De Spaansche burgeroorlog Met f8000.-een vast inkomen van f25.- per week Woningbureau VISSER Go. Voor vestiging te LEIDEN WONINGBUREAU L. F. KRUIJT Woningbur. MOOI TUINDORP SUKRISTOL ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HOE HET GROEIDE Onder den druk der omstandigheden, nu de burgeroorlog in Spanje reeds enkele weken woedt, gaat de vraag meer en meer klemmen, hoe het in dit land toch tot zulk een verbijsterende chaos is gekomen. Wat zijn de kwalen, waaraan deze staat is te gronde gegaan; langs welke etappen is men belandt bij de verwildering, die thans op zulk een afgrijselijke wijze om zioli heen grijpt? Spanje is in vele opzichten een uitzonde- ringsland in het westen van Europa. Niet alleen geografisch, met zijn dorre hoogvlak ten en bergketenen, zijn onbevaarbare rivie ren en vruchtbare valleien en kuststrooken is het vol innerlijke tegenstellingen, ook wat zijn bevolking betreft is er niet veel eenheid te bespeuren tussohen Basken, Castilianen en Zuid-Spanjaarden, in welke laatste het donkerder bloed der Mooren nog immer na werkt, Daarnaast is er de kwaal van het grootgrondbezit, welke- wellicht op een bo dem, die zulke schrale akkers biedt, moei lijk is te omzeilen, doch uie toch de onte vredenheid laat aanwakkeren onder een be volking die over democratie hoort spreken, zonder dat zij zich van de portée der dingen heeft lecren rekenschap geven. Want Spanje dat eeuwenlang katholiek is geweest, ge- lieel onder de macht van den monnik en den priester, heeft nimmer zelf. landig lee- ren denken. Het onderwijs verkeert er in een hopeloozen toestand; het volk is achter lijk omdat het voor meer dan de helft nim mer lezen en schrijven heeft geleerd. Welk een arbeidsveld voor den charlatan en voor iden agitator! Deze enorme onwetende massa is het ook, 'die de verrassende omm -zwaaien in de Spaansche politiek heeft mogelijk gemarkt Toen koning Alfonso zijn fascistisch avon tuur begon met wijlen Primo de Rivera ge schiedde dit wellicht, om eindelijk uit de politieke en sociale impasse te geraken, waarin Spanje sedert lang verkeerde. Doch de trotsche en koppige Spanjaard verdroeg „gebit en toom" slecht. Na Primo's val hadden in April 1931 de gemeenteraadsver kiezingen plaats, en deze brachten aan de republikeinen zulk een opzienbarende meer derheid, dat adel noch geestelijkheid kans zagen, de val van de dynastie te voorko men: Bourbon had het land te ruimen. Had de republiek de mannen bezeten, in staat, toen den opbouw ter hand te nemen, wellicht zou het verloop der historie minder Jragisch zijn geweest. Doch het fundament ivoor hechte constructie ontbrak. Men moest revolutiebouw leveren, want het volk wenschte ervan getuige te zijn, dat er spoe dig iets gebeurde. Het groot-grondbezit werd ontbonden, een monarchistische revolte werd bloedig onderdrukt, de autonomistische be weging van Catalonië kreeg armslag, doch dat was dan ook alles, wat er onder dit bewind plaats greep. Het volksohe ongeduld wierp, in 1933, op nieuw het roer om.' Thans had rechts de macht in handen, en op zeer overtuigende manier. Het bewees echter, evenmin als links in staat te zijn het land te activeeren. De politieke tegenstellingen werden door on verstandige maatregelen noodeloos ver scherpt; het tenietdoen der Catalaansche autonomie werkte als een bitere pil; de ter reur tegen de linksche leiders, die verban nen werden of gevangen gezet, deed de deur dicht. De verkiezingen van Februari 1936 gaven het schouwspel van een weeg schaal, die nogmaals doorsloeg. Dank zij de [vorming van een