Chr. Geref. Jongelingen te Leeuwarden bijeen Chr. Arbeiders industrie in de Kleeding- DAGERAAD DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 Met een oude traditie gebroken Ds. L. H. v. d. Meiden, van S'Gravenhage houdt de openingsrede Toenemend aantal vereenigingen Sinds jaren werd de Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Jongelings- Vereenigingen in Utrecht gehouden. Met deze traditie is thans gebroken. De Chr. Geref. jongeren zijn ditmaal naar liet hooge Noorden geroepen en Leeuwarden heeft vandaag de poorten wijd opengesteld en hen gast vrij ontvangen. Ook de Voorzittershamer berustte vandaag in andere handen dan vorige jaren. De Bondsvoorzitter, Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant, in algemeenen dienst, vertoeft in Amerika en was bijaldien verhinderd de Bondsdag bij te wonen. Ds. L. 1L v. d. Meiden van 's-Gravenhage nam zijn taak over. Hedenmorgen om elf uur werd de Bonds vergadering in de zalen Schaaf geopend. De vice-voorzitter Ds. L. H. v. d. Meiden liet zingen Ps. 119 5 en 53, ging voor in gebed en las Spr. 22 1721 en 28 en 29. Hierna richtte de Voorzitter der Rege- lings-Commissie, de heer D. A. Broekema een woord van welkom tot de aanwezigen. Ds. v. d. Meiden sprak hierna de ope ningsrede uit, die tot titel droeg: „Ik roep de jeugd" Spr. zegt, dat zijn onderwerp herinnert aan het inschrift in de klok der Olympiade te Berlijn, dat luidt „Ich rufe die Jugend der Welt". Ook heeft spr. gedacht aan de leidende gedachte voor de samenkomsten van den wereld bond van Chr. Jonge Mannen- ver. in 1937. Die gedachte is: „Het dringend beroep van God op de jeugd". De stad van Borgerman aldus spr., herin nert ons de din gen principieel te zien en te zeggen. De wereld en de zonde roepen de jeugd op voor zich. Spr. legde er vollen nadruk op, dat tal van geestelijke en politieke stroomingen de jeugd roepen en het hart van de jeugd zoeken te veroveren. Hier dreigen groote gevaren. Daarbij moeten wij niet vergeten, dat de jeugd met eigensoortige moeilijkheden heeft te worstelen. Onze jeugd staat voor de toe komst zonder perspectief en met tal van moeilijke vragen. De jeugd laat ook eigen ,.ik" hooren. En wij moeten luisteren naar de stem der jeugd. Wij moeten alles in het werk stellen om onze jongeren aan bezig heid te helpen. Wij moeten ons ook eens be zinnen op de vraag: Hoe kunnen wij onze jonge menschen doen arbeiden in de Kerk en voor het Koninkrijk Gods? Maar vooral moeten wij de jongeren erop wijzen, dat de Heere de jeugd roept. Hij vraagt den jongeling geheel in Zijn oproep: Mijn zoon, geef Mij uw hart. Zullen de jon geren deze roepstem verstaan en opvolgen, dan is allereerst noodig, dat de Heere het hart opent. En die wedergeborenen moeten zich geheel en onverbasterd aan den Heere en Zijn dienst geven. Spr. maakte met een voorbeeld uit d bloemenwereld de beteekenis van verbaste ren duidelijk en deed de beteekenis van ver basteren daarna zien in het licht van Jer. 2 21. Tegen verbastering moeten wij waken m betrekking tot ons persoonlijk leven. Wij moeten onverbasterd volgen op ;het kerke lijk terrein. Wij wijzen met heilige veront waardiging af, aldus spr., de beschuldiging, dat wij spelevaren met den naam Gerefor meerd, dat wij oogen verblinden, dat wij met leugenachtige middelen propaganda voeren, dat wij verleiders zijn enz. Wij on derschrijven met hart en hand, wat Ds. de Cock in zijn „Toespraak" schreef, nl. om als onverbasterde zonen te strijden voor het ge loof, eenmaal den heiligen overgeleverd. En naar welke beginselen moet het huis van Staat geregeerd worden? Naar de over- basterde beginselen in het Woord Gods geopenbaard. Alleen de leus: „Er is geschre ven", is, naar Groens woord, een beproefd wapen tegen het geweld der dwaalbegrip pen. Ook hier moeten wij waken tegen alle kruisbestuiving der vreemde planten. Onze jonge menschen moeten trouw en eerlijk worden voorgelicht