Oe „ALGEMEENE FRIESCHF' MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUW' BIJTIJDS GERED Zaterdagmiddag is de 5-jarige H. F. wo nende oude Singel nabij de ouderlijke wo ning spelenderwijs te water geraakt. Een passeerdende wielrijder. Jacob Wasse naar. Duingeeststraat IS, Oegstgeest, sprong gekleed te water en smaakte het genoegen het kind behouden op de wal te brengen. De E. H. D. kon geen letsel constatceren en tracht het kind thuis. KANO VERMIST F. S. deed bij de politie aangifte dat. ten zijnen nadeele uit de van den Brandeleikade een roodgestreept 2-persoonskano wordt ver mist. VAN EEN WAGEN GEVALLEN Zaterdagmiddag werd op de Plantage na bij de Utrechtsche brug een paard gespan nen voor een groentewagen, bestuurd door L. v. d. M. uit Oegstgeest schichtig en sloeg achteruit, waarbij de wagen werd bescha digd. De vader van den bestuurder P. J. v. d..M. eveneens uit Oegstgeest, sprong van de bok en kwam daarbij te vallen. Hij brak dc lin kerpols en kreeg een snijwond in de rechter duim. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. LOOS ALARM Gisteravond werd brand gealarmeerd in het perceel Heerstraat hoek 3 Octoberstraat. De poütie-brandweer verscheen met de mo torspuit aldaar, maar behoefde geen dienst te doen, daar men met een loos alarm te doen had. De slager J. V. had zijn rookkast aangestoken en daarbij was rook neergesla gen hetgeen de voorbijgangers voor brand hadden aangezien, zoodat zij de brandweer hadden gewaarschuwd. ONGELUK BIJ HET SPELEN Hedenmorgen is in de Javastraat het 10- jarig meisje J. F. door een prop papier die een jongen met een stukje gummie weg schoot in het oog getroffen. Het oog was nog al ernstig bezeerd, zoodat de E.H.D. het meisje heeft meegenomen naar het Acade misch Ziekenhuis ter observatie. DOOR EEN ETALAGERAAM Gistermiddag te half zes is in een portiek van de fa. de Faam aan de Hoogstraat een meisje door e-en etalageraam gedrukt Ze liep slechts lichte verwondingen op en kon naar huis worden gebracht Plantsoenconcert Dinsdag 11 Augustus wordt het 9de con cert gegeven van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Dit concert zal worden verzorgd door 't Leidsch Harmonie Gezelschap „De Post'1 onder lei ding van den'heer M. Bolderdijk. Het concert vangt aan 8 uur precies in Ihet Plantsoen (Musis Sacrum). Men wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Eventueel niet doorgaan wordt bekend gemaakt middels de kaarten aan liet postkantoor, politie bureau, politieposthuis Steenstraat en de brug wachtersposthuizen. Programma: 1. Colonel Bogeij. marsch, Kenneth J. Alford 2. Lustspiel Ouverture, Keler Bela. 3. Angelus uit Les Scenes Pittoresque, Massenet. 4. Une nuit a Granade, fantasie, C. Kreutzer 5. Barbier de Seville .ouverture, Rossini. 6. Rosen aus dem Süden. wals, Joh. Strauss 7. Guillaume Tell, fantaisie, Rossini. 8. Groot Rotterdam, marsch, Willy Sclioo- op Woensdag a.s., dos namiddags 2 uur, dc tweede op Zaterdagmorgen om half tien. KATWIJK KATWIJKSCHE OUDHEIDKAMER Naar men ons mededeelt gaat een deel an het op 11 Juni jl. officieel gekozen be stuur van de Katwijksche Oudheidkamer niet aqcoord met den revolutionairen gang an zaken. Deze bestuursleden erkennen zich op 31 Juli jl. gevormd nevenbe- stuur niet. Zij hebben deze aangelegenheid in handen gegeven van een advocaat procureur. katwijk aan zee temeyer. burgerlijke stand ONDERTROUWD: J v Z%nten 27 J. en C W C Staats 31 j. - W F J Teeelaar 28 j. en C Yr(i- bloed 21 j. NI v Haarlem 20 j. en A Neute- Boom 24 J. H Trouwee 25 j. en H Delfos 23 J ~-C Segaar 22 j. en C de Tombe 19 j. KeUden 23 j. en R Hartevelt 21 j. Kamp 23 j. en C P v Berkelüd 23 j. BEVALLEN: M AV v SteenbergenCo.npeei OVERLEDEN: