icdD)i DE ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF RIPOLIN Wèg die Migraine! AKKERTJES DINSDAG 28 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 De eersfe poging geldf Rotterdam en Omsfreken. Baseering op zuiver wetenschappelijke gegevens. Juist een week geleden hebben wij in het kort iets vermeld'omtrent de overeenkomst tot ordening in het bakkersbedrijf voor Rot terdam en Omstreken, waarvan door de Nederlandsohe Bakkerij Stichting aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart verbindendverklaring is gevraagd en welke overeenkomst thans door den Minister om advies is doorgezonden naar de vaste comniissie uit den Economischer!' Raad, be kend als de Commissie-Lief tink, welke tot taak heeft den Minister te adviseeren over het nemen van algemeene maatregelen van bestuur als bedoeld in artikel 2 van de Wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935. Wij hebben in ons artikel van 21 dezer reeds eenige voorname punten meegedeeld betreffende de bedoelde overeenkomst. Om het nieuwe van deze zaak maar tevens om het groote belang ervan, niet alleen voor de bakkers maar voor ons heele volksleven, komen we er hier breeder op terug. Aanleiding hiertoe is een ons toegekomen verzoek van de Nederlandsohe Bakkerij Stichting, om het publiek met deze vrij in gewikkelde aangelegenheid op de hoogte te brengen. De Ncderlandsche Bakkerij-Stichting Wij hebben hier, zooals Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Stichting, ons mededeelde, te doen met een activiteit, die van het g e h e e 1 e georganiseerde bak- kerijbedrijf in Nederland uitgaat. Alle groote bakkerspatroons'bonden zijn in de Nederlandsche Bakkerij Stichting ver- eenigd. Ook de coöperaties ,die aanvankelijk de zaak niet vertrouwden. De strekking 1 om door orden af, maar on n deze activiteit ng van ondere r objectieve, zuiver wetenschappelijke, leiding, toestanden uit te bannen, die niet alleen tot schade van de bak kers maar ook van ons nationaal ver mogen bestaan. Deze euvelen bestaan voornamelijk in e e n teveel in het productieapparaat. Niet alleen de bakkers zelf, /die vaak genood zaakt zijn beneden den kostprijs te verkoopen maar ook hun leveranciers en anderen, die met de bakkerijbedrijven gelieerd zijn, lijden onder die economisch ongezondeverhou- dingen. De Nederlandsohe Bakkerij-Stichting wil nu pogen om hier verbetering te brengen door het sluiten van ondernemersovereen komsten, waardoor de bakkers gedwongen worden niet meer te leveren beneden den normalen prijs. Ook nief-foegetredcnen worden gedwongen in deze zaak is, dat daartoe Ook zullen gedwongen worden die bakkers 1 welke niet vrijwillig tot de overeenkomst zijn I toegetreden. Dit is uit het oogpunt van rechtsvor ming in ons land principieel van groote beteekenis. Aan den anderen kant staat echter vast, dat de overeenkomsten welke door de Re- I geering als verbindend worden verklaard, niet van boven af worden opgelegd maar uit (het vrije bedrijfsleven opkomen. Hiermee hangt echter weer ten nauwste I samen, dat de overeenkomsten door de Re- 'geering slechts verbindend worden verklaard I wanneer zij naar haar oordeel het al ge en be lang dienen en daarom moe- I ten zij, in afhankelijkheid ontstaan zijn en aan objectieve normen voldoen. Er moet in J uitkomen, dat zij voor de nationalewelvaart j gunstig zijn. Onafhankelijkheid en objectiviteit De onafhankelijkheid gepaard aan objec tiviteit komt ook opmerkelijk tot uiting in de samenstelling van het in dezen leiding ge vende lichaam: de Nederlandsche Bakkerij Stichting. Deze bestaat uit vertegenwoordi gers van de Bakkerspatroonsbonden, met in het bestuur een sterke injectie van onafhan kelijke personen. Het heele modenamen bestaat n.l. uit personen die van het bakkersbedrijf in technischen zin niets weten doch al'leen in wetenschappelijken zin en die met het bakkersbedrijf ook niet geliëerd