De Spaansche burgeroorlog be idealezomerdr Het tournooi te Nottingham DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HET DUITSCH OOSTENRIJKSCH ACCOORD Detailovereenkomsten geparafeerd De onderhandelingeen tusschen het Duitsche rijk en Oostenrijk, welke den 27sten Juli j.l. te Berlijn begonnen wa ren en die ten doel hadden, verschillende met de uitvoering van het Duitsch-Oos- lenrijksche accoord van 11 Juli in ver band staande kwesties te regelen, zijn Woensdag beëipdigcL De leider v^ri de Oostenrijksche delegatie, gezant Dr. Wildner, en de leider van de Duitsche delegatie, gezantschapsraad Dr Clodius, hebben een reeks overeenkomsten geparafeerd, waardoor cle lot dusver op hot gebied van het toeristenverkeer bestaande beperkingen worden opgeheven en bepaalde maatregelen voorzien worden tot uitbreiding yan het wederzijdsche goederenverkeer. De overeenkomsten, welke na de goed keuring door de wederzijdsche regeeringen eerlang zullen worden onderteekend en van krachs verklaard, houden o.m. in: De. heffing van 100 R.M. voor reizen naar Oostenrijk wordt opgeheven. In overeen stemming daarmede worden in Oostenrijk de beperkingen voor reizen naar Duitschland ingetrokken. Tusschen de beide regeeringen wordt een overeenkomst gesloten voor het reizigersver keer. waarbij 't reisverkeer naar Oostenrijk wordt aangepast aan de Duitsche deviezen- situatie en de noodige betalingsmiddelen yoor eenigen tijd worden gegarandeerd. Voorts is een program opgesteld voor de afwikkeling van de kolenleveringen uit Duitschland naar Oostenrijk, geldende to: liet einde van dit jaar. De in Augustus 1934 tusschen de beide Circulatiebanken gesloten overenkomst tot regeling der betalingen van het goederen verkeer wordt vervangen door een clearing- yerdrag tusschen 'beide landen. De besprekingen zullen te eeniger tijd ■worden hervat, om na te gaan, op welke wijze de oh'.wikkling der economische be trekkingen tusschen de beide landen verder kan worden bevorderd. Kleine successen der nationalen San Sebastian opnieuw bedreigd «W. Militaire besprekingen in Oost-Europa Gamelin te Warschau De chef van den generalen staf van Fransche leger, generaal Gamelin, is, na op zijn doorreis eenigen tijd te Weenen te heb ben vertoefd, te Warschau aangekomen, Waar hij door talrijke militaire autox-iteiten, io.a. den inspecteur-generaal van het leger, generaal Rydz-Smygly, werd ontvangen. Een enthousiaste menigte juichte den Franschcn generaal toe. Intusschen verluidt, dat de chef van don Roemeenschen generalen staf zich binnen kort eveneens naar de Poolsche hoofdstad zal begeven. Deze reis van generaal-maj'oor Samsono- yici vormt de eerste hervatting van het con tact tusschen de generale staven van Roe menië en Polen sedert de ruim drie jaar geleden ontstane onderbreking en kan ge- zien worden als een bewijs voor het be ëindigen der verkoeling in de Poolsch- Roemeensche betrekkingen. Er verluidt in verband met deze reis nog Üat zij een gevolg zou zijn van de reis naar Polen van den chef va-n den Franschen ge- peralen staf, generaal Gamelin. (Charles Benoist f. Te Parijs is vrij plotseling overleden de bekende Fransche diplomaat en publicist Charles Benoist, die kort na den wereld oorlog door Poincaré tot Fransch gezant te Den Haag werd benoemd, alwaar hij tot 1924 verbleef. Ook te Rotterdam heeft de heer Benoist nog eenige jaren vertoefd, al waar hij zich uitsluitend met historischen arbeid bezig hield. Hij was een vriend van Nederland, dat hij door en door kende en Waarover hij ook veel geschreven heeft. Zijn verblijf in Nederland, waarheen hij in 