öpre*Vr marm WERK AKKERTJES DINSDAG U AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND De Nederlandsche belangen in Spanje Dagelijksche radio-verbinding met onze landgenooten vla de Phohi Naar wij vernemen 'heeft de directie de Phohi-ko rt egolfomroep het plan opgevat, om tijdens de onlusten in Spanje de zorg voor geregeld contact met de Nederlanders aldaar op zich te nemen. Aangezien het normale post-, telegraaf- en telefoonver keer geheel onzeker is, ligt het in de be doeling om via de Phohizenders, welke momenteel een reqjitstreeksohe communi catiemogelijkheid met Spanje openen, een dagelij ksche mededeelingendienst in he leven te roepen, waardoor onze landgenoo ten op de hoogte gehouden worden van de te hunnen behoeve door de Nederiamdsche regeering genomen maatregelen, alsmede over de door hen te volgen gedragslijn. Het plan houdt tevens in, dat door de Phohi dagelijks eenige bemoedigende woor den zullen gesproken worden tot hien, die onder de tegenwoordige tnoeilijke omstan digheden Nederlandsche belangen iin Spanje waarnemen. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens Gebrek aan voldoende bedrijfskapitaal Ten kantore van het Amsterdamsch Trustee's kantoor vergaderden gister de houders van 6 pet. obligatiën der Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaal- Zn., het voorstel om uitstel voor een half jaar van op 1 Augustus vervallen coupon te ver- leenen. Vertegenwoordigd was een aantal obliga ties ten bedrage van 160.000, recht geven- op 160 stemmen. Aangezien het quotum niet aanwezig was kondien geen geldige be sluiten worden genomen en was een tweede vergadering noodig. Deze werd bepaald op Maamdag 7 Sept. as. op dezelfde plaats en het zelfde uur. De voorzitter zeide alsnog ter toe lichting van het voorstel, dat dit is gedaan, omdat de debitrice ten ge volge van de tijdsomstandigheden gebrek heeft aan voldoende bedrijfs kapitaal, en dat ernstige onderhande lingen ter verkrijging van nieuw ka pitaal op dit oogenblik aan den gang zijn, doch haar beslag nog niet heb ben gekregen. Inmiddels is door eenige groote aandeel houders het voorstel gedaan om den termijn van uistel van betaling korter te 6tellen namelijk op vier maanden, ten 1 einde de directie gelegenheid te geven met voor obligatiehoudens aannemelijke voorwaarden te komen met dien verstan de, dat de trustee, indien Ihij daartoe, te m zijner beoordeeling, aanleiding vindt, de jjleening met achterstallige renten en kosten :„3kan opeischen voor dien datum. 3rij Aangezien de directie met dit emende- slfrlent accoord ging,, werd besloten hot bei Btel aldus geamendeerd op de vergadering 7 September te behandelen. ,Het Ned. Roode Kruis Ethiopië" iet boek van dr. Winckel verschenen Na de doctoren van Schelven en Veene- tl Idaas heeft thans ook de leider van de am- V lulance in Abessinië zijn ervaringen te boek mat [esteld. Met meer dan gewone interesse heb- _n J ien we van zijn bevindingen kennis geno- Dr. Winckel heeft een nuchtere kijk op le dingen. En hij weet ze te vertellen „met lach en een traan". Overal tintelt de hu- nor den lezer uit dit goedgeschreven werk ÏJ'egen. Onopgesmukt wordt de werkelijkheid medegedeeld. Pas in het vaderland terugge- eerd, bemerkten de leden van de ambulan- - .re, dat ze helden waren. Voordien waren ze itsiich hun heldendaden onbewust. Dr. Winckel hefertelt: „Nooit hebben we geweten uit wel hoek de gevaren dreigden en hoe zij zou- optreden. We geraakten soms klem zon- er het zelf te weten, zonder te beseffen, dat wje netten achter ons dichtsloegen. We ston- icjen telkens voor een voldongen feit. In het eheel niet