DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De Olympische Spelen 71 \S, /-N Boeken en Geschriften DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Kleine successen der regeering om Huesca en Granada Strijd De gevechten, welke in de omgeving van Guipuzcoa werden gevoe/J, &cüijnen m den nacht beëindigd te zijn. De artillerie van de forten Guadelupo en San Marco zwijgt thans. De bergen zijn in dichte mist ge huld. Aan het noordelijk front wordt door de regeeringstroepen meer en meer gebruik gemaakt van het luchtwapen. Het aan al bommen, dat geworpen wordt, is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. Naar uit Biarritz wor.lt vernomen, zijn twee miltaire toestellen van de Spaansche regeeringsluchtvloot op het vliegveld van Bayonne geland. Het zijn bombardemenls- toe'stellen, die met mitrailleurs gewapend zijn en veel munitie en vlugschriften ver- \oeren, bestemd voor San Sebastian. De piloten verklaarden, dat zij uit den koers geraakt waren. Zij worden vastgehouden tot de autori teiten een beslissing zullen hebben geno men. De vliegtuigen zijn intusschen verze- geld. Een vliegtuig van de Spaansche lucht vaartmaatschappij L.A.P.E. met twaalf honderd kilogram goud aan boord is te Parijs aangekomen. Kleine regeeringssuccessen Volgens de laatste berichten, welke door "de regeering zijn gepubliceerd, kan de in neming van Huesca ieder oogenblik wor den verwacht. De regeeringstroepen zijn de stad reeds zeer dicht genaderd en liun artillerievuur en de luchtbombardementen der regccringsvliegtuigen hebben het ge schut van de nationalisten reeds tot zwij gen gebracht. De arbeiders, die geen dienst hebben ge nomen in de roode militie, hebben gevolg gegeven aan den oproep der vikver- eenigingen en zijn naar de werkplaatsen teruggekeerd. In fabrieken en zaken is thans alles ^we- 0er normaal. Stakingen, welke in verband met loon- eischen waren beraamd, of reeds begonnen, zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Naar uit Barcelona wordt gemeld, heb ben de regeeringstroepen, welke in Aragon opereeren, de stad La Ziada bezet. Bisschop gearresteerd De regeering heeft per radio medegedeeld 'dat de bisschop van Jaén is gearresteerd, tezamen met zijn familie, op het oogenblik dat zij uit Madrid wilden vluchten. De roo de militie, welke den bisschop arresteerde, heeft hem opgesloten in de kathedraal, wel ke is ingericht tot gevangenis. De zuster van den bisschop, die eveneens werd ge arresteerd, trachtte aldus het bexücnt een millioen peseta aan bankbiljetten en effecten mee te nemen. Bij huiszoeking in het paleis van den bisschop zijn acht mil lioen peseta en vele juweelen in beslag ge nomen. Deze zijn gedeponeerd bij het bij kantoor van de Spaansche bank. Verder is de fascistische afgevaardigde Dr. Albinana gearresteerd. Het a:lujnt dat hij deel uit zou moeten maken van de re geering. welke de opstandelingen hebben gevormd. Actie in de Straat Volgens bericht uit Gibraltar zijn de twee kruisers van de regeeringsvloot „Jaime Primero'' en „Libertad" uit Oostelijke rich ting de straat van Gibraltar binnenge- stoomd. In het midden van de Straat aan gekomen, begonnen de schepen Tarifa te bombardeeren. Met de batterijen van Ceuta en Tarifa beantwoordden de nationalisten het vuur. De oorlogsbodems werden niet getroffen, hoewel de granaten vlak bij de schepen ontploften. In den nacht zijn twee Spaansche onder zeeërs van de regeeringsvloot op de reede van Tanger verschenen. Zij zijn echter reeds weer vertrokken. Gistermorgen kwam de duikboot C 6 te Tanger aan. De onder zeeër werd daar geravitailleerd door een hulp-convooischip. Dc kroonprins in Spanje? Een afdeellng van het nationalistische leger uit Valencia heeft de regeeringstroe pen te