D.E. fN DE PIJP f KERK EN ZENDING WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 HERZIENING VAN DE GRONDWET (Vervolg van blz. 1) Wedde der Ministers en hun pensioen Bif de behandeling van het ontwerp der cumulatiewet is de vraag gesteld of niet een regeling behoorde te worden getroffen nopens de cumulatie van de wedde der Ministers en hun pensioen als lid van een der Kamers van de Staten-Generaal in dier voege, dat dit pensioen zou worden opge schort gedurende het ministerschap. De Staatscommissie beantwoordde deze vraag bevestigend en nam een daartoe strekkende bepaling op in den tweeden vol zin van het nieuw-voorgestelde derde lid van art. 90- De Regeering heeft echter gemeend deze bepaling niet te moeten overnemen, uit overweging, dat het niet rationeel zou zijn, 'een Minister zijn pensioen als gewezen Kamerlid te onthouden, zoolang deze pen sioenen bij het aanvaarden van alle andere ambten onverkort worden uitgekeerd. Ministers zonder portefeuille Voorts heeft de Regeering een wets ontwerp ingediend, waarbij de mogelijk heid wordt geopend van het benoemen door de Kroon van Ministers, die niet zijn belast met de leiding van een depar tement. In art. 97 wordt het volgende lid toege voegd: „Nochtans kan een Minister, bij een ver kiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toelating als lid het ambt van Minister en het. lid maatschap der Staten-Generaal vereenigen". Bij de toelichting op dit artikel merkt de Regeering op, dat een uitzondering op dc onvereenigbaarheid van het ministerschap en het lidmaatschap van een der Kamers van de Staten-Generaal, zal moeten worden gemaakt. Regelmatig komt liet voor, dat bij een Kamer-verkiezing ministers in functie tot lid worden gekozen. Na een Kameront binding komt dan gewoonlijk de Kamer bijeen en worden dus de nieuwgekozen leden toegelaten, voordat het nieuwe kabinet is gevormd. Deze figuur heeft zich voorgedaan in 1922 en in 1933. Daarom behoort de mo gelijkheid te worden geopend, dat geduren de korten tijd het ministerschap en hot lid maatschap van de Karner verecnigd wor den. Immers de bewindslieden, die tot Ka merlid gekozen zijn, kunnen hun minister- ambt bezwaarlijk neerleggen oordat het nieuwe kabinet optreedt. Het Kiesrecht Ingediend is een wetsontwerp, waarbij yorgesteld wordt in de art. 82, 83, 128 en 1-13 de woorden „evenredige vertegenwoor diging" te vervangen door: evenredige ver tegenwoordiging binnen door de wet te stel len grenzen. De voorgestelde wijziging beoogt den ge wonen wetgever iets meer armslag te geven bij de uitwerking van het evenredig kies recht, in dien zin, dat hij <niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Andere wijzigingen Van deze gelegenheid heeft de Regeering gebruik gemaakt om ook eenige andere artikelen in de Grondwet te wijzigen. Dienovereenkomstig worden voorstellen ingediend, i, REVOLUTIONAIRE VOLKS VERTEGENWOORDIGERS Voorstellen tot vervallen verklaring van het lidmaatschap Regeling van het Beroepsrecht De Regeering heeft ingediend een wetsontwerp, waarbij maatregelen worden genomen tegen revolutionaire volksvertegenwoordigers. In art. 86 par. 2 wordt een wijziging voorgesteld, waarbij zij van hun lidmaatschap ver vallen worden verklaard, indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de be staande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen. Een voorstel tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit het verte genwoordigende lichaam bestaat. -De wet regelt de rechtspleging en de gevolgen van vervallenverklaring. De plaats van het vervallenverklaar- de Ud blijft gedurende de loopende periode