WERK DE SPAANSCHE CHAOS N.V. Timmerfabriek „VIOS" I J, BOS ZO"; DINSDAG 21 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een haarhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 jaar bet hais geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om aw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS „ROHYP", Spulstraat 219/221 Amsterdam (C.). fAdn. Buitenland BELGISCH REALISME De nieuwe Belgische minister van buiten landsche zaken, Mr. P. H. Spaak, heeft te Brussel aan een maaltijd, die de vertegen woordigers der buiitenlandsohe peis hem had den aangeboden, een rede gehouden richtlijnen, welke hij bij de uitoefening van zijn hooge ambt zich voorstelde te volgen. Daarbij heeft hij met een openhartigeid, die door haar nuchtere uitdrukkingswijze wel dadig aandeed, het probleem bekeken van de handhaving van het internationaal recht en van de bestendiging van den vrede. Het is een grooto verantwoordelijkheid, zoo verklaarde minister Spaak, aan c«e vol keren do verplichting op te leggen een keuze te doen tusschen den strijd voor het recht en de handhaving van den vrede, ik geloof niet, dat het vraagstuk zoo goed is gesteld. Zou ik het moeten oplossen, al.' minister van buitenlandsche zaken, dan zoi ik vóór alles den vrede handhaven. Het recht is eeai conceptie van onzen geest, zoo vervolgde de spreker, het is al tijd betwistbaar, het is nooit een volstrekte zekerheid. De oorlog daarentegen is een feit, dat alle interpretatie uitsluit. Hij breekt eenvoudig uit en dringt zich op de vreese- lijkste wijze aan ieder op. Het terrein van het recht is vooral beweeglijk, want het recht is in gestadige evolutie, het kan abso luut of betrekkelijk, ideaal of enkel men- schclijk zijn. Is het geen fout, alleen op een dergelijk idee de beginselen der buitenlandsche poli- - tiek te grondvesten, en het lot van de vol keren, de toekomst oer beschaving te wagen op grond van wat toch slechts het recht [ran het oogenblik is? Minister Spaak zcide in het vervolg van zijn rede, dat het geenszins zijn bedoeling was om een blaam te werpen op hen die aan t einde van den enervoerendon wereld oorlog, in een prachtige opwelling van idealisme, besloten een perfect volkerenrecht tot stand te brengen, waarvan de toepas sing nieuwe, bloedige tragedies zou moeten [verhinderen. Maar dit volkerenrecht stond op een ideale hoogte, terwijl wij geen enge len, doch menschen zijn. Elk volk blijft de hoeder van zijn eigenbelang, of men dit al of niet betreurt, en eerst als het dit belang in veiligheid heeft gebracht zal het zich er- ivan rekanscap geven, of het voor de be langen van anderen goed "en bloed zal kun- pen inzetten. Redelijkerwijze, aldus minister Spaak, kan men niet vergen dat de volkeren van een [vasteland met hetzelfde realisme en met idezelfde zekerheid van oordeel de feiten, jvaarbij zij zelf betrokken zijn, bezien als de lotgevallen van hen, die op duizenden kilo meters afstand wonen. De blik is voor de belangen dicht bij huis het scherpst. Ondeel bare vrede, onderlinge bijstand, zelfs col lectieve veiligheid zijn niet anders dan alge- meene formules. Zij krijgen eerst practische beteekenis zoo men ze duidelijk verklaart en hun inhoud beperkt Dit zijn nuchtere woorden, vooral In den mond van een minister van buitenlandsche zaken van een land, dat zoo nauw met het machtige Frankrijk verbonden is, hetwelk zich 6teeds de kampioen heeft gevoeld van (verschillende