Cepilo tegenover de Portugeesche grensstad Montalvao verslagen. Twaalf offi cieren en vijf en twintig carabineros van 't regeeringsleger zijn op Portugeesch gebied gevlucht. In de kathedraal van Saragossa heeft men achter een pilaar een bom gevonden, die daar vermoedelijk door een anarchist is gedeponeerd, om het heiligdom in de lucht te doen vliegen. Hot feit, dat de bom niet tot ontploffing is gekomen, wordt door de bevolking der stad als een wonder des hemels beschouwd Naar Stefani meldt, zou de Spaan sche kroonprins, vergezeld van zijn neef, Eugenius van Beieren, gesigna leerd zijn, terwijl hij de Spaansche grens overschreed en zich naar Pam peluna begaf, om van daar in con tact te treden met het oppercomman do der nationalistische strijdkrachten Strijd om Granada Op het oogenblik wordt er fel gestreden om het bezit van de stad Granada, welke reeds door de regeeringstroepen moet om singeld zijn. Aan de zijde der nationalisten strijden in de streek van Granada en Malaga tal rijke boeren. Na verwoede gevechten moe ten de milities uit de dorpen tusschen Gra nada en Malaga naar laatstgenoemde stad zijn teruggedreven. Generaal Mola heeft ten stelligste ontkend, dat hij zijn troepen bevel zal geven tot een algemeenen aanval op Madrid, vóór Franco's troepenbewe gingen in het Zuiden zijn geëindigd. Met omsingeling en het afsnijden van den watertoevoer kan men de hoofdstad, zonder veel bloedvergieten, tot overgave dwingen. Duitsche oorlogsschepen voor de Spaansche kust Komt het tot een „demonstratie"? In verband met den moord op den Duit- scher Hahner te Barcelona en met den over val op de te Santander woonachtige Duit sche famiie Imhof, waarbij de dochter werd gedood, heeft de Duitsche rijksregeering te Madrid ten scherpste geprotesteerd. Het Madrileensche ministerie van buiten- landsche zaken heeft daarop thans zijn leedwezen overliet gebeurde betuigd en een onderzoek naar de schuldkwestie toegezegd. Een D.N.B.-bericht uit Berlijn meldt, dat de bescherming der Duitschers aan de Noordkust van Spanje verzekerd wordt door den kruiser „KöLn" en de torpedobooten „Al batros" en „Seadler". De „Köln" ligt voor Portugalete (Bilbao) terwijl ook de beide torpedobooten in de baai van Bilbao liggen. Het pantserschip .Admiral Scheer" ligt voor Almeria. Het aanvankelijk onbeant woord gebleven protest van den Duitschen consul van Almeria wegens de dreigemen ten-der Spaansche autoriteiten jegens leden der Duitsche kolonie, werden na het bin- nenloopen van den „Admiral Scheer" ter stond beantwoord. Ook de torpedoboot „Leopard" is van Huelva voor de reede van Almeria aange komen. Het pantserschip „Deutschland" en de tor pedoboot „Luchs" liggen voor Ceuta. Van de Spaansche grens wordt in verband met de houding van Duitschland ten op zichte van de gebeurtenissen in Spanje aan het Parijsche blad „Figaro" gemeld: Meer en meer wordt gewag gemaakt van een ..demonstratie", welke door Duitschland zou worden gehouden. Deze betcoging zou worden gehouden voor Barcelona. Men vraagt zich af, of Duitschland in Spanje wil ingrijpen. Een vooraanstaande persoonlijkheid zou hebben verklaard, dat, terwijl alle vertegenwoordigers van het buitenland zich erop voorbereiden het land te ver laten een Duitsche zaakgelastigde op dracht gekregen heeft in elk geval in Spanje te blijven. Waar het „Volksfront" de baas is Te Saint Zacharie is het tot ernstige bot singen gekomen tusschen politieke tegen standers. Ten aanzien van deze onlusten meldt de ..Temps", dat een lid van de weer-orgnnisa- ran de Fransehe volkspartij, welke ge leid wordt door den vroegeren communist Doriot, in zijn huis werd aangevallen door leden van het Volksfront. Dezen wilden het huis binnendringen, om zich van den man meester te