De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE KOMENDE LOCARNO- BESPREKING De politieke molens in Europa malen in 'dit tijdsgewricht langzamer dan ooit, blijk baar omdat de wind nog steeds niet uit den goeden hoek wil komen en de lucht boven dien er te dreigend uitziet, om reeds bij voorbaat alle zeilen te spannep. Na zeer lange voorbereidingen en aarzelingen en na teen aparte voorbespreking tusschen Frank rijk, België en Groot-Britlannië, is 't thans zoover gekomen, dat aan Duitschland en Italië uitnoodigingen zijn gericht tot het deelnemen aan een vijf-mogendheden-confe- rentie, waarop men de vraagstukken van politieken aard, welke deze vijf staten ge meen hebben, aan een onderzoek kan onder werpen, teneinde zoo mogelijk de tegenstel lingen te verzoenen. Als bekend mag worden verondersteld, tiat de veiligheid van Frankrijk en België ten opzichte van het militair weder op krachten gekomen Duitschland, het eerste punt is, dat ernstig onder oogen zal moeten worden gezien. Duitsche troepen staan thans weder langs de geheele lijn, welke 't Derde Rijk van deze beide Westersche na buren scheidt en militaire toerustingen van waarlijk niet geringe omvang worden in Berlijn voorbereid, teneinde de befaamde Maginotlinie, welke Frankrijk als een bar ricade tegen het Duitsche gevaar heeft op geworpen, onschadelijk te maken. Doch zoo aan den Duitschen kant van deze Fransclie versterkingen vestingwerken komen te lig gen, die eerstgenoemde kunnen evenaren, beteekent dit in feite, dat een Fransch-Duit- sche oorlog tot de onmogelijkheden behoort, althans wat de kansen op eenig door slaand succes aangaat en dat het Derde Rijk derhalve al zijn kracht naar het Oos ten zal kunnen richten, alwaar het vele on bevredigende verlangens heeft In dit ver band herinneren wij slechts aan de befaam de kwestie van den Poolschen corridor en [van Danzig, en aan zoovele grensmarkee- ringen, o.a. aan Tsjechischen kant, die in Duitschland een latente ontevredenheid doen voortbestaan. Hitler is ten volle bereid in het Westen 8e bestaande grenzen te eerbiedigen, ja, hij wil deze zelfs voor een periode van een kwart eeuw garandeeren. Doch wat baat dit, zoo hij tevens naar het Oosten met ge weren en kanonnen blijft dreigen, waar, achter een linie van kleinere staten, zich Sovjet-Rusland bevindt als laatste erf vijand? Niet slechts aan Rusland en de Oostzee- Btaten moet worden gedacht bij een rege ling der huidige Europeesche problemen. Ook Oostenrijks positie, zij moge dan on langs eeD voorloopige consolideering heb ben ondergaan, blijft een durende bron Van zorg. Met name voor Italië, dat den övermachtigen nat.-soc. staat reeds dreigend maar zijn zijde ziet uitzwellen en dat tevens beduchtheid voedt voor Duitschen invloed an Joego-Slavië en in den Balkan. Terwijl de verschillende staten het er in principe dus wel over eens zijn, dat einde lijk de tijd van weer eens opnieuw praten gekomen is, omdat de zaken reeds veel te lang op losse schroeven staan in ons ont- ruste werelddeel, zal het nog heel wat voe ten in de aarde hebben, eer men het onder ling eens is over het doel van de thans op handen zijnde conferentie. Is dit niet bij voorbaat ziBver vastgesteld en in zijn on- iderdeelen eenigszins belijnd, dan is de kans pp eenig resultaat al uiterst gering. Groot-Brittannie, dat van nuchter inzicht houdt en zakelijke opvattingen, meent, dat men eerst de vraagstukken van West-Euro pa moet ter hand nemen. Door zijn plichtingen ten opzichte van het thans ter ziele zijnde oude Locarnoverdrag is Enge land hierbij het meest en het nauwst be trokken. Hoe verder oostwaarts men in Europa trekt, hoemeer de daar heerschende problemen in Londen als van overwegend Continentalen aard worden beschouwd Met deze opvattingen is Duitschland het grootdeels eens. Is West-Europa door We verdragen bevestigd, dan heeft het van «deze zijde rust, en kan het zich ongestoord óp