.rtlDl DUIZENDEN VROUWEN DAGERAAD WOENSDAG 15 JULI 1936 WERELDTENTOONSTELLING 1940 IN AMSTERDAM DE PLANNEN GAAN DOOR Werk voor 20.000 man en bevordering van vreemdelingenverkeer Sinds eenlgen tijd staat het vrijwel vast, dat de wereldtentoonstelling in 1940 te Amsterdam zal worden ge houden. Men wacht nog slechts op de definitieve besluiten van de Neder- landsche Regeering. De expositie zal worden gehouden op het terrein tus- schen het Zuider-Amstelkanaal (te genover Bernard Zweers en Stadion kade) en den Ringspoorweg, hetgeen 40 H.A. groot is. De tentoonstelling zal behooren evenals die te Parijs in 1937 tot de klasse B, het geen wil zeggen, dat de deelneming voor de bij de conventie aangesloten landen vrij is en dat Nederland moet zorgen voor de pa viljoenen der deelnemers, hoewel deze na tuurlijk vrij zijn hun eigen paviljoen te bou wen. Het ligt in de bedoeling aan het ten toonstellingsterrein een permanent karakter te geven en er een groot blijvend gebouw neer te zetten, gelijk men dat te Brussel heeft gedaan. De totale kosten voor den opbouw der tentoonstelling worden geraamd op vijf millioen, waarvan 3M millioen aan bouwkosten. Een belangrijke factor hierbij is, dat het grootste gedeelte van deze bedragen verloond zal wor den en dus een aanzienlijke verrui ming der werkgelegenheid mogelijk wordt. Verwacht wordt dat een stroom van vreem delingen ons land zal bezoeken, en dat alle streken van ons land daarvan mee zullen profiteeren. Men zegt wel eens, dat de vreemdeling tegen het hooge Nederlandsche prijspeil opziet en dat dit een belemmering zal zijn voor het vreemdelingenverkeer Reeds thans wordt echter in ons land de ten- denz merkbaar tot prijstoenadering tot het buitenland, en er is geen reden om aan te nemen, dat deze beweging zich niet zal door zetten, vooral als men rekening houdt met de bijzondere omstandigheden, waarin men in 1940 zal komen te verkeeren. iWerk voor 20.000 man De organisatie en de opbouw van een we reldtentoonstelling eischt een reusachtige voorbereiding. Wanneer de Regeering thans een beslissing neemt, zullén over een jaar de eerste arbeiders te werk kunnen worden ge steld, welk aantal voortdurend zal stijgen naarmate de openingsdatum nadert. Het aan tal tewerkgestelden wordt geraamd op 15.000 a 20.000 in 1939. Thans is het wachten nog slechts op de Regeering, die echter in principe bereid schijnt te zijn de noodige credieten beschik baar te stellen. In dit geval zal opnieuw de aandacht van de geheele wereld op ons land worden gevestigd als centrum van cultuur, kunst, nijverheid en handel. J. H. RIDDERHOF f Te Apeldoorn is op 54-jarigen leeftijd over leden de heer J. H. Ridderhof, die jaren lang zijn krachten heeft gewijd aan het in- landsch onderwijs in Ned.-Indië. Op meerde re plaatsen was hij werkzaam als inspec teur van het inlandsch onderwijs. In 1925 werd hij directeur van de opleidingschool voor inlandsche ambtenaars te Probolinggo. De heer Ridderhof was geruimen tijd werk zaam als adjunct-archivaris aan het Kolo niaal Instituut te Amsterdam. Daarna heeft hij zich te Apeldoorn gevestigd, waar hij de laatste hand legde aan een uitgebreid Ne- derlandsch-Maleisch woordenboek. die anders opzien tegen de 4 critieke dagen, vreezen ze niet meer, dank zij een plantaardig middel, /vjA uitwendig aan te wenden, HELPT ONMIDDELLIJK I I 1 Origineele flac. 75 c. Proefflac. 