Jliriuur jCVUlsrijc Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Federatie Ned. Herv. Diaconieën RIPOLIN HUIZE BEERENSTE1N abonntmtntsprijK: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No. 5836 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 JULI 1936 16e Jaargang §ïtotrttntitprtj?cii: Van I tot 5 regelsM7'/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingeh van 1—5 regelsf 2.30 Elke regel meerf 0-45 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 DE KONINKLIJKE WEG Bij herhaling willen wij waarschuwen legen een werkmethode, die onafscheidelijk schijnt verbonden te zijn aan alle nationaal- socialistischc actie en waarbij men allerlei „onthullingen" weet te doen, die dan de noodzakelijkheid van het natiouaal-socialis- lisch optreden heeten aan te toonen. Deze agitatie is funest omdat zij, hetgeen trouwens ook wel in de bedoeling zal liggen, het vertrouwen der burgers kan schokken. Deze agitatie heeft buitendien in Neder land geen reden van bestaan, wijl de publieke zeden ten onzent over het alge- ineen zuiver zijn. Natuurlijk wil dit allerminst zeggen, dat Wij voor ons vaderland de mogelijkheid van corruptie op elk terrein uitsluiten. Maar wat wij vragen is dat men, wan neer een aangelegenheid onderzoek behoeft, den koninklijken weg bewandele. Deze noodzaak wordt blijkbaar nog niet algemeen erkend. Of doet het niet vreemd aan wanneer een der voornaamste bladen uit ons land het ingezonden stuk opnam betreffende den burgemeester van 's-Gravenzande. dat ook in „Volk en Vaderland" liefderijk werd ont vangen, omdat men bemerkt had dat het betrokken Departement geen inlichtingen Verstrekt, wijl men zich daar op het stand punt zou stellen, dat zoodanige informaties slechts kunnen worden gegeven aan de gtaten-Generaal? Als het ministerie dit standpunt heeft Ingenomen, lijkt ons dit volkomen zuiver en Wij zouden het betreuren, wanneer onze Nederlandsche Departementen werden ge declasseerd tot nieuwsbureaux. Het komt ons voor. dat de volksvoorlich ting niet wórdt gediend wanneer men uit teleurstelling over dit correcte departemen tale standpunt dan maar dadelijk overgaat tot publicatie van aangebrachte klachten. De ministerieele verantwoordelijkheid brengt mee, dat de ministers der Kroon zich hebben te verantwoorden niet tegen over het publiek, maar tegenover dc Volksvertegenwoordiging. Haar staat het vragenrecht ter beschik king en niemand heeft ooit getwijfeld aan de diligentie der Kamerleden om van dit recht gebruik te maken. Iets anders is het, wanneer Het ministe rieele bescheid is verleend en dit bevredigt niet dan heeft zonder twijfel de pers Ide bevoegdheid van haar oordeel te doen blijken. Dat is de koninklijke weg. KONINGIN EN PRINSES NAAR DE VOGEZEN Een geestdriftige uitgeleide Met den D-treint, van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen gekoppeld was, zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gisteren uit Nijmegen naar haar vacantie- verblijf in de Vogezen vertrokken. De vorstelijke personen kwamen per auto van Het Loo en werden op het Sta tionsplein te Nijmegen luide toegejuicht door honderden belangstellenden, die zich daar hadden verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester van Nijmegen, de heer J. Steinweg, de wn. commissaris politie, hoofdinspecteur Veldman en de districtscommandant der marechaussee, Jhr. Bowier. De hooge reizigsters begaven zich onmiddellijk naar het tweede perron, aar het speciale rijtuig gereed stond. Aan eerskanten had zich een groote menigte opgesteld, welke spontaan het Wilhelmus aamhief. De Koningin en de Prinses ver schenen aan het raam en wuifden vrien delijk naar de geestdriftige schare. Toen de trein zich in beweging zette, steeg wederom luid gejuich op. Het gevolg van de Koningin en de Prin ses bestaat uit de freules Schimmelpen- ninck van der Oye cn Van Heemstra en peneraal-rnajoor