rcdS WERK K. J. BOS ZOON Zeventigmaal zevenmaal DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 BINNENLAND De huurtoeslag Wat de gevolgen kannen zijn Terwijl de roode pers in verband met de komende vermindering van de huurtoeslag voor de huiseigenaren geen goed woord over ihad en een voorman van het N.V.V. onmid dellijk tot huurstaking aanspoorde, schrijft dr. H. Polak volgens dezelfde pers in zijn weekblad: Wat de regeering niet aandurfde, daar laat zij nu de werkloozen voor opdraaien. De werkloozen moeten nu maar zien huurverlaging te krijgen. Nu gebruikt zij de werkloozen op de' wijze als strijdvoe- renden wel eens vrouwen en kinderen voor zich uit laten trekken, teneinde al dus de tegenpartij van schieten te weer houden. Wat stelt de Minister zich daarvan voor? vraagt Polak. Moeten de huurders zich dan aaneensluiten tot gemeenschap pelijk optreden? Zoo ja, waarin moet dat bestaan? Weigering van betaling der huurpenningen? Stakende, relletjes ma kende buurt-sowjets? Neen. dit niet. Want de Minister, die wel begreep, dat zooiets wel eens zou kunnen gebeuren, heeft bij voorbaat beschikt, dat de huur van de steunbedragen kan worden afge houden. Polak stelt de vraag, hoe liet nu moet gaan als de huisheeren niet willen of niet kunnen, als zij bij verlaging der hu ren de renten en aflossingen niet kunnen voldoen. Dan moeten de werkloozen het maar met wat mine.er doen. Zij hebben het weliswaar niet zoo breed, maar er kan toch altijd nog wel iets van af al thans volgens den minister, die nooit voor het probleem gestaan heeft., zichzelf, vrouw en drie kinderen te huisvesten, te voeden, te kleeden, te verzorgen met circa f 16 in de week. Kom, kom, zegt de mi nister, wat er af gaat, is niet zoo veel ten hoogste 1.25. Zeker, vervolgt Polak, vijf en twintig stuivers is niet veel bij voorbeeld voor mij niet en nog minder voor den minister wiens inkomen het mijne vele malen overtreft. Maar voor den werkloozc is een vermindering van de schamele steun met 155 een ramp in de letterlijke woords. De roode Marinebond En de roode vakbeweging Herinneren de lezers zich nog hoe de roo tle pers zich in de dagen der muiterij be ijverd heeft om aanneemlijk te maken, dat de roode vakbeweging daarmee toch eigen lijk niets te maken had? Men leze dan, wat dezer dagen geschreven is bij het overlijden van der. heer Verstegen, de man van de Marinebond. Bij het graf, &1- idus de roode pers, sprak „partijgenoot": W. H. Meier uit Hilversum, een der pio niers van de oude Matrozenlbond namens de oude intieme vrienden. Een vriend1-, schap van veertig jaar, zei epr., verbindt mij aan Verstegen. Wij hebben hem ge kend in de oude Matrozenbond. Hij was een man van initiatief, die veel tot stand bracht. De stichting van de Matrozenbond was het zaadje, waaruit de heele arbei dersbeweging in Den Helder isi voortge komen. Kampeertent in vlammen Jongetje verbrand Door eenlge ki-nderen van de Lievenkamp te Oss was een z.g. kampeertent aarin de kinderen speelden. Een der kleinen was daarbij zoo onvoorzichtig met lucifers te gaan spelen met het gevolg, dat de tent in brand vloog. De kinderen wisten allen nog naar buiten te komen, doch het 2-Jarig zoontje van den heer van der Hey- den, wonende aan de Lievenkamp, bekwam daarbij zeer ernstige brandwonden. De moeder die de brandende kleeren van haar kind bluschte, en een zes-jarig broertje be kwamen minder ernstige brandwonden aan armen en handen. Het tweejarige kind is onmiddellijk naar het St. Anna-ziekenliuis te Oss overgebracht, waar het eenige uren later aan de bekomen verwondingen is be zweken. Steekpartij te Eindhoven Een smokkelaffaire de aanleiding In den nacht van Zondag op Maandag liceft op het Stratumsch Eind te Eind hoven een