De Spaansche burgeroorlog SUKRISTOL Natuurlijk in VOORBURG' ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HITLERS AMBASSADEUR TE LONDEN Joachim von Ribbentrop (Van onzen Duitsclien correspondent) In de „Berliner Illustrirte Zeitung" van li Mei vond men op de voorpagina het nieuw ste portret van den „Buitengewo nen en Gevol machtigden Am bassadeur des Führers". Jo achim von Rib bentrop en een paar pagina's ver der vond men zijn rijkelijk ge- illustreerde le vensbeschrijving onder het op schrift: „Bilder aus dem Leben Joachim von Rib- Lenlrops". Men zag hem als knaapje aan de hand van zijn va der. als arbeider in Canada, als bonösleider in Zwitserland, als vrijwilliger in den we reldoorlog. als bijzonder gevolmachtigd am bassadeur te Londen, als reisgenoot van den Führer en tenslotte als vader van twee zoons en twee dochtertjes. Zelfs een kiek van zijn landelijke woning in Berlijn-Dah- lem, waar juist dezer dagen ter cere van de Xlde Olympiade een druk bezocht tuin feest werd gegeven, ontbrak niet en zoo doende wist heel Berlijn plotseling vrii nauwkeurig, wie en wat von Ribbentrop .eigenlijk is en was. Zoo weten we nu dan. dat hij uit het lan delijke Lippe geboortig is, waar zijn familie een boerenhofstede bij Salzulfen bewoonde Een zijner Germaansche voorvaderen. Bar- thold Ribbentrop, heeft in opdracht van den graaf van Lippe den Westfaalschen vrede mede onderteekend. Een latere Friedrich ,Von Ribbentrop was vriend en medewerker ,van Blücher. De thans voor Londen benoem de ambassadeur is 30 April 1S93 te Wezel geboren. Hij bezocht de school te Kassei en te Metz. Later studeerde hij talen in Zwit serland. Frankrijk en Engeland. Zijn lieve lingswerk was verder sport en muziek. Daar naast interesseerde hij zich ook voor de po litiek. Bij het uitbreken van den oorlog wist hij met een Nederlandsch schip naar Duitsch- land terug te koeren, waar hij vrijwilliger werd bij iiet 12de regiment der huzaren. In 3915 werd hij reeds tot luitenant bevorderd. In 1919 behoorde hij tot de commissie, die afgevaardigd werd, om in Frankrijk de vre de van Versailles te onderteekenen. Eei jaar later trok hij zich terug uit het poli tieke leven. In hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk met een dochter van den indus trieel Henkell te Wiesbaden en hiermee be- Engeland en Frankrijk aan te knoopen, om langs die weg voor herziening van het har- 1de vredesverdrag te ijveren. De rijksdagverkiezingen van 1930 brach ten hem met de N.S.D.A.P. in relatie en men zal zich herinneren, dat hij in 1932 te Londen en te Parijs de belangen van Hitier trachtte te dienen. De toenmalige Rijkspre sident von Hindenbui^ benoemde hem in 3934 tot hijzonder gevolmachtigde in de ont .wapeningskwestie en sedertdien hoorde men zijn naam al meer en meer noemen. Toen Hitier 21 Mei 1935 voorsloeg, de Duitsche vloot op een sterkte van 35% naast die van Engeland uit te breiden, was het von Rib bentrop, die binnen twee weken tijds in zijn nieuwe functie de Duitsch-Engelsche vloot- overeen komst tot stand wist te brengen. Ook bij de her-bezetting van het Rijnland Werd zijn naam genoemd en door deze suc cessen won hij het vertrouwen van den Führer, dat thans tot zijn nieuwe promotie heeft geleid, A fTrotski bewerkt aanslagen Sn Rusland Het' Russische volkscommissariaat van hinnenlandsche zaken heeft, volgens „Tass", in den loop van 1936 een reeks terroristische ffrotski-Zinowjef groepen ontdekt, die op rech'.streeksche aanwijzingen van den in het buitenland vertoevenden Trotskï en onder de rechtstreeksche leiding van het z.g. Ver- eenigde centrum van het Trotski-Zinowjef- blok een reeks van terroristische aanslagen tegen leiders van de Communistische par'-ij [van de Sovjetunie en van den Sovjetstaat [voorbereidden. Door onderzoekingen is vastgesteld, dat 'dit