AV P Arbouw. -m. 77 j. H G iWlttena&r wedr 70 j. S J A Kolk dr 6 dgi -WC Benedictus, m. 46 j. J J v d UIT DEN OMTREK hazerswoude BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagmorgen ruim 11 uur brak brand uit bij de bouwmanswoning, bewoond door den heer W. M. van Dorp in het Westeinde. De brand Avas aangekomen bij een 'hooiberg, en in zeer korten tijd stond de AV-oning, die met riet was bedekt, in lichterlaaie, zoodat van de inboedel slechts weinig kon worden gered. Aangezien vele personen, die bij de brand weer behooren, juist die tijd in de kerken vertoefden .duurde het van zelf eenigen tijd eer met de motorspuit hulp kon worden verleend. Toen deze Avas gearriveerd werd met kracht het Avoedende element bestre den, om uitbreiding te voorkomen. Door het defect worden van de spuit werd ter be- Aeiliging van de omliggende gebouwen do hulp ingeroepen van.de brandweer tc Bos koop, die spoedig met de autospuit aan- Avezig was en de strijd aanbond met de vuurzee. De woning met stallen en schuren, benevens drie bergen, gedeeltelijk gevuld met hooi, werden een prooi der vlammen Vermoedelijke oorzaak is het spelen van kinderen met vuur. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand ren aanwezig B. en W. der gemeente en zeer vele belangstellenden. BENOEMING Mej. W. Kooiman alhier is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. school te Benthuizen. HILLEGOM MULO-EXAMEN Onze plaatsgenoot G. A. van Til voor het Mulo-diploma A. HYACINTHE'WEILING De eerste speciale Hyacin'hen veiling der ïlillegomsche Veiling zal gehouden worden ts de grootste Onderlinge ivcnsverzekertng Maatschappij in Nederland. In de morgengodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk herdacht Ds. Rutgers gisteren het feit dat hij voor 25 jaar (16 Juli 1911) aan de Ned. Herv. Ge meen Ie van Katwijk aan Zee ver bonden werd. Na den gewonen aanvang van den dienst welke bestond in het zingen van Ps. 103 1, voorlezing van Wet en hoofdsom der Met, het lezen van 2 Cor. 5 11—21, votum, ze genbede, gebed en bet zingen van Psalm 1 en 3. begon Z Eerw do inleiding zijner prediking met te zeggen dat hii a!s en dankbare voor de gemeente staat, dank 'aar dat God hem deze 25 jaren het leven en gezondheid geschonken heeft om dit erk te doen. Vele collega's, jonger dan ik, zijn door den dood weggenomen. Ik denk in het bijzonder aan Ds. G. Bolkestein en zijn vriend Ds. van Leeuwen, die hier in dit gebouw zoovele keeren is voorgegaan. Slechts eenmaal ben ik een negental we ken door ernstige ziekte verhinderd ge- Aveest miin ambtelijk werk te Aerrichten. God zij gedankt dat hij mij weer gezond heid schonk om dit heerlijke werk tot op heden te doen. Spr. herinnert er aan dat hij dc eerste predikant is die 25 jaar aan deze gemeente erbonden is. Wel is er verschillende ma len gepoogd mij uit uw midden weg te ha len, maar ik heb mij altijd als een der uwen gevoeld, die hier blijven moest. trouwe opkomst heeft mij altijd zeer verblijd en gesterkt. Ik dank u daarvoor. Als tekst voor deze ure heeft spr. 2 Cor. 5 19a gekozen: „En heeft liet woord der verzoening in ons geJpgd". Spr. zette uiteen hoe het van jongsaf z'n begeerte geweest is prediker te worden en heb ik zoovele jaren het woord der ver zoening. mogen brengen, niet vragende wat illen de menschcn, maar Avat zegt Gods Woord. Vreugde en leed Met dankbaarheid gedenkt spr. aarf de uitbreiding der gemeente. Om meer plaatsruimte te krijgen inoest enkele jaren na zijn komst de zaal gebouwd worden en een aantal jaren later de Oude Kerk gerestaureerd worden om in een dringende behoefte te voorzien. Spr. gedenkt z'n vele catechisanten, een 400 ongeveer, die 'hij jaarlijks on derricht geeft. Ruim 