De Spaansche burgeroorlog j Aüoo- ,3ö EERSTE BLAD PAG 2 TUSSCHEN DICTATUUR EN VRIJHEID De wandelende Galliër (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: De Franschman beleeft moeilijke dagen, omdat hij nog geen zekerheid heeft om trent den vorm, waarin zijn land het besi tot zijn recht kan komen. In het groei proces van den tijd is veel uit het verleden vaarwel gezegd, maar moeilijker dan dez> afscheidsgroet is het vinden van een spheer, die Frankrijk tot den gewenschten bloei kan brengen. Tiet heeft er, op het eerste ge zicht, wel den schijn van, dat men weet, welke richting moet worden ingeslagen, doch weldra blijkt het, dat er gidsen in overvloed zijn, evenwel de hoeveelheid par tijen, waarin ze het volk verdeelen, is gelijk aan de grootte van hun aantal. Het land zelf echter zoekt zichzelf en, tegelijk daar mee een gelukkige toekomst. De wande lende Galliër is niet zoo internationaal, maar even reëel als zijn Joodsche collega Uit dit gevoel van onvoldaanheid vallen de groote verschuivingen te verklaren, die herhaaldelijk bij de verkiezingen worden opgemerkt. Ze zijn een bewijs van de on rust, waarin men leeft. En in arrenmoede heeft men zich, nadat de rechtsche pertijen haar kansen hadden verwaarloosd, ge waagd aan het experiment van het z.g.n. Volksfront, om echter spoedig tot de ont dekking te komen, dat deze refeering hard bezig is, ondanks haar schoon klinkende woorden, welke overstemd worden door hei stoute geschreeuw der communisten, het land van de wal in de sloot te brengen. De doorsnee-Franschman is gesteld op een zelfstandig oordeel. Deze karaktertrek zal zijn keuze beïnvloeden. Zoo is hij niet van plan, om zich voetstoots over te geven aan een richting, die een eind zal maken aan zijn vrijheid, hetzij bolsjewisme, hetzij fascisme. Maar wat hij dan wèl wenscht. is nog geheel onzeker, behalve wanneer het gaat, om het bestaansrecht van de natio nale goederen. Een merkwaardag voorbeeld van zoo'n wandelenden Galliër is Robert Aron, die ein delijk zijn ideaal heeft gevonden, omdat hij een Franschman is, niet geaar zeld heeft, naar de pen te grijpen, veronderstelling, dat zijn boek klaarheid in de nevelen zou brengen, al draagt het dan den raadselachtigen naam van „Dic tatuur der vrijheid" („Dictature de la Li- berté", uitg. Bernard Grasset, Paris). Evenals bij velen van zijn volksgenooten is duidelijker, wat hij niet wil, dan hetgeen tot zijn positieve wenschen behoort. Op den voorgrond wordt gesteld de menschelijke persoonlijkheid, die slechts door de in te stellen „Nieuwe Orde" op juiste waarde zal worden geschat. Afgerekend wordt met het staatsabsolutisme en met de Fransche Re volutie, voorzoover ze aan excessen leed. De eerste richting maakt een eind aan de zelfstandigheid van de onderdanen, doordat ze alle vrijheden opheft; de tweede heeft wel recht gedaan aan het individu, doch dit mag men niet verwarren met de per soonlijkheid, en deze wordt juist verstikt door de gelijkheid, welke de Revolutie wil de brengen. Frankrijk zal, volgens den schrijver, moeten worden de beschermer van de men schelijke waarden, het land van de echte democratie, die niet gekenmerkt wordt door deelneming van allen aan de macht, do oh door de vrije uitoefening van de recli ten der onderdanen. Deze wensoh kan al leen worden verwezenlijkt, indien men te ruggrijpt naar de vroegere gilden, die auto noom waren en bestuurd werden door hun eigen gewoonten. Deze gilden waren vrij van den staat, en men kan zeggen, dat het verval juist intrad, toen de landsregeering zich met de organisaties ging inlaten en zoodoende het maatschappelijk leven on vruchtbaar maakte. In den goeden tijd echter had de vorst geen leidende, doch slechts een controlee- rende bevoegdheid. Naar we meenen, ziet de auteur de reden van het verdwijnen dezer sociale instel