onvervaard, met waarachtigen ingst leefden we letterlijk en figuurlijk voor- en het einde is altijd blij geweest. Nooit genlijk waren we helden, be- ilve in het trotseeren van ziek- 'iegevaa r". Over dat ziektegevaar (vlektyphus) schrijft - ij wat verder: De luizen bezorgden ons in jnze verbeelding de gevreesde ziekte, 's Mor- rustelooze nacht, stonden we n rel eens op met hoofdpijn, die om ons knel- als een bus. Door een koker zagen we in verte het werk liggen, dat onmogelijk zou taaJjn bij vlektyphius, die met zulk een hoofd- iilijn begon. Nieuwe angsten verdreven deze rees en aan het einde van den langen dag ichfcen we flauwtjes over het begin. Met deze beide voorbeelden is het boek in Dr. Winckel getypeerd. Geen opsmuk, een enkel overdreven woord. De beschei- Vi enheid van den echten heldengeest. Deze 46 3 ïannen deden hun plicht. En de gevaren amen ze op den koop toe. Zoo bevat deze reisbeschrijving tal van irdige bijzonderheden. Uit den aard der lak ook over het ambulancewerk in Abes- nië in het algemeen. Het is een zeer lezens- aardig boek. Het behoort tot de beste litte— ituur, die over de ambulance verschenen is. Volkomen terecht luidt de eindconclusie an Dr. Winckel: „Wij hadden hard gewerkt, ael leed gelenigd, onze best gedaan de Ne- irlandsche naam hoog te houden. In dat esef betraden wij Nederland, wat betreft nze uitrusting met de spreuk op de lippen: Tout est perdu, sauf Phonneur". Wat dat Laaitste betreft, is het einde toch >k weer blij geweest! Want dezer dagen is in groot deel van de uitrusting door de aliaansche Regeering bij het Roode Kruis 's-Gravenhage thuis bezorgd. Alzoo: eind goed, al goed! Het boek van Dr. Winckel en Dr. A. Ca- co Belmonte, want in feite hebben zij beide aze uitgave verzorgd, is rijk geïllustreerd serie prachtige foto's. Het boek werd jtgegeven bij P. N. van Kampen en Zoon ■V. te Amsterdam. jINDERSCHEIDINGEN emd Is tot officier In de Orde van - 3auF L. Stockmann te Arnhem; t j«na ls de aan de Orde van Oranje-N j srbonden ^-re-medaille In zilver aan: m 1erg >-• Den Haae: idem in hrnnn i ONVERDIEND VERWIJT De middenstand en het Kabinet-C olijn Wij hebben reeds eerder gezegd, schrijft het A1 g. Weekblad voor de Mid denstand, dat wij lang niet in alle op zichten met het regeeringsbeleid kunnen meegaan. Dit neemt niet weg, dat men rigens onder de zoo uiterst moeilijke stand igheden, waaronder ook de regeering heeft te werken, in zijn critiek gematigd en rechtvaardig moet zijn. Vandaar dat wij hieronder een opsomming geven van maat regelen, welke op aandrang der midden standsorganisaties tot stand kwamen en waarvan voor het middenstandsbedrijf ze ker een gunstige uitwerking mag worden verwacht: Wettelijke regeling van het uitverkoop- en opruimingswezen. Wettelijke regeling van het afbetalings contract. Wettelijke regeling van het afbetalings- bedrijf. Crisiscredietverleening voor buiten hun schuld in moeilijkheid geraakte midden- standsbedrijven. Staatsgarantie voor voorschotten aan kleine middenstanders onder borgstelling van daartoe speciaal opgerichte fondsen. Verbod van het verrichten van neven werkzaamheden en het uitoefenen van bij betrekkingen door overheidspersoneel. CrisishypotheekaflossingsweL Behoud van de Warenwet. Mogelijkheid van verlaging van Perso- neele belasting voor koffiehuizen. Ingediend zijn de volgende wetsontwer pen: Vestigingswet kleinbedrijf. Vereenvoudigde gerechtelijke inning van onbetwiste vorderingen. Beperking van vestiging van buitenland- sche zelfstandige ondernemers. Herziening der Drankwet. Wettelijke regeling van het automaten- Herziening der Zegelwet. In voorbereiding zijn: Herziening der Tabakswet. Herziening der Waarborgwet. Herziening der Omzetbelastingwet. Voorts herinneren wij aan de instelling van een ministerieele commissie, welke zich bezig houdt met het ontwerpen van een re geling nopens de samenwerking van over heidsbedrijven en installateurs,, zulks in zonderheid met betrekking tot de verkoop van verbruikstoestellen in de ruimste zin. Vergelijkt men deze beknopte opsomming met het Urgentie-program 1934 der drie Neder!Middenstandsbonden, dan moeten wij met dr. Lichtenauer in zijn bekend prae- advies getuigen, dat de regeering niet on willig is gebleken om gehoor te geven aan de wenschen van de middenstandsorganisa ties. Devaluatie? Verminderde aandrang De aandrang tot devaluatie, die tot voor korte tijd steeds groeiende was en vrij sterk werd, is sinds eenige maanden merkbaar aan 't verzwakken. Een fel voorstander er van als Dikaios, de economische medewerker van „De Tijd", heeft zijn aandrang losgelaten en overtuigd devaluïst als Prof. Kaag (Til burg) zou thans aan muntcorrectie een „sta dium van binnenlandsche conjunctuur-stimu leering" willen doen voorafgaan. Het zyn, schrijft „De Tijd", zoowel bij Dikaios als by Prof. Kaag sociale over wegingen, die hen voor muntcorrectie op dit moment huiverig maken: DE OLYMPISCHE SPELEN Het nummer 100 meter vrije slag zwem men dames, dat met zooveel spanning tege moet gezien is, heeft een groote verrassing opgeleverd. Dat dit nummer gewonnen zou worden door onze Hollandsche zwemsters, was te verwachten. Dat Rie Mastenbroek eerste zou worden ,was niet het meest waar schijnlijk, maar het kon toch! Maar dat Willy den Ouden 1 min. 7.6 sec. noodig zou hebben en daarmee als vierde eindigen, daar had niemand op gerekend. Toch is dai gebeurd. Rie Mastenbroek won werkelijk op een schitterende manier dit nummer en passant het Olympisch record op 1 min. 5.9 sec. brengend. Bij het keerpunt was ze nog achter bij de Amerikaansche en de Ar- gentijnsche deelneemster, die al een strijd om de leiding begonnen. Daarbij hadden ze echter buiten Rie gerekend, die een gewel dige eindspurt inzette en ondanks haar aanvankelijke achterstand 0.5 sec. eerder aankwam dan no 2. Willy den Ouden werd zooals gezegd, no 4, Tiny Wagner no 5. Kagchelland deed gisteren eveneens de Hollandsche vlag aan de middelste mast verschijnen, door als eerste te eindigen in het algemeen klassement der Olympia-jol- len. Bob Maas hield zich ook niet slecht en slaagde er in de derde plaats in het alge meen klassement te behouden bij de Star- klasse. Mr Carp bracht het niet verder dan de negende plaats in de eindstand bij de zes-meters. Haasman stelde bij het schoonspringen zeer teleur, wat wellicht aan zen-uwen moet worden toegeschreven. Bij de training liet hij tenminste vaak beter werk zien dan nu. Zoodoende eindigde hij bij de verplichte sprongen als twintigste van 24 deelnemers. Stam werd in zijn serie op de 400 meter vrije slag heeren "derde en viel daardoor uit. Voor het hockey tournooi brachten de Britsch-Indiërs Japan een zware nederlaag toe, die alleszins verdiend was. Buitenge woon fraai en geraffineerd spel gaven de Britsch-Indiërs te zien, waartegen de an ders toch heusch niet zoo zwakke Japan ners niets in te brengen hadden, zoodat ze met 9—0 het onderspit moesten delven. Hongarije sloeg Amerika met 31. Onze Hollandsche ploee komt morgen inde halve eindstrijd tegen Duitschland. De winnaar komt dan tegen de winnaar van de andere eindstrijd, Britsch-Indië—Frankrijk. We dui ven wel te voorspellen, dat Frankrijk het hier niet zal bolwerken. SCHAKEN HET TOURNOOI TE NOTTINGHAM De eerste ronde Euwe wint De