Jliriuur grilletje Qfourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 15 SEPTEMBER LANDDAG HOLLANDER ,_U Vm.fRcnn - motoroils kan maar de beste zijn Gereformeerde Zondagsschool- Vereeniging „Jachin" RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling l«osse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5843 WOENSDAG 29 JULI 1936 16e Jaargang gtttetentitpriptir. Van I tot 5 regels !.I7'/i Elke regel meer 0.22 Va fhgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordf berekend 0.10 SPANJE'S TRAGEDIE Reeds elf dagen duurt thans in de ver schillende Spaansche provinciën de burger- strijd, die men donquichottisme zou wen- schen te noemen, indien er niet zulk een tragedie achter school: de onbeheerschte drift van een volk, dat aan zijn hartstochten is overgegeven en niet weder tot rust lean komen. Aan beide zijden heeft men het leven feil voor den droom van een grooter en beter Spanje, waarin orde en tucht zullen hei schen, en het ideaal van den sterken staat belichaamd zal zijn. De meeningen omtrent de richtlijnen waarnaar deze samenleving zich zal hebben te richten zijn echter ver schillend. Te eener zijde, staan de linksche elementen, zij die de huidige regeering steu nen, en wier denkbeelden omtrent demo cratie vrijwel identiek zijn met dictatuur van het proletariaat en ontkerstening van nationale leven. Vandaar dat deze groepen reeds thans, gebruik makende van de hear- schende verwarring, op ruime schaal er toe overgaan, kerken en kloosters te brandschat ten, geestelijken en nonnen te *nolesteeren en te dooden, en het geheele sociale leven onder den dwang van hun geweld te brengen, Tegenover deze linksche groepeering van diverse pluimage staat de eveneens zeer ge nuanceerde groep van hen, die een staat wenschen volgens meer traditioneele opvat tingen. Daar zijn allereerst de-monarchisten, die zich tooien met de oude Spaansche kleu ren rood en goud, en die bekend staan öuiler de naam van Carlisten, naar die strijders uit de Spaansche historie, die het eertijds voor de rechten van een verdrongen kroon pretendent opnamen. Zij wenschen wel geen dadelijke restauratie der Bourbons, doch wil len in ieder geval een regiem, dat uit een sterke, van ruime volmachten voorziene cen trale macht bestaat, hetwelk aan de pre tenties der opdringende massa's onontwik kelde arbeiders een duidelijk halt durft toe te roepen. Vergete men in dit verband niet, dat ruim 50 procent der Spanjaarden nog tot de analfabeten behoort! Naast de monarchisten strijden de leden der „Phalanx" der Spaansche fascistenbewe ging, die in den zoon van den voormal igen dictator Primo de Rivera hun leider erken nen. Hun idealen komen in hoofdzaak met die der overige fascistische partijen overeen. Tenslotte is er de machtige groep der offi cieren, die blijkbaar de kordate taal der kazernes onder zekere omstandigheden in het landsbestuur meer effectief achten, dan het langdurig, en omstandig wikken en we gen der hedendaagsche parlementariërs. Deze heeren zijn voor een straf regiem, dat aan de ongedisciplineerde toestanden, welke een groot deel der meer ontwikkelde Spaan sche openbare meening sedert lang veront rusten, krachtdadig een einde zal weten te maken. Zijn zóó de scheidingslijnen eenigszins ge markeerd, waarbij tevens aan den dag treedt, dat zoowel de linker -als de rechterzijde rijk geschakeerd zijn en onder leiding van hun méest-geavanceerde elementen staan, minder gemakkelijk is het te schatten, hoe de getal- lenverhoudingen der diverse groepen zijn. Uit den aard van den huidigen strijd, die nu reeds elf dagen woedt, valt dienaangaande niet veel te