maken. Bij het vuurgevecht, dat hiervan het gevolg was, werden vier per sonen gewond. De burgemeester, die eveneens bedreigd erd, telefoneerde om politie-versterking. Twintig gendarmen werden hierop naar de woning van den burgemeester gezonden, doch in den ochtend waren dezen er nog niet in geslaagd, de extremisten, die ten ge tale van 200 zijn verzameld, te verdrijven. De extremisten willen den burgemeester ter dood brengen. Frankrijks neutraliteitsvoorstel België stelt ultvoerlicentie In In Italiaansche officieele kringen weigert men iederen commentaar op het Fransehe voorstel betreffende niet-inmenging in de Spaansche binnenlandsche aangelegenheden Men wacht 't resultaat af van de demarche van den Franschen ambassadeur in het palazzo Chigi. Het onderhoud van de Chambrun met Ciano was langdurig. Het schijnt niet, dat Italië een direct antwoord heeft gegeven op le voorstellen, die thans, officieel zijn voor- ;elegd. Mussolini bevindt zich trouwens sinds enkele dagen in Romagna met vacantie. De Belgische regeering heeft besloten, voorloopig den uitvoer van wapenen van een uitvoerlieentie afhankelijk te maken in afwachting van de organisatie, volgens de ministerieele verklaring, van de controle op de oorlogsindustrie. De eerstvolgende ministerraad zal een koninklijk commissaris benoemen, die be last zal worden met het uitwerken van deze belangrijke kwestie. Joodsche boycot in Palestina? De Palestijnsche Joden dreigen met boy cot van de zoogenaamde Britsche „imperale commissie" indien Engeland reeds voor de aankomst dezer commissie de .Toodsche im migratie in Palestina zou stop zetten, om aldus aan de pressie der Arabieren tege moet te komen. Volgens een ander bericht zijn de plaatse lijke autoriteiten zeer verontrust over de herhaalde aanslagen op de pijpleiding van Irak. De militaire bewaking is dan ook verscherpt. De hoofden der Nomadenstam men worden voor eventueel schade verant woordelijk gesteld. Onthoudt den neem INSTANTINEI De Oostenrijksche zweefvlieger Stiefsohn, de leider van de Oostenrijksche zweefvlie- die in verband met de Olympische spelen te Berlijn zijn, is gisteren bij een lucht, tengevolge van het breken van een leugel. van zijn zweefvliegtuig in de nabij heid van het vliegveld Staaken neergestort en gedood. OM HET STATUUT VAN EGYPTE Te Kaïro zijn in de Britsch-Egyptische Commissie de besprekingen begonnen over de opheffing der z.g.n. capitulaties, d.w.z. van de bijzondere rechten, toegekend aan vreemdelingen. Volgens de „Gazette Egyptienne" zal het gemakkelijk zijn, te dien aanien overeen stemming te krijgen, aangezien de Britsche regeering te kennen heeft gegeven, het vol komen eens te zi>n met Egypte en haar in vloed te zullen aanwenden bij de capilu- laire mogendheden, teneinde deze er toe te brengen haar voorrechten prijs te geven. Teneinde de belangen der buitenlanders te beschermen, zouden dan de bevoegdheden der consulaire rechtbanken overgedragen worden aan gemengde rechtbank" GERUCHTEN OVER ABESSIJNSCHE ONRUST In Port-Said worden geruchten verspreid over nieuwe gevechtsacties in Abessinië, welke, gezien den afstand, welke deze stad van Italiaansch Oost-Afrika scheidt, bijzon der onbetrouwbaar zijn. Te Rome verklaart men dan ook. dat de berichten over zooge naamde Ethiopische aanvallen op Dessit' Addis-Abeba siechts bestaan in de fantasie van agenten, die werkzaam zijn voor orga nen, welke zich provocatie ten doel hebben gesteld. De ware berichten omtrent de positie der Italianen zijn zeer goed Met den dag neemt het aantal stamhoofden, dat zich onder werpt, toe. De militaire, politieke en admi nistratieve organisatie in het bezette bied wordt steeds volmaakter en Italianen hebben reeds van tal van gebieden bezit genomen, om