CHR. NAT. WERKMANSBOND Geref. Mannenvereenigingen in Bondsdag bijeen DAGERAAD WOENSDAG S AUGUSTUS 1936 De Gesina Ida Stichting wordt gesloten Mr. JA. de Visser spreekt over de Nederlandsche Rechtspraak Gisteren en vandaag werd te Utrecht in het Gebouw voor K. en W., de 41ste jaarvergadering gehouden van den Chr. Nationalen Werkmansbond. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer P. J. Nahuizen, van Utrecht, werd geopend met het zingen van twee verzen van Psalm 138, gebed en Schriftlezing. Vervolgens hield de voorzit ter zijn openingsrede Het is te verstaan, dat ook in onze krin gen de vraag rijst: hoe zullen in de toe komst in eigen land en volk de toestanden zich ontwikkelen: en wie zal ons het goede doen zien, aldus begon de heer P. J. N a- huizen. Van allen kant komen er ant woorden en raadgevingen. In troebel water is het goed visschen! Er zijn, helaas, zoo veel teleurgestehlen, zoo veel ontvredenen, zoo velen, wien alle gezag uit den booze lijkt. Daarom is dubbele waakzaamheid gebo den en hebben wij wel toe te zien en te luis teren uit welke hoek en door welke motie ven gedreven die stemmen en raad tot ons komen. Meer dan ooit wordt het wel duidelijk, dat de revolutiegeest nog niet is uit- gebluscht: van anoere personen of stel sels venvacht men de uitkomst, uit den nood, waarin de crisis ons heeft gebracht. Ook hier geldt de waarschuwing: „Wees op Uw hoede!" Het is, o, zoo gemakkelijk en goedkoop de tegenwoordige Regeering of 't „parlement" van alle misère, welke er is, de schuld te geven. Ze beloven: als dio mannen en vrouwen maar eens door an deren vervangen zijn „alles sal rech kom" Mooie namen en leugens, plan ordening, raden zus en raden zoo, verandering op monetair gebied, zijn in de etalages voor de massa uitgestald en worden als zeker helpen de artsenij aanbevolen. Maar ook hier geldt het gezegde „Theorie en praktijk zijn twee". Daarom hebben wij ons ter dege te bezin nen aan welken kant wij, leden van een Christelijk nationalen bond, gebonden aan en levende uit de Christelijke beginselen, hebben te staan en met Gods hulp trachten te voorkomen, dat het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje, niet worde ver broken. Wij danken God, dat ons dierbaar vaderland nog geregeerd wordt door een Vorstin van Oranje, Die gelijk de Vader des Vaderlands, een verbond gesloten heeft met. den Potentaat der potentaten en steeds hot beste zoekt voor Haar volk. Zoo zij en hlijve het ons aller bede, dat onze geliefde Koningin met de Prinses gezegend en ga- sterkt worde tot Haar zware taak, vooral in deze moeilijke tijden! Eendracht maakt macht! Moge ons volk, mogen wij, dit verstaan, ook in de kleinere kring van onzen bond. De tijdsomstandig heden vragen samenbinding, samenwerking, het één zijn in geest en streven. Samen de schouders gezet onder den arbeid, die op geestelijk, staatkundig en sociaal terrein van ons wordt venvacht en daarbij: geen strijd om beuzelingen! Groote woorden zijn goedkoop en veel be loven schijnt voor vele menschen groote hekorine te hebben, maar goede raad en daad zijn heel wat duurder. Laten wij met deze „eenvoudige waarheden'* rekening hou den bij onze discussies en eventueel te nemen besluiten, dan doen wij zeker geen „monnikenwerk". IToe de omstandigheden onder ons ook mogen verschillen, aldus besloot spr., hoe ook ieder onzer zijn eigen moeilijkheden en vragen zal houde'n en zijn eigen strijd op geestelijk en stoffelijk gebied zal hebben te strijden, wanneer wij ons maar gedragen weten door onze beginselen^ ons geloof en onzp