concludeeren. Dc nationalisten hebben blijkbaar dit op hun tegenstanders voor, dat bij hen discipline is, een aanzien lijk aantal wei-afgerichte troepen, en een tevoren overlegd strategisch plan, terwijl de aanhangers der volkafrontregeering overwe gend uit de kringen der linksche vakver- eenigingen zijn samengeloopen en losse ver banden vormen, die niet gemakkelijk te dirigeeren zijn. Vandaar de tallooze borich-, ten over gepleegde excessen, die door de na tionalisten met uiterste strengheid van rechtspraak worden beantwoord. Wie met de wapens in de hand gevangen worden ge nomen, gaan goeddeels onmiddellijk tegen den muur. Zuid en Noord zijn overwegend in natio nalistische handen; links houdt het cen trum, waarin Madrid en de regeeringszetel zich bevinden, in zijn macht, en heeft boven dien twee sterke steunpunten in de belang rijke havenstéden Barcelona, hetwelk thans voor 100 pet. rood is, en San Sebastian, waar beide partijen met afwisselend succes heb ben gestreden, totdat links er tenslotte de overhand behouden heeft. Dat eveneens Ma laga, de zuidelijke vlootbasis, in volksh-ont- bezit is, blijkt voor de aanhangers van Franco een leelijk ding. De Spaansche oor logsbodems, die zich aan de zijde der regee ring houden, kunnen hier ravitailleeren, en opi deze wijze de bewaking van de Straat van Gibraltar volhouden, hetgeen voor de verbinding tusschen de Marokkaansche en Spaansche rebellen een ernstige handicap vormt. De burgeroorlog is mede daarom zoo fel, wijl beide partijen blijkbaar tegen elkander opgewogen zijn, en men reeds thans voor ziet, dat de reactie voor de overwonnenen heel hard te verduren zal wezen. Geen kwar tier geven aan gevangenen wordt dan ook meer en meer het parool. Ruim een eeuw geleden, in 1S33, werd de Spaansche staat eveneens door binnenland- schen krijg verscheurd. Die heeft toen zes jaren verwoestingen aangericht en bloed doen vloeien. Wij levert heden in een sneller tempo, doch ondanks dit is ook thans het einde der botsingen nog geenszins te voor zien. De raad der gemeente Breda zal Maan- 'dag 3 Augustus, 's middags om 3 uur ver gaderen, ter installatie van den nieuw be noemden burgemeester, de heer B. W. Th. y a n Slobbe. v Om 4 uur zal de burgemeester ten stad- Suize receptie houden voor de ingezetenen WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad gestegen met 12.8 millioen Hoogere dekkingspercentages De goudvoorraad van de Nederland- sche Bank is deze week weer aan zienlijk toegenomen, n.I. met een be drag van f 12.8 millioen. Voorts heeft er een verdere inkrimping van het opereerend kapitaal plaats gehad. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank heeft thans weer een hoogte bereikt van f642 millioen. Het nieuw verworven goud is vermoedelijk uit Londen afkomstig. Gedurende zes achtereenvolgende weken heeft dc goudtoevloed thans onafgebroken voortgeduurd. In deze periode vermeerderde de goudvoorraad met fö3.7 millioen, zoodat een groot deel van het voor dien tijd gele den verlies weer is ingehaald. De goudvoorraad, die in het buitenland wordt aangehouden, is deze week vermin derd met fS.7 millioen tot f 35.4 millioen. Blijkbaar heeft de Bank er de voorkeur aan gegeven dit in haar eigen kelders op te bergen. Wat de overige posten van de nieuwe weekstaat betreft, deze zijn van weinig be lang in zooverre zij slechtss geringe veran deringen hebben ondergaan. De binnenlandsche wissel portefeuil le is gedaald met f2.2 millioen tot f35.08 millioen. Ook de beleeningen zijn iets afgenomen. Zij bedragen thans f 123.6 millioen ,(v.w. f 125.4 millioen). De geldmarkt blijft ruim, Hetgeen zich