^liruiur ^riïtódjf (ümtrant PBJNA a Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken vanBOMMEL BOUWWERKEN 9bonncmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkniVbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5840 ZATERDAG 25 JULI 1936 16e Jaargang UifoertEittieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bel bevragen aan *1 bureau V wordf berekend 0.10 f? Meer verdraagzaamheid is noodig at Wanneer men, in dezen tyd waar nemende den sterken teruggang m handel en bedrijf, zich over dit oecono- xnisch steeds verder afglijden van het maatschappelijk leven verontrust en zint op middelen om daarin verbete ring te brengen, kan niemand daar tegen bezwaar maken. Inzonderheid de Christen weet, dat hij met inspanning van krachten zijn roeping ook voor dit aardsch bestaan heeft na te komen en dat daarmee weinig in overeenstem ming zou zijn een geesteshouding, waarbij men de tegenheden des levens over zich zou laten komen zonder eenige poging om daaraan het hoofd te bieden wijl men van oordeel is dat God het aldus wil. Natuurlijk sluit het vorenstaande niet tevens in, dat nu ook ellc middel, dat wordt aangediend om de oecono- mische moeilijkheden te bestrijden, zou zijn te aanvaarden. Wanneer men voorslagen doet om de crisiszorgen weg te nemen, om handel en industrie, nering en hanteering op te beuren, dienen de aanbevolen middelen tot ver betering met zorg te worden getoetst. We hebben ons te beproeven en toe te zien of ons gemoed in den nood des tijds ook in dit opzicht mogelijk iets kwaads, iets onbehoorlijks voedt. En zijn de middelen tot verbetering, die men aanprijst, naar dezen maatstaf gerekend, verwerpelijk, dan hebben wij ze onvoorwaardelijk af te wijzen. Wij hadden reeds gelegenheid in ons blad enkele opmerkingen te maken be treffende het verslag der Commissie inzake het Vreemdelingenverkeer, welke commissie den Minister van Handel, Nijverheid en .Scheepvaart van voorlichting had te dienen omtrent de vraag, op welke wijze het vreemdelin genverkeer hier te lande kon worden bevorderd. Dat dit rapport deugdelijk is opgezet, belangrijke gegevens bevat en tal van behartigingswaardige wen ken en richtlijnen inhoudt, werd reeds door ons opgemerkt. In één opzicht meenden we echter de strekking van het verslag van de hand te moeten wijzen: namelijk waar liet aanbeveelt Nederland voor toeris ten aantrekkelijk te maken met behulp van middelen, waartegen wij bezwaren hebben. Is Nederland dan niet aantrekkelijk? Waneer men yfgaat op verschillende uitspraken, die tegenover de commis sie werden gedaan, moet dit het geval niet zijn. „Nederland wordt kunstmatig ver velend gemaakt" schreef de A.N.W.B. aan de commissie; en de K.N.A.C. gaf in andere bewoordingen vrijwel het zelfde te kennen. Een ander verklaarde: „Wij worden langzamerhand een bezienswaardig heid van preutschheden" en de com missie vermoedt, dat de persoon, die deze woorden uitsprak, dit wellicht deed onder den indruk van den terug gang van door hem geëxploiteerde ver makelijkheden. „De sfeer deugt niet" schreef de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Vlissingen en daarmee bedoel de zij kennelijk aan te geven, dat meD in Nederland te weinig genoegen en vertier heeft. De sfeer deugt niet dat erkent ook het rapport. Menig burgemeester is niet gesteld op zijn nevenfunctie van Censor Morum, maar menig ander dignitaris speelt niet ongaarne de zede- meester en verlustigt er zich in om eigen benepen opvattingen omtrent Zondag en ontspanning op te dringen aan de bevolking en de bezoekers. „Een kille vijandigheid staart menig maal den vreemdeling in het gezicht, hem die zich als brenger van welvaart welkom waande". De algemeene voorstelling, als zou den de huidige bezwaren voor handel en industrie voornamelijk in de hou ding van het buitenland schuilen, ba- hoeft derhalve grondige herziening. Daarvoor zal voortaan in de plaats tre den het idyllische beeld van den buiten lander, wiens naarstig streven het is de Hollandsche welvaart te bevorde ren en die daarom aanspraak mag maken op