ernstige steekpartij plaats gehad, waarbij de 52-jarige arbeider P. S. door den arbeider W. van B. ernstig met een mes aan gelaat en borst gewond' werd. In het café Dillen is S., die in gezelschap was van zijn vrouw, met van B. aan liet twisten geraakt over een smokkelaffaire, waarbij van B. met een geopend mes op S. toesprong. De caféhouder wist de rust echter te herstellen en heeft toen de beide opponen ten op straat gezet. Daar is de strijd even wel opnieuw ontbrand met het gevolg, dat S. aan gelaat en handen werd gewond zijn rechtcrlong levensgevaarlijk werd troffen. Hij is naar het binnengasthuis ov gebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader heeft gistermiddag na een streng ver hoor door de politie, bekend. Tuinhuisje afgebrand Gistermiddag om vijf uur waren in het tuinencomplex „Ons Buiten" te Amster dam, waar ook de familie H. een huisje bezit, de ouders even weggegaan, toen door hitte-uitstraling van een petroleumvergas- ser de omgeving in brand geraakte. Het kurkdroge huisje was weldra een en al vlam. De wieg van een meisje van drie maanden, N. J. H., vatte ook vlam, met het gevolg, dat de arme kleine een verschrik- kelijken dood vond. Uit de omgeving schoten spoedig men- schen toe, die met zand en aarde het vuur bestreden. Een van hen, de 31-jarige Brinkman, die een poging deed om het kind te redden, liep daarbij lichte brand wonden op, welke door de inmiddels schenen brandweer werden verbonden. De brandweer doofde de laatste smeulende resten. De Geneesk. Dienst heeft het lijkje van het slachtoffer naar het JVilhelmina Gast huis vervoerd. HARTJESDAG TE AMSTERDAM Over het algemeen rustig verloopen Hier en daar moest de politie ingrijpen De Hartjesdag te Amsterdam zou Hartjesdag niet zijn, als er geen vuurwerk erd afgestoken en als er geen straat- brandjes werden gestookt. Het heeft dan ook gisteren vooral in de stad geknald van de zevenklappers, bommen en hoe het ver dere kleine vuurwerk heeten mag. Veel Bengaalsche lucifers in groen en rood wer den hoofdzakelijk in de volksbuurten uit de ramen ontstoken. Het heeft echter aan groote uitspattingen, waardoor de politie gedwongen werd met wapengeweld een einde te maken^ ontbroken. Wanneer er van tumult sprake is ge weest, heeft het plaats gehad in de omge- ing van de Kinkerstraat en aan den over kant van het IJ. In de omgeving van de Kinkerstraat heeft de politie eenige charges ge maakt om de opgeschoten jongens uit elkaar te jagen. Toen echter bij een van deze charges in de Ten Katestraat met een paar steenen naar de politie werd geworpen, knalden gelijktijdig een paar revolverschoten der politie. De ramen moesten gesloten worden. Hiermede was aan dit incident door dadelijk krachtig ingrijpen een eind© gemaakt. Aan de overzijde van het IJ is tumult geweest op het Mosveld en op den Hage- doornweg. Op beide plaatsen heeft de po litie eenige malen krachtig moeten optre den om erger te voorkomen. Om schrik aan te jagen werden eenige patronen met los kruit afgesloten. In de Jordaan en voornamelijk in de Willemstraat was met dezen heerlijken zomeravond veel publiek op straat. Ook uit andere deelen der stad was men blijkbaar naar deze straat getogen om Hartjesdag te vieren. Met kalmte en overleg heeft de po litie echter de menigte verspreid zonder van haar wapens gebruik te maken. De brandweer heeft het evenals altijd druk had. Hulp werd ongeveer 25 maal ingeroe pen voor het verwerken van straatbranden. Ook was hulp noodig in de Lange Hout straat 26, waar een open opslagplaats van oude auto- en fietsbanden. Door weg geworpen vuurwerk was daar brand ont staan. Met een straal op de motorspuit en een op de Vechtkraan werd het vuur ge doofd. Tegen middernacht was overal aan het