DE SPAANSCHE BURGER OORLOG STAGNEERT „ROTIfRDAMMEf( ENc,RO Wetenschap en Politiek DONDERDAG 30 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 De krachten houden elkaar in evenwicht Legers besfoken elkander uit de lucht In de Guadarama-bergen ten noorden van Madrid liggen de troepen der regee ring en der opstandige nationalisten op het oogenblik tegenover elkander, zon der dat de eene partij de andere tot een veldslag durft te nopen. Weliswaar be schikt de volksfrontregeering aldaar o\er een veel grooter aantal combattan ten dan de nationalisten, die omstreeks •400.000 man vrijwilligers en geiegelde troepen tot hun beschikking hebben, doch de overmacht der rooden wordt door de discipline en geschooldheid der nationalen in bedwang gehouden. Men bepaalt zich aan weerszijden tot lucht bombardementen, die vrij talrijke slacht offers vergen. Twee regeeringsvliegtuigen en een rebellenvliegtuig werden tijdens deze bombardementsvluchten tot dalen ge dwongen. Twee vliegtuigen van de nationalisten bombardeerden met succes verschil lende vrachtauto's op den weg van Madrid naar Buitrago. die versterkingen voor de regee- ringsstrijdkrachien aanvoerden. De beide machines een Bréguet en een Ilavilland wierpen in totaal honderd twintig kilogram springstoffen neer, tenge volge waarvan tientallen personen werden gedood. Men kan de tegenwoordige phase van den burgeroorlog het best karakteriseeren als „een strijd van de zenuwen", die ten doel heeft het moreele weerstandsvermogen van den tegenstander door onophoudelijke luchtaanvallen en on-onderbroken artillerie vuur te breken. Men doet zulks klaarblijke lijk in de overtuiging, dat een onmiddel lijke beslissing toch niet mogelijk is en dat nog langdurige gevechten zullen moeten .worden geleverd. Uit Sevilla arriveerden bij de troepen van Mol a vier driemotorige bombardements vliegtuigen, die als een aanzienlijke ver sterking van de tot dusver zwakke lucht strijdkrachten vah de Noordelijke groep ■moeten worden beschouwd. Ondanks de geringe soldij zijn de troepen ivol strijdlust en vastbesloten om zich in de moeilijke bergstellingen te handhaven, tot dat de zege zal zijn behaald. Franco in Spanje De radiozender te Sevilla, die zich eeni- gen tijd niet had laten hooren, meldde gis teravond, dat generaal Franco te Sevilla aangekomen was, om daar definitief zijn hoofdkwartier te vestigen. Voor zijn vertrek uit Tanger had de generaal zich nog jegens een correspondent van Reuter optimistisch .Uitgelaten. Hij beschikte over genoeg financiën, doch het gevaar, dat hem bedreigde was gelegen in de hulp, die de Spaansche regeering uit Moskou en Parijs ontving. Alleen van deze hulp hing het af, hoe lang de regeerings- troepen den strijd konden volhouden. De rifkabylen en het vreemdelingenlegioen waren geheel op zijn hand. Hij gaf nog maals uiting aan zijn teleurstelling, dat de vloot zich aan de zijde der regeering ge schaard had. Het ontbrak haar echter aan brandstof en levensmiddelen. Nadat een afdeeling rebellen uit Sevilla zich in den loop van gisteren zonder veel moeite meester gemaakt had van Huelva, schijnt deze kolonne nu op het punt te zijn Ayamonte, aan de Portugeesche grens, in ie nemen. De Portugeesche regeering heeft krach tige maatregelen genomen tot bescherming Van de grens. De positie ter zee Naar uit Gibraltar vernomen wordt, trachten de onderzeeërs van de Spaansche regeering thans de zeeëngten van Gibraltar te blokkeeren, om de militaire groep te be letten, haar troepentransporten van Marok ko naar Spanje voort te zetten. De nationalisten zitten echter ook niet fetil. Hun