D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. GEBREK AAN PERSKEUR De vragen, die de heer Drees stelde om trent een bepaald punt van beleid van den burgemeester van 's-Gravenzande, zijn ken nelijk geïnspireerd op een ingezonden stuk, in enkele bladen geplaatst, dat ook ons Werd aangeboden, maar door ons op grond van verschillende overwegingen werd ge weigerd. Intusschcn moet ons de bekentenis van bet hart, dat het niet getuigt van keurzin Wanneer men, onder vermelding van dc partij waartoe men zegt te behooren, ge bruik maakt van het orgaan eener bewe ging, die de eigen partij op het felst bestookt, om van daaruit tevens enkele aanvallen te richten op die partij. Dat „Volk en Vaderland" er niet het minste bezwaar in zag om haar kolommen te openen voor een dergelijke disharmonie, behoeft na andere ervaringen van dien aard niet al te zeer te verwonderen. Intusschcn bevatte dat ingezonden stuk, met de bespreking waarvan Mij opzettelijk hebben gewacht totdat het antwoord van den Minister op de vragen van den heer Drees openbaar zou zijn gemaakt, enkele eensationeele elementen, die typeerend zijn voor de wijze waarop het orgaan van de N.S.B. wordt geredigeerd en die we daarom aan onze lezers niet willen onthouden. Wanneer „Volk en Vaderland" als op- Schrift boven het artikel had „Als anti- revolutionnairen regeerenen het go- heele stuk zich tegen den burgemeester richt, moet men wel de gevolgtrekking maken^ dat de burgemeester anti-revolu tionair is. Hetgeen het geval niet is nocb Was! Een aanwijzing voor het peil, waarop »,Volk en Vaderland" staat, is het feit dat een particuliere brief, waarmee het Kuyper- huis den schrijver eenige inlichtingen ver strekte cn die overigens niets bezwarends inhoudt, door photographische reproductie in het blad werd openbaar gemaakt Dit feit levert overigens in zooverre geen Verrassing op, dat wij reeds eerder gelegen heid ontvingen hoogte te krijgen van de Wijze, waarop men in de kringen der N.S.B. met particuliere brieven handelt. Een derde verschijnsel, hetwelk onze aan- 'dacht vraagt; is, dat „Volk en Vaderland" tegelijkertijd de woning van den burge meester afbeeldde en daarbij de toevoeging plaatste: de villa van den burgemeester. Als men nu weet, dat men hier met een gewone burgemeesterswoning te doen heeft, zal men zich met weerzin afkeeren van dit gedoe, dat blijkbaar geen ander doel heeft dan sensatie en ophitsing. Arm volk en arm vaderland voor zoo- Ver het zich op deze wijze laat voorlichten. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Een overzicht van de werkzaamheden in 1935 Verpleeggelden verlaagd Financieele toestand van de vereeniging gezond Zoo juist ontvingen wij het 52ste jaar verslag van de Vereen, tot Chr. Verzor ging van Krankzinnigen in Nederland, een lijvig boekwerk van ruim 400 blad zijden druks, waarin zeer uitvoerig de arbeid in het afgeloopen jaar wordt be schreven en waaruit blijkt, dat God Zijn zegen aan dien arbeid niet heeft ont houden. Het verslag geeft eerst een uitvoerig over zicht van de in September 1935 gehouden jaarvergadering en vermeldt vervolgens een aantal mutaties, welke plaats vonden in het Centraal Bestuur en leidend personeel. Verschillende groote werken kwamen stand, o.m. het „Noorder-Sanatorium'' bij „Dennenoord" en de kliniek „Neder-Veluwe" bij de stichting „Wolpheze". Voorts kwamen op de diverse stichtingen verschillende kleinere verbouwingen of nieuwbouw tot stand. De bevolking der stichtingen Op 31 Dec. 1935 bedroeg het totaal aantal patiënten in Veldwijk 666 (v.j. 656) met een totaal aantal verpleegdagen van 242.699 (237.509). Op Bloemen daal be droegen deze cijfers resp. S57 (862) en 314626 (313.183)op D e n n e n o o r d 951 (963) 319.276 (351.563) op W o 1 p h e z e 653 (624) en 233.727 (225.009) en op Vogelenzang 485 (454) en 173.673 (165.182). In de Kliniek te Amsterdam wer den opgenomen 409 patiënten (410) met een aantal verpleegdagen van 25389 (28837). In de Kliniek „Ockenburgh" bleef het aantal opgenomen patiënten onveran derd op 284, terwijl het aantal verpleeg dagen daalde van 32.456 in 1934 tot 31.78" in 1935. De totale bevolking bestond op 31 Dec. 1935 uit 3289 gestichtspatienten, 128 gezins-patienten, 267 sanatoriumpa- tienten, 161 kliniekpatienten, 1024 ver- pleegpersoneel en 409 ander personeel. De vereeniging telt ruim 11000 contribuan t/en en 76 corporaties, die haar geldelijk steunen, benevens 15 afdeeüngen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het aantal contributies nog voortdurend vermindert. Zooals men weet, worden deze contributies niet aangewend ten bate der Vereeniging, maar zij worden geheel beschikbaar gesteld voor minvermogende patiënten, wier fami lies niet bij machte zijn het volle verpleeg- geld te betalen. Daarom wordt met aan drang verzocht de contributies niet te ver minderen. Bovendien is het nog altijd van het grootste belang dat velen zich mogen opgeven als lid of begunstiger, waardoor de financieele druk van vele families eenigszins kan worden verlicht. De resultaten der verpleging Over de resultaten van de verpleging wordt medegedeeld dat uit Veldwijk als hersteld werden ontslagen 31 personen, uit Bloemnedaal 41 pers., uit Dennenoord 17 pers. (benevens 19 personen genoegzaam her steld), uit Wolpheze 26 personen (benevens 3 genoegzaam hersteld) en ut Vogelenzang 9 personen. Talrijke bijzonderheden bevat het verslag omtrent den arbeid in de diverse gestichten afzonderlijk. De financieele toestand van 'de Ver eeniging is blijkens het verslag van den penningmeester, gezond te noemen. Er kon wederom een flink bedrag worden afgeschreven .terwijl de kostende prij zen der verpleging aanmerkelijk naar beneden gingen. Gestreefd wordt door een zuinig en economisch beheer deze prijsdalng nog yerder door te voeren. DE ACHTTIENDE BUITENCONFERENTIE Rijke groei en warme belangstelling De Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk houdt in de eerste helft dezer week haar jaarlijksche bui tenconferentie in het conferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunte ren. Het is de achttiende conferentie. Het drukke bezoek de groote eetzaal is te klein bewijst hoe deze conferen ties, die indertijd met een vijf-en-twin tig man begonnen, gewaardeerd wor den. Het onderwerp is ditmaal het diaco naat in zijn algemeenen zin, waarbij achtereenvolgens gesproken wordt over: de diaconie, de diaken, de arbeid, de verzorgden en de gemeente. De huishoudelijke vergadering Aan de eigenlijke conferentie ging vooraf de jaarlij ksche ledenvergadering van de Federatie. Vertegenwoordigd waren 78 diaconieën (vorig jaar 46). Jhr. Dr. C. G. C. Quarles vanUfford (Apeldoorn) bracht als secretaris verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. „7" de moeilijke jaren" aldus dit verslag „van oprichting en ontwikkeling van or organisatie is «thans het oogenblik aange broken, waarop de Federatie zich een eigen plaats heeft verworven in het organisme in de Ned. Herv. Kerk. Het bestuur meent, dat een voorname taak bij don aanvang van deze aangebroken periode is, onzen arbeid te consolideeren en vooral af te steken naar de diepte om de beginselen van de kerkelijke armenverzor ging steeds beter te doen verstaan". Ter be reiking van dit doel heeft het besrtuur bij zondere aandacht geschonken aan het hou den van classicale of gewestelijke samen komsten. Het ledental der Federatie steeg in 193o van 557 tot 612 en bedraagt momenteel 663. De plannen voor het Emma-kindörhuis te Treebeok, het Ned. Herv. Diaconesseinhuis te Meppel en dat te Enimen zijn met medewer king der Federatie de verwezenlijkingnatbif. Het verslag werd zonder bespreking goed gekeurd. De begroöting /voor 1936 en het verslag van den penningmeester vroegen evenmin bespreking. Na rapport van de controle commissie werd den penningmeester dé charge verleend. Als bestuursleden