De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland TIJDELIJKE RUST Stilte na den storm (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Eindelijk is er eenige rust in het Fransche politieke leven weergekeerd, maar het is een rust van een ander karakter, dan die welke tevoren heerschte, We willen niet zeggen, dat de toestand toen zoo verkieselijk was. Vele waren de misstanden, die om verbetering riepen, maar de elkaar snelopvolgende kabi netten, sinds het ontstaan van de Derde Republiek niet minder dan een honderdtal, nïet een totaal van twee duizend ministers, waren in niet weinig gevallen slechts dood geboren kinderen, en de overigen hadden nauwelijks tijd om zich te installeeren en zich te laten fotografeeren, of ze waren w van het tooneel verdwenen. Het kan niet ontkend, dat de regeering van het volksfront de zaak stevig heeft aan gepakt. Het is slechts jammer, dat de ge neesmiddelen, door haar gebruikt, erger zijn dan de kwaal, In ons land zijn de socialis ten tegen de kwakzalverij, en met reden wellicht, doch hun Fransche collega's betoo- nen zich in de practijk onverdachte voor standers, althans in de politiek, waaruit volgt, dat het wel eens lastig kan zijn, sam en deel uit te maken van één Inter nationale. De sociaal-democraten in Frankrijk zijn idealisten, want zo meeneo nog steeds, dat eén samengaan met de communisten voor hun eigen bestaan niet gevaarlijk is. De fi guur van Kerensky is even snel vergeten als de vervolgingen, welke hun broeders onder het Sovjet-Russisch regime te verduren had den. In optimisme worden ze slechts door de radicaal-socialisten overtroffen. De leider tot voor kort van deze lieden, de heer Her- riot, heeft, volgens een Fransch schrijver, te veel talenten om een genie te zijn. Mis schien hebben zijn talenten hem ook verhin derd, om de eenvoudige waarheid in te zien, dat een verbond van zijn republikeinsche partijgenooten met de bolschewisten een al te groote „zelfopoffering" beteekenL De afgeloopen weken hebben het karakter van deze regeering duidelijk aangetoond. Onder de kreet van „vrijheid" heeft ze zich gebonden aan agitatoren of aan roode or- ganisaties. Op twee fronten werd de strijd gestreden, nl, in en buiten het parlement. Op het eer ste slagveld bleef ze de leiding behouden, doordat de meerderheid van te voren vast stond. Het tweede slagveld moet gezocht in de bezette fabrieken, en hier waren de sta kingsleiders, d.w.z. de communisten, de baa.s Zulks blijkt wel hieruit, dat voor den Se naat door een minister verklaard werd, dat de regeering vastbesloten was, om de orde te handhaven, en om, wanneer de magazij nen, kantoren, werven, fabrieken en boerde rijen weer bezet zouden worden, hieraan met alle wettige middelen een eind te maken. De regeering hechtte haar goedkeuring aan deze woorden, maar in de practijk wijzigde de toestand zich niet. Al is de staking thans goeddeels achter den rug, toch zijn nog werkplaatsen in beslag genomen. Kan men van de nu voorbijgegane maan den zeggen, dat het een tijd was, waarin niemand eigenlijk wist, waaraan toe te zijn, heden is eindelijk de rust gevolgd. Maar cr wordt nog hard gewerkt. We hebben in een vorigen brief aangetoond, dat het Volks front van de zijde der radicaal-socialisten, veelal middenstanders, die van de nieuw opgelegde raden veel te lijden hebben, be dreigd wordt Daarnaast is er een verschui ving gaande, die thans nog niet overzien kan worden, doch welke van groote betee- kenis kan worden. We bedoelen hier den invloed, welken de leider der Nationale Volkspartij, Doriot, op jraen we reeds eerder de aandacht vestigden, op de linkschen uit