3100 kinderen heb ik hier in deze gemeente mogen doopen en hon derden mijner leerlingen hebben be lijdenis afgelegd. Vreugde en leed heb ik in uw midden meegemaakt. Uit alle colleges, zooals kerkeraad, kerkr voogdij, notabelen en regenten van gast- en weeshuis, is er nog maar één over die die functie al bekleedde toen ik hier kwam. Dat is br. T. Nijgh. Als ik terug zie denk ik ook aan de oorlogsjaren en stormrampen, waarbij wij soms bij tientallen gezinnen de Jobstijding moesten aanzeggen, dat va ders en zonen gestorven waren. Nadat gezongen is Gez. 36 2 en 3 zet spr. uiteen, hoe hij het Woord der verzoe ning gebracht heeft en hoe de gemeente dit lieeft aangenomen. In zijn slotwoord spreekt spr. de wensch uit dat de band nog lang bestendigd mag blij ven tusschen hem en de gemeente dat God hem daarvoor de krachten zal schenken. Spr. vraagt om de voorbede der gemeente, opdat hij zoo voort mag arbeiden tot roem van Gods genade. Hij weet zich afhankelijk van God. Het kan door Hem, door Hem alleen oin 't eeuwig welbehagen. Na dankgebed en liet zingen van Psalm 118 7 spreekt de heer Siderius als ouder ling namens kerkeraad en gemeente een oord van dank \oor de vele gaven van verstand en hart, die van Ds. Rutgers de gemeente ontvangen heeft. Dp, beste tijd van uw leven hebt ge gegeven, aldus spr. Hij hoopt dat ook met het klimmen der jaren de liefde der gemeente voor den lee- raar verdubbele en dat het Aroor hem ten tijde des avonds licht moge zijn. De gemeente zingt daarna zittend haar geachte jubilaris „Dat 's I-Ieeren zegen op u daal" toe. waarna dan staande de bede „Vader, sla ons steeds in liefde gade" ge zongen werd. VOETBALNIEUWS Quick Boys speelde Zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen A.S.C. De ploe gen wogen tegen elkaar op. Het was een prettige wedstrijd, die met 1—1 eindigde. bleef de aanrijding beperkt tot eenige materieele schade, welk" door verzekering ordt gedekt NOOIT GEDACHT Maandagavond zal de Coöp. Maalderij „Nooit Gedacht" een algemeene Ledenver gadering houden in hotel „De Zwaan" <e Leidschendam. Aan do orde komt o.m. wijziging van het reglement. noordwijk aan zee LAMPIONVERLICHTING Zaterdagavond werd, georganiseerd door V. V. „Noordwijk Vooruit", een algemeene lampionverlichting gehouden. Vele zaken en pensions hadden hun ge els met lampions versierd, wat een zeer aardig effect gaf. oudewetering REDDINGSBRIGADE Zaterdagmiddag heeft in de gemeente lijke zweminrichting de eerste demon stratie plaats gevonden door Reddings brigade Oudewetering en Omstreken. We kunnen aanstonds constateeren, dat deze demonstratie een groot succes voor de Brigade is geAVorden. Reeds enkele malen waren Ave in de ge legenheid demonstraties van andere briga des bij te wonen. Zonder nu te willen bewe ren, dat het werk dezer oudere brigades in alle deelen werd overtroffen, maakte de de monstrate van Zaterdag op ons toch meer indruk. Waarschijnlijk is dit gedeeltelijk te verklaren door de deskundige samenstelling van het programma. Het nut en de noodza kelijkheid van Reddend zwemmen werd ons in de twee bijzonder goed geslaagde panto- mines zoo duidelijk aangetoond, dat ieder bezoeker toch avcI den indruk naar huis moet hebben meegenomen, dat het hier a^er- richte Averk ieders daadwerkelijken steun erdient. De middag werd geopenïï door Dokter Van den Bijl, die een welkom toeriep tot de aaiwezige autoriteiten waaronder zich be- onden, de Burgemeester van Alkemade, Mr. J. tV. Peek, de Voorzitter cn de Secretaris an den Ned. Bond tot Redding a'an Drenke lingen, de heeren Bierlee cn Myerink, de Voorzitter en de Eere-Voorzitter a-an de Red dingsbrigade te Boskoop, cn enkele leden ran den Raad der gemeente Alkemade. Hierna