volksfront, waarin al wat links was zich vereenigde, gaf de nieuwe Cortes de volgende samenstelling te zien: 1-18 rechtsche, 263 linksche en 62 centrum zetels. Ontleent men de samenstelling van die linkerzijde, dan treft men daarin om streeks 150 burgerlijke democraten en 110 socialisten en communisten aan. De laatsten brachten het zelfs niet verder dan tot 14 zetels. Hoe is het dan le verklaren, dat de com munistische invloed in Spanje heden ten dage zoo groot wordt geacht, dat hij een be dreiging vormt voor West-Europa? Het is wederom de overgroote, analfabetische mas sa, die als de slecht gestuwde ballast in het ruim van een schip aan het rollen is ge raakt. waardoor de huidige gevaarlijke even Wichtsverstoring is ontstaan. Het is geheel onjuist, te beweren, dat de gruwelen, welke tlians in Spanje plaats hebben, aan de revolte van militair, monar chist en fascist te wijten zouden zijn. Wie zóó spreekt, kent Spanje's recente geschie denis niet. Op 26 Juni werd in de Cortes door den politicus Gil Robles aan de volks- frontregeering verweten, dat er anarchisti sche toesttanden in het land bestonden, waartegen zij niet opgewassen bleek. Hij las, ter ondersteuning van deze opinie, 'n lijstje rvoor, waarin een opsomming was opgeno men van al de gruwelen, die van 16 Febr. tot 15 Juni j.l. hadden plaats gehad. In die periode werden o.a. 160 kerken vol komen verwoest, 2öl gedeeltelijk vernield. Gedood werden 269 personen, gewond 1287. Er hadden 215 verijdelde aanslagen plaats, 138 roofovervallen, 113 algemeene en 228 ge deeltelijke stakingen. Bovendien werden er 10 dagbladbureaus verwoest en meer dan 200 bomaanslagen gepleegd. Ook andere rechtsche Cortesleden verhie- yen hun stem tegen de regeering. Met welk resultaat? Er word een motie van vertrou wen door de linkerzijde ingediend, met 207 stemmen vóór engéén tegen, daar da geheele oppositie de zaal verliet De moord op Calvo Sotelo is ongeveer een maand later gevolgd, als een uitroepteeken achter deze gruwellijst. Is het te verwonde ren, dat er thans met verbittering door alles wat zich nationalist noemt gestreden wordt, om Spanje althans den schijn terug te geven, een beschaafd land te zijn? Kort Nieuws Tengevolge van een tyfoon is een Ja- pansch schip bij het Pratas-eiland in de Chineesche Zee gezonken. Een te hulp ge snelde Japansche torpedojager constateer de, dat van de 240 opvarenden 64 om liet leven waren gekomen. In den Kaukasus heeft een aardver schuiving een tweetal bergdorpen wegge vaagd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest dat het zeer hoog is. CEUTA EN ALGECIRAS GEBOMBARDEERD Franco wordt hoofd der nieuwe regeering Gistermorgen hebben de Spaansche kruisers .Jaime I" en „Libertad", be nevens een tweetal torpedojagers, die eveneens de Madrileensche regeering zijn trouw gebleven, in de Straat van Gibraltar geopereerd en verschillende kuststeden gebombardeerd. De schepen voeren eerst langs de Afrikaansche zijde der Straat, alwaar Ceuta en de kustbattarijen hevig werden bestookt. De Jaime I" scheidde zich vervol gens van de rest van het eskader en deed een aanval op de stad Tarifa, westwaarts van Gibraltar en Algeciras gelegen, terwijl de overige schepen den kruiser in den rug dekten. Het bombardement uit het scheeps geschut scheen niet zonder uitwerking te blijven, daar verscheiden batterijen op de kust het vuur staakten. Terwijl de kleinere schepen in het midden in de Straat van Gibraltar heen en weer kruisten, zette de „Jaime 1" koers naar Alge- ciras.opende een hevig vuur op de stad, voer