oefent, en niet alleen op de linkschen. De wijze, waarop hij de afhankelijkheid van de communistische partij aan Moskou geeselt, laat niét na, hiaten in de bolschewistische gelederen aan te brengen. Het Volksfront steunt op de massa. Zijn aanhangers zijn niet gauw in aantal te overschatten. Maar zijn constructie komt sterk overeen met het huis, op zand gebouwd. Steeds weer moeten de voormannen met revolutionaire redevoeringen hun volgelin gen aan zich binden. In deze tactiek gaat men vrij ver. Terwijl op 14 Juli de regee ring een militaire parade bijwoonde, waar voor de felste vaderlander zich niet behoef de te schamen, heeft voor eenige dagen op een congres van roode onderwijzers een spreker opgewekt tot staking ingeval van mobilisatie. Een staatsambtenaar meende op ditzelfde congres, den Senaat te moeten bedreigén met een optocht van 500.000 man, als hij niet vlug de plannen inwilligde, Welke het landsbestuur hem voorlegde. Als we na deze weken van actie de ba lans moeten opmaken, dan dient gezegd, dat naast enkele verbeteringen de lasten voor velen zijn verzwaard. De regeering is bezig den middenstand van zich te ver vreemden. De invloed van de communisten is wellicht niet zoo bestendig, als ze wel zouden wenschen. Het ziet er thans niet dadelijk naar uit, dat het na de generale repetitie van het bezetten der fabrieken tot de „uitvoering" zelf komen zal. Echter blijft oppassen de boodschap! Antieke doodenstad op Sicilië ontdekt Op het eiland Sicilië, In de onmiddellijke nabijheid van Palermo, is een antieke doo denstad ontdekt. Een smalle, ongeveer veer tig meter lange gang geeft toegang tot een cirkelvormige, tamelijk hooge ruimte, waar na de corridor weer ruim honderd M. ver der voert naar de kern der necropolis. Reeds heeft men hier een ontzaglijke hoeveelheid menschelijke resten en kleurige grafcemariek gevonden. Door de gesteldheid van het sterk geac cidenteerde terrein wordt het onderzoek thans nog belemmerd. Men neemt echter aan, binnen niet al te langen tijd dieper te kunnen doordringen in deze vermoedelijk uit den archaischen tijd dateerende dooden stad, welke voor de studie van de oude Si- ciliaansehe beschaving yan groot belang mag worden geacht» Gruwelijke strijd om Badajoz beslecht fllassa-executies in verschillende steden Verschrikkelijke tooneelen hebben zich afgespeeld te Badajoz voor en na de in neming der stad door de opstandelingen. Een Portugeesch journalist meldt aan zijn blad. dat in alle straten der stad barricades waren opgericht en dat bij al deze barrica den do lijken yan verdedigens en aanvallers waren opgehoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning hebben behaald in den hevigen strijd om het bezit der stad, bijna 1000 personen, die de Regeering waren trouw gebleven, hebben terecht gesteld. In de straten zoeken vrouwen en kin deren naar de lijken van echtgenoot of yadër% Badajoz werd aan een zijde aangevallen door een colonne Marokkanen en aan de andere zijde door afdeelingen van 't vreem delingenlegioen. Een kolonel der opstandelingen zegt, dat 3000 geweren, eenige mitrailleurs en eon batterij infanteriegeschut in handen van zijn troepen zijn gevallen. Voorts wordt verno men, dat de opstandelingen in de verschil lende riviermondingen mijnen hebben ge legd om het onmogelijk te maken, dat regee- ringstroepen aan land zouden worden gezet. De vreemde oorlogsbodems zijn door de insurgent en in kennis gesteld van de aan wezigheid van mijnen. De gevechten bij het innemen van de stad waren zeer bloedig cn men kan het aantai gesneuvelden moeilijk schatten. Tallooze huizen van de stad, welke 15.000 zielen telt, zijn