blok op aanwijzingen van Trotski en Zinowjef in 1932 georganiseerd is. Verder kon worden vastgesteld, dat de moord op Kirof op 1 December 1934 op rechtstreeksche aanwijzingen van Trotski en Zinowjef voor bereid en gepleegd is. Het onderzoek heeft ook uitgewezen, dat fTrotski uit het buitenland verscheidene ÏTrotskistische terroristen heeft laten komen. t Het onderzoek in deze zaak is beëindigd. Ter beschikking van de rechtbank zijn gesteld Zinowjef, Kamenef, Jewdokimof, Iwan Smimof, Bakajew, Mratsjkowski, Ter [Waganjan, Dreitset, Goltsman, Reingold. Pikel, Olberg, Berman-Joerin, Fritz David, Jdbzes en Nathan Loerje. Het proces zal 19 dezer voor de Militaire garner yam 't opperste gerechtshof beginnen. De toestand in Abessinië iWeer daalden in omloop Binnenkort zal te Addis Abeba *n decreet Itvorden onderteokend, waarbij de circulatie Van den Maria Theresia daalder wordt toe gestaan. Deze maatregel is genomen ter vergemakkelijking van de hervatting van 'den handel. De Daalder zal steeds tegen lires kunnen worden ingewisseld tegen een vaste waarde. Het feit blijft echter bestaan, dat de lire het eenige officieel© betaalmiddel is en Idat de daalder slechts geduld wordt voor een periode die noodzakelijk is voor de ver hanging. De Italiaansche staatscourant publiceert ben decreet., waarbij een centrum voor de 'studie van Oost-Afrikaansche wetenschap wordt gevestigd te Rome cn te Addis Abeba !Deze centra zullen in Abessinië wetenschap pelijke onderzoekingen doen tot ontwikke ling van bet gebied. De leiding zal berusten bij een commissie van de Koninklijke Itali aansche academie. Ernstige autoramp nabij Gent Van de acht inzittenden werden Badajoz in handen der nationalisten De opstand vordert De Spaansche nationalisten zijn er gisteravond tegen zeven uur in ge slaagd de stad Badajoz in te nemen. Vrijdagmorgen om zeven uur is de artillerie der nationalisten met het bombardement der stad begonnen, waarna de vliegtuigen hun bommen lieten vallen. Na vergeefs getracht te hebben hun opmarsch voort te zetten, staakten de rebellen otn elf uur hun offensief. Om vijf uur 's middags werd de aanval hervat. Drieduizend leden van de mi litie en vijfhonderd soldaten bevonden zich voor de muren en verdedigden ze ze steen voor steen. De eerste rebellen drongen de stad door de Trinidad- poort binnen. Gedurende den geheelen achternamiddag woedden straatge vechten onder een brandende zon. Het fort San Cristobal, dat de rebel len den vorigen dag reeds genomen hadden, bombardeerde de wijk van het oude kasteel en de wijken, waar de regee rings troepen voortgingen wan- hopigen tegenstand te bieden. Na hardnekkige straatgevechten kon de stad door de troepen van generaal Franco geheel worden bezet. Volgens mededeelingen van het hoofd kwartier van generaal Mola zou vandaag het normale spoorwegverkeer van Burgos door Estremadura naar Portugal alsmede het treinverkeer via Saragossa naar Frankrijk worden hervat. Verder zijn van gister af ook de telegrafische en telefonische verbin dingen tusschen Burgos en Sevilla hersteld. De strijd in het Zuiden De regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van Pozoblanco in de provincie Cordoba. Hierbij zijn den regeeringstroepen 200 manschappen van de civiele garde in handen gevallen, die aan de zijde van de opstandelingen streden. Pozoblanco telt 15.000 inwoners en is een belangrijk industriecentrum. Verder wordt gemeld, dat het gebied rond Cordoba van opstandelingen is gezuiverd en de regeeringstroepen zich gereed maken de stad binnen te rukken. Gisternacht heeft een bloedig gevecht plaats gehad in het gebied van Marbella, hen Estopona en Malaga IV opstan delingen moeten hier een aanzienlijke hoe veelheid geweren, mitrailleurs en munitie buit gemaakt hebben. Men schat, dat 6 k 7000 man regeeringstroepen