en zij moeten ijverig en biddend de onverbasterde begin selen bestudeeren. Met een opwekking om te hooren de roep stem des Heeren en om, als onverbasterde zonen te strijden in de wapenrusting des Heeren, besloot spr. zijn openingsrede. Jaarverslagen Na dit openingswoord kwamen de jaar verslagen aan de orde. Uit dat van den sec retaris, den heer A. Al bias, van Den Haag, bleek, dat het aantal aangesloten vereenigingen met 3 vermeerderde en thans 91 bedraagt met 1498 leden. Nieuwe vereeni gingen werden opgericht te Groningen, Ede, Eemdijk, Ermelo en Nunspeet. Uit het verslag" van den Bondspenning- meester, den heer K. van Dongen, van Utrecht, bleek dat er per 31 Dec. 1935 oen nadeelig saldo was van f 51.52. De verslagen werden goedgekeurd en vastgesteld onder dank voor het verrichte werk. Onder luid applaus werd besloten een te legram van hulde en trouw te zenden aan II. M. de Koningin. De aftredende leden van het Bondsbe- stuur Ds. L. H. v. d. Meiden en Ds. P. J. de Bruin van Veenendaal werden herkozen. Besloten werd de Bondsdag 1937 te Dor drecht te houden. Na behandeling van enkele voorstellen werd de vergadering namens enkele be vriende corporaties toegesproken. Hierna werd de morgen\ergadering gesloten. In „Irene" vereenigde men zich onder leiding van Ds. W. K rem er aan een gemeen schappelijke koffiemaaltijd. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werd allereerst aan den aftredenden secretaris, den heer W. Vos Hzn., die om gezondheidsredenen moest bedanken, een huldeblijk aangebo den. Vervolgens trad als referent op de heer H. Vi ssch er van Apeldoorn, met het onderwerp: De volgende schets werd door den refe rent toegelicht: 1. De aanvallen der critici uit vroeger eeuwen op, en de in onzen tijd zich steeds meer openbarende geest tot verwerping van het O. T., roepen ons op ons te bezinnen op de vraag: welke is de waarde van het O. T.? 2. Door de bezwaren tegen het O.T. inge bracht is de weg gebaand tot de absolute verwerping zoowel van het Goddelijk gezag, als van de Goddelijke waarde van bet O.T. (zie Duitsch Heidendom). 3. Staande op Schriftgeloovig standpunt aanvaarden en handhaven wij het O.T. als een organisch deel van de H.S. en mitsdien daar de H.S. is het geïnspireerde Woord Gods, als met Goddelijk gezag bekleed. 4. Het O.T. zijnde de sleutel tot het O.T. heeft niet minder dan dit laatste een God delijke waarde, mits niet op zichzelf, maar als deel van het geheel beschouwd. 5. Het O.T. is het hechte fundament waarop het N.T. is opgetrokken; zonder dat fundement heeft het N.T. geen bestaans grond en kan het ons derhalve God in Christus niet do*n kennen. 6. De behandeling van het O.T. is noodig daar het ons in rijke mate openbaart: a. wie God is in zichzelf; b. wie de mensch was en is geworden; c. wat God deed voor den gevallen mensch. 7. De behandeling van het O.T. is nuttig (indien ze geschiedt theo-christocentrisch, en dat is vereischte) om ons te laten zien de hand Gods in de historie van het oude Bondsvolk, en kan er toe dienstbaar zijn ook in het geschiedkundig verloop van onzen tijd de leiding Gods meer op te merken. 8. Behandeling van het O.T. is vooral in dezen tijd, niet alleen noodig. niet alleen nut tig, maar strikt noodzakelijk. Op dit referaat volgde een geanimeerde discussie. Na rondvraag werd de middag vergadering gesloten. Hedenavond wordt in de Chr. Geref. Kerk te Leeuwarden een openbare avondverga dering gehouden, waarin de opwekkende rede zal uitgesproken worden door Ds. P. J. de Bruin van Veenendaal, getiteld: „De lendenen omgord". Vergadering van den Bond te Utrecht In het gebouw voor K. en W. te Utrecht, hield gisteren cle Ned. Chr. Bond van Ar beiders en Arbeidsters in de Kleeding- industrie en Aanverwante V-akken, zijn tweejaarlijksche algemeene^ vergadering. Devoorzitter, de heer W. Nieland was wegens ziekte verhinderd de vergadering te presideeren en werd daarom