Jliruuir getiaci)t(£<mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF Sbonnemtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5856 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang Van I tot 5 regels 1.17 V» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 "Jke regel meer 045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekendi I OP GEVAARLIJK TERREIN Vliegers hebben ervaring van gevaarlijke terreinen. Zij zien het gevaar menigmaal T7U onder de oogen ep binden zich dan ook geen oH blinddoek voor. 'er^ Des te meer moet het verbazen, dat drie gezagvoerders van de K.L.M., de bekende vliegers Van Dijk, Van Veenendaal en Viruly zich thans opzettelijk op gevaarlijk terrein begeven; dan de oogen sluiten en anderen adviseeren het ook te doen. Dit is natuurlijk beeldspraak, maar de werkelijkheid is ernstiger, dan menigeen en ook de vliegers zelf vermoeden. Zij zonden n.l. dato 5 Augustus 1936 een adres aan do leden der Staten-Generaal, dat volgens vorm en inhoud bedoeld is als een manifest aan het Nederlandsche Volk en op sug gestieve wijze ons volk wil doen gelooven dat tegen het luchtgevaar, dat ons in oor logstijd in letterlijke zin boven bet hoofd hangt, elke verdediging doelloos is. V Men voelt duidelijk, dat dit manifest de I Öerde stap is op de weg, die de heer Viruly 'insloeg, toen hij ontslag vroeg als reserve- officier bij de Nederlandsche luchtmacht. Dat was de eerste stap, waarover we zwe- >uw; gen omdat de heer Viruly verklaarde, dat tanJhij na veel inwendige strijd tot dit besluit iil gekomen was: voor een zedelijke overtui- v^j ging, ook al achten we deze onjuist, hebben l0{'we respect en we laten den man, die daar dqop een beslissing neemt, ongehinderd pas- >pe< seeren. Tegen zijn verwachting in, verleende de Begeering zonder meer het ontslag: een martelaar voor zijn beginsel werd hij niet. Integendeel, de daad van den pcpulairen vlieger werd door duizenden anti-militaris ten hartelijk en uitbundig toegejuicht en yel^deze wierook bedwelmde hem klaarblijke- .lijk zoozeer, dat hij zijn dank publiceerde in een propagandistisch geschrift, waarover in wij ons eenige critiek veroorloofden. Thans deed de schrijver zijn derde, nog vazl 8evaarliJ'ker en n°8 bedenkelijker stap en (er twee collega's schrijden naast hem voort: 'en zij beroepen zich op hun deskundigheid als 00 vliegers en dringen het Nederlandsche volk j^j dan een ondeskundig oordeel over de weer macht op; daarbij de gedachte opwekkend, ge» dat volstrekte weerloosheid de oorlog bui- ;ei ten onze grenzen houdt. Hier wagen de vliegers zich boven ge vaarlijk terrein en wanneer ze het gevaar geconstateerd hebben, voegen ze ons toe: T i; laat u nu maar blindelings vallen, want crii behoud is onmogelijk. Maar dit wreede, doch naar eigen meening deskundig advies, berust op aanmatiging, nsi- De vliegers kunnen ongetwijfeld oordeelen i^over de snelheid van vliegtuigen, hetzij deze menschen of bommen vervoeren; maar jphl daarom zijn ze nog niet deskundig op 't gebied van afweer en verdediging; daarom mh hebben zij nog niet het recht om de stelling ffea te verkondigen: elke verdediging zal vruch- teloos zijn. ueü Dit laatste, men voelt het, is nog erger ;cn« dan het eerste. In dit manifest prediken 'an^ ondeskundigen weerloosheid. Wie gaf hen fiet recht om hun persoonlijke opvatting te bergen in de populariteit, welke zij als ge zagvoerders van de KX.M. genieten? Dit is misbruik maken van een positie '}0lJcm met meer succes propaganda te maken ^voor weerloosheid: over deze consekwente, eld^maar lichtvaardige daad valt geen enkel Irijtgoed woord te zeggen. g» lrijl bê NEDERLANDERS M,De meesten willen te dii Madrid blijven Gisteravond seinde de U.P. uit Madrid aan de Msb.: Dr. René Flaes, de secretaris van het Nederlandsche gezantschap alhier, is uit Biarritz in de Spaansche hoofd stad teruggekeerd en heeft de gezant schapszaken op zich genomen. Terstond heeft hij namens de Ne derlandsche Regeering de ongeveer 50 in Madrid vertoevende Nederland sche vluchtelingen dringend aange spoord Spanje te verlaten. Wie