neutraliteit ver langt. lie eenige verklaring, die men kan vin den voor de verbeelding van hen. die deze geruchten verspreiden, is gelegen in het feit. dat op het oogenblik tal van troepen-deta chementen, en natuurlijk eveneens eenh9 den der luchtmacht, naar het Zuiden wol den vervoerd, om hun posities in te nemen in verband met de manoeuvres, die over 4 dagen in Irpinia zullen aanvangen. Duitsch stoomschip lastig gevallen Door Spaansche regeeringsduikboot Het Duitsche stoomschip „Kamerun", dat op weg naar Genua de haven van Cadiz wilde aandoen, om vluchtelingen aan boord te nemen, werd 7.5 mijl van de kust door een Spaanschen onderzeeër en den Spaan- sehen kruiser „Libertad" door een drietal schoten gedwongen te stoppen. Het schip werd door de Spaansche be manning doorzocht, daarop echter weer vrij gelaten, doch gedwongen zijn koers te ver anderen. In politieke kringen beschouwt men de doorzoeking van de „Kamerun" als een ern stig incident. Officieele kringen wijzen er op, dat het incident plaats vond buiten de Spaansche territoriale wateren en verklaren dat de aanhouding van een handelsschip in dergelijke omstandigheden in strijd is met het principe, van de vrijheid ter zee en slechts gerechtvaaröigd zou kunnen zijn in geval van oorlog. Ten aanzien van de gevolgen, welke het incident kan hebben, toont men zich zeer gereserveerd. Hitler is momenteel in Berch- tesgaden. Het geval zal aan hem worden voorgelegd. Het minst, wat men kan ver- wachten, is, dat Duitschland formeele ver ontschuldigingen en schadevergoeding zal eischen. Jouhaux' bezoek aan Spanje Fransche roode vakverbondsleider Jouhaux hoeft dezer dagen een bezoek- an-sympathie gebracht aan de Spaansche olksfronters te Madrid, vanwaar hij in middels weer te Parijs is teruggekeerd, "isite en terugkeer geeft de „Ami du Peuple" aanleiding tot het volgend com mentaar: „Indien Jouhaux alles had opgeofferd, zijn positie en zijn rvuzensalaris. om een ideaal te verdedigen, indien hij de blauwe uniform der Spaansche burgerwacht aange trokken had en de hoogten van Guadarrama was beklommen om zich te mengen in den strijd, dan ware dat ten minste nog een symbolische daad geweest... Maar, Jouhaux is teruggekeerd om hier deel te nemen aan de zitting van den bestuursraad var Bank van Frankrijk en veilig de represeix- tatiegelden op te strijken. Jouhaux heeft intusschen gemeend le moeten verklaren, dat de burgerkrijg in Spanje ver over de Pyreneeën reikt en ook de Fransche democratie interesseeren moet Daaruit blijkt dus, dat deze „pacifist" niet naar Spanje is gegaan om er den vrede te prediken, maar om den brandhaard tot Fra-nki'ijk uit te bi-eiden De uitbreiding der Fransche luchtmacht Naar de luchtvaart-correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, zullen in de ko mende 35 weken nog 47 Britsche luchteska ders gevormd moeten worden, waarmede het totaal der nieuwe luchteskaders voor de verdediging van het Britsche moederland gebracht zal zijn op 71, zooals voorzien in het uitbreidingsplan, dat eind Maart vol tooid zal zijn. Nieuwe stakingen in Frankrijk Naar aanleiding van het ontslag van een arbeider is te Parijs in een scheepsrepara- tiewerkplaats een staking ontstaan. De schippersknechts hebben daarop uit solidariteit eveneens het werk neergelegd en met behulp van schuiten in de Seine vier versperringen gevormd, waardoor het scheepvaartverkeer op de rivier onmogelijk is geworden. Er zijn besprekingen geopend om aan deze stakingen een einde te maken. In Le Havre is het ontslag van een vier tal bankbedienden de aanleiding