vervangen' door den 2en voorzitter, den heer J. Groen, die in zijn openingswoord den zieken voor zitter herdacht. Spr. schetste vervolgens de vele moeilijkheden waarmede de bond in de afgeloopen twee jaar te kampen had. De dreigende verslechteringen nemen steeds nog vaster vormen aan. De werkloosheid in ons bedrijf nam in deze jaren nog toe en spr. gelooft wel, dat de bond nog nooit zulk een zware tijd moels beleven als nu. Daarbij komt nog de steeds voortgaande ontwikkeling in de werk methoden, welke de volwassen mannelijke arbeidskrachten steeds minder noodig maken. Hierdoor juist werden de moeilijk heden vergroot. De reorganisatie welke werd doorgevoerd, trof in de groote bedrijven voornamelijk het mannelijk personeel. Zoo deden zich meerdere moeilijkheden voor. De Bonds voorzitter moest zich reeds in 1935 onder geneeskundige behandeling stellen. God gaf de kracht om te blijven bouwen. Met een kort welkomstwoord, speciaal tot den heer Schipper, vertegenwoordiger van het C.N.V., verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. Besloten werd als antwoord op een brief ven den heer Nieuwland, den zieken voor zitter een telegram te z-enden. Jaarverslagen Aan het verslag van den toestand van den Bond in de jaren 1934 en 1935, ont- leenen wij, dat geen nieuwe afdeelingen in deze jaren konden worden opgericht. De achteruitgang van het ledental was voor een zeer "belangrijk deel te wijten aan de vermindering van het aantal vrouwelijke leden. Het totaal aantal leden bedroeg (per 31 Dec. 1935 672. (In 1934 753 leden). De organisatie bracht in de afgeloopen twee jaren belangrijke offers om de werk loosheidsverzekering in stand te houden. Het Bondsorgaan „Onze Klaroen" ver scheen regelmatig. Met het jeugdwerk in de organisatie wil het nog niet vlotten. Het ledental van do Bedrijfsvereniging tot uit voering der Ziektewet, ging in de beide jaren nog irn stijgende lijn. De uitkeeringen bedroegen in 1934 in totaal ƒ73.775.73; in 1935 was dit ƒ96.546.54. Het Compensatiefonds" in. de kleeding industrie ging een samenwerking aan met do bedrijfsvereniging met het doel het fonds in het belang der vakgenooten beter aan zijn doel te doen beantwoorden. Deze samenwerking heeft reeds goede resultaten De secretaris-penningmeestér, de heer C. Grashof f, toont in de verslagen verder aan de gezonde financieele positie van den Bond. Het overschot bedroeg in 1935 op de gewone posten ƒ1100. In 1935 behoefde slechts ƒ80 stakingsultkeering te worden gegeven. Ook het Ziekenfonds gaf over b:' jaren een overschot. De ontwikkeling van het bedrijf in de richting van mechanisatie plaatst de Bond voor vele moeilijkheden. De verslagen werden goedgekeurd, even als het beleid van het hoofdbestuur. In 1938 zal de Bond 25 jaar bestaan. In verband daarmede werd besloten een twee- daagsche jaarvergadering te houden in Den Haag, de plaats waar de bond is opgericht. Voorstellen De afd. Utrecht hed een voorstel inge diend om de contributie voor de werklooze leden met 2/3 te verminderen. De afgevaar digde van. Utrecht deelde mede, dat enkele werklooze leden in de afdeeling gedreigd hadden met uittreden, als de fleem Aklcei'Qes meej als Ge mei vacaniie gaal, want dan wordl Uw vacanlie-dag niet bedor ven door 'n hoofdpijn of migraine, als gevolg van de warmte of felle zon. "AKlCERTJES" helpen U dan snel en zeker I Vergeel ze dus niell (Adv.) Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême. welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht do huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct tributie niet verlaagd zou worden. De Voor zitter zette uiteen, dat verlaging financieel te schadelijk geacht moet worden voor den bond. De afd. Utreoht trok het voorstel in. Stichting Pensioenfonds De afd. Leiden diende een voorstel in luidende: .,De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op in samenwerking met het C.N.V. of daarbij aangesloten vak bonden, die niet in het bezit zijn van een pensioenfonds, pogingen te doen om een pensioenfonds te stichten". Van het hoofdbestuur kwam het volgende voorstel in: „De algemeene vergadering be sluite de beslissing die inzake het oprichten van een pensioenfonds in de algemeene vergadering van 1934 genomen werd, voor oulbepaalden tijd te verlengen en inmiddels aan het hoofdbestuur op te dragen samen werking met de andere vakbonden in ons bedrijf (werkgevers- en werknemersbonden) te zoeken om te komen tot opriohting van een bedrijfspensioenfonds. Het hoofdbestuur is van meening, dat het gewenscht i6, de mogelijkheid van oprich ting van een bedrijfspensioenfonds te on derzoeken. De kans voor een pensioenfonds zooals Leiden bedoelt, achtte het hoofd bestuur zeer gering. De heer Schipper juicht de poging van het hoofdbestuur toe en acht het ook de beste weg. Over beide voorstellen werd uitvoerig ge discussieerd. Het voorstel van het hoofd bestuur werd aanvaard, dat van Leiden ver\\or-?!> Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Onze Spoorwegen Passen zich bi] de behoefte aan Van nieuwe richtingen bij de Spoorwegen verhaalt het maandblad Ned. Fabri kaat. Aan het artikel ontleenen we het volgende: „Thans heeft de directie een contract af gesloten met de Geldersch-Overijsselsche Tramwegmaatschappij ten aanzien van het goederenvervoer. Daarmee is een begin ge maakt aan de uitvoering van de tweede phase van een systeem van goederentrans port in ons land, aan de voorbereiding waar van in het gêbouw der directie van de Spoor wegen sinds jaar en dag is gewerkt, en waarvan men verwacht, dat het het trans port over 'het algemeen economischer zal maken. Hoe paradoxaal het oök klinken moge, de Spoorwegen zullen voordeél beha len door het afstaan vah een gedeelte van het vervoer. Door velerlei berekeningen Is men in Utrecht wederom tot deze conclusie geko men. Ir. van Ryckevorsel, de leider van de afdeeling Vervoer en Handelszaken van de Nederlandsche Spoorwegen is de vader van het nieuwe systeeni, het, groepsstelsel. waar bij het vervoer met Iramwegen, auto's, met paard en kar desnoods, in samenwerking met de Spoorwegen kan plaats vinden. In dit stelstel past het terugbrengen van het aantal goederenstations in Nederland van 550 op 24. Naar deze 24 stations, die een centrale functie vervullen, worden de goe deren gebracht, die door de Spoorwegen verder zullen worden vervoerd. Men is nu bezig in de Achterhoek een proef met dit nieuwe stelsel te nemen. Hier komen vier van zulke groepsstations: Arn hem, Winterswijk, Nijmegen, Zutphen. Het transportgoed wordt nu per tram naar deze vier groepsstations vervoerd. Slraks zullen de particuliere vrachtautobedrijven ook met de spoorwegen en de tramwegmaatschap pijen samenwerken, hechter dan tot nu toe het geval was. Een andere overweging, die de Spoorwe gen hebben laten gelden bij het necnen van een beslissing is deze, dat de particulier vrachtautobedrijven veel meer contact heb ben met de menschen in een bepaalde streek, dan de Spoorwegen ooit zouden kun nen bereiken door het aanstellen van agen ten of vertegenwoordigers". De heer Aug. W e i s e, die zooals bekend met de heer J. L. Blok de Ward-zangmethode in ons land, pasklaar gemaakt voor protes- tantsch gebruik, propageert, deelt ons mede, dat recente uiteenzettingen en demonstraties in de inspectievergaderingen Den Briel en Go- rinchem en voor de vergadering van „de Groo te" in Dordrecht, van goeden invloed zyn ge weest voor de bekendwording van deze prach tige en doeltreffende methode (waaraan wij in ons blad van 23 Maart j.L een uitvoerige beschouwing hebben gewijd). De Inspecteur van het L.O. te Gorinchem schrééf naar aanleiding van de in zyn in spectie gehouden demonstratie aan den heer SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN TE UTRECHT Flinke deelname Maandagavond zijn te Utrecht in het buitenrestaurant „Oog