1920 vertrok, is van grooten invloed geweest op zijn zienswijze omtrent het parlementaire stelsel, dat hij bij ons het best toegepast oor deelde. Inziende, welken weg het parlementaire fetelsel in Frankrijk na 1919 nam en van den anderen kant de weldaden der monarchie overwegend, verloor hij alle illusies omtrent het republikeinsche stelsel en vooral na zijn terugkeer te Parijs, oordeelde hij de republiek onmachtig, om in Frankrijk een nationaal herstel te verwezenlijken. Hij sloot zich toen aan bij zijn jeugdvriend Charles Maurras en werd monarchist. In dien tijd sprak Benoist veel, vooral op fctudentenbij eenkomsten. Als publicist laat hij een uitgebreid en be- llangrijk oeuvre na, zoowel werken over his torie en politiek als over sociale en kolo niale kwesties. Ras Seyoem wordt opgeborgen Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de be zittingen van den minister van financiën van den negus, Herouy, in beslag genomen zullen Worden verklaard. Ras Seyoem, die kort geleden een bezoek heeft gebracht aan Graziani, zal binnenkort naar Asmara vertrekken, waar hij zich zal yestigen. Verder is Dedsjas Ailoe Boerroe, de schoon Zoon van Ras Kassa, van Diredawa naar Ad dis Abeba vertrokken, om zijn onderwerping aan de Italiaansche autoriteiten aan te bie den. Britscbe soldaten overvallen Arabieren maken wapens buit! Naar uit Jeruzalem wordt bericht heeft ieen bende van dertig gewapende Arabieren een Britsche patrouille van tien man over vallen, die juist aan het baden waren. Acht manschappen bevonden zich in het water, terwijl twee dienst deden als schildwacht. De Arabieren slopen ongemerkt naderbij, tot de schildwachten hen zagen en het vuur openden. Zij werden evenwel door de Arabie ren neergeschoten, die de baders toen belet ten hun wapens en kleeren te naderen. Eén korporaal werd gedood en drie manschappen y/erden gewond. De Arabieren maakten zich vervolgens meester van een mitrailleur en tien geweren met munitie en de uniformen van de baden de militairen en verdwenen in de heuvels in de richting van Transjordanië. Een sterke troepenmacht en de grenswacht yan Transjordanië, gesteund door vliegtuigen fcoeken naar de roovers. In Burgos,- het hoofdkwartier der na tionalistische troepen, heerscht groole vreugde over de inneming van Tolosa, het belangrijkste industrie-centrum van Guipuzcoa. Er bevinden zich namelijk in dit stadje groote metaal-fabrieken, welker bezit van groote beteekenis is voor een goede voorbereiding van het offensief tegen San Sebastian. In het hoofdkwartier van de natio nale troepen is men bijzonder voldaan over de wijze, waarop de operaties in dezen sector werden geleid. Twee colonnes, die onder commando ston den van de luitenant-kolonels Cayela en Latorre, slaagden Maandagavond erin, de stad van het Oosten en van het Westen uit te omsingelen. Het hoofdkwartier van de regeeringstroe pen, dat gevestigd was in het klooster van de Esculapen en in een ander, naburig aan den rand van de stad gelegen gebouw, werd niet succes gebombardeerd. De bevolking van Tolosa bereidde den binnenrukkenden nationalen troepen een hartelijke ontvangst De regeeringstroepen, die de stad bezet hielden, waren ruim vier duizend man sterk. Zij trokken zich terug naar 't Noord- Oosten. San Sebastian bedreigd Verscheiden vliegtuigen der nationalisten vlogen gisteren over San Sebastian en om geving, alwaar zij de regeeringstroepen met bommen bestookten. Gisteravond waren Mola's afdeelingen Irun tot op drie kilo meter genaderd. San Sebastian is intusschen tengevolge in de overwinning der nationalisten Tolosa en