DE SPAANSCHE BURGEROORLOG N,V. Timmerfabriek „VIOS" DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2L Het Van U te pa» vemen. Instantie, helpt spoedig bu hooldpijn* Viesp'l" ot migra^a Ins)anfine fen. /-g*v. stilt en voorkomt pijnen! Buitenland ZAL FRANCO WINNEN? Een beslissende keer hebben de zaken in Spanje nog immer niet genomen, en het ziet er ook niet naar uit, dat de rust in het geteisterde land spoedig zal zijn hersteld. Wel krijgt men den indruk, dat de schaal langzaam doch gestadig ten gunste van de nationaal-gezinde krachten begint door te zakken. Het deel van het Spaansche grond gebied, dat in handen van de „rebellen" generaals Franco en Mola zich bevindt wordt meer en meer geconsolideerd en gaat ook in strategisch opzicht aan belangrijk heid gewinnen. Het schijnt dat de meerder heid der bevolking in de gepacificeerde ge bieden het met de insurgcnten geheel eens is, en hen krachtdadig in him pogingen tot het vestigen van een nieuw centraal gezag steunt. Daarbij frappeert het telkens op nieuw, dat de berichten van onverschillig welken ooggetuige ook erop wijzen, dat in het „nationalistische" territoir, zoodra de strijd achter den rug is, orde en rust terug- keeren en de excessen verdwijnen, terwijl de gruwelverhalen over Madrid en Barce lona, om slechts twee der voornaamste ,jegeerings"-centra te noemen, niat van de lucht zijn. Moeilijk valt aan te nemen, dat al deze verhalen uit den duim gezogen zijn. Intusschen willen wij geenszins beweren, 'dat de generaals-junta zachtzinnig in het. .vestigen van zijn gezag zou zijn. Het stand recht schijnt op ruime schaal te worden toegepast, met een ijzeren consekwentie, die aan de Spaansche wreedheden in de Nederlanden herinnert, ten tijde toen Filips en Alva het hier voor het zeggen hadden. De fusillades te Badajoz zijn hiervan een huiveringwekkend voorbeeld. Met den val vam deze vesting heeft Franco intusschen de kroon gezet op een belangrijk ondernemen. Heel de Portugeesche grens staat thans onder zijn controle. Portugal, dat den nationalisten vriendelijk gezind is. omdat het geen erger vijand kent dan de Verschrikking van anarchie en communis me, is op deze wijze vd&r Franco's troepen een veilige rugdekking geworden; het zal, ondanks alle actie voor non-interventie, een doorvoerzöne blijven voor den toevloed van allerlei militaire hulpmiddelen. Een lange gemeenschappelijke landsgrens Iaat zich nu eenmaal ook met den besten wil ter wereld kwalijk hermetisch sluiten. Ook in het hooge noorden wordt door Mola en Franco thans energiek voortge- werkt aan het isolement der volksregeering. De vernieuwe krachtinspanning der natio nale troepen heeft ten doel, ook de grens- afsluiting naar Frankrijk te voltooien en het restant der zeekust uit de handen der yolksfronters te bevrijden, zoodat ook hier 'de linksche strijders geheel op eigen krach ten aangewezen zullen zijn. Deze voorbereidingen op groote sehaa!, die aan den aanval op Madrid voorafgaan, hebben namelijk ten doel, de positie der hoofdstad reeds van tevoren zóó te verzwak ken. dat zij als vanzelve door innerlijke on dermijning zal ineenstorten. Het moet den generaals erom te doen zijn, Madrid eerst 'dan in handen te krijgen, wanneer zijn val behalve een strategische ook een symboli sche beteekenis heeft. Het omverloopen van de hoofdstad in een te vroeg stadium zou 'de zeer ongewenschte uitwerking hebben, de huidige strategische frontvorming geheel te niet te doen en een versplintering van den strijd teweeg brengen tot een algemeene ■guerrilla, bijna van man tegen man. Zoo be zien is het ook te verklaren, waarom