zijn. Voorzitter is, zooals gezegd, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, secretaris de heer C. D. van Noppen en penningmeester de heer J. van der Meer. Bovendien heeft de voorzitter het vet o-r e c h t, zoodat er geen overeen komst naar het Departement van den Minis ter kan gaan zonder dat de onafhankelijk heid daarvan ten volle vast staat. Behalve de onafhankelijkheid staat eveneens de objectiviteit vast, doordat het onderzoek naar de situatie van de prijsstelling enz. op zuiver wetenschap pelijken grondslag geschiedt. I-n de Neder landsche Bakkerij Stichting is n.l. afgerekend met wat de bakkers zelf het beste vinden. Het gaat immers om de mogelijkheid van de instandhouding van een gezond, nor maal b e d r ij f Deze wetenschappelijke prijsstelling waar onder een gezond bedrijf nu en in de toe komst moet kunnen blijven bestaan, is zoo scherp mogelijk doorgevoerd. Wanneer aan het Departement een regeling voorgelegd wordt, kan men zóó alleen met volle vrij moedigheid zeggen: reken ons maar na. Gezonde bedrijven moeten kunnen werken Het spreekt wel vanzelf, dat het er dus niet om gaat eert groote welvaart voor de bakkers te bereiken rpaar slechts om de voorwaarden te scheppen dat hun bedrijven gezond werken. Ook onder het regiem van de verbindend verklaarde ondernemersover- eenkomsten zal, volgens Prof. Gerbrandy, de mogelijkheid van opgaan, blinken en verzin ken blijven bestaan, omdat de regeling zich bepaalt tot het boven omschreven gebied en er uiteraard nog andere factoren zijn, die op de welvarendheid van een bedrijf inwerken. Prof. Gerbrandy wees er ons nog op, dat het merkwaardige verschijnsel dat de bak kers het rayon Rotterdam en omstreken, waar de eerste poging met de verbindend verklaring zal worden ondernomen, in zoo grooten getale meewerken (ongeveer 85 pCt.) te verklaren is uit het feit, dat het bakkers bedrijf volkomen in het moeras is geraakt en men hier de eenige kans ziet om het daar weer uit te halen. Uit de thans aanhangige overeenkomst is de aanvankelijk daarin opgenomen vesti- gingseisch weggelaten omdat de' Minister deze, wilde hij consequent zijn, ook in dit geval niet kon doorlaten. Wij hebben behalve de algemeene uiteen zetting door Prof. Gerbrandy nog meer spe ciale uiteenzettingen mogen hooren van twee heeren van het Centraal Bureau der Stich ting, Mr. M. J. Broekhuysen, van. de juridische afdeeling en Drs. G. Ver ha e- g e n van de economische afdeeling. Ordening gegroeid uit saneering Mr. Broekhuysen wees er op, dat de vier nationale bonden door middel van de Centrale Bakkerij Commissie reeds in Fe bruari 1930 een landelijke saneeringspoging hebben ondernomen, die berustte op een overeenkomst, welke ertoe moest leiden, dat bakkers welke zich daaraan niet onderwier pen moeilijkheden zouden krijgen bij het be trekken van him grondstoffen. Deze boycot- regeling bleek evenwel in de drie jaren van haar bestaan niet geheel te voldoen. Toch heeft de Centrale Bakkerij Commis sie nuttig werk gedaan, want zij heeft zich in de ziekteverschijnselen kunneh inwerken en. zich rekenschap kunnen geven van de diepere economische oorzaken daarvan en zoo heeft zij het werk van de Ned. Bakkerij Stichting tot wetenschappelijke ordening op groote schaal in het Bakkerijbedrijf voorbe reid. De coöperatieve verbrulksveree nagingen, die aanvankelijk scherp tegen de saneering optraden, hebben in den loop van den tijd ervaren dat het toch niet, wat zij vermoed den, te doen was om hooge prijzen en af breuk aan de coöperatie. Zij zijn gaandeweg naar de ordeningsgedaohte toegegroeid en hebben aan het ontstaan van de Nederland sche Bakkerij Stichting meegewerkt. De Stichting en haar research-bureau Het dagelijksch bestuur van de Nederland sche" Bakkerij Stichting komt dagelijks bijeen en haar Centraal Bureau, onder leiding van den heer C. D. Noppen, is een re searchbureau van de