De verovering van Axel DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Verkeersregels in zakformaat Wenken voor automobilisten en motorrijders Dc K.N.A.C. geeft de volgende wenken aan Automobilisten en Motorrijders: 1. Blijf steeds meester van Uw rijtuig. 2. Houd rechts en de meest rechtsche rijbaan op speciale autowegen en houd nimmer zonder absolute noodzaak links (voorbijrijden of inhalen). Houd in bochten óók rechts. Bedenk, dat het links houden verboden is in bochten binnen bebouwde kommen en in on overzichtelijke bochten daar buiten. 3. Neem daarom een rechter- bocht kort, een linkerbocht ruim. 4. Wijk uit naar rechts voor tegemoetkomend verkeer en bij ingehaald worden naar links bij het inhalen. 5. Rijd nimmer voorbij, voordat zekerheid bestaat, dat dit zon der gevaar mogelijk is en rijd niet rakelings langs een ande ren weggebruiker. Vermijd het snijden. 6. Geef tijdig teekens bij richting verandering of bij plotseling stilhouden of vaart ver wónde ren en verricht deze manoeu vres met de uiterste behoed zaamheid. Maak geen bruuske bewegingen, welke van Uw normale rijrichting afwijken. 7. Laat bij kruisingen of samen komsten van wegen het van rechts komende verkeer voor gaan. Denk er om. dat trams steeds voorrang hebben. Werk eigener beweging mee het ver keer op den hoofdweg zooveel mogelijk voorrang te geven. Binnenkort wordt dit verplicht gesteld. 8. Bedenk bij het voorrang nemen dat terdege rekening moet wor den gehouden met het van links komende verkeer. Geef militaire colonnes voorrang. 9. Geef een signaal indien de veiligheid van het verkeer dit noodzakelijk maakt. Vermijd overigens alle geluidsignalen, U rijdt veiliger. Motorrijdersw rijdt met goed functionneerende knaldemper. 10. Zorg bij stilstaan het andere verkeer niet te hinderen (boch ten straathoeken, enz.). Ge bruik bermen om te parkeerert en parkeer overigens aan den, uitersten wegkant en zoo mo* gelijk in de rijrichting. 11. Rijd geen trams voorbij aan de zijde waar de passagiers in- en uitstappen, tenzij een vlucht heuvel aanwezig is en rijdt ook dan met groote behoedzaam heid. Rijd geen trams links voorbij, indien U daardoor op den linkerwegkant komt. 12. Rijd niet buiten noodzaak op een rijwielpad. 13. Zorg voor het tot rust bren gen van den motor, indien Uw rijtuig onbeheerd op den weg blijft staan. 14. Houd behoorlijk afstand vart Uw voorganger. 15. Zorg. dat Uw rijtuig in orde is en besteed de uiterste zorg aan remmen en stuurinrichting. Rijd nimmer met afgesleten banden. Denk bij gladheid aan slipgevaar, ook op tramrails. 16. Bedenk, dat het zeer gevaarlijk is indien Uw rijtuig tijdens de duisternis niet is voorzien van de voorgeschreven verlichting. Houd er rekening mede. dat het voeren van een verblin dende verlichting is verboden binnen bebouwde kommen, wanneer het rijtuig stilstaat en bij het tegemoetkomen van ander verkeer. rust kwam met blanco cijfers. Negen minu ten na de hervatting slaagde de Italiaansche rechtsbuiten er in te scoren, maar bij dit eene doelpunt bleef het toch. Zooals meer voorgekomen is, wisten de Italianen zich weer niet behoorlijk te gedragen, wat tot resultaat had. dat hun linksback na een botsing met de Amerikaansche mid voor van het veld gestuurd werd. Voor het polo-tournooi kwamen alleen Engeland en Mexico, de twee sterkste lan den, tegen elkaar uit Engeland won niet 13—11. MET WIE WAS KAÏN GETROUWD? 