Jlfcitttrf grii&dft (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN HUIZE BEERENSTEIN SbonnemcntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Zonda^Wad n'pl af?~" Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5830 DINSDAG 14 JULI 1936 16e Jaargang Van I tot 5 regels !.17'/» Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingetï van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer'Q45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 EEN ERNSTIG VERSCHIJNSEL Zelden liep een artikel zoo door heel de pers als de driestar, welke we eenige weken geleden schreven over het droevige ver schijnsel, dat jeugdige werkkrachten de plaats dar ouderen innemen. Vooral de vak pers bracht allerlei gegevens, welke het ernstige verschijnsel nader belichtten. Wij geven slechts één, maar een zeer deskundig citaat. We knippen het uit de Juli-afleve- ring van Ons Nij verheidsonder- w ij s, orgaan van de vereenigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs, omdat dit tevens jiog een andere zijde van de zaalc doet zien. Eerst wijst de schrijver van het artikel er op, dat zoo de tijd voor verdere ontwikke ling ontbreekt en dat de loonen soms schandelijk laag zijn. Echter, zoo vervolgt hij, de vreugde over 't feit, dat de jongeren "werk vonden, wordt nog sterker getemperd, als wij bemerken, dat onze jongens ge plaatst worden ter vervanging van oudere werkkrachten, waaronder gezins hoofden, en bij informatie blijkt, dat in vele gezinnen de kinderen de kostwin ners zijn, of het steunbedrag moeten sup- pleeren. Verschillende gegevens en ervaringen toonen cns, dat de industrie, het bedrijfs leven, zich steeds meer instelt op jeug dige aibeidskrachten (kinderarbeid). Met bezorgdheid slaan wij dit snel voortwoekeren van dit verschijnsel gade en angstig vragen wij ons af: wat komt er terecht van onze leerlingen, van hun vakbekwaamheid; doch bovenal, waar gaan wij heen met onze samenleving als deze aangetast wordt in haar innerlijke bouw, „het gezin", als in vele gezinnen, cellen van onze samenleving', de ge zagsdrager afhankelijk wordt van het minderjarige onmondige kind? De gevolgen zijn niet te overzien, doch met deze conclusie zijn wij er niet af. De leeraar moet met de opgeleide jongens blijven meeleven; Meer dan ooit te voren rust op ons de taak, ons in te werken in de vele pro blemen van ons maatschappelijk leven; niet om critiek uit te oefenen op be staande toestanden of genomen beslui ten, doch om te kunnen komen tot goed overwogen en geargumenteerde voorstel len, of, indien dit gewenscht wordt, tot het verstrekken van betrouwbare inlich tingen, welke tot verbeteriiig zouden kunnen leiden, En voorts besluit hij met dit advies: „Als wij bovendien uit de bladen verhe lden, dat in Engeland, en Beigië, door de ïegeering overwogen wordt, de leerplichtige leeftijd te verhoogen, dan lijkt mij de ver jon derstelling niet te gewaagd, dat ook onze regeering dit als een onderdeel van de be- fetrijding der werkloosheid en.van het in dit artikel genoemde „Zeer ernstige verschijn sel" in overweging zal nemen. Doch dan is het ook zaak, dat wij in Staat zijn, desgewenscht, inlichtingen te verstfekken en het overleg te bevorderen." VERWORDEND PARLEMENTARISME 26 Juni ƒ.1. wer'd in de Belgische Kamer Be regeeringsverklaring besproken. De heer Van Zeeland deed een zéér ernstig beroep pp de constructieve wil van het parlement. De Minister herinnerde de Kamer aan de belangrijke rol, welke zij te vervullen heeft in het staatsbestel. In tegenstelling tot deze oproep hebben met name de rexisten en communisten zich hij de debatten op zulk een ergerlijke wijze misdragen; de regeering en andere partijen zoo grof beleedigd, dat het prestige der Ka mer daarmee werd te grabbel