WERK CHR. NAT. WERKMANSBOND «vw Mouuntn M, 5,5, CACHETS volg de M-S-S-gewoonte D E V E O DAGERAAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 BEHANDELING DER VOORSTELLEN Het congres gesloten De laatste zittingsdag van den Chr. Nat io nalen Werkmansbond werd door den voor zitter, den heer P. J. Nahuizen, van Utrecht, met Schriftlezing en gebed geopend. Aan de orde werd vervolgens gesteld de concept statuten en concept huishoudelijk reglement. Het doel van den bond is o.m. liefde aan te kweeken voor het Evangelie en de Ned. Herv. Kerk. In verband daarmee werd aan gedrongen, om leden, die niet tot de Ned. Herv. Kerk behooren, uit alle besturen to weren. Na bespreking werden de voorge stelde bepalingen gehandhaafd. Deze luiden: Als leden kunnen worden aangeno men zij die behooren tot de Ned. Herv. Kerk. Het zal evenwel ook mogelijk zijn, dat als leden worden aangenomen per sonen behoorende^ tot een ander Protes- tantech Chr. Kerkgenootschap. Deze zul len evenwel nimmer lid kunnen zijn van het hoofdbestuur. Nadat kleine redactiewijzigingen waren aangebracht, machtigde de vergadering het hoofdbestuur koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Voorstellen Door het hoofdbestuur werd toezegging gedaan, dat in .,De Voorzorg" practisohe so ciale vraagstukken behandeld zullen worden. Door de afd. Den Haag werd voorge steld om de provinciale comités op te hef fen. Deze comité s werden een luxe genoemd. De gelden zijn beter besteed aan de ringen. Door het hoofdbestuurslid, den heer S. Bakker werd op de groote beteekenis van ce prov. comité's gewezen. Het voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Even als het voorstel van deze afdeelmg óm de jaarvergadering op één dag te houden. Gevraagd werd naar enkele brochures waarin op de beteekenis van den bond ge wezen wordt. Aangezien dergelijke brochu res reeds zijn uitgegeven ging men niet over om nieuwe brochures te doen verschijnen. Voorts werd er de aandacht op gevestigo, dat op 13 Augustus a.s. de heer J. Bakker een radiospreekbeuirt zal vervullen waarin hij speciaal op de beteekenis en organisatie yan den bond zal wijzen. Door Den Haag werd er op gewezen, dat werkloozen en andere steuntrekkendeii, die lid zijn van, of deelnemer in sociale vereeni- gingen, fondsen of instellingen, ingeval zij uitkeeringen of ondersteuningen uithoofde daarvan genieten, deze niet geheel teloor moeten zien gaan, door 't feit, dat 'n even groot bedrag van hun werkloozen-uitkeenng wordt afgehouden. Dit toch ontneemt aan de werkloozen de lust hun contributie of pre mies daarvoor te blijven voldoen. Zouden zij een billijk deel daarvan mogen houden of de premies en contributies door Hulpbetoon betaald worden, dan zou de animo voor het lidmaatschap wakker blijven en toch het resteerende deel der uitkeeringen een vermindering van lasten voor Maat schappelijk Hulpbetoon beteekenen. Door het hoofdbestuur werd opgemerkt, 'dat bij een van rijkswege goedgekeurde steunregeling reeds ouderdomsrente, invalidi eitsrente, ongevallen-rente, weduwen en wee zen-rente, pensioenen gedeeltelijk in minde ring gebracht worden op de steunuitkeerin- gen. Gelijktijdig uitkeering uit een ziekenkas ontvangen met steun ingevolge de steunrege ling, is niet mogelijk, aangezien een onder steunde arbeider, die ziek wordt, geen steun kan ontvangen. Indien de uitkeering uit overlijdensfonds of weduwenfonds minder bedraagt dan f 200, kan naar de meening van het hoofdbestuur een beroep worden gedaan op de door den minister getroffen spaargeldregeling, waarbij bedragen tot een maximum van f 200 aan spaargeld