ootmoed, als broeders één, dan zal ons werk in eenvoudigheid gedaan, velen tot een zegen kunnen zijn. Zoo blijven dan onze harten in den Heer gewijd. De Voorzitter kon na zijn openings rede welkom heeten Ds J. Bremer te Lands meer, vertegenwoordiger van de Alg. Syno de der Ned. Herv. Kerk; don heer Zier, ver tegenwoordiger van den Lutherschen Werk mansbond; den heer Schipper, namens het C.N.V. en den heer Withaar, vertegenwoor diger van den Chr. Bouwvakarbeidersbond. Telegram aan de Koningin Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Koningin en HJX.H. Prinses Juliana. Spontaan zong de vergadering hierop twee coupletten van het Wilhelmus. Vervolgens werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Toespraken De Voorzitter sprak hierna den propagan dist Br oen toe, die zijn werk heeft neerge legd en bood hem namens de afdeclingen een enveloppe met inhoud aan. De heer Broen dankte met een kort woord voor deze attentie. Ds. Brem er sprak vervolgans namens de Alg. Synode der Hervormde Kerk de ver gadering toe en bracht in herinnering dat de band tusschen de Herv. Kerk en den Bond een oude is eai bestendigd moet blijven. Tot uw doel behoort ook het aankweeken van liefde voor de Herv. Kerk. De Synode aldus spr. wordt wel eens beschuldigd van „onaandoenlijkheid". Maar de Synode staat allesbehalve onaandoenlijk tegenover de moeilijk heden van dezen tijd en van uw Bond. Spr. hoopt dat door de arbeid van den Bond menschen gevormd worden die weten dat het Evangelie de onwrikbare regel is voor ons geestelijk leven. Menschen die de waarheid weten uit te dragen ook in het maatschappelijk leven. Uit naam van de Alg. Synode wenschte spr. de vergadering den zegen des Heeren toe. het noodig is dat leioing gegeven wordt aan ons volk omdat de misleiding in dezen tijd zoo groot is. Er zijn landen in Europa waar de Chr. Soc. Beweging g-en plaats meer heeft. Daarom laat ons hier in ons land dubbel waakzaam zijn. Als de kracht van ons beginsel blijft, dan kunnen wij arbeiden. Drie dingen brengen het C.N.V. en de C.N. W.B. samen: Christelijk, Nationaal en So ciaal. Moge deze twree bon&en nog vele jaren arbeiden tot heil van ons Nederlandsche volk. Namens den Luth. Bond voor Chr. Soc. Actie voerde de heer Zier hierna het woord. De heer Withaar sprak de vergadering toe namens de Chr. Nat. Bouwvakarbeiders Bond. „De Voorzorg" Door den heer J o h s. Visser, secretaris van de redactie van het bondsblad te Haar lem, werd uitvoerig een voorstel toegelicht van het hoofabestuur, om het orgaan „De Voorzorg" met 4 pagina's uit te breiden. De leden zouden dan voor het blad 2 cent per week moeten betalen. Dit komt dan neer op een kleine contributieverhooging. Dit voor stel werd aangenomen. Vervolgens werd kort gepauzeerd. Bij de heropening heette de voorzitter Mr. J. A. de Visser, procureur-generaal aan hét gerechtshof te Arnhem, hartelijk welkom. Direct kreeg Mr. De Visser het woord voor het houden van zijn referaat over het onderwerp: Een en ander over de rechtspraak in Nederland Spr. ving aan met er op te wijzen, dat hij hier niet onbewogen stond. Vele banden binden hem nog met de bond, die vooral in het verleden hecht waren. Spr. is een zoon van den oud-eerevoorzit ter Dr. J. Th. de Visser. Spr. ging vervolgens over tot het behande len van zijn onderwerp. Het reoht leeft in ons volksbewustzijn, dat wij voeden uit de ordinantiën Gods. Lijnrecht daartegenover staat de dictatuur met haar willekeur. God gaf de Overheid bevoegdheid en ons volk zijn rechten. Hiertegenover staat weer de leer der