in Al" dc jaarlijksche Bondswedstrijden begonnen, zooals wij leeds in ons vorig blad hebben medegedeeld. Reeds geruimen tijd voor den aanvang der wedstrijden, waarvoor het tijdstip op 7 uur was gesteld, was er een voortdurend beweeg in de wedstrijdlokaliteit van officials, die de noodige voorbereidende maatregelen moesten treffen, en van spelers, die wat eerder waren gekomen en zich alle tusschen 5 en 6 uur bij de wedstrijdleiding dienden aan te melden. Om klokslag 7 uur werd de bijeenkomst geopend met een inleidend woord door den voorzitter der Schaakvercen. Utrecht, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat zijn vereniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in de gelegenheid was gesteld de voorbereiding der bondswedstrijden op zich te nemen. Vervolgens sprak de heer van Trotsen- b \i r g, voorzitter van den Kon. Ned. Schaak bond, terwijl na dezen de Burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. W. t e r P e 1 kw ij k. een kort woord van welkom sprak. Tenslotte sprak nog de heer Jungman, secretaris van den Stichtsch-Gooisclien Schaakbond, die de gelegenheid, dat de heer Van Doesburgh ook aan de bondswedstrijden deelneemt, aangreep, om dezen speler met zijn successen, behaald in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland en ir. het tournooi te Zandvoort, geluk te wenschen en hem, namens den Stichtsch-Gooischen Schaakbond, bloemen te overhandigen. Een en ander had een welgemeend applaus der talrijke aanwezigen ten gevolge. De indeeling der spelers in groepen heeft ditmaal meer dan gewone moeite gekost. Zoo deed zich bij het samenstellen der sterkste groep het moeilijke geval voor, dat er 9 candidaten waren voor 8 beschikbare plaatsen. Het was uiterst lastig en tevens pijnlijk om hier een beslissing te nemen. Het was aan bet sportieve aanbod van den heer Stumpers uit Eindhoven te danken, dat de groep tenslotte tot 8 spelers kon worden teruggebracht. De hoofdgroep bestaat thans uit de heeren Van Doesburgh. Knoppers, Belinfante, Mul der. Van Scheltinga, Prins, Koomen en Van Steenis. Het is-niet te veel gezegd, wanneer wij beweren, dat deze groep van gelijke kracht is als de groep, welke verleden maand om het kampioenschap van Neder land heeft gespeeld. Naar wij meenen is nog nimmer de hoofdgroep in de Bondswedstrij den zoo sterk bezet geweest. Ook de tweede groep, waarin zijn onder gebracht de heeren Stumpers, Van Mindeno, Boersma, Frik, Polak, Bosscha, de Hartoog en Boekdrukker, mag er wezen. Er zijn in totaal 11 heerengroepen van 3 spelers ,1 damesgroep van 8, 2 heerengroe pen van 6 en 1 groep van 4 deelnemers. Het totaal aantal deelnemers bedraagt zoodoen de 112. In de damesgroep speelt, o.a. mede mevr. C. Roodzant uit,, Rotterdam, die nog onlangs in èen damesweclstrijd op dep Semniering in Oostenrijk een zeer eervolle 3e tot'4e prijs wist te behalen. De bekende Duitsche schaak ster Sönja Graf won daar den eersten prijs. Er zijn nog diverse fraaie extraprijzen uit geloofd. Wij memoreren in het bijzónder de fraaie massief zilveren schaakfiguren van groot formaat, welke door het schaak weekblad „De.Schaakwereld" zijn uitgeloofd. Het, late uur belet ons de eerste ronde zal eerst te half 12 eindigen in dit verslag reeds de voornaamste resultaten van de eerste ronde te vermelden. Weiss, dat de wyze waarop hy aan honderden collega's aan de hand van de door hem bereik te resultaten had getoond hoe het verlangen naar vernieuwing van ons onderwijs in daden kan worden omgezet, zoo interessant en over tuigend was, dat hij gaarne nog eens schrifte lijk aller erkentelijkheid tot uitdrukking bracht. Men was door het getoonde resultaat ervan „overtuigd geworden, dat de Ward-me- thode inderdaad een geniaal middel is om aar ons zangonderwijs een geheel nieuwen grond slag te geven en daarmede onzen volkszang op hooger plan te brengen". En de heer P. van Duyvendyk, de be kende opvoedkunde