feest een eind gekomen. IN HET ZWEMBAD OVERLEDEN Een jongeman van 16 j'aar die gisteravond ongeveer 7 uur met zijn vader in het Amstel zwembad te Amsterdam aan het zwem men was, verdween plotseling in de diepte. Zijn vader die hem dadelijk greep bracht hem boven, maar toen reeds waren de vensgeeeten verdwenen. Een te hulp geroe pen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Een hartverlamming had een einde gemaakt aan het leven van den jon gen man. 7n den trein van Southampton naar Londen brak brand uit, die enkele wagens geheel verwoestte. De passagiers konden echter, allen ongedeerd de wagens verlaten. De verbrande wagens. Bij Doorzitten en Zonverbranding Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten Het graf van J. Pzn. Coen Er zal een waardig monument worden gesticht BATAVIA, 17 Aug. (Aneta) De regeerings- gemachtigde voor de afdeeling Onderwijs, de heer De Kat An ge li no, sprak, bij de beantwoording van de sprekers in den Volks raad bij de behandeling in eersten termijn, •aardeerende woorden namens de regeering voor den arbeid en de verdiensten van de •heeren Bloys van Treslong en Prins bij het terugvinden van het graf van J. Pzn. Coen. Spreker zeide, dat de regeering het voorne- len koestert deze plaats te sieren met een •aardig monument. Kind doodgereden Door een achteruitrijdende vrachtauto Gistermorgen half twaalf reed een auto van een houthandelaar te Deventer, be stuurd door den heer D. J. N. met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde met de bedoeling het hout in een weiland aldaar te lossen. Bij het inslaan van een zandweg getje had de chauffeur nog een klein meis je, het negenjarig dochtertje van den arbei der G. Berghorst, gewaarschuwd aan den kant te gaan, waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter de auto aangeloo- pen tot aan het hek van het weiland. Toen de chauffeur de auto in den juisten stand wilde brengen om het hout te lossen, en den wagen daartoe achteruit deed rijden, hoorde hij plotseling gegil. Het meisje, dat waar schijnlijk achter de auto heeft gehangen, was onder den zwaren wagen terecht geko men. Zwaar gewond werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het spoe dig overleed. Smokkelend hulpcommies Hij is thans niet langer ambtenaar Naar eerst thans bekend is gewor den is de vorige week nabij Rilland iemand op smokkelen van sigaretten papier betrapt, dien men uit hoofde van zijn ambt wel het laatst van dit strafbaar feit zou verdenken. De man was namelijk als tijdelijk hulp commies verbonden aan het kantoor invoer rechten en accijnzen te Woensdrecht, bestond reeds eenigen tijd verdenking te gen dezen man. Toen hij verleden week met vacantie zou vertrekken, werd hij even buiten zijn woonplaats door douane-beamb ten aangehouden en werd op hem een hoeveelheid sigarettenpapier gevonden. Daar de verklaringen van den aangehou dene omtrent de herkomst en bestemming van dit sigarettenpapier de collega's niet bevredigde, werd de zaak nader onder zocht. In zijn woonplaats heeft men eenige dagen in den waan verkeerd, dat de com mies op vacantie was. Thans is echter be kend geworden dat de tijdelijke ambtenaar niet zal terugkeeren, daar hij uit zijn ambt is ontslagen en hem het betreden van het grensgebied verboden is. Men onderzoekt thans, welken omvang de onregelmatigheden van den ambtenaar hebben gehad. Wielrijder onvoorzichtig overgestoken Door auto gegrepen en gedood Op den Sleeterweg ter hoogte van het woonwagenkamp te A1 f e n a. d. R ij n wil de gistermiddag te ongeveer een uur de 42- jarige timmerman A. Stigter nabij zijn wo ning den Rijksstraatweg oversteken. Vol gens ooggetuigen heeft de man hierbij do onvoorzichtigheid gehad niet voldoende op te letten