tenslotte tot in de onmiddellijke nabijheid van den haveningang en vuurde een direct schot af op de nation lislische kanonneer boot „Dato". De kanonneerboot vloog in brand. Hierna keerde de „Jaime 1" naar de rest van de vloot terug, welke door verscheiden nationalistische vliegtuigen werd aangeval len. Het luchtbombardement had intusschen weinig succes. In ieder geval keerden de re- geeringsschepen nogmaals om en bombar deerden Ceuta voor de tweede maal. Eerst hierna voeren zij naar de haven van Malaga terug. De uitwerking der bommen In Gibraltar was men bijzonder ongerust «er het bombardement op Algeciras, waai de Argentijnsche en Engelsche consulaatsge bouwen licht werden beschadigd. Volgens een Reuter-telegram uit Gibraltar is te Algeciras ernstige schade aangericht door het bombardement van de „Jaime 1", die veel granaten op de stad deed neerkomen. Het schijnt, dat alle forten der stad tot zwijgen gebracht zijn, aangezien de kruiser de kust kon naderen, zonder dat een kanon schot op het schip gelost werd. De „Jaime 1" heeft tijdens het gevecht geen averij van -belang opgeloopen. Het Britsche consulaat werd door een gra naat getroffen. Geen ruit is meer heel. De vrouw van den vice-consul werd door een granaatsplinter licht gewond. Verscheiden andere gebouwen werden eveneens getroffen. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. De brand, welke door een granaat aan boord van de kanonneerboot „Dato" is ont staan, is inmiddels weer gebluscht. Verder wordt gemeld, dat bij het bombar dement van Ceuta door den regeeringskrui- ser „Jaime 1" de forten Junta Carnero en Getares zijn getroffen. Men maakt melding van 10 gewonden, terwijl een depót in brand is gevlogen. De Britten protesteeren De Britsche autoriteiten te Gibraltar heb ben bij generaal Franco geprotesteerd te gen de beschieting van het oorlogsschip jBasilisk" door vliegtuigen der nationale strijdkrachten. Tegelijkertijd is een protest gericht tot de regeering van Madrid, en ge- eischt, dat haar schepen uit de nabijheid van Gibraltar blijven, wijl zij daar gevaar ople- n voor het leven en de bezittingen der vreemdelingen. De aandacht van het Foreign Office Is te vens gevestigd op het feit, dat de strijdkrach ten der Spaansche regeering voortdurend ge bruik maken van de internationale haven Tanger. Het zou echter vooralsnog niet-in de bedoeling liggen, ook hiertegen een protest uit te brengen. Naar Reuter nog uit Tanger meldt, zijn tijdens het gevecht, dat gister in de Straat van Gibraltar werd geleverd tusschen de na tionale strijdkrachten en de regeeringsvloot, bij het troepentransport naar Europeesch Spanje, twee granaten en twee bommen op Britsch gebied rond Gibraltar ontploft: twee nabij de renbaan entwee in de haven bij de Aisladokade. Een groot kaliber viegtuigbom ontplofte op een 50-tal meters van een Engelsche da me, die polo speelde. Het mag een wonder heeten, dat geen enkel huis werd getroffen. De commandant van Gibraltar heeft naar aanleiding van dit incident bij beide strijden de partijen geprotesteerd, aangezien de gra naten afkomstig waren van de regeerings vloot en de bommen van de luchtmacht van Franco. i De Britsche regeering zou aan de autori teiten te Gibraltar instructie hebben gegeven, in de toekomst alle maatregelen te treffen, welke zij noodzakelijk achten, indien zich nieuwe incidenten voordoen. De non-interventie De Portugeesche minister van buitenland- sclie zaken Monteiro heeft gisteren den Franschen en Britschen gezant ontvangen, die met hem de non-interventie in Spanje