DE SPAANSCHE BURGEROORLOG .IN DE PIJP/ Het juiste woord op de juiste plaats GENIET VAN UW VACANTIE MET ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 29 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 De rebellen hebben tegenslag. Strijd concentreert zich rond Saragossa. Naar „United Press" bericht hebben de regeeringstroepen, die Madrid tegen de nationalisten verdedigden, in het noorden, aan den weg naar Guadala- raja, betere stellingen kunnen bezet ten. Klaarblijkelijk hebben de nationale troepen zich uit de omgeving van Guadalajara teruggetrokken. De waar nemingsposten konden althans geen spoor van troepenbewegingen of stel lingen ontdekken. In het Noord-Oosten van Spanje con centreert zich alles rond Saragossa, dat, zcoals bekend, vast in handen van de nationalisten is. De tien daar liggende regimenten gelden als de beste van heel Spanje. Zij hebben daar niet alleen uit strate gisch oogpunt zeer gunstige stellin gen betrokken, doch zijn ook, wat voor de verdere ontwikkeling van den strijd van groote beteekenis, uitmuntend be wapend. Het garnizoen van Saragossa is het eenige in Spanje, dat met tanks is uit gerust. Het dichtst bij Madrid gelegen steunpunt Van de nationalisten is San Raphael aan tien weg MadridJSegovia. In Burgos, het hoofdkwartier van gene raal M o 1 a werd toegegeven, dat Dinsdag de gevechten in de verschillende deelen van Spanje geen bizon der gunstig verloop voor do nationale troepen hadden gehad. Voorai te San Sebastian, Oviedo, Saragossa, Toledo en Sevilla was een kleine achteruitgang te bespeuren. Men wees evenwel tegelijkertijd met. nadruk erop, dat de strijd zich nog slechts in een beginstadium bevindt, waarin tijdelijke inzinkingen weinig te beteekenen henben. De beslissing zal in ieder geval bij Madrid vallen, wat er in het overige Spanje ook moge gebeuren. Het moeilijkst schijnt de positie van de nationale strijdkrachten in Oviedo, waar vijftien-duizend aanhangers van de natio nale beweging door roode arbeidersmilitie en troepen-afdeelingen van de Madrileen- sche regeering zijn ingesloten. De nationale troepen liggen daar in een dal, terwijl de rooden huii stellingen in het gebergte heb ben betrokken en vandaar de stad voort durend onder vuur nemen. Het plan, om een luchtbombardement op 'Oviedo te ondernemen, werd tengevolge van do zware regenwolken, die boven de stad hangen, verhinderd. De strijd om San Sebastian Het door de Madrileer.sche regeering ver spreide bericht omtrent de capitulatie van 'de in de Loyola-kazerne bij San Sebastian verschanste nationalisten werd bevestigd door mededeelingen, die werden overge bracht door koeriers, daar in de omgeving van San Sebastian alle telefoon- en tele graafverbindingen zijn verbroken. Volgens deze mededeelingen ging aan de Overgave van de kazerne een dramatische gebeurtenis vooraf. De commandant van de bezetting, kapitein Ferrer, werd plotseling waanzinnig en moest daarom door zijn eigen mannen worden doodgeschoten. Ferrer was de officier, die eenige jaren geleden als com mandant van een executie-peloton den nnk- schen rebellen-leider Galan, persoonlijk door een schot in het hoofd doodde. Met de capitulatie van bovengenoemde kazerne zijn evenwel de gevechten om San Sebastian tusschen de regeeringsstnjdkrach- ten en de t,wee colonnes, die generaal Mola te hulp had gezonden, geenszins geëindigd. De strijd duurde gister nog den geheeleu dag voort en eerst over eenige dagen zal, naar men hier aanneemt, de beslissing vallen. In het kader van deze operaties hebben Navarreesche nationalisten onder comman do van