onbewoonbaar door de beschieting. De opstandelingen verliezen geen tijd te Badajoz. Ze hebben de Zondag gebruikt voor het aanleggen van versterkingen rond de stad en het herstellen der forten. Naar verluidt wordt een sterke colonne opstandelingen binnenkort te Badajoz ver wacht, die vijftien luchtafweer-kanonnen met zich zal voeren. Kolöhel Juanyague, de aanvoerder der opstandelingen te Badajoz, heeft de Portu- geesche pers verzocht een oproep voor vrij willigers te plaatsen, die dienst moeten nemen in de rijen der opstandelingen. Hij verklaarde: „Na zijn groote verliezen heeft het legioen geoefende en dappere strijders noodig om den strijd voort te zetten". De strijd in het Zuiden De radiozender vqn Santiago de Compos- tella, die in handen der opstandelingen is, deelt mede, dat de regeeringstroepen zich op Malaga terugtrekken, na in 'n fel ge vecht 170 man verloren te hebben. De vlieg- haven van Ceuta ligt vol vliegtuigen en het troepentransport naar Spanje vindt regel matig plaats. Zaterdag hebben weer 2000 man de zee-engte gepasseerd. Generaal de Llano heeft yoor den zender van Sevilla verklaard, dat de troepen van generaal Barela er in geslaagd zijn Acedona te veroveren. Ook de plaatsen Hoiguera en Hoigueare de la Sierra zijn in handen der opstandelingen gevallen. Hierdoor is de om singeling van de belangrijke mijnen van Rio Tinto mogelijk geworden. Generaal de Llano riep de mijnwerkers op zich over te geven. Wanneer zij tegenstand mochten Bieden zou hij de 71 mijnwerkers, die zich in zijn hamdien bevinden, als gijzelaars ge bruiken. Verder deelde de generaal mede, dat de plaats Baena, op 60 K.M. ten Z.O. van Cor doba door volksfronttroepen is aangevallen. Deze werden echter afgeslagen, waarbij zij drie vrachtauto's, verscheidene machinege weren en munitie achterlieten. De zender Sevilla deelt mede, dat de troe pen van generaal Franco de stad Estepona tusschen Malaga en Algeciras hebben bezet. Nieuwe bombardementen Uit Gibraltar wordt gemeld, 'dat Zondag de torpedojagers der Regeering Almirante Valdes de zeeëngte in Oostelijke richting is gepa "seerd en toen hij zich ter hoogte van Tarifa bevond, ongeveer 20 granaten heeft afgeschoten op de kust bij Carnero Point. De kustbatterijen lieten 't vuur onbeantwoord. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat vliegtui gen der opstandelingen Cartagena hebben gebombardeerd, daarbij werd vooral groote schade aangericht aan het tuighuis, waar thans de kruiser Jaime Primero wordt ge repareerd. De toestand te Madrid De kolonels Fanjul en Quintana, die bet commando hadden in de Montankazeme te Madrid, zijn aldaar voor den Krijgsraad verschenen. De procureur-generaal eischte tegen beiden de doodstraf. De verdediger verklaarde, dat generaal Miaja de bezetting van de kazerne niet had gewaarschuwd, dat hij een roode militie zou organiseeren en de manschappen in de kazerne meenden dus, dat de opstandelin- gen tegen hen oprukten toen de roode mili tie de kazerne aanviel! Franjul zelf gaf een dergelijke verklaring en zeide, dat zijn eenige wensch is, dat de bloedige strijd in Spanje wordt beëin digd. Ook de hertogin van La Victoria en gene raal Virgilio Cahanellas, een broer van den nationalistenleider, zijn in de hoofdstad ge vangen gezet. In een interview, dat generaal Franco met een vertegenwoordiger van den Petit Parisien heeft gehad, heeft hij verklaard, dat hij in geen geval Madrid zal bombar deeren, aangezien hij niet wil, dat onschul- digon en aanhangers der nationale bewe ging zullen lijden. De Minister van Oorlog deelt mede, dat in Estramadura verbitterd wordt gestreden. Bij Granada zijn de