niet van invloed zijn op de uitkeering ingevolge de steunregeling. In wezen zijn deze laatste uit keeringen spaargelden. Uit opmerkingen van afgevaardigden bleek, dat de uitvoering der armenwet met juist was in sommige plaatsen en Maat schappelijk Hulpbetoon belast met. uitvoering van de rijkssteunregeling sommige bepalin gen verkeerd toepaste. Er werd op gewezeu, dat de afdeelingen in dezen een taak heb ben. Deze kwestie werd toegelicht door den penningmeester den heer C. S. van Veen, en het hoofdbestuurslid, den heer S. Bak ker van Menaldum. Deze laatste stelde de vergadering voor, aan de Regeering een adres te zenden, waar in aangedrongen wordt de bekende 2/3 af trek te halveeren dus op 1/3 te stellen. Vervolgens werd gepauzeerd. In de middagvergadering deelde de voor zitter mede dat het adres verzonden zal worden. Aan de commissie van samenwer king uit de Chr. sociale organisaties zal ver zocht worden adhaesie te betuigen, met dit adres. De Goede Vrijdag Het voorstel over de erkenning van don Goeden Vrijdag als wettelijk erken de feestdag, prijkte ook dit jaar op de agenda. Na een korte discussie werd het voorstel verworpen., De afdeeling Overdinkel verzocht een lieuwe regeling van conflicten in de werk verschaffing. Toen een der afgevaardigden opmerkte, dat de Heide-Maatschappij, die belast is in vele plaatsen met de uitvoering der werkverschaffing, te groote haast lieeft., klonk een luid applaus. Ook teen medege- deeld werd dat de arbeiders niet durven klagen, werd weer geapplaudiseerd. De heer J. Bakker adviseerde om bij rechtmatige klachten een adres te zenden aan de Twee de Kamer. Een tweede voorstel van deze afdeeling luidde: Het hoofdbestuur verzoeke de regee- ring de steun- en werkverschaffingsnormen niet meer tc verlagen, daar deze reeds ver beneden het levenspeil zijn gedaald. Het voorstel werd besproken, waarbij het toege juicht werd, dat de laagste steunnormen ver hoogd worden. Besloten werd bij de regeering te adresseeren over de wering van vrou welijke arbeidskrachten. Toespraak In de middagvergadering sprak de heer R. Hagoort van Utrecht, namens het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" de ver gadering toe. Spr. wees er met nadruk op, dat in dezen tijd de eenheid gezocht moet worden. Namens een Oir. landarbeidersvereeniging te Menaldum werden de aanwezigen toege sproken door den heer J. de Wit, j— Almkerk. Rondvraag Naar aanleiding van de opwekking tot eenheid van den heer Hagoort informeerde de afgevaardigde van Leiden, of Patrimoni um niet over enkele bezwaren kan heen stappen en zich bij den CN.W.B. kan aan sluiten (luid gelach). De voorzitter bracht kort in herinnering het goede verloop van de vergadering en wenschte allen Gods zegen toe. Na samenzang van Gezang 271 vers o en dankgebed, sloot de voorzitter de vergade ring. Geschenk aan Hr. Ms. De Ruyter „Onze Vloot" biedt plaquette aan De Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" heeft, gevolg gevende aan den wensch van een groot deel liarer leden, een bronzen pla quette laten vervaardigen, waarop de uit stekende gelijkende beeltenis van Admiraal de Ruijter is ingestempeld. De plaquette is 60 c.M. breed en 30 c.M. hoog en zal bij plaatsing aan dek van den kruiser een waar dig pendant vormen van een reeds aan boord aanwezige plaquette van hetzelfde for maat waarop de merkwaardige woorden zijn gegrift, den dag voor den vierdaagschen zeeslag, door den grooten admiraal uitge sproken: „Laat ons voor 't vaderland, voor de vrij- heit, voor onze liefste panden, onze vrouwen en kinderen, vroomelijk strijden. Vertrouwt, dat