officieren van den generalen staf aanval ondernomen tegen de havenstad Pasajes nabij San Sebastian, welke stad men blijkbaar zoo spoedig mogelijk hoopt te bezetten, teneinde een toegang naar zee te banen, waarlangs de nationale troe pen nieuwen aanvoer van wapenen en mu nitie kunnen krijgen, indien zij er voorloo- pig niet in zouden slagen den vijand bij San Sebastian en Irum te verslaan. Omtrent den uitslag van de gevechten bij Pasajes is nog niets bekend. Munitiedepot opgeblazen Regeeringstroepen zouden erin zijn ge slaagd aan het Guadarrama-front een mu nitiedepót der rebellen in de lucht te doen vliegen, ondanks het voortdurende vuren tier rebellen. Twee soldaten der regeerings troepen zouden hierbij zijn gedood en elf gewond. Communisten terecht gesteld Gisterochtend werden te Gibraltar schoten gehoord uit de richting van La Linia. Een kapitein van de opstandelingen vertelde, dat een zestigtal communisten door Marok- kaansche troepen werden gefusilleerd. Zij waren na een hevig gevecht, dat bij San Roque plaats vond, gevlucht en door de opstandelingen gevangen genomen. Aanslag op vluchtelingen? Bij het passeeren van de sneltrein van Port Bon naar Parijs, die een groot aantal Spaansche vluchtelingen vervoerde, heeft nabij Toulouse een aanslag plaats gehad. Op het moment, dat de trein met een snelheid an 110 kilometer ter hoogte van het dorpje Lalande passeerde, werd een groot lawaai gehoord en werden vonken opgemerkt. De trein vervolgde echter zijn tocht zonder on gelukken. Op den spoordijk werden stukken ijzer gevonden. De justitie hèeft een onder zoek gelast naar de daders en de beweeg redenen van deze misdaad. Engeland heeft geschut noodig Nieuwe arbeid voor duizenden Naar de „Daily Telegraph" meedeelt, wordt de munitiefabmriek Camel Laird te Nottingham omgebouwd voor de vervaar diging van geschut. De eerste hou-derd werklieden van de fa briek zijn naar Woolwich gegaan om in de rkplaatsen van d. regeerings-arsenalen het vak te leeren. Men hoopt de fabriek over zes weken in werking te kunnen stellen en verwacht dat enkele duizenden menschen hier te werk zullen kunnen worden gesteld. Gedurende den oorlog werd hier zwaar geschut vervaardigd en vele duizenden arbeidden er dag en nacht. Duitschlands bewapening Minister-president Baldwin heeft in tegen woordigheid van de ministers van oorlog luchtvaart, marine en van den minister •oor de coördinatie der defensie, aan een Lagerhuisdeputatie strikt vertrouwelijke inlichtingen verstrekt over de Duitsche herbewapening. De Parijsche levensmiddelenhandel Zal 's Maandags stil liggen In verband met de invoering van de veertig-urige werkweek zullen in het ver volg de levensmiddelenwinkels te Parijs 's Maandags gesloten blijven. Tot nu toe bleven deze wnnkels de ge heele week open. Alleen 's Zondagsmiddags waren zij gesloten. Nu echter de werkweek van 40 uur is ingevoerd is dit niet meer mogelijk. De slagers, kruideniers, vischwinkels en groentenwinkels hebben eveneens besloten op Maandag te 6luiten. Andere zaken slui ten op een der overige dagen van de week De huisvrouwen zijn evenwel nog niet gewend aan deze nieuwe regeling en meer malen vergeten zij voor Maandag een vol doenden voorraad levensmiddelen in huis te nemen. Vliegtuigen vastgehouden Fransche autoriteiten hebben op het vlieg veld van Bordeaux een viertal Britsche vliegtuigen vastgehouden, welker officieele bestemming Lissabon was. doch waarvan de autoriteiten vermoedden, dat zii voor Spaansche nationalisten waren bestpmd. De Britsche consul heeft naar een en an- 'dcr een onderzoek ingesteld. De