regeeringsroepen erin ge slaagd 15 K.M. op te rukken en hebben zij een vliegtuig van de rebellen neergeschoten. De troepen uit Valencia rukken verder op naar Teruel, teneinde de opstandelingen in te sluiten. Ook bij Heusca en Saragossa duurt 'de strijd nog voort. Te Lalinea en Cadiz wor den de opstandelingen bestookt door de ar tillerie cn de luchtvaart. Vele opstandelin gen zijn gevangen genomen. De Gaceta de Madrid publiceert een cir culaire van den Minister van Ooi-log, waar bij de soldij wordt vastgesteld on 10 pese ta's per dag voor vrijwilligers, die deel uit maken van de militie en aan het front staan, zoomede voor hen. die permanent dienst doen achter het front Volgens een bericht uit Madrid aan de „New York Times", dat de censuur is ontgaan, zijn 753 leden van partijen der rechterzijde, met inbegrip van pries ters, door manschappen der regeerings- militie te Madrid terecht gesteld. Deze executies werden verricht gedu rende de eerste drie weken van den burgeroorlog. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat 7000 personen zijn gearres teerd. Het beleg van San Sebastian Zondagochtend vroeg is de aanval op het Guipuzcoafront door de opstandelingen her vat. Drie kolonnes rukten op, één naar Irun, langs de Fransche grens, een tweede in het Westen vanuit Tolosa naar Hernani en een derde in het centrum in de richting van Lasarte. Men verwacht, dat de krui sers „Canarias", „Espana" en „Almirante Cervera", die voor de kust kruisen, het vuur zullen openen. De leiders van de opstande lingen willen de stad insluiten en hopen de stad zoo in een onverdedigbare positie te brengen, zoodat de regeeringstroepen deze vanzelf moeten verlaten. De commandanten van de drie kolonnes hebben opdracht zich van de groote steden meester te maken, zoo mogelijk zonder bombardement. Indien even wel San Sebastian tegenstand zal blijven bieden, zal het met groote hevigheid w den aangegrepen. Vermoedelijk zal de aanval op Irun alle verbindingen tusschen Frankrijk en Spanje in handen van de Regeering in het Westen afsnijden. Van welingelichte zijde wordt beweerd, dat bij den slag bij Irun Zaterdag een vijf tigtal opstandelingen zijn gevallen, waar onder de commandant van de troepen van het Volksfront. De strijdkreet van de opstandelingen was „Viva Maria". Bij den aanval van de op standelingen weken de eerste linies van de verdedigende volksfronters terug op de tweede linie, waar zij plotseling keert maak ten en de aanvallers onder vuur namen. Tegen den avond werd het gevecht hervat en bezetten de Volksfronters weer hun eerste linie. San Sebastian is tot het oogenblik' lcalm, een nieuwe vliegtuigaanval heeft niet plaats gehad. Later in den avond werd vernomen, dat de opstandelingen het dorp Encernaza had den bezet. Oviedo nog niet gevallen Het blad „Frente Popular" meldt 'dat de mijnwerkers van Asturië den strijd dapper voortzetten en Oviedo blijven belegeren. Zelfs zijn zij in enkele voorsteden doorgedrongen, zoodat straatgevechten zijn ontstaan. De op standelingen krijgen hier gebrek aan levens middelen en het drinkwater moest gerant soeneerd worden. Het blad is van meening, dat over het algemeen de dag van Zaterdag voordeelig was voor de regeeringstroepen. Generaal Quiepo de Llano deelde door de radio van Sevilla mede, dat verscheidene dorpen rond Rio Tinto door de opstandelingen zijn bezet Auto's uit Burgos zijn ongehin derd te Sevilla aangekomen, waardoor be wezen is, dat de verbinding tusschen de troe pen van generaal Mola en die van Franco tot stand is gebracht. Ook Ifni voor de nationalisten Het gebied van Ifni, dat een enclave vorm de in bet Zuiden van Marokko, was