weerspiegelt in de rekening-courant-saldi. Die van het Rijk en van anderen zijn samen toegenomen met f8 millioen tot f95.2 mil lioen. De biliettcn-omloop is een kleinigheid ge stegen, rij. van f747.3 tot f748.2 millioen. De direct opeischbare verplichtin gen zijn thans voor 78.4 pet (v.w. 77.9 pet.) door goud en zilver en voor 76.1 pet (v.w. 75.4 pet.) door goud alleen gedekt De voornaamste'cijfers van de Verkorte balans luiden als volgt Binnenlandsche wissels f35.086.598 (vav. f 37.270.442)Papier op het buitenland f2.184.500 (f2.184.500), Beleen, f 123.623.536 (f125.408 742), Munt, goud f 124.603.585 (v.w. f 124.603.475)Muntmater. goud f517.492.926 (v.w. f 504.631.009), Munt, zilver f 21.406.35-1 (f21.175.619), totaal munt en muntmateriaal f663.502.865 (f650.410.103), Bankbiljetten in omloop f748 289.615 (f747.379.410). Bank- assignatiën in omloop f47.822 (f24.659), Re kening-cour. saldo's f95.204.143 (fS7.204.406), metaaldekking bankbiljetten 8S.57 pet, (v.w. 87.03 pet.) HET ONTSLAG BIJ DE BACONF ABRIEKEN Hoe de vleeschwarenfabrikanten oordeelen De Minister verdient lof Naar aanleiding van het bericht in de bladen over het ontslag te Uithoorn, deelt de Bond van Ned. Fabrikanten van Vleesch- waren (de Bond waarbij de van oudsher bekende vleeschwarenfabrieken zijn aan gesloten, niet te verwarren met de Vereen, van Ned. Exporteurs, waarbij de bacon- fabrieken zijn aangesloten) ons het volgen de mede: „Onze bewering, dat voor de slachting van eenige honderden baconrvarkens slechts 12-tal arbeiders noodig is, bestrijdt de directie der Uithoornsche baconfabrieken niet en wordt door haar dus blijkbaar ook als juist erkend. Het is dus vanzelfsprekend, dat door de verplaatsing van dien arbeid op zichzelf geen ontslag aan 80 personen noodig is en het uitoefenen van een vleeschwarenbedrijf niet onmogelijk wordt gemaakt. Uit het laatste bericht van de Uithoorn sche bacon fabriek moet echter ook het pu bliek wel sterk den indruk hebben gekre gen, dat het veel gemakkelijker is een vleeschwarenbedrijf uit te oefenen met een baconcontract dan zonder zulk een con tract. Geldt dit reeds bij een vergoeding van 2.80 per 100 kg., zooals de.baconbedrijven 3 laatste drie maanden hebben ontvan gen, hoeveel te meer was dit dan het ge val toen de baconvleeschwapenfabrieken een aanzienlijk hoogere vergoéding ontvin gen per 100 kg. en bovendien nog een veel (rooter aantal varkens slachtten dan thans. De gevolgen zijn toen dan ook niet uit gebleven. De bacon-vleeschwarenfabrieken konden zich uitbreiden, ten koste van de andere vleeschwarenfabrieken, die hieron der financieel zeer sterk hebben geleden, en bovendien aan een zeer groot aantal per sonen ontslag moesten geven, onder wie velen met een langdurig dienstverband en hoofden van gezinnen. Dit heeft ons steeds zeer pijnlijk getrof fen, vooral ook door de omstandigheden. aaronder dit alles plaats vond. Wij juichen het daarom ten zeerste toe. dat minister Deckers reeds een belangrijken stap heeft gedaan, om tot verbetering te geraken en wij hopen, dat aan den onge zonden toestand spoedig geheel een einde zal worden gemaakt. Implaats van blaam verdient deze minister daarvoor dan ook lof. De van oudsher gevestigde vleesch warenfabrieken en de duizenden, die daarin voor zich en hun gezinnen het bestaan vinden, zullen er dankbaar voor zijn, terwij] bovendien een bron van ontevredenheid en onrust zal worden weggenomen". Houdt vrij voor den in Den Haag! B.V.L. Zuid-Holland-West Twee Landdagen te Alfen a. d. Rijn De gew. Landstorm-Commissie Zuid- Holland-West organiseert op Vrijdag avond 21 Augustus en op Zaterdagmid dag 22 