leeraar in Dordrecht, schreef: „Nu voor het zangonderwijs de metho diek met een 6 p r o n g vooruitgaat door de werkwijze van Dr. Justine Ward, is het te hopen, dat in onze Christelijke scholen dit onderwijs zoo spoedig mogelijk opgevoerd wordt tot de nu te bereiken Wij gelooven, dat ieder, die van de resulta ten van deze methode met aandacht heeft ken nis genomen, het met den heer Van Duyven dijk eens moet zijn. Vermelden we ten slotte nog, dat als resul taat Van de demonstratie in Gorinchem zich tot nu toe 43 dames en heeren opgaven het volgen van een cursus in die plaats en dat 23 personen dit in Schoonhoven wilden doen. WOENSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzendlar, 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 n.m. RVU. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Mor genwijding VPRO. 10.15 Voordracht en gram.pl. 11.00 Tuinbouwpraatje. 11.30 Orgelspel. 12.45 De Bohemians. 2.00 „De Flierefluiters". 2.30 Voor de vrouw. 6.30 Cyclus „Zomergenot". 7.03 Sportuitzen» ding. 7.15 VARA-Orkest. 8.00 Berichten, 8.03 Nieuwsber. ANP. 8.15 De Fliereflui ters.. 8.35 Voordracht. 9.00 „Fantr.sia", lOlOO Nieuwsber, ANP. 10.05 VARA» Orkest. HILVERSUM H 301 M. NCRV-Uitrmdinjr, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst door Ds. J. kuyl, Geref. Pred. te Laren. 11.3012.00 Chr. Meisjeskoor „Oefening en Stichting". 12.15 Ensemble v. d; Horst. 2.00 Orgel spel. 3.00 Chr. Lectuur. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinderuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 De Accordeon Harmonists en een ensemble. (Om 9.00 Causerie over de Ind. Prot. Kerk door Ds. H o f k e r, O.I. Pred. met verlof en om 10.00 Berichten ANP). 10.30—11.30 Gr.pl. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH 1500 RL 11.05 Orkest. 12.03 Orgelspel. 1.20 BBC-Empire-orkest. 3.03 Pianorecital. 3.35 Orkest. 4.20 Vesper, 6.50 BBC-Militair Orkest. 7.35 Populair concert. 8.20 Joodsche mannenkoorzang, 8.50 Variété-programma. 10.10 Reportage, 10.25 Sopraan. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestccncert 2.50 Symphonieconcert. 4.20 Gram.pl. 5.5( Orkestconcert. 8.20 Spaansche muziek 9.05 Voordracht, KEULEN 456 RI. 8.2Ó Populair concert. 9.2d Vroolijk concert. 10.50 Orkestconcert. 1.2f Blaasconcert. 8.401.10 Ge var. concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.r 1.302.2( J. Schnijders orkest. 6.20 Pianoduetten 8.20 J. Schnijders orkest. 9.20 Symphonie concert. 484 M.r 12.20 J. Schnijders orkest. 6.35 J, Schnijders orkest. 8.20 Gram.pl. 9.2( Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RI. 8.30 Mili tair concert en Olymp. reportage. 10.3: Olympiade-Echo. 11.20 Gram.pl. 11.50 So listenconcert. LAND- EN TUINBOUW GOEDE VRAAG NAAR TOMATEN! Ook België neemt veel af Het valt tot nu toe met 'den 'afzet vai tomaten niet tegen; er blijkt vooral in Bel gië en Duitschland vrij groote vraag voo dit product te bestaan. Duitschland heeft de Genefimïgunge! voor de maand Augustus Verstrekt, zooda de export thans weer wat ruimer is gewon den, hetgeen de prijzen voor dit product tel goede kwam. Ook naar België worden noga' belanigrijke hoeveelheden tomaten verzon den, als gevolg van de vraag, welke daa bestaat. Daar de invoer van tomaten tiaar da land echter gecontingenteerd is, was doe de. importeur-s in België reeds ceu ruim contingent aangevraagd. Het koele weer remt voorts "den groote aanvoer vam tomaten sterk, waardoor he doordraaien van dit product sterk wordt n geperkt GIDS OUWEHAND'S DIERENPARK Een keurig, practisch werkje De directie van het bekende „Ouwehand Dierenpark" te R h e n e n heeft een keurigl gids met een wandelkaart van het park uitga geven. d Op leuke wijze voert de samensteller zjj lezers door het park en vertelt hun tal v bijzonderheden over de tallooze dieren die te zien zijn, zoodat de bezoekers nu een lei c draad hebben op hun tocht door het uitge strekte