volkssouvereiniteit. Wij mogen dit niet vereenzelvigen met het de mocratische parlementarisme. Spreken over dictatuur heeft zin in dezen tijd. De machtstaat wordt niet gecontroleerd, de rechtsstaat wel door het parlement De rechtssiaat heeft ook zijn rechters, die geheel objectief staan. De onafhankelijke rechters bieden in ons land een groote rechtszekerheid. We zien in dezen tijd in vele landen, dat de rechters afzetbaar worden. De rechter wordt ontzet uit zijn ambt als hij niet handelt volgens de idee van den machthebber in den machts staat. De onafhankelijke rechts is een groot geestelijk goed. Wij kennen ook in tegenstelling met het buitenland geen jury. Het instituut jury ont leent zijn macht aan het volk. De jury komt licht onder invloed. Het sentiment spreekt bij dit instituut een groote rol. Een beroeps- rechter is daarvoor niet zoo ontvankelijk als de jury. De argumenten moeten in ons land den doorslag geven. Men kent in ons land in het algemeen de rechtspraak niet. Spr. wees op de civiele rechtspraak, en maakte duidelijk wat dit inhield. Vervolgens wees spr. op het straf recht. In liet algemeen keurde spr. daarbij af de verslagen van strafzaken in de pers. Dit is een tweede straf voor den schuldige. Mr J. A. de Visser Voor het strafrecht zijn enkele theorieën, o.m. de vergeldingstheorie, de beveiliging van den staat, verbetering, enz. Ons straf recht is een mengëling van deze theorieën. Spr. zette kort den gang van het straf proces uiteen. Een verdachte is in ons land niet rechteloos. Voorts wees spr. op de „stille getuigen" (vingerafdrukken). Op grond daarvan kan iemand veroordeeld worden (moord in het Bezuidenhout). De Hooge Raad beziet alleen de juridi sche kant van een zaak en kan deze naar een aangrenzend Hof verwijzen. Over de straf wordt veel gesproken. Zij kan volgens spr., echter moeilijk verbeterd worden. De reclasseering werkt in ons land de laatste jaren zeer heilzaam. Tenslotte heeft de Koningin in ons land het recht van gratie. Het is begrijpelijk, dat er dingen kunnen voorkomen na de uit spraak, die aanleiding kunen geven tot kwijtschelding of vermindering. Ons land is gezegend met zijn onafhanke lijke rechtspraak. Wij hebben God daarvoor te danken. Laat de C.N.W.B. zich dichter scharen om de Oranjevlag. Hij werkt dan mede aan de rustige bestaanszekerheid en rechtszekerheid van onze natie, tot heil van de natie. (Applaus). Op het referaat volgde een breede dis cussie. De Voorzitter zegde den spreker har telijk dank voor zijn inleiding en uitvoerige beantwoording en schorste de tot 's avonds acht uur. HUISHOUDELIJKE VERGADERING In de avonduren werd een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de verslagen van de fondsen werden besproken. Aan de orde kwam allereerst het verslag van het N.V. Fonds „Uitkeering bij Over lijden". Het verzekerde bedrag onderging geen noemenswaardige vermindering. Aan de wiskundige of premie-reserve kon wor den toegevoegd f 22.637.62. Het steeg tot f460.941.25. De winst over 1935 bedraagt f 39.237.38. Door den heer A. Broen werd verslag uitgebracht van de Gesina Ida-stichtdng. Voor deze stichting werd te Lunteren De Pauwhof aangekocht met het doel een in stelling in het leven te roepen, waar leden van den bond, die hiervoor in aanmerking kwamen, een rustigen levensavond zouden vinden. De stichting heeft echter totnogtoe niet aan haar doel beantwoord. De exploita tie leverde elk jaar een belangrijk tekort op. Het bestuur der stichting heeft nu na ernstig onderzoek, besloten de ex ploitatie der G. I.