ze te civiliseeren. DE ERKENNING VAN DEN DOOP, BUITEN EIGEN KERKVERBAND BEDIEND, door Ds. W. H. den Hou- ting Jr., Geref. Pred. te Huizum. Uitgave van J. H. Kok Kampen De titel dezer brochure zou het vermoeden kunnen wekken, dat hier niet andere geboden werd dan 't door Ds. den Houting gehouden referaat op de laatst gehouden Predikanten Conferentie in de Paaschweek van 1936. Daarom is het zeker niet ondienstig op te merken dat deze brochure veel meer geeft. Ze geeft, behalve het referaat van Ds. Houting, ;n groot deel van de gevolgde kritiek in de kerkelijke pers van de Geref. Kerken. En het spreekt als vanzelf, dat hierbij een voor name plaats wordt ingenomen door de breed- opgezette kritiek, welke Ds. H. H. Kuyper heeft geoefend in de nummers 30-10, 3041 3042 van de „Heraut". Voorts bevat de brochure een niet minder breede repliek op de kritiek van Dr. H. H. Kuyper en anderen. Met bij zonderen klem betoogt Ds. den Hou ting, dat hem ten onrechte verweten is, dat hij ds erkenning van den Doop buiten eigen ker kelijk verband bediend, disputabel wil stellen, Hij heeft integendeel letterlijk gezegd, dat hij tot zulk een conclusie niet komen kan. Hij heeft alleen bedoeld en gezegd, dat dit vraag stuk opnieuw bezinning vraagt in verband met de discussie over de pluriformiteit der Kerk. Ds. den Houting wijst o.m. op de drie eischen voor de geldigheid van den Doop bij de tegenwoordige constructie van de Doopser- kenning. Eén dier eischen is, dat de Doop be diend moet worden door een persoon, die in zijn kring als ambtsdrager wordt erkend of althans kerkelijke macht tot doopen ontving. Wij kunnen ons vooretellen, dat een predi kant zichzelf en anderen de vraag voorlegt, hoever die ambtserkenning moet gaan. Ds. den Houting erkent ten volle de groote waarde van het historisch gewordene ook in de erkenning van den Doop buiten eigen ker kelijk verband bediend. Dit maakt hem zelfs schuchter in het uitspreken van een bepaald oordeel. Maar de historie heeft toch geen ormatief gezag. De indruk, welke deze brochure op ons maakt, is deze, dat de Schr. van bovengenoem de brochure niet andere heeft gewild, dan het raagstuk van de Doopserkenning eens aan de orde te stellen, omdat de loopende discussie over de pluriformiteit der kerk daartoe alle aanleiding geeft. Rustige, zakelijke bespreking kan tot ge- •olg hebben, dat zoo wel het eene als het an dere theologische vraagstuk tot oplossing wordt gebracht door nauwgezet onderzoek der Schrift en grondige studie der Gereformeerde Belijdenisschriften. WAT DOOR DE KERK GEDAAN WORDT Tal van godsdienstoefeningen MUSSOLINI NAAR ABESSINIë? De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph, verneemt uit betrouwbare bron. dat Mussolini voornemens is in het najaar, „zoodra de regentijd voorbij is" Abessinië te bezoeken. Het is niet mogelijk van dit gprucht een officieele bevestiging of ontkenning te verkrijgen. Men gelooft, dat ds Duce de reis zal maken met een der nieuwe Italiaansche vliegtuigen, die met krachtige motoren van een nieuw soort zijn uitgerust. In het toestel zullen zich drie DE OWLUSTEH \0VIEOO® "zxZS. 1 Liciê |)C-!S 'X. r - 'V>o vau«oi.0 v 5°. /""""'O r 1 SAÏXmauca *"*•->.. O 5 l»S*;p a m .jNb rJ V alcaLA W J MA.DBID V U- 4 ESTOA! i v- •Toieoo puree* j ^Av MAOUQA..U e u v^„:„T^0 >OM D Badajoz r /T Ij Badajoz f - y» 1 /cASTlLlë c - .