Antwerpsche zeeliedenstaking Aan de Antwerpsche zeeliedenstaking, welke thans reeds ge ruim en tijd duurt, zal waarschijnlijk nu zeer spoedig een eir^j komen. Door beni'.teling namelijk van het ministerie van transportwezen is een ec- coord tol stand gekomen tusschen de ver tegenwoordigers van den Lom1 van feeders en die van de vakvereenigingen van zee lieden. De afgevaardigden van de zeelieden zul len de voorstellen, die een loonsverhooging beoogen, aan hun opdrachtgevers voorleg gen. Arabische overval bij Nabloes Een Britsch soldaat gedood Nabij Nabloes (Palest) is een Britsche patrouille door Arabieren overvallen. Zij waren 200 man sterk: de Engelschen telden slechts 20 man. De Britten waren tegen de overmacht niet opgewassen, doch kregen, zij het na anderhalf uur, versterking ten getale van 200 man. Nu gelukte het hun de thans vluchtende Arabieren te omsingelen. De Britten poogden de tegenstanders met behulp van vliegtuigen tot overgave te dwingen. Tien Arabieren werden in de tot nu toe geleverde gevechten gedood, ver scheidene gewond. Eén Britsche soldaat werd bij den overval gedood. Russisch vliegtuig verongelukt Parachutist durfde niet te springen Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een leerling-parachutespringer, die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen veron gelukken. Hij stond nl. op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met het ge volg, dat de bestuurder de macht over het toestel verloor, zoodat het neerstortte. De vier inzittenden kwamen allen om het leven. Kort Nieuws In het Lagerhuis heeft de secretaris van de schatkist medegedeeld, dat Neville Cham berlain toestemming zou hebben verleend voor den bouw van een schip van hetzelfde type als de Queen Mary". De opdracht zal aan dezelfde werf worden gegeven, ni. aan die van John Brown aan de Clyde. Het schip zal waarschijnlijk nog grooter zijn dan de eenste Queen Mary' Bij het Italiaansche Alpendorp Luseima is een kind van één jaar, dat op een weide zat te spelen, door een reusachtig grooten *arend. die plotseling uit de lucht kwam neergeschoten, gegrepen en meegevoerd voor de oogen zijner ontstelde ouders, die niet bij machte waren, hun kind te redden. Het Britsche Lagerhuis, dat Vrijdag op reces gaat, zal waarschijnlijk op 3 Oct a.s. door den Engelschen koning worden her opend, die alsdan zijn eenste troonrede zal houden. GEMENGD NIEUWS TWEE JONGE AUTODIEVEN Gisteravond is te Enschede een auto, merk Oldsmobilé, voorzien van kenteeken E 15107, ontvreemd. In verband hiermede ver zoekt de commissaris van politie te En schede de aanhouding en voorgeleiding van twee jongens van vijftien jaar, nl. G. Swa- lue en M. C. Bloxs. De mogelijkheid bestaat dat de jongens met den wagen naar België zijn uitgeweken. Dat Hitier niet onder de oogen heeft gekregen (Van onzen Duitschen correspondent) Op het meest ongelegen oogenblik wordt de aandacht der gansche wereld plotseling weer gevestigd op de wanverhouding, welke er in het Derde Rijk tusschen kerk en staat heerscht. Het gaat hierbij om een ernstige waarschuwing, welke de onderteekening draagt van een zestal vooraanstaande gees telijken der Belijdeniskerk. Uit het feit, dat welhaast geen sterveling, zelfs niet de naas te vriendenkring der hooge kerkelijke in stantie, iets van dezen stap afwist, kan men afleiden, dat deze indiscretie allerminst in de bedoeling lag van hen, die zich verplicht achtten, in direct contact met den Führer te treden. Van bevoegde zijde liet ik mij ver zekeren, dat men deze nieuwe wrijving tus schen kerk en staat als