geweest, dat daar thans alle banken gesloten zijn. Mussolini maait wat hij gezaaid heeft Mussolini heeft zich naar de provincie Littoria begeven, om het graan te maaien, dat hij zelf in December j.l. had gezaaid op een boerderij te Pontinia, een der steden in de drooggelegde Pontijnsche moerassen. De plaatselijke bevolking bereidde den duce een enthousiaste ontvangst. Na een bezoek aan de steden Sabaudia en Littoria nuttigde Mussolini een maaltijd, geheel samengesteld uit producten van den grond, die enkele jaren geleden totaal im productief, slechts een kweekplaats was van malariamuggen. Kwangsi blijft weerspannig Militaire regeering gevormd In de Kwangsi-crisis is een ernstige wen ding gekomen, tengevolge van het besluit der Kwangsi-leiders, om een onafhankelijke anti-.Tapansche volksregeering tot redding van China te vormen, nadat het ultimatum van Tsjang Kai Sjek aan de Kwangsi-lei ders, om de provincie binnen drie dagen te verlaten, was afgewezen. Generaal Li Tsjoeng Jen zou de leider van deze regeering zijn. De Chineesche bladen melden, dat de Kwangsitroepen Kwantoeng zijn binnenge rukt. Zij trachtten de kust te bereiken ten Zuid-Westen van Kanton. rotterdammer Ook bij dames zeer geliefd IS spuit .mineraal-of sodawater, al ofnictmctsuiker.cn ccn scheutje gsasBSSoaa VA* PEKEL* ToRONlNoe (Adv.) Het politiek proces te Moskou Zinofjef, Kameneff c.s. voor den rechter Te Moskou is voor het Hoog Militair Ge rechtshof der Sovjet-Unie het proces begon nen tegen Zinofjef, Kameneff en een veer tiental andere beklaagden. De procureur van de Sovjet-Unie, Vychins- ki, treedt op als openbaar aanklager. Uit het onderzoek is gebleken, dat Zinof jef, Kameneff, Jefdokimof en Bakajef de or ganisatoren zijn geweest van den rnooi-d op Kiroff en dat zij het initiatief hebben ge nomen tot dc in voorbereiding geweest zijn de aanslagen op andere vooraanstaande leden der communistische partij en van de Sovjet-regeering. Door het in 1932 gestichte Trotzki-Zinof- jef-blok zijn voorbereidingen getroffen voor een moord op Stalin, Worosjilof, Kagano- witsj, Kiroff, Ordsjonikidse, Zjdanof, Kos- sior, Postysjef en anderen. Uit de verklaringen van Zinofjef, Kame- nef, Jefdokimof, Mratsjkowski en Bakajef is gebleken, dat de eenige beweegreden voor de organisatie van het blok het streven aan de macht te komen en dat als eenig doeltreffend middel daartoe de organisee ring van daden van terreur tegen de meest op den voorgrond tredende leiders van par tij en regeering werd gekozen. Een van de voornaamste processtukken is een brief van Trotzki, waarin deze de be klaagden aanspoort, Stalin en Worosjilof uit den weg te ruimen en cellen te vormen in het leger. De beklaagden erkenden schuld, behalv Smirnof en Golzman, die verklaarden, dat zij wel deel uitmaakten van de terroristi sche organisatie en aanwijzingen van Trotz ki ontvangen hadden, doch verder geen deel hadden genomen aan de practische voorbe reiding van terreurdaden, Groote vernieling door regenval In het ZwPsersche gebergte Zaterdagmiddag is FrutigeiV (Zwitser land) door een lievige regenval geteisterd. Door de groote toevoer van water traden bergstroomen en beken buiten hun oe en al spoedig weerklonken de sirenes door de omgeving. Groote s!ukken steen werden van de bergen losgeweekt, het eerst zoo heldere wa'er van de beken en riviertjes werd veranderd in gele, later zwarte mod- rlerstroomen, die met donderend geraas dal- waarts stroomden. Groote en kleine s'eenen werden meegevoerd, soms zelfs boomen van 1 M. middellijn In Mülenen werd zelfs een stuk van de spoorbaan