God onze rechtvaardige zaak zal zegenen, dewijl wij alleen oorlogen uit nooden om vreede". Hulp aan Nederlanders in Spanje „AJax" bracht 52 vluchtelingen naar Marseille Naar wij vernemen heeft de „Ajax" van de K.N.S.M., die van Barcelona te Marseille is aangekomen en vandaar naar Genua is vertrokken, in de Fran- sche havenstad 52 vluchtelingen aan wal gezet, waaronder een aantal Nederlanders. Omtrent de „Juno", welk schip Zaterdag 1.1. order had gekregen om het eiland Ibiza aan te doen, zijn nog geen nadere berichten ontvangen, doch men verwacht dat het schip spoedig te Genua zal zijn. De „Tiberius" van de K.N.S.M., welk schip korten tijd ter beschikking van de regeering is geweest om hulp te bieden aan Nederland- sche vluchtelingen in Spanje, is gister te Amsterdam aangekomen. Het schip heeft reizen met vluchtelingen gemaakt van Barcelona naar Zuid-Frankrijk en van Malaga naar Lissabon. De mededingen van den kapitein aan de reederij over zijn korte verblijf te Barcelona vormden een bevestiging van de berichten over den toestand van volslageq terreur in deze stad. In Malaga mocht hij de haven niet binnenkomen en zijn de vluchtelingen met een boot aan boord gebracht. Zondagsarbeid in het Grafisch bedrijf Verleening van vergunning lot twee- ploegen-dienst aan ongeorganiseerde drukkerij Door den heer Amelink zijn aan den minister van Sociale Zaken dc volgende vra gen gesteld: I. Is het juist, dat aan een ongeorganiseer de drukkerij ie Amsterdam vergunning is verleend, gedurende de zomermaanden'van 1936 in twee ploegen te werken tot des nachts 12 uur, zonder dat daarbij in acht genomen zijn de nonnen, die door de Ar beidsinspectie, in overleg met de krach tens collectief contract in dezen bedrijfstak bestaande instanties, tot dusver zijn ge volgd?' II. Is het den minister bekend, dat zeer vele zoowel georganiseerde als ongeor ganiseerde Nederlandsche drukkerijen in staal waren geweest, het werk, waarvoor deze vergunning zou zijn verleend, binnen den normalen arbeidstij d te verrichten, daar zij voor dergelijk werk het drukken van boeken speciaal zijn ingericht? III. Is het juist, dat bovendien bij deze ver gunning is toegestaan, dat des Zaterdags middags wordt gewerkt tot 6 uur, terwijl bij het verleenen van vergunningen tot tvvee- ploegen-uienSt welke alleen voor korten tijd en in zeer bijzondere gevallen pleeg den te worden verstrekt steeds bedongen is, dat des Zaterdagsmiddags na één geen arbeid zou worden verricht? IV. Iniien een en ander juist is, wordt dan door het verleenen van een langdurige vergunning aan een ongeorganiseerde druk kerij tot het verrichten van arbeid tot 's nachts 12 uur en in den Zaterdagnamid dag, ten behoeve van werk, waarvoor men niet speciaal is ingericht, terwijl andere Ne derlandsche ondernemingen tot 't verrich ten daarvan binnen -den normalen arbeids tijd wél in staat zouden zijn, doch met werk- gebrek hebben te kampen, geen onbillijk heid begaan tegenover deze ondernemingen en wordt daardoor met name aan de collec tieve arbeidsovereenkomst in de typogra fie en het overleg der bedrijfsinstanties met de arbeidsinspectie geen groote schade toe gebracht? Y. Is het juist, dat aan dezelfde, in vraag 'CHr. School In 'den Bommel ?Z.HJ, maak te onder leiding van ons Reisbureau „Uber- ■s" een uitstapje naar. Rotterdam, Bovenstaande foto werd genomen op Waalhaven, DANKZU DE Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een &LS.S.-cachet ter Inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag De M.S.S.