de inneming van het zes kilo meter benoorden deze stad gelegen Villa bona plotseling geheel van aspect ver anderd. De bevolking begint de stad te verlaten en de roode miliciens, die in de straten patrouilleerden, zijn verdwenen. Aangezien de watertoevoer door de natio nalisten is afgesneden, moeten de bewo ners zich aan de buiten de stad gelegen fonteinen en bronnen van water trachten te voorzien. l De „inbond" der Madrileensche gevangenis In de grootste gevangenis van Madrid be- ■inden zich op het oogenblik achttien hon derd aanhangers van generaal Franco, on der wie een groot aantal officieren en on der-officieren van het Madrileensche garni- voor zoover deze niet reeds vermoord zijn of in den strijd zijn gesneuveld. Op de eerste verdieping zijn vier honderd hooge officieren yan den rang van majoor Tokio's nieuwe parlementsgebouw Het nieuwe Japansche parlementsgebouw met welke bouw men in 1910 is begonnen, is thans gereed gekomen. De geraamde kosten bedroegen 28 lioen yen. De zeven-en-twintigste zitting van het parlement zal in het nieuwe ge bouw gehouden worden. De openingszitting zal op plechtige wijze op 4 November a.s. in tegenwoordigheid van den keizer plaats vinden. De spanning tusschen Nanking en Kwangsi Na een conferentie met de andere mili taire chefs, heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek wederom afgezanten met een ultima tum naar de opstandige generaals van Kwangsi gezonden. Ingeval de opstandige generaals mochten weigeren aan dit ultimatum gevolg te ge ven, zullen zij worden beschouwd als buiten de wet en als openlijk in opstand gekomen tegen de centrale regeering, hetgeen de uit zending van een strafexpeditie ten gevolge zal hebben, waarbij van uitgebreide strijd krachten, te land en in de lucht gebruik zal worden gemaakt. Overstroomingen teisteren Britsch-Indië Drieduizend dorpen verwoest Tal van Britsch-Indische provinciën wor den door een geweldige overstroomingscata- strofe geteisterd. Alhier zijn berichten binnengekomen, vol gens welke in de staten Assam, Bengalen en Bihar reeds 3000 dorpen door het hooge wa ter zijn verwoest. In alle deelen van het gebied van de ramp zijn de dijken doorgebroken, zoodat het af. ondergebracht. Onder hen bevinden zich oot de generaals Fanjul, Capaz en Monte- sinos. Op de tweede verdieping liggen zeven honderd officieren en onderofficieren, van den rang van kapitein afwaarts, alsmede tal van burgers. Op de derde verdieping tenslotte zijn zeven honderd leden van de Spaansche fas- istische partij ondergebracht, waaronder leidende persoonlijkheden als Ruiz de Alda Sanchez Mazaz, die echter reeds voor dat de opstand tegen de volksfront-regee- "ng uitbrak, in hechtenis genomen waren. Sedert enkele dagen bevinden zich in deze afdeeling ook de leider van de libe rale democraten, Melquiadez Alvares en de leider van de agrarische partij, Martinez de Velasco. Onder de roode miliciens, die op de sta tions het vertrek van de treinen en de do cumenten en bagage van de reizigers con troleeren, bevinden zich vele buitenland- sche communisten. De positie van Tanger De „Intransigeant" bericht uit Tanger, dat de commissaris van de havenpolitie al daar is afgezet en vervangen door een Ita- liaansch inspecteur. De reden hiervan zou zijn, dat op 7 Aug. j.l. twee Spaansche communisten in een vliegtuig uit Moskou via Marseille, Barce lona en Alicante te Tanger zouden zijn aan gekomen. Men vermoedt, dat zij 4.S00.000 frs aan een leidend communist te Tanger heb ben overhandigd met de opdracht, dit geld te verdeelen onder inboorlingenstammen in Spaansch