gegooid. Terecht merkte „Le Vingtième Siècle" op, Bat zich hier openbaart „de vrucht van een rampzalige arbeid" en de Eerste Minister Verklaarde, dat het land vergiftigd was idoor „een campagne van verdachtmakin gen, die een ware psychose in het land heeft verwekt". „Een campagne van belee- idigingen, buitensporigheden en overdrijvin gen, die de indruk zouden kunnen wekken, dat België een land is .van omkooperij en politiek verderf." Er bestaat verband tusschen de vergiftig de sfeer onder het volk en die in het par lement. Een demagogie, gelijk die in vele landen wordt gevoerd, vindt noodzakelijk haar uiting in de volksvertegenwoordiging: j Üe opgezweepte massa verwacht zulks im- mers en zou zich teleurgesteld afwenden, indien er „niets gebeurde". Het is niet te zeggen, hoe het neerhalen der parlementaire zeden het parlementaire stelsel schaadt. Vruchtdragend werken ten bate van heel de volksgemeenschap is in een dergelijk? sfeer niet mogelijk. Maar anderzijds wen den zich ook steeds meerderen af van een regeeringsstelsel, dat onder het mom van democratie aan ongebondenheid de vrije teugel geeft. Verwordend parlementarisme is de gunstigste bodem voor het fascisme. Bederf van het beste is het slechtste. Wij voor ons meenen, dat de parlemen taire democratie ofschoon zij veel van haar glans heeft ingeboet! gezien bij het licht der historische ontwikkeling voor West-Europa het beste regeeringsstelsel is. Daarom betreuren wij het zoo ernstig, dat 'dit stelsel allerwegen wordt ondermijnd door aanvallen van buiten en destructieve krachten van binnen. Alleen wie zichzelf respecteert, wordt gerespecteerd. Zal een parlement gezag, hoogschatting en invloed hebben en houden, dan behoort het zich deze door een waardige opvatting van zijn taak waardig te maken. Tot dusverre maakte het Nederlandsche parlement gelukkig geen slecht figuur. Blijve het zool UIT DE PERS Kentering Ook de finantieele overzichtschrijver van de „Maasbode" ziet thans enkele teekenen die op verbetering van het economisch leven wijzen. Het woord „aanpassing" en het begrip aanpassingspolitiek hebben immers in den loop der jaren een beteekenis gekre gen, die niet vrij is van een engheid van opvatting, waarmede niets of niemand gediend kan zijn. Wie over aanpassing sprak, dacht aan niets anders dan aan de verhouding tusschen inkomsten en uitgaven van den staat, of van de andere overheidslichamen. En wie over -deflatie en deflatie-politiek sprak, dacht aan niets anders dan aan de noodzakelijkheid van verlaging van kosten en prijzen. Deze be gripsbepaling van de hier te lande overigens zeer ten onrechte dusge naamde deflatie- of aanpassingspolitiek (ook al twee benamingen die geheel ten onrechte als synoniem worden be schouwd) heeft dermate vasten voet ge kregen, dat velen zich thans zoowaar afvragen, wat er dan van het herstel hier te lande wel moet terecht komen, nu de prijzen over vrijwel de geheele linie een stijgende tendenz te zien geven? Zij die zich hierover bezorgd maken, vree zen zelfs dat de aanpassingspolitiek nu toch zeker wel volkomen in gevaar moet komen te verkeeren. Het kan onze bedoeling niet zijn, ter plaatse in den breede uit te weiden over hetgeen onder aanpassing zooal zou kun nen en moeten worden verstaan. In dit verband mogen wij er mede volstaan, het dr. Colijn toe te geven, dat hij zeer terecht de aandacht heeft gevestigd op den in houd der jaarverslagen, waarvan thans het grootste gedeeelte de revue heeft ge passeerd. Zeker, onder do reeds gepubli- cerde verslagen over de bedrijfsresulta- ten van het jaar 1935 zijn er nog te veel, waaruit blijkt dat het proces van afbraak nog niet geheel tot staan is gekomen. Uit nog meer verslagen blijkt, dat van een herstelde rentabiliteit der bedrijven nog geen