van deze elastische idealen. Het wil ons voorkomen, <iat minister Spaak ze niet „ins Blaue hinein" uitgesproken heeft. Immers, België staat aan den voor avond van gewichtige internationale onder handelingen, waarin het officieel zal gaan over de toepassing van de Locamo-clausules, terwijl in werkelijkheid niet veel anders zal plaats vinden dan een passen en meten, Duitschland en Italië, die elkander steeds dichter in vriendschap naderen, in te las- echen in een algemeen West-Europeesch Bysteem, dat hen zal weerhouden van een hechtere, particuliere alliantie, terwijl zoo wel Frankrijk als Engeland hopen, door we- derzijdsche inschikkelijkheid het gevaar van den een door de macht van den ander te be toornen. Het nieuwe Locarno is het balancee- ren naar een nieuw West-Europeesch even wicht. België zit daarbij op de wip en wordt betrokken bij vragen, die niet in de eerste plaats die van zijn eigen zuiver landsbelang behoeven te zijn! Burgeroorlog teistert ptad en land Krijgt de regeering de overhand? De a.s. Locarno-conferentie Londensche vóórbesprekingen Gisteren hebben de gezanten van Frank rijk en België te Londen een bezoek aan Eden gebracht, in verband met de a.s. Lo- earno-onderhandelingen. Men hoopt, dat nog deze week een con ferentie van drie te Londen zal plaats heb ben. De besprekingen gingen over het vast stellen van de basis der conferentie, welke zeer beperkt zal zijn. In Fransche politieke kringen acht men het zeer waarschijnlijk, dat do bijeenkomst van de conferentie van drie te Londen op 23 Juli as. zal worden gehouden. Blum en Delbos zullen op deze conferen tie Frankrijk vertegenwoordigen. De berichten over den Strijd, die in Spanje en Spaansch-Marokko plaats heeft tusschen de links-repubiikein- sche regeering en een militaire jnnta, welke pogingen doet om de macht aan zich te trekken, blijven van uiterst verwarden aard. Ofschoon de berichten uit de hoofdstad den toe stand met optimisme bezien, krijgt men toch den indruk, dat de overheid den toestand nog lang niet meester is, ook al zijn de Madrileensche kazer nes, die door de rebellen waren bezet, weer in banden der regeeringsge- trouwe troepen overgegaan. Er loopen bovendien geruchten, dat de provincie Asturië zich voor de muiters zou hebben verklaard, en dat Grauada, Malaga, Valladolid en Burgos zich in handen der opstande lingen zouden bevinden. Daarentegen moet volgens officieele berichten Sevilla weder op de rebel len heroverd zijn. Vast staat alleen, dat door de straatgevechten en de bombardemen ten het land zwaar geteisterd wordt, en dat alleen te Gibraltar zich reeds 7000 vluchtelingen bevinden. De volksfrontregeering heeft een commu niqué verspreid, waarin wordt medege deeld, dat aan de regeering trouw- gebleven troepen honderden insurgente officieren hebben gevangen gezet Te Sevilla, aldus dit bericht, winnen de regeeiingstroepen terrein. Het arbeiders kwartier der stad heeft hulp gevraagt aan Huelva om zich tegen de aanvallen rebellen te kunnen blijven verzetten. Per speciale trein werden daarop duizend man van Huelva naar Sevilla gezonden om het centrum der stad aan te vallen, waar de opstandelingen zich hoofdzakelijk bevinden. Een bericht uit andere bron meldde later, dat het radio-station van Sevilla we- in handen der Spaansche regeering is, waaruit men zou willen concludeeren, dat ook de stad op de rebellen is veroverd. In Madrid zouden de opstandelingen aanvankelijk