15 c. -» Bij Apotheken en Drogisterijen <- Import: H. TEN HERKEL, Hilversum, die U op verzoek gratis en franco brochure over COS toezendt. Laat Uw reis niet bederven; neemt COS mee EERSTE KAMER AVONDVERGADERING De Eerste Kamer is gisteravond' te half in openbare vergadering bijeengekomen ter behandeling van een aantal kleinere wets ontwerpen. Na de openbare vergadering ver gaderden de afdeelingen. Heden en morgen wordt opnieuw in het openbaar vergaderd ter afdoening van enkele zeer belangrijke wetsontwerpen, w.o. de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Gisteravond konden alle punten der agenc.a zonder discussie of stemming pas- seeren. Daaronder waren o.a.: Herziening Scheepvaart- en Zeehavenregime in Ned. Indië, een aantal contingenteeringen en een wijziging van de Ongevallenwet en van de Land- en Tuinbouw-ongevallenwet, teneinde deze in overeenstemming te brengen met de Ziektewet De vergadering werd verdaagd tot heden morgen 11 uur. De naleving van de Zondagswet De minister overweegt op welke wijze deze kan worden verzekerd De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist 'betreffende het plaats hebben van kermisvermakelijkheden in den Dierentuin te 's-Gravenhage vóór en tijdens de avondgods dienstoefeningen op Zondag nog het volgende medegedeeld: Het is den minister bekend, dat op Zondag 24 Mei j.l. de kermisvermakelijkheden in den Dierentuin te 's-Gravenhage te 5 uur nam. geopend zijn, mitsdien vóór den aanvang der avondgodsdienstoefeningen en voortge zet zijn geworden tijdens die godsdienstoefe ningen. De vergunning tot het houden van de kermis werd verleend door den Burge meester krachtens art. 271 der Algemeene Politieverordening en gelet op het besluit van a W. (van 24 April 1931) om „een uit zondering toe te staan, als bedoeld in art. 4 de wet van 1 Maart 1815 ingevolge van openbare vermakelijkheden op de Zondagen en de algemeene feestdagen zullen gedoogd worden, mits niet dan na het volko- eindigen van alle godsdienstoefeningen". Deze laatste beperking is, naar het oordeel den burgemeester, niet een bepaling of voorwaarde, waaronder de vergunning is verleend, doch slechts een herinnering voor den vergunninghouder aan art. 4 der Zon dagswet. De Burgemeester stelt zich met feen beroep op het arrest van den Hoogen Raad d.d. 9 November 1925 op het standpunt, dat de vraag, of bij gebruikmaking van de vergun ning overtreding plaats heeft van bedoelde in art. 4 der Zondagswet gelegen beperking, niet staat te zijner beslissing, doch, na even tueel ingestelde strafvervolging, ter beslis sing van den rechter. De Minister kan zich met het stand- pant, door den Burgemeester ten deze ingenomen, niet vereenigen, hij over weegt op welke wyze de naleving van de bepalingen der Zondagswet kan worden verzekerd. De burgemeester van VGravenzande Herbenoeming als bevestiging van zijn prestige De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Drees betreffende de herbenoeming in 1935 van den burge meester van 's-Gravenzande, in verband met tegen dien burgemeester als president-kerk voogd ingebrachte bezwaren. Uit de door den minister ingewonnen be richten is gebleken, dat de burgemeester niet als president-kerkvoogd is geschorst, doch als zoodanig heeft bedankt. De in den aanvang van het jaar 1934 ge uite beschudigingen over feiten, welke in 1933 zouden hebben plaats gehad, hebben aanleiding gegeven tot een onderzoek, waar bij de juistheid: dier beschuldigingen niet is kunnen worden bewezen. De burgemeester heeft aangetoond, dat de hem toevertrouw de gelden aanwezig waren. De herbenoeming, welke mede op grond van de resultaten van het on derzoek kon geschieden, kon, zij het met een tijdsverloop van ruim één jaar, worden beschouwd als bevesti ging van het prestige van den burge meester. Het ligt niet op den weg van den minister om te reageeren telkenmale als een burge meester openlijk wordt beschuldigd. Den bur gemeester zelf staan rechtsmiddelen ter be schikking om zich tegen beschuldigingen te