Augustus Landdagen van dec B. V. L. op het IJshaanterrein te A1 f e n a. d. R ij n. De Landdag van Vrijdagavond 21 Augus tus zal voornamelijk door de Rijnstreek be zocht worden; de Landdag van Zaterdag middag 22 Augustus zal zeker uitgroeien tot een grooten gewestelijken Landdag, waarbij het aantal bezoekers minstens op 10.000 ge schat mag worden. Het program van Zaterdagmiddag is nog niet bekend, wel dat van Vrijdagavond. Toe spraken zullen gehouden worden door de hecren W. J. Sprey en Burgemeester P. A. Colijn. Declamatie levert de heer J. L. Fey- ten van Utrecht, muziek de R.-K. Muziekver. Leo XIII; zang de Chr. Gem. Zangvereeni- ging, Hosanna, beide uit Alfen a. d. Rijn. Om 9 uur is ingelascht een groote taptoe, te geven door de tamboers van het regiment Grenadiers, de hoornblazers van het regi ment Jagers, dc trompetters van het 2e hal» regiment Huzaren, in samenwerking met da plaatselijke muziekverceniging. De eerste Landdag wordt besloten met e va demonstratie van groote zoeklichten van het Verlichtingsbataljon v,an het korps Genie troepen uit Utrecht. Ze zullen luchtdoelen zoeken. Het is de bedoeling, dat een aantal sportvliegers vliegdcmonstraties boven Alfen houden, met als doel aan de breede zoek lichtbundels van de Genie te ontkomen. dtvfrds M (fkstaMMwfe TERSCHELLING H o t e I-Pension VAN NOUHUYS Weekend Juli en Aug. 8.— en 9.—. Pension v.af 3.50. Na 1 Sept. vanaf 3.— Vlak aan Zee en Dorp West-Terschelling. TELEFOON 25 A H> E L A N D NES Tel. 2 PENSION 1 Stroomend water. Garage. Eigen boerderij en rijpaarden. Geïll. prospectus gratis op aanvrage. Pensionprijs vanaf 2.50. RUSTIG FAMILIEHOTEL Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fara. VAN BEELEN HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD BOULEVARD Volledig pension vanaf NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 60 DOETINCHEIVt Landgoed DE VIJVERBERG le rang Pension, centrum O.-GELDERLAND. -> IDEAAL VACANTIEOORD «- vlak bij vliegveld. Natuurbad en bosschen. Stroomend warm en koud water. Pension- prijs 3.25 en 3.75. Vraagt brochure. Prachtige Buitenplaats DllINRELL 110 H.A. OR00T ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van z.-H. met prachtig uitzicht over de omg ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek 6taatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang UIT OOST-INDIE Ondergrondsche actie van de P.R.I. DERTIG PERSONEN IN PREVENTIEVE HECHTENIS Tijdens de algemeene beschouwingen in den Volksraad wees de regeeringsgemachtig de voor politiezaken, Mr. Marcella, het ver wijt af, dat de Regeering zich ook zou ge keerd hebben tegen meer gematigde loyale elementen. Bij het oefenen van critiek dient te wor den bedacht, dat er vereenigingen zijn, die onder valsche vlag varen of op slinksche wijze trachten de toegepaste beperking van het recht van vergaderen te ontduiken. Er zijn verschillende jeugd vereenigingen, waar onder ook Indonesia Moeda valt te rang schikken, wier actie zich niet alleen in een bedenkelijke, maar ook uit het oogpunt van orde en rust. gevaarlijke richting beweegt Spr. verklaarde naar aanleiding van de huiszoelyngen bij leden van de Partai Republiek Indonesia, dat circa 39 per sonen in preventieve hechtenis zijn ge steld. ITet onderzoek levert de volledige bevestiging op van het vermoeden, dat Partai Republiek Indonesia bezig was met het voeren van een hoogst gevaar lijke ondergrondsche actie, die een ver storing van de openbare orde tot doel had. Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTE R De moord te Grootegast Beide daders leggen een volledige bekentenis af Bij het gisteravond afgenomen ver hoor in zake den moord op den 73-jari- gen heer T. Zetsma te Grootegast, heb ben beide daders, de 26-jarige R. W. en zijn broer de 24-jarige D. W., een vol ledige bekentenis afgelegd. Jaarvergadering te Arnhem Ds. J. Overdtiin van Kampen leidt de bidstond Financieel gaat Jachin achteruit Onder presidium van Prof. D r. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrij o Universiteit, werd .heden in do Wosterkerk te Arnhem de 62e jaar- lijfcsche algemeene .vergadering gehou den .van de Geref. Zondagsschoolver- ecniging „Jachin'. Der traditie getrouw ging aan de jaar vergadering gisteravond een bidstond vooraf, die in de Oosterkerk plaats von l en waarbij ditmaal voorging Ds. J. Overduin, Geref. Predikant te Kam pen De bidstond Ds. Overduin opende de bijeenkomst op gebruikelijke wijze en koos vervolgens als tekstwoord ter inleiding .van het gebed MatJth. IS: 1—4. Bij de ontvouwing van dit woord wees hij er op dat hedenavond de rollen moeten worden omgekeerd. Wij zullen, aldus spr., het kind niet onderwijzen, maar het kind zal ons onderwijzen. Want de Heiland za.' nu midden in onzen arbeid voor het ko ninkrijk Gods een kind plaatsen. Dat kind is spr.'s tekst. De preek van Jezus kan spr kort zóó samenvatten: Van het kindeke dat Jezus midden in ons levensbegeeren stelt, lee- ren wijle legt alle hoogmoedige zelfverhoo- ging af; 2e alle ootmoedige zelfvernedering aan. Deze prediking van Jezus met het kin deke zelf als tekst drijft ons vanzelf tot ge bed. Wij zijn hardleerach. We kunnen veel gemakkelijker vele kinderen vele lessen ge ven, dan van het kind deze les aannemen. Toch moet het. Het is geen franje, het is geen ornament, maar fundament van het koninkrijk Gods. Na een historische toe lichting en karakteristiek van den strijd der discipelen, laat spr. zien, hoe Jezus alles op een heel ander vlak brengt Hun gansche levensinstelling deugt niet. Het moet prec'cs andersom. Tegen alle verwachting en schijn- tegen-hebben in. Daarna richtte spr. zich tot zichzelf en tot alle arbeideis in het kon'a- krijk Gods. Wat is ons levensbegeeren? He' koninkrijk Gods. Natuurlijk. Dat begeerden de discipelen ook. Maar hoe? In weikon weg? Verstaan we de wetten van dat Rijk' Het gaat daar wonderlijk aan toe. Precies omgekeerd aan onze verwachtingen. Dat leert 't kind in zijn >retensie-looze naïviteit in zijn verlegen zijn met zichzelf. Het kind is onze zwaarste levensles en brengt ons in de diepste levensnood. De nood van de slavernij van ons „ik". Hierna droeg spr. de belangen van lie"- werk van „Jachin" in den gebede aan God op, waarna de bijeenkomst gesloten werL Dank zij de goede zorgen van de Amhem- sche regelingscommissie vond na afloop r-en begroetingssamenkomst plaats in de con certzaal van ..De Vereeniging". waar men eenige oogenblikken gezellig bijeen kon zi,c en met de gastheeren kennis maken. De algemeene vergadering Om half tien ving hedenmorgen de a'ge- meene vergadering aan. Prof. Grosheide opende de vergadering op gebruikelijke wij ze en sprak een kort openingswoord. De verslagen Hierna kwamen de verschillende versla gen aan de orde. Het verslag van den secre taris werd ditmaal uitgebracht door den 2en secretaris, den lieer A. Boot te Den Haag. Het verslag ving aan met te herinneren aan het overlijden van een bestuurslid en twee oud-bestuursleden, de heeren A. Ver leur, Ds. J. P. Tazelaar en A. Kappers. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer A. R. Koster als eerste secretaris is opgetreden, de heer A. Boot als tweede en tevens als penningmeester en verzorger der b^°kverzending aan heeren reseu'centen en aan behoeftige Zondagsscholen. Wat de statistiek aangaat, thans zijn aangesloten 147 Zondagsschool vereeni gingen, 11 afdeelingen, 69 comité's voor Evangelisatie en 169 contribueerende kerkeraden. r Aan 't samenstellen van 't Handboek voor Evangelisatie, uit te geven door „Jachin", „Filippus" en het Centraal Verband van Geref. Evangelisatiecorai- té's wordt naastig gearbeid. De secretaris 'drong er in zijn verslag bij vernieuwing op aan, dat hem de vragen lijsten spoedig worden teruggezonden, want een deel blijft, ondanks herhaalde pogingen, steeds achterwege. Ook werden enkele wen ken gegeven voor het vieren van het a.s. eeuwfeest der Zondagsschool in Nederland in Oct a.s. De heer Boot besloot zijn verslas öfëfc een Wópitl «mn tteak i aan alten, die den arbeid van het bestuur steunden en met de bede, dat de Heere den arbeid der Zondags scholen tot een rijken zegen stelle! Hierna bracht de heer Boot als penning meester het financieel verslag uit. Het ver slag ving aan met de mededeeling dat het bedrijfskapitaal van „Jachin" is belegd, zóó. dat het bij voorkomende gelegenheden ge makkelijk kan gerealiseerd worden. De na- lans, die een totaal van f 12.657,95 aangeeft, wijst aan, dat „Jachin" achteruit boert. De exploitatierekening sluit dan ook met een tekort van f 499. Het bestuur heeft reeds bezuinigingen aangebracht, maar blijft aan dringen op het koopen van de uitgaven en het winnen van nieuwe contribuanten. Ver schillende posten der exploitatie-rekening, die in ontvangsten en uitgaven f 3742,37V?. aanwijst, werden nader toegelicht. Ook op het innen* der contributie kan bezuinigd worden. Daartoe zijn op verschillende plaat sen vrijwilligers noodig, die „Jachin" al op een 89-tal plaatsen heeft. Aan contributie werd in 1935 ontvangen f 2208,16% en aan behoeftige Zondagsscholen ruim f"l909 u't- gekeerd. De kosten van uitgaven, die gratis de leden werden gezonden, beliepen f 1239,24. De commissie van controle vond boeken en bescheiden over 1935 in de beste orde. De penningmeester wekte aan het slot nog maals op om nieuwe contribuanten te win nen. Aangezien de uitgever van ...Tachin", «ijlen de heer A. Verleur, in het afgeloopen jaar aan Jachin ontviel, werd het verslag van de uitgeverij eveneens door den heer B ot uitgebracht. ITet aantal abonné's op het or gaan loopt achteruit, waardoor op deze pest een verlies geleden werd. Ernstig drong de penningmeester er op aan abonné's te win nen en betreurde het ten zeerste, dat er nog Zondagsscholen zijn die nota bene niet eens hun eigen orgaan lezen. De verkoop van liet Handboek gintr regel matig door. ITet resultaat is bevredigend. Het debiet van den Rooster ging vooruit, maar de belooningskaartjes konden groot *- ren aftrek hebben. Het saldo van de uitgeverij stemt tot groo te dankbaarheid. Tegen een uiterst verin gen prijs stelt liet bestuur bundels referaten beschikbaar bij den tijdelijken uitgever over onderwerpen, die voor den Zondagsschool- arbeid van bijzonder gewicht zijn. Al deze verslagen werden goedgekeurd en de voorzitter richtte een woord van bijzon- deren dank tof den heer Boot, die zich voor de samenstelling van al deze verslagen zoo zeer beijverd heeft Het verslag over het Orgaan werd uitge bracht door ds. A. D o n d o r p. Geref. pre dikant te Heemslede en dat over de Beek- heoordeeling door ds. J. T. T a z e 1 a a r. id. te Rotterdam, beiden bestuursleden van ...Ta chin". Ze werden eveneens goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren prof. dr. F. W. Grosheide le Amsterdam en J. Scholten, werden herkozen. Aan het einde der morgenvergadering hield prof. Grosheide een causerie