Qieum |Cciït5rtjr (Hmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zend;..ó5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse bummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar lureauBreestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5854 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang Sbbertentitprtjjtn: Van 1 tof 5 regels 1.17'/> Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meerf 045 Voor nel bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 OPHELDERING BLIJFT GEWENSCHT Wij en na ons anderen, hebben ophelde ring verzocht over de aansporing van een bestuurslid van het roode vakverbond aan de werkloozen om tot gedeeltelijke huurbe talingsstaking over te gaan, indien strajts de huurtoeslag gehalveerd wordt. Kan deze aansporing door de beugel? Het feit valt niet te ontkennen, dat er in de roode vakbeweging en in de S.D.A.P. (wat hetzelfde is) altijd nog leiders en leden zijn, die telkens als de gelegenheid zich voordoet, hun hang naar directe actie toonen. Op de demonstratieve vergadering in Heerlen volgde een protest-meeting in Den Haag en daar werden nog erger revolutio naire woorden gesproken. „Het komt nu aan op de eensgezinde daad", zoo luidde de opruiende taal; er moeten straks spijkers met koppen geslagen worden. Echter, -de opwekking tot „dappere onge hoorzaamheid" bij de huurbetaling is niet het eenige element, dat de aandacht trekt. Ook wat betreft de houding van den Minis ter ging men in Den Haag verder dan in Heerlen. Meegedeeld werd, dat bij het over leg den Minister op deze dingen gewezen was en de indruk wordt gevestigd, als zou de Minister gezegd hebben: ga uw gang maar; ais de huiseigenaren recalcitrant wor den, zal ik mijn maatregelen wel nemen. Men „krijgt de indruk" wij herhalen deze manier van zeggen alsof de Minis ter dacht: als de huiseigenaren geen ge noegen nemen met de verlaagde huur, dan bouw ik goedkoope arbeiderswoningen en dan zal wel verdere huurdaling volgen. Is zoo de houding van den Minister en Van de Regeering naar waarheid getee- kend? We durven het niet te zeggen, maar de uitspraken in de kringen der roode vak beweging vestigen die meening. Daarom geldt ook daarvan: opheldering gewenscht. De Minister zal mededeeling hebben te doen van zijn standpunt in de besprekingen met de vertegenwoordigers der vakcentrales. Is. zijn houding juist ge- teekend, dan zou dit optreden een vreemde indruk maken Immers, dan zou de Regee ring, die het vaste-lasten-ontwerp introken daarmee altha-ns één motief voor huurver laging op zij schoof, het er nu op toeleggen om de huiseigenaars tusschen de steenen huurstaking en goedkoope woningbouw, te Vermalen. Voorshands kunnen we aan die opzet niet gelooven. De roode vakvereeniging en dA roode pers mogen eens weer een exclusief standpunt innemen, dat met de rechten en belangen van één bevolkingsgroep niet ge rekend behoeft te worden; van de Regee ring hebben we betere verwachting. Maar, die dient dan ook door verdere opheldering bevestigd te worden. HET MOEILIJKE PROBLEEM Is het misschien ongeoorloofd niet alleen aan de belangen van schatkist en werkloo zen, maar ook aan die van huiseigenaren te denken? Het zou soms wel zoo schijnen. Wie echter nimmer laakbare handelingen van gevoellooze „huisjesmelkers" in bescher ming genomen heeft, die heeft ook het recht Om als het pas geeft op de belangen van buiseigenaars te wijzen. Het probleem van de huurtoeslag is uiter mate moeilijk; en wij verstaan het, dat in het orgaan der Vrijz.