en geen richting aan te geven. De bestuurder van een personenauto uit Den Haag, die den wielrijder achterop kwam, bemerkte op het laatste moment diens on voorzichtige daad en trachtte den wielrijder nog te ontwijken door links van den weg te gaan. Op dat moment leek het, of de wielrijder toch weer naar rechts wilde, weshalve de bestuurder van de auto een zwaai naar rechts maakte. Ook deze ma noeuvre baatte niet: de man werd door het achtergedeelte van de auto gegrepen en kwam na zijn val in een sloot terecht. Een dokter constateerde een beenbreuk en een wervelfractuur. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis te Lei den vervoerd, waar de man kort na aan komst is overleden. ECONOMIE EN FINANCIEN Onze Handelsbeweging Met Dultschland, Roemenië en Italië Het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag heeft weer enkele gegevens verstrekt omtrent het handelsverkeer met de elearing-landen over de eerste zeven maanden van 1936. Uit deze statistiek blijkt, dat ons handels verkeer met Duitsehland steeds ver der ineenschrompelt. Werd vorig jaar nog voor een waarde van f 76.047.000 naar DuitschJand geëxporteerd, thans iö het totaal f69.529.000. Onze invoer uit Duitsoh- latiid daalde niet zoo sterk. We betrokken onze Oosterburen voor f 131.508.000 tegen vorig jaar f 134.852.000. Met dat al i: het invoersaldo tooh weer ongunstiger ge worden en gestegen van f 58.805.000 tot f 61.979.000. De handelsbeweging met R o e m e n iè ondergaat snelle veranderingen, wegens de bekende betalingsmoeilijkheden met dat land. Het vorig jaar betrokken wij van de Roemenen in 7 maanden voor f 2.118.000 dit jaar niet meer dan f 675.000. Daaren tegen is onze export naar Roemenië geste gen van f 328.000 tot f 959.000. Het invoer saldo ad f 1.790.000 is thans omgezet in een uitvoersaldo van f 284.000. Opmerkelijk zijn ook de cijfers betreffen- 3 het handelsverkeer met Italië. Nu de sancties opgeheven zijn gaan de in- en exportcijfers in stijgende lijn, al haalt de handelsbeweging het nog niet bij vroeger, vóór de sanctieperiode aanving. Wij betrok ken van de Italianen in de eerste 7 maan den van 1936 voor een waarde van f 829.000 (v. j. f 6.670.000), terwijl onze export naar Italië in deze periode f 1.993.000 (vorig jaar f7.658.000) bedroeg. Het uitvoersaldo van f988.000 tot f 1.164.000. Nederlandscb Clearinginstituut Stand der clearing op 15 Augustus CLEARING MET DUITSCHI-AND S 8-8-'36 J8.393.000 raarvan bestemd voor: ichterstall. vorderingen 17.976.000 17.S77.500 ha.lt< c. vrjje reken. Reichi d. nieuwe onder de ring vall. vorderingen 101.516.000 99.301.609 2. Stortingen ln Dult-ch- lond (nieuwe onder de clearing vall. vorderln- saldo 1936 )0) - ln Neder land op nieuwe vorde ringen (ln mindering komend van het bedrag onder ld) 100.800.100 98.715.400 Uiatst uitbetaald nummer van storting: 255960. 4. Speciale verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven rels- cheques (Inclusief saldo 1935 ad 367.800) Uitbetal. ln Nederland Overgebracht naar alge- meene rekening fl) Nog beschikbaar WOENSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool, piano, orgel en gram.pl. 12.001.45 „De Bohe mians". 2.00 „Fantasia". 2.30 Voor de; vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 4.30 Kin derkoorconcert. 5.00 „De Notenkrakers". 6.30 „Zomergenot", causerie. 7.20 Gr.pl 8.03 Nieuwsber. ANP. en VARA-Vai:aj 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Radio toon celj 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 Zang eri piano. 10.20 Kwintet. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzcndingj 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl 10.30 Morgendienst door Ds A. Drags J.Hzn., Geref. Pred. te Nieuwer Amstell 11.00-—12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.1a Gram.pl. 1.15 Zang en piano. 