over: „Mededeelingen over de Wereld-Zondags schoo' conferentie te Oslo", waarvan we mor gen verslag geven. DE MIDDAGVERGADERING Om? ruim 2 uur ving de middagvergade ring aan. Daarna trad als referent op Ds. A. Don dorp, Geref. nredikant te Heemstede, om ie spreken over: „De bedoeling van ons Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen' De Eerste Kamer heeft gisteravond 'een., korte vergadering gehouden, en enkele kleine wetsontwerpen aangenomen. De twaalfde zitting van 'de 'Algemeene e Synode der Ned. Herv. Kerk. Binnenkort zal een beschikking afkomen, j waarbij de steun ann de uitzaai van kool zaad voor de oogst 1937 zal worden geregeld. Te Arnhem wordt de jaarvergadering ge houden van de Geref. Zondagsschool Ver eeniging Jachin. De weekstaat van 'de Nederlandsche Bank vertoont hernieuwde toename van de goud voorraad. De Spaansche regeeringstroepen hebben eenige voordeelen op de nationalisten nabij Madrid en San Sebastian behaald. Nabij Nabloes, in Palestina, hebben bot singen tusschen Engelschen en Arabieren, plaats gehad. OUD ZINK OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvall® koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappi] van S. A. VLES ZONEN DIEPER PLOEGEN De capaciteiten 'die U nu reeds bezit, kunnen U meer geld opbren gen als het Pelmanisme U getoond heeft hoe er meer uit te halen* Vraag ons gratis boekje No. 20. PELIWAN INSTITUUT fAdvJ maandblad". Ref. verdedigde de volgende stellingen: 1. Ons Maandblad is onmisbaar als -.en band, die het bestuur en de vereeniging van „Jachin" voortdurend samenbindt; "door be spreking' der aangelegenheden van «uus organisatie, uitgebrachte verslagen, aankon diging van vergaderingen, enz. 2. Ons blad is zeer gewenscht om con'act' te bewaren met het geheel van den Gere formeerden Evangelisatiearbeid en zoowel naar binnen als naar buiten de special e plaats en hét doel van „Jachin"s arbeid be kend te maken. 3. Ons blad is nuttig als een helpende hand, om verlichtend en aanvurend den Zondagsschoolarbeid te dienen, bij het be sturen van en hot vertellen op de Zondags school, opdat het Gerformeerd Evangelisee rend karakter van dit jeugdwerk bevorderd worde. 4. Ons blad biedt een goede gelegenheid aan eiken medewerker met „Jachin" om ziin gaven en krachten ten nutte van de anderen aan te wenden; om n.I. door meded.p!:ng van ervaringen, verstrekking van voorbeel den enz. elkaar in te lichten, aan te vuren en te bemoedigen. 5. Een band, die verbindt en een hand, die helpt, kan ons blad alleen dan goed zijn als alle leden van „Jachin" alle on derwij z-n-s en besturen eener Zondagsschool h-.-t blad lezen; en als velen hun medewerking s leenen. DE F 36 NAAR SPANJE f Plan van de Regeering in overweging Naar vernomen wordt is de moge lijkheid zeer groot dat onze Regee ring een vliegtuig naar Spanje zendt om de te Madrid aanwezige Neder landers af te halen en naar het vader land terug te brengen. Als de reis doorgaat, zal het vlaggeschip van de K.L.M., de F 36, voor de vlucht in ge reedheid worden gebracht. Mocht echter de mogelijkheid be staan dat onze landgenooten Valencia' bereiken, dan zal getracht worden hen vandaar per schip af te halen. Het wereld-pluimveecongrqs te Leipzig De Nederlandsche deelneming aan het wereld-pluimveecongrcs te Leipzig is een buitengewoon succes. Ook de Nederlandsche Afdeeling op dö aan het congres verbonden tentoonstellid,.;, rie grootste van allo buitenlandsche, trekt zeer de aandacht. Belangrijke aanknopen van Nederlandsche dieren door Duitsrhcrs en andere buitenlanders hebben plaats se- vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1