Jlfauuir £t*iïi5djr (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Stadt-Schanke BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5844 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 30 JULI 1936 atibfrtmtieprijjtn: Van tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 Ihgezonden Mededeelin- van 1-5 regels2.30 Bke regel meer045 Voor rwt bevragen aan 'I bureau V wordl berekend 0.10 16e Jaargang TEN ZUIDEN ONZER ZUIDERGRENS Er vinden In verschillende Europeesclio landen op politiek terrein allerlei ver- bc huivin gen plaats. Oude partijen, die tientallen jaren de massa hebben beheerscht, lijden plotseling geweldige verliezen. Nieu we partijen met nieuwe idealen weten in sommige gevallen de groote massa te pak ken en in korte tijd een verbluffende op gang te maken. Dat alles heeft een zeer gevaarlijke kant, omdat het tot een snelle, soms geheel on vermoede hergroepeering leiden kan, welke de politieke machten en verhoudingen in geheel andere banen leidt. Nooit zouden de communisten in Spanje en Frankrijk die invloed hebben gekregen, welke zij thans bezitten, indien de socialis ten zich niet hadden laten verleiden tot z.g. eenheidsfronten. Nooit zou de fascistische beweging in deze beide landen zoo snel zijn gegroeid, indien geordende toestanden, recht cn veiligheid niet zoo duidelijk door het marxistisch gevaar werden bedreigd, als de laatste maanden het geval is. Wij zien daar dus deze geweldige om keer: wat rechtscli georiënteerd is, valt de radicaal-rechtschen, de fascisten bij; wat linksch georiënteerd is, schaart zich onder Moskou's vaan. In België dreigt dit proces zich ook door te zetten. De communisten propageeren er met bui tensporige ijver de vorming van een rood front, dat bekwaam zal zijn gelijk de communistische leider Jacquemotte in „Le Peuple" schrijft „om de fascistische bedreiging te breken, welke in ons land aangroeit, en de massa's van ons arbeidende ,volk te mobiliseeren voor het verdedigen van den Vrede, steeds meer bedreigd door de coalitie van da fascistische landen". In Walenland werd in deze richting ïeeds succes geboekt. Met name de socialis tische Jonge Wachten ijverden reeds een paar jaar voor samengaan met de bolsje wisten. Ook de radicale jongeren onder de liberalen, verbitterde anti-clericalen als zij zijn, zien in een samengaan met rood en bloedrood hèt middel om een eind te ma ken aan het laatste spoor, van de z.g. cleri cal© dwingelandij in België. Zoo hoorden wij vlak na de verkiezingen een rede voor liet Brusselsche N.I.R., waarin een jong- Iiberaal een felle aanval deed op Katho lieke invloeden in het Belgische openbare leven. Ook de christelijke democraten wor den dag uit dag in lastig gevallen met ver zoeken tot samenwerking. Voor de toekomst der Belgische politiek ïs van de grootste beteelcenis het geweldige succes van Rex. De katholieken in Wallo nië zijn hij tienduizenden deze nieuwe ster gevolgd. Het spreekt van zelf, dat de lin kerzijde in Walenland over het échec der Katholieke Staatspartij aldaar in de wolken is en de tijd gekomen acht, het échec vol ledig te maken door een aaneengesloten linksche formatie. Het succes der revolu tionair-getinte stakingsbeweging over vrij wel de heele lijn schijnt voor deze een gun stig precedent te zijn. Waar ook de Katholieke democraten in grooten getale in deze stakingsaffaire met de revolutionnairen hebben meegeheuld, en in Wallonië de katholieke arbeiders aan de Katholieke Staatspartij vrij los verbonden zijn, is het gevaar, dat het tot een overwin ning der linkerzijde komt, met hulp, al thans met toelating der katholieke demo craten dreigend. Zoo vermeldt de Brusselsche Stan daard, aan welks correspondentie uit Luik we eenigc feitelijke