-Democraten twee me dewerkers met elkaar discussieeren: de een •heeft'niets dan afkeuring voor de afschaf fing van de huurtoeslag; de ander yindt, tiat er veel voor te zeggen valt. Ook het R.K. Werkliedenverbond, dat an ders niet tegen krasse uitspraken opziet, nam eenige voorzichtigheid in acht. Het ver dedigde het standpunt, dat aan het bestaan de niet getornd mag worden, maar subsi diair zag het toch de mogelijkheid van af- fechaffing onder de oogen. Mocht de Regee ring voor eigen verantwoordelijkheid de huurtoeslagen wenschen af te schaffen (de toevoeging, dat die Regeering verantwoorde lijk blijft, is overbodig) dan had het ver bond althans eenige verlangens: b.v. Am- feterdam moest apart behandeld worden en tot huurverlaging zou de Regeering moeten dwingen. De bouw van goedkoope arbeiderswonin gen wordt hier niet genoemd. Hopelijk ge schiedt dat niet opzettelijk. Want deze sug gestie kan ons niet bevredigen. Ons dunkt deze bouw van overheidswege alsnog in strijd met de geest van de Wo ningwet. Deze wil de krotten afbreken, slech te woningen doen verbeteren en door het op schuivingssysteem de volkshuisvesting op hooger plan brengen. Dit is in do laatste jaren ongetwijfeld ge- fechied. Mag de overheid dit proces bevor deren, door woningen beneden kostprijs be schikbaar te stellen voor enkele bevoorrech ten en dat in een tijd, dat er duizenden wo ningen met lage huurwaarde leeg staan? Indien er gebrek is aan woningen met lager huurprijs dan het tegenwoordig minimum in de groote steden, dan is dat eenvoudig het gevolg van te hooge grond- en bouw kosten en deae oorzaak wordt niet wegge nomen door óf op de bouw óf op de exploi tatie geld uit de overheidskas toe te leggen ten behoeve van een klein percentage; noodgevallen laten we natuurlijk buiten be schouwing. In elk geval dient men een open oog te hebben voor het feit, dat vele woningen blij ven leegstaan, niet omdat de huur maar orr dat de woning te hoog is. Benedenwoningen en eerste etages vinden nog aftrek; de twee de etage wil men niet De huren van gemeente- en vereenigings- woningen zijn en worden verlaagd (den Haag heeft deze week een huurverminde- ring); het verlies daarvan wordt in laatste instantie door de gemeenschap gedragen. Maar is het dan billijk tot een huurstaking aanleiding te geven, terwijl directe en indi recte belastingen denk aan de verhoogde straatbelasting de positie der huiseige naren steeds moeilijker maken en van rente verlaging geen sprake is? Het probleem der huurverlaging is wel zeer moeilijk en het voornemen der Ré ring heeft zwakke kanten. DOOR DE HISTORIE BEVESTIGD „Hoe ouderwetsch het ook klinken moge, voor ons gevoel is het niet anders: de be oordeeling van hetgeen er in een mensch is aan werkelijk mee-voelen voor zijn min derbedeelden natuurgenoot hangt voor ons alléén af van hetgeen die mensch uit zijn eigen zak pleegt te offeren voor die andé ren, die minder hebben dan hij. De bereid heid om uit eigen middelen te helpen, be wijst in dit opzicht alles. De bereidheid om de publieke kas aan te spreken niets. Wij hebben weldoeners gekend, die op de be- stuursstoel, als zij over de openbare mid delen moesten beschikken, van een voor ons onbegrijpelijke hardheid waren. Wij hebben ook het omgekeerde gezien". Dit is geen citaat uit ons eigen blad, bijv. uit het jaar 1919 of daaromtrent; maar men kon het lezen in de roode pers van 8 Augustus 1.L, als begin van een artikel dat onderteekend was met de bekende ini tialen A.B. K. Het is een allermerkwaardigste uitspraak, wélke* wé daarom hier ter plaatse even vastleggen. Men neme er nota van en ont- houde deze bekentenis. De bereidheid om de publiek kas (voor de leniging van maatschappe lijke nooden) aan te spreken, zegt niets. Hoe vaak zijn onze menschen in vroeger jaren uitgejouwd, wanneer zij het waagden déze stelling te poneeren? Hoe vaak heeft, men ons van persoonlijke hard heid beschuldigd, wanneer we weigerden voor één of ander mooi doel gelden uit de openbare kas beschikbaar te stellen; om dat we zeiden, wat