uitslagen van de eerste ronde van het internationaal schaaktournooi te Nottingham luiden: Euwe wint van Rechevsky Tartakower remise met Capablanca Alexander verliest van Botwinnik. Winter remise met Sir Thomas Fine wint van Lasker. AijechinFlohr en Bogoljubow—Tylor afgebroken. muntcorrectie zou hebben te geschieden, op het oogenblik slechts academische waarde heeft, feezien het vaste besluit der regeering, den gulden te handhaiven en den steun, dien zij voor dat standpunt ongetwijfeld zal weten te vinden in het feit der half- geslaagde aanpassing. Het geheel gerestaureerde carillon van den St. Pancrastoren te Enkhuizen werd door, den stadsbeiaardier van Zwolle (links) gekeurd* Spaansche regeeringsvliegtuigen bombardeeren een door de nationalisten nabij Sevilla over de Guadalquivir gebouwde brug. De N.V. Waterleiding Oostelijk Gelderland te Doetinchem heeft aanbesteed het leggen van een hoofdbuizennat. in de gemeenten Gendringen en Wisch, met bijbehoorende werken. "Ingekomen 11 biljetten. Laagste in schrijvers W. A. v. d. Giessen te Rotterdam en W. Kok te Bergambacht voor f 28.750. Gunning aangehouden. DE AANBESTEDING VAN DE K.R.O.-STUDIO Naar men ons meedeelt, is de houw en verbouw van de K.R.O.-studio te Hilversum gegund aan den laagsten inschrijver den aannemer H. Fennis, te Bussum. ARBEIDERSWONINGEN TE ROOSENDAAL Het bouwen van 50 arbeiderswoningen aan de Stoopstraat te Roosendaal is opge dragen aan de firma M. Bakkeren en Zn. te Breda voor 85.950. LANDHUIS ÏE VUGHT Laagste inschrijvers voor den bouw van een landhuis te Vught waren A. v. Helmond en W. d. Leeuw ter plaatse, tegen f 10.900. REMMINGSWERKEN IN DE DIEZE Fa. P. Parel te Sliedrecht w,as tegen f 9300 laagste inschrijfster voor 't vernieuwen van 2 remmingswerken met plankieren in de kolk van de schutsluis te Crèvecoeur onder Empel. BESTRATING TE GINNEKEN 14 Aug. £us. heeft plaats de aaanbesteding van bestratings- en rioleeringswerk, enz. te Ginneken en Ravel voor een gedeelte van den Bavelschen Weg en een gedeelte van den weg Bavel-Ypelaar. Vergeet nooit een lakdoosje met "AKKERTJES" bij U te steken, want dan hebt Ge een onmisbaar middel bij U, als U onverwachts wordt ovenrallen door 'n kou, koorts, enz. WEGENAANLEG ZEVENBERGEN Laagste inschrijfster voor 't maken van 5,5 K.M. wegdek in asfaltbeton was fa. Hey- mans 'te Den Bosch voor f 46.340. Gegund. WONINGBOUW TE OUDER-AMSTEL Bij de aanbesteding te Ouder Amstel voor den bouw van 16 woningen aan 4 blokken voor de R.-K. woningbouwvereen. Ouder Am- stel en woningbouwvereen. Aemstelstede was ingeschrerven door Boere v. d. Bregge en Van Wengerden, resp. te Nieuwveen en Zevenbergen voor f 41.472. Het ongeval bij Culemborg Lijk van me]. Ulehake gevonden Het lijk van de bij het ongevaJ op de Lek te Culemborg zoo droevig om het leven gekomen 17-jarige mej. Ulehake is op de Achthovenschewaard bij A m e i d e aange spoeld. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats te Ameide vervoerd. Droevig ongeval Op ijzeren hek gevallen Gistermiddag is het 8-jarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekkerkerk op een ijzeren hek gevallen, waarvan een der punten in liet lichaam drong. Na verbon den te zijn is zij naar het Diaconessenhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij aan de be komen verwondingen is overleden. Twee ongevallen bij Heerlen Slachtoffers ernstig gewond In dp nabijheid van Heerlen hebben twee ernstige ongelukken plaats gehad. Zon dagmorgen is een auto, bestuurd door den heer van G. uit Sittard in botsing gekomen met een autobus. Hierbij werd de bus in de flank aangereden en zwaar beschadigd, evenals de auto. De heer van G. liep een schedelfractuur op. In bewusteloozen toe stand is hij naar het St. .Tosefziekenhuis te Heerlen vervoerd. Zijn toestand is naar om standigheden redelijk te noemen. Zondagavond stak zekere S. uit Lim ine 1, onder Kunrade, gemeente Voeren- daal, plotseling met zijn fiets den rijweg over. Een achterop komende au'to greep hem. S. werd met een enstige hersenschudding opgenomen en naar het Si. Josephziekenhu's overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. A NKLACHT TEGEN DE N.S.B. Een R.