onbezet. Een en ander is van toepassing op Ka mer-, Staten- en Raadsleden, waarbij de vervallenverklaring gelegd wordt in han den van het betreffende vertegenwoordigen lichaam zelf. Van de beslissing van den gemeenteraad zal beroep openstaan op Gedeputeerde Staten. In de toelichting op het ontwerp merkt de Regeering op, dat hij de wet nader zal kunnen worden geregeld aan wie dit be roepsrecht zal toekomen, binnen welken termijn van dit recht zal moeten worden gebruik gemaakt en al wat verder op dit beroep betrekking heeft. Zooals men weet had de Staatscom missie voorgesteld de Raad van State aan te wijzen als orgaan, da tde ver vallenverklaring van het lidmaatschap zou moeten uitspreken. Blijkens het voren staande is de Regeering hiervan afgewe ken omdat zij van oordeel is, dat het meer in overeenstemming met het karakter van een volksrepresentatie is de vervallenver klaring te leggen in handen der vertegen woordigende lichamen zelf. Rubber Cultuur Mij. Amsterdam Extra-afschrijvingen op aanplant uit reserve De Rubber Cultuur Mij. „Amster dam" deelt mede, dat zij 7.534.619 af BOND VAN CHR. GEREF. J.V, Ds. P. J. de Bruin van Veenendaal spreekt over „De lendenen omgord'' Huldiging van den heer W. Vos Hzn. In de middagvergadering van de Bondsdag van Chr. Geref. J. V., wel ke gisteren te Leeuwarden is gehou den, is de oud-secretaris, de heer W. Vos Hzn., hartejijk gehuldigd. De V i c e-V oorzitter heette den heer en mevr. Vos hartelijk welkom, herinnerde de aanwezigen wat de lieer Vos voor den Bond is geweest en dankte dezen hartelijk voor diens toegewijden arbeid. Namens het Bondsbestuur reikte spr. den beer Vos een huldeblijk over, bestaande uit een gouden bondsinsigne en twee rust stoelen met een tafeltje. Daarop werd het echtpaar Vos de be kende zegenbede uit Ps. 134 3 toegezongen. De heer Vos dankte in hartelijke be woordingen voor deze blijken van waardee ring. Veertien jaren mocht spr. veel liefde van het bestuur ontvangen, men heeft hem steeds gesteund bij zijn omvangrijken ar beid en in groote dankbaarheid aanvaardt spr. deze stoffelijke blijken van waardee ring, die een blijde herinnering zullen zijn aan dezen arbeid. Voor spr. was het. een harde zaak zijn werk te moeten opgeven, maar God heeft gesproken. Dit stuk van zijn leven is afgesneden, een leegte is er ontstaan en daarom is dit blijk van waar deering spr. dubbel welkom. Spr. besloot zijn rede met de wensch dat Gods zegen ook verder op den Bond moge rusten. Hierna werd het referaat behandeld, waarvan wij gisteren reeds verslag gaven. De Avondvergadering De avondvergadering werd gehouden in de Chr. Geref. Kerk. Bij den aanvang liet Ds. v. d. Meiden Ps. 84 3 zingen, waarna hij voorging in gebed. Gelezen werd Lukas 12 35—40. Hierna sprak Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal, over het onderwerp: „De lendenen omgord'1 Spr. ving aan met te wijzen op de betee- kenis van het zich aangorden, waarna hij het doel der wedergeboorte besprak, nl. dat men werkzaam zal zijn. Ben ledigganger verwijdert zich hoe langer hoe meer van den Heere. Een zondaar zal nog tot be keering kunnen komen, maar den luiaard is elke inspanning te veel. Een bezig leven op verschillend terrein is ook niet de ware werkzaamheid. Neen, onder het: „de len denen omgord" is meer te verstaan. Het is liet bewandelen van den weg der weder geboorte, die ten hemel leidt. Komende tot de werkzaamheid der jon geren, zeide spr., dat trouw en werkzaam heid in 't vereenigingsleven vanzelf «preken maar zij zijn niet voldoende. Men moet het doen om den Heere te verheerlijken en groot te maken. Het geloof is