een catastrophe beschouwt, welke met een verloren oorlog vergeleken kan worden. Typeerend voor den tegenwoordigen toe stand is het, dat Hitier dit waardevol docu ment klaarblijkelijk persoonlijk niet onder de oogen heeft gekregen. Men veronderstelt, dat het in het Ministerie voor Kerkelijke Aangelegenheden is blijven liggen. Daar Rijksminister Kej-rl zich nog altijd met zie kenverlof buiten Berlijn ophoudt, zou het dus aan diens adviseur in kerkelijke aan gelegenheden, Ds. von Detten hebben ge staan, den Führer van het memorandum op de hoogte te brengen. In den eenheidsstaat der volksgemeenschap is zulks niet schied. Aan den oorspronkelijken tekst ontleenen wij het volgende: „Getrouw aan onze goddelijke opdracht, die ons beveelt, het Woord en de geboden zonder vrees ook aan de vorsten der aarde te verkondigen, overhandigen wij dit me morandum. De leiders der nationaal-socialis tische revolutie hebben verklaard, dat zij door hun triomf over het bolsjewisme den vijand der kerk hebben verslagen. Intus- schen is sedert 1918 de strijd tegen de kerk nooit tevoren zoo verbitterd geweest als thans. Vooraanstaande personen van staat en partij vallen de kerk openlijk aan. De evangelische jeugd loopt gevaar, van Hem gescheiden te worden, Die haar eenige red der is". Wat verderop lezen we in dit zeer ernstig protest: „De kerk protesteert tegen de anti christelijke interpretatie „positief christen dom" in haar partijprogramma. Alfred Ro senberg stelt zijn mythos van het bloed als positief christendom voor. De zoogenaamde oplossing van het kerkelijk vraagstuk van den Rijksminister bestaat in het feit. dat men de kerk afhankelijk wil maken van den staat". Omtrent de opvoeding der jeugd wordt gezegd: „De Hitler-jeugd wordt aan den dienst der predikanten onttrokken. De lei ders der jeugd bespotten de kerk en vernie tigen het geloof der kinderen. In een ar beidskamp heeft men het deelnemen aan den kerkelijken dienst op Goeden Vrijdag verboden. Men benoemt anti-christelijke pro fessoren aan de universiteiten en men ver bant den christelijken geest uit de radio, de pers en het openbare leven. Wan neer men aan christenen anti-Semitisme en haat tegen de Joden opdringt, dan is zulks in tegenspraak met het gebod der naasten liefde! Christelijke ouders lijden aan hun geweten, wanneer ze zien, dat zulke anti christelijke opvattingen hun kinderen wor den ingestampt". In het verder verlop van dit hoogst waar devol memorandum protesieert men tegen het afleggen van den eed van trouw door jonge kinderen, daar hierdoor de beteekenis van den eed wordt verzwakt. Omtrent het verloop der laatste volksstemming zegt men terecht, dat hierbij het belang van het volk boven de waarheid is gesteld. En aan het slot lezen wij dan: „Een groote zaak wordt, wanneer zij tegen God ingaat, een volk tot verderf. Het Duitsche volk zal op zekeren dag vaststellen, dat zij, die het van Christus hebben beroofd, hiermede zijn kostbaarste bezitting hebben ontnomen. Wij brengen den Führer onze bezorgdheid tot uiting ovei het feit, dat men hem op een wijze vereert, welke alleen God toekomt. Men verklaart te genwoordig, dat zijn gedachten de basis zijn niet slechts van de politiek, maar ook van de moraal en het recht, bij ons volk. Men bekleedt hem met de waardigheid van een hoogepriester, ja zelfs van een bemiddelaar tusschen God en het volk". Het document besluit met de waarschu wing: „De Kerk staat in de hand des Hee- i" en hierop volgt de onderteekening van volgende predikanten: Müller, Alberts, Böhm, Fork, Frikke, Asmussen. Lücking, Middendorf, Niemöller. von