'n Openlugprediker is in diens gedurig in die rede geval deur n man wat verklaar het, dat hy nie in die Bybel glo nie. „Kyk hier", se die onderbreker, „as jy my die hele storie van vrou van Kaïn kan oplos, zal ek gunstig daar- oor dink om jou dienste by te woon". Die pre diker het met 'n glimlag die man aangekyk en geantwoord: „Ons zal baie öly wees om jou by die dienste te sien, maar vergeet niet dat jy nooit werklike nut van die godsdiens zal kry niet,tensy jy leer om ander mans ee vrou- ens met rus te laat". Dit was genoeg. PLEZIERBOOT AAN DEN GROND GEVAREN ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK EEN UITSTAPJE MET TEGENSLAGEN NAAR Rapport Grootestadsprobleem aanvaard OOSTVOORNE Ouders doorleven Vragen over Huwelijk en Huwelijkswetgeving Had men op de wal in arngst geze ten, op het schip nam men het beleefde avontuur erg vroolijk op. Terwijl de „Schelde'' draaide, klonk plotseling ge zang over het water. De kinderen, die op het dek stonden te wuiven, zongen geestdriftig: „Wij zijn niet bang." Dat brak de spanning. Even later lagen Vele kinderen, vooral de kleuters, in de ar men van hun ouders, waarvan verschei dene hun ontroering nauwelijks meester waren. Een weerzien, dat niet licht ver geten zal worden. Angst voor den politiehond Tweehonderd man op de vlucht Een rumoerige bespreking van den toe stand in Spanje heeft gisteravond om 10 uur in de Van Woustraat te Amsterdam aanlei ding gegeven tot eenig geharrewar tusschen politieke tegenstanders. Er ontstond een volksoploop, als gevolg waarvan een agent van politie, die vergezeld was van zijn hond, zich genoodzaakt zag de menigte tot doorloo- pen aan te manen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, liet hij den riem, waaraan hij den hond vast had, eenigszins vieren. Het dier greep daarop een der omstanders beet. Dit was voor de menigte aanleiding om zich schielijk uit de voeten te maken. De rust was toen dra weergekeerd. Jongetje van de trap gevallen Het ongeveer 4H-Jarig eenig zoontje van de familie van Steendeler uit Amersfoort, dat logeerde bij zijn grootmoeder, mej. de wed. Clements te Leerdam, had bij het opstaan het ongeluk van de trap te vallen en op het hoofd terecht te komen in de benedengang. Bewusteloos werd het ventje door de familie opgenomen en de inmiddels ontboden genees heer constateerde een ernstige hersenschud ding. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het ventje in den loop van den mid lag overleden. VAN ZIJN FIETS GESLEURD Te half tien is gisteravond op Rapenburg te Amsterdam tijdens een vechtpartij tusschen opgeschoten jongens een zestienja rige knaap van zijn rijwiel gesleurd. Het slachtoffer kwam zoo ernstig te vallen, dat het bewusteloos bleef liggen. De geneeskun dige dienst heeft den jongen, die een hersen schudding bleek te hebben opgeloopen, naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De politie onderzoekt thans wie de daders van deze laf fe daad zijn. Was 17 Juli 350 jaar geleden Volgende maand herdenkingsleesten 17 Juli 15S6: Axel op de Spanjaarden veroverd, zoo vermeldt de Vaderland- sche Historie. Een eenvoudig reken sommetje leert dus, dat het voor zeer kort 350 jaar geleden was, dat dit historische feit plaats vond en het is stellig de moeite waard, dit feit kort te memoreeren. Het stadje Axel in Zeeuwsoh-Vlaande- ren is reeds zeer oud. Ferdiinand henna verleenden het in 1213 de stads rechten, die door Karei V in 1532 nog eens bevestigd werdén. Door deze gunsten wa ren de inwoners van Axel vele eeuwen zeer koningsgezind, wat echter niet wegnam, dat het stadje ten tijde van de 80-jarige oorlog, die, zooals iedere schooljongen u dadelijk kan vertellen, in 1568 begonnen was, nu eens in handen van clen Prins, dan weer in die van de Spanjaarden was. In 1583 was er weer eens zoo'n verande ring gekomen, door een laaghartig ver raad. De hoofdbaljuw Servaes van Steeland, die zich voor den Prins verklaard had, ver zoende zich in het geheim met de Spanjaar den en opende