Averd met de afwerking van het LEIDSCHENDAM OPBRENGST COLLECTE De Jeugdcommissie in de Ned. Herv. Kerk deelt mede dat de collecte voor de verjaar dagen 24.30 heeft opgebracht TE WATER GERAAKT Het 5-jarig zoontje van den heer G. M., wonende in de Venestraat, geraakte in de Stompwijkschevaart. Een voorbijganger ge lukte het den drenkeling op het droge te halen. Met een nat pak kon hij weer naar huis gebracht worden. AANRIJDING DAM LA AN Op den hoek DamlaanVoorburgschewee had wederom een aanrijding plaats tus schen een tweetal vrachtauto's. Een vracht auto van de firma B. uit Leidschendam, bestuurd door den chauffeur Sch., die van de Damlaan kwam, werd aangereden door een vrachtauto, gemerkt N. 19757, welke laatste geen voorrang .verleende. Gelukkig INTERN. FOLKLORISTISCH FEEST OP SCHEVENINGEN KLEURRIJKE EN FRAAIE KLEEDING In ..dagmiddag heeft in de stampvolle Kur- zaal de demonstratie plaats gehad van alle deelnemende groepen aan het folkloristisch feest te Scheveningen. ruim half 4 vroeg de bekende folklo- ;n organisator van dit feest, de heer D. in der Ven aller aandacht. Hij wees in zijn toespraak op de sociale, psychische en nationale be teekenis van de studie der folk lore. Zij ontdekt het meest karakteristieke van een volk, het erfdeel der vaderen, waarvan olkslied en muziek en dans menigmaal tref fende uitingen zijn. We weten van onze mede-landgenooten dikwijls zoo weinig. Dat geldt in versterkte mate van de volken over onze grenzen. De folklorist brengt de bijzondere groepen bijeen laat elks cultuurgoederen zien. Na deze korte toespraak kwamen ze, de Basken met hun muziek voorop, Zuid-Beve land sloot de rij. Bij de uit Zuid-Limburg afkomstige Tsjechische, Poolsche, Hongaar- sche ert Yougo-Slavische groepen bevonden zich ook enkele als mijnwerker gekleede per sonen, de mijmverkerslamp in de hand. Burgemeester Schmier uit Brunssum, uit wiens gemeente velen afkomstig waren, had pen werden gedemonstreerd, zoowel te water als op den vasten wal. Hierna volgden twee pantomines, die tevens nuttige demonstra ties waren. Den samenstellers hiervan hulde. Bij het nummer popduiken, bleek de groo te a'aardigheid der aangeAvezen leden. Zon der m ankeeren werd de pop steeds boven gebracht. Het hoofdnummer was evenwel tot het laatste bewaard n.l. „In de autocabine te Avater". Wat hierbij gepresteerd Averd was alleen al een bezoek aan het zwem bad waard. Met een gemak als was het de natuurlijkste zaak van de wereld' ver verdwenen een viertal leden der Brigade ieder op zijn of haar beurt naar beneden, om ofwel de deuren der cabine, welke een geheele normale is, en voor enkele Aveken nog op een auto stond, onder wa ter te openen ofwel om wanneer zij op gesloten naar beneden Averden gelaten in een minimum van tijd zich te bevrij den. Het was Averkelijk verbluffend. De beste prestatie werd daarna nog gele erd door Mej. To Schouten, die in de ge sloten cabine onder water werd gelaten en niet minder dan 5 minuten en 10 sec. weg bleef om daarna geheel frisch weer aan de oppen-lakte te verschijnen. Nadat het programma was beëindigd wer den woorden van hulde gesproken door de heeren Meverink en Bierlee. Mej. Schouten ontving een fraaie lauwertak, terwijl Dok ter v. d. Bijl. als den grooten promotor der Brigade hulde werd gebracht. Veel oefenin gen heb ik, zoo sprak de heer Bierlee bijge woond, doch ik durf te verklaren, dat ik hier bij deze jonge brigade toch nog veel heb geleerd. Alles bijeen een zeer interessante en leer zame middag, die niet zal nalaten zijn gun- stigen invloed op het verdere bestaan der Brigade uit te oefenen. VOORSCHOTEN PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de beer J. G. Leppink, slaagde op