lof 2 Gereformeerde Zondagsschool- Vereeniging „Jachin" CACHETS Maken icnooN icniP D E V E O DAGERAAD DONDERDAG 30 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE LASTERCAMPAGNE VAN „VOLK EN VADERLAND" Een interview met den heer Huizinga, oud-burgemeester van Terneuzen Men schrijft ons uit Amersfoort: Ook wij hebben met ergernis en veront waardiging kennis genomen van de laster praatjes verbreid door „Volk en Vaderland", ten nadeele van onzen stadgenoot, den heer J. Huizinga, oud-burgemeester van Ter- Volgens „Vova" zou den heer Huizinga een betrekking als inspecteur voor het onderwijs aan schipperskinderen zijn aangeboden, die hem 2000.opbracht boven zijn pensioen als burgemeester, dat 4000.— zou bedragen. „Vova" had zoodoende weer eens een „geval" van cumulatie, en de hetze werd ingezet. Met ergernis namen wij van een en ander kennis, juist omdat wij den heer Huizinga persoonlijk kennen als een fel tegenstander van het cumulatiekwaad, en, den heer Huizinga tevens kennende als een persoon, die zioh tegen laster stellig niet zou ver weren, hebben wij den oud-burgemeester eens in zijn woning opgezocht. Wij werden zeer vriendelijk en voorkomend ontvangen, en op ons verzoek om een inter view inzake de beweringen van „Vova". was de hèer Huizinga onmiddellijk bereid, in te gaan. „Ik heb niets te verbergen, dus vraagt U maar gerust", zoo noodde de heer Huizinga ons tot vragen. „Heeft U", zoo begonnen wij, „van een of andere Regeeringsinstautie een uitnoodiging ontvangen, zooals „Vova" beweert?" „In 't minst niet, noch van de Regeering, nóch van een of andere vereeniging, of wat dan ook. Ik begrijp trouwens niet waar dat blad van Mussert de praatjes vandaan haalt." „Heeft. U zich dan mogelijk zelf ook in dien geest uitgelaten, waaruit booze tongen iets zouden kunnen distilleeren?" „Ik heb er nooit over gesproken en er zelfs nooit aan gedacht. Trouwens ik ben bijna 70 jaar, en waar ik lichamelijk in een min der gunstige conditie verkeer, heb ik mijn ontslag als burgemeester van Terneuzen moeten verzoeken." Wij constateerden, dat deze wellevende man, zeer stellig een reizend leven van Inspecteur niet zou kunnen leiden. De; rheumatiek dwingt hem wel om rust te houden. „Maar," zoo gingen we voort, „is er dan bij Uw weten, wellicht een naamgenoot van U benoemd?" Bij deze vraag lacihte de heer Huizinga en zeide: „Er is niemand benoemd, want de functie als zoodanig bestaat zelfs niet eens." Nu stonden we toch even paf! „Waarom heeft U zich tegen dezen laster niet verdedigd, U bent toch tegen de cumu latie, .nietwaar?" Hier werd de ondervraagde even fel, toen bij met stemverheffing sprak: „Ik zou het een schande vinden als ze mij benoemden, waar zoovele bekwame jonge kerels werk loos rondloopen! Ik heb me niet willen ver dedigen. Alleen op een schriftelijke infor matie van het Kuyperhuis te Den Haag heb ik geantwoord. Voor de partij kon ik mij dus van alle blaam zuiveren." Teneinde de fabelachtige leugenproductio Van „Vova" goed aan de kaak te kunnen stellen, meenden wij nog een laatste vraag te moeten stellen. „Volk en Vaderland" beweert", aldus be sloten wij ons interview, „dat U een pen sioen geniet van 4000.Hoe komen ze daaraan Op deze vraag lachte de heer Huizinga welwillend en legde ons zijn geheele finan cieels positie bloot. Wij vinden deze aange legenheid van te particulieren aard, dan dat we de cijfers, die ons genoemd werden, en die we mochten publiceeren, aan de open baarheid prijsgeven. Wij willen er alleen dit van zeggen: het salaris bedroeg niet eens de genoemde som van 4000.het pensioenbedrag ligt ver onder de 3000.en de heer Huizinga heeft geenerlei bijbetrekking, die hem finan cieel voordeel oplevert, in welken vorm ook. Wij dankten den heer Huizinga voor zijn bereidwilligheid en namen op hartelijke wijze afscheid van hem. De wijze waarop „Vova" rustige burgers ïn zijn politieke propaganda