des ondanks wilde blijven zou dat op eigen verantwoordelijkheid doen. Naar verluidt zouden intusschen Slechts 4 A 6 van deze Nederlanders voornemens zijn gehoor te geven aan die dringende vermaning, de overi gen zouden het verkiezen in Madrid te blijven en daar den loop der ge- j beurtenissen af te wachten. „Reiger" en „Specht" u naar Croydon iclk* Geen levering voor Spanje 5*or De beide vliegtuigen Reiger en Specht van de K.L.M. (type Fokker 7 B) zijn gister in den loop van den dag naar Croydon ver trokken. Het betreft hier de beide machines, waaromtrent met de Crilley Airways onder handelingen zijn gevoerd, doch waarvan de chtj Regeering vreesde dat zij na aankomst in rde# Engeland wellicht naar Spanje zouden wor- boej den verkocht, waarom de overdracht aan vankelijk werd tegengehouden. Nu de ma den! chines gestart zijn, mag men verwachten, dat de Crilley Airways de verzekering hebben gegeven. dat de toestellen niet naar Spanje «uilen worden getransporteerd. elf M A.-JR. Landdag 15 Sept. Den Haag Willen de secretarissen van K.V. en Prop. Cluibs er zorg voor dra gen dat het Secretariaat van „Mo biel" (Soestdijkschekade 912, Den Haag) uiterlijk a.s. Zaterdag opga ve heeft ontvangen van het aantal toegangskaarten (a 0.30 per stuk) dat deze plaatselijke organisaties in voorverkoop willen nemen? Deelnemers uit plaatsen waar géén kaarten in voorverkoop ver krijgbaar zijn, kunnen toegangsbe wijzen en bonnen voor lunchpakket ten (a 0.15 of 0.20 p. stuk) toe gezonden krijgen na storting van het verschuldigde bedrag op post rekening 18138 van de Boazbank te 's-Gravenhage of per postwissel aan deze bank. Molenstraat 45. De verzending van kaarten vangt a.s. Maandag aan. DE GEVAREN UIT DE LUCHT Drie K.L.M.-vliegers over de luchtoorlog Ter toelichting van hetgeen we elders schreven over het manifest aan het Neder landsche volk van de drie vliegers der K.L.M.nemen we enkele citaten uit dit manifest over. Na het opschrift „Aan het Nederlandsche Volk" volgt een stukje van de dienstrege ling der K.L.M. tusschen Amsterdam en Twente en dan heet het: Nederland is nog veertig minuten breed. Elk jaar wordt het smaller. En van IJssel, Hollaudsch Diep of Noord zeekust liggen reeds voor het normale verkeersvliegtuig van vandaag onze groote steden minder soms veel min der dan twintig minuten verwijderd. Binnen twintig minuten kan men ech ter niet: 1. een luchtaanval waarnemen; 2. het vermoedelijk doel daarvan bepa len; 3. de takken van afweer bij dat doel alarmeeren; 4. eventueel aldaar beschik bare afweervliegtuigen bemannen, start klaar maken en een vijand op oorlogs hoogte tegemoet brengen. Het lot dier steden is hiermee in geval van oorlog reeds bij open lucht in alle nuch terheid bepaald hetzij bij dag, hetzij bij nacht. Dat wil zeggen: verweer in de luchtoorlog onmogelijk. Dit betoog tracht mep dan te versterken door de verklaring: Gij en de uwen vormt met onze cultuur de bij voorbaat verloren inzet van dit spel als ons land zich in een oorlog zou laten meesleepen. Het gaat hier niet om politieke inzich ten, niet om aanvechtbare meeningen; het is een kwestie van minuten en kilo meters en die kan men niet tegenspre ken. Het schijnt dus aan ons ter beslissing te staan, of we ons „laten meesleepen" in een oorlog: waarna de betuiging, dat het niet om politieke inzichten gaat, al heel vreemd aandoet enpolitieke inzichten verraadt. En dit wordt niet goedgemaakt door de vrij aanmatigende slotzinnen: „Wij willen voor de eer van dit land staan als wie ook maar nuchterder en scherper dan wie ook kunnen wij in ons vak beoordeelen, in welke chaos de moderne oorlog een klein, smal land in zijn geheel zou herscheppen als dit er in zou toestemmen, die te gaan voeren. Dit wilden wij onder Uw aandacht DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING Mededeelingen over de Amsterdamsche conferentie Veel duistere punten Tijdens de gisteravond gehouden vergade ring van den Haarlemschen Gemeente raad heeft de wethouder van Sociale Zaken, heer W. v. Liemt (R.K.) enkele mede deelingen gedaan omtrent de conferentie, die