gegevens ontlee- nen, dat de Waalsche afgevaardigden naar de betooging van 14 Juli te Parijs bij hun terugkomst werden verwelkomd op een meeting, waar zij werden toegesproken door een socialist, een communist, een libe- raai en n.b. een Christel ij ke demo craat. Wel een treurig bewijs, hoe in Wallonië de geesten reeds onder de revolu- tionnaire ban geraakt zijn, ook die, waar van men anders zou mogen verwachten! Jacquemotte gaat inmiddels voort zijn oude lied op nieuwe wijs te spelen en de onbewusten en halfslachtigen al te samen in MoSkou's greep te brengen: „Het volksfront is het verbond van het vereenigde proletariaat en van de partijen en organisaties van den middenstand; 't is te zeggen van de fundamenteele massa's van den landbouwersstand en van de kleine burgerij der steden. Daarom moet in België een ruim volksfront de christen democratische krachten en de vooruitstre vende liberale elementen omvatten". Dat „de christen-democratische krachten" tot slaven van de Komintern gemaakt zul len worden en zij op die wijze zullen mee helpen, tegen wil en dank, aan het ontstaan van toestanden, gelijk in Frankrijk en Spanje bestaan, is duidelijk voor elk, die op de hoogte is van het ware karakter der bolsjewisten. Zuid-België, zoo constateeren wij, levert ons dus weer het voorbeeld van het groote gevaar, dat verbonden is aan een algeheele omvorming van het bestaan der politieke partijen. Het is van dc grootste beteekenis, dat de bewustwording van het Vlaamsche volk thans zoover gevorderd is, dat Vlaanderen tegen deze uit het Zuiden wassende stroom een dam kan opwerpen. Het Vlaamsch Congres van Concentratie bedoelt samentrekking van alle cultureele en politieke krachten tot een C h r i s t e- 1 ij k e Vlaamsche volksgemeenschap. De Vlaamsche concentratie, de vorming van een Vlaamsch Volksfront is een daad, geëischt door het verraad der katholieke democraten in Wallonië. Deze daad is een Antwoord aan het opdringend communisme. NED. PRODUCTEN IN NED. INDIE De stichting van een nieuw semi-officieel orgaan aanbevolen Rapport van den Nijverheidsraad Door zijn commissie inzake Indische aangelegenheden heeft de Nijverheids- raad een onderzoek doen instellen naar de vraag, of en op welke wijze de verkoop van Nederlandsche pro ducten met name die der industrie, in Ned. Indië zou kunnen worden be vorderd. De resultaten van het onderzoek hebben den raad de overtuiging geschonken, dat de belangen van het Nederlandsche bedrijfs leven ten aanzien van den afzet zijner pro ducten in Ned.-Indië op de meest bevredi gende wijze zouden kunnen worden gediend door het stichten van een nieuw semi-offi cieel orgaan met een bureau in Indië en een bureau in Nederland, welker taak het zou moeten zijn, de handelsrelaties tus- schen de beide deelen van het rijk te ver sterken, o.a. door eenerzijds den afzet van Nederlandsche producten in Nederlandsch- Indië en anderzijds het gebruik maken van Indische grondstoffen door de Nederland sche industrie te bevorderen. Bij de uitvoering van deze taak zou de regeering aansluiting kunnen zoeken bij de organisatie van het Koloniaal Instituut, welke naar de meening van den Raad een vlotte en practische voorlichting kan waar borgen. In een uitvoerig verslag heeft de raad den Minister van Handel met een en ander op de hoogte gesteld en zijn medewerking ingeroepen, om de in het rapport neerge legde denkbeelden tot verwezenlijking te brengen. In plaats van den heer W. van Leeuwen te Arnhem is tot lid van de belastingcom missie uit den Nijverheidsraad aangewezen de heer W. te Gussinklo le Aalten. Engelsche goederen naar Nederland Nog geen stappen bij de Regeering gedaan In antwoord op een gister In het Lager huis gestelde vraag, of de Britsche