onze nationale waardeering! Intusschen. gelijk voorheen Grie ken en Romeinen hun goden plachten te verzoenen dooi* het brengen van of fers. zoo zal ook thans de teleurgestel de vreemdeling door een gewijzigde houding onzerzijds gunstig moeten worden gestemd. Met name zal het „kansspelletje", waarvan men met al te groote bezorgdheid gevaren heeft geducht, zijn blijde intrede weer moe ten doen. De totalisator worde weer op den troon verheven dat is de wensch van de Koninklijke Nederland- sche Harddraverij- en Ren vereeniging, die met haar uitspraak: „harddraverij en en wedrennen zonder spel trekken geen bezoek" alle beweringen omtrent SDortidealisme meteen wegvaagt! Ook de roulette moet binnengehaald: „het buitenland heeft tijdig ingezien, dat men in een deel van Europa niet verbieden kan hetgeen elders getole reerd wordt". De praktijk in het bui tenland zal dus beslissen omtrent het geen in Nederland toelaatbaar is: voor een eigen moraal is geen plaats. Voor de Nederlandsche badplaatsen aldus de Expl. Mij. Scheveningen in een betoog, dat door het verslag „voor treffelijk geformuleerd" wordt ge noemd is de spelkwestie de voor naamste welvaartsfactor, ja het eenige middel om aan de buitenlandsche con currentie het hoofd te kunnen bieden en hen op den duur voor totalen onder gang te behoeden. Als dit juist is, behooren dan de wenschen van het rapport niet te wor den ingewilligd? Maar zijn deze beweringen juist? Straks duidden wij er reeds op, dat het rapport te veel tracht te bewezen als het zelfs de ideëele beoefening van een bepaalde tak van sport uitsluit. Die conclusie was vermoedelijk niet bedoeld. Dat voorts de welvaart der badplaat sen voornamelijk afhankelijk zou zijn van de aanwezigheid van kansspel, nemen we niet aan. Zou dat inderdaad het geVal wezen, dan is bestrijding van deze uitbrekende hartstocht te meer geboden. Het gaat hier overigens niet om een vraag van meer of mindermaar hoofdzaak is hoe men zich principieel stelt tegenover het crisisgebeuren van dezen tijd. Meent men, dat het leed dezer dagen wordt veroorzaakt door een ongunstige wenteling van het rad van avontuur, door een beschikking van het noodlot, waarom zou men dan niet trachten het nadeel der tijden met behulp van gelijksoortige middelen af te wenden? Maar zóó staat het niet. Wy gelooven en belijden, dat voor spoed en tegenspoed, kortom alle din gen, door Gods vaderlijke hand ons toekomen. En bij het licht dier belijde nis zijn ook de moeilijkheden van de zen tijd ons door Gods Almacht toe- beschikt. Dat leed hebben we in den weg der gehoorzaamheid te aanvaar den. Niet onaandoenlijk, niet werkeloos Wij mogen en wij moeten het onze doen om de zorgen en nooden van den tijd te verzachten, die, kon het zijn, te gen te gaan, maar ook weer: in den weg der gehoorzaamheid aan Gods geboden. En in het onderhouden van die is groote loon. Daarom ontvluchten we niet aan de zorgen van het heden door ons over te geven aan den zwijmel der lichtzinnig heid. En wanneer op de Overheid een beroep wordt gedaan om dusgenaamd de welvaart te bevorderen door wuft en ij del vermaak binnen te laten, ver zetten wij ons tegen zulk een eisch onder verwijzing hiernaar, dat de Overheid in dezen ontwrichten tijd andere, een hoogere taak heeft. Hoezeer stoffelijke welvaart een be- geerenswaardig goed is, verre gaat haar te boven de geestelijke welvaart. In de lijn dier geestelijke welvaart ligt het, dat de Overheid de ongebonden heid der menschen niet uitlokke, maar zooveel doenlijk tegenga. Meer verdraagzaamheid is noodig zegt het rapport om ons land uit de depressie te verheffen. Inderdaad. Maar dan die verdraagzaamheid niet bedoeld, gelijk de voorslag der commis sie tot gevolg heeft, opdat allerhande volkszonden worden ontketend, maar opdat de wet Gods door Overheid en volk worde geëerbiedigd en de ware vree in dezen lande woon. UIT DE PERS Een goed verstaander Wij leaen in de Nederlander: Men heeft kunnen lezen, dat de bekende vliegenier Viruly, door interventie vao het Departement van Defensie ontheven wordt van zijn functie als instructeur aan de Kweeksohool voor de Zeevaart te Amsterdam, waar immers tevens de op leiding plaats lieeft van toekomstige K.L.M.