-stichting als tehuis voor Ouden van Dagen niet langer voort te zetten en per 1 October a.s. het gebouw te sluiten. Het bestuur gaf de vergadering in overweging het tehuis om te zetten in een rusthuis voor herstellenden. Na bespreking werd besloten het huis "Ak/wtye.*—. fat teste. QetsmaMerp* wanl als men "AKKERTJES" bij zich heeft, dan hebt Ge altijd een snel helpend middel bij de nand, legen hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, spil, rheumalische pijn, vrouwenpijnen. "wagen-ziekte kou, griep, Koorts. RUBCIEK^ De voorzitter, Ds. C. J. van der Boom, spreekt over „Bezinning en Bezieling" Referaat Ds. J. Domna Heden kwam de Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland in De Harmonie te Groningen in 14e Bondsag bijeen. Aan de Bondsdag ging gisteravond in de Prof. Hamburgerzaal van het Concerthuis een begroetingssamen komst vooraf, aangeboden door de kring Groningen, welke bijeenkomst stond onder leiding van den voorzit ter der kring, den heer D. Ekens, lid van het bondsbestuur. Het Accordeon gezelschap „Vios" en het Dubbel- mannenkwartet „Unicum" luisterden de bijeenkomst op. De bijeenkomst, waarop de koffie met Groninger koek niet ontbraken, droeg een ongedwon gen khrakter. Vanmorgen 10 uur werd door den voorzit ter, Ds. C. J. van der Boom de Bondsdag geopend met een rede: „Bezinning en bezieling" Spr. wees op de bijzondere plaats, welke deze stad in het hooge Noorden inneemt ten opzichte van handel en keer en wetenschap. In verband met het laatste memoreerde spr. de beteekenis van Wessel Gans- foort, den reformator voor de Reformatie. In deze stad bloeit het religieuze leven, getuige het zevental mannenvereen. Spr. formuleerde zijn openingswoord in bovengenoemde woorden, die samen de taak en hoe deze taak dient volvoerd den man- nenvereenigigingen voorhoudt. Het is noo dig, aldus spr., dat we ons gaan bezinnen, d.w.z. dat we ons een heldere, niet-eenzijdi ge voorstelling van de hedendaagsche si tuatie maken, want ook in deze lieerscht een verbijsterende verwarring. Om tot een klare bepaling van onze houding te komen, is nuchterheid een eerste vereisclite. Spr. schetste den chaos-geest, welke den inensch 'heeft aangegrepen en dit algemeeno verschijnsel verbijzondert zich ook in het le ven van degenen, die op den grondslag van Gods Woord staan. Er komen allerlei kwesties op, wier be spreking een bedenkelijke kant gaat ver- toonen. Zeker, er zijn gewichtige vragen, die om oplossing roepen, maar de vraag dringt zich met kracht naar voren, of niet de manier, waarop dit alles geschiedt, een bedenkelijk karakter gaat aannemen. Niet het minst hebben we ons daarop te bezin nen, aldus 9pr. Belangstelling in op den voorgrond tredende vragen moet niet ont aarden in een polemiek, die de perken te buiten gaat. Daartegen hebben we in de kracht Gods te waken. De drang naar waar heid moet ons bezielen, niet de zucht om alles op losse schroeven te zetten. De begeer te, om onze confessie beter te formuleeren en uit te bouwen, met het oog op den tijd. waarin wij leven, moet niet ontaarden in een poging, om die belijdenis zelf disputabel te stellen. De reformatie, die doorgaan moet, mag zich niet losmaken van de geschiede nis, maar op historischen bodem worden voortgezet. Geen tegenstellingen mogen ge schapen, die er niet zijn; geen botsingen moeten geprovoceerd, die door de Christe lijke liefde moeten worden vermeden; geen toespitsing der verschillen, want we zijn eén in Christus. Dat vraagt God van ons, dat is per October te sluiten en 3e geopper de plannen nader te