dierenpark. Ter vergemakkelijking i bovendien een duidelijke wandelkaart opgeno Het geheel is royaal uitgevoerd, terwijl e< 0 zeer groot aantal illustraties de uitgave ve: t lucht. DE ZAKTELEFOON In „Telephony" wordt melding gemaakt v« een aardig nieuwtje op telefoongebied: zaktelefoon. De Hongaarsche Postadministratie venstrel in Boedapest kleine telefoontoestellen, well men in de jaszak bij zich kan dragen. Stoj contacten, waarop deze toestelletjes kunne worden aangesloten, zijn overal in de stad gebracht: men heeft maar even in te steke en krijgt meteen verbinding met de centra De telefonen zyn echter niet automatisch, he geen natuurlijk aan de beknoptheid v; apparaat ten goede komt, maar daarentege weer bediening in de centrale vereiischt. H aantal gesprekken^ wordt automatisch op h toestel geregistreerd. Deze zaktelefonen wq den uiteraard alleen verstrekt aan geregel* en solvente telefoongebruikers. Feuilleton (75 'door H. KINGMANS Met ontelbaar vele anderen haakte Aart naar het einde van het beleg. Dag in dag uit was hij tot werkloosheid gedoemd, daar hij niet tot de verdediging werd geprest. Niet minder siaklc Hilligje naar de overgave, vurig verlangend naar Munco, am wiens zwervend leven dan een eind komen zou. Maar zoolang de minderheid in de stad door de kracht harer wapens dc meerderheid het zwijgen wist op te leggen zouden met Helpen geen onderhandelingen worden gevoerd. Hoelang, hoa- lang zou het nog duren? Instantelijk kreeg Aart Sebensz, met de vrouwen sprekend over den duur van het beleg, het antwoord. Want Menno stormde binnen met den uitroep: „Nu moet moeder eens licoren! De geestelijken willen de stad overgeven!" „Wat zeg je, jongen?" Als had een wesp hem gestoken, sprong Aart van zijn stoel met rieten zitting, om dan echter onmiddellijk op te merken: „Geloof het praatje niet, Hilligje. De geestelijkheid zal toch wel dc laatste zijn, om van overgave te spreken." ,,'t Is toch heusch waar, oom"', hield Menno vol. „In de heelo stad praten ze er over en ik heb zelf gezien, dat de geestelijken naar het Stadhuis gingen, om met Burgemeesters te praten." ,,'t Is haast niet te gelooven", schudde Aart het hoofd. „Maar als het wóar is, dan is het een mooie daad. Een daad van zelfopoffering. Want overgave der stad: beteekent .voor de geestelijken enkel verlies." ,,'t I s waar", betoogde Menno nogmaals. s.Së gillen niet, 'dat er meer bloed vergoten wordt" „Een mooi besluit", prees Aart, ^YerdedigejL Helpt toch niet, daar de stad eenmaal yalt. Want ontzet komt in elk geval niet Hij was evenwel nog niet zeker van zijn zaak en ging daarom, Vergezeld van Menno, op kondschap uit. Om weldra tot de ontdekking te komen, dat zijn neef geen woord te veel had gezegd. Alom in de stad was het optreden der geestelijken, 'dat zeer geprezen werd, het onderwerp van het gesprek. Men wist te vertellen, dat den volgenden dag ten Stadhuize een breede vergadering zou worden gehouden, waartoe ook waTen uitge- noodigd zij, die sinds het oproer waren buitengesloten, om over den gang van zaken mee te spreken. Het werd een gunstig leeken geacht, dat zij weer werden geraadpleegd. Dat er nog sterke machten waren o.a. burgemeester Jargesr commandant Liauckema en de abt van Selwerd bleek dan volgenden dag overduidelijk. Men kon tot geen besluit komen. En het scheen, ook na een bijeenkomst een week later, dat men van onderhandelen niet wilde weten. En steeds maar door donderde het geschut, huizen vernielend en beschadigend. Endooden en gewonden veroorzakend. En steeds maar door men zag ze niet, maar wist het wel terdege wroetten de sappeurs en mineurs van Maurits en Lodewijk onder den grond, gangen makend tot onder de wallen, om die te ondermijnen en uiteen te laten springen. En dan? Als een vloedgolf stormden de Staatschen dan binnen en in da straten van Groningen zou een verbitterd gevecht van man tegen man worden gestreden. Kon dat wreede lot