sprake is'. Doch uit tal van versla gen is tevens gebleken, dat, indien ook nog geen herstel van rentabiliteit kon worden gerapporteerd, er toch reeds een markante verbetering in het resultaat der exploitatierekening viel te bespeuren, resp. de vooruitzichten voor een derge lijke verbetering met den vinger konden worden aangewezen. En het valt niet te ontkennen, dat het aantal der onderne mingen die in dezen zin over het bedrijfs resultaat van 1935 rapporteerden, een verrassende uitbreiding in vergelijking mot het jaar daarvoor heeft te zien ge geven. De minister-president had in Bit op- fcicht zeker gelijk, dat hij zich keerde te- fen de opvatting van hen die bij voort- uring beweren, als het ware als een idéé fixe propageeren, dat de aanpassing op het doode punt zou zijn beland. Wie en kel en alleen naar het budget der over heidslichamen ziet, die kan inderdaad in een dergelijke gedachte verstrikt raken. De budgetaire positie van rijk en ge meenten is er immers nog geenszins naar, thans reeds te rekenen op 't berei ken van de gewenschte stabiliteit. Doch de exploitatierekeningen der individueele ondernemingen toonen wel degelijk in menig opzicht aan, dat belangrijke vor deringen op den weg naar een meer sta- bielen toestand werden gemaakt En is tenslotte herstel van de rentabiliteit van het bedrijfsleven niet de sleutel, die een nieuwe toekomst voor ons economisch leven ontsluit? Op de basis van een sluitende bedrijfs- rekening kan de ondernemer zijn aan dacht wijden aan verbetering en uitbrei ding, voor zooverre de omstandigheden dit veroorloven. En op dezen grondslag kan ook het apparaat worden opgebouwd, dat tenslotte een groot gedeelte zal ab- sorbeeren van de economische krachten, die thans nog niet aan het productie proces kunnen deelnemen. En naarmate dit proces van aanpassing zich zal weten te ontwikkelen, zal ook het uitzicht op herstel van een meer evenwichtig budget voor de overheidslichamen dichterbij ko men te liggen. De A.V.R.O- en de Zondag Onze lezers herinneren zich de gedachten- wisseling tusschen De Nederlander en ons blad over de Avro-feesten op Zondag 5 Juli j.l. Het stond alzoo: eerst had De Nederlander hierover ook spijt betuigd. Daarna haastte haar redactie zich mede te deelen, dat zij toch anders tegenover deze geschiedenis stond dan wij. Daarom sprak zij van „eenzelfde geluid, tweeërlei toon". Hierop repliceerden wij onder het hoofdje „Hinken op twee gedachten?" Thans lezen wij in De Nederlander volgend ingezonden stuk, onderteekend met H. Met groote instemming las ik vorige week het hoofdartikel over deze kwes tie, alleen had m. i. de afkeuring krach tiger kunnen klinken. Thans het artikel: „Eenzelfde geluid, tweeërlei toon", voldoet mij minder. Of schoon „De Rotterdammer" den indruU wekt munt 'er uit te willen slaan, en in theorie U ongetwijfeld sterker staat, pleit de practijk voor het standpunt van „Do Rotterdammer". Wanneer U den 5en Juli in Hilversum had medegeleefd, zouden uwe opmerkin gen vermoedelijk anders zijn geweest» Iedere schijn van Zondagsrust was ver nietigd. Draaiorgels, kunstemakers en allerlei kermisgedoe vervulden onze stra ten, ja het orgeldraaien klonk tot in onze kerkgebouwen. Ten slotte moet aan het einde van het vuurwerk plechtig de 84ste Psalm hebben geklonken, waarna men vol vreugde terugkeerde naar het cen trum om in de café's de feestvreugde te hes lui ten. Toen voor eenige jaren de V.A.R.A. haar feest in Hilversum hield, werd ze ker ook de Zondagsrust verstoord, maar liever 10 V.A.R.A.-dagen dan nog écn A.V.R.O.