een viertal kazernes hebben bezet. In den loop van den dag van gister zouden echter regeoringstroepen en gewa pende arbeiders erin zijn geslaagd de re- olte neer te slaan en de kazernes te ver overen. De kazerne, die in de nabijheid van het presidentieel paleis is gelegen, vormde het hoofdkwartier der rebellen te Madrid. De muiters stonden, naar een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, onder bevel van generaal Fanjoel, die ten tijde, dat Gil Robles minister van oorlog was, onderstaatssecretaris was van het de partement van oorlog. De aanval op de kazerne door de regeo ringstroepen werd ingeleid door een lucht bombardement. Reeds om zes uur In den morgen verschenen de bommenwerpers bo en de kazerne en wierpen bommen naar omlaag. Vervolgens rukten de loyaal gebleven troepen en de civiele stormgarde concen trisch naar de kazerne op, doch de rebellen erdedigden zich tot het uiterste met artil lerie. Na een hevig gevecht, werd de witte vlag geheschen. Om eff uur trokken zwaarbewapende af- deelingen arbeidersmilitie door de straten ■a-n Madrid. Zij waren in het bezit van 12 centimeter geschut, dat zij tijdens vecht- parijen hadden buit gemaak. Om 11.40 uur achtte de Amerikaanschc gezant den toestand zoo gevaarlijk, dat allo Amerikaansche onderdanen werden aange spoord, in het gezantschapsgebouw een on derdak te zoeken. Asturië ook opstandig? Gistermiddag deelde de radiozender van Sevilla mede, dat de garnizoenen in de pro vincie Asturië zich bij den opstand zouden hebben aangesloten. In den ochtend zou het gehcele gebied bezet zijn. Alleen de Guardia de Asalto was de regeering trouw gebleven. Deze werd evenwel snel over meesterd en ontwapend, zoodat geheel As turië in handen van de muitende militai ren is. Een vliegtuig, dat door de regeering naar Sevilla was gezonden, om bommen te wer pen, werd door vliegtuigen van de opstan dige luchtmacht verjaagd. Volgens de me- dedeelingen van radio-Sevilla zal ook het garnizoen van Vigo zich bij den opstand hebben aangesloten en zouden de openbare gebouwen in deze stad bezet zijn. Ceuta opnieuw gebombardeerd Gisternamiddag is Ceuta opnieuw door den Spaanschen destroyer ..Sanchez Bar- castegui" onder vuur genomen. Een verslaggever van de „United Press" kon door een verrekijker duidelijk het vuur en de plaatsen, waar dit insloeg waarnemen. Het vuur werd van land af beantwoord. Na het bombardement verdween de des troyer in Oostelijke richting. Ook Algeciras is met bommen bestrooid. Tweemaal verschenen vliegtuigen boven de stad, die bommen naar omlaag wierpen. De kazernes van Algeciras zouden tenge volge van brandbommen in vlammen zijn opgegaan. De grensbewaking De gewapende arbeiders, die de Fransch- Spaansche greps bewaakten, zijn daarvan weder teruggeroepen door den civielen gou- leur van San Sebastian, die de alge- meene mobilisatie afgekondigd had voor alle mannen beneden de dertig jaar ter ver dediging van de stad tegen opstandelingen Er zijn barricaden opgeworpen op de wegen ter vergemakkelijking van den weerstand tegen de rechlschen ,die thans het grootste deel van Navarre in handen zouden hebben. In San Sebastian zou een vuurgevecht hebben gewoed dat ruim vier uur heeft, aangehouden. Het gerucht deed de ronde, dat een com- nunistische beweging in Asturië was uit gebroken en in het geheele Noord-Weste- leider van de militaire opstand in Marokko, Generaal Don Francisco Franco. lijke gedeelte