vliegmachines kruisen voortdu rend boven de zee en behalve dat zij den onderzeeër „C 3" in den grond hebben ge boord, hebben zij nog een anderen onder zeeër, do „C 4", zoo zwaar beschadigd, dat deze boot naar de haven van Tanger moest terugkecren. De kanonneerboot „Data" blijkt zich in handen van de nationalisten te bevinden. •De bemanning van het schip is in de ge vangenis geworpen. Van de zijde van generaal Franco is in middels medegedeeld, dat hij ook beschikt over de kruisers „Almirante Cervera" en ,,Mendez Nunez" alsmede over het slagschip #,Espana". Uit Tanger wordt gemeld, dat de verte genwoordigers der vreemde mogendheden overeengekomen zijn, dat de in deze neu trale haven liggende schepen der Spaansche regecring zullen worden gesommeerd direct de haven te verlaten. Indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, zouden de schepen in beslag worden genomen. Madrid omsingeld? Volgens een mededeeling uit het hoofdkwartier van generaal Mola zou Madrid thans omsingeld zijn. Alle ver bindingen van de hoofdstad met de plaatsen welke in handen der regee ring zijn, zouden zijn verbroken. Naar de „Liberté" meldt zou de Spaansche regeering opnieuw overwe gen, haar zetel naar Valencia te ver plaatsen. Uit documenten, die men op gesneu velde linksche leiders heeft gevonden zou blijken, dat door verschillende bui- tenlandsche regeeringen hulp is ver leend aan de Spaansche regeering. De zender van Sevilla zou hebben bekend eemaakt dat fotografische cbpieën, yan deze documenten aan alle regeeringen gezonden zullen worden, teneinde deze in staat te stellen daaruit hun conclu sies te trekken. Frankrijks hulp aan rood Volgens de „Intransigant" zou de Spaan sche. ambassade op haar herhaald aandrin gen bereikt hebben, dat het Fransche mi nisterie van luchtvaart een aantal vliegtui gen van het type Potez, die niet meer ge bruikt worden, overdoet aan de construe teurs, in ruil voor later te leveren moderne toestellen. De constructeurs zouden dan het recht hebben, de betreffende vliegtuigen van do hand te doen, aangezien zij niet meer als gevechtsvliegtuigen geclasseerd zijn, en daarvan zou Spanje gebruik kunnen maken om ze voor de roode regeering te Madrid aan te koopen. Sovjets in Catalonië Reizigers, die uit Barcelona en andere deelen van Catalonië in Frankrijk aanko men, vertellen, dat de Cataleenscho regee ring, ofschoon zij de nationalistische bewe ging in haar gebied voorloopig heeft kun nen onderdrukken, toch feitelijk niets meer te vertellen heeft. Een centraal gezag bestaat er niet meer De plaatselijke bewindvoerders, communis ten zoowel als anarchisten, oefenen een on beperkte macht uit. Kenmerkend is, dat in bijna geheel Catalonië de gemeentehuizen zijn verlaten. De plaatselijke autoriteiten zetelen in een of ander lokaal op de wijze •an de sovjets en decreteeren de ongeloof lijkste maatregelen. Het bolsjewisme viert er hoogtij. Vis schers rijden in auto's door de straten en verdeelen hun vangst onder de bevolking tegen afgifte van bons. De boeren werken over het algemeen door, doch zij worden gedwongen hun rund en pluimvee en hun tarwe eveneens tegen bons af te leveren, die het stempel dragen van een of andere communistische, anar chistisclie of syndicalistische organisatie. Dit bonnenstelsel heeft in enkele dagen een grooten omvang aangenomen. In Barcelona zelf heerscht nog steeds een vrij groote opwinding. Nationalistische scherpschutters, die zich op de daken nes telen, laten de roode militie geen oogenblik met rust. Anderzijds zetten de rooden hun vernie lingswerk systematisch voort Uit de huizen