|lirttuir grihstift (tfourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een heel vreemd geval abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°- 5842 DINSDAG 28 JULI 1936 16e Jaargang &i>bertentiepripen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» fhgezonden Mededeeling van 1—5 regels2.30 j Elke regel meerf CL4.5 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 i Zooals onze lezers weten, heeft't weekblad „De Groene" vóór eenige weken een referen dum doen houden over enkele vraagstukken van politieleen aard. Vooraf hield de secre taris van het referendum-comité, de heer A. M. Brouwer, thans Ned. Herv. hulppredi kant te Heerenveen, een bespreking met Ir. A. A. Mussert, wien gevraagd was als N'.S.B. leider in een artikel zijn meening te willen zeggen over verschillende der aangesneden onderwerpen. Het onderhoud met Mussert Van het gesprek men den „Leider" geeft de heer Brouwer in „De Groene" van 18 Juli een verslag, waaruit wij een en ander over- Ons gesprek, aldus de heer Brouwer, beeon hiermede, dat wij den heer Mussert een memorandum overhandigden waar ons referendum-plan in pronte lijnen in weergegeven was en waarin met name alle vragen die gesteld zouden worden, waren afgedrukt, gevolgd door de namen van hen, die aangezocht waren een be.ge- leidend artikel te schrijven. Dit waren ongeveer dezelfden als zij wier bijdragen men in ons referendum-nummer heeft aangetroffen, alleen .stond toen voor ds. Buskes nog Prof. Heering op de nomi natie en was naast Albarda, oud-minister De Geer als kampioen voor het parlemen taire stelsel uitgenoodigd. Op de vraag of hij aan deze artikelenreeks wilde mede werken had de Algemeene Leider zijn antwoord onmiddellijk gereed: „Met deze heeren wil ik niet op één stoel zitten!" „Welke heeren bedoelt u daarmee?' was onze wedervraag. Een vinger gleed op het memorandum langs de na schrijvers: Prof. van Asbeclc was hem onbekend, maar toen deze keuze was toe gelicht. was het oordeel: „Dien zullen wij wel uitmesten!" En op onzen eenigs- zins verbaasden blik: „Dat kunt u hem uit mijn naam ook gerust mcdedeelen". Ook de heer Gybland Oosterhoff, onder voorzitter van Nationaal Herstel, was den N.S.B.-leider „onbekend". Toen volgden de schrijvers over He Voikenbondsvraag: „Professor Heering maakt mij sprakeloos. Van Embden is een landverrader". Over mevrouw Kluy- ver volgde het niet zeer parlementaire commentaar: „Dat wijf dat wel eens schrijft, maar nooit goed". Mr. Pollema „is tachtig jaar, en iemand die tachtig is heeft geen vitaliteit tot schrijven". Helaas beschikten wij niet over het ma teriaal om te bewijzen dat mr. Pollerna in feite 46 jaar oud is, en zonder dit materiaal bleek het niet mogelijk den Algemeenen Leider hiervan te oyertui- gen. Met „Westerman is gek als hij mee doet" was het oordeel over deze vragen- groep geveld. In de groep over 'dgn staatsvorm prijk te de naam Mussert tegenover die van Albarda en De Geer; het commentaar was kort maar krachtig: „Albarda en De Geer zijn altijd al vriendjes geweest" en „Mussert trapt er niet in!" Uit de schrijvers over de maatschappij orde kan „juffrouw Van Dorp net zooveel onzin schrijven als zij wil"; mr. Van Walsum is onbekend evenals Prof. Kors, maar de kerk, die hij vertegenwoordigt „is een macht!" Als Van der Waerden over „Vrije volksgemeenschap op socialis tischen grondslag" zou schrijven „liegt hij, want dat willen wij".