Fran co alle strijdkrachten, die hij uit Noord- ÏAfrika kan losmaken, op den strijd rond dit eene strategische midden richt, met opof fering van de belangen van Balearen en Pityusen, die hij anders vrij gemakkelijk zou hebben kunnen ondersteunen. Doch slechts door systematische, centrale actie is te bereiken, dat de burgeroorlog nog eenigs- zins wordt bekort. Ook na doorslaande suc cessen zal de groepeering der nationalisten nog handen vol werk met de resteerende pacificatie hebben. De deelen van het land, die het liardnekkigst wederstaan, zijn juist 'de groote centra der Industrie, de mijnbek- kens met hun door uitlandsche propaganda Vergiftigde bevolking. De kamp tusschen rechts en links, tus- fechen orde en anarchie kan wellicht nog lang duren, ofschoon er symptomen zijn, 'die erop wijzen, dat er beweging in de ba lans geraakt. De geruchten nemen toe, dat de Madrileensclie regeering bezig is, haar zetel naar Valencia, aan de zeekust, te ver leggen. Dit wijst erop, dat het haar reeds benauwd gaat worden, zij raakt meer en meer bekneld. Wellicht is het tijdstip van haar val niet zoo héél verre meer RussiscK vliegtuig boven Estland Weer een Incident Het EstTandsche te'legraaf-agtemtechap mel'dt, dat Zondag een Russisch militair vlegtudg boven Estlaindsdh gebied is ver* sohenen en een landing heeft geimaakt bij Narva. Toen Estlandsche politie-agenten versche nen. steeg het toestel onmiddellijk weer op, nadat tevoren op de agenten geschoten was. NEGUS VERLIEST ZIJN ABESSIJNSCH BEZIT Te Addis Abeba is medegedeeld, dat 'de particuliere bezittingen van den Negus in Abessynië verbeurd zijn verklaard. In Oc tober zullen de eerste landbouwkolonies worden gevestigd op zijn landgoederen, zulks met het oog op het einde van de regenperiode. De eerste groep kolonisten zal bestaan jbit zwarthemden, die in Abessynië blijven. Wordt de regeering verplaatst naar Valencia? Badajoz is nog slechts een puinhoop Te Burgos heeft een bespreking plaats gehad tusschen generaal Mola, generaal Franco en den president der militaire junta Cabanellas. Na deze conferentie heeft generaal Mola een definitief plan van actie tegen Madrid vastgesteld. Reeds heeft generaal Franco groote contingenten troepen uit Zuid-Spanje doen oprukken, die via Estramadura naar den bergketen van Toledo zullen opmarcheeren en vandaar verder naar de rivfcr de Taag. Gelijktijdig heeft generaal Mola de operaties aan het Sierra de Guadarrama front hervat Hij heeft sterke colonnes verder naar het Zuiden doen oprukken. De troepenbeweging van beide gene raals hebben blijkbaar ten doel den Westelijken halven cirkel rond de Spaan sche hoofdstad te sluiten. De omsingeling van Madrid, welke stad nog niet geheel is ingesloten, vor dert met den dag. Volgens opnieuw te Hendaye bevestig de berichten hebben verscheidene leden van 't Spaansche kabinet Madrid reeds verlaten en zijn naar Valencia vertrok ken. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen ieder oogenblik ver broken worden. De oorlog in de bergen De overwinningen, welke het Volksfront in de Guadarrama-bergen zou hebben be haald, worden in bijna alle gevallen op de volgende manier bevochten. Zoo nu en dan trekken de nationalen zich over een paar kilometer terug, waarop de roode militie, die buitengewoon dapper, doch volkomen onervaren is, snel in het ont ruimde gebied oprukt, echter met geen an der gevolg dan dat zij uit een of andere hinderlaag, welke de nationale troepen zorg vuldig hebben aangelegd, worden wegge maaid. Bij een dezer gelegenheden heeft de roode militie in tien minuten tijds ongeveer zes