zijn verdere problemen bezinnen. Doch 'dit is nu juist precies datgene, hetwelk men ïn Rome niet wenscht, Rome wil, dat de Europeesche problemen als één geheel ter tafel zullen komen en dat de waarborgen, Öie men elkander onderling zal verschaffen, Zich evenzeer tot de Oost- en Zuid-Oost- Vraagstukken zulllen uitstrekken. Parijs fetelt zich in dit opzicht geheel aan Italiaan sche zijde, daar het in 'de landen van de Kleine Entente en bovendien in Tsjecho- Slowakije en Rusland bondgenooten bezit Wier belangen aan de zijne nu eenmaal ihecht vastgekoppeld zijn. Men is overeengekomen, 'dat de komende Conferentie eerst zal worden bijeengeroepen, nadat met het over doel en grenzen de>zer besprekingen van tevoren onderling eens bal geworden zijn. Vermoedelijk zal dit nog wel eenigen tijd aanloopen. Er is werk aan {den winkel voor de Europeesche kansela rijen! DE GRUWELVERHALEN HOUDEN AAN Kleine successen der nationalisten De Spaansche nationalisten hebben aan de verschillende fronten eonige voordeelen kunnen behalen. In Na- varra gingen zij weder tot het offen sief over. en marcheeren zij thans van Pamplona uit in de richting van Irun en San Sebastian. Voor Saragossa is de opmarsch der regeeringsmilitie tot staan gekomen. Een roode colonne heeft in een ge vecht tamelijk ernstige verliezen ge leden en zich moeten terugtrekken. Daar de partijen ervan overtuigd schijnen te zijn, dat de strijd nog ge- ruimen lijd kan duren, draagt men er aan beide zijden zorg voor de verbin dingen met de hoofdmacht te verze keren. Te Madrid ziju regeeringsgetrouwe troepen uit Valencia aangekomen, die dienen moeten om de opstandelingen in Guadarrama in bedwang te hou den. Kolonel Puig, die aan het Guadarrama- front een der regeeringskolonnes aanvoerde, is door het mitrailleurvuur gedood. Vliegtuigen der regeering hebben vlug schriften boven Cordoba uitgeworpen en de brug gebombardeerd in Alcolea, op 50 K.M. van Sevilla. waarover een be langrijke spoorlijn loopt. De plaatselijke commandant van Malaga heeft drie colonnes gevormd, teneinde kleine groepen Afrikaansche troepen te achtervol gen. die in het begin van de opstandige be weging te Algeciras aan land werden ge zet en daar verslagen werden. Een Britsche torpedojager is uit Almeria met acht Britsche uitgewekenen aan boord te Gibraltar aangekomen. Deze verklaarden, dat Almeria geheel in handen der regee- ringstroepen is, maar zeer zware schade heeft geleden. Geen kerk of klooster is aan plundering en brandstichting ontsnapt Hon derden fascisten zouden zijn terecht ge steld. Het is thans kalm in de stad. Fascisten onthoofd? Volgens verkjaringen van uitgewekenen uit Malaga en andere steden in Andaloesië, hebben de communisten besloten hun mu nitie te sparen voor het komende offen sief tegen La Linea, San Rocjue en Alge- De gevangen genomen fascisten wor den onthoofd en hun lijken in zee gewor- De uitgewekenen zagen talrijke ont hoofde lijken in zee drijven. Vele wapenen der regeeringsaanhangers zijn van oud model en het meerendeel der plunderaars in de steden Ronda, Alhama. Velez en Malaga zijn jongens van nog geen 17 jaarl Duitsche kruisers in Algeciras Zondagmiddag is een kruiser, welke de Duitsche vlag voerde, de haven van Alge ciras binnengeloopen, welke stad zich in de handen der nationalisten bevindt Het blad „A. B. C." deelt mede, dat vlieg tuigen van de regeering twee treinen op den weg ValladolidMedina he-bben gebom bardeerd. Door één van de bommen ont plofte de locomotief van een der treinen, waardoor de trein ontspoorde en de mu nitie. waarmede de trein was geladen, in de lucht vloog. De tweede onderging het zelfde lot Vervolgens bombardeerden de vliegtuigen de stellingen van de rebellen te Valladolid en Sogovia, waardoor verscheiden bran den ontstonden. Spaansche vloot verlaat Tanger Alle vaartuigen der Spaansche marine hebben thans de neutrale haven van Tan ger verlaten, uitgezonderd één