iets anders dan neer te zitten in een bespiegelend luis teren, ook niet een blijvend belijden van schuld, maar een hartelijke lust in en het doen van goede werken. In het leven zal men bezig zijn in het werk aan Gods Ko ninkrijk. Dit paste spr. toe op het vereenigings leven, waarbij hij de aanwezigen opwekte de besliste keuze te doen en alle halfheid na te laten. Ds. v. d. Meiden sprak nog een kort slotwoord, waarna de vergadering werd ge sloten, Huishoudelijke zaken In aansluiting op ons verslag van gister declen we nog mede, dat het voorstel van Aalsmeer om de Bondsdag een maand vroe ger te houden, niet in stemming werd ge bracht. Het volgend jaar zal een referen dum worden gehouden. WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad met 9.1 millioen toegenomen Dekkingspercentages vrijwel onveranderd De goudvoorraad van de Nederland- sche Bank is in de afgeloopen week toe genomen met f 9.1 millioen, zoodat de totale edelmetaalvoorraad van onze Cen trale Bank thans f672.1 millioen be draagt (v.w. f 663.5 millioen). De ultimo heeft goringe invloed uitge oefend op de weekstaat. De beleeningen zijn wel is waar van f 123.6 tot f 130.6 millioen gestegen, doch de binnenlandsche wissel portefeuille daalde van f35.08 millioen tot f29.6 millioen, zoodat het opereerend kapi taal van de Bank slechts met f lVz millioen is toegenomen. De rekeningcourantsaldi, die vorige week in totaal f95.2 millioen beliepen, zijn thans teruggeloopen tot f82.5 millioen en met f 12.7 millioen gedaald. De biljettencirculatie is gestegen van f748.2 millioen tot f771.8 millioen. Het dek kingspercentage is vrijwel onveranderd ge bleven, tegenover de vorige week. De direct opeischbare verplichtingen zijn voor 76.2 pet (76.1 pet) door goud en voor 78.7 pet (v.w. 78.4 pet) door goud en zilver gedekt De voornaamste cijfers van de verkorte balans van de Nederl. Bank N.V. luiden als volgt: Binnenl. wissels f29.642.560 (f 35.086.598), Papier op het buitenl. f2.184.500 (f2.184.500), Beleeningen f 130.578.385 (f 123.623.536),munt goud f 124.603.150 (f 124.603.585), Muntmate- riaal goud f526.621.792 (f517.492.926). Munt- materiaal zilv. f20.915.321 (f21.406.354), tot. munt en muntmat. f672.140.264 663.502.865), Bankbilj. in oml. f771.808.060 (f748.289.615), Bankassignatiën in omloop f 11.396 (f47.822), Rek.-cour. saldo's f82.524.907 (f95.204.143). Metaaldekking bankbiljetten 87 pet (88.67 procent). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers betreffen de notceringen van 27 Juli. zal schrijven op den aanplant, welk bedrag zal worden onttrokken aan de reserve. Het afschrijvingspercentage van 5 pet. op rubber- en olieaanplant zal worden verlaagd tot 4 pet. Hier door zal jaarlijks de afschrijving on geveer 1 millioen minder kunnen kannen bedragen. De rentabiliteit wordt daardoor bevorderd. ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK HET VERSLAG VAN DEN RAAD VAN BEHEER De uitlatingen van Ds. van Empel en Ds. de Boer em. predikant Afkeuring over beider optreden uitgesproken Achttiende Zitting Na opening en het lezen der notulen, worden eerst behandeld reclames van de gemeenten Zierikzce en Stadskanaal tegen den Raad van Beheer. Het rapport en me- dedeelingen omtrent Zierikzee leiden tot besprekingen die bij de behandeling van het rapport van den Raad van Beheer be antwoord worden. De kerkvoogden van Stadskanaal wordt bericht, dat de Synode niet bevoegd i6 handelend op te treden. De bezwaren werden door den Raad van Be heer behandeld volgens het reglement. Het verslag van den Raad van Beheer De President stelt aan de orde de behandeling van het verslag van