lingen wel al te eenvoudig. Het ware ver keerd, om te meenen, dat in ons ingewik keld ie ven de gilden, die heel simpel van opzet waren, vergeleken althans met de eischen, waarvoor onze eeuw ons plaatst, in eere kunnen worden hersteld, zij het ook met enkele wijzigingen. Wat ons heeft ver blijd, is het onderscheid, dat de schrijver maakt tusschen maatschappij en staat, een onderscheid trouwens, waarvoor vele Fran schen een open oog hebben. Arons meening, dat hier sprake is van twee eigen gebieden, doet weldadig aan in een tijd, waarin eens de staat alles overheerscht, dan weer, zooals in het vaderland van den auteur, de vakvereenigingen, zeer in het bijzonder de socialistische en communistische, een invloed uitoefenen, welke haar terrein ver overschrijdt. Te waardeeren valt het accent, dat ge legd wordt op de persoonlijkheid, doch om dat het bestaansrecht van den mensch in het schepsel zelf gezocht wordt, ontaardt het geheel in humanisme, waarvan geen heil te verwachten valt. Zoodoende is wel een tipje van den sluier opgelicht, maar de oplossing van de moeilijkheid bevredigt niet. TOESTAND BLIJFT ONVERANDERD De vreemde wapenleveranties duren voort Hindenburgs sterfdag officieel herdacht Tn het Zeughaus Unter den linden heeft men om het masker van wijlen Rijkspresi dent von Hindenburg in opdracht van de Rijksregeering een krans neergehangen ter wijl de electrische verlichting zwakker is dan gewoonlijk om de sombere stemminer te verhoogen. Voorts heeft generaal von Brau- chitsch in opdracht van Hitler in de groeve te Tannenberg een krans neergelegd op het graf van diens voorganger en ls de eero- \vacht bij deze gelegenheid versterkt De Italiaansche Volkenbondspers De Zwitsersche federale raad heeft beslo ten om geen enkele voorwaarde tc verbin den aan den eventueelen terugkeer in Zwit serland van de acht Italiaansche Journalis ten., die 1 Juli j.l. uit het land worden ge zet, in verband met de incidenten; welke zij veroorzaakt hadden in de volkenbonds zitting, toen de negus het woord zou voeren. Volgens „Berlingske Tidende" heeft de Deensche gezant te Madrid het mi nisterie van buiienlandsche zaken te Kopenhagen telegrafisch medegedeeld, dat hij bij den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Burcia, is ontboden, die verklaard heeft dat de toestand in Madrid thans pas ernstig dreigt te worden. Minister Burcia heeft te kennen gegeven dat men moeilijk verder de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de buitenlanders op zich zal kunnen nemen. Tenslo'te heeft Burcia den gezant meegedeeld dat alles in het werk wordt gesteld, opdat do vreemdelingen Spanje zullen verlaten. Zij die in het land achterblijven, doen dal op eigen risico. Weinig nieuws in het noorden De berich'en van het noordelijk front uit Irun en omgeving, brengen weinig nieuws. De opstandL'iii.gcr. schijnen **en aiwcetiicmle houding aan te nemen en de reeds enkele dagen geleden aangekondigde groote aan- 5 nog niet ontketend. Van hun kam maken de regeerings'roepen gebruik van dezen stilstand der vijandelijkheden om hun stellingen te versterken. De toestand in het zuiden De opstandelingen verklaren de stad Ron- i. SO kilometer ten noorden van Algeciras gelegen, te hebben ingenomen na hardnek- kigen legenstand der volksmilitie. Aan beid? zijden zouden aanzienlijke verliezen zijn ge- De steden La Linea en Algeciras worden op het oogenblk bezet gehouden door af- deelingen vrijwilligers, leden van monarchis tische organisaties, die de Marokkaansche troepen zijn komen aflossen, die thans te San Roque zijn samengetrokken. Te Algeciras bevinden zich op het oogen- blik 3000 man. terwijl er in den loop van de week nog 2000 worden verwacht uit Marok ko. Uit Cadiz en San Fernando komen veld kanonnen en vrachtauto's met munitie aan. Strategische punten aan de