verkennings vaartuig, dat geen militaire waarde heeft FRANKRIJK EN HET SPAANSCHE CONFLICT Een nota aan Londen en Rome De Franséhe rogeering heeft aan da re- geering van Engeland en Italië telegram men gezonden, waarin zij voorstellen doet die den duur van den strijd in Spanje moeten bekorten, en eventueele verwikke lingen in de internationale betrekkingen moeten voorkomen. De Fransche regecring laat zich daarbij door twee overwegingen leiden. In de eerste plaats wil zij vermijden, dat de internatio nale toestand de nadeelige invloeden onder vindt, welke door een dergelijke buiten- landsche interventie kunnen ontstaan. Ten tweede wenscht zij de vriendschappelijke relaties te handhaven, welke zij steeds met de wettige en officieel erkende regeering, die thans strijdt voor het herstal der binnen- landsche orde, heeft onderhouden. Te dien einde heeft zij besloten een drin gend beroep te doen op de voornaamste be langhebbende mogendheden, opdat ten spoe digste wordt overgegaan tot de aanneminj en strenge naleving van gemeenschappelijke bepalingen inzake non-interventie in Spanje. onrust in abessinie Zijn Addis Abeba en Dessie aangevallen De correspondent van de „Excelsior" te Djiboeti seint: „Volgens uit het binnenland van het Abessijnsch gebied ontvangen be richten en volgens verhalen van reizigers, die hier zijn aangekomen, zijn Addis Abeba ei Dessié aangevallen door Abessijnsche krij gers. In beide streken zou de strijd voortdu ren. Tengevolge van den neerstroomenden regen kunnen de Italiaansche vliegtuigen niet worden gebruikt. Talrijke berichten verzekeren, dat groepen Ethiopische rebellen de hoofdstad zijn bin nengerukt en dat er aan beide kanten ern stige verliezen zijn geleden. Onder de bevol king is een paniek uitgebroken. Ras Seyoem valt Dessié aan, aan het hoofd m een leger, dat is samengesteld uit Walla- en Galla-stammen Volgens nog niet bevestigde berichten zou Ras Seyoem de stad na een buitengewoon hevigen strijd hebben bezet. Daarbij zouden zevenduizend dooden zijn gevallen. Van gezaghebbende Romeinsche zijde wor den deze berichten gelogenstraft. De toestand in Italiaansch-Oost-Afrika zou volkomen normaal zijn. Interview met den Negus In een interview met een vertegenwoordi ger van den „Sunday Chronicle" heeft de ne gus verklaard, dat hij zijn leven niet in bal lingschap zou eindigen. Hij zou voornemens zijn zich bij zijn troepen te voegen in u~+ nog niet door de Italianen bezette zuid- telijke deel van Abessinië. „Ik zal de strijd voor de onafhankelijkheid van mijn land nooit opgeven. Ik heb alle hoop, dat ik elders de leeningen zal kunnen krijgen, die mij te Genève voor de voortzet ting van den oorlog geweigerd zijn. Er wordt een comité gevormd voor dit doel en de ver kregen resultaten zijn zeer bevredigend. Van nu af aan zijn mijn troepen in het noorden en zuid-westen er zeker van geen gebrt hebben aan levensmiddelen, wapens of nitie". De spoorwegkwestie Michel Cotte, president van den raad van beheer van den spoorweg Addis AbebaDii- boeti, heeft met de Italiaansche autoriteiten accoord gesloten inzake de tariefskwes ties voor den spoorweg. Men acht de regeling voor de Fransche maatschappij bevredigend. Italiaansche kringen honen, dat in het na- uitvoeriger besprekingen kunnen plaats hebben over de Fransche belangen in Ethiopië. De Italiaansche vliegtuigen De chef van den staf van generaal Franco heeft verklaard, dat de Ita liaansche vliegtuigen, welke naar Ma rokko zijn gevlogen, geen ander doel hadden dan de Italiaansche onderda nen uit dit gebied te evacueeren. Op de vraag, waarom deze toestellen dan zoo zwaar bewapend waren, werd geen antwoord verstrekt. Na den Tokio'scHen opstand Zuivering van het Japansche leger De Japansche minister van oorlog heeft tegenover journalisten verklaard, dat meer idan 3000 officieren van het Japansche leger zijn overgeplaatst of op non-activiteit ge steld, doch dat «ulks