den Raad van Beheer over lüdö. Hij legt den nadruk op de overzichtelijkheid van de gegevens, vestigt de aandacht op de geleverde be schouwingen over „aanslag en surplus- traktement" en op de uiteenzettingen het Reguleeringsionds, om met dankbaar heid te wijzen op het feit, dat de Raad van Beheer als zijn oordeel meent te mogen uit spreken, „dat, de economische omstandig heden in aanmerking genomen, de gang van zaken in het boekjaar 1935 tot tevre denheid kan stemmen'. De President spreekt zijn waardeering uit voor de toewij ding, waarmede de Raad van Beheer ook blijkens dit verslag de hem toevertrouwde moeilijke taak heeft vervuld. De commissie van samenspreking met den Raad van Beheer brengt rapport uit over het onderhoud, dat zij met afgevaar digden van den Raad had ter bespreking van het Verslag en van enkele ingekomen verzoeken om tusschenkomst Aan enkele gemeenten zal gemeld worden, dat de Synode niet bevoegd is handelend op te treden, waar de bezwaren conform het Reglement op de predikantstraktementen werden behandeld, en evenmin het recht heeft verandering in den aanslag aan te brengen. De commissie, bij dien aanvang der Sy node aangewezen, om een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van de naar aanleiding van een uitlating van wijlen Dr We y land gepubliceerde beschuldigingen tegen den Raad van Beheer en de Synode, heeft haar rapporten in handen van den President gesteld. Deze rapporten worden voorgelezen en ia discussie gebracht. Allereerst - komt de vraag aan de orde, welke maatregelen dienen ge nomen te worden tegen de heeren Van Empel en Boer. Het resultaat van de overwegingen dienaangaande is door de commissie vastgelegd in twee brieven, een te zenden aan Ds van Empel en een te adresseeren aan Ds. Boer, in welke brieven de Synode haar afkeuring over beider optreden uitspreekt en motiveert. De Synode besluit na eenige gedachtenwisseling tot de verzending van deze brieven over te gaan. De uitgebrachte rapporten hebben de commissie aanleiding gegeven aan de Sy node voor te stellen eveneens een schrijven te richten aan den Raad van Beheer. Ook dit schrijven is in concept ter tafel en wordt door de Synode overgenomen. In dit schrijven wordt gewezen op de niet steeds door dten Raad van Beheer vermeden ge varen van overschrijding van zijn bevoegd heid en nadruk gelegd op de noodzakelijk heid in de toekomst de uiterste voorzich tigheid te betrachten, ten einde de beschul diging, alsof de Raad van Beheer zich zou willen mengen in bestuursaangelegenheden, onmogelijk te maken. De President stelt voor tot publicatie over te gaan van de over deze kwestie ingedien de rapporten en van de te verzenden brie ven. Hij zou, indien de Raad van Beheer zijn toestemming daartoe geeft, ook wilWyi publiceeren de beschouwingen van den Raad over diens beleid, zooails deze in het ingediende dossier voorkomen. De bedoe ling is, om dit alles als brochure in den loop van September aan alle predikanten en kerkvoogden te doen toekomen. De Synode verklaart zich accoord met dit voorstel. De heer Tammens brengt rapport uit over het beleid van den Raad van Beheer, dit naar aanleiding van het schrijven van Ds Boer in het orgaan van den Bond van Ned. Predikanten. Hem wordt dank gebracht voor de op stelling en voorlezing van het rapport, dat goedgekeurd wordt. Prof. Dr Korff zal een brief opstellen aan den Raad van Beheer om dank te betuigen voor alles wat hij gedaan heeft in het be lang van de predikantstraktementen. De Raad van Beheer heeft goedkeuring gevraagd op een toevoeging aan art. 32, 2 van het. huishoudelijk reglement De heer Van Zwet