kust nahij Alge ciras worden door gevangenen versterkt,- Anli-IuchtvaaC kanonnen zijn te Getare? en Punta Carncru opgesteld, waar de op standelingen een heftig bombardement ver wachten van regeeringskruisers en -vlieg tuigen. Spaansche ambassade werft te Parijs Volgens het „Journal des Delia's" zullen m de Spaansche ambassade te Parijs wer- /ingsbureaux worden geopend. De Volks- frontpartijen hebben reeds transporten per autobus georganiseerd. De Internationalo Roode Hulp verzamelt aanmeldingen van vrijwillige ar'sen en ziekenverpleegsters, op lijsten, die aan de Fransche regeering moe ten worden toegezonden. Fransche vliegtuigen naar Spanje? Officieele Fransche kringen verklaren, dat een persbericht, volgens hetwelk de Fran sche regeering langs oen omweg toch vlieg tuigen aan de Spaansche regeering zou hen ben geleverd, onjuist is. De bedoelde toesnel len waren naar Spanje gezonden voor eva cuatie naar Oran van Fransche onderdanen en waren in strijd met de vooraf gevraagde verzekering toch gerequireerd. Na diploma tieke stappen zouden zij zijn vrijgegeven. Munitie-aankoopen in België Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In op dracht van de regeering te Madrid bevindt zich op het oogenblik te Brussel de linksch radicale afgev. Bolanos, teneinde voor de S»aanschc regeering wapenen en muni tie aan te koopen. De onderhandelingen zijn beëindigd ten aanzien van den aankoop van handgranaten, machinegeweren cn groote hoeveelheden munitie. Bovendien is een aanvang gemaakt met onderhandelingen met particulieren, die beschikken over der tien, naar het schijnt vroegere Belgische mi- li1'aire- en verkeersvliegtuigen. De ..Star" bericht, dat een aanzienlijk aan tal Britsche vliegtuigen in Spanje is aange komen. Deze toestellen zouden door parti culieren zijn verkocht, zoodat de Engelsche regeering zich hiermede niet kon bemoeien. Italianen en Duitschers te Ceuta Negen Italiaansche vliegtuigen, drie Duit sche watervliegtuigen, de kruiser „Deutsch- land" en de torpedojager „Luchs" zouden zich op het oogenblik te Ceuta bevinden. STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND De Kamer ontbonden Het Athcenscho Telegraaf Agentschap meldt: „De Grieksche regeering heeft met toestemming van den Koning den staat van beleg afgekondigd, daar zij zich ge plaatst zag tegenover een ernstige op standige beweging, welke door commu nisten was georganiseerd en tot bloe dige gevolgen dreigde aanleiding te geven. Dit bericht is door de openbare tnee- ning met opluchting ontvangen. Overal in het land heerscht volmaakte orde. De Kamer is ontbonden, doch de da tum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld". De „Deutschland" in Spaansch-Marokko Bezoek aan Ceuta Zooals gemeld, is de Duitsche kruiser .Deutschland" in de haven van Ceuta aangekomen. Naar de speciale Havas- correspondent te melden weet, kwam het bezoek van dezen oorlogsbodem daar niet onverwacht, want reeds da gen lang vertelde men in de kringen der opstandelingen, dat twee Duitsche oorlogsbodems werden verwacht, één te Ceuta, één te Rio Martin, de haven van Tetoean. Iemand uit de diplomatieke wereld moet den Havas-correspondent gewezen hebben op den ernst van dit feit „Ernstiger echter is", zeide hij, „dat de commandant van het Duitsche schip een bezoek heeft gebracht aan den commandant an de opstandelingen, generaal Franco. Een officier van den generalen staf van Franco verklaarde weliswaar, dat dit be zoek een gewone beleefdheidsvisite was. Evenwel duurde het bezoek ruim een uur." De Duitsche officieren, die aan land wa- en gegaan, werden op de drukste punten an de stad gezien in gezelschap van offi cieren van Franco's strijdmacht, die er blijk baar een eer in stelden, hun Duitsche col lega's tot gids te dienen. Franco's mannen beschouwen dit bezoek klaarblijkelijk