tot dus verre trouw gebleven aan de regeering van Madrid. Op 6 Augustus was de laatste gou verneur-commandant, Pedemonte, naar Fransch gebied gevlucht, waarna zijn opvol ger, Montero, het commando in handen nam. Aan Madrid werd toen een millioen pese ta's gevraagd ter verzekering van de ravi- 'Generaal TÊfla inspecteert zijn Ynanschappen li "Burgos, Waaronder zich Hele "leden "bevin den tan."dé. Spaansche. emele. gar dei die naar, 'de nationalisten zijn over geloop fin. tailleering der streek. Dit bedrag werd door Madrid verzonden en kwam in goede orde in lini aan. Gisterennacht echter zijn dc troepen in opstand gekoen. Commandant Montero werd gevangen gezet. Men heeft verder geen enkel bericht ontvangen over zijn lot. De troepen sloten zich aan bij de beweging van Franco. Te Ifni en omgeving is de toestand rustig. Catalonië „neutraal"? Een particulier verklaarde te Hendaye een radiogram te hebben opgevangen van de Catalaansche regeering te Barce lona aan het hoofdkwartier der opstan delingen te Burgos. Daarin zou de Cata laansche regeering vragen of de gene raals Franco en Mola bereid zouden zijn de autonomie van Catalonië te eerbiedigen ingeval hun partij de over winning zou behalen. Indien deze toe zegging zou worden gedaan, zou de generalidad bereid zijn allen strijd te gen de troepen van generaal Franco c.s. te staken en tot het einde van den bur geroorlog een strenge neutraliteit te handhaven. Barrio gevangen genomen? Door de radiozendstations der naiionalis- ten is medegedeeld, dat de Cortesvoorzitter, Martinez Barrio, de leider der republikein sche unie, die als voorzitter der verdedigings junta te Valencia verblijft, door de commu nisten aldaar gevangen genomen is. Te Saragossa hebben de fascisten een nieuwe arbeiderspartij gesticht, welke in plaats van marxistische en anarchistische vakverbonden voortaan de belangen der ar beiders behartigen moet. Het programma van deze „nationale arbei derspartij" beöogt de vorming'van een cor- poratief-syndicalen staat, de vaststelling van een minimum-loon voor alle Spaansche ar beiders en het beëindigen van den klassen strijd, welke zal moeten plaats maken voor Bommen op Fransch open stadje Een huis geheel verwoest Gisteravond tegen half acht heeft een driemotorig Spaanscti vliegtuig, dat zich boven Fransch grondgebied bevond, zich in de richting der Spaan sche grens begeven. Het vliegtuig heeft drie bommen laten vallen boven het dorp Biriatou, dat aan de Bibas- soa is gelegen, welke ter plaatse de grenslijn vormt. Een der bommen is terechtgekomen op een huis, waar vier mannen kaart speelden. Het huis werd geheel verwoest, doch, wonder boven wonder, werd geen der mannen getroffen. De andere bommen zijn honderd meter verder terecht gekomen, doch hebben geen schade aangericht. Het schijnt een vergissing van den vlieger te zijn, daar het plaatsje juist op de grens ligt. Gisteravond hebben eenige autoriteiten een onderzoek ter plaatse ingesteld. De be woners waren nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Het huis, waarop de bom was neergekomen, lag op vijftig meter van de kerk. De bom kwam precies op het dak terecht, dat geheel werd doorboord. Toeristen hebben met hun kijkers kunnen waarnemen, dat het vliegtuig inderdaad driemotorig toestel was, dat op den linker vleugel de letters A.A.Y. en op den rechter vleugel de letters E.C.H. droeg, met een roo- den band terzijde. Zij verklaren dat militairen van het volks front bij het zien van het vliegtuig dekking zochten en het vuur openden op het toestel, dat dus wel tot de vliegergroep der opstan delingen zal behooren. Niettemin verdiept men zich nog in gissingen of men hier te doen heeft met een toestel der opstandelin gen of niet. Het is mogelijk, dat de bestuurder meen de boven Enderlaza of Behobia te zijn. Het zicht was nl. zeer slecht, Engeland en 'de niet-inmenging De Britsche regeering heeft in een com muniqué medegedeeld, dat zij de pogingen der Fransche regeering inzake de niet- inmenging in Spanje ten volle ondersteunt. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard, indien een dergelijke overeen komst tot stand komt, de uitvoer van wa penen naar heide zijden, alsmede de uit voer van burger-vliegtuigen te beletten. Sedert het uitbreken van de ongeregeld heden in Spanje is geen vergunning tot wapenuitvoer verleend, overeenkomstig de wet van 1931. Britsche onderdanen, 'die aan een van beide zijden in Spanje strijden, moeten niet vergeten, dat zij niet alleen persoonlijk ernstig gevaar loopen, doch dat zij ook de onderhandelingen om te komen tot niet- inmenging, tegenwerken. Zij behoeven niet te rekenen op st^un van de regeering, indien zij in moeilijkheden zullen geraken. De Mongolen komen onder de wapens Onrust bij Soei Youan Berichten uit Chineesche bron maken mel ding van samentrekkingen en bewegingen van Mongoolsche troepen in Tsjahar en Je- hol, in de richting van de grens van Soei Youan. Vorst Teh, de voornaamste leider van binnen Mongolië, zou volgens deze be richten krachtig werken aan de werving en opleiding van soldaten, terwijl hij voorts te Tsjapser, de nieuwe hoofdstad van binnen- Mongolië, een militaire conferentie zou heb ben bijeengeroepen, welke tot taak heeft maatregelen te bestudeeren, betreffende een inval in de provincie Soei Youan. Welinge lichte Chineesche kringen echter achten een aanval op Soei Youan onwaarschijnlijk voor het bezoek aan Noord-China van Kawagoe, den Japanschen ambassadeur in China, die ieder oogenblik in Tientsin en Peking kan aankomen, waar hij met de militaire Japan- sche leider een plan zal bestudeeren betref fende de oeconomische samenwerking tus schen China en Japan in Noord-China. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de troebelen onder de Mongolen in het Oos ten van de provincie Soei Youan verontrus tende afmetingen hebben aangenomen. De gouverneur van Soei Youan, Foe Tsoi Ji, heeft twee bataillons politie derwaarts ge zonden. DE OLYMPISCHE SPELEN Rie wint ook de 400 meter Nederland eindigt als negende De laatste dag van het Olympisch Zwemtoumooi heeft Zaterdag nogmaals sen zege der Nederlandsche dames op geleverd. Rie Mastenbroek wist het nummer 400 meter v r ij e slag te winnen en daarbij hot Olympische record wederom te verbeteren. Door deze laatste overwinning won onze damesploeg haar derde gouden medaille terwijl Rie Mastenbroek bij de 100 meter rug tevens nog een zilveren had ver overd. Rie M a s t e n b r o e k trof het bij de start dat ze naast haar groote concurrente, de Deensche Hveger kwam te liggen, zoo dat ze die in de gaten kon houden. Haar start was goed, evenals die van Tini Wag ner. Bij het eerste keerpunt lagen Hveger en de Amerikaansche Wingard aan de kop, Rie Mastenbroek was derde, Tini Wagner vierde. In de volgende 50 meter viel Tini Wagner iets terug, Rie bleef op de derde plaats zwemmen, zoodat ze bij het tweede keerpunt een achterstand van 0.2 sec. had. Op 200 meter lagen Hveger, Wingard en haar landgenoote Petty vooraan, maar de achterstand van mej. Mastenbroek Mas zeer onbeduidend. De strijd werd steeds span nender en ging vooral tusschen onze land genoote, Hveger en Wingard. Bij 300 meter zakte ook laatstgenoemde iets af. Als altijd zwom Rie Mastenbroek weer zeer tactisch. Ze bleef iets