vrijwaren. Officieele Berichten RECHTERLIJKE MACHT Herbenoemd ziin tot kantonrechter-pl.v.v.: in het kanton Haarlem, mr dr W. P. Vis; in het kanton Arnhem mr A. J. W. N. Stokvis; in het kanton Amsterdam mr J. W. Foest; ln het kan ton Gorlnchem. mr C. Vervoorn: in het kanton L. H. E. WUnands; in het kant' mond Jhr ?ntch; i het kanton Helm M. Michiels LAND- EN TUINBOUW Nederlandsch Landbouwmuseum Té Wageningen vergaderde onder leiding van den voorzitter Dr. F. E. Posttuma het genootschap „Ned. Landb. Museum". De voorzitter verheugde zich er over, dat einde lijk een landbouwmuseum in Nederland tot stand is gekomen en nog wel door particu lier initiatief. Het reglement, dat de contributie voor het lidmaatschap bepaalde op 3 gulden, voor donateurs op 10 gulden en donateur-vereeni- gingen op 25 gulden werd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris, Dr. M. e Waal, bleek, dat veel inzendingen voor het museum waren ingekomen. Zoo schonk de regeering de twaalf groote afbeel dingen, die het agrarisch paviljoen op de Brusselsohe tentoonstelling in 1936 hebben versierd, en stond de verzameling oude zui- velwerktuigen der Landbouwhoogeschool, ruim 200 stuks, voor het museum af. Het aantal leden neemt helaas in zeer ge ringe mate toe en bedraagt nog maar am per 150. Van het Nut6departement te Wageningen werd het gebouw voor het museum gekocht voor slechts f 8000. De entreeprijs is bepaald op 25 cent, voor kinderen 10 cent en bij massabezoek 10 cent. Thans werd het bestuur als volgt defini tief samengesteld: Dr. F. E. Posthuma, Dr. M. de Waal, G. Sluis, Ir. A. J. H. Roebroek en Prof. Ir. B. v. d. Burg. Waarschijnlijk wordt het museum Jan. 1937 voor bezoek opengesteld. De wereldgraanoogst Ook in Rusland lage opbrengst Zooals we reeds hebben geschreven dreig de de graanoogst in Amerika voor een goed deel door de droogte te mislukken. Dit wordt bevestigd door den bekenden graan-expert Revere te New York, die voortdurend in te lefonische verbinding staat met de verschil lende graancentra in de Vereenigde Staten. Alleen Kansas schijnt de eenige staat te zijn, die wat de wintertarwe aangaat nog goede resultaten doet verwachten. Wel is er eenige regen in de tarwegebieden gevallen, doch de hitte daarna is van dien aard, dat geen ver betering nog is te wachten. Wat eind .van de vorige week nog gehoopt werd, nl. dat het weer zou omslaan is niet uitgekomen. Voor de aanvoeren van tarwe op de we reldmarkt ziet het er dus niet gunstig uit. Daar komt bij, dat de berichten uit Sovjet- Rusland wat de graanoogst betreft ook niet' gunstig luiden. Ook hier dreigt de' droogte de oogst te doen mislukken. In weken heeft het in verschillende gebieden niet De uitzaai was dit jaar al later dan gewoon en ook daarom is de droogte van veel ern stiger invloed dan anders het geval zou ge weest zijn. In verschillende streken hebben hagel en onweerstormen gewoed en groote schade aangericht. Bovendien is het moeilijk om van de oogst te redden wat mogelijk is vooral nu alles tegelijk geoogst moet worden, terwijl anders winter en zomertarwe achter elkaar rijpen. De Russische boer houdt niet van c.e mo derne landbouwwerktuigen en gebruikt ze met tegenzin en slechts gedwongen. Door de sovjet-regeering is nu bevel ge geven dat overal waar tractoren en com bines aanwezig zijn deze gebruikt moeten worden. Al met. al lijkt het er op dat de graanpro- ductie dit jaar niet overmatig groot zal zijn. Gehakt in blik Een order van een millioen bussen Ondanks de protesten van anderen, on danks de critiek in de pers schijnt toch de critiek voor dit doel gebouwde vleesch- fabriek van den vroegeren hoofdcontroleur der bacon bedrijven met de orders voor het