Bakker ij in Nederland, aan welke gelukt is op weten- sdhappelijk-econcwnische wijze alle gegevens te verzamelen iets waartoe de bonden zelf niet in staat zijn gebleken. En deze centrale arbeidt nog steeds voort om nog meer ge gevens bijeen te krijgen, zooals cijfers be treffende omzetten, bedrijfsresultaten, ook aangaande de techniek van de kostprijsbere kening enz. De bedoeling is om door te bouwen als de ondernemersovereenkomsten bindend ver klaard zijn. Het ontwerp voor Rotterdam en omstreken omvat de geheele Zuidpunt van Zuid- Holland en strekt zich uit van Hoek van Holland tot Krimpen aan de Lek. De organisatie De gevolgde methode is, dat de Bakkerij Stichting begint met de bakkersorganisaties ter plaatse te hooren en dat dan Plaatse lijke Bakker ij commissies worden gevormd, die namens hen optreden. D i s- :tshoofden, provinciesgewijs aange steld, onderhouden het contact tusschen de Plaatselijke Bakkerijcomanissies en de Stich ting. Verder komen er contróle-app ara onafhankelijk van de bakkers ter Ise en ook onafhankelijk van de districts hoofden. Zoowel de districtshoofden als de controle-apparaten staan echter met het Centraal Bureau in contact, dat dus altijd aan de touwtjes trekt. De bakkers zelf con troleeren niet, doch kunnen wel overtredin gen aanbrengen. De bakkers kunnen hun bezwaren, meeningen en ervaringen ten allen tijde bij de Plaatselijke Bakkerij commissies brengen, welke te beschouwen zijn als luister posten van het Centeaal bureau. De Stichting zelf moet alles toetsen aan het algemeen belang. (Morgen hopen wij nog een en ander mee te deelen over de kostprijsberekening in ver band met den minimum-broodprijs, waarover Drs. Verhaegen mededeelingen heeft gedaan.) De Defensieplannen in Ned. Indië Op een vraag van den heer Knottenbelt, betreffende de plannen der Regeering ten aanzien van het luchtwapen en de i loot in Ned. Indië, heeft Minister Dr. H. Colijn, mee gedeeld, dat de bedoelde plannen vóór het einde' van dit zittingsjaar door de Regeering aan de Staten-Generaal zullen worden ken baar gemaakt. De nood der margarine-mengers De Nederlandsohe Bond van den Marga- vinehandel heeft te Amsterdam vergaderd teneinde den noodtoestand in het bedrijf te bespreken. Uit mededeelingen bleek, dat de omzetten enorm teru'ggeloopen waren, dus veel minder winst gemaakt, ja in vele gevallen zelfs tegen kostprijs afgeleverd moest worden om de omzet nog te behouden. De nieuwe regeling is, voor de mengers onbevredigend. De crisis-zuivelcentrale neemt eveneens een onbarmhartige houding aan tegen deze gaoep middenstanders. En dit terwijl de minister geen onrecht wil. De minuter heeft in de Eerste Kamer vezrjd, dat hij zeer ontvanke lijk is voor de nooden van den margarine- handel. De landbouw Ruyter, heeft een lans broken. De vergadering bewindsman als het voor hun blijken van medeleven, maar m'en wachte niet te lang met het bieden van de reddende hand. Ook de Eerste Kamer is- overtuigd, dat er ontoelaatbare dingen ge beuren. Waarom wordt er dan geen einde aan gemaakt? De prijs moet met 5 ets naar beneden, omdat de fabrikanten onrechtmatig deze 5 ets per kilo er opgelegd hebben. De vergadering wil dat de leden zelf de zaak ter hand nemen en rechtstreeks van persoon tot persoon den minister den onhoudbaren toe— stand onder de aandacht brengen. De druk bezochte vergadering werd beslo ten met de hoop, dat door een intensieve actie de minister er toe zal komen middelen te beramen om deze groep middenstanders op de been te houden. aan, het kamerlid <oor deze groep ge- 5 beiden, zoowel cjen rlid erkenteJ};' Nederland Express De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt, dat de speciale trein met passa giers en post in aansluiting op het m.s. Johan vani Oldenbarnevelt Woensdagmorgen 29 Juli om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aan komst Donderdagmorgen 30 Juli om 7.18 te Zevenaar, 8.14 te Arnhem,- 9 te Utrecht CS, 10 te Den Haag SS, 9.44 te Amsterdam WP, 10.02 te Amsterdam CS en om 10.33 te Rot terdam. Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf Nederlandsche vluchtelingen uit Spanje Naar wij vernemen heeft de Nedetr- landsche regeering verdere maatregelen C genomen tot bescherming, resp. vervoer van vluchtelingen uit Spanje. Zij heeft nl. in overleg met de Kon. Stoomboot Mij. de „Agamemnon" naar Bar celona gezonden, waar consul Daubanton aan het ministerie van buitenlandsche za ken orn hulp heeft gevraagd. De „Agamem non" zal zich, wanneer zij te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft genomen, naar Marseille begeven. Voorts heeft de Nederlandsche consul te Malaga de regee ring om hulp gevraagd als gevolg waarvan de „Tiberius" van dc K.N.S.M. aangewezen is, een aantal van Malaga naar Lissabon te vervoeren. De Perseus", welke in de Noord-Spaan- sohe havens moest lossen en waaromtrent de reederij geen berichten had ontvangen, is volgens van den gezagvoerder ontvangen be richt in verband met de moeilijkheden in verschillende havens, zonder gelost te heb ben te Oporto aangekomen. Overheidsbedrijven en en Installateurs Commissie van voorlichting geïnstalleerd Minister Gelissen heeft gister de commis sie geïnstalleerd, welke tot taak zal hebben van voorlichting te dienen inzake een rege ling nop.ehs de samenwerking, van oyer- hëid^bëdi-ijveli -felëëtrieiteit, f?as enz.) en installateurs, zulks inzonderheid met be trekking tot den verkoop van verbruikstoe- stellen in den ruimsten zin. De Minister sprak de wensch uit, dat het de Commissie moge gelukken een voor alle partijen bevredigende oplossing voor te be reiden. Na de installatie beraadslaagde de c missie in eigen kring over de te volgen werkwijze. De eerstvolgende vergadering zal in September a.s. plaats hebben. Klachten ovêr gehakt in blik Gevolg van een constructiefout In de afgeloopen weken zijn van tijd tot tijd klachten geuit, aangaande de kwaliteit van het gehakt in blik, dat vanwege hel 'departement van Sociale Zaken thans voor werkloozen in distributie wordt gebracht. Het betreft hier het prodiuct, dat door de Nederlandsche Vleesch- en Conserven- industrie te IJmuiden voor rekening van 'het. departement wordt aangemaakt. In dit verband deelt de minister van sociale zaken mede, dat door een construc tiefout. in een der bij de fabricage gebruikte autoclaven, een gedeelte van het geprodu ceerde gehakt bij de sterilisatie blijkt to zijn oververhit, ten gevolge waarvan de in houd dezer bussen te droog en de kleur te bruin is ge-worden, terwijl ook de smaak daardoor minder gunstig is beïnvloed. Er dient echter op te worden geweöen, dat daardoor de kwaliteit van het gehakt in geenen deele is geschaad en slechts de smaak en de kleur ten gevolge van de te hooge sterilisatie een afwijking vertoonen. Ten slotte deelde de minister mede, dat ijh heeft besloten de bussen, welke bedoelde gebreken vertoonen uit de distributie terug te netrnen. Daaromtrent zal nader met de meentebesturen worden overlegd. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert» licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Steun aan de Maiscultuur Behoort niet tot de onmogelijkheden Op de vragen van het Tweede Kamerlid Louvves betreffende het verleenen van steun aan de maiscultuur hier te lande heeft mi nister Deckers het volgende geantwoord De ervaring van vorige jaren en de tot dusverre verkregen resultaten van de tal rijke proeven en aanplanten in 1936 vestig den dien indruk, dat de cultuur van mais hier te lande mogelijk is. Onder het zeer groote aantal rassen schijnen er verschillen de te zijn. welke onder de Nederlandsch klimaatsomstandigheden voldoende vroeg rijp worden en een hoogere zaadopbrengst geven dan de gewone graangewassen. Het vraagstuk verkeert op dit oogenblik even wel nog in het stadium