bespraken. Naar verluidt, zou Monteiro enkele tegen werpingen heben gemaakt. Engelsche ambulance naar Spanje Een Britsche ambulance, waarvan het per soneel samengesteld is uit vrijwillige artsen en verplegers, zal uit Londen naar Spanje vertrekken in het begin van de volgende week, ten einde zich in dienst te stellen van d- regeeringstroepen. Overzicht van der toestand De nationalisten zijn thans meester in de provincies La Coruna, Lugo, Pontevedra, Orense, León, Valencia, Burgos, Alaye, Na- varra, Logrono, Soria, Segovia, Valladolid, Avila, Caceres, Salamanca en Zamora, als mede in deelen van de provincies Huesca. Saragosso, Guadalajara en het noordelijk deel van de provincie Madrid. Verder be- heerschen zij een deel van de provincie Te- ruel en de hoofdstad daarvan, de Balearen fcuhalve Minorca, de Kanarische eilanden en Spaansch Marokko, terwijl zij bovendien in het zuiden de provincies Cadiz, Huelva, Se- villa, Cordoba en een deel van Granada bezet hebben. De nationalisten willen Catalonië voorloo- pig met rust laten en hun positie in het zuiden versterken. Op het oogenblik wordt gestreden om de provincies Malaga en Ba- dajoz. Donderda,, heeft generaal Franco zijn opmarseh naar Madrid van Cordoba uit weer hervat, het eerste doel op dezen weg is Mérida. Bij deze troepen zijn 4000 man ingedeeld, die dezer dagen van Noord- Afrika zijn aangekomen. In het noorden zal generaal Mola voorloo- pig zijn stelling in de Sierra de Guadarrama, omstreeks 60 K.M .ten noorden van de hoofdstad, handhaven, tot generaal Franco cp ongeveer gelijken afstand in het zuiden is genaderd. Na den val van Madrid is men voorne mens met de overige regeeringstroepen af te rekenen. Sevilla meldt Het radio-station te Sevilla heeft be kend gemaakt, dat generaal Franco gistermiddag aldaar is aangekomen. Alle verbindingen over land tusschen Madrid en San Sebastian, Madrid-Bar celona, Madrid-Bilbao en Madrid-Ba- dajoz verbroken zijn. Na lang aarzelen heeft generaal Franco zich bereid verklaard, op drin gend verzoek van Mola en andere generaals de leiding der toekomstige Spaansche regeering op zich te nemen. De capitulatie van Malaga en Ba- da joz is ieder oogenblik te wachten. Naar Reuter uit Lissabon verneemt, wordt aldaar uit Campo Major vernomen, dat den geheelen dag uit de richting Badajoz ge weervuur wordt vernomen. De „guardia de asalto" en de „guardia civil" zouden in deze stad tegen de roode militie in opstand zijn gekomen. Zij zouden de po litieke gevangenen hebben bevrijd en hen van wapenen hebben voorzien. Dezen zouden thans aan hun zijde str'iden. De Portugeesche radioclub deelt mede, dat Catillo de la Guardia, een belangrijke strate gische positie, door een colonne nationale troepen uit Sevilla is ingenomen. Verder wordt medegedeeld, dat kolonel Castejon Zafra heeft ingenomen. Grieksche koning ontvangt de partijleiders Vervolgens reist hij naar Korfoe Koning George van Griekenland heelt aan alle partijleiders een bizondere audiën- lie verleend. Zij eischten de directe ophef fing der dictatuur, de opheffing van den staat van beleg, het weer bijeen komen van het parlement en de directe bijeenroe ping van den kroonraad door den koning. Zij zouden vast besloten zijn zich te ver- ze: ten tegen een dictatuur, welke langer dan een maand zou duren. De liberale leider Sop hoe lis heeft ge weigerd naar den koning te gaan, daar deze hem drie dagen geleden zou hebben verzekerd nimmer de instelling eener dic tatuur te zullen toestaan. Sophoelis is van meening, dat de koning bij de geheele af faire betrokken