vernield, terwijl tevens een stee- nen brug werd weggeslagen. Vanzelfspre kend kon bet treinverkeer niet doorgaan, zoodat een ernstige stagna'ie het gevoig was. Na een heele nacht van hard werken was men zoover gevorderd, dat het verkeer doorgang kon hebben. Weer een vliegramp in Frankrijk Een Fransch bombardementsvliegtuig van het. twaalfde eskader is bij een nach telijke oefeningsvlucht boven een opslag plaats voor munitie bij Bayonne in het de partement Aube omlaag gestort. Vier leden der bemanning konden zich met behulp van hun valschermen redden. De vijfde inzit tende, een kapitein-vlieger, kwam om het leven. De Italiaansche journalisten te Genève Uitwijzing blijft gehandhaafd De Geneefsohe ministerraad heeft met vier tegen één stem besloten, het tegen de Ita liaansche journalisten, die tijdens de laatste volkenbondsvergadering kabaal gemaakt hebben, uitgevaardigde uitwijzingsbesluit te handhaven. De Italiaansche journalisten waren in be roep gegaan tegen dit besluit. De commissie elke dit beroep onderzocht heeft, is niet >t een eenstemmig besluit kunnen komen ra heeft een meerderheids- en minderheids- rapport uitgebraoht. De meerderheid was oor de handhaving van het uitwijzingsbe sluit en de minderheid noemde dit besluit ettig, hoewel zij het gedrag van de Ita liaansche journalisten, die tijdens de rede voering van den negus gefloten hadden en kabaal hadden gemaakt, ongeoorloofd noemde. Het meerderheidsrapport werd, zooals reeds gezegd, door de Geneefsohe regeering aangenomen met vier tegen één stem. Vier der aanwezigen waren socialisten. De Italiaansohe journalisten zullen nu waarschijnlijk bij de Zwitsersche regeering in hooger beroep gaan. De Zwitsersche regee ring heeft enkele weken geleden besloten, dat zij niet langer den toegang tot Zwit serland aan de Italiaansche journalisten zou eigeren. Burgeroorlog in negerrepubliek In de negerrepubliek Liberia is een bur geroorlog uitgebroken, welke met ongeloof lijke wreedheid wordt gevoerd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in op stand gekomen tegen de regeering en strij den een wanhopigen kamp tegen de regee ringstroepen aan de kust. Dagelijks komen gewonde soldaten en negers aa-n, die mede- deelingen doen omtrent de barbaarsche terreurdaden der soldaten. Ieder rebellee- rend dorp wordt door de regeeringstroepen platgebrand, terwijl vrouwen en kinderen worden vermoord en alle levensmiddelen worden vernietigd, om de opstandelingen uit te hongeren. ONTPLOFFING TE GARMISCH-PARTENKIRCHEN In het ijsstadion te Garmisch-Partenkir- chen heeft een ontploffing plaats gehad in een opslagplaats van chemische artikelen, die gebruikt worden voor het vormen van kunstijs. Door de uitstroomende giftige gas sen kwamen twee arbeiders om het leven. Kort Nieuws Koning Boris van Bulgarije en zijn echt- genoote Joanna zullen Vrijdag uit Berlijn vertrekken, om via Italië naar Sofia terug te keeren. In de omgeving van den koning wordt verklaard, dat het verblijf te Berlijn van particulieren aard was. De koningin heeft een Berlijnsch specialist geraadpleegd en een operatie ondergaan, welke goed ge slaagd is. De Italiaansche troepen in Abessinia hebben een bende plunderaars, die tracht ten een strooptocht te ondernemen in de in- heemsche toekoels, in het gebied van Dire- daua, aangevallen en met zware verliezen op de vlucht gedreven. De achtste ronde Euwe in prachtigen vorm De heer H. J. J. Slavekoorde schrijft °&s uit Nottingham d.d. 19 Augustus: eerste partij, welke in de 8ste ronde beslissing kwam, was die tusschen dr. Euwe en