| Alleen de com munisten worden als principieele men- schen erkend. En deze opsomming werd besloten met de conclusie dat het geheel „links" georiënteerd was. Ir. Mussert voorspelt de toekomst van ons land „Hoe ziet u He politieke ontwikkeling in He naaste toekomst?" was onze eerste vraag, zoo vertelt de heer Brouwer ver der. De Leider bleek het als volgt te zien: Binnen afzienbaren tijd zou er een Roomsch-Roode coalitie optreden, waar bij de werkverdeeling tusschen de part ners zoo zou zijn, dat de socialisten het economische gedeelte van het program ma en de Katholieken het geestelijke zouden verzorgen. „Dan dreigen alle Pro testanten Katholiek te worden, want zij zijn zoo verdeeld en hebben onder een dergelijko coalitie natuurlijk niets in te brengen". Naar aanleiding van dit antwoord ont wikkelt zich dan een gesprek over de verhouding van de N.S.B. tot de Roomsch Katholieke wereld, dat eindigt in de vra gen: „Hoe komt het, dat de N.S.B. de Roomsch-Katliolieken zoo weinig trekt? En hoe is de laatste brochure met zijn Raad van Kerken te rijmen met het katholieke standpunt?" Mussert beroept zich in zijn antwoord op zijn „raad van adviseurs in kerkelijke aangelegenheden". Als deze ten aanzien van de Katholieken fouten heeft gemaakt kan hij er ook niets aan doen, want „ik heb wel een bisschop gevraagd, maar die had geen-belangstelling voor mijn-zaak". Overigens acht de Algemeene Leider de R.K. geestelijken in het algemeen „volks- verdommers" en „landverraders". „Kijk maar eens naar Spanje!" En „de besten zitten nog in het klooster". Maar „het heele zaakje zal wel opgeruimd worden". „Maar," werpen wij op, „de steeds meer naar voren komende Germaansche theo rieën kunnen zoowel voor de Roomsch- Katholieken als voor de Protestanten toch nooit aannemelijk zijn? Waarom wordt daar dan den laatsten tijd zoo over geschreven in uw Beweging, zooals laat stelijk in de brochure van mr. Reydon?" „Wij zijn toch geen Chineezen?" luidt het antwoord, „derhalve mogen wij ge rust over de Germanen schrijven". „Natuurlijk, maar dan moet dit ge schrijf over de Germanen toch weten schappelijk verantwoord zijn, en niet zuiver mythologie worden". „Officieel hebben wij ook niets over ds Germanen geschreven", haast Mussert zich dan te zeggen. „Het standpunt van de N.S.B. als zoodanig staat alleen in de Brochures I tot V". „Maar waarom wordt er dan wel offi cieus zooveel in deze richting geschre ven?" Het antwoord luidt ,dat de N.S.B. eigen lijk een „boerenbeweging" is. „En de boeren yinden het prachtig! Vooral de boeren in Drente, Groningen en Overijsel, maar ook op de Veluwe". En wat is er tegen deze Germaansche denkbeelden le verkondigen? „Zoo worden de vrijzinnige en wereldsche boeren tot, den Schepper- God terug gebracht. De N.S.B. werkt zoo mee aan de godsdienstige ontwaking van ons volk". Wij merken hiertegenover op, dat het „opwekken van religieuze gevoelens" nog wel iets anders is dan het prediken van het Evangelie, en dat een streven, do menschen naar God terug te voeren via Germaansche theorieën, iets is waar mee men ieder Christelijk mensch tegen zich in het harnas jaagt! Geen enkele theoloog za! ooit zooets kunnen onder schrijven. Mussert antwoordt hierop echter, dat hij „al die geestelijken wel zal oprui men". En hij heeft daartoe alle recht. Immers, wanneer „in de geschiedenis van een voik een beweging opkomt, die de menschen godsdienstig wil maken, is cr altijd een macht, die dat tracht tegen te houden; en die macht is de Kerk. Zie b.v. de Reformatie!" Hiermee is dan het onderhoud ge ëindigd. De heer Mussert gaat alles ontkennen Dit interview zal heel wat menschen de oogen geopend hebben. Zóó openhartig, hoe zeer de heer Mussert nooit een blad voor zijn mond neemt, was nog nooit gesproken door een N.SB.