-V A^ACEre^ jSEVIUA ®l4""\ •?w GRAMADA| vliegers bevinden en het zal worden verge zeld door verscheidene andere vliegtuigen van hetzelfde type. Mussolini, zoo wordt verwacht, zal de Abessijnsche slagvelden, Addis-Abeba en Ilarrar, bezoeken. (Van onzien Duitschen Correspondent) Voor den vreemdeling, die naar aan leiding van de Xlde Olympiade naar Berlijn komt, maar ook wel ecnige be langstelling koestert voor het kerko lijk leven, zal het niet gemakkelijk zijn, zich een juist beeld hiervan te vor men. De dagbladpers mag namelijk zonder officieele toestemming geen woord publiceeren over een conflict tus schen Kerk en Staat, dat in werkelijk heid de opmerkzaamheid der gansche wereld volop verdient. Officieel-kerkelijk werden de Olympische Spelen Zaterdag 1 Augustus 's morgens om 10 uur tegelijkertijd in den Roomschen en in den Evangelischen Dom met een plech- tigen „Festgottesdienst" begonnen. De Pro- testantsche dienst stond onder leiding van Generalsuperintendent D. Zoellner, den voorzitter der Rijkscommissie voor Kerke lijke aangelegenheden. Onder leiding van Prof. Heitmann heeft 't Staats- en Domkoor eenige composities van Joh. Seb. Bach en van Heinrich Schütz ten gehooro gebracht. Groot aantal godsdienstoefeningen Van officieele zijde liet ik mij een over zicht geven van de godsdienstoefeningen en verdere samenkomsten, welke op initia tief der officieel erkende Duitsch Evange lische Kerk tijdens de Xlde Olympiade in verschillende deelen der wereldstad wor den gehouden. Dit aantal is inderdaad op vallend groot. Zoo wordt in de bekende „Dreifaltigkeitskirche" op 2, 9 en 16 Aug. een „Festgottesdienst" gehouden, waarbij achtereenvolgens zullen prediken Ds. Wer- be, uit Göttingen, Superintendent Heinzel- mann uit Willach (Oostenrijk) en dompre-, diker Martin uit Maagdenburg. In het Dietrich-Eckardt-Openluchttheater zal 16 Augustus een dienst worden gehouden waarbij verschillende cantaten van Bach worden gespeeld, terwijl Prof. Reimann cn Veldbisschop Dohrmann denken te spre ken. Kerkelijke volksavonden worden in een groote tent aan de Reichsheerstrasse in de directe nabijheid dus van het Rijkssportveld gehouden, waarbij de zending in haar ver schillende vormen zal worden behandeld. Mannen als Prof. Ullrich, Ds. Philipps. Senaatspresident von Kameke, Bisschop Popp en Prof. Gerber zullen op deze avon den spreken. Theologische voordrachten zullen 4, 5. 6, 7 en 8 Aug. des avonds om 6 uur worden gehouden in de Drievuldig- heidskerk en hierbij zullen onder meer Prof. Sellin, Prof. Lüttgert, Prof. Richter (allen Berlijn). Prof. Schreiner uit Rostock en Prof. Frick uit Marburg, het woord voe ren. Ook de Chr. Vereen, van Jonge Mennen heeft een uitvoerig program voor haar zoo- genaamden ..Betreuungsdienst". Zij denkt 2, 8 en 16 Augustus kerkelijke diensten. t° hcuden en heeft voor 5 en 12 Aug. confe rentie-avonden uitgeschreven. Ook in het Hindenburg-Haus in het Olympische Dorp waar eiken Zondag een godsdienstoefening wordt gehouden, denkt de Chr. Vereen. Jonge Mannen meerdere samenkomsten le arrangeeren. Dr. Schubert, die in opdracht van de of ficieele kerkelijke leiding al deze gods dienstoefeningen en kerkelijke samenkom sten organiseerde, vestigde er mijn aan dacht op, dat onder de genoemde theólo- f-en ook meerdere aanhangers van de Be- ijdeniskerk worden aangetroffen, zoodat dus van eenzijdigheid niet kan worden ge sproken. Niettemin achtten de predikanten, tot de kerkelijke oppositie worden gerekend, het toch juist, geheel zelfstandig tijdens de Olympische Spelen meerdere godsdienst oefeningen en samenkomsten te houden. Zoo zullen in de Apostel Paulus-Kerk Schöneberg de volgende bijeenkomsten plaats vinden: Maandag 3 Aug. 8 praeses D. Koch uit Oeynhausen, begroeting door D. Jacobi, predikant der Kaiser Wil- helm-Gedachtnis-kirche, liturgische dienst door Dr. von Rabenau. Het thema voor dien avond luidt: „De dag der Evangelische Kerk in onzen tijd". Woensdag 5 Aug. om 8 uur zal gespro ken worden over het „Geestelijk leven der Kerk in Duitschland" door dr. lie. Bon- hoeffer uit Stettin, terwijl Ds. Müller, Berlijn-Dahlem de