van de Federatie wer den herkozen de heeren Mr A. E. Stoop (Leeuwarden), H. Wisman (Utrecht), P. van der Kamp (Amsterdam), H. v. d Leest (Kampen) en D. G. P. Mu Haard (Arnhem). In de ivacaJture-Roos jen werd gekozen Mr. T. Borst (Groningen), in de vacatures Van Barneveld en Adriani de heeren Joh. v. d. Bank (Gouda) en L. v. Sparrctak (Middelburg). In verband met uitbreiding van het bestuur werden geko zen de heeren A. Tibboel (Lisse) en H. Mandersloot (Almelo). De heeren Dr. J. de Haan (Tiel) en C D ij k (Barneveld) werden herkozen als bestuursleden van de stichting Huizen van Weldadigheid en Barmhartigheid. In de va- cature-Oosterwijk werd als zoodanig geko zen de heer A. G. Beltman (Deventer). Onder luid applaus werd het voorstel van het bestuur, om Dr. J. H. Adriani te be noemen tot eerclid, aangenomen. De vergadering werd hierna gesloten en de conferentie nam een aanvang. De opening der conferentie 's Middags opende de voorzitter. Prof. Di. J. R. Slotem'aker de Bruïne, de con ferentie met het voorlezen van de gelijkenis der talenten en met gebed, om daarna zijn dankbaarheid te uiten over de ontwikkeling der Federatie. Spr. herdacht in verband hiermee de namen van de heeren S. Roosjen en A. Ph. van Strien. Spr. begroette den heer Adriani als eerelid van het bestuur en wees er op, dat hetgeen de leden der Federatie doen mogen altijd weer moet getoetst aan het van Godswege gestelde ideaal, waartoe ook deze Conferentie dient. Het program op deze bijeenkomst toont, dat het bestuur beproefd heeft het gansche onderwerp der diaconiezorg als in één greep voor de Conferentie te plaatsen. Spr. stelt zich voor, dat na de referaten, aan elk der onderwerpen gewijd, de aanvul ling komen zal uit het midden der Confe rentie, bestaande in liet stellen van gevallen, het zoeken van de oplossing, het mededeelen van geyallcn; één en ander zeker niet alleen in de discussie tijdens de vergaderingen raaar ook, cn misschien nog wel zoo vrucht baar, in tal van onderlinge besprekingen. Daarbij late men zich door een dubbel doel leiden: een vaste lijn en actualiteit. De keer zijde zou wezen een vaste lijn, die tot ver starring voert, tot bureaucratie en automa tisme dan wel een actualiteit, die telkens met invallende gedachten en nieuwe snufji werkt, die luk raak improviseert. Spr. uitte de hoop, dat men de geschetste gevaren zal kunnen vermijden, dat men niet beschuldigd kan worden vfm dilettantisme, evenmin als an conservatisme; maar dat met Gods hulp moge bereikt worden een diaconale arbeid op de hoogte van den eigen tijd, met zoo veel nieuwe problemen èn tegelijk een bezit van vaste en wel-gefundeerle"overtuigingen, dat de norm biedt voor de beslissing, waar voor men onophoudelijk wordt geplaatst. Nadat de heeren Adriani en Goed hart, van De Bilt. woorden van dank had den gesproken, inzonderheid tot den voor zitter, sprak Ds. H. J. Drost, van Arnhem, De diaconie Uitgaande van eenige symbolische afbeel dingen met betrekking tot de diaconie in het kerkje temidden der diaconessen-inrich tingen te Kaiserswerth, zeitle spr. allereerst iets over het beginsel van den diaconalen arbeid. Met het Bijbelsche woord „dienen' komt men in een andere wereld. Vóór d? komst van Christus heeft alleen het volk van Israël daarvan iets verslaan. Jezus Christus heeft aan Zijn kruis het „dienen" in zijn hoogste beteekenis gegeven. De gemeente Gods zij een dienende ge meente en het „dienen" in den diaconalen arbeid is uit God tot God. Eerst dan beant woordt de diaconie aan haar bestemming als zij heenwijst naar den Verlosser der wereld. Vervolgens besprak spr. kort de geschiede nis van het instellen der diaconie. Na de instelling heeft de diaconie bij de inrichting der kerken in klein Azië haar vasteren vorm verkregen. Eén der eerste instellingen was die der onderlinge liefdemaaltijden. Zij die daarop toezagen waren de eerste diakenen, wier taak is samen te vatten in het: ik be zoek, ik bevrijd van schuld en druk, ik kleed en voorzie van woning, ik verzamel aal- moesen en verbind gewonden, ik begraaf. Na een. .vluchtig overzicht van de geschie denis va ft het diaconaat, vatte Spr. zijn refe raat samen. 