de vestingen Hulst, Axel en Sas van Gent voor het krijgsvolk van Par ma, waardoor heel Zeeuwsch-Vlaanderen in Spaansche handen kwam. Nog in het zelfde jaar landde de graaf van Hohenlo met Duitsche troepen in Terneuzen en bouwde aan den weg naar Axel een ver- sterking, die naar de Duitsche troepen „Moffenschans" genoemd werd. Het twee ledige doel van de Moffenschans Schelde te beveiligen en bovendien van daaruit den vijand in Vlaanderen zooveel mogelijk te kwellen. Drie jaar later, in 1586, kreeg de toen 19-jarige Prins Maurits toestemming een eldtocht in het Zeeuwsche gebied te on dernemen en een onderdeel daarvan werd de verovering van Axel. In het kleine Axel was een bezetting van vier vendels Duitsche huurtroepen, onder bevel van de overste Schonau. Kolonel Jan Piron van het Staatsche leger ontwierp nu het plan 's nachts tiaar Axel te trekken en de vijand te verrassen. Prins Maurits en de eveneens nog jeugdige overste Philip Sydney hadden hiertegen geen bezwaar en zoo overviel men de vijandelijke veste in den nacht van 16 op 17 Juli. De inname geschiedde bijna zonder strijd: men trof de wacht bij de stadspoorten sla pende aan. Nadat deze „wakers" onscha delijk gemaakt waren, werden de poorten geopend en het leger trok zegevierend de stad binnen. Toch was er nog gevaar te duchten van de zijde der Spanjaarden, daar zij het zuiden van Axel-ambacht nog bezet hielden. Het doorsteken van de zeedijk bij Buugate scheidde den vijand evenwel van Axel. dat zoodoende geïsoleerd kwam te liggien op een eilandje. Later, toen Sluis weer in handen van de vijand viel, was Axel geruimen tijd het eenige steunpunt van de Staten in het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaanderen. Op hevel van Prins Maurits werd voorts de stad versterkt, van welke versterkingen echter thans niets meer over is. Slechts hier en daar zijn vorm en ligging nog te herkennen. Het Axel van nu is een florissant stadje van zoo ongeveer 6000 inwoners. De aardige kleederdracht die men er vroeger kon be wonderen, is thans bijna geheel verdwe nen. Slechts zoo nu en dan wordt ze door de vrouwen nog wel eens gedragen. Al is de dag van 17 Juli in alle stilte ge passeerd, tooh zal men de inname nog feestelijk herdenken: van 29 Aug. tot 5 Sept. a.s. zullen er groote feesten georga niseerd worden. Er zal een oudheidkundige tentoonstelling zijn, een winkelweek, vuur werk en tenslotte een groote historische op tocht, waarbij de magistraat bij de herbouw de stadspoort Prins Maurits de sleutels van de stad zal overhandigen. Dat belooft dus wel wat! C-W-AA Axel, nadat het op bevel van Prins Maurits 'versterkt was. dus omstreeks 1600. De belangstelling der Nederlanders was gisteren wat de Olympische Spelen betreft wel geconcentreerd op hei nummer 100 meter hardloopen, waar in onze landgenoot Osendarp een goede kans maakte. Weliswaar is hij er niet in geslaagd eerste te worden, en in zooverre zijn de verwachtingen misschien teleurgesteld, maar toch is bet resultaat wel zeer goed. Osendarp eindigde als derde achter de Amerika nen Jesse Owens en Metcalfe, in 'n tijd van 10.5 eec. De tijd van Owens was 10.3 sec., die van Metcalfe 10.4 Sc. Voor het eerst ging aan de derde mast de Nederlandsche vlag omhoog en onze landge- nooten staken hun enthousiasme lang niet onder stoelen of banken. Osendarp bewees hiermee Europa's snelste sprinter te zijn. In de 100 meter hardloopen-dames kon den de Hollandsche deelneemsters het niet verder brengen dan derde in haar serie. Reeds in de tweede serie wist de Ameri kaansche Helen Stephene een nieuw wereld record, en dus ook een Olympisch record te vestigen door de 100 meter te loopen in 11.4 sec. Waar ze een sterke wind