Jliruuit ^riitsdjr (üaurant Herziening van de Grondwet Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOLLANDER ZOUTELANDE kan maar de beste zijn VAANDELS" VLAGGEN fl KOVEN-HAAG! PELMANISME „DeTucht van hefWoord Gods" SLfaonnementsprijë Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» ct. n'rl afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5849 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang 9bbrrttntitprij?ni: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingee van 1—5 regels2-30 EJke regel meerCM5 Voor bel bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 De Grondwets herziening Redelijke regeeringsvoorstellen Midden in de periode, welke vroeger komkommertijd heette, doch het nu al leen op hinderlijke wijze voor de groen teveilingen is, heeft de Regeering eenige belangrijke Grondwetsherzienin gen voorgesteld. Veel verrassingen brengen deze wets ontwerpen niet, omdat de Regeering zich in bijna alle gevallen bij het ad vies der Staatscommissie aansloot en de afwijkingen meestal gemakkelijk te verklaren zijn. Hieruit volgt ook, dat wij, althans voorloopig, met enkele korte opmerkin gen kunnen volstaan; wij hebben aan het rapport der Staatscommissie nogal aandacht besteed. Bij die bespreking hebben wij vol mondig toegegeven, dat de drukpers vrijheid van tegenwoordig niet zelden tot oiigewenschte excessen leidt; de groote moeilijkheid is echter, wat daar tegen gedaan kan worden. De Staats commissie meende in eenige prefen- tieve censuur de oplossing te kunnen vindenmaar in de loop der persdiscus- sies bleek, dat een zoodanig voorstel wel geen meerderheid zou vinden in de Staten-Generaal en de Regeering trok daaruit de conclusie, dat het dan maar beter is geen voorstel in die richting te doen. Wij hebben indertijd betoogd, dat artikel 7 der Grondwet voldoende speling biedt om tegen misbruik op te treden en tot ons genoegen zagen we dezelfde meening later ook door ande renverdedigdhet brengt ons dus 'geen hartzeer, dat de Regeering thans geen aanvullende bepaling voorstelt. Het kan toch wel in orde komen. Evenmin treuren wij er om, dat de Regeering niet gekomen is niet het voorstel om een derde, een economische Kamer, naast de tegenwoordige Staten- Generaal in het leven te roepen. Tot heden is liet een mysterie gebleven, waar dit wonderlijke denkbeeld van daan kwam; in die richting waren immers nog nooit stemmen opgegaan. Het is goed er niet meer over te praten. Veel beter is, dat de mogelijkheid geopeiid wordt om Kamers voor het Bedrijfsleven in te stellen, teneinde regelend te kunnen optreden en dat aan deze lichamen verordenende bevoegd heid wordt gegeven; zooals ook thans reeds in de Grondwet gezegd wordt. Op deze wijze kan de ordening van het be drijfsleven in goede banen geleid wor den. Een moeilijk punt was en blijft het optreden tegen revolutionaire volksver tegenwoordigers. Daarmee staat het ongeveer net als met de vrijheid van drukpers; men erkent algemeen, dat er misbruiken zijn, maar men durft geen maatregelen te nemen, omdat men dan .schade voor de democratie" vreest. Indertijd was de commissie-Kooien er mee bezig; de Staatscommissie zocht ook een oplossing; maar noch het eene, noch het andere denkbeeld vond vol doende instemming. Thans komt de Regeering met een derde methode: zij wil de vertegenwoordigende lichamen zelf met een gekwalificeerde meerder heid over de uitstooting van onwaar dige leden laten beslissen. Ten aanzien van gemeenteraadsleden zou beroep op Gedeputeerde Staten mogelijk zijn. De procedure sluit zich in zeker op zicht bij de historie. Over de toe lating van nieuwe leden beslissen im mers thans de publieke colleges ook. Aanvankelijk lijkt dit voorsel ons niet kwaad. Wij deelen niet de vrees, dat men van dit machtsmiddel in tijden van politieke spanning misbruik zal maken. Immers, zij die dit aanvoeren, vergeten al te zeer. dat in zulke perioden „de democratische grondslagen" eenvoudig ter zijde worden geschoven; machts drijvers