Huisbrand- en Industriekoier IHei doel ucut teeexeune exeutsies liaoe de C&tlcaU iialifuMetvelde* I „GRONINGEN" fvtcuduwdfe P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKEL Z. H. i* y WOENSDAG 29 JULI 1936 No. Si7 Nog steedslet op de coloradokever Daar de Coloradokever op verscheidene plaatsen vrij dioht bij onze grens is ge vonden en het aantal vindplaatsen in onze buurlanden nog steeds toeneemt, waaruit blijkt dat de kever zijn gebied voortdurend uitbreidt, is het van het hoogste belang, dat op alle plaatsen in de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland, die min der dan 25 K.M. van onze landgrenzen ver wijderd zijn, alle aardappeltelers bij voort during hun aandacht op dit insect geves tigd houden. Laat men niet denken, dat, nu wij tot nu toe van dk?n kever vrijgeb'c- ven zijn, dit ook den geheelen zomer het geval zal wezen, en laat men ook niet meenen. dat een laat optreden in een aard appelveld niet meer zoo gevaarlijk is. Het tegendeel is waar. Als in. Augustus of September de kever ergens optreedt zonder dat dit bemerkt wordt, kruipen de op dat land tot ontwik keling gekomen kevers aldaar in den grond om te overwinteren. Het vo'gpnd voorjaar komen zij, als 'het warme weer optreedt, daaruit te voorschijn en versprei den zij zich over de velden in de omge ving. Uit de eene onopgemerkte en daar door niet uitgeroeide haard van den na zomer ontstaan dus een aantal verspreide baarden in het volgende voorjaar en de bestrijding en uitroeiing wordt dan zeer veel moeilijker. Dringend worden daarom alle aardap peltelers, zoowel de landbouwers als de particulieren in een strook van 25 K.M. breedte langs onze grens in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland ver zocht, nog gedurende de maanden Augustus en September met aandacht hun velden te onderzoeken op de aanwezigheid van don Coloradokever of zijn larven en aangera den mededeeling te doen ten gemeentehuize van elk geval, waarin zij meenen het in sect gevonden te hebben. Op alle lagere scholen in de bedoelde strook zijn afbeeldingen en modellen van kever en larve aanwezig, zoodat iedereen gelegenheid heeft, zich daarvan op de hoogte te stellen. Laat men niets verzui men om de aanwezigheid van den kever bekend te maken, opdat de noodige uit roeiingsmaatregelen genomen kunnen wor den. Voor alten geldt, dus nog tot eind Sep temfber de leus: Let op den Coloradokever] De appelbloesem snuitkever1 Vangbanden kunnen dienst doen De appelbloesemsnuitkever kan in vele ap pelboomgaarden in het voorjaar groote scha de veroorzaken, vooral in jaren waarin de bloei niet overvloedig is. De vrouwelijke ke ver legt, zooals bekend is, haar eitjes in de gemengde knoppen der appelboomcn. De larven leven in de bloesems, welke gesloten blijven en verdorren (dompers); zij voeden zich daar met de meeldraden en stampers. Het is gebleken dat deze appelbloesemsnuit kever met behulp van zgn. vangbanden ge vangen kan worden en dit kan goede resul taten opleveren, mits het eenige jaren ach- De griendcultuur in Noord-Brabant Nieuwe perspectieven Men schrijft ons uit Willemstad; De griendcultuur in West-Brabant, zich uit strekkende langs het Holl. Diep van Zwalu- tot Willemstad, is ook door de crisis der laatste jaren zoodanig getroffen. Doordat het hout bijna onverkoopbaar is, zijn vel® arbeidskrachten, welke daarin voorheen e«i goed weekloon verdienden, thans werkloos geworden. Het hout wordt, zooals velen wellicht