Jlirttwr gnksdft <£mm& i Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken kan maar de beste zijn PENSION „KASTANJEOORD" HOLLANDER MOOI RHENEN UW INKOMEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzond"1-1 1 Kaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5831 WOENSDAG 15 JULI 1936 16e Jaargang @SöbErtcntirprij)en: Van I tot 5 regelsf 1.177» Elke regel meer 0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor liet ïievragen aan 7 Bureau V wordt berekend0.10 POLITIEK VOEREN IS VOORUIT ZIEN Van Gualino, den stichter van de grootste 'Europeesche kunstzijdefabrieken, zijn de woorden: „Je moet altijd een kwartier vroe ger dan anderen de dingen begrijpen. Daar in ligt het geheim van alle succes". Politieke leiders moeten ook menschen zijn, die de dingen vroeger, liefst wat lan ger dan een kwartier! vroeger begrijpen dan anderen, die vooruit zien, die het vermogen hebben, aan te voelen, wat er voor moge lijkheden, kansen, maar ook gevaren schui len in het stellen van bepaalde üaden. De ware, geniale staatsman handelt steeds, na dat hij eerst de draagwijdte van die daden heeft berekend. Nu is er een geschiedenis der menschheid van duizenden jaren, welke hem hierbij helpt. Immers, hoeveel de uiterlijke standigheden in de loop der eeuwen ver anderd zijn, in wezen staan wij voor soort gelijke moeilijkheden als onze vaderen. Eu wij kunnen, van uit de verte hun daden beoordeelend, met hun fouten en hun wijs heid onze winst doen. Laten we iets uit de geschiedenis naar voren brengen, dat on zes inziens ons volk .van heden nog tot leering kan strekken. Nederland heeft 80 jaar gestreden voor godsdienstige vrijheid. Maar in hoofdzaak hebben de eerste eeuwen na de vrijwording alleen de Protestanten daarvan geprofiteerd. De Roomsch-Katholieke kerk bijv. was tij dens de Republiek een schuilkerk. Volgens de opvattingen, welke wij tegenwoordig huldigen kunnen wij niet anders dan deze eenzijdige toestand afkeuren en betreurt Ook en let daar nu wel op! in haar gevolgen. Het spreekt haagt vanzelf, dat in de 1S> eeuw de Roomsch-Katholieken zich schaar den onder de vaan der Patriotten. Het stad houderlijk bewind had hun de vrijheid en rechten onthouden, waarin de Protestanten zich verheugden; de Patriotten beloofden hun de burgerlijke gelijkstelling, waarnaar ^zij terecht verlangden. Zoo wreekte zich voor de oude Republiek de onjuiste politiek .van bevoorrechting van een deel der onder danen en achtcruitstelling van een ander deel op kerkelijke gronden. Echter, al is het zeer best te verstaan, dat de Roomsch-Katholieken, hopende op direct voordeel, n.l. de burgerlijke gelijk stelling, zich voegden bij de revolutionnaire groepen en meekeesden, het was en bleef kortzichtige politiek. De patriotten werden beheerscht door rationalistische gedachten, door ideeën van revolutie en ongeloof, door beginselen, welke de Roomschen onmoge lijk als de hunne konden aanvaarden. Dat deden zij dan ook niet. Zij wilden alleen de Patriotten steunen en Oranje verjagen en de macht der regenten breken, ten einde verandering in hun politieke en burgerlijke positie te brengen. Overigens konden zij immers geheel blijven, wie en zooals zij waren? Maar het eind droeg de last. De geschie denis heeft over deze politiek-van-het-direct- gewin, met verwaarloozing der toekomstige gevolgen, vonnis gesproken. De Brusselsche nuntius Brocanero had wel terecht voort durend gewaarschuwd tegen het opdringen van de „verlichting" en haar verderfelijke invloed op de politiek. Maar men moest het liever zelf ondervinden! Reeds spoedig na de intocht der Fransche vrijheidsapostelen bleek het, dat de beloften der patriotten niet maar zoo werden ingelost! De Fransche regeering ging, in Nederland zoowel als in ^België en Frankrijk zeer partijdig te werk tegenover