storen zich .niet aan constitu- J^tioneele bepalingen. Een andere vraag is of voorloopig niet kan worden volstaan met het an dere voorstel der Regeering: gedeelte- liike opheffing van de parlementaire onschendbaarheid bij opruiing en schen ding van geheimen. Vooral in net laat ste geval zijn strafmaatregelen onmis baar en een stevige toepassing van deze bepalingen zou misschien een voorstel tot uitsluiting overbodig maken. Voor wat het inkomen der Kroon en de schadeloosstelling der Kamerleden betreft, sluiten we ons bii de ringsvoorstellen van harte aan; het htejvoornaamste in deze nieuwe regeling is, dat de geldbedragen uit de Grondwet gelicht worden: daar behooren ze abso- hev iuut niet thuis: men moet zonder 'anff Grondwetsherzier:rg rekening kunnen ,v houden met de daling en stijging van led), itga ir.3* tegi De Wetsontwerpen bij de Staten- Generaal ingediend Op enkele plinten is van het rapport der Staatscommissie afgeweken Voorstel inzake drukpersvrijheid niet overgenomen De Regeering is er thans toe overgegaan haar voorstellen tot wijziging van de Grondwet bij de Staten-Generaal in te dienen Zij komen in het algemeen overeen met de voorstellen der Staatscommissiegepubliceerd in ons blad van ió Juni jl. Op een drietal punten is het advies van de Staatscommissie niet opgevolgd A. Het voorstel inzake de vrijheid van drukpers is niet over genomen. B. Ten aanzien van het orgaan dat geroepen zal worden revo lutionaire leden van vertegenwoordigende lichamen van het lidmaatschap vervallen te verklaren wordt een andere regeling voorgesteld. C. Het maximum-pensioen van oud-leden der Tweede Kamer wordt niet f 2400.maar 2800. De voorstellen van de Regeering zijn alle in een afzonderlijk wetsontwerp vervat teneinde de overzichtelijkheid te bevorderen In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp inzake het inkomen der kroon geeft de regeering eenige algemeene beschouwingen over de voorstellen tot grondwetsherziening. Na herinnerd te hebben aan de in stelling-der staatscommissie en een opsomming gegeven te hebben van de voornaamste onderwerpen, welko in behandeling zouden komen, merkt de regeering op, dat zij zich met de po sitieve voorstellen, waartoe de com missie is gekomen, in het algemeen kan vereenigen. Een uitzondering vormt hierop het voorstel inzake de vrijheid van druk pers, dat de regeering niet heeft over genomen. Ook is de regeering van de voorstellen van de staatscommissie afgeweken ten aanzien van het or gaan, dat geroepen zal worden tot het vervallen verklaren van het lidmaat schap van een vertegenwoordigend lichaam van personen, die revolu tionaire strevingen tot uitdrukking brengen en voorts ten aanzien van het maximum-pensioen, dat een oud-lid van de Tweede Kamer zal kunnen genieten. Bij de toelichting op de verschil lende wetsontwerpen heelt de regee ring van het verslag van de staats commissie een dankbaar gebruik ge maakt De afzonderlijke wetsontwerpen Bevordering van grootere overzichtelijkheid De voorstellen, ieder in een afzonderlijk wetsontwerp vervat, ter bevordering van de overzichtelijkheid, strekken resp. tot: Wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende het inkomen der kroon. Wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het openen van de mogelijkheid, minis ters te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement. Aanvulling van de bepalingen betreffen de het kiesrecht. Het openen van de mogelijkheid, leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechts orde met toepassing of bevordering van on wettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren. Het openen van de mogelijkheid openbare de koopkracht van het geld. Een goede vondst deed de Regeering met het voorstel inzake het in dienst houden van dienstplichtigen, waardoor moeilijkheden opgelost worden: terwijl de mogelijkheid om ministers zonder portefeuille te benoemen toejuiching verdient. Op dit oogenblik moest er reeds zoo'n minister zijn. De kans