weten, nog veel gebruikt voor hét verdedigen van oevers, voor zinkstukken enz. en hoepels. Getracht moet echter worden, het West-Bra- bantsche griendhout voor andere doeleinden te gebruiken. De heer H. Klein te Willemstad, heeft bij wijze van proef een gedeelte hout laten hak ken en wateren. Dit hout is thans z.g. ge wit, wat geschiedt door de tienen tusschen ijzeren scharen te slaan en te trekken. Dp bast gaat gemakkelijk van het kernhout af en een mooie witte teen blijft er over. Deze worden in bossen gebonden en gedroogd. Dit witte hout voor rietmeubelen enz. wil men nu trachten naar Engeland te verkoo- pen. Gelukt het daar een goed afzetgebied te veroveren, dan kan de houtcultuur in West-Brabant wederom aan vele arbeiders werk geven, vooral aan jonge krachten en zullen meerdere handelaren of griendpach ters in Brabant zich op die werkwijze toe kunnen leggen. Te hopen is, dat straks in Engeland vele uit deze teenen vervaardigde voorwerpen goede aftrek mogen vinden. En het op schrift: „Made to Brabantsch stiks" een aan beveling blijken te zijn tereen voortgezet wordt. Nu op eenige plaatsen gunstige resultaten zijn bereikt, wordt het gewenscht geacht daarop de aandacht te vestigen. De kevers beginnen reeds in Juni schuil plaatsen op te zoeken, maar ook nu nog kan men zeer goed banden aanleggen. Opmerke lijk is, dat de kevers den geheelen winter door verhuizen, d.w.z. telkens een nieuwe schuilplaats zoeken. Met de papieren banden (geribd karton met oliepapier afgedekt), die in den handel ver krijgbaar zijn, worden in dc praktijk reeds goede resultaten bereikt. Men kan uit deze banden echter de kevers niet verzamelen en moet ze dus aan het eind van het seizoen (April) in hun geheel vernietigen. Banden van jute stof (zakkengoed), die men zelf kan vcnaardigen. bieden ongetwijfeld voordeelen. Men kan deze handen vaak (ge wenscht is elke maagd) afnemen om de aanwezige kevers te Verzamelen en te doo- den zonder de j'utestof te beschadigen. Na deze bewerking worden ze weer om de stam men gelegd. Voor een groote totaalvangst dient men in verband met de trekneiging der kevers de banden vaak na te zien. Tegen den paringstijd (Maart-April) woorden de kevers zeer treklustig: dan zou een weke- lijksche controle zeer nuttig zijn. Geschikt voor banden zijn strooken zakken goed ter breedte van plm. 25 cM., die één maal om den stam (bij struiken om enkele dikke takken) gewonden en aan de boven zijde met een touwtje bevestigd moeten wor den. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en de in verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van den Dienst, als: mede door de hceren Rijkstuinbouwconsü- lenten. Weet ge dat men in Sovjet Rusland over meer dan 51000 graan combines (graanmaai- en tegelijk -dorschmachines) beschikt, ter wijl in Canada slechts 9000 van machines in gebruik zijn. dat de indexcijfers van de landbouw over Juni 1936 een kleine teruggang vertoonen vergeleken met Mei, voor wat de akker bouwproducten betreft en een kleine stijging voor wat de veeteeltproducten aangaat. dat in Duitschland de teelt van olievruchten, vlas en eigen voedermiddelen ook dit jaar is toegenomen en de kans op onaf hankelijkheid voor wat betreft de vet en eiwitvoorzicning van ons land steeds grooter wordt dat de stand van de groenten in Duitsch land wel veel slechter is dan in Mei, doch toch nog veel gunstiger dan in Juni van verleden jaar. dat Engeland de invoer van bepaalde tuin bouwproducten uit België, waar de co loradokever voorkomt, heeft beperkt in verband met gevaar voor deze schade lijke kever. Alg. Onderl. Maatsch. t. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharljnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bureau) Voerartikelen De graanmarkten kenmerkten zich ook in de afgeloopen week door een zeer vaste stem ming, die evenwel de laatste dagen iets ge kalmeerd is. De voortdurende slechte oogst- berichten, uit Noord-Amerika van droogte, uit Zuid-Amerika van te veel regen, deden de maisprijzen sterk oploopen. Naburige landen, als Engeland en België, n koopers tot sterk stijgende prijzen en namen zelfs voor Holland gedestilleerde partijen uit de markt. Ook hier te lande was de vraag vrij groot, waaraan de vertraging in den roggeoogst niet vreemd zal zijn. Vooral spoedig .leverbare mais w as sterk ge zocht en kon een flinke premie bedingen. Ook gerst is aanmerkelijk hooger in prijs, met w einig aanbod in disponibele of spoedig gewachte partijen. De overige voedergranen eveneens vaster gestemd. Ook de koekenmarkt bleef vast gestemd, of schoon de vraag naar kracht\oederkoeken zeer klein blijft. Inl. soyaschroot, koeken, alsmede cocoskoekcn werden met 10 ets. ver lioogd; overige koeksoorten onveranderd in prijs. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Het seizoen loopt ten einde en de partijtjes, die thans nog worden afgenomen, zijn van geen betee- kenis meer voor de markt. Th om asm eel. In de afgeloopen week bleef de markt van tliomasmeel vast in'Bel gië en Frankrijk. De fabrieken zijn zeer terughoudend laet offertes. Ook de binuenlandsche prijzen zijn iets op- geloopen. Zaken worden er echter door de consumptie weinig gedaan. De meeste gc bruikers hebben hun eerste behoefte inge dekt en wachten, voorloopig kalm af. Superfosfaat. De nieuwe prijzen zijn bekend. Ze zijn nominaal gelijk aan <le prij zen van ons vorig marktbericht; alleen bij afname vóór 1 Februari a.s. geldt een prijs vermindering van 5 ct. per 100 K.g. INLICHTINGEN; N.V. VEREENIGDE KALIMAATSCHAPPIJ BOM LANDBOUWKUNDIG BUREAU AMSTERDAM. C HEERMIGRACHT 3«, POSTBUS M7 Jfc Af j VOOR OE 4 NOORDELIJKE PfWVRJClêWr I •OOR O* <W¥öfc.r**® PROVING t€M-i 7- LANDBOUWKUNDIG BUREAU I LANDBOUWKUNDIG BURE A U ■BMMI „ZWOLLE"MMM I R E D A MÉME""- ZWOLLE PRINS HENDRIKSTR.Z I 6 RE O A R ON ING INN EST R. 44 H. HARING - B o® K p DE LANDBOUWMINISTER BIJ DE LANDBOUWMinister. Deckers bekijkt met kennersblik het gewas, bij zijn bezoek aan verschillende -plaatsen in Brabant en Limburg. Pni^DKI kunstmest rVlMJIl 40 c per fles bij de bloem- en zaadwinkels 't Is maar zoo men het opvat. Daar krijg ik net een bericht van de Velu- we, dat de kippenhouderij zich zoo geweldig uitbreidt, ook ondanks de teeltbeperking. Maar nog geen kwartier later krijg ik het Drentsche landbouwblad in handen en daar lees ik onder de mededeelingen van de Drentsche pluimveeteeltcommissie de vraag: BELANGSTELLING VOOR HET KIPPENHOUDEN? In dat artikeltje lees ik dat vooral de kleinere kippenhouders, die gewend waren in verband met de lagere kuikenprijzen, maar ook om andere redenen, in Juli en Augustus kuikens te koopen, in vele gevallen met hun bedrijfje zijn opgehouden. Maar daarnaast, zijn er ook vele andere waar men ondanks minder goede bedrijfs- uitkomsten van de laatste jaren met het be drijf is doorgegaan. De omgeving van Hoo- geveen b.v. centrum van Drenthe's pluim veehouderij ziet ook thans