bet examen te Utrecht voor d© akte A M. O. Fransch. PAARD OP HOL Zaterddagavond 7 uur, op de Leidsche\a'eg bij de R. K. kerk, brak bet onderstel van de groentewagen van C. M., groentehande laar alhier. Het paard sloeg van de schrik op hol, doch kon spoedig worden gegrepen. Het geval liep zonder persoonlijke ongeluk ken af. Volgens M. was de breuk ontstaan door een aanrijding met een zandauto op jl. Maandag. VEHLOREN Een huissleutel, een stofbril. Inlichtingen op het politiebureau tusschen 9 en 10 uur voormiddag. RADIO DISTRIBUTIE zijn gemeentenaren a-ergezeld. Na het défilé werden achtereenvolgens de volksliederen gespeeld of gezongen van Frankrijk, Duitschland, Polen, Yoego-Slavië, Tsjecho- SloAvakije, Hongarije en Nederland. Tamminga's koor deed op het Wilhelmus nog volgen: Holland ze zeggen.... Daarna hebben de vijftien verschillende groepen het enthousiaste publiek doen ge nieten van den volksdans, de muziek en den zang van de diverse landen en provincies. Het vroolijke en leutige optreden der Dult- schers werd afgewisseld door de gratie en bekoring der Franschen, de typische Slavi sche melodieën werden afgewisseld door den Hongaarschen Czardas. Bijzonder succesvol was de prestatie van de jongste deelneem ster, een klein Hongaarsch meisje, dat een dans van Brahms uitstekend voordroeg. Met hartelijk applaus stemde men met het gebo- dene in. Met het optreden van het Zeeuw- sche a capellakoor onder leiding van den heer Tamminga werd deze middag besloten. Het eipde Avas een geestig goed gezongen menu, dat besloot met de woorden: ik wensch U smakelijk eten. De middag werd bijgewoond door wethou der v. d. Bilt als waarnemend burgemeester, terwijl ook de deelnemende landen door di plomatieke of consulaire representanten ver tegenwoordigd waren, evenals de vereenigin gen, die bedoelen de relatie met de landen, Avaaruit de deelnemers afkomstig Avaren, te verbeteren. Een aardige snapshot van het Internat. Folkloristisch feest, 'dat 'te Den Haag werd gehouden.- De „Linthorster Trachtengruppein origineele bruiloftsdracht (Bückeburg- Duitschlanda WETENSCHAP Natuurhistorisch Museum Wist u, dat er in Nederland een 250 soorten vfilde bjjen en zeker twee maal zooveel soor ten wespen voorkomen Een groot aantal hiervan wordt in Rotterdam en directe om geving aangetroffen. Van de by en zijn de hommels een afzon derlijke groep wel het meest bekend; vooral het voorjaar vallen deze vrij groote dieren onze tuinen en parken op. Toch zijn de hommels in soorten-aantal slechts een zeer klein gedeelte van de bijenfamilie; verreweg het grootste deel betreft de veel kleinere n de wespen zullen slechts enkele soorten meer bekend zijn en wel de vertegenwoordi gers van het geslacht Vespa. Diertjes met gele, zwart geringde achterly\-en, die in Juli Augustus de genoegens van het buiten-zijn grondig kunnen vergallen. Interessante diertjes overigens wat hun levenswijze be treft, insecten die in kolonies leven, evenals honigbij. Voor hun huishouding maken zeer kunstige nesten, enkele soorten in boomen of soms op de meest ondenkbare plaatsen binnenshuis, andere weer zoeken het lager en bouwen hun nesten onder den Voor ons kunnen deze soorten slechts hin derlijk zy'n, bepaald schadelijk kan een soort van een andere familie zy'n, n.l. de bijenwolf. Deze wesp voedt haar larven met honigbijen en het spreekt A-anzelf, dat in streken waar deze wesp talrijk voorkomt, groote schade wordt toegebracht aan de bijenteelt. Gelukkig zy'n er onder de wespen ook vele soorten, die voor ons nuttig ziin en wel die soorten, welke a-oor het groot brengen van de larven rupsen, kevers, sprinkhanen enz. noo- dig hebben. Om u 'n denkbeeld te geven van de soorten rijkdom van