is en er de verantwoorde lijkheid voor draagt. Koning George is inmiddels naar het eiland Korfoe vertrokken, om aldaar zijn vacantie door te brengen. De onlusten in Palestina De nood der Joodsche vluchtelingen De mandaatsregeering in Palestina heeft bekend gemaakt, dat zij de schade, tijdens de onlusten geleden, niet kan vergoeden. Van andere zijde wordt vernomen, dat de 3000 Joodsche vluchtelingen uit Jaffa, die zich thans te Tel Aviv bevinden, in een moeilijken toestand verkeeren. Zij kunnen niet naar Jaffa terug, evenmin kunnen zij langen tijd van de liefdadigheid leven. In de nabijheid van Nabloes heeft een vuurgevecht plaats gehad tusschen Ara bieren en Engelsche soldaten, meldt de „United Press". In het verloop van den strijd zijn 23 Arabieren gedood. De Engelsche soldaten openden een he vig vuur op hun aanvallers en ontboden bovendien terstond versterkingen. Tenslotte ar liter vol grien vliegtuigen tie Arabieren, op wie een krachtig vuur uit machinegeweren werd geopend. Het gevecht was een der bloedigste, wel ke zich sedert het begin van de onlusten in Palestina hebben voorgedaan. ONLUSTEN OP MADEIRA Op het Portugeesche eiland Madeira zijn onlusten ontstaan tengevolge van een de creet tot reorganisatie van de melkindus- trie. De politie moest te Funchai, alwaar de onruststokers de boterfabrieken en de regeeringsgebouwen bedreigden, gewapend optreden, zoodat enkele personen werden gedood. Uit Portugal zijn door de regeering een tweetal oorlogsschepen.benevens vlieg tuigen en een compagnie jagers naar het eiland gezonden. JEUGDORGANISATIE IN OOSTENRIJK De christclijk-sociale „Reichspost" deelt mede, dat een officieele Oostenrijksche jeugdbond in het leven zal worden ge roepen onder den naam „Oesterreichisches Jungvolk". Hiernaast zullen evenwel de katholieke jeugd vereen igingen en de jeugdvereeniging van de Ostmaorkische Sturmscharen en Heimatschutz blijven bestaan. Het Oostenrijksche Jungvolk zal voorna melijk de niet in genoemde vereenigingen georganiseerde jeugd opnemen. BEGRAFENIS ONDERNEMING N V BEGRAFENIS ONDERNEMING van W. J. 1NNEMEE ZONEN HET VOLKSFRONT AAN HET BEWIND Ongelijksoortige grootheden (Bijzondere correspondentie) Mon schrijft ons uit Parijs: Het Fransche parlement is zijn vacantie nog niet aangevangen. Immer nog vliegt het met sneltreingang door de wetsontwer pen heen, waarvoor de Regeering van het Volksfront het plaatst, of beter gezegd, het wordt door de voorstellen heengetrokken, want het spreekt vanzelf, dat de overvloed van allerlei maatregelen een rustige be schouwing, die allerminst langgerekt be hoeft te zijn, volkomen onmogelijk maakt. Een dergelijke bezinning acht de Regeering waarschijnlijk ook niet noodig, omdat ze van te voren er zeker van is, dat alles, wat ze wenscht, wordt ingewilligd. De wijze van handelen in de Kamer is rian deze dat en kele leden der linkerzijde in een aantal phrasen, die de kern der zaak nauwelijks raken, den lof van het Volksfront bezingen, terwijl eenige rechtsche afgevaardigden een protest doen hooren, welk „gesputter'' ech ter op het resultaat van do stemming niet den minsten Invloed heeft. De meerderheid staat reeds vóór de be handeling vast door het verbond, dat tus schen de drie linkerpartijen gesloten is. Het werk van het parlement is zoodoen de tot een liloote formaliteit geworden, een geraamte van een democratische instelling, waaruit alle leven verdwenen is. Niet, dat we het. hierdoor wenschen te doen voorkomen, alsof er geen belangrijke redevoeringen meer te hooren zijn, doch haar aantal is