Droeve plechtigheid te Beilen DAGERAAD 1 b.. JAG 21 JULI 1936 Burgemeester Froentjes en wethouder Eleveld ten grave gedragen Groote belangstelling Nooit heeft Beilen een dag beleefd, als gister. Twee leden van het ge meentebestuur, beiden mannen in de kracht van hun jaren, weggerukt uit het leven, werden naar hun laatste rustplaats gebracht. Eindelijk is de verstilling, die over heel het dorp lag, verbroken en hebben honderden en honderden zich opgemaakt om beide mannen op hun laatste tocht te bege leiden. Omstreeks elf uur werd van do ambts woning van burgemeester Froentjes, diens stoffelijk overschot uitgedragen en overge bracht naar het Wilhelrninagebouw, waar aan de baar kransen worden neergelegd van de gemeente Beilen, het getneenteperso- neel, de T.T.-commissie te Assen en Hoog halen, de commissarissen van de D.A.B.Ü. een bloemstuk van de beide overlevenden hij het ongeluk met een nu zoo treffend opschrift: „Laatste groet van Schuring en den Secretaris". Telegrammen en schriftelijke bewijzen van deelneming waren aan het sterfhuis van Burgemeester Froentjes ingekomen van Minister de Wilde. Minister Slotemaker de Bruine, don Commissaris van de Koningin in Drenthe, van den Burgemeester van Dellt. onder wien de overledene vroeger heeft ge werkt cn van tal van corporaties en par ticulieren. Naar schatting ongeveer 600 be langstellenden waren in het Wilhelrnina gebouw samengestroomd, waar de lijkdienst werd gehouden. Wij merk'en daar o.m. on de heeron J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer, J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drenthe en het geheele college van B. en W. van Assen en den gemeentesecretaris, de burgemeesiers van vele Drentsche ge meenten en deputaties van tal van vereeui- gingen in en burten de gemeente. Ds. O. S. Jellema. Ned. Herv. predi kant te Beilen. leidde den lijkdienst, waarin hij de doffe verslagenheid, die de ramp in de gemeente teweeg hau gebracht, schet ste en de beide slachtoffers herdacht naar aanleiding van Ef. 2 -5(1. Hierna richtte spr. woorden van troost en bemoediging tot mevrouw Kroontjes "ii haar familie, Toespraken rAls „eerste spreker nam w.n. Burgemees- 'ter G err its het woord en zeide: de ge meenteraad ds hier gekomen, mevrouw, om een laatst en eerbiedigen groet te brengen aan zijn voorzitter, uw echtgenoot, die zoo plotseling van ons werd weggerukt. De ge heele bevolking in al haar geledingen deelt in uw diepe smart. Hij is iu het harnas gestorven. Zijn werk was nog lang niet voltooid, maar God heeft hem weggenomen van zijn post. Wat hij deed. deed hij met de volle liefde van zijn hart, door zijn beminnelijke persoonlijkheid was hij vriend en vertrouwensman van velen. De heer T. Knoppers, lid 'van Gedep. Staten van Drenthe, sprak namens het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Kamerkring, de Ghr. Hist, pers, den B. V. L. en tenslotte, zeer ontroerd, als vriend van den overledene. Mr. J. Boithenius Lohman. Burge meester van Assen, voerde het woord na mens de Drentsche burgemeesters, de heer Eggink. burgemeester van Havelte, als com missaris van de D.A.B.O., mevr. van Riel Smeenge, inspectrice van het L. O. in de inspectie Assen voor he1! rijksschoöltoe- zich-t en Ds. Gijsman namens liet hoofdbe stuur van het Ned. Herv. Verbond voor Kcrkherstel. De heer A .de Jong te Beilen, sprekende namens de Chr. Vakbeweging, wees op de bijzondere voorliefde van beidie overledenen voor de nooden van den arbei denden stand en de heer L. van de Vegt dankte namens de Beller bad- en zwem inrichting voor hetgeen Burgemeester Froen tjes als eere-voorzitter dier vereeniging had tot stand gebracht. Een broer van den overledene heeft na- mms de familie dank gezegd. Nadat de aanwezigen langs 'de baar van den overledene waren geschreden om een laatsten groet te brengen, werd het stoffe lijk overschot onder klokgelui naar buiten god ragen en door een