tegenover de opstandelingen stonden, waarbij een batal jon van het vreemdelingenlegioen was. De opstandelingen, die van La Linea en San Roque optrekken, hebben zich meester gemaakt van de 6teden Guadiaro, San En rique, Sabinnilas eu Tesorillo, waarbij meer dan 200 communisten zijn gedood. Aan den kant van de opstandelingen bedroeg het aantal dooden 20. Op het oogenblik wordt Est© Pona bele gerd, maar men neemt aan, dat het eenige dagen duren zal, voor dat de stad valt De ring rond Madrid Gistermiddag om één uur verspreidde Radio-Sevilla het volgende bericht: „Tengevolge van het tot stand komen van de verbinding tusschen de noordelijke en de zuidelijke armee wordt de ring rond Madrid steeds nauwer aangehaald. De telegrafische en telefonische verbin dingen in alle door de nationalisten bezette provincies zijn hersteld. De regeering te Madrid blijft valsche be richten de wereld inzenden, waardoor de marxistische elementen in Andalusië ge sterkt worden in hun voornemen, om tegen stand te blijven bieden. Wij hebben op gevangenen en gewonden bevelschriften gevonden, die afkomstig zijn van de Esquerra Republicana, welke partij zich hierdoor medeplichtig maakt aan de gruweldaden, welke door de roode militie worden bedreven en welke alle verbeelding te boven gaan. De nationale regeering weigert te gelooven, dat de Fransche regeering dergelijke wreed heden zou goedkeuren of steunen. Al deze gruwelijke excessen worden be gaan onder auspiciën van de regeering- Giral, die de oorzaak zijn zal van den onder gang van Spanje. Te Madrid worden tal van generaals ge vonnist, omdat zij weigeren weder dienst te nemen in de regeerings-milïtie. De positie van de marxisten in Catalonië is kritiek. Monarchistisch complot te Madrid? Leden van de „openbare instructiebrigade", een linksc-he organisatie, welke politiedien sten verricht, heeft huiszoekingen verricht ij een aantal rechtsche politieke persoon lijkheden. Naar beweerd wordt, hebben zij bij Ramon Madariaga, een van de leiders der „Accion Popular", aan ex-koning Alfonso gerichte brieven gevonden. Bij het onderzoek van deze brieven zou, naar officieel wordt mede gedeeld, gebleken zijn, dat „een complot tot wederinvoering van de monarchie gesmeed werd". Het plan zou bestaan, om na den val van de huidige regeering den prins van Asturië, don Juan, tot koning uit te roepen. Honderd personen zijn in hechtenis geno men. Als vrouw over de grens Als Moorsche vrouw verkleed was de Spaansche kolonel Romero, commandant van de regulares van El Ksar, over de grens van Fransch Marokko gekomen, nadat hern gebleken was. den opstand te fnuiken. Na veertien dagen heeft zijn vrouw zich bij hem kunnen voegen. Van Rabat uit wil de kolo nel zich weer ter beschikking van de Spaansche regeering stellen. Aan den correspondent van de Matin in deze stad heeft hij verteld, hoe dat in zijn werk gegaan is. Den ITen Juli kreeg hij een cijfer-telegram uit Madrid, hem meldend, dat generaal Franco per vliegtuig in Ma rokko zou komen en hij dezen gevangen moest nemen. Romero telefoneerde terstond naar Larache om de inzittenden van alle toestellen, die in de Spaansche zöne zouden landen, in hechtenis nemen en hij stelde zich op dezelfde manier met den comman dant van de luchthaven van Uamara in ver binding maar deze antwoordde Romero hem niet meer als chef te erkennen. Een nieuw telefonisch gesprek met Larache had een overeenkomstig gevolg en de kolonel be greep volop in de insubordinatie te zitten. Op dat oogenblik vernam hij van een vriend uit het eethuis, waar de officieren de maal tijden plachten te nemen, dat ze afgespro ken hadden Romero uit den weg te ruimen. Toen hij vervolgens den chef van den gene- ralen staf te Tetoean aan de lijn kreeg uitte deze op sarcastischcn toon zijn verwonde ring hem te hooren, daar een