Thadden. Nu de tekst van dit memorandum thans door indiscretie bekend is geworden, ziet men met belangstelling het effect tegemoet, dat deze gang van zaken bij den „Reichs- kirchenaussschuss", speciaal bij General- superintendent Dr. Zoellner zal hebben. Voorloopig weten wij slechts, dat <1 ze hoo ge officieel erkende kerkelijke autoriteit nog steeds besprekingen houdt met een deel der Duitsche Christenen, die tegenwoordig over heel Duitschland in sterk uiteenloopende groepen en groepjes zijn verdeeld. Een deel der Berliinsche „Duitsche Christenen" heeft onder zijn tegenwoordigen leider Riehm Kor telings ook een soort belijdenis van „posi tief christendom" afgelegd en D Zoellner schijnt er ernstig over te denken, met deze groep samen te werken. Van de radicale groep in Thuringen wil hij daarentegen niet9 weten. M«p. atl moeten afwachten, hoe de *Vi1- hel&strasse op deze publicatie van en her derlijk schrijven aan den Führer reageert. Onmiddellijk vóór de Olympiade zal men waarschijnlijk geen publieke opschudding wenschen en dus wellicht bij hooge uitzon dering „de kerk in 't midden laten!" Door woonwagenbewoners aangevallen Han ernstig gewond Tusschen Roosteren en het onder dia ge meente ressorteerende gehucht Illikhoven is. naar de „Nieuwe Koerier" meldt een vijf tigjarigen man uit Ech\ Jeurissen gehoe- ten. bij een vechtpartij een aantal messte ken en slagen met een hard voorwerp toe gebracht. De man bevond zich oms'treeks elf uur na bij den Maasdijk, toen hij enkele kinderori luid schreeuwend zag wegvluchten, i'oen hij zich in de richting van het geschreeuw begaf, werd hij vastgegrepen door eenige bewoners van het in de nabijheid gelogen woonwagenkamp, die hem na een hevige worsteling ernstige wonden toebrachten Men dreigde hem te zullen verdrinken als hij schreeuwde. Toen de man zoodanig was toeget ikol 1 dat hij niet meer kon opstaan, namen zijn belagers de vlucht. J. heeft nog een café kunnen bereiken, waar hij werd ver bonden. Ongeveer veertien dagen geleden moet In dezelfde streek ook een man door vvoon- •agenbewoners zijn aangevallen en mishan dled. De drijfveeren tot deze aanvallen kent men niet; hiernaar wordt thans een onder zoek ingesteld. Enkele arrestaties zijn al verricht. Fietsendiefstallen berecht Vier dieven en eenige helers staan terecht De vacantiekamer van de Amsterdamsche rechtbank behandelde gister een groot aan tal fietsendiefstallen gepleegd door vier jonge lieden. Er zijn 34 van deze diefstallen door den rechercheur L. G. Achterberg uit gezocht, die alle door deze jongelieden zijn gepleegd en waarvan slechts een deel is ten laste gelegd. De officier van justitie eischte wegens diefstal tegen den 20-jarigen J. C. B. ander half jaar gevangenisstraf, tegen L. W. en J. Q. elk een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen den nog slechts 17 jarigen P. J. N. een jaar tuchtschool, waar in zes maanden voorwaardelijk. Vervolgens diende de strafzaak tegen den 37-jarigen K. C. K., die wegens heling van een deel van die fietsen terecht staat en die al 9 maal is veroordeeld. Deze verdachte ontkende ten stelligste te hebben geweten dat de fietsen van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie achtte de feiten echter bewezen en eischte. twee jaar gevan genisstraf. Een van de andere van heling verdachten J. H. E., is ter zitting vrijgesproken en on middellijk in vrijheid gesteld. De 24-jarige schilder A. J. D. hoorde 6 maanden gevange nisstraf tegen zich eischen en de zwager van den eerste van heling verdachte, de kolenhandelaar F. W. G. 1 jaar