van Spanje, waar men zich ten doel stelde het hoofd te bieden aan de militaire beweging der rebellen. Het bui tengewoon groote aantal vrachtauto's, ver sierd met roode vlaggen, dat Zondag door San Sebastian trok, schijnt dit gerucht te bevestigen. Nieuw manifest van Franco Generaal F ra nc o heeft opnieuw een manifest gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat nieuwe troepen gezon den zullen worden naar Europeesch Spanje. Hij zal evenwel in Marokko de nodige troepen behouden, om de orde te handhaven. De telefoon- en telegraafverbindin gen zijn nog steeds verbroken. Het auto- en spoorwegverkeer function- neert evenwel normaal. Naar verder te Gibraltar vernomen wordt, staat Malaga ln vlammen, dit is ne reden, waarom de Britsche torpedojager „Shamrock" full speed naar Malaga is ver trokken. Te Bayonne wordt vernomen, dat de mi litaire beweging in Spanje zich heeft uit gebreid tot Aragon. Hoewel de autoriteiten streng verboden hebben, de grens te pas en zijn toch verschillende politieke vluchtelingen Frankrijk binnengetrokken, allen leden van militaire groepen, die vluchten voor de muitende militairen. On der deze vluchtelingen bevindt zich het socialistische kamerlid van Jaca, Borderas, tezamen met den burgemeester van Jaca. Naar vernomen wordt is het garnizoen van Jaca gaan muiten. De spoorweg is na bij Huesca vernield, zoodat het niet moge lijk was, naar Madrid te gaan. Noodtoestand te Gibraltar Reeds bevinden zich meer dan 7000 Spaansche vluchtelingen te Gibraltar. Velen zijn slechts half gekleed en sedert 48 uur hebben geen voedsel meer ge nuttigd. De autoriteiten zijn druk bezig hun voedsel en onderdak te verschaf fen. Sedert drie dagon zijn alle diensten van post, telegraaf en telefoon ver broken. De in Portugal als banneling vertoevende Spaansche generaal S a n j u r j o, heeft te genover een vertegenwoordiger van 't Lissa- bonsche blad „Seculo" met betrekking tot de jongste gebeurtenissen in Spanje o.m. verklaard, dat het Spaansche leger de taak heeft, een einde te stellen aan den onge- hoorden toestand, welke momenteel in Spanje heerscht. De opstand van het leger is de wensch van de meerderheid van het Spaansche volk. Generaal Sanjurjo deelde voorts mede, dat de gastvrijheid, welke hij in Portugal geniet hem verplichtingen oplegt. Desniettegen staande wilde hij openlijk verklaren.dat hij aan de zijde van zijn in Spanje strijdende kameraden staat. Onrust op de Canarische eilanden Ook op de Canarische eilanden is het on rustig. Teneriffe en Las Palmas staan on der militair bewind. Er hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan, doch de alge- ie staking is afgekondigd, militaire autoriteiten hebben echter den arbeiders gelast het werk te hervatten. Waar Is Alfonso? Ex-koning Alfonso van Spanje is, naar de „United Press" verneemt, plot seling van het slot „Rauschenbach", waar hij de gast was van graaf Za- moyski, afgereisd. De bestemming, waarheen de voor malige vorst is vertrokken, wordt streng geheim gehouden. Behalve door graaf Zamoyski werd de ex-koning vergezeld door zijn dochter. Sedert het uitbreken van de putsch beweging in Spaansch Marokko volgde de ex-koning Alfonso met gespannen aandacht alle berichten uit Spanje, voornamelijk berichten over den radio zender Sevilla, uitgezonden van generaal Franco, zoodat het bericht der Madrilccnsche regeering, dat dit station in de handen der overheid zou zijn