-pi!oten. De omstandigheid, dat de heer Viruly zoowel in geschriften als in gehouden in terviews duidelijk heeft gezegd, aan zijn anti-militaristische gevoelens een zoo groot mogelijke bekendheid te willen geven, deed het bepaald ongewenscht voorkomen, aldus luidde de verklaring van officieele zijde, gezien de biizonderp verhouding, welke er bestaat tussóhen vlieger-instructeur en leerlingen, dat een instructeur met dergelijke mentaliteit bemoeienis had met de opleiding van militaire en adspirant-militaire vliegers tot verkeerspiloot, aangezien het geva- r van beïnvloeding van laatstgenoemden met bedoelde opvattingen zeer groot is. De Arbeiderspers, wie om voor de hand liggende redenen het geval Viruly en des- zelfs entourage nauw aan het hart ligt is over dit ontslag verbolgen en spreekt zelfs van „wraakneming en een over bodige plagerij die voor de luchtvaart niet anders dan schadelijk is". Voor de Volkredactie bestaat er geen feitelijke reden voor dezen- maatregel immers wanneer het andere ware zoo rede neert zij zou men wel verklaard heb ben, welke propaganda Viruly dan wel onder zijn leerlingen gevoerd heeft Het spreekwoord zegt: een goed ver staander heeft maar een half woord noo dig. Hier is het echter blijkbaar nood zakelijk om de puntjes op de i's te zetten. Wat toch is het geval? Aan iederen leerling, die aan de Kweek school voor de Zeevaart voor vliegenier wordt opgeleid, legt het Rijk ongeveer 1000 ten koste. Zulks geschiedt waarlijk niet alleen met het oogmerk om de K.L.M. aan een kranig piloten-corps te helpen, doch wel degelijk speelt hier mede een rol, dat men deze piloten in tijden van oorlog uitstekend zal kunDen gebruiken, om onze militaire luohtmachl te versterken. Zoo goed als de K.L.M. in vroeger jaren een groot deel van haar personeel uit het Soesterbergsohe corps recruteer- de, zoo stelt het Rijk er grooten prijs op. om de jongere piloten als reservekader voor de militaire luchtmacht ter beschik king te hebben. En deze jongelui zouden voor een deel moeten worden opgeleid door iemand, dieanti-militairist is. We willen direct aannemen, dat de heer Viruly zijn positie niet. dusdanig misbruikt heeft, om onder zijn leerlingen rechtstreeks propaganda te maken voor zijn denkwijs. Doch ieder zal met ons eens zijn, dat bij een: juiste verhou ding tusschen leeraar en pupillen, on verschillig -waarin, men nu les geeft, eenig geestelijk contact niet achterwege kin blijven en 'dat de mentaliteit van den leeraar in velerlei opzicht op hnt jonge gemoed haar stempel drukt Daarom kunnen wij dit ontslag zonder aan „wraakneming" of „plagerij" ook. maar te denken, volkomen begrijpen. HET GELDENDE GEMEENTERECHT Moet het worden aangepast aan gewijzigde toestanden en verhoudingen Referaat van Burgemeester A. J. van Gerrevink van Oegstgeest Op den tweeden dag der conferentie van de Chr. Hist. Unie is in de avond uren een referaat geleverd door den heer A. J. van Gerrevink, Burgemees ter van Oegstgeest, over: Moet het geldende Gemeenterecht worden aan gepast aan gewijzigde toestanden en verhoudingen en, zoo ja, in hoe ver? Spr. beziet allereerst de toestand voor 1914, toen er in de gemeentehuishouding groote soberheid heerschte. De ambtenaren deden in tevredenheid hun werk. De Raad kende de draagkracht der ingezetenen en zorgde dat de kosten der CENTRALE WERKGEVERS RISICOBANK Jaarlijksche ledenvergadering te Amsterdam Inschakeling van de bedrijEs- vereenigingen bij de uitvoering van de Ongevallenwet De Centrale Werkgevers Risicobank heeft te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. In deze vergadering vroeg dr. F. E. Pos- thuma aandacht voor het feit, dat de Mi nister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp heeft in gediend van een wet strekkende tot inscha keling van de bedrij fsvereenigingen in de uit voering van de ongevallenwet. Hier is dus op weg naar vervulling een wensch, die reeds vele