2.00 Orgel-] spel. 3.00 Chr. Lectuur. 4.00 Pianorecital] 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gram.pl. 7.13 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten1 ANP. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest en d4 clamatie (Om 10.00 Berichten ANPJJ 10.3012.00 Gram.pl. Schriftlezing. DKOITW1CH 1500 M. 11.50 Orgelspel. 12 20 Sportreportage. 12.35 Het BBC-Empire- orkest. 1.45 Sportreportage. 1.55 Gram.pl. 2.35 Het Sted. Mil. Orkest van Chelten ham. 4.20 Vesper. 5.10 Gram.pl. 6.50 Or gelspel. 8.20 Gram.pl. 8.45 BBC-Sympho ni^-orkest en solisten. 10.30 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest 2.50 SymphonieconcerL 5.50 Orkestcon eert. 8.20 Zang. KEULEN 456 M. 9.20 Vroolijk programma 10.20 Solistenconcert. 11.20 Omroepkoo en piano. 12.20 Blaasconcert. 2.20 Gev concert. 4.20 Omroepkleinorkest. 6 Kwartet. 7.20 Volksliederenconcert. 8.20 „Stunde der jungen Nation". 8.50 Piano-' recital. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 5.20 Gr.pl 7.20 Vioolrecital. 8.20 Omroep-symphoni( orkest. 9.20 Orkestconcert. s 484 M.: 12.20 Omroepsalonorkest. 1.30— 2.20 Omroeporkest. 8.20 Omroeporkest 9.20 Omroep-symphonie-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.5: „Stunde der jungen Nation". 9.10 Om- roep-Amusementsorkest. S.580.400 3.407.800 Géén bedorven vacantie-dag! Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) (Aifij AANBESTEDING VAN DE GENIE De Genie zal op Vrijdag 28 Augustus a.s. aanbesteden te 's-Gravenhage het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Leiden en te Katwijk. Raming 17650.—. KLINKERWEGEN TE VALKENSWAARD Aan firma Van Deconinck te Eindhoven is gegund het leggen van klinkerwegen met bijkomende rioleeringswerken te Valkens- waard tegen 11947.—, RIJBAAN OP DE VUGHTERHEIDE Laagste inschrijver voor het maken van een rijbaan van klinkerkeien op de Vugh- terheide was fa. H. v. Seventer te Breda tegen 20200.—. SCHUTSLUIZEN TE UTRECHT 8 Sept. a.s. wordt te Utrecht aanbesteed het maken van vier schutsluizen in de ge meenten Oudenrijn en Utrecht met bijko mende werken, behoorend tot de scheep vaartverbinding Amsterdlcn—Boven-Rijn. RIJBAAN EN RIJWIELPAD TE GEERTRUIDENBERG Laagste inschrijver voor 't maken een rijbaan en rijwielpad van cementbetc enz. in deze gemeente was fa. J. C. Lod wikus te Haarlemmermeer tegen 9495. BASCULEBRUG TE 'S GRAVENHAGE Gister werd te 's Gravenhage aanb? steed vanwege het gemeentebestuur van Gravenhage het maken van den onderbou» van een basculebrug in de Binckhorstlaas aldaar met daarmede in verhand staandi werken. Laagste inschrijf ster was de Aann. Mi, v.h. Boele en van Eesteren te Den Had 1 voor f 127.770.—, AANBESTEDING VAN EEN WATERSPORTHAVEN Ten stadhuize to Amsterdam wen aanbesteed het maken van een waterspor! haven aan de Nieuwe Meer met bijbeho» rende werken. Er waren 33 inschrijvingen Laagste waren de heeren M. Assendorp ei J. Kas te Amsterdam voor f 18.700. Hoogsti de N.V. Catulus te Nieuwer Amstel voo; 62.000. Het werk wordt dan uitgevoerd if 1 handarbeid. HOUTHANDELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lynen) (Adv. Feuilleton HOOFDSTUK Y 'Anton Prior had niet veel te pakken; zijn kleeren, zijn weinige boeken en een paar dingen meer. Geen enkel meubel of iets anders 'dat bij het huis hoorde wilde hij meenemen, want hij wilde in geen enkel opzicht treden in eenige verdeeling van goederen, dan immers werd hij deelgenoot aan Jaap's bedrog. Neen, alles moest bijeen blijven en Jaap moest de kans hebben, waarvan zijn vader gesproken had; daarom, hoe hard het ook vopr hem was, zou Anton alles opgeven. Jettie was aan 't redderen