bestudeeren. Sympathieke gave De heer Broen sprak vervolgens een woord van dank voor de couvert met in houd, welke hij in de morgenvergadering van de afdeeling had ontvangen. Spr. deel de mede, dat hij het geheele bedrag aan enkele fondsen van den bond ten goede deed komen. (Luid applaus). verbondseisch en onze taak, waartoe de Heere ons roept. Dan kan ook de rechte be zieling worden beoefend. Daartoe is noodig, dat onze vereenigingen niet dispuutgezel schappen worden, en onze vergaderingen niet worden samenkomsten, waar alleen maar gedebatteerd wordt uit lust tot de- batteeren. een definitie van de rechte bezieling te hebben gegeven, kon spr. met dankbaar heid constateeren, dat deze bezieling er is, al moge zij zich niet altijd even krachtig en sterk uiten. Dat blijkt uit het groeiende aan tal vereenigingen, uit het wassend aantal leden, uit de rapporten van het vereenigings leven, uit het aantal bezoekers van de Bonds dagen. Telkens moet de rechte bezieling zich openbaren. In de kracht des Heeren dient gestreden tegen symptomen van depressie. Dan draagt de arbeid ook vrucht, vrucht )or persoonlijk en samen-leven. Tot zulk eeu door den Heiligen Geest be zield leven wekte spr. op, die ten slotte er op wees, welk een bezielende gedachte het is, hier als mannen van hetzelfde huis oij- een te rijn, staande, op den bodem van Gods Woord en de belijdenis, vervuld met liefde tot des Heeren Kerk, telkens samenkomend om zich te verdiepen in de kennis der be ginselen van het Geref. leven, om elkaar verheldering van inzicht to geven in de openbaring, door God geschonken in Zijn Woord. Dan zal in deze tijd van verwarring het rechte spoor worden gevolgd, de juiste toon in de besprekingen worden aangeslagen en de zegenrijke vrucht van het werk steeds meer worden aanschouwd. Jaarverslagen en bestuursverkiezing De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De begrooting terd vastgesteld met een eindcijfer van f 4S50. Besioten werd den Bondsdag in 1937 te Dordrecht te houden. Op voorste] van het bondsbestuur besloot de vergadering thans in be ginsel over te gaan tot het vormen van Prov. afdeelingen van de bond. Elke Prov. Afdeeling zal t.z.t. haar eigen vertegenwoordiger in het bondsbe stuur kiezen. De vergadering droeg het bondsbestuur op om op de volgende bondsvergadering met voorstellen ter zake te komen opdat een en ander in het bondsreglement worde vastgelegd. De aftredende leden van het bondsbe stuur, de heeren E. Brouwer, voor Fries land-Noord: K v. d. Wal, die voor Fries land-Zuid; W. O. de G r a a f, die voor Gelder land en Ds. C. J. v. d. Boom, die niet voor een der provincies zitting heeft, werden herkozen. Na de vergadering vercenigdc men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel, MIDDAGVERGADERING „De Geref. M. M. en hef huidige verschil onder onze theologen in beschouwing over enkele onderwerpen" Spr. stelde allereerst in het licht, dat 3e Geref. Mannenver- eeniging, als staan de midden in het volle leven onze gen, natuurlijk niet geheel voorbij kan gaan aan verschillen de punten, welke te genwoordig in dis cussie zijn zooals de verbondsbeschou- wing, de weg tot ze kerheid des geloofs, zelfonderzoek, ken merken der genade, voonverpelijke en onderwerpelijke prediking, algemeene en bijzondere genade, pluriformi teit der kerk, doopserkenning, praktijk der godzaligheid enz. Spr. betreurde het persoonlijk" getwist en de schromelijke verwarring, waardoor veel wordt vertroebeld en een verhelderende publieke bespreking zeer wordt bemoeilijkt. Hij waarschuwde zoowel tegen de