honderd man verloren. De toestand in Noord-Spanje heeft wei nig wijziging ondergaan. De uittocht der vluchtelingen via Fontarabia blijft voort duren. In alle soorten van bootjes, beladen met koffers en pakken, verlaten zij in groe pen, meerendeeis uit vrouwen en kinderen bestaande, hun geteisterde land. Do oorlogsbodems van de nationalisten kruisen nog steeds voor de kust, tusschon Kaap Figuera, de grens van de Fransche territoriale wateren en San Sebastian. Twee vliegtuigen van de Regeering van Madrid bombardeerden de oorlogsschepen. Badajoz is een puinhoop In het door Franco's troepen veroverde Badajoz begint het leven zijn normaal aan zien te krijgen; maar nu de orde is her steld, blijkt te duidelijker, welke ontzetten de ruïnes de strijd in deze stad heeft aange richt. Op een tocht door de straten stoot men voortdurend op lijken van communisten, die zich tot het uiterste verdedigd hebben en in een of anderen schuilhoek, vanwaar zij op de binnenrukkende nationalisten vuur den, den dood vonden. Op de kerkhoven, waar geen plaats meer is, om de tallooze lijken te begraven, wor den de gesneuvelden bij. hoopen bij en op elkaar gestapeld en dan in brand gestoken en het is een sinister schouwspel, deze af grijselijk hoog opvlammende „hecatomben" van verre gade te slaan. De hotels zijn overbevolkt, want al lengs keert de burgerlijke bevolking in de stad terug, maar de meesten vinden hun huizen clx>r granaten on bommen verwoest en in de ruïnes ziet men des nachts de bewoners van de huizen, die daar eenige dagen geleden nog stonden, slapen: mannen, vrouwen en kinderen; al dagen zijn zij niet meer uit de klee- ren geweest en die kleeren zijn hun eenig bezit. De voorsteden van Badajoz zijn nagenoeg geheel met den grond gelijk gemaakt; even radicaal is alles in puin geschoten op de wegen paar Sevilla en Madrid. Daar had den de rooden elk huis in een kleine ves ting herschapen, welke stuk voor stuk door de nationalistische troepen moesten worden veroverd. Op het bericht, dat de Marokkaanscho troepen in aantocht waren, werd in de na bije stad Olivenza de witte vlag geheschen. Nog steeds terreur in Catalonië Volgens betrouwbare berichten, welke de „United Press" uit Barcelona heeft ontvan gen, eischt het schrikbewind der rooden in Catalonië dagelijks nieuwe slachtoffers. Zoo genaamde „stoottroepen" doorzoeken iede- ren dag opnieuw huizen en villa's in de stadsdeelen, waar de meer gegoeden wonen en vermoorden ieder, dien zij ervan verden ken, aanhanger te zijn van de nationale be weging van generaal Franco. Gisteren zijn weder verscheiden lijken ge vonden, waaronder zich ook een vroeger lid der generaliteit zou bevinden. Overigens worden ook rijke kooplieden en bekende rechtsche politici vermoord. Nadere berichten melden evenwel, dat de moordpartijen der rooden zich thans niet meer uitsluitend beperken tot gegoede bur gers, doch dat zich onder hun slachtoffers zelfs employé's van de trammaatschappij van Barcelona bevinden. Regeeringséchec op Majorca? Voorts deelde het radiostation in te genstelling met de berichten van andere zijde mede, dat de aanval der regee- ringstroepen op Majorca afgeslagen was. De nationalisten op 't eiland zouden den ontscheepten troepen een verlies van tweehonderd man toegebracht hebben, terwijl er zeshonderd gewond en drie honderd gevangen genomen werden. De Britsche employé's der Rio Tinto- mijnen, die te Hueiva aangekomen zijn, heb ben medegedeeld, dat zij door beide par tijen goed behandeld waren en dat er tot het oogenblik van hun vertrek geen schade aan dè installaties der mijnen toegebracht Het