als een bewijs van sympathie. Verscheiden Duitsche officieren droegen de onderscheidingsteekenen van marine- lieger. Ook wordt er op gewezen, dat de bewe gingen van het Duitsche slagschip, dat voor de haven van Ceuta manoeuvreerde, toen de oorlogsbodems der Spaansche regeering zich opmaakten, om het vuur te openen op de nationale strijdkrachten van generaal Franco, dit bombardment onmogelijk maak ten. In Fransche kringen heeft dit optreden van Duitsche oorlogsschepen, op het oogen blik, dat onderhandelingen worden gevoerd over niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog groote verbazing veroorzaakt Frangois Poncet, de Fransche am bassadeur Ie Berlijn, heeft een bezoek ge bracht aan het Duitsche ministerie van bui tenlandsche zaken, en, naar men gelooft, ten aanzien van Spanje om niet-inmenginp verzocht, zooals door Frankrijk ook aan Engeland en Italië is gevraagd. Naar men volgens Havas in politieke kringen meent te weten, zou Duitschlanri er geen bezwaar in zien, besprekingen tte openen, teneinde bepaalde regels op te stel len, om het beginsel van niet-inmenging der mogendheden in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje gestand te doen, echter op voorwaarde, dat óók sovjet-Rusland deze regels komt. Ook de Fransche ambassadeur te Rome heeft den minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano. gesproken en hem mon deling het voorstel gedaan, een voorloopig EngelsclvFransch-Italiaansch accoord te sluiten tot handhaving van de neutraliteit ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje. De minister heeft zich zijn antwoord voorhehouden, daar hij eerst met Mussinoli overleg wilde plegen. De duce is echter niet te Rome NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Algemeen Burger-Ziekenfond? Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenbulsverpleglng en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. -> PROSPECTUS OP AANVRAGE <- Vertegenwoordigers (sters) gevraagd. IAdv.) DE TOESTAND IN ABESSINIE Berichten uit Port-Said, waaraan men uiteraard slechts zeer geringe waarde kan] hechten vertellen, dat er in de omgeving van het Tana-meer, dus in Noord-West-Abessinië, een hevig gevecht moet woeden tusschen Ethiopische krijgers en Italiaansche troep De Abessyniërs zouden onder bevel staan van den op één na oudsten zoon van Ras Kassa. Bij Bourcos moet het een andere Ethio pische colonne onder leiding van Teclo Hawariate gelukt zijn. de verbinding ti schen Addis Abeba en Djiboeti opnieuw onderbreken en de rails van de spoorlijn vernielen. Ras Makonnen en Ras Getachoe zouden naar Gode oprukken. Beiden zijn naar ge meld wordt, door den Soedan nar Abessynië gereisd en zijn voornemens het verzet tegi Italië in de omgeving van Gore te orgaui- seeren. De Abessljnsche aanvoerders Een overzicht van de positie der vroegere inboorlingenhoofden jegens de nieuwe regee ring wijst uit, dat bijna alle voormalige lei ders van het land naar het buitenland zijn gevlucht, dan wel tijdens den oorlog zijn ge sneuveld of zich later hebben onderworpen. 170 bekende figuren onder wie Ras Kassa, Tas Getatsjoe. Dedjaz Nassiboe en verschei den oud-ministers hebben den negus naar het buitenland gevolgd. Ras Moeloegeta. de vroegere minister van oorlog, is gedood, evenals twee invloedrijke bevelhebbers, Dedjasmatsj Mangas Wanderat en de voor malige burgemeester van Addis Abeba, Wol- de Hawariate. Omtrent Ras Desta heeft men sedert de nederlaag van Neghellj niets meer vernomen en zijn plaatsvervanger, Gabre Maria, naar den Soedan uitgeweken. Dè twee zoons van Ras Kassa. Dervasmats; Wolde Woeossen en Averral, die het bevel hebben gevoerd tijdens den laatesten aanval op Addis Abeba, zijn op de vlucht ges) Averra is gewond. Vier Rassen van keizerlij ken bloede, nl. Ras Ayeloe, Ras Seyoem, Has Gabredhuot en