liturgie zal leiden. Vrij' dag 7 Aug. preekt Prof. D. Iwand, uit Ko ningsbergen, over: „De Kerk des Woords" en zal Superintendent Diestel de liturgie leiden. Op 10 Aug. heeft Dr. Hans Asmus- sen als thema „Rechtvaardigheid door t geloof" en zal Ds. Chambon, predikant der Fransehe gemeente te Berlijn de liturgie leiden. General-superintendent D. Dibelius zal 12 Aug. tot thema hebben: „De inner lijke vernieuwing der Kerk" en hij zal wor den bijgestaan door Prof. Geisman uit Ko penhagen en lie. dr. Böhm, Berlijn. Tot besluit zal Vrijdag 14 Aug. D. Nieipöller. Berlijn-Dahlem tot thema kiezen: „Dei alleinige Herr der Kirche: Jezus Christus" Naar mij verzekerd wordt, zal er dezen avond ook door een Nederlandsch predikant in het Duitsch worden gesproken. Ds Nie- möller wordt geassisteerd door Prof. Ange Bentzen uit Kopenhagen en door lie. Forck, die nog een kort woord zal spreken over „De broeders der Evangelische Kerk te Berlijn". Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook de verschillende schakeeringen der Duitsche Christenen wel eenige samenkomsten hou- dien. Pas geleden werd in de Neue Welt te Berlijn een „Gautagung der Deutsrhen Christen" uitgeschreven, waarbij „Rijks- hissohop Müller" jubelend werd begroet. Zijn vriend, Ds Tausch, wees er bij deze gelegenheid op, dat de verduitsching öergprediking van Ds Müller als een ver- valsching is veroordeeld door de Rijkscom missie voor Kerkelijke Aangelegenheden Tausch herinnerde aan den banvloek der middeleeuwen en zijn trouw aan den „Rijks bisschop" werd met applaus en gejubel beloond. Daarna trad de officieel allang niet meer erkende Rijksbisschop naar voren met de verzekering: „De dag komt, waarop wij ook in het geloof één volk zullen zijn. Wanneer thans nieuwe kerkelijke verkiezingen uitgeschreven zouden worden, dan zou men duidelijk ervaren, waar het volk staat. Eén volk, één Leider, één Kerk!" Voor den neu tralen toeschouwer staat voorshands slechts vast, dat de kerkelijke verdeeld heid nog Dooit zoo sterk tot uiting kwam als tijdens de Xlde Olympiade 1936!! Berlijn, 1 "Augustus 1936. Een Christelijke Wereldrevolutie, door Ronald Fangen. Uit het Noorsch door W. Quanjer-Steltman. Derde druk. Wageningen PI. Veen- man en Zonen. Van bovengenoemd werk verscheen in Dec. 1935 een tweede druk. Nauwelijks een half jaar later ziet nu reeds een derde druk het licht. Voor een deel mogen deze snel elkaar opvolgende drukken verklaard worden uit het feit, dat de belangstelling voor de Oxford- groep nog steeds toeneemt, voor een niet ge ring deel is het zeker ook te danken aan de belangrijkheid van het werk, dat Ronald Fangen ons biedt. Fangen toch geeft niet alleen een persoon lijk getuigenis van zijn ervaringen bij zijn kennismaking met de Oxfordgroep op de House-party te Hösbjor, maar hij tracht niet minder objectief tot het wezen en de kern de zer beweging door te dringen. Men kan uit alles merken, dat Fangen, hoewel overtuigd aanhanger dezer beweging geworden, niet onder suggestie is gekomen, doch den echt ichteren Noorschen geest heeft behouden. mensch tot de wereld" van bijzondere betee- kenis. Fangen betoogt daarin glashelder, dat de materialistische kijk op de wereld geheel verkeerd is. „Niet de menschelijke fouten komen voort uit de verkeerdheden der we reld", zegt Fangen. „maar de verkeerdheden dezer wereld komen voort uit de fouten der menschen." Intusschen blijft ons bezwaar, dat deze Oxford-beweging meer let op de waarheid de noodzakelijkheid der heiligmaking, dan op die van de rechtvaardigrnaking. Vandaar die eenzijdigheid, waardoor men bijna uitsluitend oog heeft voor het werk van den Heiligen Geest i n ons, zonder te letten op wat Christus gedaan heeft voor ons, nl. het dragen van den vloek