prijs op zijn toofd gesteld was. Na de burgerlijke en inheemsche over- heaen gewaarschuwd te hebben zon Rome- •o op middelen om zich aan het gevaar te onttrekken. Tevergeefs probeerde hij eenige inlandsche soldaten te werven om zijn af- ocht te dekken, waarop hij zijn toevlucht nam tot de vermomming, welke hem de grens van de Spaansche zóne tezamen met •enige anderen veilig liet bereiken. Het vraagstuk der niet-inmenging De Britsche regeering heeft in spoedver gadering gisteren de kwestie besproken, of belet kan worden, dat vanuit Engeland bur gervliegtuigen naar Spanje kunnen worden gezonden. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, welke houding de Britsche regeering uitein delijk zal aannemen, doch in elk geval zal zij beslist iets doen, zonder te wachten tot andere landen soortgelijke maatregelen nemen. De Zwitsersche bondsraad heeft verschei den besluiten genomen ten aanzien van de niet-inmenging in den Spaanschen burger oorlog. O.a. heeft hij een decreet uitgevaardigd, waarbij aan niet-Spaanjaarden verboden wordt Zwitserland te verlaten, om aan een van beide zijden in Spanje te gaan strijden. Verder wordt ook iedere geldzending als mede uit- en doorvoer van wapenen naar Spanje verboden. Om redenen van permanente neutraliteit is Zwitserland evenwel niet voornemens, deel te nemen aan een gemeenschappelijke verklaring in deze kwestie. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken Ciano heeft een onderhoud ge had met den .Franschen ambassadeur De Chambrun, die het Fransche antwoord over handigde op de bezwaren, die Italië tegen het ontwerp-neutraliteitsaccoord heeft inge diend. Het schijnt, dat Ciano zich ertoe bepaald heeft, kennis te nemen van de Fransche nota en dat het Italiaansche antwoord voor Maandag a.s. kan worden verwacht. Fransche volksfronters naar Madrid De secretaris-generaal van het Fransche socialistische vakverbond Jouhaux en de secretaris Georges Buisson, zijn per vlieg tuig van Parijs naar Toulouse vertrokken, vanwaar zij naar Madrid zullen gaan, als leden van de delegatie, welke is samenge steld door de conferentie van de Europee- sche anti-fascistische organisaties, welke gisteren te Parijs is gehouden. H J REESINK&Co', ZUTPHEN ROOSEVELT IS BEKOMMERD Internationale toestand baart hem zorg Amerika handhaaft zijn neutraliteit In een dezer dagen in den staat New- York gehouden rede heeft president Roosevelt zich geuit over den inter nationalen toestand. De vrede van Europa, zoo zeide hij o. m., is een be langrijke kwestie. Ons volk kan geen kwesties langs zich heen laten gaan, die, hoewel zij zich voordoen aan gene zijde van de grenzen, toch een fatalen in vloed kunnen uitoefenen en waarschijn lijk ook zullen uitoefenen op de toe komst van de Vereenigde Staten. Ik ben meer ongerust over den internatio nalen toestand dan over onzen binnen land- schen toestand. Ik zeg dit niet, omdat ik een pessimist ben, doch omdat ik hoop heb. dat de afgunst, haat en boosheid tusschen de volken nu hun uiterste grens nebben be reikt en dat zij gevolgd zullen worden door een nieuwe golf van vrede en good will. Na vervolgens nogmaals de politiek van goede nabuurschap te hebben bekrachtigd, zeide Roosevelt: een schitterend monument voor den vrede en sociaal-economische vriendschap is de grens, welke de Vereenig de Staten en Canada verbindt. Het weder- zijdsche vertrouwen heeft deze grens ge sticht. Ik hoop, dat de politiek van goede na buurschap, welke op ons halfrond heerscht. tot voorbeeld zal dienen voor onze buren aan gene zijde van den Oceaan, waarmede wij zelf op goeden voet staan. Met bitterheid ziet het geheele complex der volkeren, dat niet alleen de geest doch ook de letter van de internationale verdra gen straffeloos en zonder rekening te hou den met de eenvoudigste beginselen van eer