van rechtsgezinde personen worden alle meubels, boeken en documenten de straat opgesleept en in het openbaar verbrand. Van de kerken is alleen de kathedraal nog overeind gebleven. De levensmiddelen beginnen langzamer hand schaarsch te worden. Tabaksartikel en zijn sinds Zondag in de stad niet meer te krijgen. Nazi-incidenten te Weenen Honderdtal personen gearresteerd Bij de overdracht van het Olympisch vuur, hetwelk gisteren te Weenen plaats had, hebben de nationaal-socialisten demon- Te Barcelona wordt het huis raad van een fas~ cistische familie door het gepeupel uit het venster op straat geworpen. straties gehouden, zoodat de leden der re geering, die de plechtigheid bijwoonden, het hun plicht achtten, zich terug te trek ken. Ook de radio-uitzending werd onder broken. De ministers kwamen daarop bijeen op de bondskanselarij, waar zij een conferentie hielden met den prefect van politie Skubl en verscheidene andere liooge politie-amb- tenaren. Zij stelden zich bovendien telefo nisch in verbinding met Dr Schussnigg, die zich te Salzburg bevindt. Een honderdtal nationaal-socialisten werd gearresteerd, waaronder ook een leider yan Duitsche nationaliteit. Verscheiden politie agenten werden daarbij verwond. In welingelichte kringen wordt verklaard dat de regeering vastbesloten is met de grootste gestrengheid tegen de ordeverstoor ders op te treden, zelfs al zou het Oosten- rijkscli-Duitsch accoord hierdonr in gevaar gebracht worden. Te Parijs gaat het gerucht, dat de Fran sche minister-president Léon Blum het voornemen zou hebben officieele bezoeken te brengen aan Boekarest en Belgrado. Mis schien zal Blum reeds begin Augustus op reis gaan. Blum acht vriendschappelijke be trekkingen met de Kleine Entente van groot belang en streeft er dan ook naar deze be trekkingen weer aan te knoopen en ie ver sterken. be ideale zomerdrank Ook bij dames zeer geliefd IS spuit, mineraal-of scda.wa.hr, al of niet met suiker.cn ccn scheutje (Adv.) De beroemde familie der Curie's (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Reeds eerder wezen we erop, dat de vrouwen in Frankrijk verstoken zijn van het actief en passief kiesrecht en dat velen onder haar deze „stiefmoederlijke" behan deling niet zonder eenig protest verdragen. Tevens zeiden we, dat evenzeer het grootste gedeelte der Kamerleden met dezen toe stand niet instemde. heer Blum, de huidige ministei'- president, heefi bij het samen stellen van zijn kabinet een stap gedaan in de richting van de politieke emanci patie der vrouw. Al mocht ze dan geen lid worden van het eigenlij ke Ministerie of van het Parle ment, in dat van Staatssecretaris bezit Frankrijk zijn publiek ambt hetwelk voor de dochteren des Lands geen verboden terrein is. Naar men weet, heeft de jongste Grondwets commissie in Nederland het instellen van deze functie niet wenschelijk geacht. Het is dan ook een zonderlinge figuur. Mis schien zou de Staatssecretaris te vergelij ken zijn met de verschijning, die we in de theologie „hulpprediker" noemen. Even ils deze laatste in een kerkrechtelijke rubrien met moeite is onder te brengen, is ook niet duidelijk aan te geven, wat het onderscheid is tusschen een Minister en een bekleeder van dit nieuwe ambt. Van zijn bevoegdheid om in deze functie vrouwelijke staatsbur gers te benoemen heeft de heer Blum zoo ruim gebruik gemaakt, dat we in dezen ministeriëelen voorhof, niet minder dan drie dames aantreffen. Onder deze drie is er een, die nadere be schouwing verdient, omdat ze de traditie van een roemruchte familie voortzet. \Vc doelen hier op mevrouw JoliotCurie. De- heer