-caehets zullen Uw haperende spljs- t dag zich in Uw ingewanden vergiftige axval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „z< lusteloos" te gevoelen en n van allerlei onprettige verschijnselen, voor het eersi r dat Ge beseft, waar het U hapert! gevoelt,volvi n zacht ledigen. Uw gestel opfrlsschen. e gaat U'n ander mensch voelen. Ge bemerkt M.S.S. - cachets: Maken Schoon Schip Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. YAdv.') I bedoelde, drukkerij een tijdelijke vergun ning is verleend tot. het doen arbeiden op Zondag door niet-Joodsohe anbeiders ten be hoeve van het weekblad „De Zondag avond"? VI. Indien dit juist is, moet 'dan niet wor den gevreesd, dat, waar de bedrijfsinstanties er tot dusverre in zijn geslaagd de op Zon dagavond verschijnende uitgaven tot een minimum te beperken, -door deze vergun ning het sociaal en ethisoh kwaad van den niet noodzakelijken Zondagsarbeid zal toe nemen, omdat uitbreiding van hef aantal op Zondagavond verschijnende bladen op den duur een algemeene uitbreiding van den Zondagsarbeid in het grafisch bedrijf tengevolge moet hebben, daar de bestaande dagbladen in dit geval redeijkerwijs niet meer kunnen worden gehouden aan de in perking van den Zondagarbeid voor hun uitgaven, zooals deze indertijd krachtens de wet en het collectief contract is ver kregen? VH. Is de minister bereid te bevorderen, dat de in deze vragen bedoelde vergunnin gen nieit worden gecontinueerd en in de toekomst dergelijke vergunningen niet meer worden verleend? De Spelling In de gisteren te Apeldoorn gehouden al gemeene vergadering van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap is een motie van het hoofdbestuur aangenomen, waarin als oordeel wordt te kennen gegeven, dat de voorschriften in het Kon. besluit van 18 Juli betreffende de spelling, de totstandkoming van de eenheid in de schrijfwijze der Neder landsche taal zullen vertragen en bemoei lijken. Zij meent, dat de eerste stap om tot eenheid in de schrijfwijze van de Nederland sche taal te komen, zooals die gedaan is door de uitvaardiging van het spellingsbp- sluit 1934, gevolgd had moeten worden door een tweede, namelijk het voorschrijven van het gebruik van deze spelling in alle van regeeringswege uitgaande stukken. Met kracht zal er bij de regeering op aangedron gen worden te bevorderen, dat het genoemde Kon. besluit wordt teruggenomen en voorge schreven wordt, dat in regeeriegsstukken oe spelling 1934 wordt gevolgd. AANBESTEDING TE HEERENVEEN Te Hee ren veen is door het Gemeente bestuur aanbesteed: a. het maken van be tonwalbeschoeiingen, rioleering en bestra ting met trottoiraanleg Badweg en Nieuwe buren; b. het gedeeltelijk vernieuwen van den weimuur met bestrating langs den len en 2en HeerenwaL Laagste inschrijvers: a. R. dé Vries te Heerenveen voor f 19.900; b. fa. B. en H. Beljon te Lemmer .voor f 39.119. Gunning aangehouden. VERHARDING VAN ASPHALTBETON Te Zevenbergen is aanbesteed aan brengen van een verharding van asphalt- beton op de wegen genaamd: Noordzeedijk, Platte weg, en .Geldersche dijk (Achterdijk) in de gemeente Zevenbergen. Laagste in- schrijfster fa. Heymans te 's-Hertogenbosch voor f 46.340. RIJBAAN OP DE VUGHTERHEIDE Op Woensdag 12 Augustus a.s. zal te Bre da door de Genie worden aanbesteed liet nia- ken van een rijbaan van klinkerkeicn op de Vughterheide. Raming f29.200. DE WEG HOEVELAKEN—TERSCHUUR Op Dinsdag 25 Augustus zal door den Rijkswaterstaat te Arnhem worden aanbe steed het maken van een nieuw wegva weg no. 29 van het Rijkswegenplan (Hoevelaken-Apeldoorn-Deventer) tusschen Hoevelaken en Terschuur met bijkomende werken. DE SPOORWEGWERKEN BIJ VLAKE. DeN. V. Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen te Utrecht heeft de uitvoering va werken omschreven in bstek no. 1689 s.s.: het maken van een omvormergebouw een bedieningshuisje .voor de basculebrug VRIJDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 AVRO. 9.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen-, wijding. 10.15 Declamatie. 10.35 Gramo foonpl. 11.00 Declamatie. 2.00 Grain.pl, 2.50 Declamatie. 4.00 Gramofoonpl. 4.50 Orgelconcert. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 7.30 Gram.pl. 7.50 Nieuwsber. ANP. Herh. SOS.-ber. 8.00 J Olympisch nieuws. 9.00 Godsdienstoefc-| ning uit Barchem. 10.00 Lezing over kunst. 10.30 Gram.pl. 10.40 Avondwijding, 11.00 Nieuwsber. ANP. 11.35—12.00 Gra- mofoonmuziek, HILVERSUM II 301 M. Algem. programma, verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonpl. 1.20 Con cert. 2.00 Orgelspel en gramofoonpl. 3.00 De KRO-Boys. 3.30 Gram.pl. 5.15 Het KRO-orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcau- serie. 6.30 KRO-Boys. 7.15 Causerie: De KRO-Luchtlijn. 7.35 Gram.pl. 7.45 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.10 De KRO-Melodisten. 9.20 Straussconcert uit het Casino van Knocke. 10.50 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Sextet. 12.20 Gram.pl. 1.35 Solistencon cert. 3.20 BBC-Northern orkest en piano, 4.20 Het Victoria-Hotel-Orkest. 5.35 Ba lalaika-orkest. 5.45 Olympische reporta ge. 6.00 Vervolg concert. 6.50 Operette- concert. 8.20 Welsh concert. 9.20 Piano recital. 10.10 Causerie over Zeevisscherij, 10.20 Het BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.2o| Orkest. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang cq ■ÉHHi KEULEN 456 M. 8.20 Populair concert. 9.20 Solistenconcert. 10.20 Kwintet en orkest-I concert.12.20 Orkestconcert.' 8.30 Radio-| tooneeL BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20| J. Schnijders orkest. 6.20 Gram.pl. 7.20 Gram.pL 8.20 Zang. 8.45 Pianorecital. 9.20[ Militair concert. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. S.2( Accordeonmuziek. 6.10 en 6.35 Gramo-| foonmuziek. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 9.20 Straussconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 9.20 Om- roep-amusementsorkest. 10.35 Olympiad Echo. over het kanaal Hansweerï—Wemeldingei op heit emplacement nabij Vlake, geguijJ aan den heer J. H. Leurdijk aannemer ta Winterswijk voor een bedrag van f8410. 7 Vrachtauto met stceneü omgeslagen Man beklemd Gisteravond omstreeks Half zeven hat onder Latum een ernstig ongeluk plaats Een met steenen beladen vrachtauto van J, Roelofsen te Angerloo had aan de linken zijde van den weg getankt en de bestuur! der wilde juist wegrijden toen rechts van hem op den weg de personenauto van dcii heer H. uit Apeldoorn voorbijreed. De bei stuurder van de vrachtauto keek achterom naar de voorbijkomende auto, waardoor bil onzuiver stuurde en de wagen met dc lint kerwielen in het talud zakte. Even laten sloeg de wagen om. Van de twee op <ta vracht steenen zittende personen kwam en een met den schrik vrij, doch de andere] zekere J. Baaring, uit Angerloo, geraakts beklemd onder de lading steenen. Toen men hem had bevrijd bleek hij een zware bekken-fractuur te hebben bekomen. DrJ Rensen uit Doesburg verleende de eerst» geneeskundige hulp, waarna het slachtoffei in bewusteloozen toestand naar het Diaci nessenhuis te Arnhem werd overgebracht Zijn toestand is ernstig. De bestuurder ei de man, die naast hem zat, bleven onge deerd. Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Rotter? am" TeTef* 34602 Deveo-Depöt GoudrSMT.w. 39392e Mevrouw Hardebol Fa. C. Roosen Zn. L5den,aTew?375 '(Adv.