A.B. K. thans schrijft: het werkelijk meevoelen met anderen blijkt alleen uit hét offer, dat men zelf brengt; weldoeners op kosten van de gemeenschap zijn de ware broeders niet. En voorts: wij hebben ook het omgekeer de gezien; dat n.l. zij, die een bijdrage uit de overheidskas weigerden te geven, de eigen middelen royaal ter beschikking stel den. Waarmee we natuurlijk volstrekt niet willen zeggen, dat het immer zoo was; en waarmee we ook niet willen ontkennen, dat eigen hardheid en schraperigheid soms de toon aangaf hij het vaststellen van wat de overheid zou kunnen doen. Tot zoo dwaas betoog hebben we ons nooit laten verleiden. Alleen maar, we on- derstreepen nadrukkelijk, dat de royaliteit ten aanzien van de publieke geldmiddelen in geen enkel opzicht iemand tot een wel doener maakt Gelukkig, dat de lezers der roode pers een enkele maal zulke ouderwet- sche waarheden in hun eigen krant onder de oogen krijgen. De wijziging in Se steunregeling Wethouders van groote gemeenten beraadslagen De wethouders voor de sociale aange legenheden der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht cn Haar lem hebben gister ten stadhuize tc Am sterdam, onder voorzitterschap van wethouder F. van Iffeurs, een conferen tie gehouden over de door den Minister van Sociale Zaken aangekondigde wij zigingen in do rijkssteunregeling voor werkloozen. Naar aanleiding van de gevoerde beraadslaging werd eenstem mig besloten, telegrafisch den Minister van Sociale zaken te verzoeken op zeer korten termijn een onderhoud aan de gezamenlijke wethouders toe te staan. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., Hoofdagente van de N.V. Rotferdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 14 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Sibajak". den 13den dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.25 van Rotterdam D.P. en om 17.22 .van Roosendaal zal .ver trekken, DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR ZWITSERLAND Een telegram aan President Lebrun De reis naar Weissenburg H.M. de Koningin en Prinses Juliana zijn Zaterdagmorgen uit Hohwald vertrokkenen arriveerden 's middags te Bazel. Van hier uit werd de reis verder gemaakt in hét witte salonrijtuig, dat in den trein Bazel— OltenBernInterlaken werd gehaakt en om half drie arriveerde het vorstelijk ge zelschap in Bern, waar eenige leden van h.et Nederlandsch gezantschap ter begroe ting aajawezig waren. Op het perron, waar het in verband met het bijzonder mooie weer zeer druk was, werden de Vorstinnen niet herkend. Van Bern uit is Prinses Juliana met een dge] van het gevolg per trein door gereisd naar Spiez aan het Thunermeer, waar een door de Zwitsersche poste rijen ter beschikking gestelde auto ge reed stond, welke het gezelschap naar Weissenburg bracht. H.M. de Koningin maakte in ..gezel schap van den Nederlandschen gezant den tocht per auto. Waarschijnlijk zul len de beide Vorstinnen tien tot veertien dagen in het Kurhaus verblijven. Als een belangwekkende bijzonderheid weet het „H.blad" nog te melden, dat de bevolking van het dal, waar H. M. de Ko ningin Zich op het ©Ogenblik ophoudt, vol gens de overlevering uit het Noorden af komstig zou zijn. Er wordt beweerd, dat zij haar oorsprong in Zuid-Zweden vond, ande ren meenen .echter in Oost-Friesland, zoodat zich in dat geval nog een zekere stamver wantschap met het Nederlandsche volk zou voordoen. De sage wil, dat de voorouders der tegen woordige bewoners, die destijds van de Al pendalen bezit namen, jaarlijks uit hun graf opstaan om in eindelooze rijen hun geboorteland aan het meer op te zoeken. Met machtig gedruisch zou dit spookachtige leger, zoo vertelt de sage verder, van de hoogste Alpentoppen door het Simmental trekken. Wanneer deze stoet de lage landen de zee