Blum behoort tot de socialisten, dus tot hen, wier liefde voor de leer van het his torisch materialisme niet gering is. Volgciis deze leer nu is de mensch in de eerste plaats een product van de omstandigheden Wanneer deze in orde zijn, zal de bescha ving in de gewenschte richting gaan. Er felijke eigenschappen komen daarbij slechts op het tweede plan. Het merkwaardige is nu, dat de familie Curie een bewijs schijnt te zijn van de voos heid dezer historisch-materialistische be schouwingswijze. Terwijl de tegenwoordi ge Staatssecretaresse zelf op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek haar lauwe ren heeft verdiend, waarbij zij in 1935 met den Nobel-prijs is beloond, wekt haar naam tevens herinneringen op aan haar moeder. Mevrouw CurieSklodowska die zichzelf geheel heeft gewijd aan de bestudeering der radio-actieve stoffen. Vooral het leven van deze Mevrouw Curie nu is niet dan zeer ten deele door de omstandigheden gevormd- Als ze, na in 1S67 te Warschau geboren te zijn, in 1S91 naar Parijs komt om aan de Universiteit te Sorbonne haar studies voort te zetten, is ze in het geheel niet met goe deren bedeeld en gelukt het haar slechts met moeite, in haar levensonderhoud te voorzien en zich de materialen te verschaf fen, waaraan ze voor haar onderzoek in het scheikundig laboratorium behoefte heeft. Niet aan de omstandigheden, maar uitslui tend aan haar aangeboren gaven en haar ingespannen werlcen, heeft ze haar weten schappelijke successen te danken. Aan de Parijsche Universiteit ontmoet ze haar toekomstigen echtgenoot, die toen reeds naam had gemaakt door zijn bestudeering van electriciteit in kristallen en door de uitvinding van den naar hem genoemden electrometer-Curie. Na hun huwelijk wordt de reeds voordien aangevangen samenwer king niet beëindigd. Als vervolg op en ge bruik makend van de voor eenigen tijd ge dane on dekking der Röntgen-stralen, ge lukt het hun in 1S98 en 1900 de metalen ra dium en actinium te isoleeren. Vooral aan de ontdekking van de eerste stof zal de naam Curie voortaan nauw verbonden blij ven. De groote wetenschappelijke waaide van hun onderzoek wordt erkend door het uitreiken van den Nobelprijs in 1903. Ook als de heer Curie enkele jaren la ter tengevolge van een verkeersongeval om het leven komt, wordt het werk niet stilgelegd, maar door de achtergebleven echtgenoote voortgezet. Zij wordt de eer ste vrouwelijke hoogleeraar aan dè Sorbon ne, en in 1911 verwerft ze zelfs voor de tweede maal den Nobel-prijs. Het is hier niet de plaats om tc wijzen op de betee ken is van het door de Curie's ontdekte radium voor de geneeskunde, maar we ver melden slechts, dat er, a'l naar gelang van het gebruik, van dit metaal evenzeer een goeden als een kwaden invloed lzan uitgaan. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de dood van Mevrouw Curie in T"U mede een gevolg is van het voortdurende en nau we contact, hetwelk ze met de door haar en haar man ontdekte stof heeft gehad. De dochter, heeft het werk in de rich ting, door de ouders aangegeven, voortge zet. Merkwaardig is het, dat ook tusschen het jonge echtpaar JoliotCurie een samen werking op hetzelfde gebied valt waar te nemen. Ongetwijfeld heeft de heer Blum een belangrijke keuze gedaan, toen hij het geleerde kind van deze beroemde ouders tot staa'ssecretaresse verhief. Het geslacht Curie heeft bij herhaling aangetoond, dat tusschen wetenschappelijke menschen een huwelijk alleszins mogelijk is. Maar zou er een huwelijk mogelijk zijn tusschen schei kunde en 't heheeren van een departement? Is de heer Blum er wel zeker