dr. Tartakower. Laatstgenoemde hoopte den wereldkampioen te overspelen door een ongebruikelijke verdediging tegen het damegambiet te biezen, nl. de Tchigorin- verdediging. Euwe kreeg na de opening iets beter en vooral vrijer spel en veroverde door een fraaie combinatie de kwaliteit. Boven dien kon hii de zwarte stelling binnendrin gen en enkele pionnen verschalken. Alle Ite- ten van den Poolschen meester ten spijt, wist Euwe zijn voordeel te handhaven en een welverdiende overwinning te behalen. Het is nu voor het eerst, dat dr. Euwe in zijn ge- heele schaakloopbaan van dr. Tartakower heeft gewonnen. Botwinnik en Fine, die *hans in het klas sement respectievelijk de tweede en derde plaats bezetten, wonner. beide. De Rus toon de in het middenspel, dat hij beter in groote verwikkelingen thuis is dan zijn tegenstan der, want hij veroverde een pion en dit voordeel bleek weldra van beslissende betee kenis te zijn. Fine ha<". lang werk met Alexander. Aanvankelijk kon hij zijn tegen stander slechts een kleine verzwakking be zorgen. doch in het eindspel wist hij zich handig een vrijpion te verschaffen, welke de balans te zijnen gunste deed doorslaan. Reschewsky, thans vierde op de ranglijst, kreeg van Flohr geen kans eenig voordeel van beteekenis te behalen en aanr<--;en het omgekeerde evenmin het geval was, werd vrij spoedig tot remise besloten. De andere remisepar.ij 5 van de 7 par tijen leverden een beslissing op was die tusschen Vidmar en Aljechin. waarin de Laibacher hoogleeraar zich opnieuw van zijn beste zijde deed kermen en Aljechin dwong zich tot het uitersts in te spannen om niet onder den voet geloopen t worden. Caoablanca verdedigd0 zich Spaansch te gen de e4-opening van Thomas en wist, hoe wel niet zonder moeite, te zegevieren. Winter overschatte zijn kansen tegen Bo- goljuboff en toen de Duitsch-Russische mees ter zijn kans schoon zag, verraste hij den Engelschen kampioen met een tegenaanval, v/elke niet te pareeren was. Lasker was in deze rond vrij. In de avonduren werden twee afgebroken partijen hervat. Reschewsky wist overeen komstig de verwachtingen van Aljechin te winnen, terwijl de partij FlohrThomas op- w werd ondei-broken; Flohr staat nog Tenslotte gaf Aljechin zijn hangpartij te gen Capablanca, waarover bepaald was, dat ..gewoon" uitgespeeld moest worden, zon der verder spelen op. Hierdoor luidt de stand na 8 ronden: Euwe uit 7, Botwinnik 6 uit 8, Fine uit 8, Reschewsky 5 uit 8, Capabanca en Vidmar 4H uit 7, Lasker uit 7, Aljechin en Bo- goljuboff 3 y2 uit 8, Flohr 3 hangpartij uit 7, Tartakower 3 uit 8, Tylor 2H uit 7, Tho mas 2 plus hangpartij uit 8, Winter uit 7, Alexander 1 uit 7. Op Woensdag wordt niet gespeeld, terwijl de dan volgende drie speeldagen wel eens van beslissende beteekenis voor den eind stand in het tournooi zouden kunnen zijn. Van belang is ook, dat zoowel Botwinnik als Fine in deze periode hun rustdag hebben. T c h i g o r i n-v erdediging d2d4 d7d5: 2. c2—c4 Pb8—c6: 3. Pbl—c3 e7—«5: 4» d4xc5 Pc6Xd4. 5. e2—e3 Pd4—f4: 6. e3e4 Pf5—d6: 7. Pglf3 Lc8— g4; 8. Ddl—a4t Lg4—d7; 9. Da4—b3 f7—f6; 10. Lel—e3 Pg8e711. Tal—cl Pe7—c8; 12. Lfld3 Lf8e7; 13. 0—0 0—0: 14. Pc3— b5 Ld7Xb5. 15. Ld3Xb5 Pd6xb5; 16. d5— d6f Tf8f7; 17. d6xe7 Dd8—d7; 18. Tfl— dl Pc8—<16; 19. a2—a4 Pb5—d4; 20. Le3Xd4 e5Xd4: 21. e4—e5 f6xe5; 22. Pf3Xe5 Dd7 Xe7; 23. Pe5xf7 Pd6Xf7; 24. Db3xb7 Ta8— d8; 25. Tel Xc7 De7—e6; 26. Tc7—e7 De6— f6; 27. Db7d7 Td8—f8; 28. Te7—e8 Pf7—d6; 29. Te8Xf8f Kg8xf8; 30. Tdl—d3 Df6—e5; 31. Kgl—fl h7h5; 32. Dd7Xa7 Pd6—f5; 33. Da7d7 g7—g6; 34. Td3—b3 De5—f4; 35. g2—g3 Df4elf; 36. Kfl—g2 Pf5—e3f; 37. Kg2—h3 Del—fit; 38. Kh3—h4 Pe3—f5t; 39. Kh4g5 Dfl—elf; 40. Kg5—f6. Zwart gaf op. STAND VAN HET INT. SCHAAKTOURNOOl. E O H 1 'jé M s E H 1 w I Winter Alexander II ■e e te M Tartakower Aljechin 1 0 V. V. Va V. 0 V. 37. Flohr 0 1 0 1 Va 1 V, 4 Capablanca 1 0 V» 1 Va Tylor V» 0 B 0 0 0 1 2'/a Lasker Va 0 Va 1 B 0 1 V, H Botwinnik 7. 