Ras Tsjebbede hebben zich onderworpen. Blijft nog slechts Ras Imroe, die struikrooverij pleegt met eenige duizen den rebellen. In Ethiopië bestaat geenerlei leger meer en de laatste benden zullen na het einde van het regenzeisoen worden vernietigd. De Fransche Kamer en de credieten De Fransche Kamer is gisteren begonnen met de debatten over een wetsontwerp dat voorziet in aanvullende of "buitengewone credieten voor verschillende ministeries. De rechtsche onafhankelijke. Fernand Laurent, wees er op, dat het nieuwe wets ontwerp wederom een last beteekent van 140 millioen en dat de volksfront regeering nu reeds 12 milliard aanvullende redieten heeft opgenomen, waar niets tegenover staat. De minister van financiën, Auriol, pro testeerde tegen de fantastische cijfers, die tijdens de debatten waren genoemd e het openbaar credict schaden. Eiken dag, aldus Auriol, vloeit er goud naar Frankrijk terug; het teruggekeerde goud beloopt thans reeds meer dan een milliard. Ten slotte vroeg de minister de Kamer een voorbeeld te geven van discipline en het ontwerp eenstemmig aan te nemen. Aan het slot van de zitting nam de Ka mer met 515 tegen 0 stemmen het wetsont werp inzake de credieten aan. Ook de Senaat heeft het wetsontwerp in zake de aanvullende credieten. dat door de Kamer was goedgekeurd, met 281 tegen stemmen aangenomen, Koning George Reeds hedenmorgen vroeg bereikte ons 't bericht, dat de Grieksche vakvereenigingen besloten hadden, om een algemeene staking van 2-i uur uit te schrijven, als protest tegen de nieuwe sociale wetten, waarbij verplichte arbitrage bij arbeidsconflicten, minimumloonen en staatscontrole op de verzekeringskassen der arbeiders werden ingevoerd. Verscheiden syndicaten echter zouden van zulk een staking afkeerig zijn. De Regeering heeft thans buitengewone maatregelen getroffen om den toestand meester te blijven. Alle ministeries worden door troepen cavallerie bewaakt, om een eventueelen aanval van roerige elementen op de regeringsgebouwen bij voorbaat doelloos te maken. In Griekenland, alwaar de communisten een vreedzaam gelaat toonden ten tijde van de restauratie van koning George, nadat deze door verstandige verzoeningspolitiek het land had weten te pacificeeren. hebben nieuwe instructies uit Moskou vermoede- ijk tot deze insurgentie geleid. Het is sinds lang bekend, met welk een volgzaamheid de verschillende nationale afdeelingen der communistische partij zich vanuit de Unie der Sovjet-republieken laten dirigeeren Blijkbaar bestond de toeleg, na Frankrijk en Spanje nu ook Griekenland gereed te maken voor den omwentellngschaos. Voor loopig heeft men dit t* Athene, door een kraehtie ingrijpen der Overheid, nog weten te voorkomen Er blijkt weer opnieuw uit, hoezeer tegenover de intriges der bolsjewis ten het geciviliseerde Europa op zijn hoede dient te zijn! SITTERSaKflR HAARLEM: Schoterweg 1, Telefoon 16659 DEN HAAG: Columbnsslraa 2, hoek Suezkade, Telefoon 334523 ROTTERD\M' Nieuwe Binnenweg 160 Telef. 37033 Zwaanshals 374 (Adv.j De Locarno-besprekingen Ofschoon voor de a.s. Locarnobesprekin gen nog geen datum is vastgesteld, acht men het te Londen zoo goed als zeker, dat deze, met het oog op de langdurige voor bereidingen langs diplomatieken weg, die noodig zijn, niet vóór October zal kunnen plaats vinden. Op een onbewaakte overweg in Tirol is de locomotief van een sneltrein in botsing gekomen met een auto, waarin een schoon zuster van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, baron Von Neurath, gezeten was. Zij liep verwondingen op aan hoofd en beenen. Haar moeder, mevrouw Von Berg, overleed tengevolge van harp verlamming, terwijl haar twee kinderen ernstig werden gewond. Kort Nieuws Het aantal werkloozen in Engeland ver mindert. Op 20 Juli bedroeg het 1.652.0"™ hetgeen 50.601 minder is dan op 22 Juni. De