onafzienbare stoet uit geleide gedaan tot buiten de kom van de gemeente. Dertig auto's met familie en be langstellenden gingen mee om tegenwoor dig te zijn bij de teraardebestellingto Doezem. Op het Kerkhof te Doezem Veel later dan men oorspronkelijk 'dacht, arriveerde de lijkstoet -te Doezem, waar de plaatselijke bevolking reeds vroegtijdig bij de begraafplaats was samengestroomd. Terwijl de kerkklokken beierden formeer de zich een lange stoet voor de gebruikelijke ronde om het kerkgebouw. Tal van Dren'thsche burgemeesters waren aanwezig, als ook het college van B. en W. van Assen. Voorts vele andere officieele per sonen. deputaties en belangstellenden. Nadat de kist, die met enkele kransen was overdekt, in het familiegraf was neer gelaten, las de burgemeester van Smilde, levens wnd. burgemeester van Beilen, de heer Gerrits, op verzoek van de familie de 90ste psalm voor. Het oudste raadslid van Beilen, de heer Lunshof, nam vervolgens op treffende wijze afscheid van den gestorvene, waarna de wnd. gemeente-secretaris van Beilen. de heer Overhand-Landberg, enkele afscheidswoorden sprak namens de gemeen- tc-amb'enaren, de gemeenteveldwachters van Beilen en namens de marechaussee, rijks- en gemeentepolitie voor zoover deze onder bevel van wijlen den heer Froentjes hadden gestaan. Een vriend cn een broer van den overlede ne namen tenslotte op ontroerende wijze af scheid van den ontslapene, waarbij zij tevens dankten voor de belangstelling. Begrafenis wethouder Eleveld Na het vertrek van den lijkstoet naar Doezem vond te Beilen opnieuw een droeve plechtigheid plaats. In het hotel Koopman werd een lijkdienst gehouden voor den overleden wethouder J. Eleveld. Er was hier eveneens een zeer groote belangstelling, vooral ook omdat zoo- velen uit de arbeidende klasse hier waren samengestroomd uit dankbaarheid voor alles wat de overledene voor hen had gedaan. De lijkwagen, volhangend met kransen, werd gevolgd door een draagbaar, waar enkele \an de dertig bloemstukken werden meege voerd, die vooral ook uit de kringen der arbeidersbeweging als een afscheidsgroet waren gezonden. Aan de groeve voerde hier het woord de heer K. Brok, lid van Ged. Staten van Dren the. namens het partijbes'-uur en ten- slofte. diepbewogen, als vriend. Namens de plaatselijke arbeidersbeweging sprak de heer H. Brouwer, namens den gemeenteraad de heer T. Kuil, cn namens het Rijkssehooltoc- zicht mevr. van Riel-Smeenge, de inspectri ce van het L. O. in de inspectie Assen. De lieer Donker, uit Coevorden, bracht een groet en den flank van de Coevorder kame raden. De heer N. Kropveld, uit Assen, voer de het woord namens de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken. de lieer H. J. Wever te Assen, namens de afdceling Assen van de S.D.A.P., de heer II. de Jong. gemeente-architect, namens de gemeente-ambtenaren en tenslotte Ds. Jel lema. Nadat de heer De Ridder aan het graf het „Onze Vader" had gebeden en een broer van den overledene voor de belangstelling had bedankt, verlieten onder 't beieren der klok ken de honderden diep bewogen het kerkhof. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau S. MoultJn te Den Haag: toegekend is de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille dn zilver, aan J. G. Bots te Schie- LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld is bij het res.-perso- neel der landmacht, bij het vrüw. landstorm- korps motordlenst. tot res.-majoor v. spec, dien' sten ,de res.-kap. N. Feenstra; eervol ontslag is verleend uit den mil. dienst aan res.-maj. J. J. H. Heji: benoemd en aangesteld zijn bij 't res.-personeel der landmacht, b(j den mil. vete- rinairen dienst, tot res.-paardenarts le kl. de res.