-er. Echter, nu komt iets vreemds. Het Utrechtsch Dagblad van 20 Juli bevatte reeds een formeele tegen spraak van Ir. Mussert En Volk en Vaderland van 25 Juli weet niets van deze openhartigheid af. Het schrijft aldus „Wat Anton M. Brouwer van het onder houd met Mussert heeft gemaakt, heeft men in het laatste nummer van Groene kunnen zien. Een compleet terview. Het is alleen maar jammer, dat er geen woord van aan is. Maar dan ook heele- maal geen woord. Over de heeren Van Asbeck en Pollema is met geen woord gesproken. De mededeelingen, die Mus sert aan Anton M. Brouwer zou hebben gedaan over de politieke toekomst van ons volk, de Kerk en het Germaansche volkskarakter zijn volkomen uit zijn roo- den duim gezogen. Het is van den eersten letter tot den laatsten letter fantasip. Zelfs dat Anton M. Brouwer onder het gesprek aanteekeningen zou hebben ge maakt, is onwaar. Het is één aaneenscha keling van pertinente onwaarheden". De heer Brouwer houdt voet bij stuk Hierdoor wordt de heer Brouwer niet uit het veld geslagen. In De Groene van Zaterdag j.I., dus van 25 Juli, merkt hij op: De Heer A. A. Mussert heeft in het Utrechtsch Dagblad van Maandagmorgen 20 Juli een dementi gegeven van datgene wat in De Groene van de vorige week over hem is gepubliceerd. Hij geeft dementi onder meer te kennen, dat hij in het genoemde onderhoud niet zou hebben gesproken over „de politieke toekomst van ons volk, de Kerk en het Germaan sche volkskarakter". Dit deel van het onderhoud zou „volmaakt uit den duim gezogen" zijn. Aangaande het onderdeel van het gesprek over de verschillende medewerkers aan het referendum ver klaarde de Heer Mussert. dat de namen van twee der door mij genoemde mede werkers nooit in het geding zijn geweest. „Deze namen las hij voor het eerst in het verslag van het onderhoud". Ook ver klaart Mussert het voor „gelogen", dat ik aanteekeningen maakte gedurende het Op dit dementi antwoord ik, dat ik mijn mededeeling van de vorige week letter voor letter staande houd. De Heer Mus sert moet voor zich zelf verantwoorden wat hij naar aanleiding van onze publi catie wil verklaren. Op één punt evenwel is ook voor een buitenstaander objectief na te gaan waar onwaarheid werd gesproken. De heer van Geelkerken verklaart o.m. in het Utrechtsch Nieuwsblad van Maandag 20 Juli, dat „de Heer Brouwer aan den N.S.B.-leider de lijst met namen heeft laten zien, betrekking hebbend op het re ferendum. De Heer Mussert heeft daarop deze lijst met namen doorgeloopen en den Heer Brouwer aangetoond, dat het refe rendum onder marxistischen invloed stond". Op deze lijst kwamen natuurlijk ook de namen voor van die medewerkers, waarvan Mussert persoonlijk verklaart dat hij ze niet eerder las dan in het verslag van het onderhoud. De hoofdredacteur van „De Groene" versterkt het betoog van den referendum- secretaris Aan deze verklaring van den heer Brou wer voegt Prof. A. C Josephus Jitta, hoofd redacteur van „De Groene Amsterdammer" belangrijke mededeelingen toe: Groene is de vraag, of de mededeelingen van den heer Brouwer omtrent het ge sprek juist zijn. De heer Mussert ver klaart, dat de heer Brouwer het voor naamste deel van het gesprek „volmaakt uit den duim heeft gezogen". De heer Brouwer houdt vol, dat de weei'gave woord voor woord juist is. Van groot belang is ook de vraag, of het behoorlijk is den inhoud van een der gelijk gesprek aan de openbaarheid prijs te geven zonder machtiging van dc wederpartij. Was het misschien een vertrouwelijk gesprek? Ik zelf heb enkele maanden geleden op mijn verzoek een