door het huis; zij was vroeger 'dan gewoonlijk van tante Susanna gekomen en had al haar eigen bezittingen ingepakt, die zij anders in huis zou hebben gelaten tot haar huwelijk. Daarop was zij in de kamer van den ouden John Prior gegaan, had zijn kleeren nagezien en alles netjes in de kamfer weggelegd. „Je zult die kleeren toch mee nemen, Anton, Jaap kan er toch niets mee doen. Hij en zijn opgedirkte vrouw zullen maar den draak steken met deze alledaagsche dingen." Anton keek haar besluiteloos aan. „Die arme oude man!" zeide Jettie, terwijl de tranen baar over de wangen rolden, „Jaap mag zijn kleeren niet hebben, Anton, daarvoor zal ik zorgen; ik zal het tenminste probeeren", en toen Anton haar besluiteloos aanzag, zeide zij: „laat het maar aan mij over, gij behoeft er niets mee te rnaken te hebben. Ik ken Jaap evengoed en wel licht beter dan gij, hij zal mij eer bedanken, dat ik ze heb weggenomen, want Jaap is een beetje bijgeloovig en hij zal ze liever niet in huis hebben, ze zouden hem te veel herinneren aan zijn ongerechtigheid." Jettie Liddell kreeg haar zin en liet een geschreven boodschap achter voor Jaap, dat zij de kleeren van zijn vader had" mee genomen, en dat hij ze bij haar tante kon komen opeischen, als hij ze verlangde. Zij wist echter te goed dat Jaap Prior er niet om zou vragen en zij had gelijk; toen hij het briefje vond mompelde hij bij zich zelf: „Ze heeft goed gedaan, ik ben blij dat de boel weg is." „Dit eene neem ik mee", zeide Anton, zijns vaders Bijbel opnemende, „ik denk niet dat Jaap mij dien Bijbel misgunnen zal", en hij lachte bitter. „Zul je hier alles goed opruimen en schoon achterlaten?" „Ik denk er niet over, Anton, waarom zou ik mij uitsloven voor deze menschen, op wie ik geen betrekking heb en die eigenlijk niet anders dan", zij wilde zeggen „dieven zijn", maar Anton viel haar in de rede: „Je zult het voor mij doen, Jettie, het is een zonderling idee van me als ge wilt, maar ik wou graag dat zij het huis vonden zooals gij en ik het graag zouden gevonden hebben." „En zooals het had moeten zijn, Anton, als gij maar het recht wildet handhaven." „En schande brengen over mijn vaders naam! Neen Jettie ik ben vast besloten, ik wil liever alles lijden dan dat mijns vaders eerlijke naam voor de rechtbank zou worden gesleept en Jaap zich door meineeden zou bezondigen. Hij heeft nu zijn kans en God vergeve hem de wijze waarop hij ze verkregen heeft, zooals ik ook zal leeren hem te vergeven. Nu kan ik het nog niet goed, mijn hart is nog te zeer gewond." „Het zal hem nimmer goed gaan", antwoordde zij. „Anton!" barstte zij plotseling uit, is het heusch waar, dat wij van hier gaan? Anton, Anton, het is een booze droom, zeg dat het niet waar is!" „Maar het is waar, mijn lieveling, het is noch door uw noch door mijn schuld gekomen; ik weet dat de buitenwereld, als zij alles wist, mij een dwaas zou noemen, maar in mijn hart we»t ik toch dat ik den rechten, door God gewilöen weg ga; maar het valt mij hard, dat ook gij tegen mij zijt." „Ik tegen je, Anton, dat bedoel ik niet, ik wou alleen maar dat gij hetgeen je vader voor-je bestemde, hield en jé niet lie* wegduwen door zoo 'n deugniet als Jaap. Ik wou dat ge je hoofd fier ophield onder de menschen en niet het huis ging uitsluipen als een dief." „Sil, Jettie, ik ben jong en sterk en heS een goed geweten dat geeft een mensch dubbele kracht. Ik zou niet graag willen ruilen met Jaap, al moet ik dan ook mijn woonplaats verlaten met enkele stuivers op zak om mijn brood elders te gaan .verdienen." HOOFDSTUK VI Eindelijk was Het afscheid voorbij; Anton was al de kamers van het huis nog eens rond geweest; het laatst in de kamer waar zijn vader gestorven was. Daar had hij het laatst