nog wit van de kippen, en ondanks teruggeloopen eier- p rij zen heeft ook het jaar 1935 de boerpluim eehouders niet van hun standpunt kunnen afbrengen, dat kippenhouden nog steeds 'n welkome bijverdienste op de boerderij uit maakt. Wc kunnen ons afvragen, hoe het mogelijk is, dat. men over de rentabiliteit van dit bedrijf zoozeer verschillende mee ningen te hooren krijgt. We dienen hierbij niet uit het oog te verliezen, dat de bedrijfs- uitkomsten afhangen van een groot aantal factoren, welke ieder voor zich invloed oefe nen op het eindresultaat* TV at ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis Maar hoofdzaak is wel het feit, dat als men eenmaal de lust verliest het bedrijf heel snel terugloopt. Alleen kan men nog dan met voordeel kippen houden, als daaraan alle zorg besteed wordt. Als dit niet gedaan wordt kan men beter vandaag dan morgen de zaak opruimen. Moest men ook maar kunnen met de brandnetels. Ieder wil deze ook liever van daag dan morgen doen verdwijnen. Maar velen blijven er mee zitten. Nu las ik dezer dezer dagen ergens een middel om deze BRANDNETELS TE VERDRIJVEN. Een middel uit de praktijk geboren. Dat zijn in den regel goede middelen, mits ook goed toegepast. Om de brandnetels kwijt te raken kan men als middel aanwenden fijngemalen kaïniet of ook wel kalkstikstof, maar de practicus, die wij bedoelen had een heel ander, een zeer eenvoudig middel, om in hel weiland de brandnetelbosschen uit te roeien. Hij sloeg vroeg in het voorjaar midden in zulk een bos of plek een sterke paal diep in den grond, met de bedoeling dat het wei- devee deze paal (of palen) als wrijfpaal zou gebruiken, "t Gelukte, wat hij hiermede beoogde. Het vee kwam telkens bij den paal en vertrapte hierbij telkens de jonge bratid- netelspruiten. In één weideseizoen waren de lastposten verdwenen. Dat is dus wel een radicaal middel. Of het veel toegepast zal worden? 't Is te pro- beeren. Maar ik meen dat de ervaring leert, dat zulke individueele (persoonlijke) midde len vaak aan anderen niet of niet zoo goed gelukt. 't Hangt er altijd veel van af wie het doet en hoe het gedaan wordt. Zoo bracht ik dezer dagen in de buurt van Rotterdam EEN BEZOEKJE AAN DE. VOLKSTUINTJES van de Christelijke vereeniging van volks tuinhouders. Ze hadden mij dit een heele poos geleden al eens gevraagd on eindelijk kreeg ik eens een mkidaagje de gelegenheid en wat ook wat zegt, ik dacht aan mijn belofte. Na wat zoeken en wat vragen vond ik de nederzet ting in de eenzame eenzaamheid, ver van de buitenkant van de groote stad, waar geen tramgebel noch autobusgetoéter de rust verstoort (maar waar dus ook geen gelegen heid is om vlug en vlot er te komen of weg te gaan), 'k Vond de werkers op eigen ge huurde grond bezig, of zag ze komen en aan het werk tijgen, 't Was pas omgespit wei land, dat de vereeniging had gehuurd voor ■i jaren met 3 optiejaren. Dus had men voor 7 jaar er beslag op gelegd. Vlak er naast lag nog een perceel weiland, dat ook gehuurd was met ingang van de volgende herfst. Want er is liefhebberij voor deze tuintjes. 