van onderzoek. Voor de kleinere, gemengde bedrijven i: het ongetwijfeld van belang, dat de cultuur van mais meer arbeid vraagt, dan die van andere granen. Daarnaast is van beteeke nis, dat mais als een hakvruoht kan wor den beschouwd, en dat de invloed op de arbeidsverdeeling in bet bedrijf gunstig zal zijn. - •- t-■•-■'i ■- Indien de voorloopig gunstige im- druk bevestiging mocht vinden in de resultaten van het voortgezette, in gang zijnde onderzoek, zal worden overwogen in hoeverre aan de mais cultuur steun ware te verleenen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Aan den res.-2e-luit. voor speciale diensten J. C. de Vries is vergunning verleend tot dragen van het onderscheidlngsteeken het Joeso-Slavische Roode Kruis. der Nederlanden te Bal danig is benoemd de heer L. Bissc REGISTRATIE EN DOMEINEN WOENSDAG 29 JULI HILVERSUM I J.875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.15 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraaatje. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.30 VARA-Orkest. 1.30—1.45 Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Kind-eruur. 4.30 Gram.pl. 6.00 Dansmu ziek. 6.25 Schaakcauserie. 6.30 Vervolg dansmuziek. 7.00 Sport. 7.15 De Fliereflui- ters, mm/v. solisten. 7.40 Schaakcauserie. 8.03 Berichten. 8.05 Berichten ANP. VARA-Varia. 9.15 VARA-Orkest. 10.00 Beridhten ANP. 10.15 Schaakcauserie. 10.20 VARA-Orkest. HILVERSUM II 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. G. Laar man, Geref.' Pred. te Hilversum. 11.00 12.00 Meisjeszangkoor. 1.00 Kwintetcon- cert. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Zen dingspraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Decla matie. 7.45 Reportage. 8.00 -Berichten ANP. 8.15 Kon. Mil. Kapel. 9.15 Causerie: Zelfopvoeding door L. W. J. van Ha s- s elt te Hilversum. 9.40 Vervolg concert. (Om 10.05 Berichten ANP.). 10.30—11.30 Gram.pl. Na afloop Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orkest. 1.20 Orkest. 3.05 Pianorecital. 3.35 Harmonie orkest. 6.50 Opera-concert. 8.20 BBC- Orkest. 9.40 Trioconcert. 10.50 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11 20 en 12.35 Or kestconcert. 5.50 en 6.50 Orkestconcert. 8.20 Zang. KEULEN 456 M. 8.20 Blaasconcert. 9.20 Po pulair concert. 10.20 Kamermuziek. 12.20 Reportage. Orkestconcert. 3.20 Schumann- concert. 4.20 Reportage. Orkestconcert. 8.30 Operette-uitzending. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.20—2.20 Klein-orkest. 6.50 Klein-orkest. 8.20 Sym- phonieconcert. 484 M.: 12.20 Klein-orkest. 5.25 Omroep orkest. 8.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 3.30 Mili taire muziek. 10.35 Reportage. 10.501.15 Populair concert. m Helbergen la verpis 's-Hertogenbosoh naar inger M. P. Ringelberf LEGER EN VLOOT als technlsch-ambtem 3n°e<eF<d<fr n dienst. aangesteld Is bij het res landmacht, bij den genees tot res.-officier van gezondheid de dpi. vaandrigs H. B. A. M. I. de Keijzer, J. Koli Hoüng, K. K. Vis A. H. Garner, L. W. A. M. Bar. H. P. E. Laqi Host, L. A. van der Woerd en R. F. van Wet Bü de tot. luibe zijn bei nant ter zee 2de klasse de ludtenan 3de klasse W. A. van Alebeek, G. Gerdlngh, P. J. Hubregtse, J. M. de Brul A. Pastoor, J. C. van Vul] en J. J. van Groningen. Eervol ontslag is verleend uit den t W. A. de Ruiter .ngesteld is bij het G. A. Plomp. iel der landmaoi t. bü den genee e-officier van ge lervol ontslagen id tweede klasse 3 is bü het wape .ngesteld zün: tot tweede-: regiment veldartillerie. W. Omstel; bü het Ce regim Snorn en C. E. F. Schm bü het 8e regim ürie, A. E. Dudol H. Heffer 2e luitenant: bü het i genietroepen: C. Hardem J. W. Port A W Augui •pedistei J. Schoolland, M. H. Wlnte J. Hooftman, C. J. L. Wolzak bü het korps pontonniers M. NJlSmeets; bij hei J. C. C. Crena van Uiterwi giment. infanterie: AV. B. Eervol ontslag is verlet kolonel B. AV. T. van Slob: Aan den kapitein ter ze ontslag uit den zeedienst langdurigen dienst. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd in vollen gang is eil velen onzer lezers de krant aan hun va- cantie-adres willen ontvangen, verzoe ken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va- cantie. Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten, welke \]/2 cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk gelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE. Feuilleton DAGERAAD door H. KINGMANS Wat ook indruk maakte was, dat alle schansen in de om geving van Spanjaarden werden gezuiverd. Het laatst werd door Graaf Willem Lodewijk de schans bij Aduarderzijl ver overd, zoodat de Aveg volkomen vrij was, om langs de water* wegen ongehinderd volop levensmiddelen en kruit naar het kamp te vervoeren. Er gingen stemmen op, de stad over te geven. Er was zoo nu en clan een hevig gemor onder de burgervendelen, dia zwaren dienst hadden te verrichten. Op hen rustte de taak, de stad te verdedigen. Slechts tweehonderd Spaansche soldaten werden eiken morgen uit het Schuutendeep in de stad gelaten, om de burgers te helpen. Alleen commandant Liauckema met eenige officieren hield verblijf binnen de stad. Aart Sebensz had hem reeds enkele malen op de wallen ontmoet en moest erkennen, dat deze Fries een dappere, stoere kerel was, die het gezag krachtig wist te handhaven, 't Was zonde en jammer, dat deze Fries tegen het Staatsche leger streed. De Vroedschap bemerkte zeer wel den opkomenden geest van ontevredenheid. Zij was ook niet zoo gerust op behoud der vesting door volharding. Vandaar, dat Johan ten Buer naar Hohenlohe in Den Haag gezonden Avas. Ook had hij in opdracht met een brief in cijferschrift naar Brussel te reizen, waarheen reeds in Maart afgevaardigden der stad waren gezonden, om bij de Regeering aan te dringen op steun en ontzet. Met spanning werd nu gewacht op de terugkomst van Teil [Buer die ongehinderd in de stad zou kunnen komen, want hij was in het bezit van een paspoort .voor Holland, bij een vroegere gelegenheid verkregen. Met den dag werd die span ning heviger, aangezien de ontevredenheid en het gemor in de stad grooter werden. Want het vijandelijk geschut werd steeds dichterbij neergeplant en zware kogels, waaronder gloeiende ballen, vurige pijlen, brandende pekkransen en bom men in den vorm van potten en uitgeholde steenen, gevuld met kruit en ongebluschte kalk werden in de stad geworpen. Menig kogel trof doel en reeds na twee d'agen moest het Stads* vleeschliuis tot hospitaal worden ingericht. Aan de Mennonieten en de monniken werd opgedragen, elk begin van brand onmiddellijk te blusschen. Het was algemeen ruchtbaar geworden, dat Johan ten Buer, die een bekende persoonlijkheid Avas, naar Uen Haag en Brussel was gezonden, om op ontzet aan te dringen. Mèt de vroed schap wachtte dus de burgerij op zijn terugkomst. Alleen bij de weinige Gereformeerden, die dan ook als zoodanig bekend stonden, liad men geen verwachting van de zending. Aart Sebensz. had meegedeeld, hoe de Gra\'en van Nassau hem hadden gezegd, dat ontzet Avel uitgesloten Avas. Den twaalfden Juni verbreidde zich als een loopend vuurtje door de stad het bericht, dat Ten Buer teruggekeerd ivas. Hij Avas door de Boteringestraat gekomen, rijdende op een wagen en neviens hem was een trompetter van Prins Maurits gezeten, welke trompetter zeer heusch werd ontvangen, wat dezen wel een weinig verbaasde. Ten Buer begaf zich onmiddellijk naar de in der haast bijeen geroepen Vroedschap, waar, zooals later bekend werd, de ont nuchtering zeer groot was. Want Ten Buer keerde niet terug met brieven uit Den Haag en Brussel. I-Iij was heel niet in Brussel geweest. Hij had den brief in cijferschrift aan Hohenlohe ter hand gesteld, meenende in dezen nog een bondgenoot te hebben. Maar Hohenlohe wilde met Groningen niets meer te maken hebben