gezeten met zijn hoofd geleund tegen den lessenaar, die nog 't testament van zijn vader bevatte; hij was in de verzoeking geweest om het nog eens te voorschijn te halen, maar hij had de verzoeking wederstaan. Een oogenblik had hij daar zitten snikken als een kind, toen was hij opgesprongen, had de tranen weggeveegd en had zich afgevraagd: „Is dit nu mannelijk?" Toen was hij het huis verder doorgegaan waar alles er uitzag alsof er gasten verwacht werden: het vuur in de keuken aan, een groote ham in den schoorsteen hangende, een paar flinke brooden in do kast. Zoo had Anton het gewild. „Gij zult zachtkens handelen met Jaap? Het kan zijn laatste kans zijn." Deze woorden klonken hem steeds in de ooren en daarnaar had hij nu gehandeld. Zonder om te zien ging hij nu met Jettie het tuinpad over, het hek door, den weg op, zonder op te zien, noch rechts, noch links, recht op het huis van zijn tante af., Jettie echter zag het rijtuig met koffers beladen van het station aankomen, maar daar Anton niets scheen te hooren, zeide zij niets. Zwijgend ging zij naast hem voort, alleen nu en dan een zijdelingschen blik werpende op het gelaat van Anton, dat doodelijk bleek maar vastbesloten zag, terwijl hij den Bijbel zijns vaders stijf in de hand geklemd hield. Jettie zag hem met verwondering aan; schoon de mor.d trilde, was het hoofd opgeheven en had een uitdrukking van zegepraal, ais van iemand die de overwinning heeft behaald. Ja, de overwin ning was behaald, hij wierp, naar het woord der Schrift, zijn brood uit op het water cn een groote verspilling scheen het nu wel, maar hoezeer de wereld hem een dwaas zou noemen, toch zou het mogelijk zijn, dat zijns vaders zielewensch lans dezen weg vervuld zou worden, en bovendien, hij had nog eej andere belofte waarop hij rekenen mocht en die hem ntj nimmer teleurgesteld had gelaten: „uw sterkte zal zijn gelijt uwe dagen!" Plotseling wendde hij zich tot Jettie en zeide: „Jettie, mij lieveling, wees niet bang, er is plaats in de wereld voor 1 en mij." „Mogelijk wel, Anton", zeide zij met bedrukt gelaat „ma« het is een nieuwe wereld, niet de wereld waar wij zoo gelukkl waren", en Jettie, die zich tot hiertoe zoo goed had gehouda barstte nu in tranen uit en kon niet ophouden met schreicj nadat zij reeds de woning van tante Susanna waren binni gegaan. Deze tante was een oude, ongehuwde vrouw, de jongsj zuster van John Prior, die leefde van een jaargeld, haar dol een oude tante nagelaten. Zij had alles voor haar gasten i gereedheid gebracht; thee stond op de tafel en alles was wj gezellig mogelijk, maar het was toch een zwijgend gezelsch* Blijkbaar wilde niemand beginnen te spreken over wat ied< het hart vervulde, maar eindelijk oegon tarite Susanna bij hl inschenken van het tweede kopje thee: „Het is een treuris geschiedenis, Anton, maar gij zijt een goeden weg opgegaan, heb er tot hiertoe weinig van gezegd, maar ik heb er te mi over gedacht, en ik ben dankbaar, dat de eerlijke familienaaj niet voor de rechtbank is gedragen; misschien heb ik een beet te veel familietrots, maar ik zou liefst deze bedriegerij vs Jaap onbesproken laten, want ik zou nimmer het hoofd durven opheffen, als de buren iets van het geheim te hooi kregen. Ik zou je nooit hebben durven vragen om te doen je nu vrijwillig hebt gedaan, maar ik zeg je, mijn jongen, dag zal komen, waarop jie God zult danken, dat hij je de kraci gegeven heeft om te handelen zooals je gedaan hebt En a eenmaal je levensavond daaJt en je zon ondergaat, dan zul een heerlijk licht zien en zal de zon, die nooit ondergaat, bestralen. O mijn jongen, de Heere credenkt Zijn kinderen Hij vergoedt in viervoudige maat (Wordt vervolg

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8