niet wil zeggen, dat ide zuiveringsactie in het leger reeds gehe; ten uitvoer zou zijn gelegd. Hij verzekerde, dat nog vele administra tieve maatregelen zullen moeten worden genomen. Fransche expeditie doorkruist proenland Een Fransclie expeditie is er in geslaagd, i&roenland van het Westen naar het Oosten, Van Christiaanshaab naar Angmagsalik, over te trekken. De afstand van twaalfhon derd kilometer werd in 47 dagen afgelegd. Door een hevigen sneeuwstorm heeft men de honden en de radio-installatie achter moeten laten. Dit is dezelfde tocht als die. welke in &912 de poolreiziger de Quervain als eerste Volbracht heeft Een Belgisch financieel schandaal Secretaris-generaal van financiën geschorst Naar verschillende Belgische bladen ver melden heeft het Brusselsche parket rechts vervolging ingesteld tegen den heer Seu- 1 e n, secretaris-generaal van het Belgische ministerie van financiën, die een aantal misdrijven zou hebben gepleegd in een aan tal maatschappijen, waarvan hij admini strateur is. Bij een huiszoeking moeten bezwarende documenten in beslag zijn genomen. Tragedie in de Zwitsersche Alpen In het Alpengebied rond Zermatt, waar er slecht weer heerscht, worden sinds kele dagen acht toeristen vermist, terwijl een toerist uit Weenen is omgekomen. De bergbeklimmers zijn van verschillende plaatsen vertrokken. Het meest vreest men voor het leven van een drietal, dat den 4043 meter hoogen Obelgabelhorn, ten Noordwes ten van Zermatt bestijgen wilde en van wi< niets meer gehoord is. Verder behooren tot de vermisten drie bergbeklimmers, die en kele dagen geleden uit een tentenkamp naar den Obergabelhorn vertrokken zijn. De om gekomen Weensche toerist is in dit gebied omlaaggestort. Twee andere toeristen Weenen zijn Donderdag naar het gebied van den Rothorn vertrokken, zonder dat men sindsdien iets van. hen vernomen heeft, DE OLYMPISCHE SPELEN DE OPENING Een tweetal kerkdiensten De Duitschers hebben de traditie om de openingsplechtigheid der Olym pische Spelen met een kerkdienst aan te vangen, gehandhaafd. Een tweetal diensten zijn Zaterdagmorgen gehou den, een Roomsch-Katholieke en een Protestantsche, respectievelijk in de Sint Iledwich Kirche en in de Dom kerk, die beiden overvol waren. In de Domkerk Men kon de dienst in de Domkerk slechts hijwonen indien men voorzien was van een toegangskaart. Waar er in den Dom 2500 plaatsen zijn en er 4000 kaarten wc gegeven, was het geweldig druk bij de in gangen. Vele autoriteiten en hoogwaardig heidsbekleders waren aanwezig, o.m. Hi Ms gezant, graaf Van Limburg Stirum. De plechtigheid werd geleid door generaal- iperintendant D6 Zoellner, voorzitter van de Reichskirchenau6chuss. Het Staats- en Domkoor zong eerst met orkestbegeleiding het koraal: „Herr. unser Herscher, wie herrlich ist Dein Nahme in allen Landern, Du, Den man lobet ira Himmel", gevolgd door orgelspel, waarna de gansche gemeente staande „Nun danket alle Gott" zong. zong. Ds Zoellner ging bij zijn predikatie uil in de bekende woorden van Paulus ei weidde in dit verband uit over den dieperen der Olympische Spelen, waarvan men meer verwacht dan alleen topprestaties, dan een voorbijgaande prikkeling. Niet ieder een kan op elk gebied presteeren, zeide spr. Elk moet trachten op eigen gebied het bestt te bereiken. Dit geldt niet alleen voor derj enkeling, maar evenzeer voor de gemeen schap der volken. De kerk wendt zich niet af van de SpeleD omdat deze wereldsch zouden zijn. Nimmer waren Staat en Kerk zoo innig met elkaar verbonden .als juist nu. Zijn toespraak besluitende met een groei aan strijders en toeschouwers, wenschte spr. dat de toeschouwers zouden leeren begrij pen, en dat hun begrip daad zou worden Kort g&zang en orgelspel besloten de plechtigheid. De R.K. dienst De groote St Hedwich Kirche begon om half negen al vol te loopen en om tien uur al? het orgel begint te spelen, is geen plaats onbezet. Bisschop Dr Konrad