-K. ingezetene van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a Wetboek van Strafrecht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van Gods lasterlijke afbeeldingen, bij de politie aan gifte gedaan van de feit, dat in de N.S B.- sigarenwinkel „De Driehoek" te Amsterdam verkoop wordt aangeboden en in voor raad gehouden het geschrift „Wordt ook uw kerk een paardenstal?", waarin eenige Gods lasterlijke afbeeldingen staan afgedrukt» Feuilleton DIEDERIK VAN NIJENRODE Wat kan hem thans een gevangene schelen; zijn gedachten vertoeven bij geheel andere zaken en eenigszins gemelijk beveelt hij den man voor hem te brengen. Zonder zich zelfs te verwaardigen eenige vragen te stellen, beveelt hij den monni* weg te brengen en spoedig is zelfs het geheele voorval uit zijn gedachten verban nen, tot hij na eenige tijd getroffen wordt door de deemoedige houding van den monnik, die al spoedig door zijn waardig optreden eerbied afdwong aan zijn be wakers. Dat het eenig kind van den sjeik als hulpbehoevende zieke mecte in het kamp vertoefde, was al spoedig tot den eerwaar- digen man doorgedrongen en hij weet zijn oppassers te overtuigen van de ongekende geneesmethoden der Westersche christenen. Lang duurt het niet of hij wordt belast met de verzorging van het zieke knaapje. En op wonderbare wijze verpleegt hij het bijna stervend kind; geen moeder kon trouwer waken, kon zachter een verband leggen, kon liefdevoller de kleine pariënt behandelen. Het ontging den vader volstrekt niet, dat deze verzorging een heilzame invloed uitoefende op, hel gestel van zijn lieveling, die inderdaad zichtbaar beterde en zij *t dan ook na langen tijd, de gezondheid terug kreeg. Groote dank spraken langzamerhand 'de oogen, al verwaardigden de lippen zich nog niet een dankbetuiging te stamelen tegen den gehaten Christen. Helenius, de monnik merkte deze verandering wel op, maar wachtte zich wel, door te vroeg ingrijpen, het proces te verstoren. Eindelijk, toen de genezing een voldon gen feit was geworden, ontlastte zich het geprangde gemoed van den beproefden vader en stamelde zijn mond woorden van dank. „Waarmee kan ik U beloonen? De vrijheid krijgt ge natuurlijk terug, maar nooit za! men in de landen der Christenen kunnen zeggen, dat een hoofd der Turksche cohor ten zich ondankbaar heeft gedragen. Eisch dus een belooning, brave man!" „De beterschap van Uw kind is mij reeds een voldoende belooning, Edele Heer, maar wenscht gij mij één gunst toe te staan, veroorloof mij dan, dat één der gevangen Christenridders met mij de vrijheid deelc!" „Dat zij TT toegestaan! Kies zelf." Bevend van innerlijke ontroering, loen Helenius in het kerkerhol gebracht, daar in een niet te beschrijven toestand van ver vuiling en verwaarioozing den zoo ze begeerde ontdekte, kostte het boven-mer- schelijke inspanning niet uit de rol te vallen. Dat de keus op heer Diederik van Nijen rode viel, behoeft geen betoog, maar in welk een toestand trof zij haar gade aan? Uitgeput door lijden, ziek naar lichaam en geest, yersuft door het kerkerleven voerde zij haar echtgenoot met