de geloovigen. En ook de Roomsch-Katholieken hebben achttien jaar lang de voet van den overweldiger zich voelen heen gaan. Mede door hun roep om verdrijving der bestaande regee ring had zich de ramp van de inlijving bij Frankrijk voltrokken. Hoe zullen velen zich later ook onder hen hebben geschaamd,, aan deze agitatie te hebben deelgenomen! Maar toen was het te laat! Politiek voeren is vooruit zien. Een staats man. die niet de gevolgen berekent van zijn woorden en nog meer van zijn daden, is niet waard, de naam van staatsman en politiek leider te dragen. Hij wordt èn zijn partij èn zijn land tot een ongeluk. Laten wij ons wachten van het najagen van direct gewin, indien dat in geestelijke zin de toekomst van ons volk onherstelbaar zou schaden! UIT DE PERS Devaluatie En R.K. Staatspartij Naar aanleiding van de gewestelijke R.K. Landdag te Alkmaar, waar oud-minis ter mr, Verschuur voor muntcorrectie pleit te, werd in enkele bi on weer de houding der R.K. Staatspartij in verband met het devaluatie-vraagstuk ter sprake gebracht. Zoo schreef De Residentiebode als volgt: Wij hebben nu weer een politieke de- valualierede gehad op de katholieke massameeting in Alkmaar. Er is één punt, dat bijzonder frappeert in de rede van oud minister Verschuur. Het is het feit, dat h ij deze rede hield. Op den Katholieken landdag indertijd was het oud-minister Steenberghe, die een heel pleidooi hield voor devaluatie. Beiden zijn niet-Kamerleden. De Ka tholieke Kamerfractie houdt zich buiten schot. Zij verbeelde zich echter niet zoo tevens van verantwoordelijkheid ontsla gen te zijn. Het veel gevolgde systeem: „Ik bemoei mij er niet mee, dan heb ik ook geen verantwoordelijkheid", is zelf bedrog. Wie den plicht heeft zich met iets in te laten, draagt evenzeer verant woordelijkheid, wanneer hij zich buiten de zaak houdt. Onze Kamerfractie met 28 leden spreke zich openlijk en vierkant uit, of zij de valuatie wil, of niet. Durft zij dit niet, meent zij de verantwoordelijkheid eener devaluatie niet te kunnen aanvaarden, dan late zij de regeering, openlijk en be dekt, rechtstreeks en zijdelings, direct en indirect, met rust! Het ergste van alles is, dat voor den oppervlakkigen toeschouwer, die zweert bij de R.K. Staatspartij, de indruk wordt gewekt, als behoorde de devaluatie tot de Katholieke politiek, terwijl dit met eigenlijk Katholicisme niets meer te ma ken heeft. fs niet ook van Katholieke zijde de fno- reeïe kant der devaluatie ernstig in twij fel gesteld, tenzij werkelijk nood zaak blijkt? Alleen in dat geval kan men de redeneering gaan toepassen: Salus populi suprema lex. Het heil des volks is beslissend. Is het werkelijk nood zakelijk, dan is het een offer, dat men aan allen oplegt. Dan kan het een fail lissement zijn als een ander. Wil de Staatspartij devaluatie in haar Kulholick program opnemen bij even- lucele latere verkiezingen, dan heeft een Katholieke anti-devaluatiepartij evenveel recht en reden van bestaan, ais een Ka tholieke pro-devaluatie partij. Met de principieele Katholieke punten jigeft dit niets te maken. Men bewijze ons het tegendeel. Het feit dat de Kamerfractie zich in dezen buiten schot houdt, wekt den indruk, dat zij het schuwt de toeval lige a-Katholickc devaluatiestelling aan haar principieel program te koppelen. Maar dan onthoude de Staatspartij zich in dezen ook van alle en vooral van verborgen actie. Het is daarom te verwachten, dat de devaluatie geforceerd zal worden vóór de verkiezingen, of als onvermijdelijk doorgedreven bij een eventueele devalu atie of inflatie in Frankrijk. Wij zijn er lang niet van overtuigd, dat de gulden niet te houden ware, indien allen werke lijk de handen ineen wilden slaan in dienst van het algemeen nationaal be lang. Valt 'de gulden vóór de verkiezingen, 'dan is het doel