jaren door de Risico Bank is geuit. Dr. Posthuma kan zich niet wagen aan voorspellingen over de vraag of dit wetsont werp binnen afzienbaren tijd het Staatsblad zal bereiken, doch voor hen die de tijdreken kunde verstaan, is dit wel een open vraag. Toch is er nu reeds aanleiding volgens spr. om stil te staan bij de vraag, als aan de uit voering der ongevallenverzekering door be- drijfsvereenigiingen wordt deelgenomen, hoe dan de organisatie het best zal zijn in te richten. Hierna werden enkele huishoudelijke za ken afgedaan. Het jaarverslag, de balans en de rekening en verantwoording over 1935 werden door de vergadering goedgekeurd. Als lid van het college van commissarissen werden door de vergadering herkozen de heeren Ir. G. A. Kessler te IJmuiden, H. Smddt van Gelder te Amsterdam, Fred. C. Staehle te 's-Gravenhage en A. H. Verkade te Zaandam. Tenslotte werden benoemd als leden van de commissie van arbitrage de heeren Prof. L. van Royen te Delft, Mr. R. J. H. Patijn te •Gravenhage en Prof. Mr. C. W. Star Bus- mann te Bilthoven, en als plaatsvervangende leden dier commissie de heeren Prof. Mr. R. P. Cleveringa te Leiden, Jlir. Mr. D. J. de Geer te 's-Gravenhage en Mr. G. A. de Graag te Utrecht. Dreigend conflict bij de fa. Ter Kuile Gistermiddag is een vergadering gehou den van de arbeiders der textielfabriek N.V. E. ter Kuile te Enschedé, waarin het be middelingsvoorstel werd besproken, dat gis termiddag in een met den Rijksbemiddelaar gehouden conferentie is gedaan. Dit voor stel houdt o.m. in, do.t een tariefsverhooging van 7Y2 percent gegeven wordt op de artike len die in 1935 door een verlaging werden getroffen en dat voor de wollen stoffen even eens een tariefsverhooging van 7Yz percent zal worden toegestaan. Na drie maanden is de Rijksbemiddelaar bereid om. op verzoek van een der beide partijen, de verschillende punten nader onder de oogen te zien. Dit voorstel is acor de vergadering, na langdurige bespreking, aanvaard, onder voorwaarde, dat het eveneens door de direc tie zal worden geaccepteerd. Het antwoord der directie is nog niet bekend. MOOI EDE - 'T HOVEKE Chr. Rust-, Herstelt- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. Uitst, keuken en verzorging. BUI. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zn. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon 402 (Adv.) 'A. van Gerrevink huishouding van de gemeente niet zooda nig stegen, dat een aanmerkelijke belas tingverhoging noodzakelijk werd. De raden en colleges werden door de handhaving van hun wettelijke rechten door de hoogere machten in de gelegenheid gesteld een eigen financieele politiek te voeren met een eigen verantwoordelijkheid, die diep werd gevoeld. Op welke wijze heeft zich nu de groote verandering in de bestuurlijke mentaliteit van de plaatselijke vertegenwoordigingen voltrokken? Gezegd kan worden, dat het lichten uit de sfeer van de huishouding der gemeenten van de behartiging van be langen aan ue gemeente toevertrouwd, en het daarna weer toewerpen aan de gemeen ten van een aalmoes van zelfbestuur plus de zeer verhoogde kosten, niet altijd goed heeft gewerkt. Voorts was een fout het :f- nemen aan de raden van de regeling der aanslagen, om lat hierdoor de kennis van de draagkracht der gemeenten weggenomen werd. ïn de oorlogsjaren werd in toene mende mate de indruk gewekt dat het op eenige tientallen millioenen niet aan kwam. Toen kwam de engstbezuiniging. De gul den kwam in gevaar en gedurende 2 jaar werd de rem aangezet. De Barak voor Nederlandsche Gemeenten werd tot een semi-officieel lichaam verhe ven, waarbij de regeering zich eenvoudig het recht toekende te beschikken over de vorderingen op de gemeenten. Dit onrecht geschiedt heden ten dage nog. Men kwam in dien tijd evenwel tot bezinning, maar het begon van voren af aan in de periode der overschotten. Ware minister De Geer er toen niet geweest, dan zou wellicht de sis direct tot een ramp hebben geleid. Spr. vraagt zich ef of men het aan de meenten mag verwijten, dat zij, voorgelicht door de financieele politiek