van, dat zijn beschermelinge tevens voor een belangrijke plaats in het landsbestuur geschikt is? Een laboratorium heeft nu eenmaal weinig ge meen met het gladde ijs van de politiek. De onlusten in Palestina De Britsche minister van koloniën heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt dat er thans een koninklijke commissie van onderzoek inzake Palestina is ingesteld, on der presidium van Lord Peel. De taak der commissie is een onderzoek naar de oorzaak der recente onlusten, in het bijzonder ten aanzien van de vraag, in hoeverre Arabieren of Joden reden tot kla gen hebben over de ten uitvoerlegging der bepalingen van het Volkenbondsmandaat. De commissie zal haar taak in Palestina aanvangen, zoodra orde en rust in het land hersteld zullen zijn. Kort Nieuws Volgens de Hongaarsche pers zou Sovjet- Rusland van Tsjechoslowakije toestemming hebben verworven voor den aanleg van een luchthaven op den Tatra, een berg op de Tsjechisch-Poolsche grens. Dit vliegveld zou geheel ter beschikking der roode luchtvloot staan 1 Majoor Atlee, de leider der Britsche Labourpartij, zal Dinsdag a.s. naar Rusland vertrekken, om aldaar zijn vacantie door te brengen en met verschillende Sovjetleiders besprekingen te voeren. Hitier heeft besloten een Duitsche aca demie voor luchtvaart te stichten, waarvan generaal Goering president zal zijn. De academie zal 60 leden en 100 corresponden ten tellen en het doel hebben, de weten schap van ingenieurs en natuurkundigen in dienst te stellen van de luchtvaart om zoo de wetenschappelijke basis van de lucht vaartteohniek te vergrooten. VEILIG VERKEER eischt goede garagehouders, die opgeleid worden op de t e 's-G RAVENHAGE Inlichtingen bij do Directie: Ir. G. J. TONKES, Schelmscheweg 7, ARNHEM. GEMENGD NIEUWS Een schadelijke cliënt Groote meubelfirma beetgenomen Eenige weken geleden kreeg een groote firma in meubilair te Amsterdam op dracht een groote villa compleet te meubilee- ren en in te richten in opdracht van een heer, die den naam opgaf van een zeer be kende en welgestelde familie te Bloemen- daal. De firma, die uiteraard blij was met zulk een goeden klant hij had in totaal bestel lingen gedaan ten bedrage van niet minder dan 5000 zette zich aan het werk om de villa van binnen een vorstelijk aanzien te geven. Tegen den tijd waarop het karwei geëin digd was de zeilen waren gelegd, evenals de tapijten en gordijnen hingen reeds voor de ramen, terwijl de gloednieuwe meubelen in al hun pracht glansden kreeg de firma eenige achterdocht tegen den klant. Een der employé's had nl. gezien, dat de heer met den klinkenden en welgestelden naam in zijn villa een man ontving, in wien hij een der bekendste opkoopers van Amsterdam her kende. De bediende wilde er meer van we ten en knoopte kennismaking met den op- kooper aan. Hij hoorde toen tot zijn niet ge ringe verbazing, dat de bewoner van de villa hem de geheele nieuwe inrichting had ver kocht voor het zachte prijsje van 2500. Van zelfsprekend had hij nog niets betaald. De firma liet er geen gras over groeien. Het eerste wat zij deed was een legertje werklieden en bedienden naar de villa stu ren, die den geheelen inboedel weer inpak ten en in vrachtauto's laadden. Tegelijkertijd waarschuwde zij de politie, die den vreemden cliënt wist te arresteeren. De opgegeven naam bleek niet te kloppen en de familie in Bloe- mendaal bleek van de heele historie niets te weten. Hij bleek een oude bekende van de politie te zijn. De firma lijdt intusschen toch belangrijke schade, omdat zij alle zeilen, gordijnen enz. op maat had geleverd. Hongaarsche wespen de