en 4 maan den, beiden eveneens wegens heling. DOOVE VROUW AANGEREDEN Op de 's-Heer Hendrikskinderendijk te Goes heeft een vrij ernstige botsing -Maats gehad. Mej. C. B„ oud 73 jaar, wonende aan den Westwal, werd, terwijl zij met een kennis op het fietspad liep te wandelen, door den passeerenden wielrijder K. uit Middelburg aangereden. Door deze botsing sloeg K. over den kop en liep een vrij ernstige spierverwonding op, welke door Dr Snoek ter plaatse werd behandeld. Mej. B., die verwondingen aan neus en armen opliep, is naar het Gasthuis vervoerd VERBODEN AARDAPPELSOORTEN In West-Friesland is de conTrole be gonnen inzake het verbouwen van aard appelsoorten. Zooals bekend is, zijn Bravo, De Wet en Kampioen bij de wet verboden. Bij Enkhuizen en Medemblik zijn al eenige overtreders gesnapt. De verboden soorten moeten vóór een nader te bepalen datum worden gerooid en ter beschikking •an de rijkspolitie worden gesteld Wanneer blijkt, dat de overtreder de aardappelen zelf kan gebruiken, zal dat worden toegestaan, mits geen plantgoed wordt achter gehouden en er geen handel in wordt gedreven. DE STEINSCHE DIJK De Steinsche dijk te Haastrecht ver- keert in niet al te beste toestand. Telkens zakken vracht- en bestelauto's door 't weg dek. Gister niet minder dan drie tegelijk. Eén ervan was geladen met 2 ton aardappe len, waarvan de helft in de sloot langs den weg verloren ging. LIJK GEBORGEN Het lijk van den Woensdag j.l. te IJ m u i- e n verdronken 19-jarigen onderwijzer J. H. B. is gisteravond ten Zuiden van Zuiderpier door de bemanning van de sleep boot „Noordwijk" in zee drijvende gevonden geborgen. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING Door de Zwol8che politie is proces verbaal opgemaakt tegen B. v. E., wegens ernstige dierenmishandeling. Van E. wilde een paard, dat niet trekken wilde, hiertoe dwingen en paste de volgen- maatregelen toe. Eerst ranselde hij het dier met een dikke stok af, gaf het toen een hoeveelheid gen met een schop en stak een bos stroo aan onder het lichaam van het dier. Daar dit alles niet hielp, deed Van E. het arme beest een strop om den hals en liet het toen door een ander paard voorttrekken tot het bijna was gestikt. Omstanders, die deze marteling niet kon den aanzien, belden de politie op, die een onderzoek instelde en verbaal opmaakte. GEVAREN VOOR DE BOSSCHEN De schoone Veluwsche bosschen te N u n- speet worden bedreigd door milliarden rupsen, afkomstig van de nonvlinders. Fraaie bosschen moeten als verloren be schouwd worden. Strenge vorst in den komenden winter zou nog van nut kunnen zijn. HET HORLOGE VAN KRISHNAMURTI Na 3 jaar teruggevonden Drie jaar geleden verloor Krishnamurti. toen hij in ons land verbleef, zijn horloge, een kostbaar fraai gouden uurwerk, waar op hij gesteld was. Alle hoop om het hor loge terug te vinden, was reeds opgegeven, toen dezer dagen een inwoner uit Meppe! hem in het kamp te Ommen opzocht en hem zijn uurwerk terugbracht. Wat was gebeurd? De Meppelaar had kort geledi een tweedehands auto gekocht die vroeger aan Krishnamurti had toebehoord. Tijdens een zeer grondige inspectie kwam het hor loge voor den dagl De vinder kreeg een mime belooning. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAA! EN VARINAS DOUWE EGBERTS Een moderne folterbank Voor menschen met geringe lichaamslengte Een bekende boksleeraar heeft te New- York een instituut geopend, waar hij per sonen, die wegens hun geringe lichaams lengte voor verschillende betrekkingen als politieagent en brandweerman niet in aan merking komen, een paar centimer „uit rekt". Hij heeft vijf toestellen, die hij zelf heeft uitgevonden. Een van deze machines gelijkt sprekend op de middeleeuwsche folterbank. De lengte-specialist maakt zijn cliënten hierop grooter, door aan hun gewrichten zware gewichten te hangen. Een ander instrument gelijkt veel op een galg. Door middel van een soort hoofdhar- nas wordt de patiënt hieraan opgehangen Ora een langere hals te krijgen, wordt enm op een toestel bevestigd, waarop het hoofd naar heneden getrokken wordt, ter wijl de cliënt moet trachten rechtop te blij ven zitten. Na de behandeling Is men on geveer zes milimeter langer geworden, doch deze „verlenging" kan nog worden opge- oerd, het grootste resultaat dat tot nog toe erkregen werd, is 2,2 c.m., na een behan deling van drie maanden. Men betaalt voor deze kuur van enkele centimeters slechts 50 dollar. TEGEN DE GOOISCHE TRAM GEBOTST De heer A. K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Na arden kwam, is op het kruispunt Rijksweg—Thierensweg tegen de Gooische tram gereden, welke hij niet tijdig zag aankomen. De auto werd nagenoeg vernield. De heer werd in bewusteloozen toestand opgeno- en. Hij had een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde bekomen en is in de Gerardus Maj el la-stichting te Bussum op- genome: DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Gistermiddag is de 20-jarige zoon van de weduwe Op 't Veld te Mariahoop, een ge hucht nabij de gemeente Echt, terwijl hij in het open veld bezig was met het opstel len van een dorschmachine, door den blik sem getroffen en gedood. VOSSEN OP DE VELUWE Een jachtopziener wist te Oldebroek vossen op te sporen. Slechts één kon hij er neerschieten; de anderen zijn ontvlucht Deze vossen berokkenen groote schade den wildstand. VACANT1E-ADRESSEN Nu de vacantietijd in vollen gang is ent velen onzer lezers de krant aan hun va- cantie-adres willen ontvangen, verzoe ken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va- cantie* Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld* Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten* welke 1H cen* Per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk gelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE. NOORSCHE OPDRACHT AAN DE AMSTERDAMSCHE DROOGDOK-MIJ Bij de Amsterdamsche Droogdok-Mij is het ongeveer 8000 bruto register ton metende Noorsche tankschip „Polar Chief" aangekomen. De A.D.M. heeft opdracht gekregen, dit schip in te richten als traanschip voor de wal- vischvaart, met welk omvangrijk werk twee maanden gemoeid zullen zijn. WERK IN DEN SCHEEPSBOUW Voor Nederlandsche rekening werd gecontracteerd door de N.V. Maat schappij de Noord te A1 b 1 a s s e r- dam, een stalen motorvrachtschip, bouwnummer 564, te bouwen volgens klasse Lloyds 100 Al Scheepvaart* Havenarbeidsinspectie. Draagvermogen 630 tonnen van 1000 Kg. Het schip zal worden uitgerust met eem 400/4S0 P.K. direct omkeerbare 4-tact 8 cy« linder Deutz Dieselmotor bij 300 omw. pei} minuut. Tevens zal worden geplaatst in de motor» kamer een 15 P.K. hulpmotor voor aandrij» ving van de hulp compressor, ballast, pom» pen en dynamo. Het schip zal worden voorzien vart een£ Mannesmanmast en twee laadboomen, ge* schikt voor 3 ton hefvermogen, waarvoor aan dek zullen worden geplaatst twee stuks motordeklieren. Electrische verlichting en centrale verwarming in de verblijven zal te» vens worden aangebracht. Gsiteren is aanbesteed vanwege den Rijk»» gebouwendienst het bouwen van een tela» foongebouw te Roermond. Laagste inschrxi» L. van der Plas en Zn., te Rosmolen Gisteren heeft de