brengt rapport uit over voorgestelde combinatie van eenige gemeenten, die eigenlijk te klein zijn een predikant te onderhouden. Het resultaat van de pogingen is poover. Er is maar een o zoo klein getal dat tot combinatie geneigd is. De meeste zijn er op allerlei gronden HET KERKBOEK DER JAVAANSCHE KERKEN De Synode der Javaansche (Geref.) Ker ken op M i d d e n-J ava ten Zuiden heeft in haar vergadering van 21 Juli j.l. te Poerwokerto (Banj.) met algemeene stem men besloten de Psaniberijming van ds. K. van D ij k in de door hem nu aange boden herziening als haar Kerkboek aan vaard. KERKGEBOUWEN De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te eemse (Ov.) heeft de verbouw van de kerk doen aanbesteden. De kosten bedragen 11.116,4 NED. HERV. KERK ;roepen: Te Haskerhorne (toez.) J. Swijnenburg, cand. te Zeist. DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT Aangenomen: Naar Makkum-Witmar- sum-Pingjum, H. P. Tulner, prop. te Akkrum. PREDIKANTSPLAATSEN De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van I-Iaarlemm rmeer heeft het plan een tweede predikantsplaats te vestigen voor de afdeeling Rijk en omgeving. BEGELEIDING VAN ONS KERKGEZANG Te Onderdendam (Gr.) besoot de kerkeraad der Geref. Kerk tot aankoop van een orgel. Tot nu toe begeleidde een muziekcorps het kerkgezang. GIFTEN EN LEGATEN Voor haar tekort over 1935 heeft de diaco nie der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht toezegging van een gift van 2000 ontvangen. ONDERWIJS EN OPVOEDING DE REDE VAN DEN UTRECHTSCHEN RECTOR-MAGNIFICUS De senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht maakt het volgende bekend: De senaat, overwegende, dat tot zijn leed wezen een deel van de feestrede, door den rector-magnificus uitgesproken ter gelegen heid van het 300-jarig bestaan der universi teit, bij velen der uitgenoodigden ontstem ming heeft gewekt, stelt er prijs op te ver klaren, dat uiteraard hetgeen in die redevoe ring is gezegd, geheel voor verantwoordelijk heid komt van den rector-magnificus. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd te A1 m k e r k (Verlaatsciie Dijk, hoofd de heer A. Mol) de heer T. v. V u g h t, wachtgelder te Giessen bij Woudri- chem, als tijdelijk onderwijzer. HERFSTVACANTIE B. en W. van Groningen stellen den gementeraad als proef voor een herfst- vacantie van twee-en-halve dag voor in richtingen van middelbaar en voorber. hooger onderwijs. Examens Hoogdoitxch M.O. (A). Den H a a g. Morgen- ex. 4 cand. teruggetrokken, 1 afgewezen; na- middagex. alle 5 cand. afgewezen. Engcixoii M.O. (AL Utrecht Gea4. de dames F. C. Klulvingh, Den Haag; E. J. Makkink. Utrecht; J. H. v. d. Mast, Harfsen; A. M. Ver burg, Amsterdam; de heeren J. M. Kueters, Arnhem: F. Lettlnga, Vlaai-dingen; W. J. Luth, Amsterdam; C. C. Naninck, Tilburg: P. Nieuw- land, Schiedam; S. Vetten, Rotterdam. J. Baijena. Den Haag; K. Pama, Schlebroek; T. Stasse, Rotterdam; J. H. Hop. Gronlr H. J. J. M. "Tops, Eindhoven: A. Vrooi bommel: G. v. d. Veer, Amsterdam; J. H. Wle- renga, Zwolle; E. v. Veelen, IJmui-den. Groenekan (U.). ld «onder iy ij*. Den Haag. Akte Nt. J. L. M. Bonsel, 'i-Hei M. Li. Faux Akte N9a. Gesl. de hc- borg; A. B. Plujjmers Amsterdam. W. Stam, Zutphen; J. Visser. Hendrik Ido Ambacht: K. Westra. Barendrecht. Handenarbeid. Den Haag. Gesl. de heeren C. L. Berretty, J. C. Mensqh en P. G.C. v. d. recht; J •---*•■ Vredenbregt. Delft; P. A Tegelaar en S. Toth, Dordrecht. Teruggetr. 1, afgew. 