Marokko, teneinde een opstand te verwekken. Radio-Sevilla bericht Radio-Sevilla zond gistermiddag het vol gende bericht uit: „De Regeering te Madrid verbergt de waarheid omtrent haar militaire positie, Badajoz is geheel ingesloten en men ver wacht, dat de stad heden zal vallen. Met den dag wordt de aaneensluiting van de legers van Mola en Franco nauwer. Op het oogenblik zijn de provincies Gali- cië, Leon en Eslramadura behalve Badajoz, Castilië, Andalusië. behalve Malaga en Jean, Navarra, Aragon en Asturië in handen van de nationalisten. In deze provincies heerscht absolute rust en de werklieden en boeren hebben den ar beid hervat". De Antwerpsche wapentransporten Aangezien de bond van transportarbei ders bleef weigeren de wapenen, welke in dé haven van Antwerpen lagen, aan boord van het Nederlandsche schip „Lodewijk" te brengen, niettegenstaande d§ expediteurs de papieren overlegden, dat de wapenen niet voor Spanje, doch voor Guatemala be stemd waren, hebben de expediteurs thans besloten de munitie naar de plaats van herkomst terug te zenden. De „Lodewijk" heeft de haven verlaten. De wagons, waarin de munitie ligt, zijn uit de haven teruggehaald en staan thans bij het station te Antwerpen.- ter tot ver in het binnenland is doorgedron gen, tengevolge waarvan op vele plaatsen de oogst is vernield. Naar verluidt, zijn er betrekkelijk weinig slachtoffers te betreuren, doch de materieele schade loopt in de millioenen roepijen. Spoorwegen, landwegen en huizen zijn een voudig weggespoeld. In de groote stad Luc- know'staat het water meters hoog, zoodat het verkeer volkomen is geparalyseerd. Vluchtelingen worden ondergebracht in nood-kazernes. In tegenstelling met de overstroomings- ramp in Noord-Indië heerscht in het presi dentschap Bombay reeds dagen lang een groote droogte, die eveneens den oogst op vele plaatsen heeft verwoest. Zware regenschade in Frankrijk Uit alle Fransche provincies, met uitzonde ring van het kustgebied aan de Middelland- sche Zee, wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aangericht. Het meest werd de Fransche Atlantische kust geteisterd, waar ontzettende regens vb len. In de buurt van Boulogne-sur-Mer, St. Omer en St. Paul zijn alle te velde staande gewassen vernield. De materieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder water en de landwegen zijn op sommige plaatsen in stroomen ver anderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheidene streken, zelfs op groote verbin dingswegen, geheel onderbroken. Op het eiland Noirmoutier, dat voor de kust van Vendee ligt, is in de kerk de blik sem geslagen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn twee landarbeiders door den bliksem getroffen. Ook bij Belfort woedt sedert de afgeloopen 24 uur een hevig noodweer, dat aanzienlijke schade heeft veroorzaakt. Het verkeer moest worden stopgezet. DE OLYMPISCHE SPELEN Successen der dames in de zwemwedstrijden Hockeyers verliezen van Duitschland Er .zijn gisteren door onze zwemsters geen finales gezwommen, maar dat neemt niet eg dat ze zich toch weer kranig gehouden hebben. Op de vier maal 100 meter v r ij e slag werd onze ploeg eerste in haar serie, tevens demi-finale, en maakte de beste tijd. In de demi-finale der 100 meter rugslag plaatsten Rie Mastenbroek en Nida Senff zich eerste in haar serie. Dini Kerkmeester kon het echter ditmaal niet ■der brengen dan de vierde plaats, zoodat ze is afgevallen. Metman werd op de 100 nieter rug- lag heer en derde in zijn serie en gaat daardoor over naar de demi-finale. Scheffer heeft het niet zoo ver kunnen brengen: hij werd