maken volgens een bepaald procédé van gehakt in blik, voor de werkloozen bestemd, te gaan strijken. Eerst is een proeforder van 200.000 blik ken uitgevoerd. Thans heeft, naar de Tel. weet mede te deel en, de regeering defini tief de levering van één millioen blikken gehakt aan deze fabriek opgedragen. Alvorens echter tot verdere fabricage zal worden overgegaan, is de fabriek voor kor ten tijd stop gezet. De machines worden deze week nagezien en geperfectionneerd, daar de fabricage van een millioen blikken gehakt deze tot November a.s. in beslag zal nemen. Voorts wordt overwogen, een ander in koopsysteem in te voeren. De gemeente Beverwijk, waar thans het benoodigde vee geslacht wordt, heft vanzelfsprekend een keurloon, hetgeen de gemeente Velzen even eens doet. Boschbessenpluk Nog nooit zoo slecht loonend Nu de boschbessenpluk op de Veluwe eenige weken gaande is, kan men vaststel len. dat de handel in deze vruchten in de laatste tientallen) jaren nimmer zoo weinig loonend is geweest als thans. De opkoopers kunnen aan de plukkers niet meer betalen dan 6 tot 8 cent per pond. Het meeste wordt aan de binnenlandsche fabrieken verkocht. De afzet naar Engeland is van weinig beteekenis meer, voornamelijk dooi de sterke concurrentie uit Duitschland. In de laatste weken zijn per dag uil Duitsch land 50.000 tot 70.000 mandjes a 5 pond bessen naar Engeland overgebracht, en van de Veluwe in totaal nog maar 2500 pond. Aangezien de boschbessenoogst in Duitsch land eerder afgeloopen zal zijn dan op de Veluwe, hopen de bandelaren van hier te gen het einde van de pluk betere zaken in Engeland te kunnen doen dan thans. Omstreeks 1920 gaven de opkoopers nog 80 cent aan de plukkers voor een pond bessen. In dien tijd was er dan ook nog geen sprake van de concurrentie van dc Duitsche boschbessen. Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw Op *de vergadering van het bestuur tier Geld.-Ov. Mij. van Landb. bracht de tuïn- bóuwcommissie rapport uit over haar op dracht, de stichting van een voorbeeldbe drijf voor fruitteelt in de Betuwe voor te bereiden. Van de vier bezochte boomgaar den bleek er een vrij geschikt voor het doel. Echter acht het bestuur de door den eige naar gestelde voorwaarden niet aanvaard baar, zoodat aan de commissie wordt ver zocht, te trachten de voorwaarden gewij zigd te krijgen, of naar andere boomgaar den uit te zien. 4* Op verzoek van het bestuur heeft de heer Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud te Wage ningen zich bereid verklaard, het voorzit terschap te aanvaarden der commissie om te overwegen, welke maatregelen te tref fen zijn om het levenspeil der stedelijke ROFFELR1JMEN EET HARING Door Holland klinkt het Haringlied, Een lied op frissche wijs, Want haring, Hollands zeebanket, Is kostelijke spijs. Ze is, als visch met ruggegraat, Een monter loflied waard. Want één stuk pure hartlijkheid Is ze, van kop tot staart. Schoon menig stedeling niet weet Wat „groene haring" is Wat hij daarvoor te slikken krijgt Lijkt veel op zoutevisch! De roem der nieuwe haring gaat Van 't jaar door dorp en stad. En wie ze nog niet heeft geproefd Die heeft nog wat in 't vat. Wie elke dag een haring eet Smult en vaart wel daarbij Hij steunt op smakelijke wijs De haringvisscherij. Dat is geen óffermaar daar zit Een dubble zegen in: Meer welvaart voor ons visschersvolk, En... een gezond gezin. Pak, Nederland, met leeuwenmoed De haring bij de staart! Ze is zoo malsch als boter, manI Het vet loopt langs je baard! Eet haring, 's morgens bij 't ontbijtt En eet ze 's avonds laat: Je lichaam en de visscherij Zijn bei ermee gebaat. (Nadruk verboden) LEO LENS "Akkertye" mee.' Op lange tochten met de auto kunt