tracht te be trekken, is meer dan treurig. Ze is grof. JAARVERGADERING TE ARNHEM Prof. Grosheide als voorzitter herkozen De wereld-Zondagsschool conferentie te Oslo In de gister te Arnhem gehouden 62ste jaarvergadering van de Geref. Zondagsschool vereen. „Jachin" heeft de voorzitter, prof. ör. F. vV. Gros heide, terwijl de aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven, met een enkel woord herdacht het ver scheiden van het bestuurslid, de heer A- Verleur te Schoten en de oud-be stuursleden ds. J. P. Tazelaar te Heemstede en A. Kappers te Rotter dam, die zulke gewaardeerde mede werkers voor „Jachin" geweest zijn. Voorts verwelkomde spr. de heeren H. A. de Boer, afgevaardigde van de Ned. Zon- dagsschoolvereen., P. Storm, van het Centraal Verband van Geref. Evangelisatie- commissies en H. J. H. W. Meyer ink, van den Raad van de Geref. Kerk van Arn hem. Beide laatste heeren spraken tot de vergadering een vriendelijk woord. Narlat de heer Boot voor het laatst het jaarverslag als secretaris had uitgebracht richtte de voorzitter tot den afgetreden secretaris een woord van hartelijken dank voor al wat hij voor „Jachin" gedaan heeft (applaus). De heer Boot, die ook het financieel ver slag uitbracht, deelde mede, dat het aantal contribuanten thans gestegen is tot 593. Amsterdam uitte den wensch, dat Jachins Handboek voor verlaagden prijs in den handel zou worden gebracht De peainingmeester zette uiteen, dat dit niet gaat alvorens de tweede druk uit verkocht is. De derde druk zal waarschijn lijk goedkoopcr verkrijgbaar kunnen wor- De Voorzitter zeide toe, dat het be stuur deze zaak nader overwegen zal. Namens de Ned. Zondagsschoolvereen. sprak de heer H. A. de Boer van Amster dam een woord van sympathie, wijzend op de gemeenschappelijke taak van het grijpen naar het volkskind. De voorzitter damkte den spreker voor zijn woord. Het verslag van de Boekbeoordeeling werd bij ontstentenis van ds. J. A. Tazelaar, uitgebracht door den secretaris, den heer A. R. Koster, van Zwammerdam. We orntlee- nen daaraan, dat de boekbeoordeeling im drie jaar tij ds in omvang is verdubbeld. Honderd-en-twaalf hoéken en boekjes wor den gerecenseerd, waarvan er zeventien werden afgekeurd. Ds. A. D o n d o r p van Heemstede bracht het verslag uit over het orgaan. Tot lid van de commissie van controle werd benoemd de heer v. Repele te Schiedam. Tot bestuurslid werd gekozen in de vaca ture-A. Verleur de heer Joh. Vlaande ren Oldenzeeel te Amsterdam. DE VOORZITTER HERKOZEN Ds. J. Domna, Geref. predikant te Arnhem, richtte namens het be stuur een vriendelijk woord tot den herkozen voorzitter en wenschte „Jachin" geluk met deze herkiezing. Spr. loofde "de wijze waarop prof. Gros heide zich aan het werk van „Jachin" pleegt te geven. Twee-en-twintig jaar is hij een be» kwaam en toegewijd bestuurslid van Jachin geweest en door zijn leiding zijn de zaken op hoog peil gekomen. Ook voor de wijze waarop prof. Grosheide te Oslo Jachin vertegenwoordigde bracht spr. hem dank. Als prof. Grosheide zijn zilveren jubileum in Jachin vieren mag zullen wij, aldus spr., uitmaken hoe we hem huldigen zullen, (ap plaus). De vergadering rees overeind en zong prof. Grosheide de zegenbede toe uit Ps. 1:34. De Voorzitter dankte met een enkel w-oord voor deze attentie en sloot om half één de morgenvergadering. DE MIDDAGVERGADERING Om 1.45 uur ving de middagvergadering aan. Namens het hoofdbestuur van het Geref. tractaatgenootschap „Filippus" bracht de heer A. Boot de goede wenschen aan Jachin over. Hierna kwam aan de orde het referaat van ds. A. Dondorp, Geref. predikant te Heemstede, over „De bedoeling van ons maandblad", waarvan we de stellingen reeds opnamen. Aan de discussie op dit re feraat mamen deel de heeren Stelstra van Leeuwarden, Koster van Driebergen, Slinks van Velsen en K u i t e r t van En schedé. Verschillende wenschen werden ge uit en wenken