kiel van het zusterschip der „Queen Mary" zal, naar te Londen wacht wordt, in November a.s. gelegd DE OLYMPISCHE SPELEN Pro en Contra nzien van het al of niet geoorloofd de Olympische Spelen, die op hei oogenblik te Berlijn in vollen gang zijn, loo- pen de meeningen va- het publiek nog al rij sterk uiteen. Sommigen meenen dat ze, ooral in hun huidige vorm absoluut te ver- oordeelen zijn, anderen hebben er niet het minste bezwaar legen, beschouwen een sportieve krachtmeting van de jeugd der erschillende naties. Daartegen kan, opper vlakkig beschouwd, indien er eerlijk en werkelijk sportief gestreden wordt, toch niets te brengen zijn. Dit neemt evenwel niet weg dat er op de Spelen, zooals ze op het oogenblik in Duitsch land plaats vinden, wel enkele aanmerkingen te maken zijn. Zoo men weet, dateeren de Olympische Spelen reeds uit de grijze oudheid. Bij de Grieken waren ze in hoog aanzien. Men hield zich toen zoo strikt aan de grondslag, (ver broedering der verschillende volken en spor tieve krachtmeting) dat men de onderlinge twisten en oorlogen eenigen tijd staakte. Zoo is het nu niet meer. Voor zoover ons bekend, zullen de Spanjaarden tenminste wel lustig blijven doorvechten! Maar overigens is de opzet der Spelen, die in 1894 door den Franschman baron Pierre de Coubertin weer hersteld werden, vrijwel gelijk ge bleven. Zoo houdt men zich ook thans nog strikt ian de bepaling, dat beroepssport ten streng de geweerd wordt. Wel zal deze bepaling vel een hoogst enkele keer ontdoken worden, naar dat zulks niet gemakkelijk is, blijkt wel uit het feit, dat onze Hollandsche voet- iie toch naar men zegt allen teurs zijn, niet naar Berlijn gegaan zijn, om dat enkelen van hen vergoeding wegens loon derving moesten hebben. Voorts wordt ook nu nog door één der deelnemers de Olym pische eed afgelegd, die inhoudt de belofte fair te strijden en in geen geval geld nemen als loon voor de prestaties. Een eed in de gewone beteekenis geldt het hier dus niet. Vanzelfsprekend is het aantal takken sport aanmerkelijk uitgebreid, waar er te genwoordig veel meer zijn dan vroeger. Een gevolg hiervan is, dat er wel enkele bij zijn, die naar onze meening op een sportfeest als dit niet thuishooren. Boksen bijvoorbeeld mag, zelfs als het door amateurs gedaan wordt, die er dus niet duizenden guldens mee kunnen verdienen, zooals de professionals, geen aanspraak maken op de qualificatie sport. Het grootste bezwaar vinden we echter wel, dat de Zondag niet ontzien wordt. Dat is ook tegen de grondslag van de Spelen, die immers de jeugd van de heele wereld in de gelegenheid willen stellen zich met elkaar te meten. Door den Zondag niet als rustdag te beschouwen, schakelt men onher roepelijk een zeer groot deel van de jeugd uit Waarom toch geen rekening gehouden met de gevoelens van zoo'n groot deel der menschheid, vooral waar het zoo gemakkelijk te veranderen is. Daar ligt nog een kwestie, die dringend om een oplossing vraagti Hoewel de wijze, waarop de Dui'schers de Spelen van 1936 georganiseerd hebben, kelijk perfect is, hebben we er toch dit bezwaar tegen, dat ze druk bezig zijn een modern heidendom in het leven te roepen, rvan ze trouwens toch al niet geheel vrij te pleiten zijn. We doelen hier op de fakkel-estafette met het Olympisch Vuur, overigens een heel aardige gedachte. Er niets tegen vanuit Griekenland een estafette te organiseeren naar Berlijn, waarbij een met „Olympisch vuur" aangestoken fakkel ergebracht wordt, maar de ceremonieën, die men er bij maakt en de overdreven be teekenis, die er aan toegekend wordt, zijn zonder meer heidensch. Zeer onjuist is ook, dat geen enkele Duit- scher met Jodenbloed in de aderen mag deel- Wel was deze bepaling niet van kracht voor de andere landen, maar ze had dan toch maar het gevolg, dat heel wat jon gelui om deze reden