in den rug had, is echter de kans groot, dat dit record niet erkend zal worden. De beslissing in dit nummer wordt vandaag geloopen. Voor de 800 meter, waarvan eveneens indaag de beslissingen geloopen worden, hebben zich drie Amerikanen geplaatst en naar het zich laat aanzien zal een van hen ook wel de overwinning uit het vuur slec- pen. De laatste jaren zijn steeds de Engel- schen op dezen afstand favoriet geweest. Voor de 400 meter hordenloop hebben zich ook geen Nederlanders in de halve final' 'eten te plaatsen. Een zeer interessant nummer was de 3000 meter hindernis. Aan de Oostzijde van het stadion was een sloot gegraven, waarvoor een flinke horde geplaatst was. De deelne mers moesten hier zesmaal over, tenvijl ze bovendien nog 32 horden moesten „nemen". Bij dit nummer hebben vooral de Finnen goed werk geleverd. De recordhouder Iso Hollo won zijn serie heel kalm in 9 min. 34 sec., terwijl de Duitscher Dompert. er in dc vorige serie slechts 9 min. 27.2 sec. over deed. In de finale komen 3 Finnen, 3 Ame rikanen, 2 Duitschers, 2 Zweden, 1 Franscli- man en 1 Let. Het kogelslingeren werd een groot succes voor de Duitschers: tot tweemaal toe werd het record verbeterd. Eerst wist de Duitscher BI ask het op 55.04 meter te brengen en even later wierp zijn landgenoot Hein zelfs 56.49 meter. Laatstgenoemde werd hiermee ook eerste in de finale. In den vooravond zijn gisteren de eerste voetbalwedstrijden gehouden. De ontmoeting NoorwegenTurkije leverde een regelmatige 40 zege voor de Noren op. ItaliëAmerika leverde meer strijd. Voortdurend waren de Italianen in de meerderheid, maar ondanks hun geestdriftige spel hield de Amerikaan sche verdediging langen tijd stand en de, angstige uren „Wij zijn niet bang" In ons blad van gister hebben wij reeds gemeld, dat de stoomboot „Schel de" van de R.T.M. Zondagavond te Oost- voorne aan den grond heeft gezeten met 400 kinderen aan boord, die eerst des nachts om drie uur veilig en wel te Rotterdam aan wal werden gezet. Omtrent de rampspoedige reis kan nog het volgende worden medegedeeld: De „Schelde" was 's morgens met ruim 400 kinderen van het koor „De Kleine Stem'' naar Oostvoorne vertrokken. De kapitein had er op aangedrongen, dat men 's mid dags om zes uur weer zou vertrekken, om dat de boot een vrij groote diepgang had en het weer ongunstig was. Na zes uur zou het water misschien te laag zijn. Het duurde echter tot zeven uur voor allen weer aan boord waren. Er stond toen reeds zoo wei nig water, dat de „Schelde" dicht bij den steiger even na het vertrek aan den grond liep. De kapitein verklaarde, dat het schip ver moedelijk de eerste uren niet vlot zou komen. Daarom werd met bchulD van scheepsroepers aan een lid van het koor, dat op Oostvoorne kampeerde en op den steiger stond bij het vertrek, gevraagd de politie te Oostvoorne en te Rotterdam te waarschuwen. De kinderen werden in de kajuiten on dergebracht, waar men de kleinsten op de banken of op jassen od de grond te slapen legde. Het bestuur drong er bij den kapi tein. den heer B. de Hartop." op aan, sleep bootassistent ie te vragen, doch de kapitein vond dat niet noodzakelijk. De voorspelling van den kapitein kwam uit en eerst om 12 uur 's nachts kwam de boot door het opkomende water vlot. Vol goeden moed werd de reis naar Rotterdam aanvaard, doch men kreeg met nieuwe pech te kampen. Een kwartier buiten Oost voorne liep de boot met vrij groote snelheid op een zandbank. Gelukkig liep alles goed af. De kleiasten schrokken, doch het koor zet Ie een lied in en zoodoende bleef de goede stemming bewaard. De „Schelde" was vrij spoedig weer vlot, 'doch even voor Briclle liep het weer mis en werd aan verkeerde wal een boei stuk