regee ring eenigerlei stappen gedaan had bij de Nederlandsche regeering in verband met de voorgestelde verhooging van de invoerrech ten op Britsche goederen, welke naar Neder land worden geëxporteerd, en zoo ja, welke resultaten deze stappen hebben opgeleverd, zeide Crooksfoank, seceretaris van het mi nisterie van Handel, dat er geen stappen zijn gedaan, doch dat de aangelegenheid in on derzoek is. Het paleis-raadhuis te Tilburg Ingebruikneming a.s. Zaierdag Op Zaterdag 1 Augustus zal to Tilburg met eenige plechtigheid het tot Gemeentehuis verbouwde voormalige Koninklijk Paleis van wijlen Z. M. Koning Willem II in gebruik worden genomen. De restau ratie heeft ruim een haif millioen ge kost. Zaterdagmiddag om drie uur wordt de eerste plechtige zitting van de Gemeente raad in het nieuwe Raadhuis gehouden welke zitting o.m. zal worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van H. Dl. de Koningin en de Commissaris van de Ko ningin in de provincie. Daaraan aanslui tend heeft een défilé plaats van alle ver- eenigingen met een 10-tel muziekkorpsen Een zangkoor onder leiding van Willem Robert Jr zal Nederlandsche liederen ten gehoore brengen. Des avonds om half negen heeft de galapremière plaats van het open luchtspel „Koning Willem II en Tilburg", geschreven door den Brabantschen schrijver Jan Vuysters. Vermoedelijk zal II. M. de Koningin Jn September a.s. het Paleis-Raadhuis bezoeken. Vliegveld Ypenburg Opening op 29 Angnstus a.s. Het vliegveld Ypenburg nadert met ras- sche schreden zijn voltooiing. Zaterdag 29 Augustus a.s. om 2 uur 's middags zai de officieele opening plaats hebben. De ope ning zal gepaard gaan met tal van feeste lijkheden, welke ook op 31 Augustus zullen plaats vinden. O.m. zal een demonstratie van 22 v,an de nieuwste .vliegtuigen plaat3 hebben. Ned. Bakkerij Stichting Overeenkomst te Amsterdam De Minister van Handel heeft aan de vaste commissie van den economischen raad verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van 'bestuur als bedoeld in art. 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van onderaemersovereenkomstcn. ten aanzien van een door de Nederlandsche bakkerijstichting ter algemeen verbindend verklaring voorgedragen ondernemersover- eenkomst voor het bakkersbedrijf te Amster dam. Een antwoord, dat getuigt van juist begrip, maar ook van practisch, nuchter verstand. De Vlaamsche Katholieken hebben elkaar gevonden niet op een vreemde basis, zijn als reactie tegen het communisme niet ver vallen tot het andere uiterste: het fascisme. Al streven zij herstel der economische ver liezen, speciale zorg voor alles en allen, die onder de crisisomstandigheden gebukt gaan na, al ijveren zij voor een krachtig regee- ringsgezag, zij zijn wars van alle dictatuur. Zij blijven zich stellen op de voor West-Europa juiste grondslag dei- parlementaire democratie. VEREENIGDE GLASFARIEKEN Een dreigend conflict Het personeel van de Ver. Glasfabrie ken te Schiedam, heeft aanzegging ge kregen van de directie dat het collectieve arbeidscontract niet kan worden ver lengd, tenzij bat personeel genoegen neemt met een 3 procents loonkort'.ng of een contractloos tijdperk aanvaardt. Het personeel heeft gisteravond na half- acht vergaderd waar de dagploegen, dat is de meerderheid van het personeel, aanwezig waren. Vertegenwoordigd waren de volgen de vakbonden: de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders,, de Ned. Bond van Chr. Fabricks- en Transportarbeiders, de Ned. R. K. Fa- bricksarbeidersbond St.. Willebrordus, de bricksarbeidersbond, St. Willibrordus, de Metaalbewerkersbond. Met vrijwel algemeen© stemmen werd be sloten, aan de diretfie een ultimatum to zenden, waarin voortzetting van het collec tieve