de wethouders en directeuren der steunor- ganen van dc 5 grootste gemeenten van ons land Maandag in Amsterdam hebben ge houden. Ter conferentie was men algemeen van oordeel, aldus de heer van Liemt, dat er sprake is van een steunverlaging. Het is de vraag of de afschaffing van den huurtoeslag nog niet ondergeschikt is aan de vaststelling van de standaardloonen. Men kwam tot de conclusie, dat er nog veel duistere punten zijn in de nieuwe rege ling. Wanneer zal b.v. de nieuwe huurverla- ging worden opgelegd en hoe lang duurt het voor de aangekondigde goedkoopqe wonin gen er zijn? Wat zal de Regeering onmiddel lijk en tegelijkertijd ter compensatie doen? Uit het oog mag niet worden ver loren dat de voorschriften der stan daardloonen loondruk tengevolge kun nen hebben. De toeslag van 50 cent voor het platteland werd ter conferen tie gewaardeerd, maar men achtte het onjuist dit op de groote steden te ver halen, omdat er van de steunbedragen daar niets meer afkan. Ter conferentie sprak men er zijn verwondering over uit, dat de gemeen ten in het geheel niet gekend zijn in deze materie. Vandaag zou men In den Haag opnieuw confereeren. Ook Groningen is dan vertegen woordigd. De Haarlemsche Raad nam tenslotte een motie aan, waarin bij B. en W. er op wordt aangedrongen opnieuw met de Regeering in overleg te treden. Nog een adres Ook de Alg. Ver. van Kleine Zakendrijven- den, gevestigd te Schiedam, heeft zich thans tot den Minister van Sociale Zaken gewend met een schrijven, waarin gevraagd wordt de steunwijzigingen onverwijld terug te nemen. Dat dit manifest op 5 Augustus op Schiphol werd ge- en door drie gezag voerders van de K.L.M. werd ondertee kend geeft aan het geheel een des te be denkelijker karakter. Deze heeren misten het recht op deze wijze hun kwaliteit in het geding te brengen. Zorg voor verwaarloosde jeugd Jeugdige misdadigers naar werkkampen Naar wij vernemen, zijn er plannen in voorbereiding, een gedeelte van de jeugdige misdadigers onder te bren gen in werkkampen. De bedoeling is, dat de kinderrech ter den jongen man, die hiervoor in aanmerking komt, voorwaardelijk zal kunnen veroordeelen, mits deze zich voor zekeren tijd zal laten verplegen in zulk een kamp. De kampen zullen, met subsidie van de Regeering, uit particulier ini tiatief moeten voortkomen. De plannen verkeeren echter nog in een stadium van voorbereiding. Hoogte-record zweefvliegen Gebracht op 1330 meter De heer J. K. oekstra uit Amster dam, lid van het Ned. instituut voor zweef vliegers en van de Amsterdamsche zweef- vliegclub, heeft het hoogterecord voor zweef vliegen verbeterd met een vlucht van 610 meter tot 1330 meter, dus met een stijging van 720 meter. De start had plaats op het vliegveld Teuge, terwijl de heer Hoekstra landde bij het station Oldebroek. Pantserauto's voor Indië In Engeland besteld Het „A.I.D." meMt, dat de legerleiding een aanital pantserauto's in Engeland heeft besteld. De eerste zending hiervan kan over 6 a 7 rhaanden in Indië worden verwacht. De keuze is gevallen op het fabrikaat Straussler. De wagens worden ingedeeld bij de cavalerie en zullen begin 1937 eerst te Bandoeng iin gebruik worden genomen, staande o-nder technisch toezicht van de genie. Negende werkkamp geopend Wat particulier initiatief vermag In tegenwoordigheid van vele autoritei ten en belangstellenden uit Vrijz. ProL kringen is gisteren het negende werkkamp, bestemd voor Vrijzinnig Protestantsche jeug dige werkloozen „De Kuil", gelegen aan den Stolperbergweg te Beekbergen, officieel in gebruik genomen. Te elf uur werd de plechtigheid geopend door Mr. R. B a e 1 d e, voorzitter van de commissie voor werkloozenzorg der Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, die namens deze com missie en de kampbewoners de aanwezigen verwelkomde. Hierbij richtte hij zich in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken, den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Rijkswerkverschaffing, alsmede tot den heer D. Gosker, waarnemend burgemeester der gemeente Apeldoorn. Hierna sprak de heer Meyer dé Vries de openingsrede