onderhoud gehad met twee leidende figuren uit de N.S.B. Om trent publicatie is niets afgesproken. Ik zou liet echter onbehoorlijk en in strijd met de goede trouw achten, indien ik mijn lezing van dat gesprek zou publi- cceren zonder daartoe machtiging van degenen, met wie ik heb gesproken, te hebben gevraagd. Omdat dat gesprek kennelijk een vertrouwelijk karakter droeg. Met het gesprek Mussert—-Brouwer was dat echter niet het geval. Integen deel. De heer Brouwer had om dat on derhoud verzocht, ten einde den heer Mussert namens de referendumcommis sie een artikel te vragen. De heer Mus sert heeft dat geweigerd, wat zijn recht is. Hij heeft die weigering gemotiveerd en aan die motiveering een aantal mede deelingen van anderen aard toegevoegd. Het lag voor de hand, dat de heer Brou wer de mededeelingen aan de referen dumcommissie zou overbrengen, daartoe waren zij uit den aard der zaak be stemd. De heer Mussert ontkent dat karakter van die mededeelingen. „Als de heer Brouwer beweert dat hij gedurende het gesprek heeft zitten schrijven, dan ver klaar ik die bewering voor gelogen", heeft de heer Mussert gezegd. Verschillende leden van dc redactie en het bureau van De Groene hebben echter die aanteekeningen gezien, onmiddellijk nadat de heer Brouwer in Amsterdam was teruggekeerd. Zij zijn bereid, dat onder eede te bevestigen. Vrijwel alle mededeelingen van den heer Mussert uit het verslag kwamen daarin letterlijk voor. Uit die aanteekeningen heeft de heer Brouwer kort daarop zijn verslag gemaakt. Een voorloopig slot Onze lezers hebben nu het gelieele geval hier voor zich. Wij herinneren ons op dit oogenblik, hoe de heer Mussert op de Pink sterbijeenkomst der N.S.B. te Lunteren vóór eenige weken zijn moraal omschreef: »>Wij d.w.z. de nationaal-socialisten moeten ons ervan rekenschap geven, dat er een afgrond .gaapt tusschen onze begrip pen van eer en fatsoen en die van dc huidige machthebbers. Wat zij fatsoenlijk vinden, verachten wij. Wat wij fatsoenlijk vinden, bestrijden zij". Zou hier de sleutel van het geval kun nen liggen?, Nederlandsche Musici gaan voor l Het aantal buitenlanders bedroeg in April J.L 30 pet. (1933: 70 pet.). Onlangs heeft het Eerste Kamerlid Van Vessem vragen gesteld aan den Minister van Sociale Zaken naar aanleiding van 't optreden hier te lande van buitenlandsche gezelschappen (muziek, tooneel, etc.). Uit het antwoord van den Minister blijkt, dat in April 1936 van de in Ne derland in hotels, café-restaurants en bioscopen werkzame musici 70 pet Ne derlander was en 30 pet buitenlander. Drie jaar geleden, in September 1935 toen de wet tot wering van buitenlandsche arbeidskrachten er nog niet was, bedroeg het totaal aantal in dc genoemde bedrijven werkende Nederlandsche misici 406 en het totaal aantal buitenlandsche 574-. De v houding was -dus toen juist omgekeerd. Beleediging van Minister van Schaik In i artikel in „Zwart Front". In „Zwart Front", het weekblad van het Ned. Volksfacisme van Zaterdag j.I. komt een door den leider der beweging, Arnold Meier, geteekend artikel voor, waarin de minister van Justitie, mr. J. van Schaik, er- beschuldigd wordt in zijn vroegere functie van rechtskundig adviseur van den R.K. Bond van Arbeiders in de Steenfabrie ken een diefstal van f60.000, ten nadeele ran dezen bond te hebben gesanctioneerd. Deze f 60.000 zouden verduisterd zijn door den toenmaligen administrateur J. Z., die daarna met goedvinden van mr. Van Schaik ons land zou hebben verlaten zonder dat het gestolene werd aangezuiverd of zonder dat tegen hem een aanklacht werd ingediend. Naar