achter haar rivale om die goed te kunnen observeeren. Bij 300 meter keer den de beide zwemsters bijna gelijktijdig, evenzoo bij het laatste keerpunt. Rio is dan nog een halve meter achter. Hveger ver snelt haar tempo, maar dan vindt ook Rie dat het tijd M'ordt en met twee slagen ligt ze gelijk. Zoo blijft het tot 20 meter voor de finish en dan begint de bekende eindspurt. Tien, twaalf korte, felle slagen achter elkaar en mej. Mastenbroek heeft Mreer een gouden medaille gewonnen. Haar tijd was 5 min. 26.4 sec., dus een nieuw Olympisch record. Hveger werd tweede in 5 min. 27.5 sec., Wingard derde. De 200 meter schoolslag heeren werd geM'onnen door den Japanner Hamuro in 2 min. 42.5 sec., na hevigen strijd met den Duitscher Sietas, de 1500 meter vrij e slag door Terada, Japan, in 19 min. 13.7 sec. Het torenspringen der hee ren werd gewonnen door den Amerikaan Wayne. Voor 't waterpolo-tournooi won Hongarije met 5—0 van Frankrijk, ter wijl België met 41 van Duitschland ver loor. Hongarije M^erd aldus Olympisch kampioen. Twee was Duitschland, drie Bel gië en vier Frankrijk. In een schitterende wedstrijd won Britsch- Indië van het Duitsche hockey-team met niet minder dan 8—1, nadat de rust was ingegaan met een 1—0 voorsprong. De Britsch-Indiërs \ronnen hierdoor voor de derde maal de eerste prijs in het Olympisch hockey-toumooL Duitschland bezette de tweede plaats. Voor het voetEaltournooi werd "de finale gespeeld tusschen Italië en Oosten rijk. De wedstrijd, die op laag peil stond, en verschillende malen veel te ruw was, werd gewonnen door de beste ploeg, Italië, met 2—1. Oostenrijk werd aldus tweede, Noorwegen derde. Mooi (eindresultaat voor Bolland Onze landgenooten hebben zich" op de elfde Olympische Spelen te Berlijn zeer goed gehouden. Uit het staatje, dat wij hieronder plaatsen, ziet men, dat Holland de negende plaats inneemt in het algemeen klassement. En dat waar er 52 landen deelnamen, werkelijk, het is een resultaat waar men trots ah op mag zijn. We bleven ditmaal zelfs boven Engeland, dat tiende werd. In totaal werden 17 medailles ge wonnen, en wel 6 gouden, 4 zilveren en 7 bronzen. Voor ons waterlandje is het wel typeerond, dat van deze 17 medailles er tien in en op het water behaald werden, terwijl van deze tien de helft gewonnen werd door onze zwemploeg. Het landenklasiment gouden zilveren bronzen 1. Duitschland 33 26 30 2. Amerika 24 20 12 3. Hongarije 10 1 5 8 9 5 5. Finland 7 6 B 6. Frankrijk 7 6 6 7. Zweden 6 5 9 6 4 8 9. Nederland 6 i 7 10. Engeland 4 7 3 11. Oostenrijk 4 6 3 12. Tsj e oho-S 1 ow akij e S 6 13. Argentinië 2 2 S 14. Estland 2 2 3 15. Egypte ..v« 2 1 2 16. Zwitserland 1 9 5 17. Canada 1 3 5 18. Noorwegen 1 3 2 19. Turkije 1 1 20. Britsch-Indië 1 —4 21. Nieuw-Zeeland 1 22. Polen s 3 23. Denemarken 2 3 24. Letland 1 25. Joego-Slavië H- 1 **- 26. Roemenië i 1 27. Zuid-Afrika 1 1 28. Mexico S 29. België - 2 30. Australië 1—1 1 31. Philippijnen 1 32. Portugal 1 De anderen wonnen geen enkele prijs. Fokker-vliegtuïg bij Biarritz verpletterd Alle inzittenden gedood Zaterdagavond is een Fokker-vliegtuig, dat op het vliegveld van Biarritz wilde da len, van een hoogte van 200 M. tegen den grond te pletter geslagen en in brand ge raakt. De inzittenden, wier juiste aantal nog niet bekend is, zijn allen verkoold. Inzake dit ongeluk meldt het D.N.B. na der: Zaterdagavond trachtten twee Engelsche driemotorige Fokker-vliegtuigen, die van Engeland kwamen, een noodlanding te ver richten op het vliegveld Biarritz-Parme. Een der toestellen had een motordefect en wist het vliegveld niet meer te bereiken. Het viel omlaag en verbrandde volkomen. Hei