lucht in Anderhalf millioen op weg naar Canada. De K. L .M. schrijft: anderhalff milflioen Hongaarsche wespen zijn de lucht in ge gaan Toch zal Hongarije hierdoor geen bezoe king noch een bezoek van wespen-zwermen te dulden krijgen. Slechts Canada zal van een wespenplaag kunnen spreken. En al weer niet de menschen. maar Colorado kevers en dgl. insecten, die de oogst in de noordelijke regionen van Amerika be dreigen. Het geval wil, dat de wespen, niet uit vrijen wil ditmaal het luchtruim hebben gekozen, doch zij verdwenen keurig ver pakt in zeven kisten in het vrachtruim van de „Blauwe Donau Express" der K.L.M. Linea recta zijn de diertjes met een der Fokker Douglas vliegtuigen naar Londen vervoerd, waar zij door een Oceaanstoo- mer naar Canada zullen vertrekken. De V/2 millioen wespen zijn door 200 arbei ders binnen een maand bijeen gezocht In Canada zal de Hongaarsche zending Herstond worden vrijgelaten. Tijdens het vervoer bevinden de wespen zich nog in cocon. EEN FRIESCHE DAME VLUCHT UIT BARCELONA Rookende puinhoopen, opgebroken straten .JSalut Comanys!" Bij de Nederlanders, die hier te lande Zaterdagavond uit Barcelona arriveerden, bevond zich ook een dame uit Friesland, wier man bedrijfsleider is bij de kunstzijde fabriek in het dorpje Prat op ongeveer 10 K.M. van Barcelona, welke fabriek een doch teronderneming is van de Hollandsche Kunstzijdefabriek 1e Breda. Aan het relaas van haar wederwaardig heden, zooals wij dat aantroffen in het „Friesch Dagbl." ontleenen wij gaarne het volgende: Toen wij uit een badplaats uit de omge ving onder geleide van met geweren gewa pende roode arbeiders te Barcelona terug keerden leverde de stad een verschrikkelij- ken aanblik op bij het schijnsel der straat verlichting, die nog brandde Overal rookende puinhoopen van kerken en kloosters, die alle bleken in brand gesto ken te zijn, geplunderde winkels en opge broken straten. Op verschillende plaatsen zag men ach'!er de opgeworpen barricades troepen roode militie liggen, met het geweer in den aanslagNaargeestig hingen uit de ramen der huizen witte vlaggen, ten tce- ken dat de inwoners het wel geloofden, Het was één ontzaglijke verwarring en chaos, als had er een cycloon huisgehouden Tramrails waren opgebroken, de draden van het geleidenet hingen er bij en hier en daar stonden tramwagens dwars over de straten, waarlangs onze wagen den weg zocht naar het consulaat. Telkens weer ontmoetten we troepen ge wapende arbeiders, die met achterdochtige blikken onze wagen opnamen. Dan hieven ze de vuist gebald omhoog en riepen „Salut Companys", de groet van rood Barcelona, die we op dezelfde wijze beantwoordden, daar dit het beste vrijgeleide was. Hoe dik wijls hebben we op onzen tocht naar de stad niet deze groet gebracht aan de ons voorbij trekkende gewapende patrouilles, die de stad doorkruisen en steri«yiep antyvoorddm met gebalde vuist en een „Salut Company 3'. De haat tegen de kerk De haat tegen de kerk, in het vermoorden van geestelijken en het verbranden der ker ken, hetwelk niet alleen in Barcelona is geschied maar in heel Catalonië, vind ik eigenlijk onbegrijpelijk. We hoorden nog van een chauffeur van de fabriek, die met een auto door de stad reed, dat hij plotseling werd aangehouden door een guardia civile, die hem smeekte toch een oude pastoor van in de zeventig te willon meenemen, daar men hem zocht te vermoorden. Deze haat Op de boot hoorde ik nog van een Hol lander, die in de voorgaande dagen ge logeerd was in een der grootste hotels van Barcelona, dat daar toen ook 60 communisten vertoefden en deze onder aanvoering van