-paardenartsen 2e kl. P. F. W. Guinée, W. Heere, J. C. Peters, A. H. de Boer, dr J. Gajen- taan, J. Hceg, het P. T. T- kantoor te Leerdam de commies C. de Geus, thans directeur van 't PTT-kantoor te Njjkerk. BLIKSEMGEVAAR Hoe dit zooveel mogelijk te ontgaan Het feit dat in ons land per jaar ongeveer 30 onweersdagen voorko men, waarbij gemiddeld jaarlijks 11 meu&chen en een groot aantal stuks vee doodelijk getroffen wor den, geeft aanleiding om te over wegen, wat het best is te doen als een naderend onweer dreigt of wanneer dit plotseling ons pver» valt. De electriciteit van de aarde hoopt zich het sterkst op in ver» schillende boven het aardop pervlakte uitstekende deelen. Dit kunnen dus ook menschen zijn. en dit zal het meest voorkomen als deze menschen zioh op een uitge strekt vlak terrein b.v, op het land' of op of hij het water bevinden, Wordt men hier door een onwe- der overvallen, dan is het 't best om dadelijk zich languit op de grond uit te strekken. Men moge dan nat of vuil worden, dat is niet zoo erg als de groote kans te loo- pen door de bliksem getroffen t® worden. Beschutting zoeken onder alleen staande hoornen of in alleen staan de schuren, achter hekken of tegen dijkhellingen is allergevaarlijkst. Alles wat alleen staat en zich hoog verheft moet zooveel mogelijk vermeden worden. In dicht struikgewas is men het veiligst Men zegt, dat de hazelaar nooit getroffen wordt. Wat de hoo rnen betreft wordt beweerd, dat eiken het allergevaarlijkst zijn, tér wijl beuken zooals het onderzoek leert niet vaak getroffen worden. Spoortreinen of stoombooten hebben heel weinig aantrekkings kracht voor de bliksem. Maar mas ten van booten zoo veel te meer en daarom is het zaak deze te strijken als een onweer nadert Alles wat uitsteekt moet verwij derd worden en men legge zich languit in de boot of ga naar de wal en ga daar languit liggen. Dit is liet beste wat men doen kan om de kans door de bliksem geraakt te worden zooveel moge lijk te ontgaan. Handelsverkeer met Spanje Vooruitbetaling Is riskant Naar aanleiding van berichten, dat ver schillende importeurs van Spaansche 'zuid vruchten hun toekomstige betalingsverplich tingen deels reeds thans, lang voor het Im portseizoen, bij wijze van vooruitbetaling voldoen, deels reeds thans daarvoor com pensatie-transacties sluiten, hebben wij ons te bevoegder plaatse om inlichtingen ge wend, waar men onze aandacht vestigde op de risico's, die aan dergelijke transacties verbonden zijn. Men wees op de mogelijkheid, dat indien te zijner tijd inderdaad een clearing toj stand moolit komen, dergelijke transacties niet zouden kunnen worden erkend en dat ontheffing van de verplichting tot betaling in de clearing op grond yan voor de inwer kingtreding van een eventueele clearing gesloten overeenkomsten niet in overweging zou kunnen worden genomen. In zoodanig geval zou dus de mogelijkheid bestaan, dat de invoer werd geweigerd, tenzij opnieuw werd betaald. Een jacht vloog In brand tusschen Mee en Toulon. Wegens Tiet gevaar besloot men het lek te schieten. De afgeschoten kogels troffen: een woning op het strand, een hout zagerij, de hoogspanningsleiding, terwijl een op het strand ontplofte en een paniek onder badgasten veroorzaakte. Eindelijk trof ook een granaat tot groote verbazing van het publiek het jacht. Kosten500.000 francs plus de kogels, plus het jacht. Prins Boudewijn wordt op het station te Den Haag door Sabine en Jan Hein v. 'd. Mortel naar de trein gebracht. want "AKKERTJES" zijn 'n probaat, snel werkend middel legen datgene wal Uw uitstapje kan bederven, zooals "zeeziekte", hoofdpijn door de felle zon, over-vermoeidheid, rheumalische-, spier- en zenuwpijn. (Adv.) UIT DE PERS Rust en beheerschtheid In „De Zakenwereld" van Zaterdag IS Juli geeft Dr. E. J. Tobi een overzicht van het Congres der Middenstanders te Delft Wij nemen het slot over, omdat dit onzen lezers wel belang zal inboezemen. Het luidt als volgt: De rest van ons congres-overzicht moeten wij wijden aan de uitnemende en op zoo rustige wijze voorgedragen rede van den minister-president. Ook van deze rede hebben de bladen