gevaren. Doch langzamerhand vorderde men toch Wel verliep de reis uiterst traag doch ver der deden zich geen incidenten meer voor. (Angstige uren ïntusschen werden te Rotterdam door de ouders angstige uren doorleefd. De boot zou 's avonds haff 9 aan da-Voorhaven aan komen doch toen het latei- en later-werd en de boot niet kwam werd men zeer on gerust. Om 10 uur kwam een agent van politie meedeelon dat dc „Schelde" was vast- geloopen. Deze tijding veroorzaakte groote ontsteltenis. De gemoederen kwamen ech ter tot bedaren toen de stellige vorzékerin; werd gedaan dat er geen gevaar bestond en dat het schip omstreeks 12 uur aan de Schiemand kon zijn. In optocht ging het daarheen, maar het Werd toch heel wat later dan 12 uur. Nog 2*A uur moest men wachten voor de lichten van het scliip op de donkere Maas in zicht kwamen. Zeventiende zitting. De eerste zit ting in deze week werd geopend met het lezen van den Sisten Psalm en gebed. De notulen werden zonder aanmerkingen goei gekeurd Kr waren nog enkele stukken ingekomen. De gemeente Reeuwijk, die voor een paar gulden verhoogd was geworden, beklaagde zich niet gehoord te zijn. Zij zal nog boord worden en 't dan te betalen bedrag zal worden vastgesteld. Een predikant beklaagt zich 111 een ander schrijven, dat hem ten onrechte gekort is de bijdrage uit een dei- fondsen. De Vereeniging van Kerkvoogdijen vraagt adhaesie van de Synode voor een inzame ling, die zij zich voorstelt te houden voor de ineengestorte Cunerakerk te Rhenen, Gaarne zal zulks gedaan worden. Voorlezing wordt gedaan van de uit spraken, die er gedaan zijn door de vijf sy- nodi contractae. Hierna wordt den heer. O 0 s te rh 0 f f do gelegenheid gegeven zijn rapport voor te le zen over het verzoek van de Classicale Ver gadering van Haarlem, om art. 3 al. 2 Regl. op de bijdragen te wijzigen. De toe- doeling is van deze wijziging om gelijkheid te brengen in de beoordeeling van de ver plichte bijdragen. Het rapport wijst er op hoe moeilijk voor den Raad van Beheer het aststcllen van de bijdragen is. Dat komt pas uit als enen tot basis van de vaststel ling neemt de kerkelijke belasting of de in komstenbelasting. Besloten wordt dan ook het verzoek af In de voorjaarsvergadering van de Algem. Svn. Commissie werd ingediend een rapport uitgebracht onder leiding van Prof. Haitje- net 3 afgevaardigden van den kerke- raad van Amsterdam, 3 van Rotterdam, 2 an 's-Gravenhage, 2 van Utrecht, 2 van Haarlem en 2 van Groningen. In dat rap port wordt allereerst uitgesproken, dat de besprekingen over het zoogenaamde „Groote stadsprohleenV' alleen goede vrucht kun nen opleveren, wanneer de oorzaken van geestelijk verval, dat zoowel op het platte land als in de groote steden zich open baart, worden onderkend en beleden: 1. den zondigen toestand van Christus' Kerk in Nederland; 2. het niet vervullen van de geestelijke roeping der ovérheid naar Art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis; van oordeel, dat zoowel in de Kerk als daarbuiten de verkondiging van het Woord niet wordt bevorderd en alzoo de Heilige Geest bedroefd; mecviende evenwel, dat in de huidige droevige omstandigheden een betere func- tioneering der ambten kan worden voor bereid; adviseeren tot eenige wijzigingen in de regelementen. De wijzigingen betreffen een toevoeging plaats een toevoeging aan art. 14, 't wordt c^ap jLi-t.