DE REGENJAS MAANDAG 27 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 R0FFELR1JMEN VOORSHANDS GEEN KANS Ik weet niet hoe 't in Spanje staat. Mag ik de krant gelooven Dan wordt het pxme Spaansche volk Gelouterd in dè öven. Het schijnt dat Moskou krachtig helpt De sovjet-staat te bouwen En al wat zich verzetten durft Moorddadig neer te houwen. Het „Volksfront" (lees: het roode Het front der „proletaren" [front) Geeft aan den communist de kans Zijn kracht te openbaren; De socialist schiet wat hij kan, Door Moskou voortgedreven Om het „fascisme" ongemeen Ferm van katoen te geven. Er wordt geplunderd en gemoord. De kerken branden lustig, Van recht is er geen sprake meer Maar verder is het rustig. Geen wonder dat de communist Die vrij zich hier mag roeren, Thans voor een „Volksfront-Nederiand" Meer actie is gaan voeren. Zoo roept men in een strooibiljet De arbeiders te wapen Opdat naar 't Spaansche voorbeeld hier Een „Volksfront" wordt geschapen Een front dat tégen honger is En oorlog, en fascisme, Dat vecht vóór vrede en voor werk Ofwel: vóór't communisme! Gelukkig wil de socialist (Voorshands!) zijn steun niet geven Aan Moskou, dat ook in ons land Zich Spaansch wensclit uit te leven. (Nadruk verboden) LEO LENS Wereldreiziger te Zwolle gestrand. Van de wal in de sloot! De 15-jarige J. D. uit O o s t e r z e e gem. Lemsterland trok vroolijk en welgemoed op een dag van de vorige week de wijde wereld m. Ouders en venvan ten liet hij in onze kerheid omtrent zijn lot. Te Zwolle aange komen was het nieuwtje er echter al aardig af. De honger begon te knagen en oe jongen ging inzien, welk een dwaze plannen er in zijn brein waren opgekomen. Hij besloot per spoedigste gelegenheid huiswaarts te keeren doch daarbij hielp hij zichzelf van de wal in de sloot. De fiets ging hem niet snel genoeg meer en daarom sprong hij in een onbeheerd staande auto. Het karretje werd aan de treeplank gebonden en juist wilde de jon gen wegrijden, toen de eigenaar zijn wo ning kwam uitrennen en op de treeplank sprong. Vanaf deze ongemakkelijke plaats trachtte hij het contact uit te schakelen maar dat was niet overeenkomstig de bedoe lingen van den jeugdigen D., die zijn reis plannen ernstig bedreigd zag. Als een paard dat stal ruikt, gaf hij dan ook extra gas en terwijl nïj met de eene hand de wagen in het goede spoor trachtte te houden, sloeg hij met oe andere als een bezetene om zich heen teneinde op die manier zijn belager kwijt te raken. Zoo trok dit wonderlijk gebeuren een eindweegs door de drukke straten van Zwol le. zeer tot bevreemding van de voorbijgan gers. die niet begrepen wat eraan de hand was. Tot plotseling een paaj- agenten van de motor-politie passeerden. Zij hadden den vluchteling spoeoig ingehaald en toen was het met D-'s reisplannen afgeloopen. De jongen werd naar het hoofdbureau van po litie overgebracht, waar proces-verbaal te gen hem is opgemaakt. Thuis wachtte de napret,*^ Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikeriiroop in gele bussen van 1 k g. netto P. KAAG HOORN Koffie alsLikeur VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd in vollen gang is en velen onzer lezers de krant aan hun va- cantie-adres willen ontvangen, verzoe ken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va- cantie. Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten, welke 1 x/z cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk gelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE, De troebelen in Spanje H.K.H. Prinses Juliana in de Vogezen drijfsvereeniging het verzekerde loon, over een jaar berekend, ten minste .vijf tig milliocn gulden bedragen. De eisch Is niet gesteld, dat tot een be drijfsvereniging alleen ondernemingen, waarin eenzelfde of een soortgelijk bedrijf wordt uitgeoefend, mogen toetreden. Toege laten wordt derhalve een organisatie, -om vattende ondernemingen uit de. meest ver scheiden bedrijfstakken. De bedrijfsvereniging kan zich in af.lee- lingen splitsen, hetzij naar territoriale ge- bicdsomschrijving, hetzij naar den aard