openbare aanbesteding plaats gevonden van bestek no. 16S4 S. S.» betreffende het wijzigen van de locomot e* venloods (N. C. S.) in magazijn, het in» richten van een loods voor berging van kraanwagens, het wijzigen van sporen en wissels en eenige bijkomende werken op het werkplaatsterrein te Utrecht De ra» raing was f6000, ingekomen waren 25 bil» jetten. Laags'e inschrijvers waren Gebr. Ja en W. Vermeer te Hekendorp voor f 4796. j I 1 De Staalindustrie in de V. S. Bedrijvigheid gestegen tot 71% De bedrijvigheid in de Amerikaansche staalindustrie bedroeg in het begin van deze week 71%% der capaciteit tegen 70.9% verleden week, 69% 2 weken ge leden en 44% verleden jaar om dezen tijd. U. S. Steel Corporation De U.S. Steel Corporation declareert over het tweede kwartaal van 1936 een kwartaaldividend van 1 op de preferente aandeelen tegen 0.50 over het eerste kwartaal. Op de gewone aandeelen is het laatst dividend uitge keerd in 1932, nl. 0.50. De netto winst over het tweede kwartaal 1936 bedraagt 12.862.000 tegen 3.376 000 in het eerste kwartaal van 1936. In het twee de kwartaal 1935 bedroeg het tekort 763.000 In totaal leverde het eerste halfjaar van 1936 een bedrijfswinst op van S 46.892.000 (v. j. 3 26.545.000). Het netto-overschot bedroeg voor het eer ste halfjaar 1936 na afschrijvingen, be taling van interest en vóór betaling van preferent dividend S 16.238.000 (v. j. tekort 2.937.000). Op de preferente aandeelen werd tot No vember 1932 het volle kwartaalsdividend van 1.75 betaald. In Februari 1933 werd het dividend verlaagd tot 8 0.50 per kwartaal hetgeen nu weer verhoogd is tot 1 per kwartaal. Inmiddels beloopt het achterstal lige preferente dividend thans de som van 63 millioen. De declaratie van slechts 1 dividend per preferent aandeel wordt door het bestuur ge» motiveerd door het feit. dat de maatschappij van 1931 tot 1936 een totaal verlies heeft ge» leden van 116.286.000, terwijl niettemin in die periode op het preferente aandeelenkapi taal in totaal een bedrag van 54.791.000 aan dividend werd uitgekeerd. Het surplus nam dientengevolge met 3 171.077.000 af. Van nabij en ver De Bank voor Onroerende Zaken heeft over 1935 een winst gemaakt van f 109.883.(v. j. f 105.743.—), waaruit 6% dividend wordt uitgekeerd (onv.). Ondanks bij zondere moeilijkheden zijn de Bank en de an dere tot het concern behoorende instellingen vrijwel voor verliezen gespaard gebleven. Op 8 Sept. zal een vergadering worden ge houden van houders van 5% eerste hyp. obli- gatiën der Probolingo Stoomtram M jj. omtrent een voonstel tot opschorting van uitloting en aflossing gedurende twee jaren en uitstel wan rentebetaling, hetzij geheel of gedeeltelijk vaD coupons vervallende 1 Octo ber 1936 tot en met 1 April 1939. De trustee vereenigt zich met dit voorstel op voorwaarde dat de aflossing op de 4%% obligatiën en de rentebetaling eveneens worden opgeschort. De nettowinst van de North Ameri can Cy bedraagt 5 14.880.000 (vorig jaar S 11.570.000) overeenkomend met 1.52 per aandeel (1.13). De National Dairy Products maakt over het eerste halfjaar 1936 een net towinst van 5.928.000 (v. j. 3 3.465.0O0) over eenkomend met 3 0.89 per gewoon aandeel (S 0.49). De nettowinst van de M a r e h i Field en Co. bedroeg over Pet tweede kwartaal van 1936 3 125.000 tegen een verlies van 3 401.000 in het tweede kwartaal van '35. In het tweede kwartaal van 1936 droeg de nettowinst van de Consolida ted Edison 5 8.848.000 (v. j. 8.187.000) overeenkomend met 5 0.54 per aandeel (v. j, 3 0.48).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2