vermoedelijk opeen onwaar heid berust. Generaal Franco zegt: .Hecht, geen ge loof aan de berichten, die omtrent liet ver loop van den militairen opstand door Radio-Madrid worden uitgezonden. De be weging gaat voort. Het vliegveld Cuatro- vientos te Madrid is door een regiment ar tillerie bezet". Andere radio-stations schijnen op dezelf de golflengte te zenden als Sevilla, met de bedoeling de uilzendingen van dit station te storen. Later zonnd Radio-Sevilla een nieuwe mededeeling uit, waarin de berich ten van Radio-Madrid, waarin gezegd werd dat „de uit Sevilla binnenkomende berich ten voortdurend gunstiger voor de rogec- ring zijn", ongegrond worden verklaard. Volgens Franco's zender wordt Madrid door zijn troepen bedreigd. President Azana in handen der opstandelingen? Volgens een door het radiostation Cordova opgevangen, dooh tot dusver onbevestigd radiobericht, zou de Spaansche staatspresi dent Azana zich te Santander in gevangen schap der opstandelingen bevinden. De opstand onderdrukt? Een communiqué van het Spaansch ministerie van binnenlandsche zaken, meldde gisteravond omstreeks tien uur, dat de opstand zou zijn onderdrukt. Deze mededeeling werd draadloos in het Fransch, Duitsch en Engelsch ver spreid, evenals in het Spaansch. Zij eindigde met een oproep aan de socia listische en communistische centrale executieven, om met de Regeering samen te werken tot het herstel van de orde. Maakt Franco toch vorderingen? DE REORGANISATIE DER BRITSCHE DEFENSIE Inskip over lucht'expansie Churchill stelt vragen In het Britsche Lagerhuis heeft Sir Thomas Inskip, minister voor de coördinatie der defensie, een rede ge houden over het Engelsche vloot- programma. De minister zeide, dat de productie van schepen en uitrusting, evenals de personeels-organisatic op bevredigendo wijze is verloopen. De vervanging gaat op normale wijze voort, terwijl de uitbreiding regelmatig toeneemt. Tal rijke firma's hebben opdrachten gekre gen voor levering van munitie. Aan het slot zijner redevoering zeide Inskip: „Ons programma moet worden aan gepast aan de behoeften der natie. De regee- ring beschikt over inlichtingen uit velschil lende bronnen, die den nauwkeurigen stand an de luchtexpansie der andere mogendhe den doen kennen. Ik wil echter geen cijfers geven ten aanzien van de expansie der an dere mogendheden, of zelfs van onze eigen productie, maar het is de plicht der regoering haar program ten uitvoer te leggen en zich aan deze expansie aan te passen. De chefs van den generalen staf hebben opnieuw de controle over en de bescherming van onze koopvaardijschepen bestudeerd. Zij hebben plannen uitgewerkt voor de samen werking tusschen de marine en de lucht strijdkrachten en van deze plannen is onze veiligheid afhankelijk. Onze luchtstrijdkrach ten moeten zoodanig ter hand genomen wor den, dat zij zich aanpassen aan de voor de verdediging des lands uitgewerkte strategi sche plannen". Ten slotte deelt de minister nog mede, dat de bestudeering van de bronnen van grond stoffen voorziening ter hand is genomen, ten einde van het uitbreken van eventueele vijan delijkheden af de zekerheid te hebben, dat de oorziening voldoende zal zijn. Churchill verontrust In het verloop der defensie-debatten in het Lagerhuis heeft Churchill vragen gesteld ten aanzien van de toeneming der Duitsche bewapeningskosten. Chamberlain antwoordde hierop, dat de regeering geen officieele cij fers had, maar dat