1. Alle diaconale arbeid moet zijn een arbeiden in gehoorzaamheid aan den Heer der gemeente. Dit voorkomt eiken vorm van zelfvoldaanheid, daar zij, die gedaan hebben al hetgeen hun bevolen is, niet meer zijn dan onnutte dienstknechten; 2. alle diaconale hulp moet in wezen zijn geestelijke hulp, door den Heer der gemeente ons opgelegd. Waar dit geestelijk willen helpen niet meer liet Leitmotiv is en waar de hulp als zoodanig niet wil worden aan vaard, heeft de diaconie haar recht van be staan verloren; 3. door de prediking en door kleine ge schriften worde de gemeente aanhoudend er van doordrongen, dat de diaconale hulp een noodige zaak is; 4. de inzameling voor de behoeftigen on zer gemeente ontvange ten volle het karak ter van offerdienst; 5 in de ontstellende reeks van brandende sociale vragen en zorgen beperke de diaco nie zich. Wat men doet. doe men goed; 6. hoe meer de diaconie uit eigen beginsel leeft, naar die mate zal zij ook vruchtbaar inwerken en heilzaam zijn voor de vervallen In de discussie werd er op gewezen, dat men moeilijk kan spreken van „onbetaalde rekeningen der Kerk" gezien allerlei Chris telijke arbeid. Geklaagd werd over de intel- léctueelen, die de Kerk aan haar lot over laten en haar ook nog verwijten doen, wat de voorzitter vergeleek bij een man, die een ander het bloed aftapt cn deze daarna ver wijt, dat hij zoo bleek ziet. KIPPENDIEVEN OP DE VELUWE Weer een vijftal onschadelijk gemaakt Hoe zij werden achterhaald De politie te Lunteren gaat nog steeds* door met krachtige hand oprui ming te houden onder de kippendieven die geruimen tijd de Veluwe onveilig hebben gemaakt. Thans zijn wederom een vijftal per sonen gearresteerd verdacht van dief stal van jonge hennen, medeplichtig heid daaraan of heling. In Alkmaar zijn ingesloten W. de B., G. M. en P. C. R., terwijl in Arnhem W. M. en J. L. hetzelfde lot deelen. Voorts werden in den lip, door de politie 181 van diefstal afkomstige jonge hennen in beslag genomen, die aan den rechtmatigen eige naar S. te Walderveen konden worden teruggegeven. Hoewel de verdachten aanvankelijk steeds alle schuld ontkennen, stapelen de bewijzen tegen hen zich op. Het succes, dat de politie met haar actie tegen de kippendieven in enkele weken tijds heeft, is enorm, dank zij dc samen werking der corpsen van verschillende ge meenten. Zoo kon een kleine aanwijzing leiden tot de arrestatie van dit vijftal. Eenige weken geleden werden in de om geving van Lunteren een paar honderd jonge hennen gestolen. Als steeds was er van de daders geen spoor. Tot de polite een klein voorval ter oore kwam. Een garagehouder in de gemeente Lands meer verkocht nl. aan de bestuurders van een personenauto, waarin jonge hennen waren geladen, benzine, die deze met een drietal jonge hennen wilde betalen. De garagehouder vond dit onnoodig en verzocht dan maar betaling wanneer de kippen op de markt te Pui-merend waren verkocht. Voor alle zekerheid noteerde hij het nummer van de auto. Het verschuldig de bedrag werd inderdaad den volgenden dag voldaan. Naar aanleiding hiervan stelde 'de politie een onderzoek in naar de herkomst van de auto en deze bleek uit Amsterdam af komstig. Ondanks de aanwijzingen bleven de ver dachten ontkennen, tot evenwel de len jonge hennen achterhaald en door den rechtmatigen eigenaar, die zijn dieren met groene verf had gemerkt, werden herkend. Toen baatte ontkennen niet meer. Door het onderzoek in deze zaak kwa men weer andere aanwijzingen los, waar door W. M. en J. R. gearresteerd en naar Arnhem overgebracht konden worden. Ook tegen deze verdachten, die eveneens hard nekkig blijven ontkennen, wordt steeds meer bezwarend materiaal aangevoerd. In