de burgerij ntet worden bespaard? Er werd allerwege veel en breed over geredeneerd, zoodat tenslotte zelfs de meest heftige tegenstanders milder gestemd werden en het hoofd bogen, uitgezonderd burgemeester Jarges. Twee dagen nadat men nog onverrichter zake uiteen was gegaan viel het besluit, eerstdaags tot het sluiten van een verdrag met den vijand te zullen overgaan, j Met yreugde zag men, hoe commandant .Vah Liauckema Het stuk, vermeldende het besluit, teekende. En hij niet alleen. Alle hovelingen en oldermans van alle gilden, zelfs van het schuutenschuuversgilde, schreven hun naam. Aan alle soldaten werd het besluit meegedeeld en hun werd vrijheid gegeven, zoo zij zich er niet mee konden vereenigen, zich te begeven tot den onverzoenlijken kolonel Jarges. Maar niemand ging. Wel verscheen Johan ten Buer, die zich, om de woede des Volks te ontgaan, schuil gehouden had, weer voor het voetlicht en werd door de Magistraat aangewezen, de onderhandelingen te gaan aanknoopen. Zuchten van verlichting werden in de stad gesmaakt. F.n toen Aart Sebensz., vóór men zich ter ruste begaf, den Heere dankte voor de uitkomst, biggelden de tranen van blijdschap over het oude, van zorgen diep doorploegde gelaat van de weduwe Ketel, dankbaar, dat zij de dageraad voor Groningen nog meemaken zou en zij haar zoon nog zou zien. „En dan mag de Heere mij wel opnemen in Zijn heerlijkheid", zeide zij, voor wie het leven één aaneenschakeling van leed en kommer was geweest. Het liep op een eind met het fieleg. In de straten riep men het elkaar toe. En niemand sprak het tegen. Omdat het de waarheid was. Den volgenden dag zou Johan ten Buer naar het kamp vertrekken. En al zouden de onderhandelingen nog wel eenige dagen in beslag nemen, aan den uitslag werd niet getwijfeld. Ook het Staatsche leger ver-» langde naar liet eind. Het beleg liep op een eind. En de verhouding werd milder. Meermalen, als het schieten even bedaarde, voerden de soldaten en burgers op de wallen gesprekken met de zeer dicht genaderde Staatsche soldaten en werd vanuit de stad meegedeeld, dat onderhandelingen zouden worden gevraagd. Hopman Ketel hoorde van die gesprekken. En hij haastte zich naar het dichtsthij rijnde payelijn, 05- de .wallen spoedig op merkend een burger, die hem bekend voorkwam. „Ben jij-niet Meerten Meertensz.?" riep bij met een stem vi vreugde. De aangesprokene zag verbaasd op. „Die ben ik", antwoordde hij. „En wie is de hopman?" „Munco Ketel!" „Wel natuurlijk, man! Ketel uit de Gelkingestraat. Neen, I moeder en je vrouw wonen er nu niet. Te gevaarlijk, ma Jullie met je vermaledijde bommen en keien. Maar 't zal gau afgeloopen zijn. We geven er de brui aan." „Heel verstandig!" schalde Munco's stem terug. u Toen moest hij even wachten, want met sissend geluid vlo* hem een kogel over het hoofd. En meerdere stukken gesch van het Staatsche leger werden afgeschoten. „Waarom vuren jullie nu nog?" riep de burger. „Kom dan onderhandelen. Dan is het afloopen", lachte Mun( „Kunnen wij niet onderhandelen? 'k Heb verbazend trek 'i haring. En die hebben jullie wel." „Accoord", zei Munco. En onder luid gelach werden haringen aangerukt en di belegerden overgereikt. Als ruil liet men van uit de stad aj een touw een wittebrood en een kan Bremer bier zakken. „Op onze gezondheid, maat", zei Munco. „Zou je de groe' aan mijn familie willen doen? Ik hoop, dat zij het goed make Zeg, dat ik gauw in de stad zal zijn." „Het komt in orde, hopman." Munco zag om zich heen. Van allen kant waren soldaten voorschijn gekomen, een roep-gesprek voerend met die op wallen, als was er niet weken met groote verbittering gevochte v vooral na de handelwijze van de stad, die in Helpen als de gek houderij" was gezien. De gesprekken verstomden. Het kanon sprak weer hevi f, Maar dat kon toch niet lang meer duren. De stad verlang* naar het einde, ÏWordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8