-dag. Zoo ontstellend brutaal Is nog rammei de dag des Heeren vertreden. En daarom stel ik U deze vraag: Staat de inhoud van Artikel 3 en 9 van ons program van beginselen hooger dan het ideaal waaraan wil vasthouden, Ja of Neen? De Conferentie te Lunterën. alwaar het probleem van den Radio-omroep werd behandeld, maakte ik mee. Nog 'hoor 'k Prof. Slotemak-er thans Min. van Ond. verheugd uitroepen: „Hoe heerlijk dat in onzen kring zoo over deze dingen kan gesproken worden". Want onder de aan wezigen waren vele Christ-Hist. voorman nen die lid der A.V.R.O. waren. En daarom erken ook ik met smart, dat opnieuw ons Christ.-Hist. ideaal gebroken ter neder ligt. Maar nu onomstootelijk vast staat, dat de A.V.R.O. niet alleen de Joodsche Sabbat hooger stelde dan den Chris'telijken Zondag, doch daarenboven overduidelijk heeft getoond, niet de aller minste rekening te willen houden, met wat als eerste eisch van ons Christelijk beginsel in ons staatsbestel behoort ge ëerbiedigd te worden, nu volgt onafwijs- haar d,at geen Christ.-Hist man of vrouw langer gemeenschap met de A.V.R.O. kan hebben. .Want zij die zich Christ-Hist. noemen en nog verbonden blijven met de A.V.R.O. verloochenen hun Wat deze inzender ermede bedoelt, wan neer hij zegt, dat wij den indruk wekken, munt uit deze historie te willen slaan, ont gaat ons. Voor dit soort munt zou niets te koop zijn. Wij hebben geen enkel apart be lang bij de Christelijke Radio Vereeniging. Alleen verbindt ons de band van geestver wantschap. De „Nederlander"-redactie voorziet het in gezonden stuk van een onderschrift, het welk wij ook opnemen: Wij meenen, dat dit ingezonden stuk langs oris betoog heen gaat» De strek king van ons artikel was als volgt: Om dat de A.V.R.O. zich ten aanzien van den Zondag misdragen heeft en dus1 be wijst het niet waard te zijn om alge- meene vereeniging te worden genoemd, kan nog niet gezegd worden, dat thans gebleken is, dat een algemeene omroep- vereeniging niet bestaan kan. Immers een veréeniging, die werkelijk algemeen wil zijn, zal er zich wel voor hoeden in deze ontstellende fout van de A.V.R.O. te vervallen. Dit onderschrift brengt de zaak weer niets verder. Het komt er op aan de vraag te stel len: wat is de taak der positieve Christenen, nu een Omroepvereeniging zioh niets aan trekt van den Zondag, gelijk een groot deel van het volk deze wil gevierd zien* De prijs van boter, margarine en spijsvetten In verband met het door ons medegedeel de over de wijziging in de vetpolitiek kun nen we nog nader melden dat de boter- accijns blijkens een bericht in de Staatscou rant van gisteravond voor de week van 12 18 Juli is bepaald op 80 cent per K.g. De invoerheffing op ongesmolten dierlijke vetten is bepaald op 12 cent, op gesmolten vet 40 cent per K.g. netto. Voor spijsoliën en vetten is de heffing ge bracht van 30 cent op 40 cent en voor ge- importeerde olie van 34 op 50 cent per K.g. De heffing op gemengde margarine is ver laagd van 48,40 tot 44,40 cent (ongeacht de 8 cent heffing voor de er door vermengde 10 pCt, boter) die op ritueele van 58.75 op 54,75 ct en op de qpvermengde (voor meng- bedrijven bestemd) van 53.75 op 49,25 ct per K.g. De maximumprijs voor soja-olie is ver hoogd van 55 op 67 cent per flesch en van 32Vz op 39 cent per halve flesch. Gister is ten overstaan van notaris G. Klaassen te Amersfoort de acte gepasseerd van oprichting van het „Borgstellingsfon 3s voor de Geldersche vallei", waarbij als op richters optraden de heeren D. Blankespoor, gemeente-secretaris van Veenendaal; H. W. P. Bonte, wethouder der gemeente Ede; B. Kramer, lid K. v. K. v. d. Geldersche Vallei; J. S. Langen, bestuurslid Handel en Nijv. te Harderwijk; J. Overeem, voorz. Winke liersver. te Scherpenzeel; Joh. A. van Wave- ren, lid K. v. K. en F. v. d. Geld. Vallei; G. van Wijland, directeur Arbeidsbeurs te Amersfoort Volgende week komt het voorloopig comi té uit bovengenoemde heeren bijeen, om maatregelen te treffen tot