bereikt heeft, keert zij langs den zelfden weg terug en aldus wordt de om geving van Weissenburg het gebied, waar het leger van Oost-Friezen jaarlijks wordt waargenomen. Men noemt dit romantische voortbrengsel van de volksfantasie deltFrie> sénzug" en den weg, welken deze geesten volgen, is in geheel Zwitserland bekend als de „Friesenweg". Vele dichters hebben Telegram aan President Lebrun De Fransche bladen melden, dat H.M. de Koningin aan President Lebrun het volgen de telegram heeft gezonden: „Op het oogenblik, waarop Ik den gast vrijen Franschen bodem verlaat, voel Ik Mij gedrongen, meneer de President, U meJe te deelen, hoe zeer het Mij verheugd heeft, eenige weken in de Vogezen door te bren gen. Ik zal de aangenaamste herinnerin gen aan de prettige dagen in deze mooie streek bewaren. Wilhelmina". President Albert Lebrun heeft hierop tele grafisch het volgende geantwoord: „Het verheugt mij ten zeerste, dat Uwe Majesteit zulke aangename herinneringen aan Haar verblijf in Frankrijk medeneemt; en ik breng U mijn dank voor Uw vriende lijk telegram en mijn eerbiedige groeten. Albert Lebrun". M. L. Honnerlage Grete 90 jaar Oud-Burgemeester van Schiedam De heer M. L. H on n er lage Grete, oud-Burgemeester van Schiedam, is dezer dagen 90 jaar geworden. Aanvankelijk was de heer Honnerlage Grete werkzaam in het distil lateursbedrijf. In 1893 werd hij lid van de Kamer van Koophandel, waarna in 1899 zijja verkiezing volgde tot lid van den gemeenteraad, gevolgd door zijn benoeming tot wethouder van onderwijs in 1903, welke functie hij heeft bekleed tot 1910. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot burge meester als opvolger van burgemeester A. Brants. Op 72-jarigen leeftijd, in 1919, heeft de heer Honnerlage Grete zijn functie neer gelegd, waarna hij zijn geboorteplaats yer* "et en zich te Breda vestigde. De heer Honnerlage behoorde o.m. tot de oprichters van de Kon. Mannenzang van Orpheus, was directeur van het zangkoor In honorem Dei en lange jaren bestuurslid van de afd. Schiedam der Mij. tot bevorde ring der Toonkunst. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het werkkamp „De Kuil" Te Beekbergen Ingericht Te Beekbergen bij Apeldoorn is het negende werkkamp van den centralen raad voor werkloozen, gesticht op initiatief van Kerken voor practisch Christendom, inge richt Het draagt den naam van De Kuil en is het eerste Vrijzinnig Christelijk werk kamp. Er kunnen 100 jongens plaats vinden. Woensdagochtend om 11 uur zal de heer Meyer de Vries als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken het werk kamp officieel openen. Bij deze plechtigheid zullen als sprekers optreden de heer D. Gos- ker, loco-burgemeester van Apeldoorn. Mr. R. Baelde voor de Vrijz. Chr. Jeugd-Centrale. de heer Hemmers voor den centralen raad van kerken en een afgevaardigde van de Vrijzin nige Jeugdbeweging. AMBTENAAR GEARRESTEERD TE MAASSLUIS Malversaties over vele jaren Betreft een bedrag van f 2600, Naar Zondag bekend geworden is, heeft de politie te Maassluis ge arresteerd den commissaris van het loodswezen aldaar, de heer C. S., die verdacht wordt van fraude. Bij een onlangs gehouden controle der boeken bleek, dat er eenige onjuistheden in de administratie waren. Een op zichzelf klein bedrag kon niet worden aange zuiverd. Toen tfien de politie in de zaak betrok, kvvam al spoedig aan het licht, dat de com missaris van het loodswezen gedurende vrij wel zijn geheele ambtsperiode in Maassluis, dus vier a vijf jaren, kleine verduisteringen 'heeft gepleegd, waardoor thans een bedrag van ,f 2600 vermist wordt. Het betrof be dragen die de loodsen bij den commissaris afdroegen en die hij onder zijn beheer had. Het geld werd ten eigen bate aangewend De heer S. zal morgen voor den Officier van Justitie