een min of meer uitvoerig verslag ge bracht» zoodat wij bij den inhoud van het gesprokene niet al te lang behoeven stil te staan. Wij onderstrecpen slechts de hoofdgedachten, n.l. het verkeerde om te veel op de overheid te leunen en de verwijzing naar de vorderingen, wel ke de aanpassing hier te lande heeft gemaakt, waarbij nog eens extra werd gewezen op het nuttelooze van vat dr. Colijn zoo teekenend noemde munt-cor- rectie. Toevallig waren wij in de gele genheid dezer dagen nog eens met Bel gische middenstanders over de voor- en nadeelen van devaluatie te spreken en ook hierbij werd onze indruk weer be vestigd, dat de Belgische middenstand over de resultaten van de jongste deva luatie daar te lande allerminst tevre den is. Wat de bladen echter niet vermeld hebben en in een zakelijk verslag ook moeilijk konden vermelden, was een in druk van de rust en beheerschtheid, waarmede deze rede werd voorgedragen. Ook wanneer men zich niet tot de ge- lijk-denkenden van den minister-presi dent rekent, moet men bewondering hebben voor de rustige wijze, waarop deze staatsman zijn overtuiging voor draagt en verdedigt, en het mag hier wel worden gezegd, dat de groote meer derheid van de congres-bezoekers hier door zeer getroffen was. Het is voorwaar niet alles, wanneer men op een leeftijd als die van den premier en beladen met zware verantwoordelijkheid, uit zijn werkzaamheden moet breken om een vergadering te gaan toespreken en men mag zeker respect hebben voor het feit, dat iemand, die daartoe op geenerlei wijze gedwongen is, op dergelijken leef tijd zich nog de lasten wil getroosten van een bewind in eeii zoo moeilijken tijd, waarin, zooals dr. Colijn terecht zelf aangaf, elke maatregel bij sommi gen ontevredenheid moet uitlokken. En wat dan nog de meeste bewondering ROFFELRIJMEN, SPREKENDE CIJFERS Senator S. de la Bella (s.d.) stateerde begin Febr. 1936 ii Berate Kamer: „Op het oogenbllk gaan wjjver over de 500.000 werkloozen heen." Minister Gelisaen zeide op 17 -Tuil 1936 in de Eerste Kamer: „Het aantal werkloozen bedraagt thans 333.0000." Dikwijls als'ik zit te knippen Met mijn scherp geslepen schaar En de rood gemerkte knipsels In mijn knip-archief vergaar Denk ik: zou de dag ooit komen Dot je ze nog eens herleest Is de tijd, daaraan gegeven Geen verknoeide tijd geweest Als je leest mat aan de aanhef Van dit roffelrijmpje staat Voel je. dat het doode knipsel Somtijds schoon herleven gaat. Dat het „afgelegde" cijfer Als een levend element Machtiger kan redevoeren Dan het sprekendst argument Wat een pluim voor de Regeering Zit er in de groote val Van het (altijd nog te groot) maar Dalend werkloozengetall Sprak Senator De la Bella \Has nog van een half miljoen, Thans reeds durft daar de Minister. Ruim één-derde af te doen!. Zal dat nu met vette cijfers Komen in de roode krantf 't Wordt zorgvuldig weggemoffeld! Wees daarvan verzekerd, want Al wat tégen de Regeering Bidt, wordt mateloos vergroot Al wat vóór Colijn kan pleiten Drukt men klein, of zwijgt men dood. Anti-Revolutionairen Doet van dag tot dag uw plicht: Zorgt dat gij uw roode vrienden Helpt, ook met dit straaltje licht Legt de cijfers bloot op tafel, Stelt ze voor het nuchter 'feit Dat volkomen onderstreept wordt Door de roode zwijgzaamheid, (Nadruk verboden,LEO LENS wekt is de rust, welke den minister president kenmerkt en die niet alleen bleek tijdens zijn rede, maar ook tijdens het gemoedelijke praatje, dat na afloop werd gehouden. De minister president verklaarde tijdens dat gemoedelijke on derhoud, dat het rooken voor hem bij zijn moeilijk werk een groot genoegen was. Uit zijn naaste omgeving werd vaak op de medici aandrang uitgeoefend hem tot wat minder rooken te bewegen, maar het resultaat daarvan, zoo zeide dr. Colijn, was slechts gering. Als voor een moeilijk probleem sta, zoo ver volgde hij, heb ik de gewoonte daarbij een sigaar op te steken en aangezien ik nu eenmaal voor vele moeilijke proble men te staan kom, moet ik ook wel vele sigaren opsteken! CONSULAATWEZEN De lfogyo Yonegaki Is erkend als consul van Japan te Medan. WC-£NSDAG 22 JULI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzcndln*. 