Grai - Prevsing vervult de gebruikelijke cere monieën en stelt den in zijn toespraak vast. dat uit het feit, dat men de Olympische Spelen ingewijd wenscht te zien met een kerkdienst, blijkt, dat men de waarde der hiërarchie erkent. Wel blijft het waar, dat men dit feest opzet op een wijze, zooals de kerk het niet zou willen. Uit de aanwezig heid van leiders en deelnemers blijkt ech ter, dat niet alles aan het lichaam gewijd wordt. Ten slotte wees spr. er op, dat reecis ;bij de apostel Paulus de wedloop bekend was. Berlijn in feeststemming Reeds vroeg in den morgen heerschte in de Duitsche hoofdstad een enorme drukte, jzoödat de politie voor een bijna onmogelijke taak gesteld werd. Zes rijen dik bewogen zich de auto's door de hoofdstraten, die één groot woud van wapperende vlaggen en guirlandes vormden. Overal weerklonk vroolijke muziek. Heel in de vroegte wer den op de openbare pleinen reveilles gehou den door de militaire kapellen. Tegeen 12 uur arriveert het Olympisch vuur onder geweldig enthousiasme aan de grens vart Berlijn, om vandaar weer ver der gebracht te worden naar het Olym pische jeugdfeest. Duizenden jongens zijn verzameld. Ze worden toegesproken door Baldur von Schirach, de leider der Hitler- jeugd, door den rijkssportleider Von Tschammer und Osten, Rust, de Rijksmini«- 1 onderwijs en ten slotte door Dr Goebbels. Met het zingen van het Dcutscii- landlied en het Horst Wessellied wordt dc plechtigheid besloten. Britsch vliegtuig in Kanaal vermist Br zijn tien personen aan boord Het Britsche vliegtuig Cloud of Iona" dat Vrijdagavond van het Kanaal-eiland Guern sey naar het eiland Jersey is gevlogen heeft sedertdien niets meer van zich doen hooren. Aan boord bevonden zich behalve de piloot n de marconist, een achttal passagiers. Men reest dat de „Cloud of Iona" op het water een noodlanaing heeft moeten maken waar bij allen zijn omgekomen. Ernstig Amerikaansch mijnongeval Negen arbeiders gedood! Negen Amerikaansche mijnwerkers zijn omgekomen in een mijn nabij Dugoin, in Illinois. Zij waren de mijn ingezonden om de oorzaak op te sporen van do rook, die uit de 200 meter diepe schacht opsteeg. De geheele ploeg kwam om het leven. Er bleek een felle brand uitgebroken, die het niet mogelijk maakte, de lijken naar de oppervlakte te brengen. Kort Nieuws Koning Leopold III van België is met den sneltrein naar Bazel vertrokken, voor een verblijf van enkele dagen in Zwitserland. In officieuse Duitsche kringen verklaart men niets te weten van een versterking van de Duitsche garnizoenen in het Rijnland, welke dezer dagen zou plaats hebben. Het viertal Britsche vliegtuigen, dat door de Fransche autoriteiten te Bordeaux werd vastgehouden, op vermoeden dat de toe stellen voor de Spaansche nationalisten be stemd zouden zijn. is thans naar Londen te ruggekeerd. Kroonprins Umberto bij Hitier Kroonprins Umberto van Italië, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, heeft zich met den Italiaanschen gezant naar het pre- sidentieele paleis begeven, alwaar hij on middellijk door Hitier werd ontvangen, met wien hij een lang en hartelijk onderhoud heeft gehad. Tegelijkertijd heeft de Italiaansche minis- ir van Pers en Propaganda. Alfieri, een officieel bezoek gebracht aan zijn Duitschen collega Goebbels en Hitiers adviseur voor buitenlandsche aangelegenheden, von Rib- bentrop. Burgeroorlog in China Aanval van Kwangsi afgeslagen Over het voortduren van het verzet der- Zuidelijke Chineesche provincie Kwangsi tegen de centrale regeering, wordt thans officieel gemeld, dat Kwangsitroepen in het Zuidwesten der provincie Kwantoeng inder daad bij Feng Sjoean, op 25 K.M. van de grens, met vijf Kwantoen regimen ten slaags geraakt zijn. De Kwangsi-troepen werden teruggeslagen, doch hebben hun aanval her nieuwd en de strijd duurt thans ononder broken voort Intusschen is Kwangsi ingesloten door driehonderdduizend man regeeringstroepen. die