2 candidi Haarlem. Geëx. 14 cand. Gesl. de dt A. H. Bos. W. J. H. Ceurvorst, M. Starreveld, P. C. Koning, J. Deenik, J. J. v. Swlnderen. P. A. J. Eibers. C. J. v. d. Weij, C. Burggraaf f F. P. Spits, E. Vorstman, M. ICa-ay; de heeren F. J. Rhebergen en P. N. J. Treytel. Hoofdakte. Amsterdam. Geëx. 8 cand. ;r, J. G. Kerts- - -- _.aassen; na her- imen mej. C. M. de Beer. Arnhem. Gesl. de heeren H. Radstake •ello; H. Burgers, Oosterbeek; F. W. J. Wilt- D e n Haag. Geëx. 8 cand. Gesl. mej. G. M. de Jong en de heeren C. Veeneklaas. R. J. Postma, J. Netten en M. Kalle, Den Haag. Af gewezen 3 cand. Groningen. Geëx. 8 cand. Gesl. de hee ren E. E. Str&tlngh. Koekange: B. te Velde. BB renhuls, Harer W. Landman. Lutjegast. Afgex Haarlem. Ueë> renga. Aerdenhout; IJmuiden: H. J. T. G. Baarda, Ble.1 n J. L. de VI Geëx. 8 cand. Gesl'. de hee- tard; A. Hoefsloot. Roermond; P. H. Schmitz. Sittard: J. M. Smeets, Roggel. Rotterdam. Gesl. A. C. Jansen en K. Ket ting. Rotterdam: E. Bogerman, Goeree: W. A G. Straver, Gouda; J. de Vlas. Vlaardlngen. Utrecht Gesl. de dames W. J v. Leur ;rk; J. M. F. W. J. Klop penburg, Zeist; A J. Metzelaar, Utrecht. Zwolle. Gesl. de dames A. G. Touwen, Zwolle: J. C. M. Toutert, Ranlte; de heeren J. A. Villeren, Rijssen; A A. Ouland, Haaksber- lum; P. Jai a. d. Lek; A. Rongen, Blitterswijck; F. de Den Haag: H. Konlngs, Winterswijk: M. Lokerze. Rol derkerk: de da.i Spijker, Rijssen; Haarlem: J. Visser. Rld- De VosMahleu, Den wükerwold; A. Tim- mers, Zevenbergei EngeUch I,.0. Utrecht. Geëx. 34 cand Gesl. de dames A. M. P. A v. Daal. Amsterdam: J v. Evk. Loplkerkapel: M. Druys, Hillegom: M C. Gerrttema. NUmegen: H. J. de Groot. Velp: C. W. v. d Hoed en F. H. Hoeksema. Enschedé: G. J. M. Geraets. Hulst: P. A. Janse. Middel burg; E. M. Kloos. Haren: J. H. Wilbrink. Hoen- derloo: H. Wildeman. Peize: de heeren A, Adddcks Rotterdam: A Berting. Den Han.ii: W. A. Bitter. Hardenberg Bosch: B. P. Abbema, F Zwaagwesteind: G. W. Cai J. Wessels. Velp. L.O. Utrecht. Blokhuis. De Gesl. de dai telse. Rot- Mcdembllk; A. V. de Boer. Alkmaar; J. R. Bertus. Zeist: W. ieekhulzen, Gorlnchem: M. J. ten Berge. Gro- IngenJ. A. Blenstman. Halsteren: J W. Hoi- nk, Vroom#hoop; L. P. J. v. de Ven. Rosmalen Handelskennis L.O. Den Haag. Gesl. de eeren IJ. Tammlnea, Stadskanaal L de Vle er, Aagtekerke: M. Versteege, Haak! Doetinchem; P. L. Vcw Hei- We Opleidingscursus voor Montessorl leerkrachtei bö het Voorb. en Lager Onderwys). Het diploma Is uitgereikt aan de dimes: E. David, E. HBtte, L. Johsnknegt. S. Pelgrim. L. Solkes en voor het Lager Onderwijs aan de dames: H. Hallier, F. Lusassen, C. Reynvaan en E. Stoffel. GENIET VAN UW VACANTIE MET ECHTE FRlESCHE HEEREN-BAAI EN VARINAS DOUWE EGBERTS ANGSTIG AVONTUUR OP ZEE Vlet met vier menschen zoek Eerst de andere dag terug gevonden Eenige gezinnen te Den Helder hebben dezer dagen een zeer angstige nacht doorgemaakt, daar er ernstige reden was om te vermoeden dat hun familieleden op zee omgekomen wa« Een drietal jongens was met een oudere man naar zee gegaan niet een slechte vlet. De bedoeling was te gaan visschen op de gronden achter den dirk tusschen Den Hel der en Wieringen. Al spoedig echter werd het slecht weer en toi groote consternatie van de familie keerden de vier opvarenden van de vlet 's avonds niet terug. Nadat door de politie het havenkantoor gewaarschuwd was, stelde men zich daar in verbinding met schipper Bot van de red dingboot. die echter niet met de „üorus Hij- kers'' kon uitvaren. Met een andere vlet is men er toen op uitgegaan. Heel de nacht werd ingespannen gezocht, zonder rcsuhaai evenwel. Angstig en terneergeslagen keerde men de volgende morgen onverrichterzake terug. De familieleden beschouwden de ver misten al als verloren. Groot was