beleg van San Sebastian De kruiser „Espana" van de nationale zeestrijdkrachten heeft het vuren op de hoogten van Fontarrabie voortgezet. De ar tillerie van het fort Guadelupe, die gezwe gen had, heeft tegen het einde van den mid dag het vuur van den kruiser beantwoord. Ujt de zóne rondom Irun aangekomen waarnemers melden, dat de nationalisten hun opmarsch naar Irun krachtig voort zetten. De Duitsche torpedoboot „Seeadler". die te Bayonne zou aankomen, heeft draadloos bericht ontvangen, dat hij in contact moest blijven met den Duitschen kruiser „Koeln", welke voor San Sebastian ligt. Voorts be vindt zich in deze wateren een Duitsche torpedojager. Volgens bericht uit Malaga is in den toe stand aldaar geen enkele wijziging ingetre den. De partijen maken den indruk, zich op een langdurigen oorlog voor te bereiden. De vreemdelingen te Madrid De Britsche zaakgelastigde te Madrid, Ogilve Forbes, deelde gister mede, dat zich nog 200 Engelschen te Madrid bevin den, waarvan 41 een toevucht hebben ge zocht op de Britsche ambassade. Indien Madrid gebombardeerd mocht wor den, zullen de Britsche kleuren worden ge schilderd op het dak van de ambassade en op het handelssecretariaat. Generaal Fanjul en kolonel Quintans, die Ier dood veroordeeld werden in ver band met den opstand tn de Montana- kazerne, zijn gisterochtend om half zes gefusilleerd. Alle Duitschers, die in Spanje waren ge arresteerd, bevinden zich weer op vrije voe ten. Ook de bemanning van het onlangs in beslag genomen vliegtuig is naar aanlei ding van de krachtige stappen, die de Duit sche zaakgelastigde te Madrid heeft onder nomen, op vrije voeten gesteld. De non-interventie opgelost, met nog één uitzondering: de Duitsche eisch inzake opheffing van het door de Spaansche regeering op een Duitach vliegtuig gelogde beslag is nog niet inge willigd. Het gaat hier om een civiel vliegtuig, dat buiten Madrid in beslag genomen is en welks piloot zich in arrest bevindt. De Spaansche regeering beweert, dat het vlieg tuig bestemd was voor de opstandelingen, terwijl de Duitsche autoriteiten verklaren, dat het toestel diende om Duitsche burgers uit Spanje te vervoeren. Voor liet onderzoek naar den moord op de vier Duitschers te Barcelona is een speciale rechter benoemd. Tegelijkertijd hebben de Spaansche autori teiten de verzekering gegeven, dat zij alles zullen doen. om herhaling van dergelijke ge beurtenissen te vermijden. De Duitsche regeering acht deze belofte bevredigend. In welingelichte Italiaansche kringen ver zette men zich tegen de bewering, welke in het buitenland de ronde doet, dat Italië met alle middelen een antwoord aan Frankrijk tracht te ontwijken, om tijd te winnen. In tegendeel is Italië bezield niet een groot verlangen, samen te werken, ten einde tot een universeel en absoluut accoord van neutraliteit te komen. Een Italiaansche landing te Malaga? De Italiaansche kruiser „Eugenio di Savola" is de haven van Tanger binnenge lopen met den Italiaanschen consul te Ma laga en een zoon van den nationalistischen generaal Quoipo de I.iano aan boord. Het heet, dat óe kruiser Donderdag j.l. een afdeeling matrozen van honderd man te Malaga aan land heeft gezet. Dezen zou den zich daarop naar het Italiaansch con sulaat hebben begeven, waar zij den con sul en den zoon van Queipo de Llano, die zich als matroos verkleed had, hebben af gehaald, om hem vervolgens aan boord van iet schip te brengen. Omtrent de voorgeschiedenis van deze landing (de eerste van dien aard tijdens den burgeroorlog) van bultenlandsche marine- troepen op Spaanschen bodem verluidt, dat de volksfrontens