't Zijn meest allen werkloozen, die hier voor 31/2 cent per M2 een perceeltje van 200 a 300 M2 huren en de huur wekelijks beta len. Goedgezien is het dat het bestuur voor uit ziet te komen met de pacht. Dat is een zaak van wijs beleid. Bijzonder viel mij op de prettige geest, die er onder de lui, die ik sprak, heerseht. Ook de ijver, die aan de dag wordt gelegd om van de tuin te halen, wat er van te halen is. Ze hebben dan ook wel succes. Eerst be gonnen met 7 leden zijn er nu al 57 en ver wachten ze nog grooter toeloop. Er zijn nu 31 tuintjes straks komen er, zooals we zei den, me®r. Met ware amateurs-energie wordt gewerkt. Sommige huisjes zien er al heel keurig uit. Echt om eens UIT HET DRUKKE STADS GEWOEL TOT RUST te komen. Te genieten van het buiten zijn. Van het werken in de natuur. Dat geeft ont spanning en dat geeft een geheel ander contact met elkaar, als gewoon. In een van de tuinhuisjes was een pracht regenputje door de deskundige hand van den huurder aangebracht. Keurig was dat. Er wat genoeg water in. Zoodat het voor hen niet noodig was dat het begon te regenen. Evenmin als voor mij, die kort nadat ik de er flink voor staande tuintjes en het prettige gezelschap verliet, door een regenbui werd overvallen, die mij in die eenzaamheid waar nergens gelegenheid was tot schuilen slecht te pas kwam- vooral omdat ik zonder jas en hoed ca. 15 minuten moest loopen voor ik de be woonde wereld weer bereikte. Maar ik had mooi, ideëel werk gezien. Dat was me wel een nat pak waard. Want blijmoedigheid komt men zoo weinig tegap. Vooral onder werkloozen. Hier had het hebben van een werköbjëct, nog wel in dc natuur, en pret tige omgang met elkaar blijmoedigheid ge kweekt. Met nog beter resultaat dan de eene volkstuinier, die poters van Zeeuwscht blauwe had besteld uit eeland zelf nog wel, en, naar men zei, enkel blauwputjes had geoogst. Maar deze zijn ook fijn. Alle gewas sen zien er vrij goed uit. M'n hoed, die ik niet draag, er voor af! Succes verder! Dat wensch ik de lui ook die MET VACANTIE GAAN EN DE BLOEMEN GRAAG GOED TERUG WILLEN VINDEN. - Dat is voor velen een heele puzzle. Voor mijzelf ook wel. 't Best is ze op de plaats te laten staan waar ze staan en een goede buur of een verdere vriend de huissleutel te geven met het verzoek, ze eens of tweemaal per week van water te voorzien. Maar dit gaat niet altijd. En de vrouw des huizes laat niet graag zonder geleide anderen in het huis. Een opvatting die vaak gebillijkt moet worden. Duurt de tijd van uitgaan niet zoo heel lang b.v. een week of een dag of tien, dan kan men ze wel op een koele plaats zetten of laat ik zeggen, op de meest koele plaats in uw huis. Geef ze eerst volop water en laat ze zoo staan. Sommigen laten uit een hooger dan de planten staande teil met wa ter wollen draden naar dc planten loopen die langzaam het water opzuigen en afge ven. Uit de praktijk ken ik dat niet. Men moet wel zorgen, dat het water hooger is dan de bloempotten. Anders werkt het niet. En hoe verder het water boven de potten staat hoe meer water afgegeven wordt. Heeft men een tuintje, dan graaft men de potten in de grond, tusschen de planten in .Niet in de felle zon. Zooals ik zei, succes er mee! Dat wensch ik hun ook die reeds met vacantie gingen of pas later gaan of heele- maal niet gaan, en die nu al denken over HET STEKKEN VAN. GERANIUMS. Dat wordt ook zoo langzamerhand tijd. Och, men kan het veel eerder en ook nog veel later doen. Maar het is zaak het goed te doen. Als men het wat eerder doet, in Juni of Juli b.v.. dan krijgt men mooie planten voor winterbloei. Doet men het later dan worden het planten, die meer geschikt zijn om a.s. voorjaar op de- perken te zetten. Men neemt de too van een stengel. Liefst een top die gebloeid heeft'óf waar een flinke bloemknop nog inzit. Deze snijdt men eerst af. Men laat