contract, dat thans bestaat geëiscUH wordt Dit ultimatum loopt tot 10 Augustus. Naar wij vernemen, acht de directie het ultimatum niet aannemelijk, zoodat een staking dreigt. Betreffende de toedracht van de zaak vernemen we nog het volgende: Reeds ge ruimen tijd was er bij het personeel eeD vermoeden dat het collectief contract Diet in de bestaande vorm zou worden gehand haafd. De besturen van bovengenoemde or ganisaties hebben zich dezer dagen tn ver binding gesteld met de Directie en verzocht een collecrtief contract opnieuw af te slui ten zonder dat een loonsverlaging zou wor den toegepast De Directie heeft dit ver langen van de arbeiders van de hand ge wezen en geantwoord alleen bereid te zijn het collectief contract te handhaven m;ts 3 pet. loonsverlaging wordt toegepast öf een contractlooze periode te laten ingaan, waar bij dan de Directie de vrije hand zou heb ben om even'tueele loonsverlagingen door te voeren. De hoofdbesturen van de desbe treffende organisaties hebben hierover ver gaderd en nogmaals aangedrongen bij de Directie om een collectief contract zonder loonsverlaging af te sluiten. Volgens mede- deeling van de organisatie in een desbetref fende circulaire gezonden aan het personeel van de Glasfabriek zou de directie op cht laatste schrijven niet hebben geantwoord. In een gecombineerde hoofd- en afdeelings- besturenvergadering van alle bij de Glas fabriek betrokken organisaties is daarna de bovengenoemde vergadering gehouden. De verschillende organisaties hebben nage noeg apart vergaderd. Blijkens de stemming op deze vergadering is vrijwel de algecieene opinie zooals wij boven reeds hebben aan gegeven, dat een ultimatum aan de directie zal worden gezonden, waarvan de strekking is dat alleen een collectief contract zonder loonsverlaging kan worden aanvaard. Contactcommissie voor het mijnbedrijf Nagegaan zal worden hoe de pensioenen kunnen worden verbeterd De contactcommissie voor het mijnbedrijf heeft gister vergaderd en de behandeling van de door vakbonden ingezonden brieven voortgezet. Aangaande de 40-urige werk week gaven de directies te kennen, dat toepassing daarvan in de Nederlandsche mijnen niet overwogen kan worden, zoo lang ook niet de andere kolen produceeren- de landen in Europa daartoe overgaan. Het betalen van loon voor een volle week bij vijf dagen werken, zooals de Ned. Mijnwer kersbon d dit wenscht, en waarop ook het voorstel van den Prot. Chr. Mijnwerkers- bond neerkomt, zou op de bedrijven een niet te dragen last leggen. De vertegenwoordiger wan den Ned. Mijn- werkersbond achtte dit antwoord onbevre digend. Ten aanzien van de pensioenregeling werd door de directies medegedeeld, dat ook zij d© pensioenen van de oudere arbeiders, die na Iangdurigen diensttijd in de mijnen ge werkt te hebben, worden gepensionneerd. onvoldoende achten. Zij zijn bereid na te gaan op welke wijze de ten deze noodige verbetering kan worden verkregen. Zij hopen van het resultaat binnenkort mededeeling te doen. De directies der particuliere mijnen merkten hierbij reeds aan stonds op, dat door haar ondernemin gen geen hoogere bijdragen kunnen worden opgebracht. Wat ten slotte de instelling van een bc- drijfsraad betreft, werd door d© directies der particuiere mijnen medegedeeld, dat zij niet langer bezwaar zullen maken tegen de behandeling van deze aangelegenheid in de commissie van advies, bedoeld in art 8 der bedrijfsradenwet. Van dit stand punt zulen zij doen blijken aan den minis ter van Sociale Zaken. INSTALLATIE BURGEMEESTER ZWARTSLUIS Do installatie van den heer D. de Koning als Burgemeester van Zwartsluis zal D.V. plaats vinden in buitengewone Raadsver gadering op a.s Maandag'3 Aug. 