reeds in de eerste dagen dezer revolutie de bloedverwanten van Queipo do LIano als gijzelaars hadden ge vangen genomen. Toch gelukte het allen familieleden van den generaal na korten tijd uit de stad te verdwijnen; alleen de zoon slaagde daarin niet, Naar thans beweerd wordt, is de Italiaan sche consul de Llano's familie bij die vlucht uit Malaga behulpzaam geweest en heeft hij den zoon, toen bleek, dat deze niet kon ont komen, in het Italiaansche consulaat ver borgen. Tenslotte zouden de volksfront-autoritei- ten, verbolgen over de ontsnapping der Llano's, een dreigende houding hebben aan genomen tegen den consul, die daarop ech ter zijn regeering om hulp verzocht. Deze zond toen een detachement matrozen. De verwanten van generaal Queipo de LIano bevinden zich thans in veiligheid te Tetoean, vanwaar zij zich echter in de ko mende dagen naar Sevilla, het nationalis tisch hoofdkwartier, zullen inschepen. ZWETSTRAAT 73 en 109 's-G RAVENHAGL Opleiding voor leidende functies in den autohandel Directie Ir. G. J. Tonkes Vacantieadres: Sohelmsche weg 7, Arnhem, Telefoon 26968 VRAAGT PROSPECTUS (Adv.) Eden terug naar Londen Sir Anthony Eden zal heden van vacan- tie te Londen terugkeeren en onmiddellijk de leiding van het Foreign Office weer op zich nemen. Begin volgende week zal de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Lager huis bijeenkomen. De Minister-President.de Minister van Buitenlandsche Zaken en de leiders van de Departementen zullen deze vergadering bijwonen. Vermoedelijk zal kort daarna een kabi netsraad worden gehouden, waarin de bui tenlandsche politiek zal worden besproken. Intusschen heeft de Britsche regeering maatregelen genomen tot het handhaven van een strikte neutraliteit inzake Spanje. Toezicht zal worden uitgeoefend op vlieg tuigen, welke het land willen verlaten. Ver der wordt alle mogelijke persoonlijke pres sie uitgeoefend door de departementen op de bevolking, om niet door woorden of daden den toestand in Spanje nog gevaar lijker te maken. Agitatie onder Belgische militairen Onrust In kamp van Beverloo Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is, in verband met het ontdekken van ern stige communistische agitatie in het mili taire kamp van Beverloo (België), waar eenige weken geleden ook reeds ongeregeld heden plaats vonden en mede in verband met verschillende andere door de süreté- générale ontvangen mededeelingen het wa pen der gendarmerie met 1000 man reserve troepen versterkt. Deze duizend man ontvingen niet de ge bruikelijke depotopleiding doch zijn aan stonds naar verschillende posten gedirigeerd terwijl de geoefende manschappen overge plaatst zijn naar die plaatsen waar ongere geldheden verwacht worden. Naar het schijnt houdt men rekening met het uit breken van nieuwe stakingen. Vansittard te Parijs Op doorreis naar Brelagne De permanente onderstaatssecretaris van het Engelsche departement van buitenland sche zaken, Vansittard, die zijn vacantie In Bretagne gaat doorbrengen, is gistermiddag te Parijs gearriveerd, waar hij, vergezeld van dien Britschen ambassadeur, een bezoek bracht aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Delbos. Omtrent de op den Quai d'Orsay gevoerde besprekingen, is geenerlei mededeeling ver strekt en in Fransche en Britsche kringen wordt over het bezoek van Vansittard, dat blijkbaar geheel onverwacht kwam, een volkomen stilzwijgen in acht genomen. Men meent intusschen te weten, dat Van sittard, die, zooals men weet, tijdens de Olympische Spelen te Berlij-n vertoefde, en dear gelegenheid had. met verscheidene leden der Duitsche regeering in contact t<- treden, den Franschen minister de indruk ken heeft medegedeeld, welke hij in Dultsch land en speciaal bij zijn besprekingen met Hitier en andere n'jkspereoonlijkhedcn heeft opgedaan. Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen (Adv.) DE SCANDINAVISCHE AMBULANCES IN ABESSIN1E Dr. HYLANDER VERTELT ZIJN LOTGEVALLLEN Een Noorsch arts is achtergebleven Naar de Stockholmsche correspondent van de N.R.Crt. meldt, heeft Dr Hylander aan „Dagens Nyheter" een relaas gedaan van de terugtocht uit Ahessinië van de Scandinavi sche ambulances. De Zweedsche ambulance werkte in de buurt van Oror. circa 500 kilometer ten Z.- Oosten van Addis Abeba, toen men den der tienden Mei uit een door een Italiaanschen vlieger neergeworpen briefje vernam, dal Addis Abeba ingenomen was. Men besloot toen in twee groepen, de eene met de asnig overgebleven vrachtauto, de andere met een kameelenkaravaan, naar Addis Abeba terug te keeren om vandaar met Italiaansche hulp de terugreis naar Europa te aanvaarden, maar nadat men onderweg al «oor Italiaan sche vliegers aangevallen was, bleef men ongeveer halverwege, te Goba steken, om dat het verderop naar Addis Abeba wemelde van de rooverbenden. Te Goba kwam de ambulance in een zeer netelige positie doordat zij er van verdacht werd in de auto de door een ambtenaar verduisterde soldij voor de troepen verborgen te hebben, maar na eenigen tijd kon men de rois zonder auto voortzetten naar Irga Alem, waar men In contact met Italiaansche troe pen hoopte te komen. Hier deed zich de moeilijkheid voor, dat het Abessijnsche escorte voor niets ter wereld in de buurt van de Italia nen wilde komen, maar de leden van de ambulance evenals de Noren, die daar in de buurt waren tevens be lette zonder escorte verder te gaan. Toen er dan ook geruchten doordrongen dat in Europa een oorlog uitgebroken was, en dat de Italianen hun troepen op Arldi6 Abeba hadden teruggetrokken, besloten de Zweedsche en Noorsche Roode Kruis-men- schen Zuidwaarts te gaan en t? trachten zoo spoedig mogelijk Britsch gebied te bereiken. Onder gewapend escorte van A hessin iërs met hulp van Abessijnsche gidsen slaagde men er inderdaad in zonder veel oponthoud den tocht voort te zetten. De samenstelling van het escorle veranderde voortdurend, om dat de krijgslieden zich niet buiten hun ge bied durfden te wagen en meer dan eens verkeerde men in ernstig gevaar doordal de inboorlingen alle blanken voor Italianen aanzien. In de streken, die men doortrok, zijn volgens dr. Hylander trouwens verschei dene zendelingen vermoord. Tenslotte kwam men dan uitgeput en uitgehongerd, zonder ook maar iets van de uitrustig en met klee ren als vodden, te Dukana in het uiterste Noorden van Kenya. Met hulp van grens politie kon men dien ook nog een paar hon derd kilometer langen woestijnweg naar Marsabit afleggen, waar een Britsche autori teit een vrachtauto ter beschikking stelde, zoodat men Woensdag naar Nairobi vertrek ken kon. waar op telegrafische order van het Roode Kruis het geld voor het aanschaffen ran kleeren en verdere uitrusting voor de terugreis gereed lag. Deze zal ten deele per vliegtuig gemaakt worden omdat enkele le den der ambulance begin September hun on derbroken studies willen voortzetten. En om dat men natuurlijk allemaal naar huis terug 'erlangt. Dr. Hylander heeft desgevraagd nog mee gedeeld. dat het eenige lid van de Noorsche ambulance, dat niet meegekomen is, Dr Kvittingen, op verzoek van Ras Desta in Abessinië gebleven is om den geneeskundi gen dienst van diens troepen in Westelijk Abessinië te kunnen leiden. Fransche