om goede resultaten te be reiken heeft de Regeering aanmerkelijk vergroot door de voorstellen niet in één, maar in verschillende, aparte wets ontwerpen op te nemen. De beslissingen kunnen nu in alle vrijheid vallen. lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. Verandering van eenig© andere artikelen in de grondwet .strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van over gangsrecht. Vrijheid van Drukpers Waarom de Regeering het voorstel der Commissie niet overneemt Na ampele overweging heeft de Regeering besloten het voorstel der Staatscommissie, waarbij een bepaalde uitgave wegens grove inbreuk op de openbare orde verboden kan worden, niet over te nemen. Zij is tot deze conclusie geleid uit overweging, dat het vraagstuk van de vrijheid van de pers een sterk poli tieleen inslag heeft, waarover in breede kringen verschillend wordt gedacht. Het scheen haar niet wenschelijk, vooral in de huidige tijdsomstandig heden, nu slechts door samenwerking van alle nationale krachten de moei lijkheden kunnen worden overwon nen, een politiek vraagstuk van dezen aard op te werpen. Ten aanzien van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en de procedure van grondwetswijziging heeft de regeering het standpunt van de staatscommissie aan vaard en gemeend geen voorstellen tot wijziging met betrekking tot deze onder werpen te moeten doen. Het inkomen der Kroon Ingediend is een wetsontwerp, waarbij het inkomen van de Koning of Koningin wordt verlaagd van f 1.200.000 tot f 1.000.000. Voorts wordt art. 26 als volgt gelezen: De gemaal van een regeerende Koningin geniet uit 's rijks kas een jaarlijksch in komen van ƒ200.000. Hij blijft in het genot van dit inkomen na overlijden van de Koningin, zoolang hij weduwnaar is en den staat van Nederlander behoudt. Een Koningin geniet, na overlijden van den Koning uit 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van 200.000 gedurende haar weduwlijken staat. Art 28 wordt gelezen: De Prins van Oranje geniet uit 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000 te rekenen van den tijd. dat hij den ouder dom van achttien jaren heeft vervuld. Dit inkomen wordt gebracht op f 400.000 na het aangaan van een huwelijk, waartoe bij do wet toestemming is verleend. Na art. 28 worden twee artikelen inge voegd, luidende: Art. 28a: De Dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, geniet uit 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000, te rekenen van den tijd, dat zij den ouderdom van 18 jaren heeft vervuld. Indien zij een huwelijk aangaat, waartoe bij de wet toestemming is verleend, geniet haar gemaal uit 's rijks kas eveneens een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000. Hij blijf' in het genot van dit inkomen na overlijden van de Prinses, zoolang hij weduwnaar i: en den staat van Nederlander behoudt. Na het overlijden van haar gemaal geniet de Prinses, zoolang zij ongehuwd blijft, een jaarlijksch inkomen van ƒ400.000. De Kamers der Staten-Generaal kunnen het ontwerp eener zoodanige wet niet aan nemen, dan met de stemmen van twee der den van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat De toelichting De toelichting op dit wetsontwerp is in vrijwel dezelfde bewoordingen vervat als in het rapport van de Staatscommissie, op genomen in ons blad van 16 Juni 1.1., waar naar wij zoo vrij zijn te verwijzen, teneinde niet in herhalingen te vervallen. I11 de toelichting op art 28a wordt op gemerkt: Het huwelijk van een Prinses, vermoede lijke troonopvolgster, leidt tot verhoogde uitgaven voor het ophouden van den vor ste lijken staat Met deze verhoogde uitgaven behoort ook na het overlijden van den ge maal der Prinses te worden rekening ge houden. Bij art 28b: Opdat de gekwalificeerde meerderheid van twee derden volledig tot haar recht kome, is, andere dan in art 198, bepaald dat de hier bedoelde wet in elk der Kamers sléchts kan worden aangenomen met een meerderheid van twee derden van liet aan tal leden