's middags half 3. Deze plechtigheid zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS Benoemd Js tot gedelegeerde tï Parijs van de commissie van uitvoering voor de Nederland sche deelneming aan de in 1937 daar ter stede te houden internationale tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven". Jhr. A. van den Bercb van Heemstede te Parijs. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING 1937 Aanvankelijk tekort van 14.250.000 Hoe het budget sluitend wordt gemaakt In een gister gehouden persconferen tie ten stadhuize te Amsterdam heeft de wethouder van Financiën, de heer Jac. Rustige, uitvoerige mededee- lingen verstrekt omtrent de ontwerp- begrooting 1937. Deze is sluitend ge maakt, alhoewel er een aanvankelijk tekort te dekken viel van 14.250.000.—. Door alle posten van de ontwerp-begroo- ting nog eens nauwkeurig na te gaan en de ramingen te herzien slaagden B. en \V. er in tot een vrij belangrijk bedrag verbete ring in de begrootingspositie te brengen. Niettemin bleef er nog een tekort over van 12.92S.000.waarin moest worden voor zien. Dit bedrag was nog aanzienlijk groo- ter dan het maximumbedrag van de extra- en de belasfingbijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds. Dit maximum bedraagt 11.I. 4.352.000.voor de extra-bijdrage en 5.576.000.— voor de belastingbijdrage, sa men 9.928.0000.Dit bedrag is door B. cn W. op de ontwerp-begrooting uitgetrokken, hetgeen beteekent, dat de gemeente Amster dam er aanspraak op maakt 99 pet. van de uitgaven voor werkloosheidszorg uit het Werkloosheidssubsidiefonds te ontvangen. In het resteerende tekort wordt op de volgende wijze voorzien: De afschrijvingen op het telefoonbe drijf worden met 1.280.000.— vermin derd; een millioen wordt onttrokken aan de reserves van het gemeentelijk assurantiefonds, 100.000.aan de re serve van de waterleiding en 100.000. voor kwade posten van de inkomsten belasting. Voorts is een bedrag van 570.000.geschrapt van den kapitaal- dienst. Totaal 3.050.000.—. Op deze wijze is het aan B. en W. van Amsterdam gelukt de begrooting sluitend te krijgen. Er zal dus noch. belastingver- hooging, noch salarisverlaging plaats vin den. Het eindcijfer van de begrooting in ontvangsten en uitgaven bedraagt rond 129.400.000.— (v. j. 128.286.000.—). NEDERLANDSCHE SCHOENINDUSTRIE Collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd Te Tilburg is dezer dagen een algeraeene vergadering gehouden van de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten. Besloten werd de collectieve arbeidsovereenkomst per 1 September a.s. op te zeggen. De in de Federatie vereenigde werk gevers aldus luidt het communiqué betreuren het ten zeerste, dat nog steeds een groot aantal schoenfabrikanten weiger achtig blijft de collectieve arbeidsovereen komst te aanvaarden. Het optreden dezer buitenstaanders, die in vele gevallen een scherpe loonconcurrentie voeren, maakt het voor de goedwillende fabrikanten zeer moeilijk de verplichtingen der collectieve arbeidsovereenkomst te blijven aanvaar den. Eveneens werd het ten zeerste betreurd dat de Regeering tot nu toe geweigerd heeft aan de Staten-Generaal de bevoegd heid te vragen tot het algemeen verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten Door een dgl. algemeen verbindend-verkla ring zou de schoenindustrie voor een be langrijk deel kunnen worden gesaneerd, waar daardoor paal en perk zou worden ge steld aan de felle loonconcurrentie, die thans wordt gevoerd. Anderzijds was de overgroote meerder heid der federatieleden van oordeel, dat getracht moet worden te voorkomen, dat op 1 September a.s. opnieuw een chaos ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden in de Nederlandsche schoenindustrie ontstaat. De vergadering besloot daarom, niettegenstaan