gegeven. Ds. Dondorp beantwoordde de gemaak te opmerkingen, waarna de Voorzitter, hem dank zegde voor zijn betoog. Besloten werd de jaarvergadering 1937 te Zaandam te houden. welke causerie om des tijds wille in de mory genvergadering niet meer aan de orde komen kon. Prof. Br. F. TV. Grosheide Spr. wilde twee dingen op den voorgrond stellen, die voor „Jachin" van beteekenis zijn. Spr. verhaalde eerst van de tentoonstel ling die een uitgebreide collectie bevatte Ook van de uitgaven van „Jachin" waren er op deze tentoonstelling. Zij leverden het bewijs, dat „Jachin" het zoekt in de predi king van het Woord en niet in allerlei ex- pressiewerk. Toch heeft deze tentoonstelling spr. voor de vraag gesteld of we in ons land niet van 't buitenland leeren kunnen. Spr. denkt aan andere belooningsvoorwerpen dan kaartjes, als: bouw- en legplaten. Aan de conferentie van Oslo waren aller lei bij-samenkomsten in de middaguren ver bonden. Spr. woonde een cursus bij over vacantiescholen, die met name in Amerika gehouden worden en waarbij men de kin deren uit de vacantie uithaalde en hen bracht in aanraking met het Evangelie. Zonder meer kan dat in Nederland niet overgebracht worden. Maar de gedachte zelve heeft spr. niet losgelaten en spr- stelt de vraag of de uitgaanslagen niet meer dienst der evangelisatie kunnen worden ge steld. Het frappeerde spr., dat in Oslo de ge dachte van de kerk in de gehouden refera ten zoozeer op den voorgrond werd gesteld. De conferentie in Oslo droeg een overwe gend Angelsaksisch karakter. Dat men de Zondagsschool zoozeer gaat zien in het licht der kerk, acht spr. een verheugend verschijnsel. Meermalen klonk in Oslo dé wanhoopskreet: wat moeten we hij de toe nemende afval doen? In de Zondagsschool ziet men nog een hulpmiddel voor de kerk, speciaal voor de volkskerken, waarom men roept dat de kerk die kans zal aan grijpen. De conferentie in Oslo genoot veel offi- cieele belangstelling. Hoewel Noorwegen een vrij rood land ls, is de belangstelling voor godsdienstige za ken grooter dan in ons land. De socialis tische minister van Eeredienst, sprak in de openingszitting het congres officieel toe en riep de Zondagsschoolarbeiders op om waar de regeerders het niet meer weten, te trach ten de wereld iets beter te maken. Spr. sloot zich hierbij aan bij het woord van den Japanner Kagawa, die eveneens in Oslo was en die voor 'het Japansche volk iets verwachtte, als men de kinderen op de Zondagsschool met Christus in aanraking brengt. In Oslo zag men de Zondagsschool als 'n van de laatste kansen die God ons geeft. Dit geeft naar Spr.'s meening relief aan het werk der Zondagsschool. Spr. stond nu nader stil bij de aanslui ting van „Jachin" bij den Wereldbond en de bezwaren die daartoe eerst werden weg genomen. Daardoor krijgt „Jachin" gelegen heid andere Zondagsscholen in anderelan den te helpen. De vertegenwoordigers der 54 landen te Oslo kregen allen gelegenheid in het kort iets van hun arbeid te vertellen waarbij bleek dat vaak groote moeilijkhe den moeten overwonnen worden. De men- schen die een moeilijken strijd strijden moe ten, aldus spr., door ons geholpen worden. Spr. verhaalde hierna van de positie der Duitschers te Oslo, die een afzonderlijke bij eenkomst organiseerden en daar 11 punten opstelden over het Zondagsschoolwerk, door hen van beteekenis geacht. Spr. wees er op, hoe hier punten waren ook voor het Ned. Bruine CHR.