vierde in zijn serie cn viel daardoor af. Voor het Hollandse he waterpolo- zevental bracht de dag van gisteren een teleurstelling: onze menschen kregen een stevige 8—0 nederlaag te slikken van de Hongaren en verloren daardoor het uitzicht op een der prijzen. Overigens hebben ze tot nu toe lang geen slecht figuur geslagen. Over de prestaties, die de roeiers gis teren leverden kunnen we niet zoo erg te vreden zijn. De skiffeur werd derde in zijn herkansingsrace en viel daardoor af. De vier zonder stuurman en de twee met stuur man werden laatste in hun heat, zoodat ze eveneens uitgeschakeld werden. Duitsche zegevierde over onze hockey- ploeg met 30, zoodat deze in het gun stigste geval nog een derde prijs kan win nen. In het zwemstadion hebben gisteren de Amerikaansche dames alle prijzen voor het sclioonspringen in de wacht gesleept: de eerste, tweede en derde plaats werden resp. ingenomen door Gestring, Rawls en Poytonhill. Voor de Duitschers, die meen den dat de eerste prijs toch in ieder geval voor een landgenoote zou zijn, was dit groote tegenvaller. Het springen der Ame- rikaansche dames was echter zoo perfect, dat geen enkele Europeesche daar ook maar aan kon tippen. Om half elf waren de series voor de 100 meter rugslag heeren aan de orde. In de eerste serie startte de Amerïïcaan Kiefer, hekend om zijn aparte stijl en om het wereldrecord, dat in zijn bezit is en de Japanner Kiyokawa, die hem langen tijd bijhield, moest ten slotte toch achter blijven en zich niet de tweede plaats tevreden stel len. Kiefers tijd was 1 min. 6.9 sec., dat is 2 seconden boven het wereldrecord, dat op 1 min. 4.9 sec. staat. In de tweede serie startte Scheffer, die een tijd van 1 min. 13.6 sec. maakte en daardoor als vierde aanko mende afviel. Metmaii, die in de vijfde serie uitkwam, maakte een tijd van 1 min. 13.7 sec. Hij trof het beter dan Scheffer, want ondanks het feit dat zijn tijd 0.1 sec. slech ter was, werd hij derde en plaatste zich daardoor voor cle demi-finale. Waarschijn lijk zal hij daarin wel sneuvelen, want om kans te maken voor de finale moet er tocb nog wel iets sneller gezwommen worden. Voor de 4 X 100 M. vrije slag esta fette dames werden twee series gezwom men. In de eerste kwamen uit Engeland, Oostenrijk, Canada, Hongarije en Vereenig- de Staten. De groote strijd ging tusschen Engeland en Amerika. Nu eens was de eer ste voor, dan weer de tweede, maar ten slotte toonde Amerika zich het snelst en won in 4 min. 47.1 sec. Engeland had slechts 0.1 sec. langer noodig. In de tweede serie verschenen aan de start Denemarken, Nederland, Japan en Duitschland. Voor Nederland zwommen achtereenvolgens Jo- pie Selbach, Tin'. Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. Onze dames hebben voor hun overwinning hard moeten vech ten tegen Duitschland, dat veel sterker was dan*men verwachtte. Als Willy den Ouden als derde in het water gaat, is Nederland ongeveer een meter achter. Willv zet er een stevig tempo in cn als Rie Mastenbroek ten slotte overneemt is ze een meter voor. Ook zij loopt in op haar tegenstandster en ten slotte tikt ze als eerste aan met een voor sprong van drie meter. De tijd van de ploeg was 4 min. 38.1 sec., de tusschentijden der dames: mej. Selbach 1.10.2, mcj. Wag ner 1.9.6, mej. den Oudea 1.9.3 en mej. Mas tenbroek 1.9. Nederland bleef hiermee slechts 0.1 sec. boven het Olympisch record. Duitschland. dat tweede werd, maakte een tijd van 4 min. 40.5 sec. Zeer spannend was de 400 meter vrije slag heeren. De Amerikaan Medica was het best weg en nam eerst geruimen tijd de leiding. Twee