bereikt, dat het program zich niet voor of tegen devaluatie heeft uit te spreken. Het o-nheil zal dan al ge schied zijn. Quasi huiten schuld van de R.K.S.P. Zij zal echter niet in aller oogen haar handen in onschuld was- schen. We moeten helaas verklaren, dat wij het met deze beschouwing eens zijn. De houding der R.K. Kamerfractie stelt ons voor raadsels. Koolhoven wordt weer Nederlander Zijn naturalisatie voorgesteld Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot naturalisatie van A. M. H. Berckmans en negentien anderen. Onder dezen laatsten bevindt zich Sijtse Frederik Willem Kool hoven, geboren te Bloemendaal (N.-H.) 11 Januari 1SS6, vliegtuigbouw-er, wo nende te Rhoon (prov. Zuid-Holl). De lieer Koolhoven heeft het Nederlan derschap verloren door naturalisatie tot Britsch burger. Sinds 1920 is hij weer in Nederland gevestigd. Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad andermaal met f 12.6 millioen toegenomen Dekkingspercentages verder gestegen Blijkens de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank heeft er een vei'- dere toevloeiing van goud plaats gehad en wel tot een bedrag van f12.6 mil lioen, zoodat de totale edelmetaalvoor- raad gestegen is van f631.7 millioen tot f644.4 millioen. In de beide vorige weken vermeerderde de goudvoorraad resp. met f5 en f 17 millioen, zoodat we thans weer f35 mill, goudverlics hebben ingehaald. Wel is waar zijn we nog f 60millioen bij enkele weken geleden ten achter, doch de gulden blijft vast op do internationale wisselmarkt, zoodat er alles zins reden is voor de verwachting, dat ook in de komende dagen goud naar ons land zal worden verscheept. Het is een gunstig teeken, dat de anti-devaluatie strooming in ons land de laatste lijd toeneemt in kracht. Dat verhoogt onze weerstand en geeft moed dat ook bij eventueel volgende aanvallen op ons ruilmiddel door de speculatie, ons volk kalm en onwrikbaar zal blijven en gedwongen devaluatie zal weten te voor-, komen, zooals dat nu reeds herhaalde malen is gelukt. Het goud, dat in de afgeloopen week naar ons land is gevloeid, is vermoedelijk af komstig uit Brussel en uit Londen. Ook in de overige posten van de nieu we weekstaat valt de voortgaande ont spanning op te merken. De binnenland- sche wisselportefeuille is gedaald van f 42.3 tot f 40.1 millioen en de post be leeningen van f 136.5 tot f 126.4 mill. De rekcning-courantsaldi zijn toegenomen van f63.9 millioen tot f74,8 millioen. De positie van de schatkist is thans zeer ruim, liet tegoed bedraagt f30.1 millioen tegen vorige week f 12.8 millioen. De reliening- courantsaldi van anderen zijn afgenomen met f 6.4 mill, en bedragen thans f 44 mill. Onder invloed van al deze mutaties is de bankbiljettencirculatie afgenomen van f769.8 tot f758.04 millioen. Do totale direct opeischbare verplichtingen bedragen thans f 832.8 (v.w. f833.8) mill. Deze zijn voor f74.9 pet (v.w. 73.3 pct)1 door goud en voor 77.4 pet (v.w. 75.8 pet) door goud en zilver gedekt. De voornaamste cijfers van de verkorte weekstaat van de Ned. Bank luiden als volgt: binnenl. wissels f40.111.170 (f42.317.214), papier op het buitenl. f2.184.500 (f 1.454.500), beleeningen f 126.445.747 (f 136.527.663), munt goud f 124.603.255 (f 124.603.010), muntmate- riaal goud f499.216.4S0 (f486.629.972), munt zilver f20.651.013 (f20.545.329), muntmate- riaal. zilver totaal munt en muntmateriaal f614.470.748 (f631.778.311), bankbilj. in oml. f758.014.305 (f769.817.450), bankassignatiën in oml. f13.027 (44.954); rekening courant saldo's f74,809.569 (63.920.118) metaaldekking bankbiljetten S5.02 pCt. (82.07 pCt.) De tusschen haakjes geplaatst cijfei's gel den de noteeringen van 6 Juli j.L Een 7000-tons schip, de Maet- suyekerdat te Amsterdam op de werf van de Ne derlandsche Dok- maatschappij in aanbouw is