geschonden worden. Een permanente vriendschap tusschen de volkeren evenals tusschen de menschen kan slechts gehandhaafd worden door een nauw gezette naleving van het gegeven woord. Ondanks dit alles hebben wij krachtige po gingen gedaan, om de internationale bewe gingen tot verhindering van den oorlog te steunen. Roosevelt herinnerde vervolgens aan het échec van de conferentie tot algemeene ont wapening en vlootbeperking. Wij zijn geen menschen, die ons isoleeren behalve in zooverre, dat wij ons geheel af zijdig trachten te houden van een oorlog. ^Vij moeten niet vergeten, dat, zoolang de oorlog zal bestaan, er gevaar zal zijn, dat zelfs het land, dat het vurigst naar den vrede verlangt, daarin wordt meegesleurd. Vervolgens de oorzaken van den oorlog nagaande, gaf de president te kennen, dat een wegnemen van de economische bar rières er toe zou kunnen bijdragen, hen te ontmoedigen, die een economischen oorlogs- «•edloop nastreven. Roosevelt wilde niet staande houden, dat een meer vrije internationale handel een einde aan de oorlog zou maken, doch hij sprak de vrees uit, dat zonder dit de oorlog een vanzelfsprekend gevolg zou zijn. Een toespeling makend op de volmachten, welke door het congres aan den president verleend zijn, om de neutraliteit te hand haven, zeide Roosevelt, dat in geval van een oorlog in een ander werelddeel deze vol machten de oorlogswinsten zouden vermin deren, waarvan anders Amenkaansche staatsburgers zouden profiteeren. De in- dustrieele en landbouw-productie voor de oorlogsmarkten kunnen onmetelijke fortui nen opleveren voor enkelen, doch voor het land in het algemeen verwekken zij een ramp. Indien wij te kiezen hebben tusschen oor logswinsten en den vrede, moet ons volk zeggen: wij kiezen den vrede. Wij kunnen buiten den oorlog blijven, in dien zij die toezicht houden en besluiten te nemen hebben, in details en voldoende de internationale kwesties begrijpen, opdat de kleinere beslissingen van iederen dag niet tot een oorlog leiden en indien zij te zelfder tijd den moed hebben om neen te zeggen tegen hen, die ons door hun egoisme en onvoorzichtigheid naar den oorlog zou den voeren. Indien er landen zijn, die ons kwaad wil len, dan weten zij, dat wij sterk zijn. Wij kunnen ons verdedigen en wij zullen onze buren verdedigen. Wij trachten niet te domineeren, wij eischen geenerlei territoriale expansie, wij zijn gekant tegen imperialisme. Wij wen- schen een vermindering van de wereld bewapening, doch gelooven aan de democra tie, vrijheid en vrede. Wij bieden alle landen van de wereld de hand van een goeden buur. Dat zij, die onze Water teistert Korea Op Korea hebben overstroomingen een aanzienlijke schade aangericht. 131 personen vonden den dood, terwijl nog 22 worden vermist en 94 werden gewond. 1222 huizen werden vernield: 11.046 staan onder water. 52 bruggen werden weggespoeld en 11.400 H.A. rijstvelden staan blank. Het spoorwegverkeer tusschen Foesan en Seoel blijft verbroken. Weer mijnstaking in België In het mijnbedrijf van Seraing en Jemap- pe zijn jpnieuw stakingen uitgebroken, waarbij circa tweeduizend arbeiders zijn betrokken. Dezen eischen een herziening van de loo- nen overeenkomstig de bij de vroegere sta king tot stand gekomen accoorden en een spoedige inwerkingstelling van de betaalde vacanties. De mogelijkheid bestaat, dat deze slaking zich ook tot het mijnbedrijf van Luik en Herstal zal uitbreiden, j DE OLYMPISCHE SPELEN Dames estafette-ploeg wint gouden medaille Hockeyers veroveren derde prijs Zooals we, eerlijk gezegd, wel een beetje verwacht hadden, won de Nederlandsche dames-estafetle-ploeg de 4 maal 100 me ter v r ij e s 1 a g. De zesde gouden medaille werd aldus gewonnen, terwijl tevens het Olympisch record twee seconden omlaag gebracht werd. Rie Mastenbroek bezette in de halve finale 