express-trein ontspoord Eén doode, zes gewonden Een express-trein van Saint Etienne naar Montargis, is gistermiddag, ongeveer 600 M van het station Mourron-Marlotte bij het passeeren van een wissel uit de rails ge sprongen. De restauratie-wegen en een an dere wagen sloegen honderd meter verder om. Bij het ongeluk werd één persoon, een spoorbeambte, gedood, terwijl zes personen werden gewond. Van de 87 kinderen eener vacantie-kolo- ■nde, die zich in den trein bevonden, werden er slechts twee licht gewond. Duitschland krijgt een scheepsklok terug Een reliek uit den wereldoorlog Gisteren is met eenige plechtigheid de scheepsklok van den in Scapa Flow gezon ken Duitschen kruiser Hindenburg in de aula van het marinestation Oostzee te Kiel aan den opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine, admiraal Raeder, door den commandant van den Engelschen kruiser Neptune, kapitein Bedford, overhandigd. Kapitein Bedford zeide, dat hij in het teruggeven van de scheepsklok aan Duitsch land een daad van de vriendschap zag, die de Duitsche marine met de Britsche marine verbind! Hij zeide er op te vertrouwen, dat de klok een tijdperk van nog nauwere vriendsohap zou inluiden. Admiraal Raeder aanvaardde de klok. die een plaats zal krijgen op den kruiser Deutschland. Hij zeide de klok te willen beschouwen als een onderpand voor de verwezenlijking van het doel van den Leider, die wenscht, dat het Duitsche volk in vrede en eendracht met het Engelsche volk zal leven. Niemand gevoelt dezen wensoh zoo eterk als de Duitsche marine, die zich met de Engelsche zeelieden zeer sterk verbonden gevoel! ARMENZORG IN GRIEKENLAND De Grieksche bladen deelen mede. dat dc minister van openbaren bijstand Korysis, een uitgebreid plan heeft opgesteld tot steun aan behoeftigen. Het plan is verdeeld over tien jaar. De kosten zullen in totaal 2 milliard drachme bedragen, waarvan 500 millioen reeds zijn gevonden. In het 40,000 METER FILM Het werk van Lent Riefenstahl 120 operateurs aan het werk (Van onzen Duitschen correspondent)'. Terwijl de eerste Hitler-jongens bij steeds gunstiger geworden weer te voet naar Neurenberg marcheeren, waar be gin September het traditioneel geworden congres der N.S.D.A.P. zal plaats vinden, is Leni Riefenstahl druk doende de Olympia-film te draaien, die niet zoozeer voor ons als wel voor latere geslachten de vele gebeurtenissen der Xlde Olym piade moet vasthouden. <e C J. C j6ch« pru Haar hoofdkwartier ligt in Slot Ruhwaldf, aan de Spatidauer Chaussee, in de directe'AF nabijheid van het Rijkssportveld. Het is een j\ oud kasteel, dat plaats biedt aan 120 film-Jjiel operateurs en assistenten, want er zal heeljpre wat gedraaid moeten worden, wil men tot j j een film komen, die een overzichtelijk beeldig geeft van het enorm vele, dat de Olympiade;1e van Augustus 1936 te Berlijn aan haar dui-ij;,, zenden bezoekers bood. j Voor de operateurs moet het een genotj®m! zijn, na een dag van hard werken in het ijl park van dit verlaten slot een uurtje uit te IK rusten, want al stelt hun taak enorme eischen de inspanning wordt op een wijze'*: beloond, die in overeenstemming is met d0:5.e.r veelomvattende taak. We vallen bij ons be-Hjvi zoek juist met den neus in de boter: LeniP®1 Riefenstahl is bezig allerlei instructies aan!»