de de nadeelen, die voor de georganiseerde fabrikanten voortvloeien uit het feit, dat het overgroote deel der oneorganiseerde fa brikanten vrij is in de regeling der arbeids voorwaarden, zich niettemin tegenover de arbeidersorganisaties bereid te verklaren de bestaande collectieve arbeidsover eenkomst ongewijzigd te continuee- ren, met dien verstande, dat daaruit zullen moeten vervallen de bepaling, dat arbeidsvoorwaarden, die in voor de arbeiders gunstigen zin van de ar beidsvoorwaarden der C.A.O. afwij ken, op de individueele fabrieken in stand moeten worden gehouden, als ook de bepaling, die de fabrikanten AANBESTEDING Aanbesteed is vanwege de Rijkswater staat het aanbrengen \an een asphaltver- harding op een fundeering van steenstuk ken op den Rijksweg 110. 4 en een gedeelte van den Benoordenhoutscheweg in de ee- meenten 's-Gravenhagc en Wasse naar, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was B. Br uil Jr. te Doetin- chem voor f34.800, dixitïJls'' EM. AMSTERDAM Nieuwe Dokleustraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfor» Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— cn f 4.50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Pensionprijzen. die zich bi] de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast Leidscbeplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gangen I 6 ganges I jJi'vre varie 75 c. I L— I 1.25 i elk diner een topprestatie! HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN „Het Ideale Vacantieoord" (De Zee op de Heide TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. VRAAGT PROSPECTUS «- Breng Uw vacantie door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor-en naseizoen f4.— Hoogseizoen f5.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin verplicht, ingeval van werkloosheid in elk geval 50 pet van het minimum weekloon aan het personeel uit te betalen. Aan de arbeidersorganisaties is verzocht, te willen mededeelen of zij bereid zijn met het doen vervallen dezer beide artikelen der collectieve arbeidsovereenkomst ac- coord te gaan, in welk geval dc verdere in houd der collectieve arbeidsovereenkomst voorloopig ongewijzigd kan worden gecon tinueerd. Een moderne automodelplaats In het psychotechnisch laborato rium van het P.T.T.-hedrijf aan de Kortenaerkade te 's-Gravenhage heeft gistermiddag de overdracht plaats ge had van een automodelplaats, noodig voor de psychologische keuring van candidaat-chauffeurs ten behoeve van andere ook particuliere bedrijven. Het apparaat een Ford-vrachtautocabi ne met bijbehoorende technische installatie dat door de K.N.A.C. werd aangeboden, strekt ter vervanging van de verouderde cabine in het lab-oratorium als test-appa raat voor vakkundig handelen. Het wordt gebruikt voor het testen van personen, die reeds kunnen chauffeuren. De candidaat neemt plaats in de cabine en vindt daar alle organen, die voor de bediening van een auto noodig zijn. Het vertrek wordt donker gemaakt cn op het groote projectiescherm erschijnt een s'.ilstaand straatbeeld. De candidaat hoort de opdracht „starten''. Hij voert alle handelingen uit, die noodig zijn om de wagen in beweging te brengen. Te gelijkertijd hoort hij den motor aanslaan en begint een film, die het straatbeeld projec teert en die uit een rijdende auto is opgeno men, af te rollen. Dc candidaat krijgt ge heel de illusie, dat hij zich bevindt in een auto, die in beweging is. Hij reageert dan ook op alle gebeurtenissen van dc film, als of hij zich in zijn wagen op den weg be vond. Alle handelingen van den candidaat wor den automatisch geregistreerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De 'dertiende zitting van de Algemeens Synode der Ned. Hero. Kerk. De