uit, in welke hij wees op de groote beteekenis der werkkampen voor de jeugdige werk loozen. Hierbij merkte hij op, dat wat hier te lande gedaan wordt voor de jeugdige werkloozen kan gelden al3 een voorbeeld voor het buitenland. Uit het volk zelf, zonder eenige dwang van boven af, geheel langs banen van vrijwillige keuze is dit alles tot stand gekomen, waarvoor men ten departe- mente groote waardeering heeft. Nadat de heer Meyer de Vries het kamp voor geopend had verklaard, werd de drie kleur geheschen en zongen de aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhel mus. Hierna spraken de heer D. Gosker na mens het gemeentebestuur van Apeldoorn, de heer W. J. Hemmes, voorzitter van de centrale voor werkloozenzorg, Ir. G. Hout zagers, adjunct-directeur van de Ned. Hei de Maatschappij, en Ds. E. D. Spelberg, vertegenwoordiger van de centrale commis sie voor het vrijz. Protestantisme. De heer H. Kemp bood vervolgens een kampvlag van de V.C.J.C. aan. Met een dankwoord van den hoofdleider van het kamp, den heer E. H. Klomp, werd de plechtigheid besloten. CONFLICT AAN SCHOENFABRIEK OPGEHEVEN B(j d« firma Leljtens. schoenfabriek te Don- g-en. was een staking uitgebroken naar aani ding van een geschil over het collectief contr Naar men ons mededeelt, ls deze staking thi opgeheven. De Stadt-Schanke Leldscheplcln 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gingen I 6 gangen I d'onvre var 75 c. I la- I 1-25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIEI Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Penslonprljzen. die clch bi) de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holt. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en l 430 met badkamer vanaf f 5— DAMRAK 93-94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN „Het Ideale Vacantieoord" (De Zee op de Heide TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. VRAAGT PROSPECTUS «- Breng Uw vacantia door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor-en naseizoen 14.— Hoogseizoen 15.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin Het ongeval op de Lek Nog een lijk gevonden Door den gemeente-veldwachter van verdingen is op de Lek drijvende ge vonden het lijk van Marinus van Schaik, onderwijzer te Nijmegen, die bij het ongeluk iret een roeiboot onder Culernborg om gekomen was. Gisteren is het lijk ji Nij megen ter aarde besteld. Door vallend gesteente getroffen Mijnwerkers gedood Hedenmorgen omstreeks vijf uur is de houwer C. van Boven, terwijl hij in de onder- grondsche werken van de staatsmijn „Hen drik" te F. e e r 1 e n aan den arbeid was, door plotseling uit het dak vallend gesteente doo- delijk getroffen. Van Boven was 35 j aar, gehuwd en vader van een kind. Hij as woonachtig te Rump en. TEGEN EEN BRUG GEREDEN Leuning dringt in auto Gistermiddag reed een auto, bestuurd door den heer J. Kn., hoofdinspecteur van een verzekeringmaatschappij, onder S mal broek bij Beilen in de richting Hooge- veen. Doordat de bestuurder door een paar voet gangers werd afgeleid vloog de auto uit de bocht en reed met groote snelheid tegen de brug over het Linthorst-Homan-kanaal. De leuning van de brug brak af en drong door tot achterin de auto. De daar gezeten mej. H. werd door de leuning getroffen en zwaar gewond. Hevig bloedend werd zij door om standers bevrijd. De geneesheer van het krankzinnigen-gesticht Beileroord verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het gesticht vervoerd werd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De zwaar beschadigde auto bleef boven het kanaal hangen. TWEE JONGE MENSCHEN VERDRONKEN Zeilboot omgeslagen op de Reeuwijksche plassen Derde inzittende gered Bij het zeilen met een jol op de Reeuwijksche plassen zijn gistermid dag een 21-jarig meisje en haar 25- jarige verloofde verdronken. Een 12- jarig broertje wist zich zwemmende te redden. De 25-jarige G. van der W. uit Woudsend en de 21-jarige Fopke V., zijn verloofde, uit dezelfde plaats, logeerden bij de familie W. te Gouda. Met den 12-jarigen zoon des hui zes ging het tweetal gislei