voor rekening van de E.P.M. Dreigend conflict Met de vlasplukkers in West-Brabant Een wilde staking in zicht? Vorige week Vrijdag had te Steenbergen in West-Brabant een conferentie plaats tus schen de besturen der werkgevers- en werk nemersorganisaties, waar overeenstemming werd bereikt over een loon van 80 cent per ,(00 schranken hetgeen neerkomt op een dag loon van ongeveer 4. Zaterdag werd daar op te Steenbergen een vergadering der land arbeidersorganisaties gehouden, waar de be sturen adviseerden de voorstellen te aan vaarden. Een oppositiegroep echter eischte een loon van 1 per 100 schranken en ver stoorde de vergadering dermate, dat deze zonder dat een beslissing genomen was uit eenging. De oppositiegroep heeft thans ge dreigd niet aan het werk te gaan, wanneer de eisch van 1 per 100 schranken niet wordt ingewilligd. De georganiseerde arbeidersleiders daaren tegen hebben de werknemers in overweging gegeven dezen eisch niet in te willigen en vast te houden aan het Vrijdag bereikte ac- Vandaag begint de vlasoogst en het is nog niet zeker of de vlasplukkers bereid zullen zijn aan het werk te gaan. De rijkspolitie is versterkt. De zwaardere belastingdruk Gegevens betreffende de gemeentefondsbelasting. Reeds meermalen werd er de aandacht op gevestigd, dat als gevolg van de econo mische crisis de belastingdruk gedurende dc laatste jaren geleidelijk zwaarder is ge worden. Duidelijk blijkt dit wederom uit enkele gegevens betreffende de gemeente fondsbelasting, welke zijn opgenomen in de zoo juist verschenen zesde aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek. Het aantal gemeenten boven 2000 inwo ners, dat zich in de eerste klasse heeft ge rangschikt, is gedaald van 27 over 1932/1933 tot 4 over 1936/1937. Daarentegen is over hetzelfde tijdvak het aantal gemeenten der tweede klasse gestegen van 14 tot 18 en het aantal gemeenten der derde klasse van 5 tot 23. Wat het aantal opcenten betreft, wordt medegedeeld, dat ey over 1932/1933 nog 21 gemeenten waren, waar dit aantal opcentén lager was dan het normale maximum (S0), terwijl over 1936/1937 geen der gemeenten beneden dit maximum bleef. Het aantal ge meenten met dit normale maximum is ge daald van 17 over 1932/1933 tot 9 over 1936/1937. Daarentegen is het aantal ge meenten dat meer dan 80 doch hoogstens 100 opcenten deed heffen, over dezelfde ja ren gestegen van S tot 35. Radio-telefonisch verkeer met een vliegtuig Op een golflengte van vijf Meter Afstanden van 170 K.M. overbrugd Op Soesterberg heeft men de laat ste dagen interessante proeven geno men. Men is er in geslaagd radio- telefonisch wisselverkeer met een vliegtuig tot stand te brengen op dé 5-Me ter-golf lengte. Dit beteekent een onovertroffen prestatie. In het buitenland is men er nog niet jn geslaagd over zoo groote afstanden eeh constant en betrouwbaar radiote ie fonisch, verkeer op deze golflengte tot stand te breng''ii. Het schema is gevonden en practisch uit gewerkt ooor ir. L, F. Liera. chef van den radiodienst der L.V.A., bijgestaan door zijn, assistent, luitenant-vlieger L. Kamp en' door den opzichter J. Koster, chef van het taboratorium van den radio-technischon dienst tc Soesterberg. Tijdens de gehouden proeven is men Pr in geslaagd een afstand van 170 K.M. te overbruggen. Zooals men weet heeft men op de vijf- Meter-golf veel minder ka-ns op storing en waar de benoodigde energie minimaal klein is, kunnen de toestellen van de allerklein ste afmetingen zijn, terwijl de bediening opvallend eenvoudig is. Ontvang- en zend- antennes zijn dan ook niet grooter dan een wandelstok. De proev enzullen morgen voor de laatstp maal gehouden w-orden. De radiodienst te Soesterberg hoopt op de medewerking dei- amateurs, wier rapporten gaarne wordeu ingewacht. Nationale Unie Rede vail jhr. R. Groeninx van