10.00 .v.m. .VPRO.. 8.00. Gram.pL 9.30 Kookipraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Causerie, gram.muziek, voordracht, orgel spel en zang. 12.00 De Bohemians, 1.00 Gram.pl. 1.15 Concert door Fantasia. 1.45 Pauze. 2.00 Vervjlg concert. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor ie kinderen. 5.30 Gram, pl. 6.25 Schaakoraatje, 6.30 Kamerrou- ziek. 7.00 SportuitzendLig 7.15 De Kre keltjes. 7.40 De Notenkrakers. 8.03 SOS- berichten. 3.05 Berichten ANP, 8.15 Koor concert, 8.30 interview 8.45 Vervolg concert. 9.00 Radio-tooneel. 9.15 E. Walls' orkest. 10.00 Berichten AN?. 10.05 Gram. pl. 10.15 Schaakpraatje. 10,20 Viool ea orgel. 11.0012.00 Gram.pl. HILVERSUM n. 301 M. N'CRV.-UItzondin? 8.00 Schriftlezing. 8:159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden dcor Ds. C. van den Brink, te Lunitercn; 11.00 Openluchtmeeting der Geref. Jongelingen en Meisjes op Terschelling (Om 12.00 Be richten). 12.30 Gram.pL 12.45 Ensemble Van der Horst en Gram.pl. 2.30 Chr. Da meskoor „Euphonia" cn Meisjeskoor. 3 30 Chr. Lectuur, 4.00 Piano-recital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Praatje over Haring door Joh. A. Mulder, te Scheveningen. Daar na Gram.pl. 6.30 Afgestaan, 7.00 Berich ten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelcon cert. 8.45 Causerie „Kleine Misdadigers" door Mr. M. Gh. de Jong, te Arnhem. 9.15 Chr. Radio-Koor, 9.30 Vervolg orgelcon cert. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Vervolg koorconcert en Gram.pl. 10.3012.00 Gram.pl. Na afloop Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orkest. 12.20 Orgelspel. 1.35 Populair concert. 2.35 Or kest. 3.20 Piano-recital. 4.20 Vesper, 5.10 Sextet. 6.50 BBC-Milifcair-orkest en solist, 7.35 Gevar. concert. 9.10 Piano-recital, 10.20 Liedjes a. d. vleugel. 10.40 BBC- orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert, 2.50 Symphonieconcert. 5:50 Orkestcon cert. 8.20 Zang. 11.05—12.35 Populair con KEULEN 456 M. 8.20 Soldstenconcert. 9,20 Kwintet en Boerehkapel. 10.20 Orkest. 11.20 Populaire muziek. 12.20 Gevarieerd concert. 3.20 Vocaal concert. 4.20 Orkest en solisten. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Blaas concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Om roeporkest 5.20 Omroeporkest. 8.20 Ope- rette-uitzendiing. 10.3011.20 Gram.pL ca Declamatie. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 5.20 Concert, 8,20 Symphonaeooncert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Op* retbemuziek m.m.v. orkest en solisten, 10.501.15 Populair concert Gaat U op pels P Vergeet dan toch vooral niet AMILDA» zonnebruincrême mede te nemen. Deze voor, komt pijnlijke zonnebrand en vervellen ei] bevordert tevens een snelle, mooie huid bruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 cli B. W. Okma t Een vooraanstaande figuur heengegaan Te Ypecolsga is in den ouderdom vafl 66 jaar overleden de heer B. W. Okma, oud-lid van Gedep. Staten van Friesland. In ons blad van gister deelden we dit reeds in het kort mede. We geven thans nog en» kele bijzonderheden uit het leven van wijlen den heer Okma, De heer Okma, die in 1898 op 28-jarigen leeftijd zijn intrede deed voor de Chr.