niet groot en haar uitwar king nog kleiner. Waarom zou men zich ook druk maken? Ondanks de waarschu wende woorden van de rechtsche partijen gaat men immers toch zijn gang? Een ver betering van dezen toestand moet dan ook in andere factoren gezocht worden en als we ons niet sterk vergissen, ontbreken deze niet. Allereerst Is daar de omstandigheid, dat de constructie van het Volksfront niet zoo hecht ls, als met name de communisten wel zouden willen Zij zijn het immers.die van het verbond de meeste vruchten pluk ken. Door hun dubbelslachtige houding, eenerzijds de Regeering steunen, doch an derzijds niet meewerken, doordat ze wei geren ministers te leveren, hebben ze hun handen vrij gehouden voor de duistere ac tie, zonder welke hun bestaan niet denk baar is. De socialisten hebben niet de be- teekenis, welke hun aantal doet vermoeden Vooral wat betreft den invloed op de jeugd staan ze achter bij de bolsjewisten, door wie ze voortgestuwd worden. En wat de radi caal-socialisten aangaat, voor iedcren na denkenden Franschman Is het een raadsel, hoe deze rasechte republikeinen kunnen samenwerken met een partij, die de Russi sche dictatuur verheerlijkt en die, als ze consekwent is, hetgeen ze wenscht te zijn. aan de zelfstandigheid van het land een eind wil maken. Nadat de radicalen reeds bij de verkie zingen in een felle nederlaag een gevoelige les voor hun samenwerking met de rooden hebben ontvangen, neemt het aantal pro- tosteerenden in hun midden bij eiken re- geeringsmaatregel toe. Zulks valt te begrij pen, Hun groep moet het zoo goed als uit sluitend hebben van den middenstand, een „klasse", die in Frankrijk met zijn vele klein grondbezitters en industriëelen zeer groot, is en deze middenstand wordt 't meest van alle getroffen door de financieele ver plichtingen, welke uit de sociale wetten voortvloeien. Het leven wordt voor deze menschen met den dag moeilijker en aange zien ze zich bij voorkeur onthouden van 't graven van hun eigen graf, hetgeen hun niet verweten mag worden, is te verwach ten, dat zij op hun beurt zullen gaan sta ken, d.w.z. óf de radicale partij verlaten óf, als hun leiders eieren voor hun geld kiezen, in partijverband zioh van de regee ring losmaken, waardoor het Volksfront zijn meerderheidspositie verloren heeft en ineen valt. Degenen, die dit „gevaar" wel degelijk in zien, zijn de communisten. En merkwaar dig is het nu, om hen een zwaai te zien maken naar een „conservatisme" van het zuiverste water en naar het verheerlijken van allerlei waarden, die ze tot nu toe met hun bekende felheid bestreden. Zelfs de godsdienst wenschen ze te beschermen. Om hun bondgenooten zacht te stemmen, mati gen ze hun optreden. Dit begon reeds, toen hun voorman Thorez tot zijn volgelingen zei, dat men een staking ook moet kunnen beëindigen, wat door jongere partijgenooten onder eenig gemopper werd aangehoord, hetgeen een bewijs was, dat ze het spel der tactiek nog niet doorzagen en sindsdien ont lokken de agitatoren aan hun Russisch sna reninstrument zelfs de melodie van het Fransche volkslied en sieren ze hun hoofd met de muts van Marianne. Hoe lang deze idylle duren zal, is een vraag, die niet nauwkeurig te beantwoor den valt. Er zijn Franschen, die zich aan voorspellingen wagen en meenen, dat bin nen korten tijd het Volksfront tot het ver leden zal behooren. Inderdaad zijn er aan wijzingen in die richting en een van deze hebben we hierboven vermeld. Voorloopig echter blijft „afwachten" het consigne. Een ondernemende kousenverkoopster Zij begon met een kapitaaltje van 