Ge een doosje "AKKERTJES" werkelijk niet missen, want als een van Uw reis-genooten last krijgt van "wagen ziekte", hoofdpijn, of onwel wordt, dan knapt hij er'dadelijk van op. (Adv.) en plattelandsbevolking nader tot elkaar te brengen. Het bestuur besloot aan alle leden in 1937 weer gratis een almanak te vérstrekken. De commissie ter bestudeering van het meest gewenschte waterpeil der gronden is nog niet geheel voltallig. Tot op heden is het lidmaatschap aangenomen door de heeren T. van Maanen, directeur der Ned. Heide Mij., U. D. Muller te Doetinchem, W. J. Scharpert te Neltelhorst en G. van der Leij te De Steeg. Als antwoord op een tweetal Verzoek schriften gericht tot den minister van land bouw werd door dezen geantwoord; dat behalve voor sla en de met die cultuur on middellijk samenhangende teelten de bepa lingen der crisiswètgeving geen beperkende voorschriften bevatten t.a.v. tuinbouwcul- tures in kassen beoefend en, dat de kwee kers na bekomen machtiging van de Ned. Groenten en Fruit-Centrale de aardbeien op een andere door hen aangegeven veiling kunnen doen verhandelen, zoodat hun ook te dezen opzichte een redelijke mate van vrijheid wordt gelaten. Tengevolge van 'de hevige storm werden van de mo len van de Veen- en Binck- horstpolder te Voorburg, dak en wieken afgerukt. Deze molen dateert uit het jaar 1621. DONDERDAG 16 JULI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendli 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Jetty Cai tor. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. lol Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Grami 12.00 Het Cantabiléorkest (i. d. paiu Orgelspel). 2.00 Causerie over edelsteen! #en sieraden. 2.00 Groninger Orkestvd eeniging. 4.00 Voor zieken. 4.30 Grand 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajl orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 KovJ Lajos' orkest. 7.45 Per fiets door Ned« land. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gmrotj orkest en solist. 9.00 Don Kozakken-kol 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Dé Kozakkenkoor. 11.00 Berichten ANP. j HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KB 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 101 Morgendienst te leiden door Ds. J. v.l Woude, Geref. Pred. te Hilversum, lol Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. half ui 12.15 KRO-orkest en Gram.pl. 2.00 GrJ 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbel! zing door Ds. Jac. Treffers, Ned. Hel pred. te Sneek. 5.00 Cursus v. d. jeu! 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie over 1} werk van het Leger des Heils. 7.00 Et richten. 7.15 Joum. weekoverzicht. 7| Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ar] hemsche Orkestvereeniging. 9.00 Cause! over Ambon. 9.25 Vervolg concert, (q 9.45 Berichten ANP). 10.3011.30 Grj DROITWICH 1500 M. 12.35 Het CommodJ Grandorkest. 1.50 Sextet en solist. 31 Het Carlton-Hotel-orkest. 5.05 Het Hart Trio. 7.35 BBC-orkest. 8.20 Revue-pij gramma. 9.20 Viool-recital. 10.20 Kcri dienst. 10.40 BBC-orkest mmv piano-dj KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. Omroepklein-orkest. 1.35 Werag-KamJ orkest. 4.20 Kamermuziek. 8.30 Graenq concert. 9.35 Omroepklein-orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t Klein-orkest. 1.30 Omroeporkest, Klein-orkest. 8.20 Salonorkest. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klei! orkest. 6.35 Salon-orkest. 