-Hist, Unie in de Prov. Staten van Friesland, werd in 1909 gekozen tot lid van Gedeputeerden, van welk College hij tot .verleden jaar tos deel heeft uitgemaakt. De heer Okma heeft zich voor de pro vin» cie Friesland zeer verdienstelijkgemaakt. Toen in 1914 besloten werd het boezempeiï «enige centimeters te verhoogen, werden tal van waterschappen opgericht, waarbij d® heer Okma de provincie vertegenwoordigde, Dank zij zijn groote tact werden met goed» keuring van de meerderheid der ingelanden niet minder dan 200 waterschappen gesticht, Van tal van commissies uit Ged. Staten maakte hij deel uit. Ook was hij bestuurslid van verschillende vereenigingen en corpo» raties, o.a. van het Chr. Krankzinnigenge» sticht Dennenoord te Zuidlaren. Hij was lid van den Zuiderzeeraad en van de commissie voor de uitgifte van Zuiderzeegronden ert die van toezicht op de Rijkslandbouwwintor» school te Leeuwarden. De overledene was ridder in de orde vad den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis vindt plaats Woensdag a.s, te Woudsend (Fr.), Feuilleton (SJ door H. KINGMANS Het geschut, er waren kanonnen bij, die door drie en twintig paarden werden getrokken, werd namelijk over water vervoerd. Het was te Dordrecht ingeladen en door de binnenwateren ge varen naar Kampen. Na afloop van het défilé keerden de mannen naar het kampement terug, wachtend op de order voor den afmarsch: over de Vecht op Koevorden aan; Koevorden, dat reeds maan den door Verdugo vruchteloos werd belegerd en dat ontzet moest worden. Vermoedelijk zou de order, om op te breken nog eenige dagen uitblijven, daar het groot aantal pramen en andere platboomde vaartuigen, dat gelijk met het leger de Vecht zou opvaren, nog niet gearriveerd was. In dc ruime tent zaten eenige officieren Aan het Friesche regiment druk te gezelsen. Onder hen was Munco Ketel, die vol gedachten aan zijn baard trok. Hij was afwezig, want in zijn gedachten vertoefde hij in de kleine woning in de Gelkingestraat te Groningen, waar men nu wel zoo langzamerhand te weten zou komen, dat het ernst geworden was: de geheele Staatsche legermacht, uitgezonderd enkele kleine afdeelingen, die de Zuiderfrontieren hadden te bewaken, zou naar Groningen oprukken, met het vaste voor nemen de stad aan de Unie te reduceeren. Maar dan -moest eerst met Verdugo afgerekend worden, die vóór Koevorden lag'. Sinds Munco Ketel, vermomd als zwerver, zwemmende in Groningen was gekomen, om de stad in de karos van burge meester Jarges, den vurigen Spanjool, aan de zijde van staös- schrijver Julsing weer te verlaten, waren vier jaren verloopen. Vier jaren van veel bedrijvigheid. Als in een kulcidoscoop gingen de vele beelden aan zijn geestesoog voorbij. Er was veel geschied. Er was, voor hem persoonlijk en ook voor den door hem zoo vereerden Graaf .Willem Lodewijk, ook teleurstelling geweest. De zoo geslaagds verrassing van Breda ïn' 1590 had 'de veerkracht doen oplaaien, te meer, omdat Parma met het grootste deel van zijn leger op bevel van zijn Koning naar Frankrijk werd gezonden, om daar tegen zijn zin oorlog te voeren. De dringende raad van Willem Lodewijk van Nassau werd door de Staten opgevolgd: er zou aanvallenderwijs worden opgetreden. In den winter van '90 en '91 werden de voorbereidingen getroffen en in Mei van laatstgenoemd jaar trok een groote krijgsmacht op, onder bevel van Maurits en Willem Lodewijk, wiens regiment ook tot de onderneming behoorde, zoodat Munco Ketel den veldtocht medemaakte. Een veldtocht vol van glorie. Want Zutfen en Deventer werden veroverd, waarna het leger optrok naar het Noorden, om via Meppel, naar Groningen te tijgen. Vol goeden moed en met hoop in het hart was Munco, 'die niet anders verwachtte, of Groningen zou toen worden aange tast. De voorteekenen waren gunstig: Verdugo lag met het grootste deel van zijn leger in Koevorden. Men zou hem rechte» laten liggen. Efe slimme bevelhebber, die met argusoogen de bewegingen der tegenstanders bespieden liet, was den beiden graven echter voor en wierp zich, daar hem meer aan Groningen dan aan Koevorden gelegen was, ijlings met 1500 man in de voorstad van Groningen. Maurits en Willem Lodewijk, vertoevend met hun leger in Helpman, onder den rook van Groningen, durfden niet toe tasten, voor een deel met het oog op de versterkte bezetting, voor een ander deel wegens nijpend gebrek aan