400 meter vrije slag de eerste plaats, Tiny Wagner werd snelste vierde, zoodat beiden in de finale zullen uitkomen. Het Hollandsche waterpolo-team. won met 43 van Zweden en werd daardoor vijfde in de eind-klasseering. Met dezelfde cijfers sloegen onze hockeyers in een mooie strijd het Fransche elftal. Door deze overwinning bezetten ze de derde plaats, zoodat zij een bronzen medaille mee naar huls brengen. In het roeitournooi maakte de Nederland sche gestuurde vier een goeden indruk. Er werd goed en behoorlijk snel geroeid, zoodat de ploeg vierde werd. Een prijs is dus niet gewonnen. Onze zwemsters heben hun overwinning in de estafette waarlijk niet cadeau gekregen. De Amerikaansche. en vooral de Duitsche meisjes bleken zeer gevaarlijke concurrenten te zijn, en onze ploeg wist dan ook slechts met 0.8 sec. voorsprong te winnen. Toen de zwemsters aan de start versche nen, regende het bij stroomen, wat echter niet verhinderde, dat het zwemstadion tjok vol was met belangstellenden. Jopie Selbach, de eerste Hollandsche dame. was na de start direct uitstekend weg en het bleek al spoedig dat de strijd zou gaan tusschen Holland, Duitschland en Amerika. Hongarije, Engeland en Canade bleven al dadelijk wat achter en haalden ook niet meer op. M e j. Selbach wist de kop niet te houden en tikte aan met 0.4 sec. achterstand op de Duitsche. Haar tijd was 1 min. 10.8 sec. Tini Wagner had wel een zeer zware strijd te voeren en onze ploeg raakte nog 0.2 sec. meer achter. Toen kwam Willy den Cuden in het water, en die toonde weer eens dat ze toch wel buitengewone capaciteiten heeft. Met zeer eroote snelheid ging ze door het water, liep de achterstand steeds meer in, kwam gelijk en tenslotte tikte ze als eerste aan. Rie Mastenb oek kon starten met een kleine voorsprong! Maar was gebeurde er? Rie raakte de voorsprong weer kwijt. Men werd al bevreesd. Zou de overwinning ons nu toch nog ontgaan? De meer ingewijden waren er wel een klein beetje geruster op. De eindspurt zou immers alles goed maken? Inderdaad gebeurde dat ook. Op 25 meter van de finish begon de beroemde spurt. Noch de Amerikaansche, noch de Duitsche zwemster kon zoo'd tempo ontwikkelen. Op twintig meter lagen de drie gelijk, Rie bleef winnen en tenslotte tikte ze dan ook als eerste aan in 1 min. 6.1 sec., waardoor de totaal tijd 4 min. 36 sec. werd, dus twee volle seconden beneden het oude Olympi sche record. De Duitsche zwemsters deden er slechts 0.8 sec. langer over en bleven dus ook beneden het oude record. Amerika werd derde. Zoo won Nederland de 4 maal 100 meter estafette! De 100 meter vrije slag werd in de finale gewonnen door den Amerikaan K i e f e r in 1 min. 5.9 sec., dat is 2.3 sec. beneden het oude record. Voor het waterpolo-tournooi speel den Duitschland en Hongarije gelijk met 22, terwijl België won van Frankrijk met 31. In stroomende regen en op een glad veld won onze Hollandsche hockey- ploeg met 43 van Frankrijk in een goed gespeelde en spannende wedstrijd, waardoor de Hollanders derde werden en een bron zen medaille wonnen. In de finale der roeiwedstrijden te Grunau kwam onze Hollandsche vier met stuur man uit. De geringe hoop dat hier nog een prijsje te balen zou zijn, is niet in vervulling gegaan. Maar onmiddellijk dient hieraan toegevoegd te worden, dat de Hollanders uitstekend geroeid hebben en een zeer goed figuur sloegen. De vierde plaats, die ze in namen, was dan ook zeer eervol te noemen. Duitschland, Zwitserland en Frankrijk, die de eerste drie plaatsen ipnamen, waren zoo sterk, dat het waarlijk geen schande was voor onze jongens dat ze daar niet tegen op konden. 