over schatting, welke de schakeeringen binnen de perken derzelfde belijdenis opblaast tot diep gaande verschillen en licht tot verdacht making voert, als tegen de onderschatting, welke in oppervlakkigheid verloopt en voor de consequenties geen oog heeft. Voorts wees Spr. op het verblijdende verschijnsel, dat ons volk óók in dezen tijd nog zooveel interesse heeft voor theologische onderwerpen. Een nadere uiteenzetting gaf Spr. inzon derheid van de kwestie der pluriformiteit van de Kerk in verband met de beschouwing van eigen en andere kerkgemeenschappen. De Gereformeerde Manncnvereeniging er- kenne het betrekkelijk recht en belang der discussies, doch hoede zich voor eenzij digheid en overdrijving. Zij houde zioh aan DONDERDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Olympisch nieuws. 9.00 Ensemble J, Kroon. 10.00 Morgenwijding. 10.30 En semble J. Kroon. 11.00 Orgelconcert en vioolrecital. 12.00 De Minstreels. 2.00 Voordracht. 2.30 Orkest. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.45 Voor groote kinderen. 5.30 Olympisch nieuws. 7.00 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Residentie-orkest en soliste. (In de pauze: Reportage). 11.00 Berichten ANP, 11.30 Gram.pl. 11.45—12.00 Orgelspel. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst door Ds. Joh. Kijno, Ned. Herv. Pred. te Rhenen. 11.3012.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-orkest, 3.003.45 Zang en piano. 4.00 Bijbellezing door Ds. W. S. van Leeuwen, Ned, Herv. Pred te Rotterdam. 5 00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelcon cert. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berich ten. 7.15 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Amhemsche Orkest- vereeniging en solist. (Om 9.10 Causer-ie over Henry Deterdings Schenking door IT. A. Gerretsen te 's-Gravenliage)10.33 Berichten ANP. 10.4011.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 1.05 Gram.pl. 1.35 Octetconcert. 2.20 Reportage uit Wales. 3.20 Het Carlton Hotel orkest, 4.10 Causerie „These my friends". 4.30 Reportage uit Berlijn. 5.05 Trio. 6.20 Be richten. 6.50 Kwintet. 7.20 BBC-orkest ei soliste. 9.05 Voor tandheelkundigen. 9.21 Concert uit Salzburg. 11.05 Zang voor' dracht. RADIO PARIS 1648 1VL 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 8.20 Orkestconcert. 11.3512.35 Populair concert. KEULEN 456 M. 8.20 Blaasconcert. 9.20 SO' listenconcert. 12.20 Militair concert. 1.20 Gevar. concert. 3.20 Omroep-Amusements Orkest. 8.30 Omroeporkest. 11.05 Kamer muziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.J 12.20 Orkest. 5—0 J. Schnijders' orkest. 8.20 Jï Schnijders' orkest. 9.20 Opera-concert. 484 M.: 1.302.20 Max Alexys' orkest, 8.20 Gram.pl. 9.35 J. Schnijders' orkest, 10.5011.20 Olympische reportage. HOLSTER BRANDES RADIO SUPERIEURE TOONKW ALITEIT Ged. zomermaanden! inruil campagne Vraagt condities bij den plaatselijkcn handelaar of bij de Imp.: N.V. PH. J. SCHUT, Keizersgracht 684, Amsterdam-C. (Adv. haar hoofdtaak en verdiepe zich niet te zeei in allerlei strijdvragen. Voor zoover zij aaiv leiding heeft zich met de aan de orde zijndi quaesties bezig te houden, wachto zij ziel voor den schijn een theologisch dispuut-col lege te vormen of op de plaats der officieel kerkelijke vergaderingen te gaan staan. Zi neme nauwkeurig kennis van de verschil lende gevoelens en toetse deze aan de Hcili ge Schrift en de belijdenis. Nadat over tal van 3eze vragen gedachten gewisseld was, sprak Ds, D. v D ij k, Geref. predikant te Groningen, eei opwekkend slotwoord, getiteld: „Saevii tranquillus in undis" (rustig te mid den der woedende golven), waarna de Bondsvergadering om half zes met dank zegging gesloten werd. Sleepbooteigenaren Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van het Federatief verbond van vereenigin gen van particuliere sleepbooteigenaren in Nederland, waarbij alle Nederlandsche ver eenigingen van sleepbooteigenaren zijn aan' gesloten, ter bespreking van de ontwerp-om dememersovereehkomst. Behoudens enkele kleine wijzigingen en aanvullingen, konden op één na alle aangesloten vereenigingen zioh volle dig met het voorliggende ontwerp ver eenigen. Besloten werd in 3e eerstvolgende leden* vergaderingen van de aangesloten vereeni gingen over het ontwerp te laten oordeelen, waarna de algemeene voorzitter voor het vaststellen der definitieve tekst van de on dernemers-overeenkomst zal zorg dragen. Feuilleton (75 door H. KINGMANS Opgewekt keerde Munco naar zijn tent terug. Een golf van blijdschap sloeg hem om het hart. Eindelijk dan toch zou hij bij de zijnen weerkeeren, veilig en wel. En hij behoefde niet weer weg. Eindelijk dan zou Groningen gereduceerd zijn! Wat een blijdschap voor Graaf Willem Lodewijk van Nassau, die daar voor veertien jaren had geijverdl Maar opeens betrok zijn gelaat en stond Munco stil Als het nr zeker was, dat den volgenden dag onderhande lingen zouden worden gevraagd, dan mocht toch dien aan staanden nacht niet worden uitgevoerd het voornemen, dat aan enkele officieren, ook aan hem, bekend was? Zijn besluit stond in eenen vast: er was er slechts één, die mogelijk bewerken kon, dat het plan niet doorging: Willem Lodewijk van Nassau! Munco richtte dan ook zijn schreden naar de tent van den Frieschen Stadhouder. Om te pleiten voor de stad, die hem lief was Eenige dagen geleden hadden de sappeurs en mineurs, die met twee mijngangen reeds een zestig voet onder den beganen bodem gekomen waren, geluiden gehoord, die de onderaardsch9 stilte verbraken. Het leed geen twijfel, of zij waren gestooteu op een tegenmijn van de belegerden. Slechts een betrekkelijk dunne, aarden muur hield de vijanden gescheiden. In alle stilte was de mijn verlaten. Een officier en eenige manschappen hielden alleen met geladen geweer de wacht, om 'n eventueelen inval te beletten. Den volgenden dag stortte de scheidsmuur in. maar de mijn werd door de Staaitschen met een benauwende rook gevuld, zoodat de Groningers moesten terugtrekken. De mijn, die vertakkingen had, werd gevuld met een vijf duizend pond kruit en vervolgens, nadat lange lonten waren aangelegd, gesloten. In dien aanstaan3en nacht, eigenlijk in den laten avond, zou het kruit tot ontploffing worden gebracht, waarna kolonel Morray met zijn Schotten in de ontstane bre3 zou stormen. Dat zou dooden en gewonden kosten, in elk geval aan de stadsche zijde. En als de stad nu onderhandeling wilde Munco liet zich aandienen bij Willem Lodewijk van Nassau, die in zijn tent zat te lezen. „Hopman Ketel, wat verlangt ge?" Met een pijnlijken trek op het ronde, blozende gelaat was de Nassauer opgerezen. Want zijn indertijd voor Koevorden gewonde been „stak" .verbazend tengevolge vaa het vochtige weer. „Uwe Genade, het is zeer zeker waar, dat morgen door Groningen onderhandelingen zullen worden gevraagd." „Dat doet mij genoegen, hopman. Als nu weer maar niet mei ons gespeeld wordt!'