8.20 OmroeJ orkest. UIT HET SOCIALE LEVEN ARBEIDSCONFLICTEN De rijksbemiddelaar in het 3de distrj Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, zal Dondl dag 16 Juli in het gemeentehuis te Alrnj een bespreking houden met de partijen, 1 trokken bij het dreigend conflict bij de K( Stoomwasscherij te Nijverdal. Dc rijksbemiddelaar in het 2de distr] Mr. Dr. S. de Vries Czn., zal Donderdag Juli op het departement van Sociale Zat een bespreking houden met dc partij Maandag zijn er slechts drie stoomti Iers van IJmuiden naar zee vertrokk zoodat er thans 23 schepen ter vissclif zijn vertrokken waarbij eenige motorti Iers zijn van de reederij Piscator te Rott dam. Enkele dezer schepen zullen dc sche haringvisscherij uitoefenen. Sinds eenigen tijd was er in 3e textij fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen staki» De arbeiders eischten een loonsverhoogia invoering van de 40-urige werkweek en if taalde vacantiedagen. Zij hebben thans 1 eischen opgegeven en zich bereid verkla: weer op de oude arbeidsvoorwaarden i het werk te gaan, STAKING IN DE BOUWVAKKEN Men meldt ons uit Bergen op Zoo! Alhier is Maandagmorgen bij een tweetj werkgevers in de bouwvakken het wa neergelegd. De reden van deze staking gelegen in het feit, dat door 41 patroons l| contract is geteekend, doch door drie a! nemers niet is geteekend. Samensprekn mocht niét baten. Tot nu toe werden aj de opperlieden uurloonen uitbetaald, val eerend tusschen 30 en 36 cent en aan vaklieden van 35 cent. In het nieuwe tract waren deze loonen resp. bepaald 37 en 47 cent per uur. Ongeveer honderd arbeiders zijn in sj king gegaan. De politie is versterkt gewd den in de omgeving van de bouwwerken] In „De Zoom" worden door een der afj nemers werklieden gevraagd tegen loon, dat boven het yereischte uitgaat. Feuilleton r (58 door H. KINGMANS 't Was het eenvoudigst, maar ook het gevaarlijkst. Want de mogelijkheid was groot, dat men hem niet vertrouwde en in bewaring hield, om een onderzoek in te stellen. En wanneer men hem dan aan de lijve onderzocht zou men weliswaar geen brieven vinden, maar wel een bundeltje geld, dat hij had opgespaard, om bij gelegenheid aan Hilligje te geven; een legenheid, die zich thans voordeed, wanneer zij... nog leefde... En men zou het, op zijn zachtst uitgedrukt, vreemd achten, op een haveloozen zwerver zooveel geld te bevinden. Hij moest dien weg niet volgen. Het beste was, ln Groningen te komen, zooals hij negen jaren geleden de stad had verlaten: zwemmen over de gracht, opklauteren tegen de.i wal, om dan zoo spoedig mogelijk naar de Gelkingestraat te gaan, in de hoop Hij verliet den rechten weg, die op de Heerepoort leidde; liep dwars door het land, dat, naar hij bemerkte, braak lag, sprong over slooten, omopeens stemmen te hooren: e»n wacht, die werd afgelost! Duidelijk hoorde hij het wachtwoord. Even poolshoogte nemend, kwam hij tot de ontstellende ont dekking, dat hij eenige seconden later in het water rondom het ravelijn zou geloopen zijn, dat vlak vóór de Oosterpoort wap gelegen. Hij moest dus even terug, in de richting van de Heerepoort. Weldra bevond hij zicfi aan de gracht (ueschen Heere- en Oosterpoort, naar hij bedacht, ongeveer op dezelfde plaats, waar hij negen jaar geleden was geland, toen hij de stad ontvluchtte. (Behoedzaam liep hij de niet sterk glooiende walkant af, omi dan geruimen tijd tegen den grond te gaan liggen, scherp luisterend, of hij ook eenig geluid* vernam. Maar hij hoorde alleen de klok van den St. Martenstoren, die acht slagen door het luchtruim deed weergalmen: half acht. Als muziek klonk dat geluid hem in de ooren. Wel een kwartier bleef hij nog plat tegen den grond liggen. Maar niets vernam hij, ook niet op den hoogen wal tegenover hem. Dan waagde hij het er op, liet zich zoo voorzichtig mogelijk, om weinig geluid te maken, in de gracht glijden en zwom met krachtige slagen naar de overzijde, waar hij zoeken