geweigerd hebben naar Berlijn te komen. Zeer begrijpelijk ook. Bo- endien is men nu nog zoo inconsequent een heel goede athlete, waarvan bekend is, ze niet voor 100 procent Arisch is, toch mee te laten doen, omdat ze waarschijnlijk wel een kampioenschap zal veroveren! Dergelijke dingen zijn natuurlijk zeer te betreuren, maar overigens komen die niet op rekening van de Olympische Spelen, doch op die van het land dat ze organiseert, in dit geval dus Duitschland. Resumeerende kunnen we dus concludee- ren, dat er aan de Olympische Spelen in hun huidigen vorm nog wel een en ander te ver beteren valt. Tegen de grondgedachte be hoeft men evenwel geen bezwaren te hebben. De training van het lichaam door gezonde spc-rt is van zeer veel waarde en het kan ook stellig zijn nut hebben, dat de jeugd der verschillende naties eenmaal in de vier jaar bij elkaar komt tot meting en vergelijking der prestaties. Zoodoende profiteert men van eikaars ervaring. We hopen dan ook van harte, dat de mis standen, die er nu nog zijn, in de toekomst zullen verdwijnen. Gezien de ontwikkeling der dingen, vreezen wij echter zeer. K|p|>|/p||Q en overspannen, onrustig lid VCUO en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwster- Mijnhardt's Zenuwtablelten Glazen Buisje 75 cL Bij Apoth. en Drogisten GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overweg Jongeman gedood De 17-jarige Harm Kuiper, wonende te Ap- pingedam, is op den onbewaakten overweg aldaar overreden door den trein die te 12.36 uur te Delfzijl was vertrokken. Vermoed wordt, dat het slachtoffer door het ruischen van de boomen het naderen van den trein niet heeft gehoord. De dood trad onmiddellijk in. Tijdens een kort maar hevig onweer dat gisteravond te tien uur boven Heeren- v een en omgeving woedde, werd de land bouwsrhuur van den lieer Simon van der Laan door den bliksem getroffen. In een oogwenk s'ond het gebouw lichter laaie. Het brandde tot den grond af. Zeventig voer nooi ging in vlammen op. De brandweer slaagde erin de naastgelegen veestallen, die reeds vlam gevat hadden tc behouden. (Adv.) Vechtpartij met een agent Twee woestelingen overmeesterd Gistermiddag te ongeveer vijf uur riep een caféhouder in de Lange Niezel te Am sterdam de hulp in van een agent om twee mannen, bekende figuren uit donker Amsterdam, uit zijn zaak te verwijderen, aangezien zij dreigden den boel kort en klein te slaan. De agent, die bemerkte, dat beiden zwaar onder den invloed van ster ken drank verkeerden, wilde hen ter ont nuchtering naar het bureau Warmoesstraat overbrengen, doch nauwelijks waren zij bui ten het café of zij sprongen den politie man op den rug. Er volgde een hevige wor steling, waarbij over en weer rake klappen werden uitgedeeld. Ofschoon de agent het hard te verantwoorden had en na de vecht partij alle knoopen van zijn uniformjas bleken te zijn afgerukt, behield hij de over hand tot er assistentie kwam opdagen en de twee woestelingen overmeesterd konden worden. Beiden zijn in 't bureau Warmoes straat ingesloten. Poging tot inbraak in katholieke kerk Öaders steken kerk in brand Inbrekers hebben in de nacht van Maan dag op Dinsdag door het forceeren van een ruit van de catechismuskamer der Katho lieke kerk te Groen lo getracht, zich toe gang te verschaffen tot de kerk, kennelijk met het doel diefstal te plegen. Zij vonden de deur van de catechiOTius- kamer gesloten en slaagden er ook niet in deze open te krijgen. Vermoedelijk óm hun teleurstelling ta reken hebben zij getracht brand te stich ten. waartoe zij gebruik maakten van een hoeveelheid petroleum, welke zij over beel den en verschillende voorwerpen goten en in brand staken. Het vuur heeft gelukkig geen kracht kunnen vinden en doofde uit, nadat reeds een looper gedeeltelijk uitge brand was. De daders heeft men nog niet kunnen