en had den bewusten brief aan de Staten in Den Haag ter inzage gegeven, - die den inhoud .van zooveel belang vonden, dat Raadpensionnaris Van Oldenbarnevelt en een lid van de Staten er mede naar Prins Maurits werden gezonden. Ten Buer moest die beide vergezellen en dan moesten de leger aanvoerders maar beslissen, wat er met hem gebeuren moest. In het kamp waren de brieven gelezen en opnieuw voelden Maurits en Willem Lodewijk behoefte, den burgers van Groningen te doen weten, dat zij als vrienden en niet als vijanden kwamen, dat het hun bedoeling was de stadsprivilegiën te handhaven, den Gereformeerden godsdienst in te voeren en vergeving te schenken voor alles Avat tot dusverre Avas geschied. Er werd een uitvoerig schrijven gericht tot de Magistraat en met de overbrenging werd Ten Buer belast. Dc ontnuchte ring was wel groot in de Vroedschap, maar ditmaal durfde men den belegeraars niet zonder antwoord laten. En op eigen houtje durfden Burgemeesteren en Raad, kennende de groeiende ontevredenheid, ook niet handelen, zoodat tegen twee dagen later 'de gezworen gemeente, de bouwmeesters der gilden eu verschillende oude burgers werden samengeroepen, om ie beraadslagen. Aart Sebensz. had een goede kennis onder de bouwmeesters, die hem het verloop der vergadering schetste. Er waren eerst verschillende brieven voorgelezen, in 'de eerste plaats twee van Verdugo met vage beloften van ontzet en het plan, om een paar honderd soldaten te zenden; ook sprak de Stadhouder de hoop uit, dat de Spaansche landvoogd zelf komen zou, om de stad te ontzetten. Onder de vergaderden waren er geAveest, die geloof aan den inhoud sloegen, maar anderen dachten er het hunne van. Verdugo was uit de gratie. Inplaats van Koevorden te belegeren had hij, zooals hem door de Magistraat meermalen was ver zocht, Groningen behooren te versterken. Ook werd hem niet vergeven, dat hij den strijd met het Staatsche leger had ont* weken en naar Twente was getrokken. Met groote belangstelling had de breede vergadering verder geluisterd naar het schrijven van de Graven van Nassau, dat' Ten Buer had meegebracht. Prins Maurits had er zijn ver wondering over uitgesproken, dat Groningen zich verzette en zich niet met een A'riendelijk verdrag bij de Vereenigde gewesten wilde aansluiten. Hij schreef, dat liet de bedoeling was, een einde te maken aan de oorlogen in het Noorden, opdat ook in Groningen welvaart cn vrede zou kunnen komen. Men moest gezanten zenden, om over de overgave te onderhandelen. Vervolgens waren breede besprekingen gehouden, waaruiï geboren werd het voorstel, om de beslissing van alles aan Burgemeesteren en Raad over te laten. Een twintig, vijf twintig leden hadden zich daartegen krachiig verzet, maar dat verzet had niet gebaat. En nu moest afgewacht, wat Burgemeesteren en Raad zouden doen. Op den duur lekte wel uit, wat er geschiedde. Er werd een antwoord opgesteld, waarin werd meegedeeld, dat over het voorstel der vorsten was vergaderd, maar dat Burgemeesteren en Rajad, als lieden A'an eer, geen beslissing konden nemen zonder de naar Brussel gezonden gezanten te hebben geraadpleegd. Zij vroegen vergunning een bode naar Brussel te mogen zenden, om de gezanten terug te roepen, mot wie dan overleg kon Avorden gepleegd. In dien tusschentijd zouden de vijandelijkheden ophouden. Twee dagen later werd wederom de breede vergadering bijeengeroepen, daar het antwoord uit het kamp gekomen was. Aangeraden werd opnieuw, om een accoord te sluiten. Maurits en Willem Lodewijk waren genegen, de stad veertien dagen den tijd te geven, om te informeeren, of ontzet op handen was en intusschen alle vijandelijkheden te doen ophouden. Als er werkelijk ontzet aanstaande was, zou het accoord als niet gesloten worden beschouwd, doch zij verklaarden bij huil Grafelijke eer, dat er geen ontzet zou komen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5