Chr. Geref. Zondagsschoolvereeniging heelt te Utrecht de jaarlijksche algemeene, vergadering gehouden. Op de Chr. Hisl. Landdag te Oranjewoud is het woord gevoerd door Minister Slote- maker de Bruine over Dictatuur of Volks* invloed Er dreigt een conflict bij de VereenigdA Glasfabrieken te Schiedam. De contactcommissie voor het mijnbedrijf zal nagaan of de pensioenen kunnen worden verbeterd. Te Arnhem is de jaarvergadering gehou den van de Geref. Zondagsschoolvereeniging Jachin Het Schaaktournooi te Zaridvoort. In de Guadaramabergen bepalen de beidé partijen zich er voornamelijk toe, elkander, uit de lucht te bestoken. De burgeroorlog heeft nog geen beslissing gebracht. BELANGRIJK NIEUWS! Door invoering van ons tariel A is hel mogelijk geworden HEERENCOSTUMES. MANTELS ea JAPONNEN tegen 20 tot 40 pCt lageren prijs chemisch te laten reinigen. Tarief A moet speciaal worden opgegeven, PALTH E Niets riskeeren begeeren. (AdvJ Nederlandsche belangen in Spanje Naar wij vernemen is het stoom schip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. door de regeering aangewe zen om in Valencia ter beschikking gesteld te worden van den Nederland- schen consul aldaar. De „Agamemnon" is gisteravond te Marseille aangekomen, waar de 47 te Barcelona aan boord genomen passa giers het schip hebben verlaten. De „Agamemnon" heeft daarna de reis voortgezet. De moord te Grootegast Begrafenis van het slachtoffer Te Grootegast is onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer R. Zetsm a lid van het Burgerlijk Armbestuur, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. van het leven werd beroofd. Ds D. A. D ij k s t r a. Ned. Herv. predikant te Opende sprak naar aanleiding van Marcus 4 in een korte rouwdienst, welke in de zaal van het restaurant Venema werd gehouden. Daarna werd grafwaarts gereden.. Op de begraafplaats waren aanwezig o.a. B. en W, der gemeente Grootegast. de voltallige Raad. het voltallige college van het Burgerlijk Armbestuur, vele ingezetenen en een groote schare belangstellenden. Een zestal man schappen van de Kon. Marechaussee stond als een eerewacht bij het huisje van den overledene opgesteld. Toen de kist in de groeve was neergedaald, nam de pastor loci Ds A. D ij k s t r a het woord, die, na een gedeelte uit Spreuken te hebben voorgelezen, een enkel woord eprak. Namens het Burgerlijk Armbestuur, de leden van den Raad en B. en W. sprak daarna de heer D. v. d. M u n n i k, Burge meester der gemeente Grootegast. Een neef van den overledene dankte na mens de familie voor de eer den overledene bewezen. Ned. Bond van Prot.-Chr. Waschindustrieelen Noordelijke afdeeling opgericht Dezer dagen i3 te Leeuwarden een vergadering gehouden van een aantal leden van den Ned. Bond van Prot- Chr. Waschindustrieelen uit Fries land en Groningen, teneinde te ko men tot oprichting van een afdeeling voor het Noorden. De vergadering, waartoe ook verschei dene adspirantleden waren uitgenoodigd, stond onder leiding van den heer A. do Ruiter te Leeuwarden. Mr. G. van Herk, secretaris van de lan delijke organisatie, hield een toespraak over de noodzakelijkheid van principieels patroonsvakorganisatie. Hij wees daarbij op de verschillende principieele en ook practische argumenten, welke daarvoor zijn aan te voeren, terwijl eenige daarmede in verband staande problemen in het debat nader belicht werden. De heer de Ruiter besprak vervolgens eenige practische aangelegenheden. Met aller instemming werd daarna de afdee ling opgericht. In het bestuur namen zit ting de heeren A. de Ruiter te Leeuwarden als voorzitter, de heer F. Feenema te Leeu warden, als secretaris en de heer T. Alsc- ma te Groningen, als penningmeester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1