echter de verrassing toen de vermisten eenigen tijd later toch terugkeer den. Wat was er gebeurd? Door de opgestoken storm had men de vorige dag de boot niet kunnen houden en was dientengevolge afgedreven naar Balg- zand. Een andere schipper, die met zijn eigen boot was gaan zoeken, had de in groo- le angst verkeerende op\arenden van de vlet eerst 's morgens gevonden. Ze waren op een droge plaat van de Wadden geloo- pen, zeer ver uit de kust en daar had dc schipper hen opgepikt. Dat de vreugde der familieleden bij hun terugkeer groot was, is te begrijpen! Het drama op de Lek De lijken nog niet gevonden Omtrent het vreeselijke ongeval dat gis teren op de Lek' bij Culemborg plaats vond, wordt ó.m. nog gemeld: Tot gistermiddag vijf uur is de politie met drie booten, tien dreggen en een net op de Lek bezig geweest te trachten de lijken te vinden van de dochter van den heer U. en den heer van S. uit Nijmegen, die bij het ongeval op de Lek om het leven zijn gekomen. Men is hierin echter niet geslaagd en heeft op genoemd uur de pogingen opge geven. Waarschijnlijk zijn de lijken met den sterken stroom van de rivier wegge voerd. Schipper Ch. Vonk van de „Meafota", welk schip met de roeiboot in botsing is geko men, was door het gebeurde zoo getroffen, dat hij gisteren de reis hij was op weg van Utrecht naar Lobith niet heeft wil len voortzetten en bij Culemborg aan den wal is blijven liggen, Hedenmorgen vroeg heeft hij zijn reis vervolgd. De politie had hem reeds gistermiddag toestemming ge geven te vertrekken, daar schipper Vonk op geen enkele wijze schuldig is aan veroorzaken van het zoo noodlottige onge val. De Olympische Speler Onze landgenooten weren zich in de ath- letlek! Werd Osendarp Maandag derde op de 100 meter, In de series der 200 meter wisten zoowel Osendarp als van Beveren zich te plaatsen ln een zeer goeden tijd. Van Beveren kwam uit in de eerste serie e loopen in 21.1 sec!, wi record is. In de kwartfinales B|j het verspringen werd onze landgi Kalsema uitgeschakeld ln de qualificatie-r daar hjj de voorgeschreven sprong van meter niet haalde. Hoe weinig het echter sc de blijkt wel uit het feit dat men zijn ste sprong tweemaal ging nameten, alvi De finale 800 meter Is door Woodruff »(V.S.) gewonnen in 1 min. 52.9 sec. De Engelsche deelnemer Idle volgens de traditie van de laat ste jaren dit nummer eigenlijk had moeten winnen, eindigde op een der laatste plaatsen. In de 400 meter horden werd de Amerikaan Hardin Olympisch kampioen. Zlin tijd was 52.4 md Loarrin (Canada) in 52.7 sec Olym- H-' -i e., het- Stephens noteerde een tiid van' 11.5 si geen een nieuw Olympisch record b> Ze werd daarmee tevens eerste. De Poolsch. athlete Walas;ewlcz werd tweede in de tljrl e verbeteren en te brengen op 7.87 De_Dultscher Long verbeterde op Lon: *ün a 7.87 iriott» Tol eld-kampioen. eld-reeordhoudstor Mauermaver, die wierp en daarmee een nieuw wp- cderlandsche deel- Hoogste stand te Rochefort 769.9. Laagste stand te Andanes 738.8. Stand vanmorgen halftwaalf 7&I.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, mogelijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De Scandinavische depressie is weer verder Noordwaarts getrokken en bevindt zich thans voor de kust van Noord-Noorwegen. De barometer stijgt over midden- en Zuid- Scandinavië en (minder snel) over Frank rijk. ons land en Duitschland. De hooge druk breidt zich hierdoor Noordoostwaarts uit, zijn kern is nog altijd over de Golf van Biscaye gelegen. Een vlakke secundaire depressie bevindt zich over West-Ierland. De weeromstandig heden verbeteren over Frankrijk, Zwitser land, Zuid-Duitschland en Oostenrijk. Het weer is nog buiig over het Noorden van ons land, Noord-Duitschland. de randstaten en geheel Scandinavië. Voor het weer ten onzent is de ontwikke ling van de secundaire over Ierland van het grootste belang. Aanvankelijk is opkla rend weer met weinig of geen regen to wachten. De wind zal wat strijken. Indien echter de secundaire weer naar onze omge ving beweegt, is later op de dag weer toe nemende bewolking met grootere neerslag waarschijnlijk. 