waaruit de Kamer bestaat, name lijk resp. 100 en 50 leden. In afwijking van de redactie der staatscommissie, welke als een imperatief zou kunnen worden opgevat, is meer aansluiting gezocht bij de termino logie van art. 198. De regeering acht het niet noodig, dat in de Grondwet bepalingen worden opge nomen met betrekking tot de wijze, waar op een met gekwalificeerde meerderheid tot stand gekomen wet kan worden ge wijzigd, ingetrokken of geamendeerd. Zij acht het in overeenstemming met de alge meene staatsrechtelijke beginselen, daf een met gekwaliceerde meerderheid tot stand gekomen wet, ook met gekwalificeer de meerderheid wordt gewijzigd en inge trokken, doch dat voor amendeering van een voorstel van wet ven deze strekking de gewone stemmen-meerderheid voldoen- Schadeloosstelling Tweede Kamerleden Het Pensioen In overeenstemming met de voorstellen der staatscommissie is ingediend een wetsontwerp, waarbij de schadeloosstel ling van de leden der Tweede Kamer wordt verlaagd van ƒ5000 tot ƒ4000. Do Regeering heeft een schadeloosstel ling van f 4000 in haar voorstellen aan vaard, omdat zij zich vleit met de vei> wachting, dat de burgerzin in ons volk cog groot genoeg is, dat niet dan in uiter ste noodzaak personen, wegens hun be kwaamheid aangezocht, zich niet beschik baar zullen stellen met het oog op het bedrag der schadeloosstelling. Dat het lage bedrag zal leiden tot cu mulatie van functies, acht de regeering geen ernstig bezwaar, mits de cumulatie binnen redelijke grenzen beperkt blijft. De regeering is van oordeel, dat het bedrag in de Grondwet behoort te worden gehandhaafd, maar dat wijziging zal moe ten kunnen plaats hebben, zonder ontbin ding van de beide Kamers der Staten- Generaal, bij een wet, die in elke der Ka mers met een gekwalificeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Het pensioen van de leden der Tweede Kamer, eveneens in de Grondwet bepaald, behoort de verla ging van de schadeloosstelling te volgen. Het jaarlijksche pensioen ware van f 150 per jaar te verlagen A M E U A N D NES Tel. 2 PENSION HOFKER Stroomend water. Garage. Eigen boerderij en rijpaarden. Geïll. prospectus gratis op aanvrage. Pensionprijs vanaf 2.50. RUSTIG FAMILIEHOTEL Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zeo Telefoon 27 BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanaf 5<— NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 60 „HUIS TER DUIN" - Tel. 3 BONDSHOTEL A. N. W. B. Het meest bezochte huis ter plaatse. Alle modern comforL Uitstekende keuken en verzorging. Garage vrij v. gesten. Pension- prijs vanaf 3.75 per dag. N l 20 Augustus sterk verlaagd naseizoentarief. Onze geïll. prospectus wordt op aanvr. gaarne toegex. "isim.Jtenn - W0T0R0ILS - Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER tot ƒ120 en het maximum van ƒ3000 tot ƒ2800. De staatscommissie had voorgesteld het maximum pensioen te stellen op ƒ2400. Ook deze bedragen zullen kunnen wor den gewijzigd bij een wet, aangenomen mat een gekwalificeerde meerderheid. Dc toelage van den Voorzitter Op denzelfden grond, waarop voorgesteld wordt, de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer te verlagen de stij ging van de koopkracht van het geld vordt voorgesteld de jaarlijksche toelage an den voorzitter een daarmede overeen komende verlaging te doen ondergaan. Hierbij zij aangeteekend, dat de jaarlijk sche toelage van den Voorzitter der Tweede Kamer thans f 10.000 bedraagt. Blijkens deze voorstellen zal de toelage voortaan op f8.000 gesteld worden. Zij, die geen utikeering ontvangen Volgens het reglement van Orde voor de Tweede Kamer kan een lid voor een be paalden tijd van de beraadslagingen wor den uitgesloten. Het is redelijk, dat hij, op wien deze maatregel van orde wordt tocge past, gedurende den tijd van zijn uitsluiting geen schadeloosstelling geniet. Hetzelfde geldt voor de vergoeding voor reiskosten. (Zie verder blz. 3) KAMERS VOOR HET BEDRIJFSLEVEN Verordenende bevoegdheid bij de wet