gereed staan om op het eerste bevel deze provincie binnen te rukken en te onder werpen. Venvacht wordt, dat maarechalk Tsjang Kaisjek zelf eventueel de operaties van deze troepen leiden zal. De maarschalk zal, naar reeds eerder vastgesteld was, bin nen enkele dagen te Canton, de hoofdstad van Kwantoeng. aankomen. Louis Blériot overleden De eerste die het Kanaal overvloog Te Parijs is op 64-jarigen leeftijd overleden de heer Louis Blériot, een der pioniers van de moderne luchtvaart die op 25 Juli 1909 als eerste vliegenier het waagstuk on dernam, van Calais naar Dover het Kanaal over te steken in een vliegtuig. Blériot volbracht het waagstuk in meer dan een half uur, met een toestel dat uit hout, linnen, een motortje van 25 P.K. en fietswielen bestond. Sindsdien wijdde hij zich voornamelijk aan den vliegtuigbouw, dien hij voorname lijk tijdens den wereldoorlog tot bloei wist te brengen. In 1933 moest hij echter zijn fa brieken sluiten, daar de concurrentie hem te zwaar werd. Zijn navolgers en leerlingen zijn hem voorbijgestreefd. De officieele opening Om vier uur zou het groote openings feest een aanvang nemen. Reeds lang daar voor begon het groote Olympische Stadion vol te loopen en toen ora vier uur Rijks kanselier Hitier, geëscorteerd door de voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité en de voorzitter van het Duitsche organisatie-comité, verscheen, was geen plaats meer onbezet. Het Duitschland-Jied weerklinkt, staande door alle aanwezigen meegezongen, de vlag gen worden geheschen (waarbij de plaats der Spaansche vlag openblijft) onder klok kespel ven den Olympischen klokketoren en dan verschijnt onder de poort van den Marathontoren de Grieksche vlag, die het défilé der deelnemers opent. In alfabetische volgorde verschijnen de deelnemers achter elkaar, allen in uniforme kleeding gesto ken, waarbij grijs en blauw dominceren Allen brengen voor de eere-loge den Olym pischen groet, die door de Duitsche toe schouwers geheel ten onrechte voor de Duitsche wordt aangezien. Daverende toe juichingen vervullen de lucht, vooral wan neer ook de Fransche deelnemers deze groet brengen. Onze landgenooten groeten door het afnemen van de pet en het stram naar rechts wenden van het hoofd. De voorzitter van het Duitsche organisa tie-comité, Dr Lewald, beklimt het spreek gestoelte en herinnert in zijn toespraak aan de grondgedachte der Spelen, waarna hij den Fuhrer verzoekt de officieele opening to willen verrichten. Hitier verheft zich van zijn zetel en zegt zeer duidelijk: „Ik verklaar de spelen der elfde Olympiade voor de nieuwe tijdreke ning te Berlijn 1936 geopend". Saluutscho ten dreunen over het veld, terwijl langaam de Olympische vlag omhoog gaat. Even later verschijnt onder applaus de laatste looper van de estafette Olympia—Berlijn die het Olympisch vuur op den Marathon toren gaat ontsteken. Ten slotte legt dan de Duitsche gewicht- heffer Rudi Ismayer namens alle deelne mers van alle landen de Olympische eed af. met de in het Duitsch uiltgesproken woorden: „Wij zweren, bij de Olympische Spelen eerlijke strijders te zijn en de rege len der Spelen te eerbiedigen. Wij nemen deel in ridderlijken geest tot eer van land en tot roem van de eport". 's Avonds is nog een Olympisch Jeugdspel in het Stadion opgevoerd. WIELRENNERS BOTSEN MET AUTO Zondagochtend is een aantal wielrenneis, die in de omgeving van Lyon een wedstrijd hielden, tegen een auto gebotst. De renners reden een berg af, terwijl de auto deze opklom. Een der renners, de Belg Jean Mure, werd gedood; twee andere werden GEMENGD NIEUWS Herhaalde brand in een Hotel Een raadselachtig geval Tot tweemaal toe binnen het tijdsverloop van één week is te Egmond aan Zee een begin van brand uitgebroken in hotel Trom penberg. De eerste maal verbrandde op een kamer, op de bovenste verdieping, die niet in gebruik was, een ledikant Het was slechts aan een bijzondere samen loop