verdere financiee- le fundeering van het Borgstellingsfonds en daarna tot voorbereiding der bestuursver kiezing. De besturen van de textielarheidersorga- nisaties „De Eendracht", „St. Lambert us'' en „Unitas" hebben aan de N.V. E. ter Kuile en Zoon te Enschedé bericht, dat indien de N.V. niet overgaat tot de reeds herhaalde malen verzochte verhooging van de loonen der wevers, deze arbeiders op 27 Juli a.8. het werk i.allen neeri»ggeü. MANOEUVRES VAN DE KONINKLIJKE MARINE EEN STORMACHTIG BEGIN De roode scheepsmacht vernietigd Het doel van de oefeningen Onder zeer ongunstige omstandig heden zijn gister de jaarlijksche ma noeuvres van de Kon. Ned. Marine aan gevangen, welke van 13 tot 18 Juli ge houden worden. De laatste jaren heeft de Marine het al heel slecht met het weer getroffen, als zij haar gezamen lijke oefeningen hield. Verleden jaar b.v. hebben de schepen dagenlang op de reede voor Nieuwediep gelegen om dat het weer zoo ongunstig was, dat er van de oefeningen toch niets zou te rechtkomen. Het zag er gistermorgen niet bijster mooi uit mét het weer, toen de schepen zouden uitvaren. Het kan deze week nog meeval len, doch om te beginnen zijn gister de groe penvliegtuigen, .die aan de tactische oefe ningen zouden deelnemen niet gestart, om dat het uitgesloten moest worden geacht dat zij op de woelige zee een landing zou den kunnen uitvoeren. Het doel van de oefeningen Het doel van de tactische oefeningen van de Marine, die deze week gehouden worden, is in 3 punten weer te geven: a. om de onderzeeboot-divisie onder ver schillende omstandigheden tot den aanval te brengen; b. om de verdediging der zeegaten In Zeeland tegen een aantal aanvallers uit zee te beoefenen, zulks in combinatie met de marinekustwaeht en voor zoover mogelijk met het leger; c. de beoefening, van het tactisch gebruik der moderne strijdmiddelen als nevelscher- ien e. d. De. deelnemende schepen zijn verdeeld in een roode scheepsmacht, onder leiding van schout-bij-nacht J. J. Dikkers en in een blauwe scheepsmacht, onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse C. W. Slot. Van rood maken deel uit: Hr. Ms. Gelder land, Hr. Ms. Hertog Hendrik, beide hoofd macht; groep Z-booten (Z 7—Z 8); groep G-booten (G~ 15G 16)Z 5 (torpedo-oppik- boot).. Bij blauw behooren: Hr. Ms.. Divisie on derzeebooten (O 9, O 10, O 11, O 15)twee groepen G-vliégtuigen (waarvan een bom- mengroep), èn een groep L-vliegtuigen. De oefening van gister Het doel der oefening van gister was het ten aanval brengen van de divisie onder zeebooten en van een bommengroep vlieg tuigen door en van vliegtuigen uit op een verband van schepen, dat wel over boven water bescherming (namelijk torpedoboo ten) maar niet over vliegtuigen beschikt» Bij den aanvang der oefening, gistermid dag omstreeks 12 uur, bevond de roode scheepsmacht zich in zee ongeveer 15 mijl bewesten het lichtschip Haaks met bestem ming straat Dover. Aan den rooden bevel hebber was bekend, dat in het zeegedeelte benoorden den parallel van het lichtschip Maas (voor de Nieuwe Waterweg) zoowel bewesten den meridiaan van 3 gr. 4 gr. o. 1. als beoosten die van 4 gr. 0 gr. blauwe mijnvelden zijn gelegd. De blauwe divisie onderzeebooten bevond zich in zee ongeveer 15 gr. benoorden het lichtschip Maas, terwijl twee groepen G- en een groep L-vliegtuigen startklaar op „De Mok" lagen. Blauw heeft opdracht de roode scheepsmacht te vernietigen, voordat deze ter hoogte van het lichtschip Maas (Nieuwe Waterweg) is aangekomen. Het beloop van deze oefening was, Bat de O 9 te 15.56 ure een mislukte aanval op het roode verband deed, ge volgd door een geslaagden aanval van de O 10 te 16.02 ure op de Hertog Hen drik, De vaart van het roode verband werd tot vijf mijl verminderd. Om 16.28 uur kwam