} Feuilleton door H. KINGMANS De ontvangst was vrij koel'. En even koel klonk de stem van Prins Maurits, die vroeg, wat de afgevaardigde verlangde. „Wanneer Uwe Excellentie opnieuw de stad wilde opeischen, is "de Magistraat bereid, gijzelaars of gedeputeerden te zenden. Dat is de meening van allen in de stad, ook van de geestelijk heid, van den bevelhebber en van het geheele krijgsvolk.' Met scherpen blik lette Ten Buer op de uitwerking zijner woorden. Maar de gezichten tegenover heim waren als van staal. „Kunt gij mij een schriftelijke lastgeving toonen?" vroeg Maurits van Nassau. „Neen, Excellentie. Maar op mijn woord van eer kan ik ver- Waven, dat mijn lastgeving luidt, als ik gezegd heb". „Ge kunt naar de Magistraat terugkeeren en antwoorden, dat wij vast besloten zijn, de stad niet weder op te eischen. Wij hebben aan Groningen reeds te veel eer bewezen. De Magistraat heeft met ons gespot en dubbelzinnig gehandeld, alleen om tijd te winnen. Wij zullen de stad met geweld tot rede brengen". Bijtend scherp klonken de woorden, die kort afgebroken uit den mond van Prins Maurits kwamen. Zelfs Ten Buer, het on derhandelen toch gewoon, was er even beduusd van. Maar hij herstelde zich spoedig. „Mag ik Uwe Excellentie er onderdanig op wijzen, ^at ik met zulk een antwoord moeilijk kan teruggaan? Ik verzeker Uwe Hoogheid plechtig, dat het in de bedoeling ligt, te gaan onder handelen, als dit kan op een wijze, die met onzo eer strookt". „Wij zijn bereid met een afgevaardigde van de stad te onder handelen en dezen paspoort te verleenen", zeide Maurits. „Maar, Excellentie, de eer yan .Groningen is er mede gemoeid. Ik kan de verzekering geven, dat de burgers vast besloten zijn, liever te sterven dan iets te doen, strijdig met de eer der stad. En in alle bescheidenheid mag ik toch de opmerking maken, dat het den troepen van Uwe Hoogheid niet licht zal vallen, Groningen te veroveren. Uwe Excellentie moet toegeven, dat de vesting krachtig verdedigd wordt. En de middelen ter yer- dediging zijn nog lang niet uitgeput." „U kunt alle vertoogen staken. De eer der Generale Staten weegt bij ons zwaarder dan de eer van Groningen," antwoordde Prins Maurits, zich wendend tot de leden van den Raad van State met de vraag: „Ik druk ons aller gevoelen toch kort en bondig uit?" Zij knikten. Ten Buer wist genoeg. „Met dit antwoord durf ik niet naar de stad terugkeeren, Hoogheid," merkte hij op, zichtbaar terneergeslagen. „Indien u wilt, kunt u heden en vannacht in het kamp blijven, om u te beraden. De trommelslager kan dan terug keeren." Beiden bleven evenwel in het kamp, waar zij een goed onthaal vonden, maar ook bemerkten, dat het den belegeraars ernst was met hun dreigement Want den ganschen nacht werden gloeiende kogels en zware keien in de stad geworpen- Den volgenden morgen zag Munco, dat de trommelslager alleen naar de stad terugkeerde, om tegen den avond weer te keeren metbrieven, waarin, naar later bleek, gevraagd werd, om tegen gijzelaars afgevaardigden naar de stad te zenden, teneinde te onderhandelen. Het verzoek werd afgewezen: de onderhandelaars van de stad konden naar het leger komen Er verliep weer een nacht. Ten Buer keerde naar de stad terug, waar de Magistraat den ganschen dag vergaderde. Maar toen kwam het moment. Den volgenden morgen negen uur reden vier wagens de Heerepoort uit: afgevaardigden van de stad naar het leger kamp. Zij werden plechtig ontvangen. Het kanon zweeg. En na een maaltijd begonnen de onderhandelingen, HOOFDSTUK IX „Hopman