- J i oin ir^ gemeenten Van 5 en meer predikanten"'%cn;'AVijkverde4ling in te stel len (deze is er reeds in de meeste gemeen ten),.die door den kerkeraad geschiedt De predikanten kiezen zelf hun wijk. Ieder jaaé brengt dc wijkcommissie cpn verslag uit van alles wat in de wijk ver-, richt werd. Wi.ikpredikant, wijkouderling en wijkdiakenen doen voor 1 Maart aan den Zaterdagmiddag werden de Olympische spelen onder buitengewoon groote belangstelling door Hitier geopend. Des avonds werd een feestspel opgevoerd, dat een sprookje geleek. We geven hiervan een afbeelding. Op de achtergrond boven de poort brandt het Olympische vuur. Algem. Kerkeraad verslag van hun werk zaamheden. Bijna hetzelfde Reglement werd in 1934 ingediend, maar om bezwaren, die er toen waren, maar nu zijn ondervangen, vei worpen. Er had een breede, diepe besprekin^ plaats naar aanleiding van het door den, heer J. Boonstra uitgebrachte rapport. Dit voorstel werd teuslotte met 15 stemmen voor aangenomen; 4 leden waren er tegen. Het zal worden onderworpen aan de con sideration der prov. kerkbesturen en der classicale vergaderingen. 't Geheele reglement voor de groote ste den wordt nog eens teruggezonden naa commissie van samenspreking, die rekening kan on moet houden met de opmerkingen, die omtrent het reglement gemaakt zijn.. De heer Van Zwet brengt rapport uit over een door de Vereeniging van Ker" voogdijen ingediend voorstel om een arbi traire instan'ie in het leven te roepen, die voorkomt dat er processen gevoerd worden over allerlei zaken tusschen kerkelijke col leges, b.v. kerkvoogden en predikanten. Sommigen vóelen hiér "het recht om te procedeeren van predikanten verkort. An deren vinden dat hier' door zulk een in stantie veel getwist zal kunnen voorkomen worden. ïïet wordt ten slotte met 14 stemmen voor i 5 tegen aangenomen. De kerkeraad van Oegstgeest heeff bi langrijke vragen; ;over; het huwelijk, en: de] h u wel ij k sflve jigc ving"aan"" dé" Órde gesfefrl. b.v. is hët huwelijk een sacrament, of is5 het ,eqn heyestigipg; hoe te handelen als bruid 'of bruidegom een gescheiden man of vrouw is, en degene van wie men geschei-; den is, nog leeft? Prof. de V r ij r, die over deze onderwer pen, die door het Class, bestuur overge bracht zijn, rapporteur is, geeft hierop uit- voerige antwoorden en meent dat een ver andering in een der reglementen ons op den goeden weg kan brengen. De conclusie kan geen meerderheid ver werven. Omdat het gevraagde, maar ook het rap port het groote belang van deze zaak voor kerk en samenleving in het licht gesteld heeft, wordt met algemecne stemmen be sloten om de vragen over te brengen bij de Syn. Commissie. Deze kan ze rustig be- studeeren en kan dan haar bevindingen aan de Synode van 1937 mededeelen. Hierna wordt de zitting verdaagd tot Dinsdagmorgen 10 uur. A. Kort te Wanneperveen en' aai^R I-I, ^ornpcL berg te Maastricht, in brons, aan H. Ramaa- kfrs, P. L. Keulen en mej. G. Herben allen te Maastricht: en aan A. Metier t$ Groping,pn., Ven-lof i.s verleend .aan W. A. Ejigélbrëcfit ré Rotterdam tot het' aannemen 'vaAl zijn benoe ming tot commandeur In de Orde van de Kroon van België en aan W. de Graa.f te Voorschoten tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Leopold II van België. VISSCHERIJEN Benoemd is tot vissoherijen de hec. beek te Soheveningen. ROFFELRIJMEN TERSCHELLING De stormbal, twee torentjes en de Brandaris. De kop in de wolken door duinen gestut. Zoo ligt er het dorp in de baai van Terschelling. De huizekens tegen de stormwind beschut. De storm zwiept de zee met z'n gierende vlagen Een tjalk dobbert. kop in de wind. op de ree. De reddingsboot schuurt er z'n flank aan de palen. De wolken staan zwart op het schuim van de zee. De badgasten, diep in de kragen gedoken. Bewondren het kijkspel van water en wind. De eilanders schudden meelijdend de koppen Een landrot is toch niet veel meer dan een kindl DE OLYMPISCHE SPELEN Osendarp derde op de 100 M. hardloopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5