-HIST. UNIE DE LANDDAG TE ORANJEWOUD Minister Slotemaker de Bruine over „Dictatuur of Volksinvloed" Op den Chr. Historischen Landdag te Oranjewoud, welke door ongeveer 1000 personen werd bezocht, heeft gister ook het woord gevoerd Minister Slote maker de Bruine over het onderwerp „Dictatuur of volksinvloed". Minister Slotemaker de Bruine begon zijn rede over dictatuur of volksinvloed, met uiteen te zetten dat hij de kwestie dictatuur of volks invloed thans al dus bedoelt: zal er worden gere geerd met of zon der eenerzijds in vloed anderzijds controle ,van het 'olk.. Naar sprekers meening zijn re geering, gezag en beslissing nood zakelijk. Princi pieel is anarchis me volgens de geestelijke over tuiging van spr. en van zijn gehoor van dit oogenblik, onbe staanbaar. klaar de autoriteit moet een dubbele inperking ondergaan. Zij is autori teit om Gods wil en zij is dus zelf afhanke lijk van een boven haar staande macht, zij is autoriteit om der zonde wil. Deze beken de uitdrukking sluit tevens in zich een ont zaglijke waarschuwing, omdat zonde niet alleen woont in het volk-geheel, in de regeerders. Dezen moeten zich bewust zijn van de noodzaak van controle en cri- tiek, zonder welke zij gevaar loopen te grij pen naar staatsalbevoegdheid en overmoed. Er gaat thans een golf door de wereld, die allen volksinvloed bedreigt. Spr. acht echter een bestrijding van het fascisme vol strekt waardeloos zoolang zij enkel bestaat in een met hartstocht verdedigen van den volksinvloed en met hartstocht verwerpen van het fascisme, zonder dat men met groo- ten ernst beproeft de oorzaken bloot te leg gen van het proces dat Het gevaar van uitschakeling van den volksinvloed kan zeer wel worden onder vangen. indien men er slechte toe komen kan in de kiezersmassa zuiverder ideeën te doen leven. De kiezers moeten weten, dat een verbrokkeling die niet nadrukkelijk door beginselen wordt vereischt, radicaal verwerpelijk is. Zij moeten leeren, dat zich slechts dan zijn plaats waardig toont als lid van de volksgemeenschap en van de kiezers-gemeenschap, wanneer men zich wenscht te bepalen tot datgene men in staat is te oordeelen. Waarom het gaat Bij de politieke opvoeding des volks moet het derhalve naar spr.'s overtuiging gaan om vier dingen. De kiezers moeten kiezen in verband met. beginselen, niet met belof ten en details. Zij moeten zich laten bepa len zooveel mogelijk door hét algemeen be lang en moeten goedvinden, ja eischen,:xlat de verantwoordelijken het algemeen belang doen gelden. Ten derde moeten de kiezers aanvaarden, dat de leiders met hun verant woordelijkheid rekenen. Ten slotte moeten zij de onderscheiding tusschen regeering parlement en vervolgens die tusschen parle ment en kiezersvolk scherp in het oog houden. Als het parlement zich zal kunnen handhaven, dan moet geweigerd worden, dat vergaderingen van politieke partijen of zelfs sociaal-economische organisaties i: feite de critiek en de controle in handen nemen. Hier moet het parlement voor zijn rechten opkomen, niet tegenover de regee ring maar tegenover de kiezers. Langs de zen weg zal tusschen kiezers, gekozenen en regeering de toestand kunnen ontstaan van contact en van controle beide, die een echt Nederlandsche oplossing van de problemen is. Ons volk is niet aangelegd voor dicta tuur en autocratie. Een regeering los van volk en parlement is nauwelijks denkbaar en altoos uiterst ongewenscht. Maar een leiding van zaken waarin de vaste hand, het gezag, de be^lis- sling, zal komen te ontbreken, bereidt de Zondagsschoolwerk van belang, waarom hij daarbij nader stil stond. Het gevoelen van Oslo en van de Duit schers, dat het kind door het kind moet ge wonnen worden, acht spr. juist. Ook al deelt hij van harte het standpunt der Geref. Jeugdbeweging, dat de jeugd niet evangeli- seeren moet Prof. Grosheide vertelde nog allerlei inte ressante bijzonderheden over de conferentie van Oslo, die een belangrijke is geweest voor het werk der Zondagsschool. Na rondvraag, waaraan deelnamen Haar lem, Leeuwarden en Enkhuizen, werd de drukbezochte vergadering gesloten. VOOD DEN ergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrydag en Zaterdag een RLS.S.-cachet ter inwendige zuivering jrgiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrlsschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: RLS.S.