der zonde. Wie echter eens degelijk studie wil maken an de Oxfordgroep, vindt in Fangen's werk een uitnemende bron. Het Morgenoffer. Door J. R. Mac duff, 9e druk. G. de Boer, Leeu warden, 1936. Het Avondoffer. Door J. R. Mac duff, 9e druk. G. de Boer, Leeu warden, 1936. Als een vertaald boek in ons land en dan op een terrein, waarop we in eigen taal lang niet misdeeld zijn een 9e druk beleeft, moet het wel van uitnemend gehalte zijn. Zoo is het ook met de twee boekjes, hier aangekondigd. De reeks gebeden van het morgenoffer en de meditaties van het avondoffer zijn van een zuivere vroomheid en sluiten zóó goed aan bij het geloovig ge moed, dat de herhaalde herdrukken alles zins verklaarbaar zijn. Zoowel voor het persoonlijk gebruik in de binnenkamer als voor het lezen aan tafel zijn deze overdenkingen geschikt. En inzon derheid in dezen, in de materie ons neerzui- genden tijd, zullen zij als een oase van ver sterking en verkwikking zijn, vooral ook, om dat zij het „voorwerpelijk" en het „onder- werpelijk" denken in gezonde harmonie hou den. Ten zeerste aanbevolen! Goof Bonk, door G. Roeland. Uitg. van het Landelijk Comité „V.O.J.O." Door het Landelijk Comité „V.O.J.O.*1 (Voor Onze Jonge Onderwijzers) wordt heel reel nuttig werk gedaan. Ieder weet dat en vele jonge, werklooze onderwijzers hebben het reeds ervaren. Naast de geregelde bijdragen die ontvan gen worden heeft men thans nog een ander middel gevonden om de kas te stijven. Da heer G. Roeland stond nl. geheel belan geloos het manuscript van zijn boek „Goof Bonk" aan het Comité af. Dit jongensboek is nu gedrukt bij de N.V. Vereenigde Druk kerijen Judels en Brinkman te Delft en uit gegeven door het Comité. Dirk Boode teekende een gekleurd omslag, twee groote platen en een zeventiental tusschentekst- illustraties, die het boek heel aantrekkelijk maken. Natuurlijk wordt er stellig op gerekend dat alle Christelijke scholen een exemplaar voor de schoolbibliotheek bestellen en dat daarnaast vele particulieren het werkje aanschaffen. Zoodoende kan de V.O.J.O.-Uas in de komende maanden wat versterkt wor den. We kunnen het boek van den heer Roe land wel aanbevelen voor onze jongens. In „Goof Bonk" wordt een jongen van zoo om en bij de twaalf jaar geteekend die zich steeds en overal verongelijkt voelt, daardoor zichzelf het leven erg onaangenaam maakt en tenslotte zijn vrienden van zichver vreemdt. Bovendien heeft de jongen een diepe haat tegen een der onderwijzers van zijn school, die hem de bijnaam „Bonk" be zorgde. Die onderwijzer doet al zijn bost den jongen deze haat te doen vergeten, wat hem na veel moeite gelukt. Voor Goof loopt alles dan tenslotte boven verwachting goed af. De heer Roeland heeft de moeite en de strijd die de jongen heeft, heel goed getee kend, daarbij uitgaande van een volstrekt godsdienstig standpunt Onze jongens zul len het boek stellig graag willen lezen, daar er naast de meer ernstige, boeiende hoofd stukken heel aardige en spannende episo den in voorkomen. REUZEN-KIKKERS Amerikaansche import in onze slooten en wateren Een schuw dier, dat zijn kop in de modder steekt Uit Maastricht wordt aan de N. R. C. het volgende geschreven: e met de stoomtram van hier naar Vaals reist, ziet vóór Gulpen van het viaduct in het Geuldal neer op de vij'vers van de Ned. Heide- mij. Daarin worden verscheidene vischsoorten geteeld: millioenen jonge visschen hebben uit deze vijvers hun weg naar onze binnen wateren gevonden. In één van deze vijvers wordt sedert het vorige jaar een voorons land nieuw waterdier gehouden: een reuzenkikker, de Ran a Catesbeana of Bulldog-kikker, afkomstig uit Amerika en waarvan door bemiddeling van den heer Wertheim uit Hilversum 87 stuks als jonge larven ontvangen en