vinden. De Rijkspolitie stelt een nader on derzoek naar het gebeurde in, Urker visscher vangt bommen Zware kist uit de Noordzee opgehaald Een Urker visscher, de heer K. Ras, schip- rjr van de U.K. 109, vischte dezer dagen op de Noordzee, toen hij bij het inhalen van het kornet voelde, dat er iets niet in den haak was. Het laatste deel van het net was loodzwaar en het was duidelijk dat er iets anders dan visschen inzat. Het net bleek een zware, gesloten kist te bevatten. Bij het openen bleek de kist gevuld met kleina bommen. Nadat men de haven van Urk was bin- nengeloopen is de havenmeester vam de angst" in kennis gesteld. Deze stelde vast it men te doen had met z.g. loodingsbotn-^ ...en, die dienen om de diepte te bepaleal op onbekende plaatsen op zee. Een ingenieur van de artillerieinrichting te Hembrug. dia gewaarschuwd werd, heeft de meening vaa den havenmeester bevestigd. De bommen zullen per boot naar Elburg worden gebracht en vervolgens naar Olde- broek, waar zij gedemonteerd zullen worden, Schapen eten bankbiljetten Toen de heer T. J. Anema, veevervoerder te Broek onder Akkerwoude gem. Dantumadeel, Vrijdagavond van de veemarkt te Leeuwar den huiswaarts keerde, kwam hij tot de ont dekking, dat de inhoud van zijn portefeuille, welke hij in z'n jas by zich had liggen, tot een bedrag van f 55 verdwenen was. Daar de heer A. het vermoeden had, dat twee schapen, die hij vervoerde, het geld, bestaande uit drie briefjes van f 10 en 1 van f 25, hadden opge geten, besloot hy in overleg met den eigenaar van de dieren deze in de gemeentelijke slacht plaats te Murmerwoude te laten slachten. Daar bleek inderdaad dat de schapen den dief stal gepleegd hadden, daar de bankbiljetten in gedeelten te voorschijn kwamen. Aangezien de nummers nog zichtbaar waren, zijn zij ter inwisseling naar de Nederlandsche bank ge zonden. Tegen afsluitboom gereden Motorrijder gedood Gistermorgen te omstreeks acht uur reed de Amsterdammer J. van Genstel met zijn mo torrijwiel met groote snelheid door den af sluitboom aan de grens te Glanerbrugom daarna nog tegen den afsluitboom aan de Duitsche zijde te botsen. Met ernstige verwon dingen werd de man met een ziekenauto uit Gronau naar het R.K. ziekenhuis te Enschede vervoerd. Hier ie hij eenige uren na aankomst overleden. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest is niet bekend. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Badgast bestolen Ten nadeele van een te Zand voort lo geerenden badgast is een portefeuille inhou dende achthonderd gulden aan bankpapier en een spaarbankboekje ontvreemd. De portefeuille was geborgen in een jas die aan een kapstok in de gang hing. De buiten deur had den geheelen morgen half open ge staan. Verscheidene malen was er gebeld, maar de bewoners waren, omdat zy geen last van venters wilden hebben, niet te voorschijn gekomen. Verdacht van dezen diefstal wordt een drietal venters, die in de omgeving zeer brutaal waren opgetreden. De politie stelt een onderzoek in. DRIE INBRAEEN In den nacht van Maandag op Dingdag is op drie plaatsen te Zuidberghuizen nabij O 1 d e n z a a 1 ingebroken. Door het uitsnij den van ruiten hebben de inbrekers zich toe gang verschaft tot de kantoren van de Twent- sche Kalkzandsteenfabriek en van de houtza gerij »De Volharding" gelegen aan den Straat weg van Oldenzaal naar Enschede. De buit is slechts gering. Er worden alleen eenige post zegels vermist. Ook de textielfabriek „Habe- wol" van de Algemeene Textiel Maatschappij te Amsterdam heeft bezoek van de dieven ge had. Waarschijnlijk zijn zy in deze fabriek binnengekomen door een raampje aan de ach terzijde van het gebouw te openen. Van het kantoor op de eerste verdieping werd een ge sloten cassette inhoudende een bedrag van f 108,medegenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2