te Rotterdam geleid worden. Waar de heer S. als een volkomen be trouw ambtenaar bekend stond, heeft zi]n arrestatie te Maassluis groot opzien gebaard HEVIGE VECHTPARTIJ TE OSS Twee families slaags geraakt Gisteravond omstreeks 10 uur heeft in de Arendsvlucht te O s s een ern stige vechtpartij plaats gehad tus schen de families S. en Van G. Er was ruzie ontstaan door het uitleenen van een dekkleed, dat door de fami lie va,n Van G. was ter leen gegeven. Toen 'mej. Van G. zich gisteravond naar den heer S. begaf om het kleed terug te krijgen, werd niet onmiddellijk aan haar verzoek voldaiïn. Een korte woordenwisse ling volgde, waarna mej. Van G. naar huis terugkeerde. Niet lang daarna bracht de heer S. persoonlijk het kleed naar Van G. terug. Hierbij kwam het weer tot woorden, nu tusschen den heer Van G. en den heer S. Al dra waren zoo eoed als de beide heele families aan het krakeelen. Het bleef niet hij woorden. Er ontstond een handgemeen, waarin zoowel tusschen het zwakke als het sterke geslacht rake klap pen werden uitgedeeld. De zoon van den heer S. merkte plotseling, dat hij door een scherp voorwerp in de borst was getroffen en hij vluchtte daarop zijn woning bin nen. Kort hierna trokken beide families zich terug in hun woningen. De 20-jarige S. had intusschen het bewustzijn verloren. Telefonisch werd de gemeente-politie ge waarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was en een onderzoek naar het voorgeval lene instelde. De politie vond termen om over te gaan tot aanhouding van den 21- jarigen Van G., die naar het politie-bureau werd overgebracht. Hier werd hem een verhoor afgenomen. Hij ontkent echter alle schuld. Het scherpe voorwerp had ook zijn sporen achtergelaten in de klee- ren van de dochter van S, welke danig ge havend warem Dr. Wasmann, die den jon gen S. geneeskundige hulp verleende, con stateerde twee steekwonden in de borst en een in den arm. Om half elf was bij den gestokene het bewustzijn nog niet te rn ffrfVoovH Opperwachtmeester Mintjes gaat heen Binnenkort zal de brigade der Kon. Mare chaussee te Oss een grondige reorganisa tie ondergaan. Deze bereden brigade zal vervangen worden door manschappen te voet, waardoor velen moeten worden over geplaatst naar elders. Ook voor opperwacht meester Mintjes- is overplaatsing noodzake lijk, omdat hij tot de bereden marechaussee behoort. Hiermede gaat een der meest ver dienstelijke figuren van de Ossche mare- chausseebngader die veel verdienstelijk werk heeft geleverd, vertrekken. Ofschoon opperwachtmeester Mintjes zich niet op den voorgrond stelde, weet toch iedereen dat hij de man is geweest, die door zijn organisatie talent kon bewerkstelligen dat de bestrijding der Ossche criminali teit zoo doeltreffend ten uitvoer werd ge bracht. Jongen verdronken in zee Het vierde slachtoffer Omstreeks half vijf is gistermiddag in de Kruininger Gors te Oostvoorne dus niet aan het officieele badstrand de 15-jarige W. Verhagen uit Rotterdam ver dronken. Dit is reeds het vierde verdrinkingsge- val dat dezen zomer daar plaats vond. De jongen, die met zijn moeder, zuster 1 zwager verblijft in een tent op het strand, sloeg plotseling achterover voor de oogen van zijn familie in de diepte. Op het oogenblik, dat hij zich te water begaf, was het evenals bij vorige verdrin- kingsgevallen laag water. Ofschoon zijn zwager, die een uitstekend zwemmer is, zich onmiddellijk te water begaf, is het niet mogen gelukken het slachtoffer boven te brengen. Het lijk is tot dusver nog niet gevonden. Nadrukkelijk wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het gevaar bij laag water op het strand langs de Maas langs de Krui niger Gors te water te gaan. Bij laag wa ter is op een afstand van ca. 5 meter reeds een diepe vaargeul van drie vier meter