deze groep der insecten is er ir het Natuurhistorisch Museum aan de Mathe- nesserlaan no. 7, tegenover Boijmans, eer tentoonstelling ingericht, waar een groot aantal dezer dieren te zien is. Als blijvende attractie is in het Museum gebouw een demonstratiekast geplaatst met levende honigbijen, waar u dus rustig deze diertjes in hun doen en laten kunt gadeslaan. Tegelijk met de wespen en bijeen zijn er Nederlandsche vlinders tentoongesteld en wel uitsluitend soorten, die overdag zelden gezien worden, t.w. nachtvlinders. Hieronder treffen we de grootste inheemsche vlinders aan, ver tegenwoordigers van de Pijlstaarten. Voorts Beervlinders, Spinners en Uilen, vaak soor ten waarvan het wijfje sterk afwijkt van het mannetje, zoowel in grootte als in kleur. Daar licht, speciaal zonlicht, de kleuren spoedig doet verbleeken, kunnen deze insec ten slechts twee weken ter bezichtiging steld worden en wel dagelijks van 1 tot en met 16 Augustus a.s. Brussel VI: 14.20 Keulen: 16.2-9 Parjjs R; 17.20 Keulen: 21.05 Parös R Program-ma 4: 8 Brussel VI: 9 20 Diversen; 10.35 Londen Keg; 13.35 Droitwlch; 14.20 Lon den R: 15.40 Droitwlch: 18.29 Diversen: 18.50 Droitwlch; 20.50 Beromunster; 21.10 Londen R. DINSDAG 4 AUGUSTUS Programma 3: 8 Keulen; 11.20 Parös R; 12.20 Brussel VI; 14 29 Keulen; 16.20 Parijs R: 17.20 Brussel VI: 18 50 Parös R: 19.50 Keulen; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 23 Boedapest of div.; 23.30 AVeenen of div. P-ogrannma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversen; 10,35 Droitwlch; 12.20 Lenden 'R: 13.50 Droitw.; 15.20 Londen R; 16.50 Droitwlch: 18-20 Diver sen: 18.50 Droitwlch; 20.20 Londen Reg; 23.29 Droitwich Agenda DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Aug. as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegst geest, telef. 274. GEMENGD NIEUWS Met een schaar geworpen Ernstige gevolgen van een stoeipartij Een stoeipartij tusschen twee zoontjes van de familie K. in de woning Tholen- straat 14 te Amsterdam had een zeer droevig slot. Zondagmorgen, terwijl de ouders afwezig waren, gingen de twee jongens, resp. 10 en 13 iaar oud, in de woonkamer voor de aar digheid met elkaar stoeien. De oudste A. K was daarbij zoo on voorzichtig om een schaar, die op tafel lag, op te nemen en deze te werpen naar zijn tienjarig broertje. Deze trof het ventje juist beneden het rechter schouderblad in den rug en drong door tot in de long. Hevig bloedend zeeg de jongen ineen. Het oudste knaapje snelde onmiddellijk naar buiten om hulp en vertelde aan buren hot gebeurde. Deze waarschuwden de politie en de geneeskundige dienst Een ambulance auto bracht het jonge slachtoffer, wiens toe stand ernstig is, naar het O. L. Vrouwegast- huis, waar hij ter verpleging is opgenomen. INBRAAK IN BURGEMEESTERSWONING Tijdens afwezigheid van de bewoners Zaterdagmorgen ontdekte de dienstbode bij haar komst in de Avoning van den Burge meester van Zwamüierdam, den heer P. Hoogenboom, dat de huisdeur openstond en binnen licht brandde. Zij durfde de wo ning niet binnen gaan en riep de hulp in .an een gemeente-werkman, die juist pas seerde. Deze constateerde dat inbrekers huu slag hadden geslagen. Zij moeten zich door inklimming via de serre toegang hebben verschaft door een raam van de bovenverdieping, terwijl zij de Avoning aan de achterzijde door de keuken deur hebben verlaten. Alles was overhoop gehaald; kasten en laden stonden open. Daar de burgemeesters-familie momenteel in het buitenland vertoeft, konden de dieven in alle rust te Werk gaan. Juiste opgave van hetgeen is ontvreemd, kon dus nog niet worden gedaan. O.a. is het tafelzilver ver dwenen. ERNSTIG ONGEVAL Beide beenen versplinterd Men meldt ons