6 AUGUSTUS Zonsopgang 5.30 u., zonsondergang 8.41 u. Maan op nam. 9.35 u., onder voorm. 9.55 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 AUGUSTUS Van 's avonds 9.11 u. tot 's morgens 5.01 u. sr. mej. Niessink en mej. Koopmana weer aangevangen in Kiel. De Nederlanders zfin slecht begonnen. Bob Maas verloor zjin mast. Kagchelland werd vierde in de Jollen- klasse, Mr. Carp tiende bij de zesmeters. Voor het hockey-tournooi werden een drietal wedstrijden gespeeld. Nederland speelde tegen België gelijk: 22. een resultaat waarmee de Belgen wel zeer tevreden kunnen zijn, de Hollanders echter allesbehalve. Frankrijk won met 1—0 van Zwitserland in een wedstrijd, die niet op al te hoog peil stond. Afghanistan en Denemarken speelden gelijk: 66. In h»;t voetbaltournooi won Japan met 3—2 van Zweden, terwijl Duitschland over Luxem burg zegevoerde met 90. Onsportieve Italianen Tijdens de voetbalmatch tusschen Italië en de Vereendgde Staten wij wezen hier gister reeds terloops op hebben de Italianen zich weer eens zeer onbehoorlijk gedragen. Blukbaar waren ze meer bezield door nationaal eergevoel dan door de Olympische gedachte. Waar het een bekend feit is. dat het Noord- Amerikaansche voetbalspel dver het algemeen niet op hoog peil staat, hadden de Italianen gedacht gemakkelijk te zullen winnen. Toen de tegenstand der Yankees krachtiger bleek dan verwacht werd. gingen de Italianen Op srg, dal moment werd dit x66 kaan bij het spelen van den bal door een zestal Italianen werd be sprongen. die hem letterlijk te lijf gingen. Een hunner maakte het daarbij zóó bont. dat de arbiter hem met de hand beduidde, dat h\j het veld moest verlaten. Enkele Italianen gingen toen naar hem toe en duwden zijn hand omlaag, terwijl anderen hem met de vuist dreigden! Onvergeeflijk was het dat de scheidsrechter toen toegaf. ;re verloop kwal publiek onomwondenvan gaf en tenslotte de Ameri ziin afkeuring blijk Een dergeHjke handelwijze kan niet genoe hopen dan ook dat he ;t groote gestrenghei I optreden. Olympisch C< TIDEWATER ASSOCIATED OIL De verkoopen van de Tidewater As sociated Oil, die, gelijk gemeld, een belangrijk betere winst maakte dau verle den jaar, stegen in het eerste halfjaar 1936 met 12 De netto ruwolieproductie be droeg in deze periode 9.905.000 barrels (v. j. 8.340.000). Na aftrek van interest, depreciatie, fede rale inkomstenbelastingen enz. bedroeg de winst van de Tide Water Oil, een der belangrijkste dochter-mijen van de Tide Water Associated Oil, over het eerste half jaar 1.69 per aandeel tegien vorig jaar over de overeenkomstige periode S0.70 per aan deel, en over het tweede kwartaal van 1936 $1.842.131 na lasten en inkomstenbelasting of $0.84 per aandeel tegen vorig kwartaal 81.865.396 of 0.85 per aandeel en $1.463.172 of $0.55 per aandeel vorig jaar over het tweede kwartaal. De netto-winst van de Associated Oil Co ^bedroeg over het tweede kwartaal 5 897.461 of 8 0.39 per aandeel tegen $926.799 of 40 dollarcents in het eerste kwartaal van het loopende jaar en $1.019.869 of 8 0.44 per aandeel in het tweede kwartaal van het vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3