Ketel, het spijt mij, meer 'dan ik onder woorden brengen kan, dat je het leger verlaat. Altijd had ik nog de hoop, dat je het niet zoo ernstig meende. Neem dan nog geen vast besluit. We kunnen kloeke, oprechte, .vróme mannen niet missen." In de stem van den met Duitschen tongval sprekenden Graaf Willem Lodewijk van Nassau, den vorst met het groote leelijke hoofd, waarin de trouwhartige oogen, klonk overredingskracht Munco had het er niet gemakkelijk onder. „Het doet mij leed, Uwe Genade te moeten teleurstellen," zeide hij benepen, „maar mijn besluit is niet te veranderen. Het is reeds jaren geleden-genomen. In mij stroomt geen sol datenbloed. Gedwongen moest ik mijn vaderstad verlaten. Het verlangen, de vrijheid der Nederlanden, dus ook van Groningen te mogen aanschouwen, heeft mij, eerst naar de Geuzen, daar na naar het leger gedreven. Ik heb gezworen, zoo God mij in het leven spaarde, de reductie van Groningen te helpen be vechten, om dan, als rustig burger, in mijn vaderstad te blijven. Dien eed heb ik kunnen houden. Maar nu moet het ook uit zijn. Mijn vrouw en zoon hebben recht op mij." Tegen zijn gewoonte, hij was als Groninger niet een man van veel woorden, had Munco lang gesproken. De blijdschap, spoe dig bij de zijnen te wezen, was mede aanleiding, dat hij op gewekt sprak, en veel zeide. „Ik verwijt je niets, hopman; drukte alleen mijn spijt over je te betreuren vertrek uit. Ik dank je voor alles wat je voor de Nederlanden hebt gedaan. Je waart een dapper hopman en, wat meer zegt, een voorbeeld voor de mannen. Het vendel van hopman Ketel stond goed aangeschreven. Dat kwam, neen, spreek mij niet tegen, dat kwam, omdat hopman Ketel aan het hoofd Stond. Ik verheug mij met je, dat God almachtig het zoo genadig heeft bestierd, dat Groningen gereduceerd wordt na zooveel teleurstellingen sinds het jar '80. Ik verheug mij daarin voor de Nederlanden, voor mij zelf, maar ook voor den perscvn van hopman Ketel, die eindelijk het afgebeden moment ziet aanbreken, dat hij bij de zijnen terugkeert. Je bent rijker dan ik, hopman. Maajr komaan, God heeft het zoo gewild." In deze enkele woorden vernam Munco het knagend leed van den Nassauer: hij kon niet in den schoot der zijnen terug keeren; binnen een jaar na het huwelijk had Gód de gade van den Stadhouder van Friesland tot Zich genomen. En Munco wist: tot zijn dood zou Willem Lodewijk van Nassau, die niei vergeten kon wie eens het licht zijner oogen was, een eenzame blijven. „Geef mij de trouwe hand, hopman. We nemen nog geen afscheid. Ik zie je morgen nog. Je zult in mijn gevolg, het .vertrek der Spaansche troepen bijwonen „Uw Genade, dat is alleen voor de hoofdofficieren," stamelde Munco. „Hopman Ketel zal er bij zijn," herhaalde Willem Lodewijk. „En in Groningen moet je mij met je vrouw komen bezoeken „Heer Graaf „Ik reken daarop, hopman Ketel. Je moet een dappere vrouw hebben. Ik zal haar zeggen, welk een dappere man zij heeft. Tot morgen dus." Willem Lodewijk van Nassau weerde alle dankbetuigingen af en gaf met een handbeweging te kennen, dat Munco de tent verlaten kon. Alleen bleef de Nassauer achter. Hij zette zich aan de geïmproviseerde tafel, het te groote hoofd steunend in de handen. In diezelfde tent, ook in de eenzaamheid, had hij op de knieën gelegen, smeekend tot den God van Willem van Oranje zijn doorluchten Oom, die zich gaf om de Nederlanden, nm Groningen, waarvoor hij veertien jaar lang had gestreden, de vrijheid te geven, die geleidelijk de geheele Nederlanden ver* kregen. En nu dankte hij, de eenzame.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8