het „Vad." verneemt heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Breda in een ander aanleiding gevonden tegen den schrijver een strafvervolging wegens smaad ichrift te gelasten. I Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie Men verzoekt ons mede te deelen dat dr. H. Faber, algemeen voorzitter van de Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie geen lid is van de S.D.A.P. Men zou dit uit een artikel, getiteld „Verflauwing van gren zen", dat onlangs in ons blad werd opgeno men kunnen afleiden. Alhoewel dit niets aan onze opvatting verandert, geven we gaarne deze „rectificatie" even door. STEUN AAN KLEINE BOERENBEDRIJVEN Commissie van Advies benoemd De minister van Landbouw heeft tot voorlichting van het kleine boeren bedrijf en ter uitvoering van de maat regelen met betrekking tot den bij- zonderen bedrijfssteun ingesteld een dienst voor de kleine boerenbedrijven. Voor dezen dienst heeft de minister een reglement vastgesteld. De taak van den nieuwen dienst ïs als volgt omschreven: 1. Het verstrekken en bevorderen van de voorlichting, welke de kleine boerenbedrijven met het oog op hun aanpassing aan de ver anderde omstandigheden behoeven. 2. De uitvoering van de bijzondere steun verlening aan de kleine boerenbedrijven. Voorts is bepaald, dat met betrekking tot aangelegenheden van den dienst de minister terzijde wordt gestaan door een commissie van advie6, waarvan de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve lid en voor zitter is en de overige leden worden benoemd en ontslagen door den minister. Deze dienst vormt een onderdeel van de directie van den landbouw. Als directeur zal optreden de inspecteur van den land bouw, chef der tweede af deeling der directie van den landbouw. De bedrijfsconsulenten voor den landbouw zijn onder leiding van den directeur belast met de aangelegenheden van den dienst hun ambtsgebied. Wat betreft den bij zon deren bedrijfssteun is bepaald, dat-deze wordt verleend aan door den minister erkende houders van boerenbe drijven, welke een oppervlakte van 5 H.A. of minder beslaan en als zoodanig erkend zijn Voor erkenning komen in aanmerking zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uit oefening van het beroep van zelfstandig landbouwer. De toekenning en uitbetaling van het be drag van dezen steun geschiedt naar de door den minister vastgestelde grondslagen. De directeur verstrekt aan iederen erken den houder van een klein boerenbedrijf een bedrijfskaart, welke een beknopte beschrij ving van het bedrijf bevat Commissie van Advies Benoemd zijn tot leden van de commissie van advies van den dienst voor de kleine boerenbedrijven: D. W. ten Bokkel te Barlo; K. Brok, lid i'an Gedeputeerde Staten der provincie Drenthe, te Assen; Dr. Ir. W. Droessen, lid van de Tweede Kamer te Roermond; P. J. van Haaren, secretaris van den Noord-Bra- bantschen Christelijken Boerenbond, te Til- burg; Ir. Tj. P. Huisman, Secretaris Holland- sohe Maatschappij van Landbouw, te 's-Gra- venhage; Ir. F. P. Mesu, directeur cultuur technische dienst te Utrecht; Ir. J. Nysinsh, rentmeester der domeinen te Zwolle; R. Sie- benga te Marum; mej. G .Smit, inspectrice nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; Ir. C. G. P. Stevens, directeur dienst voor de kleine boerenbedrijven te 's Gravenhage, die levens wordt benoemd als secretaris der commissie van advies; Ir. J. Wind, directeur Christe- hjke 1 an d bouw win terschool te Ambt-Hardeu- berg Autobotsing bij Oss Een vluchtend chauffeur, die van zijn bed werd gelicht Nabij het woonwagenkamp te Oss is