van oms'andigheden te danken, dat het hotel niet in vlammen opging. Drie da gen later bemerkte weer één der badgasten een brandlucht op dezelfde verdieping. Bij onderzoek bleek, dat op de kamer van één der bedienden de gordijnen en het behang in brand gestaan hadden. Thans was het vuur bij gebrek aan voedsel echter vanzelf gedoofd. Daar bovendien op een andere ka mer nog sporen van brand in het bed van één der logeergasten gevonden werden, mengde men de politie in de zaak. Deze meende tegen een der gasten bezwarende aanwijzingen te hobben en ging tot aan houding over. De aangehoudene ontkende echter ten stelligste iets van den brand af te welen. Zij werd voorloopig op vrije voeten gesteld. Ook een tweede verdachte, de be diende op wiens kamer de brand ontdek! werd, is voorloopig weer vrij gelaten. Het onderzoek duurt voort. Boschbessenpluk op de Veluwe Geen uitvoer naar Engeland Op de Veluwe is de boschbessenpluk be gonnen. De bessen zijn mooi en talrijk. De afzet van de Veluwsche boschbessen aan de binnenlandsche fabrieken verloopt rij bevredigend. De uitvoer naar Engeland ligt echter nagenoeg stil. De handelaren zijn bezig andere buitenlandsche afze'gebieden te zoeken. De opkoopers van de boschbessen betalen deze dagen 6 tot S cent per pond aan de plukkers. Naar verluidt, waren in het begin van dc rorige week 19.000 mandjes a 5 pond bosch- jessen uit Polen aan de bekende markt te Hull in Engeland aangevoerd, echter geen enkele Nederlandsche zending Korte, doch felle brand in een pakhuis Aan de Heerengracht te Amsterdam. In het vroege avonduur is de brandweer gis'er te Amsterdam geruimen tijd in touw gweest op de Heerengracht bij de Nieuw© Leliestraat. Een surveilleerend agent van politie nam, te ongeveer half acht. ter hoogte van per ceel 155, 'n hevige brandlucht waar, terwijl hij ook het geknetter van vlammen hoorde. Genoemd perceel bestaat uit een groot pak huis met kantoren en toen 't eerste L and- weermatcriaal ter plaatse was en brand meester Wezendorp zich met zijn manneu toegang had verschaft tot het gelijkstraai- sche gedeelte, ontdekten zij aan de acher* zijde zulk een zwaren vuurgloed, dat de bevelvoerder onmiddellijk een tweede alalrm deed gven, dat weldra versterking er plaatse braeh ten waarmede de leiding /an het blusschingswerk overging in han den van don hoofdbrandmes'er Hartdorff. In het pakhuis, dat sinds Zaterdag in ge bruik is bij de N. V. „Nema", waren hon derden kartonnen pakken met sun-maid- rozijnen opgslagen. zoomede flesschen slaolie en vaten azijn. Het was vooral in de eerstgenoemde voorraden, alsook in emballage-artike len, dat de vlammen gretig voedsel von den, doch toen twee slangen waren uit gelegd, van welke de eene door een aan grenzende nauwe steeg en de ander bin nendoor werd geleid, werd een massa water over het vuur uitgestort en ver minderde dit zienderoogen. zoo snel zelfs dat in tien minuten het pleit ten gun ste van de brandweer beslecht was en de brandwachts zich nadien konden bezig houden met het uitenhalen van de nog smeulende resten. Het kordate optreden heeft echter erger voorkomen, aangezien het vuur zich reed3 had medegedeeld aan de houten zoldering cn nog net bijtijds voorkomen kon worden dat het naar boven doorsloeg. Over de oorzaak staat niets vast en het duurde nog geruimen tijd eer men den firmanaam had gevonden, aangezien deze op deur noch muur vermeld stond. Vooral aan den voorkant van de gracht heeft een talrijk punliek door de wijd ge opende cn geblakerde deuren het blus schingswerk gadegeslagen. Het weer in Juli Veel regen en weinig zon Naar het Kon. Ned. Meteror. Instituut te De Bilt meedeelt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de oehtendtemperatuui Juli een halve graad beneden normaal, in de tweede en derde decade een graad I ne ten normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 7en en den 20en, resp. 5 graden boven en 2J/2 graad