diepte, DE ZOMER KWAM „Doet" hij ons land, of blijft hij voorloopig? Een welwillend lezer, „die onbekend wenscht te blijven", zendt ons een duchtige reprimande over de uitdrukking, dat het weer in Juli „bestendigslecht" is weest. Foei, dat mogen wij niet zeggen: weer is altijd goed, alleen de menschen zijn slecht. En wanneer we weer zoo iets schrij ven, zoo dreigt deze lezer (of lezeres?), dan gaat hij een krant lezen, waar de barometer altijd op „goed weer" staat, óf een andere krant, die predikt, dat de menschen goed zijn, maar de omstandigheaen vaak slecht. De logica ontgaat ons, maar het dreige ment luidt aldus. Er ernstig op in te gaan, zou ons niet onaangenaam zijn; maar het zou o.i. niets baten. Daarom getuigen we thans met al het vacantie-genietend publiek men ziet, dat we ruim van hart zijn, want de schrijver „genoot" zijn vacantie onder Andere weers omstandigheden dat het nü heerlijk zomerweer is, met een temperatuur van een behoorlijke en bekoorlijke Augustus maand. De groote vraag is nu maar, of de zomer ons land even „doet", zooals een haastige Amerikaan een vluchtige trip maakt naar Marken en Monnikendam, Den Haag en Philips en dan zegt, dat hij Holland daan" heeft; dan wel of het weer gedu rende de rest van Augustus bestendig, goed, d.w.z; mooi zal zijn, natuurlijk niet al te warm, maar vooral droog en zonnig; mensch is niet gauw tevreden en heeft at licht iets te klagen. Wat zal het Haagsche gemeentebestuur glunderen over het mooie weer. Omdat Scheveningen dan bezoek trekt; ja, ook daarom. De badplaatsen vooral hebben wel wat zon noodig. Daar doet de zon alles. Maar daarom niet alleen. Tegen veler ver langen in heeft het gemeentebestuur schoolvacanties versohoven naar Augustus en wanneer deze maand nu eens mooi weer geeft, dan zal men het wijs beleid van de magistraat prijzen en al licht vergeten, dat men eenige jaren geleden voornemens was Juli tot vacantiemaand te promoveeren, omda.t het toen in Augustus doorloopend Hoe het zij: thans was het weer in Juli óók goed, maar ongunstig voor vacantie- menschen, ongunstig voor de landbouw en dós klaagde men over slecht weer. En thans schijnt de zon, zij het zoo nu en dan tóch achter de nevels, en daarom spreekt men van goed, heerlijk weer. Moge het nog eenige dagen zoo blijven; d.w.z. iets meer zon, dan we op dit oogen blik hebben, hoewel het morgenweerbericht spreekt van meer warmte.en meer kans op onweer. Er dreigt wel iets, maar de wind is nog al hoog en dat is een goed teeken. In elk geval, wéés dankbaar voor wat we thans, hetzij op reis, hetzij thuis kunnen en mogen, ik zou haast zeggen, moeten ge nieten; want in de ware genieting komt ook de ware dankbaarheid uit jegens God, die ook dit goede schenkt. Fabrieksbrand te Schiedam Veel waterschade Gisteravond omstreeks half zeven ont dekte een surveilleerend agent van poli tie brandverschijnselen in een opslag plaats der firma J. Jacobs, staande aan de Westerkade 2b te Schiedam. De opslagplaats, die gelegen is in de be nedenverdieping was gevuld met ver schillende grondstoffen voor het ver vaardigen van borstels en kwasten, zoo als teer, hars, olie en andere ingrediën ten, die het vuur een welkome prooi boden. De agent' waarschuwde onmiddellijk 'de fabrieksbrandweer van de naast de kwas- tenfabriek gelegen breeuwwerkfabriek. Deze snelde toe en ving aanstonds het blus- schingswerk met eenige stralen aan. De eveneens gealarmeerde Schiedamsche brand weer rukte met groot materiaal uit. Twee motorspuiten, een babyspuit en een ladder wagen haastten zich naar de brandende fa briek. Door de sterke rookontwikkeling was de vuurhaard zeer moeilijk te bereiken. Met twaalf stralen werden groote hoeveel heden water in het vuur geworpen, zoodat men na een half uur den brand onder de knie