een vrachtauto tegen een personenauto gebotst De personen-auto, waarin de heer M. uit 's-Hertogenbosch en zijn zoontje gezeten wa ren, reed, doordat het zicht ter plaatse zeer slecht was in volle vaart tegen de vracht auto op, toen de chauffeur zijn wagen wilde draaien. De inzittenden van de personenauto liepe bloedende verwondingen op aan hoofd en handen. Zij zijn met een een andere auto naar 's-Hertogenbosch vervoerd. Inmiddels had de chauffeur van de vrachtauto de vlucht genomen, doch het gelukte hem te Oss op te sporen en van zijn bed te lichten. Men vermoedt dat hij onder invloed van sterken drank heeft verkeerd. Ook het ach terlicht van de auto bleek niet in orde te zijn. Beide auto's werden ernstig beschadigd, vooral de personenwagen, die naar een ga rage te Oss moest worden gesleept. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN De adjunct-commies ter secretarie te V1 i s s i n g e n J. P. L., die in verband met de malversaties te Vlissingen zich in Hechtenis bevond, is op vrije voeten gesteld. DEFENSIE VAN NED. INDIE Belangrijke voorstellen in voorbereiding Versterking van enkele gebiedsdeelen buiten Java BATAVIA, 27 Juli (Aneta). In de Me morie van Antwoord inzake de begroo ting van het Departement van Oorlog deelt de Regeering mede, dat belangrijke technische en financieel© vraagstukken op het gebied der landsverdediging nog bij het opperbestuur in beraad zijn. Do uitslag zal den Volksraad binnenkort blijken uit aan ite vullen voorstellen te dier zake. De voor Het leger in voorbereiding en deels reeds in uitvoering zijnde maarregelen om vatten o.a. verhooging van de gevechts kracht van de luchtvaartafdeeling door het aanschaffen van moderne bommenwemsrs van grooter actieradius, een betere be scherming van enkele gebiedsdeelen builen Java, uitbreiding van het instituut van dc buiten het leger staande gewapende korp sen en de organisatie van korpsen van oud militairen. Voorts een beperkte uitbreiding het beroepspersoneel van diverse leger- onderdeelen, welker oorlogsformatie groo- tendeels met (behulp van de militie wordt gevormd, doch waarvoor door de gewijzigde omstandigheden niet voldoende miliciens beschikbaar zijn. Voorstellen terzake het toekennen van een bijdrage uit de Rijksbegrooting ten behoeve an de voorgenomen versterking van de weermacht, zullen binnenkort den Volks raad hereiken. De vraag in hoeverre de invoering van een capitulantenstelsel mogelijk is. is in studie. Reeds kan worden gezegd, dat de bezwaren, waarop de invoering stuit, niet moeten den onderschat. Naar aanleiding vai suggestie om de officiersopleiding ook weder in Indië te doen plaats vinden, deelt dc regeering mede, dat uit het oogpunt van doeltreffendheid en ook uit financieel oog punt, een eenvormige opleiding te verkiezen is. De regeering handhaaft haar zienswijze dat een opleiding in Nederland verre de voorkeur verdient. Zij is dan ook niet be reid deze opleiding wederom in Indië tc- doen plaats yinden. AUTO RIJDT IN HET MERWEDEKANAAL De drie inzittenden gered Nabij Zuilen is een luxe auto waar in zich behalve de bestuurder twee dames bevonden, door een defect aan de stuurinrichting in het Merwedeka- naal gereden. Door groote tegenwoor digheid van geest van den autobestuur der, maar vooral door het zeer moedig optreden van den 22-jarigen J. Hey- tjohan uit Utrecht en den rechercheur F. Nijpjes uit Zuilen, mocht het geluk- ken de inzittenden van een wissen dood te redden. De auto dook, toen het ongeluk gebeurde, jeheel onder water, doch kwam gelukkig met de wielen op den bodem terecht. Op hulpgeroep