uit Dubbeldam: De 40-jarige A. Woudenberg, van Dordt, chauffeur bij Schram's autobusdiensten, was Zaterdagmiddag circa half twaalf be zig de motor van een autobus met de slin ger op gang te draaien. Maar toen de motor werkte, ging ook de wagen rijden, da,ar W. had vergeten dc vrij loop in tc schakelen. Hij kwam daardoor bekneld tusschen bumper van de bus Avaarmee hij zou gaan rijden en een touringcar, die in de garage stond, met dit gevolg, dat hij zijn rechter been boven de knie brak. Het waren zeer ernstige fracturen, die aanvankelijk het ergste aangaande behoud van zijn beenen deden vreezen. Na voorloopig behandeld te zijn door dokter Van der Houwen, Averd hij door .de Geneesk. Dienst naar het Gemeen teziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand is ernstig, maar men had heden morgen hoop, beide beenen te kunnen be houden. De heer Schram was in het kantoor bo ven de garage toen het ongeval pl,aats vond. Terstond snelde hij er heen, schakelde de motor uit, en reed de wagen terug, waarna hij met zijn eclitgenoote Woudenberg te hulp kon komen. Droevig ongeluk Meisje overleden Men meldt ons uit Den Haag: In de Meytenstraat heeft Vrijdag een onge luk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een meisje van iy2 jaar. Het betreft een dochtertje van den heer Pool aldaar, in wiens woning het kind een pot met geest van zout over het lichaam trok. Overdekt met brandwonden werd de arme kleine het ziekenhuis in het Westcinde vervoert^ alwaar het gisteren aan de bekomen ver wondingen is overleden. Jongen verdronken Ouders waren een dagje iu Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermorgen omstreeks half elf is de 12- jarige S. Goudbeek uit de Develstraat van steiger I aan de Maashaven te water geval len en vardronken. De jongen, die op den steiger op een vlotje speelde zijn ouders waren een dagje uit LAATSTE NIEUWS De nieuwe steunregeling Het bestuur van het N.V.V. heelt aan den Minister-President en aan den Minister van Sociale Zaken het volgende telegram ge zonden: „Hebben kennis genomen van communi qué inzake wijziging steun en Averkversohaf- fingsregeling. Achten verschillende maat regelen, welke verbeteringen inhouden en waarop door het N.V.V. reeds herhaaldelijk is aangedrongen, dringend noodzakelijk. Tegen intrekking huurtoeslag moet ons be stuur echter met den grootstcn ernst waar schuwen. Duizenden gezinnen zijn onmoge lijk in staat zonder toeslag de huur te be talen. Verwachten van dezen maatregel groote moeilijkheden. Dringen daarom ten sterkste op handhaving huurtoeslag aan." De toestand in Spanje Volgens ontvangen bericht is het s.s. „Sa- turus" van de K.N.S.M. Vrijdag 1.1. beladen van Santander naar Rotterdam vertrokken. Het is niet bekend of zich passagiers aan boord bevinden. Het. s.s. „Venus" van dezelfde maatschap pij, dat ter beschikking is van de Neder landsche regeering, zal hedenavond van Genua vertrokken, met het doel die Spaan- sche havens aan te loopen, Avaar hulp noodig mocht zijn. Voorloopig gaat de „Venus" naar Barcelona. Toegang voor vreemdelingen versperd PERPEIGNAN, 3 Aug. De Spaansche re- geeringsautoriteiten hebben thans a'oor alle vreemdelingen den toegang tot Spanje ge sperd. Daarentegen Avordcn Spaanscne staatsburgers, dit naar hun land Avillen tc- rugkepren, toegelaten. Deze terugkeerenden zijn meerendeels jeugdige arbeiders, die hun betrekking in Frankrijk verlaten om toe tï treden tot de regeeringsrr'litie. De treinen uit Barcelona brengen dagelijks 200 tot 300 reemdelingen en A'luchtelingen naar Cer- beres. Mussolini naar Abessinie LONDEN. 