had. In het fabrieksgebouw, waar een dertigtal personen werk_vindt, was bij het uitbreken van den brand niemand aan wezig. Over den oorzaak van den brand tast men in het duister. De benedenverdieping, waar het vuur 't eerst is gezien, brandde geheel uit, terwijl de kantoorlokalen goeddeels een prooi der vlammen zijn geworden. Het naar boven doorslaande vuur heeft in de zoldering van de tweede verdieping een gat gebrand, zoo dat de brand een oogenblik uitslaand is geweest. De schade, welke door het blusch- water is aangericht, is naar sehattincr groo- ter dan de brandschade. Om half acht kon de brandweer inrukken. DE GROOTHANDELSPRIJZEN In Jnli gestegen Blijkens mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het indexcijfer der groothandelsprijzen voor afgewerkte producten 65 9 pet., of wel 0.3 pet. hoogai dan in Juni. Het algemeen indexcijfer be droeg in Juli 62.3 of 1.1 -pet. hooger dan in Juni. Voor voedingsmiddelen viel een stij ging sedert Juni te constateeren met 2.2 pet tot 66.2 pet..en voor grondstoffen met 2.6 pet. tot 47 pot. Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakverf. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De exportcijfers over Juli laten een belang rijke toename voor radio-artikelen en gloei lampen zien. De wethouders van de groote gemeenten hebben beraadslaagd over de wijziging in de steunregeling. Te Oss heeft gisteravond een hevige vecht- plaats gehad. Te Maassluis is een commissaris van het loodswezen gearresteerd in verband met malversaties. Om de stad Badajoz, aan de Spaansch- Portuqeesche grens, wordt thans verwoede strijd gevoerd. Santander zou geheel in han den der nationalisten zijn. Te Antwerpen trekt een groot munitie transport de aandacht,, dat met een Neder landsch schip zal worden vervoerd, vermoe delijk naar Spanje. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—120012. (Adv.) DE SJALOTTENTEELT OP GOEREE Men schrijft ons: Voor de verbouwers van sjalotten op de zandgronden te Ouddorp (Z.-H.) ziet het er niet erg rooskleurig uit daar het pro duct laag in prijs is, n.l. van 22V2 cent per kilo. Aangezien de telers nu al enkele malaise-jaren moeten doormaken, staat het te bezien of de sjalottenteelt op den duur nog wel loonend is. De aanslag te Alphen a. d. Rijn Beide verdachten tot vijf jaar veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage deed hede^ uitspraak in tie zaak van den moordaanslag op den 37-jarigen chauffeur der El-Tax W. P. G. van L. te Leiden. De aanslag had plaats onder Alphen aan den Rijn in den nacht van 25 op 26 Mei 1.1, toen de chauf feur twee Duitschers. die hij van Leiden naar Alphen vervoerde, bij de scheepswerf de firma Kempers uit den wagen liet. waar op, bij een oneenigheid over de betaling van den rit, een der passagiers den chauffeur met een hamer op het hoofd sloeg. De beide verdachten, de 22-jarige monteur E. B., uit Celle (bij Hannover), die reeds eenige jaren te Noordwijk woonde, en de 27-jarige metselaar W. S., eveneens uit Ceile, werden onder Nieuwkoop door de politie aldaar gearresteerd. De rechtbank heeft beiden veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (eisch 6 jaar) op grond van diefstal van een auto, voor afgegaan door geweldpleging, in vereeni- ging. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd in vollen gang is eri velen onzer lezers de krant aan hun va- cantie-adres willen ontvangen, verzoe ken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie s c h r i f t e 1 ij k op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacanti e-adres, de data van begin en einde der va cantie. Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten, welke V/2 cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk qelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1