zich, maar... vrij! Eindelijk werden de inspanning, de vol harding, de opofferingen beloond. Weenend omarmde zij het menschelijk wrak, dat eens als fiere ridder aan haar zijde op den Nijenrode had geheerscht, dat eenmaal als strijder voor de christenheid ter kruisvaart was getrokken. Van herkenning zijnerzijds was geen sprake en ook zij besloot als Helenius hier de helper en redder te moeten zijn. Groote moeilijkheden vorderden nog he! vervoer naar Jeruzalem, maar eenmaal hier wist haar aangeboren vrouwelijk gevoel haar innige liefde alle bezwaren te over winnen en mocht zij dan ook eindelijk het geluk smaken haar echtgenoot volkomen hersteld te zien. Dat de dankbaarheid van heer Diederik tegenover den braven Helenius onbegrensd was, laat zich begrijpen en toen algeheel herstel tenslotte de terugreis van den ridder naar Holland niet meer in den weg stond, nam hij hartelijk afscheid van den braven monnik. Als gunst verzocht deze, dat Nijenrode de zorg voor een knaapje op zich zou nemen en dit verzorgen zou tot Helenius zich een maal op de burcht als gast zoude aan melden. „Dat ik nog eens als gast aan Uw post zal kloppen, staat vast, maar de tijd kan ik nog niet bepalen." „Steeds zult gij welkom zijn, brave vader onverschillig wanneer gii U ook melden zult en eeuwige dankbaarheid zult gij mijnerzijds steeds ondervinden." „Hoe zal Uwe reis naar Holland zijn, heter ridder; per schip of over land?" „De snelste gelegenheid is mij nog niet vlug genoeg; vurig .verlang ik naar mijn geliefde gade!" „God zegene Uw reis, Heer. en denk Uw belofte omtrent dit knaapje!" „Als mijn eigen zoon zal hij mij zijn, maar waarom gaat gij niet jn ons gezel schap mee over de wateren van de zee?" „Een heilige gelofte gebiedt mij te voet te reizen, maar ik beloof U, weerzien zult ge mij!" „Vaarwel dan edele vader; mogen alle heiligen U beschermen on Uw wegen cn volbreng Uwe belofte; nooit zult gij een meer gastvrij onthaal vinden dan op den Nijenrode!" Het kostte de moedige Helena boven- menschelijke inspanning niet in ontroering haar geliefden echtgenoot aan haar hart te drukken, maar zij bedwong zich bij het smartelijk afscheid en spoedde zich thans ook naar Holland, naar Nijenrode, naar eigen haard en huis, waar rust voor lichaam en geest was te vinden. Wij zullen haar op de moeitevolle tocht niet volgen, maar vermelden alleen, dat beiden na een voorspoedige reis het geluk mochten smaken na een afwezigheid van jaren de vaderlandsche bodem weer te betreden. Rusteloos reisde zij voort, gunde zich nauwelijks een noodzakelijk oponthoud en nog vóór een Hollandsch vaartuig de Kruis ridders aan wal bracht, was zij reeds aan gekomen in de Hollandsche gouwen. '(Slot volgt) WOENSDAG 1Z AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending, 10.00 en 11.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl» 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht en. „De Notenkrakers". 12.001.45 E. Wal is en zijn orkest. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 „Orvitropia". 6.30 RVU. Causerie „Zomer» genot". 7.20 Kamermuziek. 7.40 „Een kijkje op Schiphol". 8.00 Nieuwsberichten ANP en VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest, 9.15 RadiotooneeL 10.00 Nieuwsber. ANP» 10.20 „De Flierefluiters" en zang. HILVERSUM H 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. J. Douma, Geref. Pred. te Arnhem. 11.00 Concert door de jeugd koren der C.O.V. „Hosanna". 12.30 Orgel spel. 1.45 R'damsch Pianokwartet. 3.00 Uitz. v. h. Griff. Frysk Selskip. 4.00 Zang. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Chr. Muziekvereen. „Harpe Davids". 7.00 Berichten. 