3 Aug.. De Romein sche corres pondent van de „Daily Telegraph" verneemt uit betromvbare bron, dat Mussolini voor nemens is in het najaar, zoodra de regens 'oorbij zijn, Abessinië te bezoeken. Ernstig motor-ongeluk Twee zwaar gewonden WASSENAAR, 3 Aug. Gisteravond te om streeks half twaalf is de motorrijder W. uit Amsterdam op den RijksstraatAveg bij de Maaldrift tegen een stilstaande auto van den heer D. uit IJ muiden, aangereden. W. en de in de zijspan gezeten dame wier iden titeit nog onbekend is, Averden beiden zwaar gewond en zijn in bewusteloozen toe stand per ziekenauto naar het Academisch Zidkenhuis te Leiden vervoerd. De auto, die langs den Aveg geparkeerd stond, Avas wel verlicht, en het ongeluk moet dus te wijten zijn aan onoplettendheid van den motor rijder. GEREF. KERKEN Drietal: Te Wateringen: Drs. L. Bate* laan, Ihulppred. te Rotterdam-Zuid: cand. K. Schouten te Amsterdam: cand. W. C. Velt- ikamp te Katwijk aan Zee, is vermoedelijk door de gladheid van den steiger uitgegleden. De 40-jarige schipper K. Dijkstra, die met zijn schip in de nabijheid lag", heeft met een schippershaak getracht den jongen weer bo- water te krijgen. Na 20 minuten is dat gelukt. Getracht is nog met kunstmatige ademha ling de levensgeesten weer op te Avekken, doch de jongen bleek reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar de ouder lijke Avoning vervoerd. Communistische overval te Schiebroek Zaterdagavond laat was een viertal N.S.B.-ers aan den Molensingei, bij de halte Wilgenpias bezig met het verspreiden van propagandalectuur en het kalken van hun dwaze leuzen, toen zij plotseling op dit een zame en spaarzaam verlichte gedeelte van Schiebroek Averden overvallen door een troep communisten, die allen per fiets wa ren. Zij gingen de vier N.S.B.-ers tc lijf met stukken hout, waarvan er speciaal als knot sen waren besneden, fietspompen en hon- denzweepen. Tegen een dergelijke over macht niet opgewassen, werden de N.S.B.- ers geducht mishandeld. Een der N.S.B.-ers werd zoodanig met een fietspomp op het hoofd geslagen dat hij bewusteloos bleef liggen, terwijl tevens een 64-jarige tegen de straat werd geslagen en mishandeld. Na het verrichten van hun heldendaden verdwenen de communisten, die ongeveer 20 in getal waren in de richting van Rot terdam. Klaarblijkelijk heeft men hier <0 doen met een tevoren beraamden overval. Zondag zou aan den Wilgenpias een mee ting worden gehouden door de Communis tische Partij in Nederland, afdeeling Rot terdam. Omdat men vermoedde, dat in den nacht door N.S.B.-ers in de omgeving zou worden gekalkt, heeft men met een gehee* len ploeg achter den tunnel van den Wil- genplas op de loer gelegen. Een van de stukken hout, waaraan met een mes een handvat gesneden was, en dat op het ter rein van den strijd was achtergebleven, is naderhand als overtuigend beAvijs medege nomen. Van politie zijde vernemen wij, dat om streeks half twee des nachts de N.S B.-ers. die op het Stationsplein voor de Wilgenpias aan het kalken waren, slaags zijn geraakt met een aantal communisten, die nog werkzaam waren op het terrein van den Wilgenpias, ter voorbereiding van de moe ting, die zou worden gehouden. Op d9 komst van de politie, waarbij ook de Burgo- mees'er van Schiebx'oek zich bevond, ging men op de vlucht. Later hebben de communisten de op schriften „Mussert komt", „Mussert wint" en. met borstels en water weggeboend. Wel kwamen ook toen nogmaals de N.S.B.-ers ditmaal in eenige auto's opzetten, doch door de aanwezigheid der politie kwam het niet meer tot incidenten. De politie heeft tegen een tweetal N.S.B - ers procesverbaal opgemaakt wegens het vervoeren Aran plakmatcriaal en emmers tusschen 12 uur 's nachts en 8 uur des morgens. De meeting van -Zondag is zeer rustig

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6