hij de genoemde getallen niet buitensporig achtte. Churchill stelde de 75 millioen pond voor de uitbreiding der Britsche defensie tegen over de 500 millioen pond, die voor de uit breiding der Duitsche strijdkrachten worden besteed en gaf daarbij uiting aan zijn onge rustheid. Hij verzocht Baldwin een kleine deputatie oude parlementsleden te ontvan gen en in het geheim een uiteenzetting te geven van problemen die niet openlijk be handeld konden worden. Voorts vroeg hij afkondiging van den staat van buitenge- omstandigheden met het oog op de munitievoorziening. Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Wcstdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen (Adv.) voor de opstelling van een programma, dat o.a. inhoudt de vorming van een Vlaamsch front buiten de politieke partijen, de her vorming van het onderwijs, de kunst en de wetenschap, volgens Vlaamsch gezichtspunt, economische toenadering tot Nederland, op heffing van het geheim Fransch-Bolgisch militair verbond, amnestie voor de Vlamin gen en politiek zelfbcstemmingsrecht voor Vlaanderen. Na de opheffing der Danzigsche grondwet Polen blijft kalm Het secretariaat van den Volkenbond heeft tot nu tbe nog geen enkel bericht out vangen van den Volkenbonds-commissaris te Danzig, met betrekking tot de feitelijke opheffing van de grondwet der Vrije Stad. Aren neemt aan, dat deze de resultaten afwacht van de jongste besluiten, om een rapport op te stellen, niet alleen over den tekst daarvan, doch ook over de feiten. In officieele Poolsehe kringen verlangt men nog geen bijeenroeping van den Vol kenbondsraad. Men acht de bestaande com missie van Drie voldoende en wenscht der eerst het resultaat van de besprekingen van Beek af te wachten. De Poolsehe geaccrediteerde bij den Vol kenbond zal Genève verlaten voor zijn ge wone vacantie. In Poolsehe kringen, waar men consta teert, dat Beek zijn vacantie niet onder- hroken heeft, ondanks de gebeurtenissen in Danzig, is men van meening, dat Beek al dus heeft willen aantoonen, dat hij daaraan geen bijzondere beteekenis toekent. De Poolsehe regeeringspers wijst overi gens ook in haar commentaar op het wei nige belang van het gebeurde te Danzig. In Antwerpen zijn 500 diamantbewer kers in staking gegaan, aangezien de werkgevers weigeren de looncn met 10 pet te verhoogen. 24. Le2Xc4 Ld5Xc4; 25. Pe5Xc4; 26. Ldl—cl TaS—1)8; 27. Tflf2 TbS—b4; 28. a2—a3 Tb* —ai; 29. Tel—c3 TfS—d8; 30. Tf2—c2 TdS— dó; 31. f3—fi o6—eö; S2. Tc3Xc4 Ta4Xc4; 33. Tc2Xc4 c5Xf4; 3i. e3Xf4 h6Xgó; 35. h4 Xgó (en niet, gelijk velen wellicht automa tisch zouden spelen, f4Xg5) Td5d2; 36. Tc4Xc5 Td2Xb2; 37. Tc5—c8+ Kg8—h7; 38. Tc8—f8 Tb2b7 39. Kgl—f2. Zwart geeft het op. De witte koning gaat beslissend ingrij pen, zonder aat zwart, wiens koning geheel ingemetseld is, er iets tegen kan doen. VEILIG VERKEER e i s c h t goede garagehouders, die opgeleid worden op de t e 's-G RAVENHAGE Inlichtingen bij de Directie: ïr. G. J. TONKES, Schelmscheweg 7, ARNHEM. SCHAAKTOURNOOI TE ZANDVOORT Britsche oorlogsschepen huiswaarts Ook Lyblsche troepen repatrieeren Het Britsche slagschip „Rodney'' is Maan- dag na een afwezigheid van negen maanden in Devonport aangekomen. De „Rodney" is, zooals men weet, het vloggeschip van den admiraal van de „Homefleet". De terugkeer van het slagschip is een ge volg van de maatregelen van de Britsche regeering ter normaliseering van de Brit sche vlootsterkte in de