7.15 Ver volg concert. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuws ber. ANP. 8.15 Nationale avond. Spr. Ds. B. E. J. B i k, Herst. Ev. Luthersch Pred, te Enkhuizen. 9.25 Gram.pl. 10.00 Nieuws ber. ANP. 10.05 Vervolg concert. 10.20— 11.30 Gram.pl., hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Weensch Philly, Orkest. 1.05 Orgelconcert. 2.20 BBC- Variété-orkest. 3.05 Pianorecital. 3.35; Sted. Mil. Orkest. 4.20 Vesper. 6.5tf Operette-uitzending. 7.50 Trio. 8.20 Voor» dracht. 8.35 Populair concert. 10.20 BBC» Syimphonie-orkesL 10.55 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest^ 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamerorkest. 8.2(f Concert. KEULEN 456 M. 8.20 Boerenkapel en accor- deonduo. 9.20 Populair concert en Olym pisch nieuws. 12.20 Omroep-Amusements» orkest. 2.20 Gevar. concert en Olympisch!, nieuws. 6.20 Symphonieconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20? Orkest. 6.20 Pianorecital. 8.35 Reportage, 9.05 Gram.pl. 9.20 Symphonieconcert. 484 M.: 12.20 Orkest. 6.35 Trioconcert, 8.20 J. Schnijders orkest. 9.05 RadiotooV. neel. 9.05 Vervolg concert. ECONOMIE EN FINANCIEN i U.S. Steel-Corp. Afleveringen gestegen In Juli zijn de afleveringen 'der U. S« Steel Corp. die in Juni sterk waren ge-. daald, met 65.000 ton tot 951.000 ton toege» nomen. Vergeleken met de afleveringen in! Juli vam het vorige jaar, heeft die stijging 403.000 ton bedragen. De staal industrie werkt momenteel Op 72% van de capaciteit, hetgeen oen record voor de laatste jaren beteekent, Onze export-cijfers over Juli Een belangrijke toename voor radio- artikelen en gloeilampen In de afgeloopen maand is, evenals in vorige jaren, een belangrijke toe neming van den uitvoer van radio artikelen ingetreden, nl. van 2.182.000 in Juni tot ƒ2.558.000 in Juli. De uit voer van gloeilampen steeg eveneens en wel van ƒ327.000 tot ƒ457.000. Kunstzijde In Juli steeg de uitvoer van kunstzijden garens van 538.000 kg. tot 648.000 kg. tec waarde van 907.000 tot 1.085.000. De ge* middelde prijs daalde van f.68^ tot 1.67; per kg. netto. j. $922.000;. In het eerste kwartaal be droeg de winst $361.000 (vorig jaar 1.834.000). De Radio Corp of America heeft in het tweede kwartaal een winst vani $477.000 behaald, d.i. $0.52 per preferent aandeel, tegen 1.28 millioen of 0.03 pee gewoon aandeel in het voorafgaande kwar* taal. In het tweede kwartaal 1935 bedroeg de winet 671.000 of 0.73 per preferent aandeel. In het eerste halfjaar werd een winst behaald van $1.76 millioen of $0.01 per gewoon aandeel tegen $2.28 millioen of $0.05 per gewoon aandeel in het eerste halfjaar 1935, een en ander op basis van het huidige kapitaal. De Tidewater Oil Cy. 'declareert een speciaal dividend van 55 $-cent Op 11 Mei werd een kwartaals-dividend. yan 50 $-cent gedeclareerd. De bruto ontvangsten van 58 A m e r kaansche Spoorwegen over dn maand Juni wijzen een stijging aan van 17.4% tegenover Juni vorig jaar. De netto'a stegen met 45.3%. Nederlandsch Clearinginstituut Stand der clearing per 8 Angustus L. Stortingen in Nederland 128.393.000 123.816.70iJ waarvan bestemd voor: ra tall, vorderingen 17.577.600 16.955.80(1 halte: vr»je reken. Retchsbank 6.033.400 4.845.800 nieuwe onder de clea ring valL vorderingen 99.301.600 95.524.600 t. Uitbetalingen in Neder land op nieuwe vorde ringen (ln mindering komend van het bedrag 8.715.400 95.342.400 van storting: 253.961. Speciale verrekening tortlngen In Nederland tegen afgegeven rels- s&ldo d 367.800) Nederland alge- Uitbt Overgebracht rekening ,(1) Nog beschikbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5