* „Dat is uitgesloten, Uwe Genade." En Munco vertelde met enkele woorden het tooneel r de wallen, door hem zelf medegemaakt. Graaf V'illem Lodewijk had er schik in, hoewel hij toch de opmerking maakte, dat men voorzichtig zijn moest: nóg waren er geen onder handelingen. „Zij zullen worden gevraagd. Hoogheid. Morgen aan den dag", verzekerde Munco. „En in verband daarmede heb ik een dringend verzoek." „Hopman Ketel mag verzoeken", antwoordde de Graaf op minzamen toon. „Laat de voorgenomen mijnaanslag hedenavond niet door gaan, heer .Graaf", smeekte hij. „Die kost soldaten- en burger bloed. En als nu toch onderhandelingen zullen wonden „Wij hebben geen bericht van, een veranderde stemming in de stad, hopman. Ik trek je verzekering niet in twijfel, maar zekèrheid hebben we niet. De voorgenomen aanslag mort doorgaan." Münco was teleurgesteld. Maar hij gaf, wetend, dat hij bil den Graaf in goed aanzien stond, zijn poging nog niet op, spoedig bemerkend, dat hij succes had. Want ondanks het feit. dat Willem Lodewijk van Nassau terecht algemeen als een zeer moedig en dapper man werd geroemd, was hij toch van een gevoeligen aard en van een bijna vrouwelijk karakter, het tegenbeeld van den wat ruwen Maurits. „Ik voel iets voor je pleiten," zeide hij, „en zal er met Prins Maurits over spreken." „Dank, Uwe Genade. Dan komt het wel in orde," meende Munco verlicht. Het was een publiek geheim, dat Willem Lodewijk zeer veel invloed op zijn neef had. „Reken er niet te vast op, hopman. Zijne Hoogheid zou het argument kunnen opperen, dat de aanslag de onderhandelingen zal bespoedigen. Daar is niet veel tegen in te brengen- Hoewel ik mijn best zal doen." *n Stille zomeravond. Om half tien hield het vuren der Staatsche troepen op. Ook uit de stad werd niet geschoten. Waarom zou men zich druk maken? Liep het beleg niet op een eind? Tien uur. Er weerklonk één schot. Afgesproken teeken! Al het krijgsvolk uit ravelijnen en loop graven begaf zich zuidelijker. Om veilig te zijn. Een half uur later: weer een schot. De aarde beefde, dreunde, sidderde. Een groote, vurige wolk steeg omhoog, mee\ oorend hout, aarde, st eerten. De mijn had gewerkt: de spits van het ravelijn was ver nietigd; de wal stukgeslagen, de palissaden, als riet, geslagen. Ruim veertig soldaten vlogen in de lucht en vielen)5 dood neer op den wal of in de gracht- Slechts vijf ontkwamer aan den dood, zij werden door de kracht der ontploffing go 1 slingerd naar de zijde der belegeraars, waar zij, ontdaan et verbaasd, gevangen genomen werden. c Het was uit met de stilte. Krijgsgeschreeuw vervulde d< lucht. Want tweehonderd Schotten stormden voorwaarts, waria r ontvangen door de van den schrik bekomen bezetting. Met somberen blik staaa-de Munco, die had geweten, Willem Lodewijk het voorgenomen plan niet had kunner verijdelen, naar de stad, waar —ieder in het kamp begreep he man tegen man gevochten werd Later werd gerapporteerd, dat de Bezetting over do sma!^ D brug naar de stad had moeten retireeren. De brug was bezwe 2 ken, zoodat de Schotten hen niet in de stad hadden kunnei volgen. Drie kwart van de bezetting van het ravelijn, ecnl tweehonderd man, had op verschillende wijze den dood ge vonden. Den geheelen zomernacht bleef het rumoerig, want 3a stadschen deden uitval op uitval. De zon rees aan de kimme. Maar de gevechten waren nog ia C vollen gang. Was dit het einde van het beleg? Het Begin van het einde. In den middag naderde op den Heereweg een ruiter, komend! uit de belegerde stad. Hij was vergezeld van trommelslag die een r>ffa! hooren deed. De ruiter, Tob an ten Buer, werd geleid naar een n-'-v.ve t07iï waarin hij de hem bekende Graven van Ne&vau vond en d< leden van den Raad van State. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8