middag naarReeu- wijk om te zeilen. Bij de „Elfhoeven" buur den zij een jol. Op de vraag van den booten- verhuurder of zij konden zeilen, antwoordde der W. bevestigend, iret de mededeïlmg dat hij in Friesland zelf een boot had. Met ideaal zeilweer trokken de drie de plassen op. Toen de jol zich ter hoogte van de doorvaart tusschen de plassen Elf hoe ven en 's-Gravenhoek bevond is zij ongeveer honderd meter uit den wal van de Groene Reede plotseling om geslagen. De drie inzittenden raakten hierbij te water. Mej. V. en de heer van der W., die niet konden zwemmen, verdwenen in de diepte. De jongen W., die wel de zwemkunst machtig was, trachtte zwemmend den wal te berei ken, doch werd intusschen opgepikt door den motorschipper Hulleman. Hoewel direct hulp kwam opdagen endoor de badjuffrouw van de zweminrichting werd gedoken naar de drenkelingen, mocht het niet gelukken iemand te ontdekken. Toen de politie en de geneesheer op de plaats van het ongeluk waren verschenen, begon men te dreggen en men slaagde er in mej. V., die onder het zeil van de boot bleek te zijn te recht gekomen, boven te brengen. Kunstma tige ademhaling mocht echter niet meer ba ten. De heer van der W. werd echter niet gevonden. Toen het dreggen zonder gevolg bleef is men de zegen gaan trekken, doch om half acht in den avond had men nog geen resultaat bereikt. Het stoffelijk overschot van mej. V. is naar het lijkenhuisje te Reeuwijk overgebracht. De jongen W., die er het leven afbracht, kon geen verklaring van het ongeluk geven. De boot sloeg in een oogwenk om en van zijn tochtgenooten heeft hij niets meer gezien. Ernstig motorongeval nabij Reuver Twee zwaar gewonden Op den Rijksweg te Reuver is gister avond op het nieuw geteerde weggedeelte een passeerend motorrijwiel geslipt en tegen een langs den weg staanden boom gereden. Het motorrijwiel werd hierbij geheel ver nield en de berijder alsmede de duorijdster werden tegen den grond gesmakt. Onmiddellijk na het ongeval passeerde een doktersauto. De dokter nam beide gewonden op en bracht hen in bewusteloozen toestand m zijn auto naar het ziekenhuis te Tegelen over. Hier bleek, dat de toestand van de bei de slachtoffers zorgwekkend was. De heer had verschillende fracturen en kwetsuren op^eloopen, terwijl de dame bij het ongeluk eenige hoofdwonden en een lichte hersenschudding had bekomen. Doordat de beide personen nog niet tot bewustzijn waren teruggekeerd, heeft men hun namen nog niet kunnen achterhalen. Wel is bekend, dat de bestuurder en de dame uit Maastricht afkomstig zijn en op weg wa ren naar Venlo. De heer is naar schatting 26, de dame 18 jaar. Ernstig verkeersongeluk te Eemnes Tienjarig jongetje onder vrachtauto geraakt en gedood Gistermiddag reed de familie de G., wo nende te Laren, per fiets van Eemnes naar Laren. De moeder reed voorop, achter haar het 10-jarig zoontje en daarachter de vader. Op het kruispunt MolenwegNaarderweg stond aan de linkerzijde van den weg een groentewagen, terwijl van den anderen kant een vrachtauto naderde, zoodat er slechts weinig ruimte was om te passeeren. De moe der wist er nog juist tusschen door te komen. Het zoontje evenwel, wiens aandacht was afgeleid, doordat een steen van een hoopje steenen, dat langs den weg stond, viel, loor de macht over zijn stuur en kwam der de vrachtauto terecht. De jongen vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Eemnes vervoerd. „Voor hen die vielen" Door een 35-tal jongelieden van het Nat. Jongeren Verbond, die op Texel kampeeren, hebben gister te Den Helder een krans gelegd bij het monument „Voor hen, die vielen". Electrische kabel doorgezaagd Gevaarlijke vergissing Woensdagmorgen was een werkman bezig in een put bij de Langevielebinnenbrug te Middelburg met. zooals hij meende, een buiten gebruik komenden telefoonkabel door te zagen. Men had hem echter een verkeerde aangewezen en zoo zaagde hij in een kabel van de electriciteit, waarop een stroom var 560 volt stond. Waarschijnlijk doordat een houten hand vat aan de zaag zat, L: de man ongedeerd gebleven. Wel ontstond brand door kortslui ting