-cachets blaken „Schoon Schip" Per 12 stuks In koker slechts 60 cent. KUNST De Jeroen Bosch tentoonstelling Gedurende de laatste dagen hebben weder om vele autoriteiten en kunstgeleerden uit binnen- en buitenland de tentoonstelling in Museum Boymans te Rotterdam bezocht. De Burgemeester van Rotterdam, gaf bij her haling blijk van zijn groote belangstelling. Ook de Commissaris der Koningin Z.E. Jhr. Mr. Dr. II. A. van Karnebeek bezocht een dezer dagen de expositie. Buitendien werden opgemerkt de Portugeesche gezant Z.E. Francisco Dos Santos Tavares met zijn fa milie en de Portugeesche consul alhier, de Belgische gezant Z.E. Ch. Maskens, de Neder landsche gezant te Parijs Z.E. Jhr. Dr. J. Loudon. De Duitsche gezant Z.E. Graaf Julius von Zech von Burkersroda bezocht reeds driemaal de tentoonstelling. Uit het buitenland kwamen nog de heer Harry B. Wehle, conservator van de schilde- rijenafdeeling van het Metropolitan Museurn te New-York; Prof. Dr. L. van Puvvelde, hoofddirecteur van het Kon. Museum te Brussel; Paul Jamot, conservator aan het Louvre in gezelschap van den attaché Char les Sterling en den secretaris Vergnet Ruiz; Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleen-verkoop: Wester-Apotheek BfeïrOTlKa Deveo-Depöt 393i28 Mevrouw Hardebol B&ÏTt'.Ws'Sso Fa. C. Roosen Zn. ROFFELRIJMEN HEERLIJK HOLLAND Holland met je wijde luchten, Holland met je schoon verschiet, Holland met je breede waters Zacht omrand met buigend riet! 'k Zou geen kind van Holland toezei. Als ik niet van dag tot dag Blij de rijkdom van mijn landje, Van mijn heerlijk Holland zag. Holland met je blonde heuvels, Holland met je geluw graan, Holland met je groene weiden Die vol sterke koeien staan! 'k Zou geen kind van Holland wezen Als ik niet van dag tot dag Blij de rijkdom van mijn landje, Van mijn heerlijk Holland zag. Holland met je donkre bosschcn, Holland met je ruige grond, Holland met je ranke torens Met de huizekens er rond! 'k Zou geen kind van Holland wezen Als ik niet van dag tot dag Blij de rijkdom van mijn landje, Van mijn heerlijk Holland zag. Holland met je vlakke meren, Holland, weeldrig waterrijk, Holland met je ruwe zeeën Brekende op duin en dijk! 'k Zou geen kind van Holland wezen Als ik niet van dag tot dag Blij de rijkdom van mijn landje, Van mijn heerlijk Holland zag. (Nadruk verboden) LEO LENS Dr. II. Wichmann, directeur van het Kunst-, gewerbe Museum te Leipzig en Prof. Dr. Edouard Michel uit Brussel. Uit Nederland: Dr. F. Schmidt Degener, hoofddirecteur Rijksmuseum, Dr. A. Pit. oud directeur Nederlandsch Museum, Mr. H. C. Gallois en Dr. G. Knuttel, conservatoren van liet Haagsche Gem. Museum, benevens Dr. E. Heldring, voorzitter van de vereeniging ..Rembrandt". VRIJDAG 31 JULI HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00— 12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 Voordracht. 12.00 De Violiers. 2.00 Voordracht. 2.30 Orgel concert. 5.00 Voor de kinderen. 6.15 Schaakcauserie. 6.20 VARA-orkest. 7.15 Gram.pl. 7.50 Berichten ANP. 7.57 Herh. SOS-Berichten. 8.00 Vrijz. Gods. Persbur. 8.05 Cursus „Het beloofde land". 8.30 Concert. 9.00 „De mensch en het weten schappelijk leven". 10.00 Lezing en decla matie. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berich ten ANP. HILVERSUM H 301 M. Algem. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgen dienst door Ds. P. Visser, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. 11.0012.00 Cello recital. 12.30 Ensemble Van der Horst. 2.30 Chr. lectuur. 4.00 Piano-recital en gram.pl. 5.30 Zang en piano. 6.30 Tuin- bouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Amhemsche Orkestvereen. 9.00 Cau serie over zeilen door Dr. J. de Jong Tzn. te Hilversum. 9.30 Vervolg concert (om 10.05 Berichten ANP). 10.3011.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 orkest. 1.35 Philh. Strijkorkest. 3.20 BBC- Northern-orkest. 4.50 Reportage. 5.50 Septet. 6.50 BBC-orkest. 