de eerstvolgende dagen hoopt de po litie, die nog meer gegevens in onderzoek heeft, wederom een aantal goede vangsten te doen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Koningin en de Prinses zijn gisteren aar de Vogezen vertrokken. Het Schaaktournooi te Zandvoort. De vierdaagsche afstandsmarsclien te Nij megen hebben heden een aanvang genomen. De lijken van de bij een auto-ongeluk om het leven gekomen burgemeester cn wethou der van Beilen zijn gister ter aarde besteld. De toestand in Spanje blijft uitent ver ward. Men krijgt den indruk, dat de regec- ring zich tegen de rebellen weet te hand haven Nieuwe rijwielplaatjes Met ingang van 23 Juli 1935 zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- ken voor het belastingjaar 1936/1937 (1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937). De minister van Financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1- tot en met 8 Augustus 1936 geen boete zal zijn ver beurd wegens het op dien openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte, volgens de bij artikel 2 der Rijwielbelastingwet bedoelde voorschriften, bevestigde belastingmerk. Dezer dagen werd gemeld, dat een bedrag van f460.000 was angevraagd op het 10de hoofdstuk Rijksbegrooting 1935 voor het doen van uitkeeringen van f 1 voor elk lam, dat blijkens in 1933 gehouden inventarisatie in het bezit werd bevonden van diegenen, die toen het houden van schapen als hoofd- of neven/bedrijf uitoefenden. Naar aanleiding hiervan merkt 't Vleesch- export-bureau te Nijmegen, ter voorkoming van misverstand en teleurstelling, uitdruk kelijk op, dat hier geen sprake is van nieuwe uitkeeringen, doch dat de uitkee ringen in kwestie reeds hebben plaats gehad. Mochten dus niettemin nog aanvragen om uifkeering bij het bureau binnenkomen, dar. zullen deze zonder meer terzijde moeten worden gelegd. Het Rijk heeft de kantoorpanden van de firma Belz en Van Heyst aan de Wes'thaven- kade te Vlaardingen aangekocht, al waar een nieuw post- telefoon- en telegi kantoor zal worden gebouwd, waarbij de telefoon geheel geautomatiseerd zal worden. De Rijksbelastingdiensten zullen dan In het bestaande postkantoor worden onder gebracht. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., lioofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting ge vend op het m.s. „Baloeran". 24 dezer van Marseille vertrekkend, den 23sten dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.25 van Rot terdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal zal vertrekken. Behalve een Nederlandsche commissie, zal ook Prof. Dr. Berger, in zijn hoedanig heid van president van het office internatio nal des épizooties, daartoe uitgenoodigd door de besturen van de World's Poultry Science Association en van de hetreffejide internationale congressen, het zesde con gres, dat 2-4 dezer te Leipzig aanvangt, bij wonen en zijn hoofdrapport over „l'Activité internationale et les régleroents de la po lice vétérinaire en ce qui concerne les ma ladies infectieuses des volailles de basse- cour'' persoonlijk toelichten. Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakverf. Laat TJ op de hoogte houden van wat anderen op Uw gebied beschermen of aanmelden, inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTROOIBUREAU BARTELS Bezuidenhout i3, Den Haag AdoJ PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dinceren WÊÊm TENNISBANEN mmmmm KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD Maandagavond te ongeveer half zeven reed de botcrhandelaar L. Kers met zijn auto door de Wagenstraat te Ivlundert toen het ongeveer 4-jarig zoontje van den groentenhandelaar M. Rijnaart achter kele aldaar geparkeerde auto's vandaan kwam' en de straat wilde oversteken. Op het moment dat het knaapje de auto na derde, wilde hij terugkeeren. Hij werd echter door de auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. De bestuurder, de heer