van het uitgeoefend bedrijf. Voor de geneeskun dige controle op door een ongeval getroffen verzekerde blijft het gebruik maken van den thans aan de Rijksverzekeringsbank verbonden medischen dienst verplicht. Het instituut der risico-overdracht heeft de minister, althans voorshan Is, behouden. De bedrijfsverenigingen zullen gebonden zijn tot het betalen van een aandeel in de administratiekosten der Rijksverzekerings bank en der Rade"n van Arbeid. De minister heeft ontkennend dc vraag beantwoord, of het geen aanbeveling zou verdienen om bij deze gelegenheid in het geheel onzer sociale verzekering deze ver eenvoudiging aan te brengen, dat voortaan de ongevallen, althans voor den duur der eerste zes weken der ongeschiktheid tot wer ken, als ziektegevallen worden schadeloos gesteld, en eveneens de vraag, of niet in do wet ware te bepalen, dat het ziekterisico en het ongevallenrisico van dezelfde arbei ders moei worden gedragen door een orga nisatie. Deze laatste concentratie wénscht de minister aan de practijk over te laten. Chr. Hist. Gemeenteraadsleden Algemeene vergadering te Lunteren TeLunteren is de algemeene vergade ring gehouden van de Vereniging van C.-H. leden van gemeentebesturen, onder leiding van den heer J. R- Snoeck Henke- mans. Er werden grootendeels huishoudelijke zaken afgedaan. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden aantal daalde van 356 op 350. Er werd op gewezen, dat wel 65 pet. der C.-H. raads leden in ons land buiten de organisatie staat. Het aantal gemeenten, waaraan het or gaan Gemeentebeleid wordt gezonden, is verminderd 'tot pl.m. 440, hetgeen in ver band staat met den financieelen toestand van het orgaan. Deze financieele toestand werd uit voerig besproken, waarna besloten werd aan het hoofdbestuur der Unie te verzoeken een zoodanig* wijziging der statuten, dat men bij benoeming tot raadslid vanzelfsprekend lid der vereeniging wordt. Bij groote finan cieele bezwaren zou dispensatie van contributie worden verleend. Hierna kwam in behandeling het rap port der Commissie inzake het uitbrengen van conclusies over de tewerkstelling van werkloozen in bedrijven. De commissie verzoekt er mede accoord te gaan dat nog geen conclusies worden uitgebracht aange zien de proef der regeering op dit gebied nocr niet is geëindigd. Besloten werd de commisie te verzoeken volgend jaar rapport uit te brengen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat dc aftredende bestuursleden J. ter Haar Jr., Van Gerrevink, Knoppers en Ooster hof werden herkozen. Tenslotte kwam ter sprake het voorste-1- Friesland inzake de propageering van de verplichte pensionnpering voor ambtenaren on 60-jarigen leeftijd. Na bespreking werd besloten het H.B. der Unie te verzoeken bij de behandeling van deze zaak ook het oordeel der vereeniging te vragen om zoodoende een meening uit Ie C.-H. Unie te vormen. Hierna werd de yergadering gesloten, ZOMER-CONFERENTIE CHR. HIST. UNIE De Overheid en het gezin Op den laatsten dag van de zomer- i conferentie te Lunteren van de Chr. I Hist. Unie sprak de heer J. J. Wal- lien, arts te Ginneken, over: „De Overheid en het gezin". Voor een juiste waardeering van de onder linge verhouding dezer beide begrippen, is het noodig, aldus spr., vooral den juisten in houd en beteekenis ervan te preciseeren. Over het gezin merkt spr. dan op dat de eer ste gezinsvorming plaats vond voor den zon deval. De samenstelling van het gezin is drie ledig, man, vrouw en kind. Het gezin moet worden beschouwd als de werkelijke cel, waaruit de samenleving is opgebouwd. Uit dezen oorsprong en doel van het gezin vloeien voort eigenschappen die in het huwelijk en in de verhouding tusschen ouders en kinde ren in een christelijk gezin moeten worden geëerbiedigd. De mogelijkheid van scheiding bijv- moet zeer beperkt blijven, aan ouders, bij uitsluiting van alle andere machten, de taak worden gelaten de kinderen op te voe den. De taak van de overheid heeft zich bij de toeneming van handel en industrie en onder ling verkeer, steeds meer uitgebreid. Naast