1 B 1 Va 1 1 6 Thomas V» 0 0 Va V, V. 0 0 2 Reshevski 1 B 0 Va 1 V, 1 Va 5 Vidmar V. B 0 1 1 V. 1 V» ♦V, Euwe i 1 1 1 V. V» 1 6 Winte V, V. 0 0 B Va 0 0 1'/, Alexander 0 V, 0 0 0 Va 0 1 57, Fine 1 V. V, Va V. V. 1 1 B Bogoljubow 1 0 0 1 0 0 l/a 1 B 3 V, Tartakower Va 0 V» 0 1 Va V. 0 B 3 DE OLYMPISCHE SPELEN Het moet uit zijn met feesten en recepties" In een gesprek met een verslaggever vaö het Fransche Sportblad „L'Auto" heeft Graal Baillet de Latour, de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, onder meer het volgende gezegd: „Met alle kracht zal ik mij verzetten tegen het betreurenswaardig streven, om de sport op te offeren aan het ceremonieel. Het moet uit zijn met al die feesten, met die eeuwige recepties, die manifestaties buiten de Spelen, die tot in den nacht duren". Minder feestelijkheden, men moet terug- keeren tot de oorspronkelijke sportieve at mosfeer, tot de Helleensche opvattingen der spelen". „Duitschland heeft stellig iets groots geor ganiseerd, iets dat niet te verbeteren is. Maar indien wij in deze richting verder gaan, dan zullen wij de kleine naties ontmoedigen. En het is noodzakelijk, dat onze spelen het eigen dom van de geheele wereld blijven. Ze be- hooren evengoed aan Lichtenstein als aap Amerika. Het is noodzakelijk, dat elke natie, die het Olympisch ideaal waardig is, in staat moet zijn de Spelen te organiseeren, zonder a priori te weten, dat ze verre achter zullen staan bij de voorafgaande spelen". „Ik hoop, dat de komende spelen gehouden zullen worden in de oude sfeer, waarin ze ontstaan zijn". Juist! Jesse Owens geschorst Het athletiek-fenomeen Jesse Owens, die in Londen aan wedstrijden had deelgenomen, moest vandaar weer vertrekken naar Stock holm. De meervoudige wereld- en olympische kampioen heeft echter geweigerd met de andere Amerikaansche athleten naar de Zweedsche hoofdstad te gaan, daar hij zoo als hij zeide, reizensmoe is. Owens zal met de „Queen Mary" naar New-York vertrek ken, zoodat het zeker is, dat hij niet in Stock holm zal uitkomen. Owens schijnt van plan te zijn eenige aan biedingen, welke hem zijn gedaan om tot het professionalisme over te gaan, te overwegen, jöe secretaris van de Amerikaansche Ama- |teur Athletiek Unie heeft verklaard, dat e Owens door zijn weigering automatisch Is geschorst Landbouwbedrijf W est-Noord-Brabant Eerste vergadering van den Bedrijfsraad De eerste vergadering van bovengenoemd den Bedrijfsraad kwam dezer dagen te Roozendaal bijeen. Tot voorzxtter werd gekozen de heer A. de Wit. Besloten werd, dat de voorzitter om het jaar aftreedt en dat he* rouleersysteem :ou worden toegenast waardoor aan alle samen werkende organisaties om de beurt een jaar de leiding wordt toevertrouwd. De vraag kwam nu naar voren of de secre taris uit de leden van den raad moest wor den aangesteld. De voorkeur werd gegeven aan de aanstelling van een goede admi nistratieve kracht, buiten de raad om. Be sloten werd om daarvoor aan te zoeken don heer M. Elling Steenbergen en wanneer de ze op dit verzoek ingaat, voor een jaar te benoemen. Binnenkort zal in een volgende vergade ring het reglement en de begrooting be handeld wordexx.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2