Middellandsche Zee. Vijf destroyers begeleidden de „Rodney". De Italianen in Lybië Van toonaangevende Ttaliaansehe zijde is, zooals bekend, herhaaldelijk verklaard, dat Italië, zoodra Engeland zijn vlootversterkin- gen uit de Middellandsche Zee zou terug roepen, zijn troepenversterkingen uit Lybië zou terugtrekken. Ook Mussolini heeft onlangs in een inter view met een vertegenwoordiger van de Hearst-pers opnieuw verklaard, dat Italië „zoo spoedig mogelijk een zeker aantal divi sies uit Lybië zou terugtrekken". Inmiddels is het eerste transport ïtaliaan- sche troepen van de Egyptisch-Lybische grens in Genua gearriveerd. De troepen be- hooren tot de gemotoriseerde divisie „Tren- to". Congres van Vlaamsche concentratie Naar een Vlaamsch volksfront Zondag heeft te Leuven een congres plaats gehad, waaraan alle Vlaamsche partijen deelnamen. Het congres was georganiseerd door den Vlaamsch-katholieken landhond. den Vlaamsch-katholieken bond van oud- studenten en de vereeniging Nieuw-Vlaan- deren. Verder namen vertegenwoordigers van alle politieke en cultureele Vlaamsche groe pen aan het congres deel. Het congres besloot tot vorming van een groot Vlaamsch vol1 -front uit alle partijen. De leiding van 'i .congres kreeg volmacht De tweede ronde Eu weKeres Maroczy—Landau BeckerPrins DoesburghBogoljuboff B De derde ronde De uitslagen der derde -onde luiden: EuweBecker GrünfeldKeres FineTartako-wer LandauSpielmann BogoljuboffMaroczy Prins—Van Doesburgh 0-1 De stand is thans als volgt: Fine 2y2 punt, Bogoljuboff en Euwe 2 pun ten, Grünfeld. Landau, Maroczy, Spielmann, Keres en Van Doesburgh VA punt. Becker en Tartakower 1 punt. Prins y2 punt. Hieronder volgt de partij tusschen Fine en Maroczy uit do eerste ronde, welke door den Amerikaan op onberispelijke wijze werd ge wonnen. Wit: Reuben Fine (U.S.A.) Zwart: Geza Alaroczy (Hongarije) Orthodox Damegambiet. 1. d2—d4 e7e6; 2. c2—c4 Pg8—f6; 3. Pbl—c3 d7—d5; 4. Pgl—f3 Lf8—e7; 5. Lel—g5 Pb8—d7 6. e2—e3 0—0; 7. Tal—cl c7—c6; 8. Lfl—d3 h7h6; 9. Lg5f4 (dit is iets beter dan Lg5h4, waarna zwart door ruil op c4 ge volgd door Pf6h5 gelijk spel krijgt) d5Xc4; 10. Ld3Xc4 Pf6h5; 11. Lf4—e5 Pd7Xe5 (dit is niet goed); 12. d4Xe5 Dd8Xdlt; 13. TclX dl g7—g6 (het paard op h5 dreigde reeds door g2gi gevangen te worden); 14. g2g4 Ph5g7; 15. Pc3e4 a7—a6; 16. h2—h4 b7- b5; 17. Led—e2 c6—c5; 18. 0—0 Lc8—b7; 19 Pe4f6f Le7Xf6(noodzake!ijk wegens de dreiging Tdl—d7); 20. e5Xf6 Pg7—e8; 21. g-igo Lb7d5; 22. Pf3—e5 Pe8—d6 (zwart mag natuurlijk niet op a2 nemen wegens Pd7); 23. fi—f3 (belet Pe4 en ook Pf5, het laatste wegens e4!) Pd6—c4? Stelling na 23Pd6-c4? Maroczy Vermoedelijk meende Maroczy het nu ko mende eindspel remise te kunnen houden. Het .vervolg leert echter, dat dit niet juist is. GEMENGD NIEUWS Groote brand te Almelo Twee winkelhuizen uitgebrand Te Almelo heeft een ernstige brand: gewoed in de Grootestraat, waardoor twee i winkelhuizen in de asch werden gelegd, terwijl een derde winkelhuis groote water» schade bekwam. De brand ontstond in de drogisterij van de weduwe B ten Bruggencate. Het vuur werd ontdekt door een 73-jarige dame. die naast j de drogisterij woont. Zij waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Het vuur werd krachtig aangetast, doch men kon niet verhinderen, dat de drogisterij uit- I brandde. Het vuur sloeg over naar do naast de drogisterij gelegen kapperszaak van den heer J. Smits en ook hier kon de