60 Thans een groote fabriek in Nottinghamshii Er woont in Londen een jonge vrouw, miss Villiers genaamd, die haar geluk heeft be proefd in den kousenhandel en het heeft gevonden! Een paar jaar geleden bezat zij kapitaaltje van 60 pond sterling. Zij kocht daarvoor een kleine voorraad kousen van Fransche makelij, huurde een kamertje gens hoog in een gebouw van Regentstreet begon van daaruit haar exclusieve kousen aan de kleinhandel te verkoopen. Meer dan 6 pond sterling omzet per week had zij aanvankelijk niet, maar zij was er tevreden mee en kon er mee voortgaan. In haar kleine kantoortje be dacht zij nieuwe kleuren, nieuwe en aparte weefsels en de omzet nam toe. Met zuinig le ven kon zij wat opzij leggen en baar ideaal verwezenlijken; het oprichten van een aanvan kelijk bescheiden kousenfabriekje in Notting- WENDT U bl| bet ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN S te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 tb Rotterdam: Hathenesserweg 27a, Telef. 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 818 te Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2278 door het te beleggen in 5 Modern© VRIJE BOVEN- en BENEDEN WONINGEN, gelegen in florisant Stadswijk, g. t. p. Br. onder No. 5500 Bur. De Rotterdammer Goudschesingel 105, Rotterdam. N AARDEN-BUSSUM ZOEKT O EEN WONING?, EEN VILLA? EEN WINKELPAND? beleggingsobjecten: WENDT lot Makelaarskantoor ,,'T GOOT B.VAN LEEUWEN, Gen, de la Reylaan 21 BUSSUM Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE Arnh straat 3 - VELP - Telef. 3053 WONINGEN IN EL KEN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service WENDE MEN ZICH tot: KOREV AARSTRAAT 8a LEIDEN Voor VESTIGING te UTRECHT: RAIFFEISENLAAN 63 Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS hamshire waar ze haar ideeën in realiteit kon omzetten. De zaken breidden zich langzaam maar ze ker uit, mies Villiers' bijzondere kousen met het aparte cachet werden gaarne door de goe de zaken gekocht en het resultaat was, dat in 1935 niet minder dan 70 menschen werk von den in de fabriek in Nottinghamshire en dat zij 40.000 paar kousen verkocht! Eigenaardig, want miss Villiers houdt er geen reizigers op na. In het begin van dit jaar had zij een voor raad kousen ter waarde van 4000 pond sterling en de eigenares heeft goede hoop, dat zij in 1936 haar omzet van 1935 kan verdubbelen. Zij heeft zeer aparte koivsenmodellen getee- kend, welke speciaal geschikt zijn om btf de open zomersandalen te worden gedragen, kou sen o.m. met een doorschijnend teenstuk, zoo dat de gelakte of gepolijste teennagels goed tot hun recht komen! Weer eens een bewijs, dat zelfs In moeilijke tijden menechen met ondernemingsgeest en durf het toch nog altijd een heel eind kunnen brengen! VERSTERKT ENGELAND CYPRUS? Gisteren zijn op Cyprus vier Britsche legervliegtuigen aangekomen, die Maandag zullen beginnen met de opmeting van het eiland riour middel van luchtopnamen, een werk, dat ongeveer drie weken zal duren. Men gelooft, dat deze opmeting de in leiding is tot het uitbouwen van Cyprus tot een belangrijk Engelsch steunpunt in de Middellandsche Zee. Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerri'ki'iiing. Vooral bij bereiding van Rhalmrliet -n andere veel suiker vragende spijzen onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geefi geen bijsmaak; het is een zuiver product. In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent Bij APOTHEKEN en DROGISTEN Import.: H. TEN HERKEL Hilversum, (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2