van 'het rijk de kleine plaatselijke belangen ook op grooteren voet gingen behartigen? In 1929 kwam de wet-De Geer, die bij al haar goede eigenschappen heeft bijgedra gen tot de veranderde mentaliteit van de raden. Deze wet nam de zekerheid weg, dat men op zichzelf aangewezen is. Voorts ging voor de gemeenten een groot gebied van fiscale mogelijkheden verloren. In de derde plaats werd het eenig juiste systeem van verdeeling van het gemeentefonds niet -ge volgd. Alles wat het rijk aanraakt, wordt duur. Voortdurend tracht men het te doen voor komen, alsof het de gemeenten zijn die de belastingverhoogingen veroorzaken. En nog steeds intenser worden de bemoeiingen van de centrale instanties met. de meest interne aangelegenheden der gemeenten. Spr. voert voorts bezwaren aan tegen de administratieve rechtspraak en meent tot de slotsom te mogen komen, det als eerste oorzaak van de kwaal te noemen is de hou ding van het rijk tegenover de gemeenten, zoo ook de gewijzigde samenstelling der raden naar het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging. Natuurlijk hangt de hoedanigheid van de plaatselijke vertegenwoordiging samen met de samenstelling der bevolking. Maar de mogelijkheid bestaat, dat een kleine groep personen steeds weer iemand kan afvaar digen, waarvan publiek bekend is, dat hij het met de representatieve fatsoensleer niet zoo nauw neemt. Als spr. ten slotte toekomt aan de genees methode, geeft hij aan dat natuurlijk in de eerste plaats de oorzaken van de kwaal moeten worden weggenomen. Spr. besluit met als zijn meening te kennen te geven, dat, indien de aangewezen oorzaken niet worden weggenomen, men zeker kan zijn' van een snellen ondergang van onzen gedecentraliseerden bestuurs vorm, en van een steeds verder voort gaan op den weg naar den gedecen traliseerden ambtenaarsstaat. Het is voor spr. een vraag of men in het belang van de eerbied voor de wet bij de geregeerden waarin toch zeker de Over heid wel behoort voor te gaan niet goed zou doen dien weg in wat sneller tempo te. bewandelen, daarbij zorgende dat de wette lijke bepaling aan de daad voorafgaat en niet omgekeerd. De opstand in Spanje Dr. Flaes uit San Sebestian geëvacueerd Uit St. Jean Luz wordt gemeld: De Britsche torpedojager ..Verity" is hier aangekomen met 300 vluchtelingen uit San Sebastian, onder wie zich de Nederlandsche zaakgelastigde te Madrid, Dr. R. Flaes, benevens een der secretarissen van de Britsche ambassade te Madrid, en verscheidene Nederland sche, Zweedsche, Duitsche, Oostenrijk- sche en Vcnezolaansche onderdanen, be vinden. Postverbinding verbroken Bij de Nederlandsche postadministratie is bericht ontvangen, dat de postverbindin gen mét Spanje zijn verbroken, zoowel voor brief- als voor pakketpost. Verzending ge schiedt alleen op risico der afzenders. Post verbinding waar Portugal blijft nog moge lijk, doch alleen met vertraging langs den zeewg. ZinKwitfabriek bijna in vlammen opgegaan Brandweer redt de situatie Gisteravond om ongeveer half elf werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de zinkwit- fahriek aan de Nieuwe Haven te Schiedam, toebehoorende aan de Ned. Industrie van metaalchemie, di recteur de heer A. van Beelen. In de nabijheid van de oven was brand ontstaan in de houten ommanteling die om de oven was geplaatst. Daar het hout zeer droog was stond de ommanteling in een ommezien in brand en sloegen de vlammen aan de achterzijde van de fabriek uit de vensters. Deze fabriek staat zeer ingebouwd achter de groentendrogerij van de firma Windhorst, zoodat groot gevaar dreigde. Onder den indruk hiervan rukte de brand weer met groot materiaal uit en was in een ommezien ter plaatse. De brand kon even wel spoedig worden bezworen en was dan ook in een kwartier tijds geheel en al ge- bluscht De schade is gering. Uit den aard der zaak bracht deze brand veel volk op de been. Binnen enkele minu ten stond een groote schare van menschen op de Nieuwe Haven en de Westvest in af wachting van de dingen, die gebeuren zou den. Spoedig had men evenwel begrepen dat er