in dezen vijver uitgezet werden. Ze zijn sedert uitgegroeid tot kikkers van en voor onze begrippen ongekenden om vang. Het merkwaardige is, dat ze als larven alleen dood, maar eenmaal kikker geworden, uitsluitend levend voedsel tot zich nemen. De vraatzucht der kikkers Men heeft om de vijver een houten omwal- Wat doet ge liever? DUUR WONEN In een hnurhula en Uw leven lang hnnr betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 |aar bet huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS ,,ROHYP". Spuistraat 219/221 Amsterdam (C.). (Adv.) HITTEGOLF IN TURKIJE Turkije wordt door een hevige hittegolf geteisterd Verscheidene gevallen van zon nesteek hebben zich voorgedaan. Boven 't gebied van Sivas ontlastten zich zware onweders; er zijn daar veel slachtof fers te betreuren en de oogst is vernield. Bovpndien stortte een tiental huizen in, waarbij zes en twintig menschen om het leven kwamen. Honderden stuks vee en scheidene herders werden door het water meegesleurd en verdronken. u, ling gemaakt, om het ontsnappen van de kikkers te beletten. Teneinde aan hun vraat zucht te voldoen, heeft men behalve goud- visschen en goudwinden, reeds een 2500 jonge karpers en forellen in den vijver losgelaten. In de natuurstaat verorberen deze reuzen- kikkers ook hun gewone soortgenooten. Men heeft enkele electrische lampen met een sterkte van 300 kaars aan één der oevers de vijver gehangen. Daarom verzamelen zich 's avonds de kikkers en vangen dan alle insecten, die zich, door het licht aangetrokken in de nabijheid van 't water wagen. Het merkwaardige is, dat de reuzenkikkers daar bij hun vaste plaats innemen en deze hard nekkig tegen soortgenooten verdedigen, welke een betere plaats wenschen. Zoo heeft een door zijn kleinere afmetingen herkenbare reuzenkikker, die blijkbaar in de stalles zit, tot op heden zijn bevoorrechte plaats tegen grootere broeders weten te behouden, zij het ook na hardnekkige vechtpartijen. Op zon nige dagen ziet men de kikkers uitgestrekt op wat ruigte boven het water van de vijver liggen en kaïn men vaststellen, welke behoor lijke knapen het inmiddels geworden zijn. De lengte van een konijn Geheel volwassen wegen deze kikkers ongeveer één kilo. Die te Gulnen, welke nu 1% jaar zijn, wegen ruim een half pond. De grootste zijn nu van kop tot en met de uitgestrekte pooten ruim 30 cM. Volwassen bereiken ze de lengte van een konijn. De kleur is bruin achter en groen vóór. De oogen staan wyd uit den kop. Men zal zich afvragen, wat de bedoeling is van deze fokkerij In de eerste plaats deze dieren te vermenigvuldigen (men verwacht er volgend jaar de eerste eieren van) en dan hen los te laten in de openbare wateren van ons land. De dieren ziin n.I. zeer nuttig Bo vendien zullen de kikkerbilletjes, evenals in Frankrijk en de Vereen. Staten wel liefheb bers vinden. Het vel wordt gebruikt voor het vervaardigen van damestaschies en de rest van het dier levert de grondstof voor een zeer fijne liimsoort. Zoo gaat van den reuzen kikker niets verloren. In Zuid-Amerika en Janan wordt hij dan ook reeds veel gekweekt. De vraag is natuurb'ik. hoe d» reuzen kikker zich in onze slooten en wateren zal gedragen Daarbij denkt men niet in de laat ste plaats aan de muziek, die hü maakt en die wel een uur ver gehoord wordt. Overigens is de reuzenkikker een zeer schuw dier, die bij Voorkeur zyn k modder steekt. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRA De kapitale boerderij van den heer G. Veldman te Suameer is gister, vermoede lijk tengevolge van hooibroei. in vlammen opgegaan. Zestig voer hooi werd door het vuur verteerd. De inboedel kon gedeeltelijk behouden worden. De schade wordt door ver zekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2