brandweer weinig tegen de vuurzee uitrichten, zoodat j ook deze zaak een prooi der vlammen werd. Een derde perceel, waarin gevestigd was de sanitair-winkel van den heer Westland en naar welk perceel het vuur dreigde over te slaan, wist men te behouden. Het pand kreeg 1 echter enorme waterschade. De ooi-zaak van den brand is onbekend. De schade, welke vele duizenden guldens bu- draagt, wordt door verzekering gedekt. Tegen een auto gebotst Wielrijder ernstig gewond Op het kruispunt te Raamsdonks- veer nabij de marechausseekazerne heeft een verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 20-jarige wielrijder Adr. Broeders, af komstig uit Raamsdonks veer, zoodanig werd gewond, dat hij in hel ziekenhuis moest worden opgenomen. Op genoemd tijdstip reed een Duitsche' porsonenauto over den Rijksweg in de rich- do marechaussee-kazerne binnengedragen^ bestuurder rechts liggende zijweg met groo te vaart een wielrijder naderde, die zonder op het verkeer te ietten het kruispunt wil de oversteken. Door deze onvoorzichtigheid botsle hij echter in volle vaart tegen de auto op, werd tegen den weg geslagen en bleef kermende liggen. Hij werd onmiddel lijk door enkele omstanders opgenomen en de marechausseeskazerne binnengedragen, alwaar hem door Dr. Bos te Raamsdonks-, veer de eerste hulp werd verleend. Broeders werd op zijn advies per brancard naar het/ ziekenhuis vervoerd, alwaar wnrd geconsta»! teerd, dat diens bekken gekneusd was. Na het instellen van een onderzoek kon autobestuurder zijn weg vervolgen, aange zien hem in deze aangpletrpnheid geen schuld treft AANBESTEDINGEN TE AMSTERDAM Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gister aanbesteed het bouwen van een stallencomplex met darmenhuis en bij- behoorende werken op het terrein aan het abattoir. Laagste inschrijfster de N.V. Gebrs. Lieshout en Co.'s Aannemersbedrijf Utrecht, met 89 230,—. Het gemeentebestuur heeft tevens aan besteed het maken en bedrijfsvaardig ople veren van den bovenbouw van de enkel voudige basculebrug over de Kostverloren- vaart, voor de Kinkerstraat, met bijbehoo- rende werken. Ingekomen waren dertien biljetten. Laagste inschrijfster fa. Penn en Bauduin te Dordrecht voor 51.050. AANBESTEDINGEN Vanwege' Ged. Staten van Zuid-Holland ie aanbesteed het bouwen van twee dubbele dienstwoningen nabij de Hefbrug over de Gouwe in de gemeente Boskoop. Laagste inschrijver was W. J. Bergshoeff te Alphen aan den Rijn voor 12.745. Aanbesteed is vanwege het gemeente bestuur van Den Haag het overkluizen van een gedeelte West-Singelgracht en het ma ken van aansluitende kaai- en keermuren bij het Vaillantplein. Laagste inschrijver: an den Bos Czn te Rotterdam voor 109.500. WEGEN IN FRIESLAND Te Ach'karspelen is aanbc». i.ot ma ken van een betonweg KootsU-vmolen— Rnttevalle (onderdeel van no 6 van het provinciaal wegenplan) voor rekening van de gemeente Achtkarspelen. Perceel weg Kootstermolen-hoek Rottevalle Houti- gehngen. Laagste inschrijver T. Fok kens, Fricsche betonbouw te Dokkum voor 173.100. WONINGBOUW TE ROOSENDAAL Eij de door de gemeente Roosendaa' ge- houden openbare aanbesteding voor den bouw van 50 arbeiderswoningen aan de Stoopstraat, waren ruim 50 biljetten inge leverd. Laagste inschrijver J. Suvkerbuyk te Roosendaal voor ƒ77.500. HOUTHANDELAARS ROTTERDAM. HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lynen) (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2