Japannertjes blijven hem voortdurend op de hielen zitten en ten slotte staat hij hen de leiding af. Een der Japanners, Uto, weet zelfs een lengte voor te komen,, de tweede zakt wat af, maar zijn plaats wordt dadelijk ingenomen door een derde. Op de laatste honderd meter wordt het een strijd tusschen Medica en Uto. Op 50 meter begint Medica zijn eindspurt. Te gen de geweldige kracht van den Ameri kaan blijkt Uto niet opgewassen. Medica haalt in, neemt de leiding. Uto doet nog een laatste poging, tevergeefs echter en Medica tikt als eerste aan in een nieuwe Olympische recordtijd van 4 min. 44.5 sec. Voor de 100 meter rugslag dames kwamen in ieder der beide halve finales Hollandsche zwemsters uit. Nida Senff de eerste op overtuigende wijze ln de tijd van 1 min. 17.1 sec. In de tweede serie kwa men Rie Mastenbroek en Dini Kerkmeester- uit. Rie werd eerste in 1 min. 19.1 sec., Dini vierde, zoodat ze afviel. I-n de finale staan onze kansen voor een gouden medaille evenwel lang niet slecht. Bij de roeiwedstrij den werd 'smid dags begonnen met het nummer twee met stuurman. De Hollandsche twee startte in de tweede heat en lag al dadelijk een stuk achter bij de Fransche en Deensche ploegen. Ze zakten nog meer af en kwamen ten slptte op de zesde plaats terecht. Onze Ne derlandsche twee maakte wel een goeden In hel YellowstoneparK, een 'der natuurreservaten, zijn 'de heren langzamerhand zoo tam geworden, dat zij rustig de etensresten komen opeten, die voorbijgaande automobU listen de djezeu, toewerpen. Ï.BOTTErdAMMER Ook bij dames zeer geliefd 15 spuit,mineraal-of sodawater, al ofnietmctsuiker.cn een scheutje SCHAKEN DE TWEEDE RONDE Een prachtige partij van Euwe Capablanca en Aljechin leveren een feilen strijd; een blunder van de wedstrijdleiding De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag schrijft ons: Onze landgenoot, D r. M. Euwe, blijkt in schitterenden vorm te zijn. Ook in de tweede ronde slaagde hij er in, door voortreffelijk spel, de over winning te behalen. Hij had ditmaal zwart, tegen Vidmar, en koos de Tsjechische verdediging van het dame gambiet. Tot den 18den zet was de partij gelijk aan de 21e partij Euwe— Aljechin uit de match om het wereld kampioenschap. Toen koos Vidmar een afwijkende voortzetting en offerde een pion om beter spel te krijgen. Toen hij echter door een looperoffer meende zijn pion op gunstige wijze te kunnen terugwinnen, zette Euwe een krachti- gen koningsaanval op, welke hem op den 30sten zet de overwinning op leverde. Het spreekt vanzelf, 'dat d« ontmoeting het comité twee volle uren noodig had om tot dit besluit te komen. Gedurende al dien tijd kon Capablanca, die aan zet was. rustig 7,ijn stelling bestudeeren en liet lijdt geen twijfel of de Cubaan heeft de allerbeste zet kunnen afgeven. Ik kan de genomen be slissing niet bewonderen. Juist is natuurlijk, dat Capa toch zijn zet moet afgeven, doch deze waarlijk niet al te lastige beslissing had terstond genomen moeten worden, vooraf gegaan door het alsnog gegeven gongsiguaal; was de zaak ineens uit geweest Nu koint de B. Ch. F. voor een weinig benijdenswaar dige taak te staan. Elke beslissing, welke zij neemt, zal aanvechtbaar zijn. In de partij L a s k e r-B ogoljuboff verdedigde laatstgenoemde zich met de Cam bridge Springs variant, waartegenover Las- ker een scherp aanvallend spel met centrale actie stelde. Bogoljuboff, die aanvankelijk tetgenwicht bezat door het bezit der beide loopers, werd steeds meer in het nauw ge bracht, hetgeen de onvermijdelijke tijdnood tengevolge had. Zooals zoo vaak, deed Boggie in die moeilijke