verleend Ingediend is het volgende wetsont- Paragraaf 2. Na het vierde hoofdstuk wordt ingevoegd een vierde hoofdstuk a, luidende: van openbare lichamen voor beroep en bedrijf. ARTIKEL 149a De wet kan voor bepaalde beroepen en bedrijven en groepen daarvan, als mede voor het beroeps- en bedrijfsle ven in het algemeen, lichamen instel len, téneinde regelend op te treden. De samenstelling, inrichting en be voegdheid van deze lichamen worden door de wet geregeld. ARTIKEL 149b. De wet kan aan deze lichamen ver ordenende bevoegdheid geven. ARTIKEL 149c. De besluiten van deze lichamen, die met de wet of het algemeen belang strijdig zijn. kunnen worden geschorst en vernietigd volgens regels bij de wet te stellen. De wet kan bepaalde besluiten dezer lichamen aan goedkeuring onderwer pen, volgens door haar te stellen regels. De regeering merkt op, dat zij zich met de door de commissie in dezen voorgestelde oplossing alleszins kan vereenigen, (men zie ons blad van 16 Juni 1.1.), zonder daarmede intusschen een oordeél uit te spreken met betrek king tot de bezwaren, door de com missie aangevoerd tegen het aanvanke lijk gerezen denkbeeld aan de beide Kamers der Staten-Generaal een derde Kamer toe te voegen tot vertegenwoor diging van het bedrijfsleven en tot overneming van een deel van de taak van de bestaande Kamers. De regeering meent van dit denk beeld te eerder te kunnen afzien, waar het door de commissie voorgestelde ar tikel 149a, naast lichamen voor be paalde beroepen en bedrijven, of groe pen van beroepen en bedrijven, uit drukkelijk de mogelijkheid opent van 'n lichaam voor het beroeps- en bedrijfs leven in het algemeen. De verhouding van het aldus te vormen algemeene lichaam tot de bestaande Kamer der Staten-Cei.araal zal bij de wet. met volledige handhaving uiteraard van de bepalingen van het derde hoofdstuk van de Grondwet, nader kunnen wor den geregeld en zal bij veranderde verhoudingen ook later kunnen wor den gewijzigd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert De Regeering is er toe overgegaan bij de Staten-Generaal de wetsontwerpen in te dienen tot wijziging van de Grondwet^ Zij stemmen in hoofdzaak overeen met de voorstellen van de Staatscommissie. Gister is te Baam onder groote belang* stelling het „Talma-Park", het vijfde rust* oord van de Chr. Vereen, tot Verzorging van Ouden van Dagen geopend. J De Bondsdag van de Bond van Gerefi Mannenvcreen. is heden te Groningen ge* houden. 1 De weekstaat van de Nederlandsche Ban/3 toont opnieuw een toename van de goud- voorraad. De Bondswedstrijden Schaken te Utrecht* In Spanje heerscht thans een pauze op 'de verschillende fronten. Beide partijen versier ken hun stellingen. De officieren van den kruiser „DeutscKi land", die te Ceuta vertoeft, hebben een on* derhoud met generaal Franco gehad. In Griekenland is de staat van beleg afge kondigd in verband met een opstandige be wegingwelke door communisten is op louuX gezet. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide. rijdende in aansluiting op het d.d. 5 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Dempo", Donderdag, 6 Augustus a.s. om 6.16 uur te Den Haag H. S. M. zal arriveeren. is de wetenschappelijke training .van den Geest. Het PELMANISME brengt U VOORUIT! Vraag ons gratis boekje No. 20. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel STICHTING ZONNEWEELDE VAN ST0LKLAAN 3 TEL. 551185 's-QRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heeft ndg eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch. stand. Riante villa, schitt gelegen In de Srhev. Boschjes, onmidd bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwljksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang UITG. MAATSCH. BROEKHOFF N.V. v.h. KEMINK EN ZOON, UTRECHT Oudere en Onderwijzers; leest en herleest Th. van Urlt: geb. f2.25 een boek van groote opvoedkundige waarde, vooral voor onzen tijd. Ook verkrijgbaar bij den boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1