een meisje uit Hollani van zoo'n twintig Jaar naar Saragossa waren vertrokken om deze stad te bevrij den uit de handen der militairen. In verband met de Voiks-Olympla 'e waren ook Hollanders naar Barcelona gekomen. Het schijnt dat enkelen er ge bleven zijn om de roode militie 'n handje te helpen... Hoe men vluchtte Ook hoorden we van een Hollandsch inge nieur. die met vrouw en drie kinderen uit een dorp naar Barcelona, wilde, doch ner gens een auto kon krijgen, terwijl er ook geen trein liep. Ze hadden toen maar even vijf uren aan een stuk geloopen langs de spoorbaan Een ander ingenieur had het geluk gehad een oude auto te kunnen bemachtigen, wat nogal erg gelukkig was, daar zijn vr spoedig een baby verwachtte. Ze konden echter nergens een hotel krijgen. Men durf de ze nergens op te nemen, zoodat ze ten slotte het was de eenige manier om on derdak te krijgen maar voor een maand een gemeubileerde woning hadden gehuurd. Intusschen hadden ze uit voorzorg naarstig- lijk geïnformeerd of bijgeval baby zijn komst eens mocht aankondigen een vroedvrouw of een dokter te spreken zou zijn. Midden in den nacht deed zich een aardig intermezzo voor. Daar stonden plotseling zes gewapende communisten bij hen aan de deur met in hun midden eenvroedvrouw, die wel bewaakt door bet escorte haar diensten aanbood. Het was niet noodig. Overigens een staaltje van de voorkomend heid waarmee de communisten de vreemde lingen bejegenden. Het was anders wel een armzalig troepje dat evacueerde. Ik was wel een van de meest gelukkigen, die voldoende bagage had kun nen meenemen. Vele anderen waren inder haast gevlucht, zonder iets mee te nemen dan wat ze droegen en zenuwachtig nog hadden meegepakt. Er was zelfs een heer, die al zijn geld had moeten achterlaten en zonder een cent op zak was Noodweer boven Someren Boerderij afgebrand Gistermiddag omstreeks half vier woed de boven Som eren een hevig onweer gepaai d gaande met geweldigen regen- en hagelbuien. De bliksem sloeg in d9 boerderij van en bewoond door de wed. Chr. Hurkraans, aan de Oude Kerkstraat. In een oogenblik stond de geheele boerderij in lichter laaie. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat huis en stal len geheel afbrandden. De omliggende ge bouwen konden worden behouden. De ge heele inboedel en landbouwinventaris ging in de vlammen op. Het vee bevond zich in de weide. De schade, die aanzienlijk is wordt door verzekering gedeeltelijk gedekt. De onbewaakte overwegen Weer een doode Gisterenavond ongeveer 7 uur werd de 58« jarige P. van der Grift, op den overweg nabij Hemmen door een trein gegrepen en gedood. De ongelukkige die per rijwiel den overweg passeerde, heeft den trein, die ongeveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiel vertrok, niet opgemerkt. Hij werd ongeveer 30 meter meegesleurd. De trein kwam ongeveer 60 meter verder tot stilstand. Het lijk van den verongelukten man is ondergebracht in het lijkenhuisje an de Ned. Hervormde begraafplaats te Hemmen. ZEEPFABRIEK AFGEBRAND Iri een pand, gelegen aan den Provin cialen weg S u s te r e n—D ie t e r e n, waar in gevestigd is een zeepfabriek, is een begin van brand ontstaan Het vuur heeft vermoedelijk zijn oor sprong gevonden in de aangrenzende onder hetzelfde dak gelegen garage en is vandaar overgeslaf in naar de fabriek, waar het in de aanwezige vetten en andere licht brandbare materialen en grondstoffen rijkelijk voedsel vond. In weinige oogenblikken stond dan ook het geheele fabriekscomplex in lichte laaie. Een groote partij zeep, vetten enz. en machines, werden een prooi der vlammen. Ook een