?11' haar assistenten te geven en alleen reeds;^1 daaruit valt voor den leek af te leiden, wel ke enorm 3 eischen de opnamen voor zulk U een historisch waardevolle film stellen. v Onderaardsche opnamen !A1' Duizelingwekkende getallen worden ons i genoemd, om een flauw begrip te geven van gc] den omvang die deze film zal hebben en;(ia móet hebben om den historischen gang derLjj, Xlde Olympiade in samenvattenden vorm, jOI vast te leggen. Wij begeven ons naar het Rijkssportveld, waar 100.000 bezoekers nu al 0 tien dagen alle beschikbare plaatsen bezet j. houden. Hoe zal men deze sfeer van inter- nationale spanning kunnen weergeven?,j Overal wijst Leni Riefenstahl haar mede--1' werkers hun plaats aan. want slechts door 1, rijkdom van keuze zal zij straks bij machte Fa zijn het gigantische van dit sportfeest te! pakken. Ook onderaardsche opnamen zul- va len gemaakt worden, want vooral het sprin-l *v£ gen moet van allen kant worden opgenomen,re.' Wij wandelen langs het groote zwembassin, sti waar de Amerikaan&che dames druk aan op trainen zijn en een der filmoperateurs ver-i pe telt ons. welke moeilijkheden er verbonden zi zijn bij het nauwkeurig volgen van zeil- en ta roeiwedstrijden Gelukkig is het weer met den dag beter geworden, zoodat de stem ming ook bij het publiek w schen overlaat. Dat bevordert r denkt do stemming, die noodig i: tot een goede Olympia-film te komen! is nei weer mev p zoodat de stem- zi weinig te wen- B. rt. meer dan mer) dig is. om straks 4 tij Wat doet ge liever?»; DUUR WONEN ln een haarhuis en ge Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN Te EIGEN HUIS en toch la 20 jaar het de huis geheel afbetalen? Fr HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA-be LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI- zij KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V.'!01 BOUWKAS „ROHYP". Spuistraat 219/221 Amsterdam (C.). Tr (Adv.7 plan wordt voorzien in het oprichten van volkskeukens, medische hulp en een radi- cale reorganisatie van de sanatoria en wees- m huizen. te Z( FREDERIK DE GROOTE HERDACHT oe Gisteren heeft te Potsdam met groote plechtigheid de herdenking plaats gehad van den sterfdag van FrederLk den Groote. Het hoogtepunt der herdenkingsfeesten was een parade in den Potsdammer Lustgarten 11 voor den minister van oorlog en een défilé langs de laatste rustplaats van den grooten H doode. In dien middag heeft Rudolf Hese, als ie plaatsvervanger ven den „Fuehrer" in de garnizoenskerk een krans neergelegd op hef graf. Ook generaal-veldinaarschalk Von Mackensen heeft een krans neergelegd na- jj mens de geridderden in de orde van ver dienste. Rood opportunisme Minder stellige uitspraken Schrijvend over de groote, roode protest meting te Amsterdam tegen de wijziging in de steunregeling merkt het Dagblad van Noor d-B r a b a n t op: „Uit deze maatregelen zou in Amsterdam een steunverlaging volgen van f 4 tot f 5. De heer Lindeman van het N.V.V. heeft op deze vergadering zijn advies herhaald om aan de huiseigenaren te laten weten, dat per 1 Sep tember zooveel minder huur zal worden be taald als de huurbijslag bedroeg. In geval len van wrijving tusschen huurder en ver huurder ried hij echter weer geen huursta- king aan: „Tot illegale actie wekken wij niet* op, ook al omdat wij er niets mede berei ken", verkondigde de heer Lindeman. Wat zou het socialistisch opportunisme doen, als men dacht, dat men er wel iets mee berei ken kon?" De commissie, welke tot taak had den Minister van voorlichting te dienen omtrent de vraag op welke wijze het vreemdelingen verkeer hier te lande bevorderd kan worden is ontbonden met dankbetuiging aan de le- den voor de in die functie bewezen diensten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De heer A. I. Hertog, onderafdeelings- chef der Ned. Spoorwegen te Utrecht, is eervol ontslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2