Zoelen Voor een druk bezochte vergadering van de Nationale Unie te Amsterdam heeft gis teravond jhr. R. Groeninx van Zoelen ge sproken over „De Mannheimer affaire". In deze rede heeft hij de wenschelijkheid be toogd van een enquête-commissie. P. J. LUCARDIE f J.l. Dinsdagmorgen, circa 8 uur, werd de heer P- J. Lucardie, gemeente-secretaris en ontvanger van Oud-Alblas, die met zijn ge zin in een landhuisje te Oldebroek zijn va cantia doorbracht, aan den Cultuurwcg, eeu eindweegs van bedoeld landhuisje, overleden gevonden. De heer Lucardie, die 67 jaar is geworden, was op weg naar het station Legerplaats Oldebroek, om op reis te gaan en is onder weg vermoedelijk door 'n beroerte getroffen Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het landhuisje overgebracht. De burgemeester van Oldebroek stelde zich persoonlijk ter plaatse van het ongeval op de hoogte. TERSCHELLING H o t e I-Pension VAN NOUHUYS Weekend Juli en Aug. 8.en 9.—. Pension v.af 3.50. Na 1 Sept. vanaf 3.— Vlak aan Zee en Dorp West-Terschelling. TELEFOON 25 Telef. Velp 3006 MODERNE INRICHTING BILLIJKE PRIJZEN GROOTE TUIN DE STEEG - HOOFDSTRAAT 40 DOET5NCHEM Landgoed DE VIJVERBERG le rang Pension, centrum O.-GELDERLAND. -> IDEAAL VACANTIEOORD <- vlak bij vliegveld. Natuurbad en bosschen. Stroomend warm en koud water. Pension- prijs 3.25 en 3.75. Vraagt brochure. HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanaf 5. NOORDWIJK AAN ZEE Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zeo Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN Schitt. natnur, heerlijke rust, uitstekende keuken en goede verzorging vindt gij hier in ruime mate. Vraagt vóór gij kamers bespreekt eerst prospectus van Hotel-Pension „BERG EN BOSCH" AMELAND NES Tel. 2 PENSION HOFKER Stroomend water. Garage. Eigen boerderij en rijpaarden. Geïll. prospectus gratis op aanvrage. Pensionprijs vanaf 2.50. RUSTIG FAMILIEHOTEL Doodelijk ongeluk met een jachtgeweer Jongeman levenloos in den tuin gevonden Naar eerst, thans bekend wordt, is den zoon van jhr. Van Vreedenburgh, landbouw- consulent oer Ned. regeering in België, wo- ïende te C a p e 11 e n, gelegen tusschen Putte en Antwerpen, Maandagavond een doodeiijk ongeluk overkomen. Dien avond, nog vrij laat, was de negentien-jarige jongeman en eemge zoon, die pas met vacantie uit .vodcr- land naar huis was gekomen, met een jacht geweer den tuin ingegaan om te trachten een paar kleiduiven te schieten. De overigs leden van het gezin hadden zich reeds te bed begeven, zoodat er geen acht op gesla gen werd of de zoon ook weer in huis was teruggekeerd. Tot groote ontsteltenis vond men 's morgens den zoon des huizes, dien men wilde wekken voor de reis, welke de familie naar ons land had willen onderne men, niet op zijn kamer. Onmiddellijk toog men op onderzoek uit. Achter in den tuin word de jongeman aangetroffen met een schotwond in het hoofd. Men vermoedt, dat hij over een oneffenheid op den grond is gestruikeld, waarbij het geweer Is afgegaan ;n hem de volle lading in het hoofd heeft getroffen. Doodelijk auto-ongeluk Door onvoorzichtige automobilist Dinsdagavond omstreeks half zes heeft op de Prinses Julianaweg te Veur een auto-ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Vanuit de richting Voorburg reed midden op den w<*g een melkauto van de Sierkan uit Den Haag; daarachter kwam met een snelheid van 50 a 60 K.M. een personenauto bestuurd door W. A. de Z. uit Den Haag. Deze laatste probeerde zonder zijn snel heid te minderen de m'elkauto te passeeren en kwam daardoor op het linker deel van den weg. Tegelijkertijd kwam rechts van den weg op een rijwiel gezeten, de 13-jarige N. B. Parievhet, zoontjevan, een politieman uit Rijswijk, die op bezoek was geweest in Voorschoten. Het achterspatbord van de Z. raakte de fiets, met het gevolg dat de knaap tegen de straat werd geslingerd Eenige leden van E.H.B.O. hebben den knaap, welke een wondje boven zijn neus had, verhonden. Dr. Perquin. die ca. vijf minuten daarna arriveerde moest echter constateeren. dat het slachtoffer inmiddels overleden was. De auto is later in Den Haag in beslag genomen en do bestuurder gear resteerd'. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert De weekstaat van de Nederlandsche BariJi doet een verdere toevloeiing van goud zien, lot een bedrag van 12.6 millioen* De minister heeft geantwoord op 'de vrcu< gen van den heer Drees inzake de herbenoe 'minq van den burgemeester van s-Graven- zande. ,T De Eerste Kamer heeft gister een korter] vergadering gehouden. De minister heeft geantwoord op de vr»'% gen van den heer Duymaer van Twist inzaké1 de naleving van de Zondagswet. Gister heeft men getracht de tiende over-» spanning te leggen van de nieuwe brug over,$ de'Moerdijk. t In Montreux is over de kwestie 'der tee*x engten een voorloopig accoord bereikt. Ruim 30.000 menschen hebben 'de uitvaart& bijgeiooond van den vermoorden politicus^ De Brusselsche Locarno-be spreking en zn len waarschijnlijk voor onbepaalden lij worden uitgesteld. Italië vlagt heden omdat 'de sancties of fug. cieel zijn opgeheven. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN hangt af 'van Uw bekwaamheid en van de WIJ Z E waarop Gij Uw; bekwaamheid aanwendt Train Uw PELMAN INSTITUUT Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek Staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang Onregelmatigheden bij een veilingvereeniging Voorzitter geschorst Eenigen tijd geleden moest aan de veiling-»' vereeniging te 's Gravenzande de' secretaris-penningmeester worden geschorst,; in verband met overtreding van de bepahn-*- gen der Groenten- en Fruitcentrale. De func- tionaris werd door de ledenvergadering ont*- slagen. Thans is de voorzitter ïïezer veilingvereen* geschorst, wegens onjuiste handelingen. In de ledenvergadering is de kwestie breed voerig besproken. Hierbij is gebleken, dat do voorzitter zieke aardappelen had afgeleverd, terwijl hij bovendien aan den keurmeester had verzocht, de partij verborgen te houden* Het bestuur was van oordeel dat de voor zitter niet gehandhaafd kon worden. t De geschorste functionaris bekende zijn' fout en betoogde, dat de drukke werkzaam heden voor de vereeniging hem niet in staat stelden voldoende aandacht te besteden aan eigen zaken. Hij riep de clementie der ver gadering in en wees er op, dat hij tevoren nimmer moeilijkheden met den keur had gehad. Verschillende sprekers waren van oordeel» dat ontslag van den voorzitter een te drasti sche maatregel zou zijn. Zij achtten het op leggen van een geldboete voldoende. Na uit voerige discussie werd het bestuursvoorstel tot ontslag van oen voorzitter met 732 .tegen 61 stemmen verworpen. Deerlijk verminkt Te A 1 p h e n a. d. R ij n is de 4-jarige Alida de Jong bij het plotseling oversteken van den Gouwsluisweg door een vrachtauto van de stoomwasscherij „De Pelikaan" to Gouda overreden en zeer ernstig gewond* Het meisje, dat onder de auto door ging, werd vrijwel gescalpeerd en bekwam boven dien een schedelfractuur. In zorgwekken- den toestand is het kind naar het St.. Elisa- both-ziekenhuis te Leiden overgebracht Den chauffeur treft geen schuld. BRANDEN Te M e p p e 1 ontstond 's nachts brand In c.e slagerij aan de Weertstraat. bewoond door II. Spijkerman. Het benedenhuis stond reeds in feilen gloed toen de bewoners den brand bemerkten. De familie, bestaande utt man, vrouw en twee kinderen, moest in nachtgewaad langs een Iadder in veiligheid werden gebracht. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat het pand geheel is uitgebrand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1