beneden nor maal. De gemiddelde maximum temper tuur was één graad beneden, het gemiddelde minimum een halve graad boven normaal I-Iet aantal dagen met een maximum tem peratuur boven 25 graden bedroeg te D= Bilt 1 tegen 6 normaal. De neerslag was in Friesland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord Brabant en Noord-Limburg 100 tot 135 pro cent boven normaal, in het overige deel van het land 40 tot 90 procent boven normaal. Te De Bilt werden 162 uren zonnesschijn /aargenomen tegen 209 normaal. Ned. Spoorwegen Definitieve ontvangsten over April Definitieve ontvangsten over April (in clusief die der geëxploiteerde spoor-en tram wegen): Reizigers f 4.409.2S4.89; Bagage f69.520.73; Brief- en Pakketpost f235.000.000; Goederen f3.223.014.20; Levende dieren en lijken f 30.238.79; Diversen f251.074.53; to taal f 8.218.133.14 (f8.739.730.40). Totale ont vangsten van 1 Januari af f30.500.254.38 (f32.908.850.20). Gemiddeld aantal kilome ters in exploitatie van 1 Januari af 3431 (3574). Dus ontvangst per dagkilometer f73.47 (f76.72). EEN RARE GRAPPENMAKER De bewoners van een huis aan den Sin- gel te Amsterdam, ondervinden reed» i twee weken een eigenaardige soort van over! j last. Telkens verschijnen bezorgers van t banketbakkers of koks met groote bestellin- i gen, die telefonisch opgegeven zijn en waar- van op het opgegeven adres niets bekend c is. Maar ook is het eenige malen voorge- j komen, dat zich personeel van begrafenis- 3 ondernemingen kwam aanmelden, om de rouwkamer in orde te maken voor den heer g des huizes, die immers overleden was en om voor de begrafenis de noodige toebe- reidselen te treffen, terwijl de betrokkene zich in den besten welstand bevindt. Een anderen keer kwam een steenhouwer r besprekingen voeren over de grafzerk, of b verscheen er een telefonisch met spoed aan- r gevraagde verpleegster. Ook is de brand- v weer eenice malen naar het huis gealar- jj meerd, terwijl er geen brand was. Tot nu toe is het zoeken naar den dader van al die onbehoorlijke grappen vergeefsch. DROEVIG BEGIN VAN DE VACANTIE Zaterdagmiddag is in den Boomhoek on der Nieuw-Loosdrecht een droevig ongeluk voorgevallen. Kort nadat de fa milie Hulscher uit Velp (G.) te Loosdrecht was aangekomen, ten einde in een zomer huisje aan de plas haar vacantie door brengen, werd het 2%-jarig zoontje Hans vermist. Hetgeen men vreesde bleek al spoe dig waar te zijn, toen men het knaapje in het water achter het huisje vond. De ter- stond geroepen geneesheer paste geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, doch ver- t geefs. Hij moest den dood van het kind 1 constateeren. ONDER EEN WAGEN GERAAKT Een drie-jarig kind van den landbouwer S. aan de Molenstraat te Loon op Zand ge- raakte .spelendenvijs onder een boeren- wagen. In zorgwekkende toestand werd het kind opgnomen en bij zijn ouders binnen j •Hb-no-eii De ontboden geneesheer consta teerde een ernstige schedelfractuur. Het kind verkeert in zorgelijken toestand. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT ..EN PENSION" 101. Mijnheer Pimpelmans en zijn vrouw brachten nu verder werkelijk één gelukkigen dag door. Ze wandelden in den omtrek: mijnheer Pimpelmans maakte de eene kiek vóór. de andere na; kortom. alj£ wolkjes schenen van de lucht verdwenen. Totdat... ze tegen den avond van hun wandeling terug keerden. Boven, in de gang, vlak voor de deur van hun kamer, zat namelijk de rijwiel handelaar op hen le wachten. 102. De man kwam om zijn geld. want hij vreesde, dat mijnheer Pimpelmans op °en p goeden dag zou vertrekken, zonder de fiets vergoed te hebben. Mijnheer Pimpelmans yc echter had er nog eens over nagedacht, end; zei: „Maar man, het is je eigen schuld; de dj ketting was versleten en van de rem deugde bi ook al geen sikkepit. Je kunt lang wachten, y, eer ik die ouwe koffiemolen betaal!" 8( (Wordt Woensdag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2