in een schakelkastje, dat tegen een paal der bovenleiding is aangebracht. Het kastje werd geheel vernield VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Op 'de Reeuwijksche plassen is een zeilboot omgeslagen, waarbij twee jonge menschen zijn verdronken Te Eemnes is een tienjarig jongetje onder, een vrachtauto geraakt en gedood. En zijn plannen in voorbereiding om jeug* dige misdadigers naar werkkampen te zeil den. Het Schaakt ournooi te NottingJiam4 "r De nationalisten in Spanje melden kleinè successen in de omgeving van Irun en San cebastian. In Warschau hebben besprekingen plaats gehad tusschen generaal Camelin en Pool sche leg er autoriteiten. Te Parijs is overleden Charles BenoisL oud-Fransch gezant te Den Haag. BELANGRIJK NIEUWS! Door invoering van ons tarief A ls hei mogelijk geworden i HEERENCOSTUMES, MANTELS èH JAPONNEN tegen 20 tot 40 pCL lageren prijs chemisch te laten reinigen. Tarief A moet speciaal worden opgegeven. PALTHE v Nisls riskeeren Palth. begwrm, (AdvJl MUGGEN ZOEMEN IN MEDEMBLIK De nieuwe legers zijn verschenen Bakkers produceeren slechts „krenten"-brood De deskundigen, die in Mei voorspel den dat de muggen, die rondom het IJs- selmeer in groote legioenen de bewoners het leven vergalden, spoedig zouden verdwijnen om in Augustus in nog groo teren getale terug te keeren hebben groot gelijk gekregen. InMedemblik zoemen zwermen muggen aan den Oos terzeedijk en maken de menschen het le ven zuur. Motorrijders moeten een stof bril dragen en mond, neus en ooren be schermen, terwijl het ongedierte zich dan nog tusschen de kleeren dringt. Automobilisten zijn gedwongen uitvoeri ge voorzorgsmaatregelen te treffen, zoo- als bescherming van den radiator door horrengaas en het aanzetten van de rui» tenwisscher. Straatlantaarns zijn als het" ware „hé- groeid" met muggen, de winkelramen wor den verduisterd. De bakkers kunnen slechts „krenten"-brood, d.w.z. brood met muggen fabriceeren. Wanneer zullen er afdoende maatregelen getroffen worden tot verdelging van het on gedierte? In Medemblik snakt men bijwijlen naar adem daar het buitenshuis zeer ris kant is de mond te openen. Muggen schijnen er namelijk zeer nieuwsgierig naar te -ijn hoe die er van binnen uitziet. Men zegt dat door verbetering van 'den vischstand in het IJsselmeer verbetering zal komen. Moge het dan de yisschen in het IJsselmeer wel gaanl Inbraak te Apeldoorn Bij Kreymborg en Co. Een agent van politie ontdekte sporen van een inbraak in het groote pand van de fir ma Kreymborg en Co. aan de Hoofdstraat te Apeldoorn. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat 's nachts inbrekers het gebouw zijn binnengedrongen en een groote partij heerenjassen en heerenmode-artikelcn heb ben ontvreemd. Een pakket heerenmode-ar tikelen, dat reeds was klaar gezet, hebben de inbrekers, vermoedelijk bij een overhaas te vlucht, achtergelaten. Het electrische kas register werd geforceerd. Een bedrag van tien gulden en. een flink bedrag aan postze gels werd ontvreemd. De waarde van het ge stolene loopt in de honderden guldens. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een glas-in-loodraam uit een der kleed kamers te breken, langs welken weg zij even eens weer verdwenen zijn. De Colorado-kever Groote gevaren dreigen De groote gevaren van den Colorado-kever heeft Groot Brittannië en Ierland er toe ge bracht de grenzen te sluiten voor de Belgi sche producten. In verband hiermede vreesde het Ned. Uit voer Controle Bureau dat getracht zal wor den om Belgische groenten en fruit via ons land naar Engeland te verzenden. Om deze reden is aan alle exporteurs van groenten- en fruit naar genoemde landen een schrijven gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op de gevaren die dreigen, indien zulks zou plaats vinden. Immers bestaat de kans dat dan ook onze export zal worden verboden. Daarom moet ook gelet worden op de cer tificaten van oorsprong die via de veilingen aan de exporteurs worden verstrekt, die dus alleen voor de Nederlandsche producten ge bruikt mogen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1