zich in de garage bevindende auto is geheel uitgebrand. Van den heelen inhoud is niets gered, en ook het fabriekspand zei1 is totaal vernield. De schade is aanzienlijk, j AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Te G o e s is in het ziekenhuis overleden het slachtoffer van het auto-ongeval dat op 25 Juli 1.1. heeft plaats gehad na'bij den over- 1 weg wachtpost 21 nabij Rilland-Bath. Zooala men weet is het slachtoffer zekere M. S., wo nende te 's Heer Arendskerke. Toen hij als bestuurder van een motorrijwiel den weg over wilde steken is hij op het midden van den weg door een passeerende auto, bestuurd door zekere V. uit Oud-Beijerland, gegrepen en ongeveer -een 20-tal meters meegesleurd» BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met j bekroond uiterst concurreerend SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes yan 10 Kilo. raa»J ECONOMIE EN FINANCIEN CONTINENTAL OIL CY Kwartaalswinst iets gestegen De netto-winst van de Continental Oil Company beliep over het tweede kwai> taal 3 2.242.000 (v. j. 2.193.000). De vlottende activa bedroegen op S0 Juni 13.850.000 (v. j. 3 33.201.000) en de di- reet opeischbare verplichtingen 8.697.00Q (v. j. 3 7.328.000). CONVERSIELEENING ARNHEM Uitgifte van 2.5 millioen i% obligaties tegen 98 De Amsterdamsdhe Bank N.V., Rot* n terdamsche Bankvereeniging N.V. en v Van Ranzow's Bank N.V. berichten, t dat de inschrijving op ƒ2.500.000 4 g obligaties van de gemeente Arnhem zal zijn opengesteld op 4 Aug. tot den c koers Van 98 |li Houders van obligatiën van de op 1 DeCi P 1936 aflosbare 5 5-jarige teening van 1931, a hebben voor iedere obligatie reoht op toewij' j u zing van een gelijk nominaal bedrag aan j> 4 obligaties. De betaling der toegewezen obligaties'* moet plaats hebben op 25 Augustus. n De inschrijvers, die het recht van voor»|v keur hebben uitgeoefend, verplichten zicbj0 hun 5 obligaties op 25 Aug. in te leveren, e De leening iö aflosbaar van 1937 af, uiter* j lijk in 36 jaarlijksclie termijnen. De coupons zijn betaalbaar op 1 Febr. en 1 Augustus, VAN NABIJ EN VER De Curapaosche Handol-Mlj heeft bete' re resultaten bereikt. De netto-winst over 1935 bedroeg na afschrijving ƒ314.632 (v, j. 178.498). Voorgesteld wordt de uitkee* ring van een dividend van 5 (v. j. 3 Alhoewel de resultaten in de eerste zes maanden van het loopende boekjaar gun stig waren, acht men de toekomst toch onzeker. De Geldersche Tramweg-Mij is er in agd in 1935 de uitgaven te drukken. Het bruto-overschot der exploitatie is ge stegen van ƒ278.315 tot f289.228. De toe komst biedt gunstiger vooruitzichten. Na afschrijvingen bedroeg het winstsaldo ƒ28.320 (v. j. ƒ24.616), waaruit een dividend van 3yz (v. j. 3 kan worden uitge keerd. AMERIKAANSCHE MIJEN 3 19.422.000 (v.i. S 12.013.000). De netto- s. winst bedroeg 3 900.000 of 8 0.41 per aan deel tegen een verlies van 120.000 in het tweede kwartaal van 1935 en een winst V van 105.000 of S 0.05 per aandeel in eer'5 ste kwartaal 1936. De kasmiddelen bedroegen per 30 Juni.» 38.376.000 (v. j. S 6.746.000), terwijl de voor- J raden met $3.706.000 (v. j. §5.900.000) pa ra issee ren. De nettowinst van de North Ameri can Co heeft over het jaar per 30 Juni 1936 bedragen $14.881.000 tv. j. §11.571000). Over het jaar geëindigd per 30 Maart 1936 bedroeg de nettowinst 14.278.000 (vor. jaar S 11.056.000). De nettowinst van de Dupont de Nemours bedroeg over het tweede kwar taal §23.978.000 (v. j. 311.353.000). Over het eerste kwartaal bedroeg de nettowinst 16.394.000 (v. j. 12.432.000),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2