100 Meter na de start namen Duitschland, Zwitserland en Frankrijk een voorsprong. De eerste twee wisten die al spoedig te vergrooten, dan volgde Frankrijk nog steeds en daarachter streden Nederland, Denemarken en Hongarije om de eervolle vierde plaats. De Hollanders lieten na dui zend meter hun tegenstanders meer en meer achter zich en ondernamen zelfs een krach tige aanval op de derde plaats, die de Fran schen echter wisten af te slaan, zoodat onze landgenooten met miniem verschil als vierde binnenkwamen. Eerste was Duitschland, tweede Zwitserland. Ook op de andere roei- nummers bleken de Duitschers zeer sterk: ze wonnen de twee zonder stuurman, de twee met stuurman, het skiffnummer en de vier zonder stuurman. De double scull werd gewonnen door Engeland, het nummer acht riemsgieken door Amerika. In de dressuurproef voor ruiters werd onze landgenoot E. Kahn vierde met 109.8 strafpunten, lt. Pahud de Mortanges negende met 117.9 strafpunten, en luit. Tonnet elfde met 121.1 punten. Voor: C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak: het is een zuiver product In handige platte draaidnosies 400 stuks, slechts 25 cent Bij Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. JjL. CAdv.) WENDT U bij bet ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN 1 te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, TeleL 30318 te Delft: Onde DeUt 245, Telefoon 618 *e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND-IN DIE" Steenhofstraat 77, SOEST, Telefoon 809 verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco gelll. Woninggids 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Hnni. Verhuur, Koop, Verkoop van VILLA'S, LANDHUIZEN. BUITENPLAATSEN, ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTINGEN NATUURLIJK te Heemstede Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geilt. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. LEWIS. HEEMSTEDE DREEF 276 Een Deensche „Boerenweer" Dc Deensche boerenorganisatie heeft be-» sloten een „Boerenweer" van 10.000 man op te richten, om tusschenbeide te komen bij onrechtvaardige executoriale verkoopingen en andere maatregelen tegen de boeren ge- ■inmen. Verder zal zij zorg dragen voor het uitvoeren van bevelen van de leiding bij .aking e.d. Deze garde is een copie van die, welke de ndicalisten en socialisten hebben. De boe- ••"•1 organisatie wil het huidige parlementaire regiem omver werpen en wordt geleid doon een bestuur, dat ten deele nationaal-socia-» tisch is. Naar verluidt heeft men zich tot 11 aantal reserve-officieren gericht om de tiding op zich tc nemen. GEMENGD NIEUWS Overtreding van de Zondagswet Hooien op den Zondag Men meldt ons uit Ouderkerk a. <L IJ ss el: Toen de rijksveldwachter Vos uit Stol* wijk en de gem. veldwachter Heuman uit Gouderak Zondag surveilleerden aan den Gouderaksche Tiendeweg, waren daar J. D. van L. en E. B., beiden van hier, aan het hooien. Eerstgenoemde heeft daar nL een stuk hooiland in huur en het weer leek hem voor dit doel zoo geschikt, dat hij deze gelegenheid niet kon laten voorbijgaan. Da beide veldwachters oordeelden, te meer daar Van L„ E. B. tot hulp had genomen, dat dit overtreding was van de Zondagswet. Op grond van deze wet werden dan ook de beide personen geverbaliseerd. BAKFIETS TE WATER Vijf inzittenden gered Te ftjuiderberg is een bakfiets met vijf personen pardoes de vaart ingereden. Een inwoner van genoemde plaats, zekere C V., zou met zijn bakfiets naar het aard appelland gaan om aardappelen te rooien. Voor de gezelligheid nam hij zijn 83-jarigen vader, twee dochtertjes van 3 en 4 jaar en twee jongens van 8 en 9 jaar, die bij buren logeerden mee. Onderweg is een van de kinderen van plaats verwisseld, waardoor V. de macht over het stuur verloor en te water reed. Allen gingen kopje onder. De oude man en een van de meisjes konden slechts met moeite worden gered. Niette min kwamen allen er goed af. Letsel heeft niemand opgeloopen, 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2