omstandigheden niet de beste zetten, waardoor Lasker een onweerstaan bare aanval kon enscenceeren, welke snel tot winst leidde. B o t w i n n i k is tegen Fine langen tijd in het voordeel geweest. Door een pionoffer verkreeg hij een goede aanvalsstelling. De Amerikaan liet zioh echter niet onder den voet loopen en verdedigde zich voortreffelijk. Hij moest deze voorloopige uitredding ech ter met tijdnood bekoopen. In Zandvoort gaf hij reeds een demonstratie van zijn hand:g- heid in tijdnood, in Nottingham vertoonde hij eenzelfde staaltje. Ofschoon hij een pion verspeelde, eindigden de verwikkelingen in remise. Het was voor de 4 Engelschen een goede dag. Tartakowec benutte tegen Tylor Links: de huidige wereldkampioen Br Max Euwe bepeinst een zet. Rechts: de beroetndc schaakmeester Dr Lasker tracht zijn inspiraties in zijn sigaar te vinden. Capablanca-A 1 j e c h I n in het centrum der belangstelling zou staan. Het is een be kend feit, dat deze beide spelers niets van el kaar moeten hebben en het is dan ook waar lijk geen toevallige omstandigheid, dat zij elkaar niet meer aan het schaakbord ont moet hebben sinds 1927, toen Aljechiu te Buenos-Aires den Cubaan den wereldtitel ont nam. Nog steeds beklaagt Capa zich, dat Aljechin hem nooit da gelegenheid tot revanche heeft geboden. Het is daarom be grijpelijk, dat beide spelers vol strijdlust waren. Aljechin wilde aantoonen, dat Capa nog steeds zijn mindere is, terwijl deze op zijn beurt wilde bewijzen, dat zijn aanspraken op revanche nog steeds goed gefundeerd zijn. Aljechin koos tegen Capa's d2d4 opening de Hollandsche verdediging. De Cubaan trad zeer agressief op. Schijnbaar verloor hij in een zeer gecompliceerd middenspel de kwaliteit; het bleek echter, dat hij dieper ge rekend had dan Aljechin, want een tegencom- binatic bracht de partijen niet alleen op ge lijken voet, doch bracht den Cubaan boven dien in het voordeel. Hij heeft in de afge broken stelling 3 lichte stukken en een pion tegen Aljechin 2 torens. Capablanca heeft de beste kansen. Bij het afbreken van de partij deed zich een incident voor. De wedstrijdleiding ver zuimde n.l. het gebruikelijke gongsignaal voor afbreken te geven, waardoor Capa blanca, die eigenlijk zijn zet in couvert had moeten afgeven, dezen zet op het bord deed. Dit was echter Aljechin niet naar den zin; ook hij deed zijn het op het bord. Tenslotte besliste het wedstrijdcomité, dat Capablanca alsnog zijn zet moest afgeven en dat de partij daarna zal worden overhandigd aan de British Chess Federation welk lichaam zal hebben te beslissen, wat verder moet ge schieden. Het merkwaardige en tevens onverantwoordelijke van dit geval is, dat de Aljechin-verdedïging en speelde zeer on- f dernemend. Door listig spel verschalkte hij een pion en scheen zonder moeite te zullen i winnen, toen hij in tijdnood een. stuk ver- speelde, waardoor hij in een verloren eind spel kwam en kon opgeven. Thomas en Alexander speelderf Oost-Indisch, doch aan weerskanten werden' nog al eens fouten gemaakt Gelukkig bleef de balans tenslotte in evenwicht en hoewel Thomas tenslotte een pion meer had, kon hij niet wiDueo. Winter speelde het best van cfe Engel schen. Hij verdedigde zich Tsjechisch tegen Reschewsky. De Amerikaan ondernam verscheidene malen pogingen om voordeel te behalen, doch Winter verdedigde zich cor rect en behaalde een welverdiende remis9. Bogoljuboff heeft zijn a fgebrokeil partij tegen Tylor uitgespeeld en gewon nen. De stand na twee ronden volgt hieronder (x afgebroken partij; v heeft zijn vrijen dag gehad en dus een partij minder ge