7.35 Tango orkest. 8.05 Reportage. 10.20 Causerie over de zeevisscherij. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 en 12.35 Concert. 5.50 en 6.50 Orkestcon cert. 8.20 Vocaal kwartet 9.05 Operette uitzending. KEULEN 456 M. 8.20 Trioconcert en zang. 9.20 Kwartet. 10.20 Volksliederen en -dansen. 11.20 Kwintetconcert en Blaas- ensemble. 12.05 Reportage. 12.20 Repor tage en Orkestconcert. 3.20 Voor de jeugd. 6.20 Reportage. 8.30 Wagner-concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Om roeporkest. 5.20 Salon-orkest. 6.35 Om roeporkest. 8.50 Operette-uitzending. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30 Salon-orkest 1.50 Klarinet-recital. 5.20 Zang en piano. 6.35 Gram.pl. 6.50 Piano-recital. 8.20 Sym- phonie-concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Wag- nerconcert. 10.35 Olympisch nieuws. 12.25 Reportage. Feuilleton door H. KINGMANS „Vrouwen van Groningen" het werd in eenen stil „vrouwen van Groningen, denkt niet, dat Burgemeesteren en Raad niet met uw lot zijn begaan. Doch verliest -den moed niet Nog gister ontvingen we brieven van Stadhouder Verdugo, die zint op ontzet en „Er komt geen ontzet", kreten de vrouwen in koor. „Dat is al zoo vaak beloofd! Verdugo laat ons in den steek." „Laat mij nu even uitpraten. Burgemeesteren en Raad begrijpen uw wanhoop. Maar zij verklaren plechtig, dat als het ontzet uitblijft met de vijanden zal worden onderhandeld, opdat een eervolle overgave kan worden verkregen." „Denkt burgemeester Jarges er ook zoo over?" vroeg een der vrouwen, het algemeen gevoelen uitsprekend: de Spaansch- gezinde Jarges was in staat, de heele stad te doen uitmoorden, liever dan zich over te geven aan de Graven van Nassau. „Vrouwen van Groningen, ik vertolk het algemeen gevoelen Van Burgemeesteren en Raad. Wij wanhopen nog niet aan ont zet. Het is ons bekend, dat Aartshertog Ernst in Brussel bezig is, een leger te werven. Maar ik beloof u, als het ontzet niet opdaagt, dat Groningen geen dag langer stand zal houden dan noodig is, om een eervolle overgave te verkrijgen. Gaat nu rustig naar huis. Wat hier geschiedt, is eerzame vrouwen onwaardig. Plechtig beloof ik u, dat de Magistraat u niet noodeloos zal doen lijden." Er klonken nog luide kreten van tegenspraak, maar lang zamerhand -stomden die, te meer, toen burgemeester Ulger zich terugtn i het Stadhuis. Niet, zooals zij gekomen waren, in optochï, maar in kleine groepjes verlieten de vrouwen 't ruime marktplein; verbreidend de woorden van den burgemeester, dat de stad zou worden overgegeven, als niet spoedig ontzet kwam opdagen. Intusschen moest burgemeester Ulger van zijn ambtgenooten ietwat harde woorden in ontvangst nemen: hij had niet het recht te spreken, zooals hij gedaan had. Waarop hij repliceerde, dat hij niet anders handelen kon, dan hij gedaan bad, teneinde zich van de woedende vrouwen te kunnen ontdoen. Het was nu nog goed afgeloopen, maar de heeren moesten wel bedenken, dat de groote meerderheid der bevolking dacht, als de vrouwen. Hij voor zich was daarvan zeker. In elk geval was het, na dit gebeurten, ten zeerste gewenscht, de bevolking te raadplegen, om te weten, hoe zij over den stand van zaken dacht Het bleek spoedig, dat diezelfde gedachte ook bij de anderen was opgekomen, uitgezonderd hij burgemeester Jarges, die van geen enkele concessie wilde weten. Maar hij was nu een eenling, zoodat de gedachte reeds den volgenden dag werd uitgevoerd. Ten stadhuize werden ontboden de drie pastoors der hoofd kerken, alle prelaten en abten, die zich in de stad bevonden en eenige vertegenwoordigers der Jezuïten. Het samenzijn lekte spoedig uit, zoodat op de Markt velen samenschoolden, om het resultaat te vernemen. Terwijl werd vergaderd beschoten de Staatsche troepen juist met ongekende kracht de stad. Vele kogels misten hun doel niet. De bijeenkomst met de geestelijken duurde geruimen tijd. Toen zij