levers' middelen. Het Staatsche leger 'trok af, zonder 'dal een "schol was even teleurgesteld was: „We komen er op Gods tijd in, hopman Ketel" had hem weer veerkracht gegeven. Het eenig bereikte resultaat was de inname van Delfzijl en het veroveren yan enkele schansen in de nabijheid vun Groningen. Naar Steenwijk trok het Statenleger, om de toegangspoort tot Friesland te veroveren. Maar Parma, beducht voor Maurits' krijgsbedrijven, snelde toe en bedreigde het belangrijke fort Knodsënburg tegenover Nijmegen, welke stad nog Spaansch was. Onmiddellijk werd het Noorden verlaten, 'daar er in het Zuiden meer dan voldoende werk aan den winkel was. Naar later bleek voor twee jaren. Toch werd Groningen niet vergeten. Na de verovering van Hulst en Nijmegen, het laatste feit had het Friesche regiment meegemaakt, en na het terugslaan van Parma, die oud, ziekelijk en terneergeslagen begon te worden, liep het jaar getijde te ver heen, om aan een nieuwen aanval in het Noorden te denken. Maar het volgend jaar bleek, dat dc gedachte daaraan niet was opgegeven. Het werd een wedstrijd tusschen de verschillende gewesten over de vraag, waar men het zoo goed begonnen werk zou voortzetten: in 't Noorden door een aanval op Groningen, Steenwijk en Koevorden, waartoe Friesland, Gelderland cn Overijssel, als de meest belanghebbenden, aanzetten; of op het voor dé veiligheid van Holland en Zeeland zoo gewichtige Geertruidenberg, waartoe vooral Holland dreef. De kans op meerdere hulp van Friesland deed de schaal voor 1592 tenminste ten voordeele van het Noorden overslaan. Na een schitterend beleg van zeven weken, waarbij de Spanjaard uit de vesting als het ware gegraven werd, was Steenwijk veroverd. Er was toen naijver ontslaan tusschen' de gewesten. Holland, beheerscht door koopmanspolitiek, wcnschte de beias jonge veldheeren te remmen, beducht, dit de oorlog te veel kostep zou. Friesland beschuldigde Holland, de verovering van Groningen tegen te werken, omdat de macht yan dat gewesl in het Noorden dan te groot worden zou. Hot was een heftig geschil, waarvan 'de terugslag ïn hel leger merkbaar was. Er werd tenminste druk over gesprok3rt en de officieren wisten te vertellen, dat ondergrondsche machten bezig waren, de beide jonge veldheeren tegen elkaar in hel harnas te jagen. Maurits werd gewaarschuwd tegen het drijven van Willem Lodewijk. Maar de vriendschap van die beiden was te hecht, dan dat zij ondergraven worden kon. Op aandrang van Willem Lodewijk verklaarde Maurits zich voor het beleg van Koevorden, Verdugo's wapenplaats. Wel verzette Gelderland zich, dat liever Groenlo en Overijsselsche vestingen bemachtigd zag, maar de dreiging van Friesland, dat dit gewest anders alle troepen zou terugtrekken, gaf den doorslag voor Koevorden. Het jaar 1592 zag de wapenfeiten in Drente. Na een zesr moeilijk beleg viel, tot wanhoop van Verdugo, de sterke vestiig gelost. Munco Ketel, starend naar den slanken St. Marter.storen wiens carillon hem als het ware een welkom had toegeroepep, reed mede Zuidwaarts met een ontmoedigd en terneergeslagen hart. En alleen de opmerking van Willem Lodewijk, die al Koevorden. Tevergeefs had hij getracht, het stadie te ontzetten. Weer vertoonden de Staatsche troepen zich tot onder de muren van Groningen, dat steeds meer geisoleerd kwam te liggen. De hoofdmacht 'van Het Staatsche leger was toen naar hot Zuiden getrokken, waar Geertruidenberg belegerd werd. Dat na drie maanden viel. Munco had dat ook zeer moeilijke beleg niet meegemaakt, daar het Friesche regiment in het Noorden as gebleven, waar het opereerde in Westerwolde, maar veel werd niet bereikt, want uit Twente snelde een behoorlijke Spaansche macht Verdugo te hulp. Deze laatste hield den ganschen zomer zijn hoofdkwartier in Groningen, de omgeving in wijden omtrek plunderend en brandschattend, (Wordt vervolgd)'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8