moest naar een geschikte landingsplaats. Tot zijn groote verlichting was de gracht daar niet diep, kon hij staan, terwijl het drabbige watsr hem slechts tot over de knieën reikte. Hij waadde er een eind door en bemerkte een stuk ver molmde boom, waaraan hij zich opheesch, om spoedig tot de ontdekking te komen, dat hij er niet verder mede kwam. Het was negen jaar geleden gemakkelijker geweest om de stad te ontvluchten dan om er nu in te komen. Vrij steil rees de wal omhoog. Even verder wadend, steeds scherp luisterend, of hij ook iets vernam, zag Munco een vooruitstekende steen, waaraan hij zich met inspanning van alle krachten, terwijl het zweet hem uit brak, opheesch, om vervolgens te bemerken, dat daarboven weer een vooruitstekende steen was. Werkend met handen en voeten gelukte het hem eindelijk op den wal te komen, waar hij zich doodmoe neerwierp, om even uit te rusten en om te luisteren. Maar steeds vernam hij geen onraad. Hij waagde het even later niet, om rechtop te gaan staan en over den breeden wal te loopen, doch kroop op handen en voeten naar de stads-zijde, om zich weldra te bevinden op het terrein, waar het kasteel van Alva had gestaan. Hij was nu op door en door bekend gebied, zoodat weldra het water van de binnengracht (het tegenwoordige Gedempte Zuiderdiep) op doemde. Geen oogenblik aarzelend, t was veel eenvoudiger, zwom hij er over, landend in de buurt van de Gelkingestraat. Munco rilde van het ijskoude water en als een poedel schudde hij zich uit, dankbaar in de stad te zijn gekomen, zonder dat ook maar iemand hem had opgemerkt, wat hij een groot wonder achtte. Niet het gevaarlijkste, maar wel het zwaarste wachtte hem nog: de Gelkingestraat inloopen en zien, of het ouderlijk huisje er nog stond enof de zijnen er nog waren. Munco drukte zich plat tegen den muur. Er ging een deur open en een burger, gewapend met een lantaarn, verliet zijn woning, zich spoedend in de richting van de Breede of Groote Markt. Maar dan lag de straat weer doodsch en verlaten, zoodat hij ongehinderd de eenige nog noodige stappen kon doen. Het bekende huisje had hij reeds gezien. Het was geblindeerd. Geen streep licht drong naar buiten. Hij drukte het oor plat tegen het hout van de luiken, intens luiste rend. Maar niets vernam hijtot opeens zijn hart stond schier stil van blijdschap en hij had het wel kunnen uit schreeuwen van vreugde! ,,'t Is tijd, Menno. Je moet naar bed." Dat was de stem van Hilligje 1 Sprekend tot Mennol Beiden leefden! Munco stond te béven op zijn Eeenen Maar dan kwam hij tot bezinning: met zeer veel beleid ijzeren zelfbeheersching moest hij nu te werk gaan, om vrouw niet een schrik op het lijf te jagen. Met een energieke beweging liet hij den klopper vallen, hoorde zijn hart bonzen Binnen was blijkaar even aarzeling. Doch dan klonk gestommel. En in het gangetje een tred. Het luikje in de deur werd geopend. Een streep licht vj een kaars gleed naar buiten. „Wie daar?" „Goed volk." „Wie?" was de dringerder vraag \fm Hilligje. Meteen werd de kaars voor het luik gehouden, zoodat 1) licht op Munco's gelaat viel. Hilligje herkende hem niet. „Iemand uit Friesland", zeide Munco. En dan fluisterend: J kom tijding van Munco Ketel brengen." „Kom morgen, als het dag is, terug", antwoordde Hillijl onverstoorbaar. En zij wilde het luikje sluiten. „Hilligje!" Binnen werd een kreet geslaakt: alleen het noemen van ha naam was voldoende; zóó kon slechts één „Hilligje" zeggen! Grendels werden weggeschovenDe kaars viel uit Hilligj handenIn den donker omhelsde Munco zijn vroii hartstochtelijk. „Munco, Munco. Mijn man!" En Hilligje snikte. '{Wordt vervolgdji

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8