het Stadhuis verlieten, werd hun evenwel nieis gevraagd door de verzamelde menigte, die eerbiedig ter zijde week, om de geestelijken te laten passeeren. Eerst later werd bekend, dat eenparig besloten was dat de leidslieden der kerk bij volharding van het verzet aan de zijde van Burgemeesteren en Raad zouden blijven. Door Jasper van Bemmel werd het aan Aart meegedeeld. „Het verwondert mij niets, dat de geestelijke heeren zoo handelen", zeide deze. „Zij hebben bij de overgave alles te verliezen en zoolang de stad niet is overgegeven blijft de mogelijkheid tot ontzet, al gelooft niemand daar aan. Maar de vergadering der bijeengeroepen burgers zal wel anders oordeelen, denk ik." Op dienzelfden dag, eenige uren later, kwamen de gezworen gemeente, de oldermans der gilden en verschillende oudere burgers met Burgemeesteren en Raad bijeen. Hen werd medegedeeld, welk antwoord het laatst van den vijand gekomen was en gevraagd werd, hoe de Magistraat nu te handelen had. Het bleek aldra, dat de groote meerderheid der vergadering van oordeel was, dat hoe eer hoe liever moert worden over gegaan tot een accoord met de belegeraars: dat de vijandelijk heden wederzijds terstond moesten ophouden en dat de onder handelingen binnen de stad moesten plaats vinden, terwijl gijzelaars naar het kamp zouden worden gezonden. Onder leiding van burgemeester Jarges verzetten een aantel burgers zich krachtig tegen deze meening, maar zij werden overstemd door de meerderheid, zoodat het besluit viel. Het werd steelsgewijze aan de op de Markt wachtende menigte meegedeeld, onder wie een luid gejuich opging. De burgemeesteren wilden den volgenden dag de gijzelaars benoemen en naar Helpen zenden, maar daarvan waren de burgers niet gediend. Het besluit was genomen. Het moest onmiddellijk worden uitgevoerd. En zoo zag de burgerij des middags om drie uur Johan ten Buer naar het kamp trekken, vergezeld van een aantal burgers, die als gijzelaars zouden dienst doen. Twee uur later was het stil. Door het Staatsche leger werd geen schot meer gelost. De onderhandelingen waren begonnen. En zij zouden tot een goed einde worden gebracht. De groote meerderheid in Groningen wilde een eind nan het beleg zien gemaakt. HOOFDSTUK VII Aan den avond van 'dien dag, waarop in veler hart de blijdë hoop was gewekt, dat binnen enkele dagen het beleg geëindigd zou zijn, dwaalden verschillende geestelijken, behoorend tot de orde der Jezuïten, door de voorstad Schuutendeep, als bij afspraak de kroegen bezoekend, waar een groot aantal schuuten- schuuvers en sledemenners het pittige, in Groningen gebrouwen bier dronken. Het was niet de eerste maal, dat de Jezui'eten er zich ver toonden. Maar thans waren er verschillende leden der orde op stap, allen met hetzelfde doel. In de smalherberg van Adriaen Huisman, dezelfde, die aart het hoofd der pntdekte samenzwering had gestaan, was het zeer vol. De mannen spraken over het gebeuren van dien dag en over de zending van Ten Buer naar het kamp in Helpen, waarmede zij slechts matig ingenomen waren. De opzweepende taal der Jezuïten, die de laatste dagen in- en uitgingen, had niat nagelaten, haar werking te verrichten. Langzaam werd de lage deur van de herberg geopend en schuifelend frak een monnik binnen, loerend naar het gezel schap. Een breede lach van voldoening gleed over het gelaat van den Jezuïet, toen hij bespeurde, dat het aantal aanwezigoa zeer groot was. „En wat zegt de pater er nu wel van, wat vandaag op het Stadhuis isjjekokstoofd?" De Jezuïet glimlachte een valschen lach. „Ontrouwen zijn het op het Stadhuis. En mannen met hazenharten", zeide hij met verheffing van stem, zoodat allen aandachtig luisterden. „Zij hebben minder moed in hun gfhcelc lichaam dan jullie in de pink." Deze vleiende lofprijzing sloeg in. >Vat aan de verweerde gezichten der mannen te zien was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5