het handhaven van recht en de bescherming van zwakkeren tegen misdaad en ongerech tigheid heeft de overheid ook te zorgen voor de volkswelvaart. Daarvoor is noodig de be vordering der volksgezondheid. Hier dringt de vraag zich op hoever de overheid daarbij mag gaan. Er moet worden geconstateerd, dat de overheid zich sterk gaat beperken. En ook bij vele gemeentebesturen is dit te be merken. Door onvoldoende offervaardigheid barer leden is de kerk niet bij machte haar taak als onderdeel van armenzorgnaar behooren te vervullen en moet de overheid helpend en regelend optreden. Uitgaven voor de volksgezondheid behoo ren voor de overheid tot de noodzakelijke. De maatregelen tot rasverbetering, zooals die b.v. in Duitschland dwingend op de onderda nen worden toegepast, gaan, naar christelijk standpunt, buiten de bevoegdheid van de overheid. Er zijn nog slechts weinig positieve wetenschappelijke gegevens, die de maatre gelen om die redenen gemotiveerd zouden doen zijn. Maar ook al ware die er, dan nog mag de overheid geen voorschriften geven inzake huwelijk en voortplanting, die zelfs tot verminkende operaties moeten leiden. Hier, zoo besluit spr., behoort de C. H. Unie actief stelling te nemen voor het ook in Ne derland te laat is. Na eenige discussies over dit onderwerp, werd de conferentie door den voorzitter den heer J. R. Snoeck Henckemans gesloten. De vechtpartij te Abcoude Toch weerkorpsen bij de N.S.B.? Naar aanleiding van de politieke vecht partij te Abcoude tusschen N.S.B.'ers en eis beeft de heer Albarda aan den Minister van Justitie gevraagd of het waar is, dat de leden van de N.S.B. waren ge kleed in de verboden uniform van de weer- afdeeling der N.S.B., welke weer-afdeeling volgens een verklaring van den heer Mus sert opgeheven zou zijn. Wil de Minister bij het onderzoek, zoo vraagt de heer Albarda verder, dat onge twijfeld naar de toedracht van deze zaak- wordt ingesteld, ook doen nagaan, hoe het mogelijk is, dat een groep leden der N.S.B.. die in auto's en op motorrijwielen aan rukte, in den nacht werd geformeerd en of hieruit moet worden afgeleid, dat de N.S.B op een of meer plaatsen weerkorps-afdee- lingen gereed houdt, die in korten tijd kuD nen uitrukken om geweld te plegen? Tot welke maatregelen geven de hier boven vermelde feiten den Minister aan leiding?. DE MOORD TE GROOTEGAST Oude landbouwer op gruwelijke wijze van het leven beroofd Het was om geld te doen Groote opschu&ding en ontsteltenis is onder de bewoners van Grootegast teweeggebracht door een afschuwelijken moord, die Vrijdagnacht is gepleegd. Dezelfde gemeente, waar zich in Jan. 1929 het drama van de vermoording van vier veldwachters afspeelde. Omtrent hetgeen thans gebeurd is, zijn de volgende bijzonderheden bekenc geworden: In Opende woonde de ruim 70-jarige on gehuwde landbouwer R. Setsma. De oude man woonde geheel alleen. Hij kookte zijn eigen potje en had weinig omgang met vrien den of kennissen. Links en rechts van zijn woning stonden huizen en ook aan de over zijde had hij buren. Setsma was door de gemeente Grootegast belast met oe uitbetaling van gelden aan de armen. Hij beschikte over ongeveer 700 gulden, zijnde het geld om uit te betalen aan de armen voor twee weken. Daar hij Dinsdag a.s. op reis zou gaan naar zijn broer in Arnhem, had hij deze keer geld voor twee weken gevraagd en was van plan dit Zater dagmorgen uit te betalen. Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur is Setsma naar bed gegaan, 's Nachts tusschen half twee en half drie hoorde de familie U. Bouius, die haar woning aan de overzijde heeft, plotseling drie schoten achter elkaar lossen. De vrouw werd wakker en schrok hevig. Onmiddellijk na de drie schoten hoorde men een geraas, hetgeen men echter aan niets ernstigs toeschreef. De man zei de nog tot zijn eohtgenoote: „maak je maar niet on gerust, het zijn misschien weer van die schutters die op kippen en eenden jagen". Verder werd! over het geval niet meer ge sproken. De familie Sissing, die vlak naast Setsma woont, heeft van de schietpartij