van toeschouwers kwam Heytjohan aansnellen. Hij sprong onmiddel lijk gekleed te water. Inmiddels had de bestuurder zelf het por tier al weten te openen, waarna hij door den druk van het water naar boven werd ge duwd. Dit geschiedde ook met een der da mes. De tweede dame was er echter ernstiger aan toe. Zij verkeerde reeds in bewusteloo- zen toestand toen Heytjohan na herhaalde malen gedoken te hebben haar beetgreep en er in slaagde haar naar boven te Dreiïgen. Op het slachtoffer, dat zeker tien minuten in het water gelegen had, werd hierna door den heer Nijpjes kunstmatige ademhaling toegepast. Men mocht er in slagen de levens geesten weer op te wekken. De drenkelingen werden per auto naar de resp. woningen vervoerd. De te water -gereden auto is later met be ihulp van een kraanwagen gelicht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Door de regeering zijn twee schepen van de K.N.S.M. naar Spanje gezonden om de Nederlanders te halen. Geruchten rondom de bacon-inschrijving. Gunstige bedrijfsresultaten van General Motors Corp." over het tweede kwartaal van 1936. Het Schaaktournooi te Zandvoort. De burgeroorlog in Spanje wordt met steeds toenemende verbittering voortgezet. Beide partijen begaan daarbij naar verluidt ontzettende wreedheden. In het Lagerhuis heeft Eden een rede ge houden over Engelands buitenlandsche poli tiek, o.a. ten opzichte van Locarno en van den Volkenbond. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012. (Adv.) Auto in het Winschoterdiep Drie inzittenden te water Gisteravond om 9 uur had door tot nu toe onbekende oorzaak aan het Winschoterdiep onder Foxham (Hoogezand) een botsing plaats tusschen een auto, bestuurd door den 50-jarigen T-h. II. Blauw, garagehouder te Midwolda en een tweepersoonsauto, bestuurd door den 25-jarigen beer A. Gjaltema uit Marum (Gr.) Na de botsing reed laatstge noemde auto tegen een boom en werd be schadigd, terwijl de vierpersoonsauto van den heer Blauw in het Winschoterdiep te recht kwam. De auto verdween geheel onder water. De drie inzittenden van deze auto, de heer Blauw, zijn 14-jarig zoontje en een 14- jarige logé, konden door omstanders worden gered. De heer Blauw bekwam een armbreuk en een hoofdwonde. Hij werd naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand was gisteravond niet ernstig. De beide knapen kwamen met den schrik vrij. De heer Gjalten kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. Doodelijk motor-ongeluk Gisteravond te omstreeks twaalf uur heeft bij de kruising Stationsweg-Rijks straatweg te H e i 1 o o een ernstig motor ongeluk plaats gehad. De 20-jarige motor rijder Sieverink uit Alkmaar is in volle vaart in botsing gekomen met een personen auto. De motorbestuurder en de duorijder werden op den weg geslingerd en bloedend verwond. De motorbestuurder werd met een scliedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Hedenmorgen is hij daar overleden. De duorijder, zekere Scheijt uit Egmond- Binnen, kreeg ernstige inwendige kneuzin gen. Ook hij is in het ziekenhuis te Alk- ssssp opgenomen. DEN HAAG G. J. P. A. Thomson f In 6S-jarigen ouderdom is Zondag te (lezer stede overleden de heer G. J. P. A. Thomson, gepeneionneerd kolonel der Koninklijke Ma- rechaussée. Kolonel Thomson was een broeder van den bekenden overste Thomson, die destijds in Albanië is gesneuveld. Op de bij automobilisten beruchte weg Amsterdam—Haarlem, gebracht in de hoop, dat het aantal ongelukken verminderen zal. zooveel ongelukken gebeuren, wor'dt natriumverlichting aan*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1