speeld). Euwe 2, Botwinnik en Fine 1%', Bogolju boff, Lasker, Thomas, Tvlor en Winter 1, Capablanca l1/^, Alexander, Reschewsky en Tartakower V2. Aljechin xx, Flohr (v.) x, Vidmar (v.) 0. De derde ronde De uitslagen van de derde ronde luiden: AljechinTylor remise. Flohr wint van Capablanca, Tartakower—Lasker remise. Bogoljoebof verliest van Botwinnik. FineThomas afgebroken. AlexanderRechevsky afgebroken. Winter verliest van Vidmar, Dr Euwe was vrij. en rustigen indruk, maar ze roeide niet hard genoeg om eenige kans op een goede plaats te maken. De vier zonder stuurman bracht het eveneens niet verder dan de vierde plaats. Van Houten, onze skiffeur, roeide thans heel wat verstandiger dan de eerste keer en werd zoodoende in de her kansingsrace derde. De Nederlandsche sabel-equtpe behaalde een 124 zege over Tsjecho-Slo- wakije en plaatste zich daardoor in de halve eindstrijd. In het hockey-tournooi won Britsch- Indië met niet minder dan 10—0 van Frankrijk, terwij Nederland tegen Duitsch land het onderspit moest delven met 3—0. Deze laatste overwinning was stellig ver diend. Het vlotte bij onze lamdgenooten niet heelemaaL de aanval was lang niet zoo het zijn moest, terwijl de Duitsche mtddenlinie daarentegen zeer goed was. Onze verdedi ging was wat beter, maar toch was ook hier het verband vaak zoek. Resultaat van dit alles ïs, dat Vrijdag Britsch-Indië en Duitschland in de finale tegen elkaar ko men, waarbij we de Duitschers niet zoo heel veel kans geven, terwijl Nederland en Fran krijk elkaar zullen ontmoeten in een wed strijd om de bronzen medaille. Indien de Hollanders niet beter spelen dan tegen Duitschland. zullen ze de derde prijs misschien nog wel aan Frankrijk moe ten laten. Maar ze kunnen in ieder geval wel beter. Tenslotte zijn gisteren de ru iterwed- s t r ij d e n aangevangen met de groote dres- suurproef. Maj. Camerling Helmholt maakte hierbij met Wodan een zeer goeden indruk. De uitslagen zullen echter eerst vandaag be kend worden, aangezien de wedstrijd giste ren nog niet afgeloopen was. De elfde Olympiade begint al weer aardig op een eind te loopen. Vele deelnemers en officials zijn al weer vertrokken uit Berlijn. 3ARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT'' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concurreerend. «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. fAdv.) Zwemmen en roeien vieren nog hoogtij, en zooals altijd, zullen de ruiters de Spelen weer besluiten. Het is wel gebleken dat de organi satie door de Duitschers uitstekend verzorgd werd, zij het ook dat de zaak hier en daar al te grootsch is opgezet. Men zal er dan ook in de toekomst naar moeten streven alles wat eenvoudiger te doen. Dat zal in alle opzich ten beter zijn. Over de prestatie onzer Hollandsche deel nemers kan -men niet dan uiterst tevreden zijn. Tot nu toe werden reeds twee goc^ ,.i, drie zilveren en zes bronzen medailles ee- wonnen, terwijl de zwemwedstrijden, waarin Nederland toch wel een zeer toonaangevende plaats inneemt, nog in volle gang zijn. Bo vendien zijn de roeiers pas begonnen, en onze ruiters staan eveneens nog aan het begin. Het is dus niet te boud gesproken in dien we beweren dat er nog enkele prijzen door ^derlanders gewonnen zullen woMeu. Kort Nieuws Nabij Jaffa is een bom in een autobus geworpen, waardoor drie Joden, waarvan twee vrouwen, werden gewond. Een bende Arabieren heeft een aantal Arabische 6poor wegmannen uit een kamp nabij Lydda ont voerd en naar de heuvels gebracht. Gister ochtend werden zij weer vrijgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2