aantal inzittenden kon niet worden vastge steld. Het schijnt echter, dat zich drie per sonen in het toestel bevonden. Toen het tweede toestel het ongeluk bemerkte, vloog het terstond in noordelijke richting terug. De Fransche politie gelooft, dat het hiej twee machines betreft, die voor de nationa listische troepen in Spanje bestemd waren. De onlusten in Palestina: Een bom in Tel-Aviv Uit den trein Jaffa—Tel-Aviv—Lydda wel ke midden in Tel-Aviv de hoofdstraat pas- seert, werd ZondAgochtend een bom op straat geworpen. Waardoor een kind werd gedood en 20 persdnen werden gewond, van wie 11 ernstig. De dader kon niet worden opgespoord. In de laatste paar dagen zijn bij verscheiden aanslagen 20 personen gedood. In Galilea werden weder tien Joden ver- moord. In totaal zijn hier reeds sedert het uitbreken van de ongeregeldheden 65 Joden gedood. De Joodsche pens blijft aansporen tot tegenstand en men hoopt, dat de regee ring de orde zal herstellen. Emir Abdullah Arabisch bemiddelaar Een drietal zware voorwaarden Emir Abdullah van Transjordanië zou aan den hoogen commissaris in Palestina de volgende voorstellen voor de pacificatie van het heilige land hebben gedaan: 1. De regeering van het mandaatge bied moet alle gevangenen in de con centratiekampen in vrijheid stellen. 2. Zij moet alle politieke gevange nen, behalve die, welke wegens ern stige misdrijven veroordeeld werden, In vrijheid stellen, 3. Zij moet de immigratie der Joden geheel onderbreken, waarbij niet ge zegd wordt, of dat voor altijd of slechts voor tijdelijk zal zijn, Hiervoor zou Abdullah de garantie geven voor een onmiddellijke beëindiging van de terreur, zoodat in aansluiting daarop de koninklijke commissie van onderzoek in zake de troebelen in Palestina naar dat land zal kunnen komen. Deze voorstellen zouden na voorafgaande besprekingen met de toonaangevende Ara bische partijen zijn gedaan, tot welke de party van de Moefti echter niet behoort Het antwoord van den hoogen commis saris wordt deze week verwacht. De toestand in Abessinië Dr. Hylanders meening Dr. Hylander, de leider van de Zweedsche ambulance in Abessinië, heeft uit Nairobi een telefonisch onderhoud gehad met do „Dagens Nyheter", waarin hij verklaarde, dat het leven van de leden van de ambulan ce bij den tocht door Abessinië meermalen! gevaar heeft geloopen, aangezien de inboor lingen hen voor Italianen hielden. Dr. Hy lander gelooft dat verscheidene zendelingen in het gebied zijn gedood. Ook verklaart hifc dat de oorlog nog geenszins is geëindigd» Ras Desta en andere Abessijnsche hoofdef hebben gezworen een guerrilla tegen de Itaü lianen zonder oponthoud voort te zetten. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 111. Het angstzweet brak mijnheer Pim pelmans uit, tot opeens de telefoon rinkelde. De inspecteur verdween in de telefooncel. Het was de dokter, die mededeelde, dat zoo juist het kamermeisje van het pension bij hem gekomen was met een verstuikte pols; het arme kind was ook al over het matje gevallen en nu verklaarde de dokter op haar verzoek, dat het meisje de schuld was en mijnheer Pimpelmans er dus inderdaad niets aan kon doen! 112. Nu was de moeilijkheid ineens op gelost De inspecteur legde den twist bij; mijnheer Pimpelmans betaalde de helft van de waarde der fiets en mocht vertrekken. „Oost West, thuis best!" zei mijnheer Pim pelmans. Hij betaalde zijn pension, kocht een nieuwen koffer, pakte zijn boeltje en keerde subiet naar zijn geliefd Epscheuten terug, waar hij tegen den avond onder een naargeestig regenbuitje aankwam (Wordt Woensdag Vervolgd.)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2