K. stopte onmiddellijk en droeg het deerlijk verminkte kind in de ouderlijke woning, alwaar doktèr H. I. de Ruiter de eerste hulp verleende. Medische hulp mocht ech ter niet meer baten. Het kind is aan de bekomen verwindingen overleden. De gemeente-veldwachter die spoedig ter plaatse was, stelde een uitgebreid onder zoek in, later daarin bijgestaan door de Brigade der Kon. Marechaussee te Zeven bergen. BIOSCOOP-CABINE UITGEBRAND Gisteravond te omstreeks tien uur is tijdens een voorstelling brand ontstaan i de filmcabine van het Luxor Theater te Vlissingen. De voorstelling werd on middellijk onderbroken en de bioscoop ont ruimd. De brandende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met den kermis zeer talrijk was, van alle kant toestroomde. Men is erin geslaagd het vuur te beperken tot de cabine, welke ech ter geheel is Tiitgebrand en welke door de geweldige hitte en de bijtende rook niet kon worden betreden. De hoog-oplaaiende vlammen werden bestreden met eenige brandbluschapparaten en een straal op de politieslangenwagen. Het geheele program ma circa zes duizend meter film is ver brand, terwijl de protectie-apparaten zeer ernstig beschadigd werden. DE ONOPLETTENDE SCHOLIER Gistermiddag is in het ziekenhuis te Hoo ge veen overleden de 14-jarige zoon van den heer Th. Lageveen te Nieuweschoot, die Zaterdagmiddag tengevol.ee van eigen onop lettendheid met zijn rijwiél tegen een wis selboom van een melkwagen is gereden en daarbij ernstig werd gewond. DE BRAND TE ZUTPHEN Bewoner in verzekerde bewaring gesteld In verband met de in de nacht van Zater dag op Zondag uitgebroken brand in een perceel aan de Rozengracht te Zutfen, waar gevestigd was de opticien-zaak van de firma A. M. M. Schmidt, is dc bewoner D. op last van de justitie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek naar de oorzaak van tie brand is nog in volle gang. D. zal binnen kort voor den officier van justitie worden geleid. Men waande hem verdronken In den nacht van 4 op 5 Juli is te N ij- megen door twee mannen ingebroken in de woning van den heer J. Verhoeven. Het bleken te zijn de Luxemburger Gurgen cn de 19-jarige Nederlander Muller. Bij de vlucht is de Luxemburger in do Rijn verdronken. Muller is echter ontkomen en men vermoedde, dat ook hij door ver drinking om het leven gekomen was. Na langdurige nasporingen echter ontdekte men, dat hij verblijf hield in een woonwagen kamp. De politie te Driel heeft in samemver- king met die te Dieren den jongeman kun nen arresteeren. Hem wordt behalve deze inbraak ten laste gelegd de inbraak bij do familie Verhoeven te hebben gepleegd als mede een rijwieldiefstal te Randwijk bij Driel. Tevens wordt hij ervan verdacht bij zijn vlucht op den zoon van Verhoeven te hebben geschoten. Men heeft vermoeden, dat Muller deel uit maakt van een groote dievenbende, die velo diefstallen en inbraken in de omgeving van Nijmegen moet hebben gepleegd. Het is ge bleken, dat Muller reeds eerder voorwaar delijk is veroordeeld. MOTORRIJDER VERONGELUKT Op de Valkenburgerweg onder Kunrade, gemeente Voerendaal, zijn een auto cn een motorrijwiel, bestuurd door den heer Heynen uit Hulsberg, met elkaar in botsing gekomen. Het motorrijwiel werd geheel ver nield, terwijl de auto aau de voorzijde be schadigd werd. De motorrijder Heynen werd in ernstige toestand naar het St Joseph-ziekenhu/s te Heerlen vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand is redelijk. De inzittenden van de auto bleven ongedeerd VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie s c h r i f t e 1 ij k op te geven* met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va cantia Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten* welke V/2 cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk qelieve men bij de opgave van het tijde- 'ijk adres de kosten in postzegels bij te duiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1