niets gehoord. Een vreselijke ontdekking Des ochtends kwam bij Setsma meestal een intieme vriend, de heer K. Wijma op bezoek. Dit was bekend aan mejuffrouw H. Frankes, die zich naar Setsma begaf, om haar weekgeld te halen. Toen zij bij de wo ning aankwam vond zij tot haar groote ver bazing de zijdeur open staan, terwijl zij in een oogopslag bemerkte, dat alles in de woning overhoop was gehaald. Zij begreep, dat er iets bijzonders moest zijn gebeurd en spoedde zich naar den heer Wijma. Teza men begaven zij zich naar de woning van Setsma. waar zij de slaapkamer ingingen en zagen dat de man dood op zijn bed iag. Hij had een prop in den mond en een doek om den hals. De marechaussee en de politie werden ge waarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instelden, terwijl de burgemeester van Grootegast, de heer D. van der Munnik, het parket in Groningen telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. Een uur later was het parket en ook de districts-comman dant van de Koninklijke Marechaussee uit Leeuwarden aanwezig, terwijl de Groning- sche recherche vertegenwoordigd was door den inspecteur van politie F. Kraayenga. Vast staat dat minstens twee personen aan het werk moeten zijn geweest. Men neemt aan dat Setsma, die altijd een revolver bij zich had als hij te bed lag, nog kans heeft gezien om op dc onverlaten te schieten. Vandaar dat er drie schoten gehoord zijn. Het aanwezige geld. zijnde pl.m. 700 gul den. was verdwenen, terwijl do slaapkamer 'n ruïne gelijk was. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht .voortgezet, Prinses Juliana met de hofdames op een wandeling naar de top van de St. Odiliënberg. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAM DRIESSEM ZOOM A A L T E N Fabriceert ook: Kepers, Ruwe Katoen, Graslinnen, Kepervoering. Groote sortecring in Luiers, Bad-, Hand-, Thee- en Keukendoeken, moderne dessins. Levering uitsluitend aan den handel D. ROOS CZN7s VITRAGEHANDEL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30427 TELEFOON 1032 Op__he« gebied ^n__doortehllge^ gord IJ Ml ot iEVZRLNG DE IDEALE VLOER BEDEKKING WIJZIGING VAN DE ONGEVALLENWET Een voorontwerp bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt Uitbreiding van de mogelijkheid van deelneming De minister van Sociale Zaken Heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet 1921. De voorgestelde wijzigingen geven uitwer king aan de gedachte om de gelegenheid te openen voor uitvoering van de onderhavi ge verzekering mede door organisaties in het leven geroepen in samenwerking van de georganiseerde werkgevers en arbeiders. Deze n iet-ambtelijke organen zullen erken ning behoeven en ten einde de noodige ze kerheid te hebben, dat de' erkenning vragen de organisatie in werkelijkheid berust op samenwerking van georganiseerde werk gevers en arbeiders, is bepaald, dat voor erkenning uitsluitend in aanmerking komt een vereeniging, opgericht door ten minste twee algemeen erkende representatieve centrale organisaties van werkgevers en ten minste twee representatieve algemeen erkende centrale vakorganisaties van ar beiders. Deze zijn: Het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, de Vereeniging van R.K. Werkgevers, de Ver. van Chr. Werkgevers, het Nederl. Verbond van Vakverenigingen. Het R. K. Vakver bond, het Prot Chr. Vakverbond en de Nederlandsche Vakcentrale. Koorts moet voor een, tos te lates He* Te Boeda-Pest is een hoekhuis ingestort, waarbij vijf personen Een Spaansche torpedojager en een oorlogsbodem bezoeken Marseille om, de dood vonden. Een kijkje van de ruïne. als 't kan, daar wapens in te nemen Auto's van opstandige fascisten door regeeringstroepen genomenworden grondig vernield. Een gewonde bij een straatgevecht te Barcelona wordt door een kameraad weggedragen. De revolutiestorm is in Barcelona hevig opgelaaid. Onze afbeelding geeft een soldaat van de aanvalsgarde, die enkele opstandelingen onder vuur neemt, die in een huis aan de overzijde de straat bestrijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5