aan dit stengeleind twee of drie bladeren. De daaronder staande twee of drie bladeren snijden we af, doch zóó, dat er nog een stukje bladsteel aan de stengel blijft. De opperhuid van de stengel moet nl. niet beschadigd worden. Onder het laatst afgesneden blad snijd.! men met een heel scherp mes de stengel door. Laat dit stengel deel een poosje liggen uitdrogen. Een uurtje b.v. dan is de snijwond wel wat opgedroogd. Dit stekje plaatst men nu in de grond. Ge wone losse tuingrond is heel goed. Men maakt een gaatje met. dc vinger, met een pot'ood of een houtje, alweer om de opper huid niette beschadigen, en plaatst het stek je in dit gat, dat men daarna stevig dicht drukt. Niet in de zon zetten, wel in het licht Men kan in een gewone bloempot wel vier of vijf stQkken zetten. Komen er bloem knoppen, dan worden deze de eerste maan den uitgeknepen. Voor de zooveelste maal: succes er mee! 'n Succes schijnt het ook te zijn geworden met de KUNSTMELK UIT SOJABOONEN. Maar dat is voor de boeren-veehouders een twijfelachtig succes. Een poosje geleden reeds werd medege deeld, dat de langdurige proeven genomen in de centrale burgerlijke ziekeninrichting te Batavia hebben aangetoond, dat soja- mclk, bereid uit kedeleeboonen een volledig succes is geworden. Dit product wordt thans regelmatig gebruikt nis bijvoeding in de plaats van koemelk. Deze melk ko6t daar 2 Vz cent Per liter, wat vrij wat goedkooper is) dan koemelk. Bovendien houdt de Java art niet van koemelk. Men meent, dat deze soja4 melk een goede toekomst heeft. Dit staat nog te bezien. Er zijn wel eens meer van zulke uitvindingen gedaan, die later niets bleken te zijn. Dat gaat oolc zoo met zaailingen van be4 paalde vruchten. Dat lijkt soms ook heel} veel en is vaak, is meestal niets. Zoo bij het ZAAIEN VAN APPELS. Daar werd me naar gevraagd een week oil wat geleden: Nog wel in een heel leuk 1 dicht, 't Zelfde waarin gezegd werd, dat i te fijn van leest was om boer te zijn en mijnj sigaar voor een sigaret aangezien werd. Hoewel de dichter vroeg hem niet te verj geten met zijn vraag te bantwoorden,was dit bijna gebeurd. Niet vergeten, doch de briefj was zoek. En nu vind ik hem tusschen allen lei paperassen. Gevraagd werd over het zelf zaaien en dus kweeken van appels. Men meende vroeger en ook nu wel, das het niet aan te bevelen was om appelpitten te zaaien. Men noemde de boomen uit zaaJ ontstaan „wilde", en beschouwde ze als mini derwaardig. Dat is meestal ook zoo. In elö geval zullen ze zoo goed als altijd afwijken van dc moederboom. Maar een enkele maal lukt het wel eens een goed nieuw soort opl deze wijze te verkrijgen. Doch dat is geen leekenwerk. Geen werk voor hen die er nieta van afweten. Wil men goede appels dan moeten loten van de soort, die men wil hebben geenfl worden op de stammetjes die men verkreeg! door (liefst in het voorjaar) pitten te zaaien Maar dat enten is ook weer niet het werkl dat iedereen maar dadelijk kan doen. En in een praatje hier kan ik het iemand niefl leeren. 't Is jammer, dat mijn goede vriend en dichter niet meer aan mijn praatje heeftl 't Spijt me erg, want ik help graag iederJ 't Spijt me zoo, c(at ik maar gauw zeg Tot over twee wekendat zit nog, want dan ben ik er niet en over vier weken ook niet. Of ik die beide ket-ren een praatje zal praten weet ik niet, 'k vermoed haast van niet. Dus dan wordt hetTot over nu ja, je zult wel eens zien. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8