feitelijk niets te zien was. Schipbreukelingen te IJmuiden binnengebracht Van een Engelsch jacht De „K.W. 166",schipper H. van der Plas, heeft hedenmorgen te IJmuiden binnengebracht een drietal schipbreu kelingen van een Engelsch jacht, dat 36 mijl noord noordoost van het vuur schip Haaks in nood verkeerde. De drie Engelsche jongelui resp. 27, 2t en 22 jaar zijn een ingenieur, een aanstaan de ingenieur en een journalist. De logger, die in de nabijheid visschen- de was zag de noodseinen en koerste naar het scheepje, welks mast door den krach- tigen zuidwestelijken wind plotseling mid dendoor gebroken was. Tezelfder tijd was het lek gesprongen. Do K.W. 166 nam het jacht op sleeptouw en zette koers naar IJmuiden. Na 45 mijl gesleept te hebben maakte het scheepje echter zooveel water, dat het snel in de diepte wegzonk. Het bootje, dat zeven meter lang is, was in het geheel niet zeewaardig. De schip breukelingen zijn daarop door de beman ning van de logger aan boord genomen. Zij hadden een reis gemaakt van Londen via Vlissingen naar Emden en waren hu op weg van laatstgenoemde stad naar Yarmouth. Voor de logger was deze gebroken' reis n leelijke tegenvaller, want zij besomde slechts f 60. Concessie Tolheffing Wetsontwerp ingetrokken De Minister van Waterstaat heeft, krach tens machtiging van H. M. de Koningin, ook uit naam van zijn ambtgenoot van financiën aan den voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld. dat het aan de Kamer bij Koninkl. boodschap van 16 Jan. 1935 aangeboden ontwerp van wet tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen naamlooze vennoot schap wordt ingetrokken. De superieure school voor i technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde. Waterbouwkunde Werktuigbouwk.. Electro techn. Radio -. Chemische Tec mek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Te Amsterdam is de jaarlijksche ledenver gadering gehouden van de Centrale Werk gevers Risico Bank. Eet Schaaktournooi te Zandvoort De verdachten inzake de brand in het Ge bouw van K. en W. te Rotterdam zijn thans in vrijheid gesteld. In Noord-Spanje woedt thans de burger oorlog het hevigst. Hoewel Madrid doof de opstandelingen zou zijn gebombardeerd, is in den strijd nog geen beslissing gekomen. Italië en Duitschland zijn uitgenoodigU voor de a.s. Locarno-conferentie. De militaire clausules der Britsch-Eggpti- sche overeenkomst zijn door partijen gepara feerd. Adv N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM /Adv.) BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheltstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) De brand in K. en W. te Rotterdam Alle verdachten in vrijheid gesteld De drie directeuren, alsmede de general manager van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam, die sedert eenige dagen op het vermoeden van brandstichting in het huis van bewaring waren inge sloten, zijn gisteren in vrijheid ge steld. MODELLENBESCHERMING Naar wij vernemen zal in September a s. worden opgericht een vereeniging voor mo- dellenbescherming. welke in de eerste plaats ten doel zal hebben de totstandkoming van een wettelijke regeling op dit gebied te be vorderen. Voorts zal o.m. worden tegenge gaan het verstrekken van onware of mislei dende aanduidingen omtrent oorsprong en gewicht van artikelen, de prijsberekening van verpakte artikelen en van onregelma tigheden bij het aanbieden van artikelen aan het publiek, terwijl de bonafide handel zal worden bevorderd. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij B. H. Wellmau. Marnixatr. 380. Amsterdam. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Een waarschuwing Door de Ned. Heidemaatschappij is een herdruk vervaardigd van het bekend vouwblad, dat dit voorjaar uitkwam. Dit vouwblad waarschuwt nadrukkelijk tegen de gevolgen van onvoorzichtigheid in bosch en op de heide. Vooral nu het trek en karapeertijd is heeft het veel zin dit vouwblad onder de oogen der vacantie- gangere te brengen. Gratis is het verkrijg baar bij de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1