de O 15 aan de kiem boven water, zonder tot den aan val te zijn gekomen. Ten slotte heeft de O 11 een geslaag den aanval op het roode verband ge- dèan, waarbij de Gelderland werd ver- Dit was het einde van de oefeningen van gister. Als kinderen onverwachts oversteken. omstreeks vier uur reed de motorrijder R. Willems met als duo- passagier zijn vader, den heer G. Willems, beide uit Driebergen, met een kalm vaartje door Slootdorp, komende uit de rich ting Middenmeer. Plotseling stak het zes jarig zoontje van den landbouwer Toebak den weg over en kwam onder het motor rijwiel terecht. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en slipte. In bewusteloozen teostand werden bestuurder van het motor rijwiel en jongetje opgenomen en naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De duo passagier kwam er met eenige lichte schrammen af. De toestand van den heer R. Willems is zorgviekkend. Lt. vlieger A. H. Bodaan Zijn toestand vooruitgaande Men zal zich nog wel herinneren, dat de iserve-luitenant-vlieger A. H. B o d aan op 23 Mei j.l. boven Soesterberg ternauwernood aan den dood is ontsnapt, door met groote tegenwoordigheid van geest onder zeer be de omstandigheden met behulp van een parachute uit zijn vliegtuig te springen, dat i het ongereede was geraakt. De heer Bodaan heeft bij dit ongeluk een zeer ernstige arm fractuur opgeloopen, en werd in het Diaconessenhuis te Utrecht ter rpleginer opgenomen, waar hij ook thans nog vertoeft. Alhoewel het nog wel eenigen tijd zal du- n voor en aleer de heer Bodaan als gene zen uit het ziekenhuis kan worden ontsla gen, heeft toch de genezing naar wij verne men, thans een gunstiger verloop, dan aan vankelijk werd verwacht. De patient heeft enkele dagen na het ongeluk een zware ope ratie in den rechter-bovenarm ondergaan, waarvan hii langzaam herstelt» Wel is waa| lijdt de heer Bodaan nog veel pijn, doch hij heeft weer goeden moed, dat alles nog in orde zal komen. Hij hoopt dan dan ook eerlang zijn studie aan de Techni sche Hoogeschool te hervatten het is de vurige wensch van den heer Bodaan vlieg tuigbouwer te worden en zelfs is er eenige kans, dat hij straks ook weer in staat zal zijn bij de Jachtvliegtuig-afdeeling van de militaire luchtvaart te mogen blijven dienen. Ernstig verkeersongeluk bij Zwolle Twee zwaar gewonden Maandagavond omstreeks acht uur is op den oprit v. d. Spoolderbergbrug in de ge meente Zwoller kerspel een ernstig •■erkeersongeluk gebeurd. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak reed een luxe auto uit Groningen de wagen van den Italiaanschen ijscoven- ter Zangrado, die in de richting van Zwolle ging, van achteren aan. De auto, waarvan de chauffeur blijkbaar geheel de macht over het stuur had verloren, slingerde vervol gens naar de overkant van den weg en greep den twintig-jarigen wielrijder G. Wendt uit Hattem, die op weg naar huis was. Terwijl de venter gewond bij den ge heel vernielden ijscowagen was blijven lig gen, werd de wielrijder over een afstand van ongeveer vijftien meter onder de auto mee gesleurd, eerst de helling van den oprit af en vervolgens een eindweegs langs de voet daarvan. Eirnstig gewond is hij onder het voertuig vauda&n gehaald. Hij had verschil lende inwendige kneuzingen, een gebroken been en vermoedelijk een bekkenfractuur. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De ijscoventer was er met verschillende ïrwondingen iets beter afgekomen, doch moest niettemin eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen den bestuurder, den heer Bijmalt lit Haren, is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl het voertuig- door de marechaussee te Zwolle in beslag is genomen. Afgrijselijke dood in een touwfabriek Door machine vaneengescheurd Te Maassuis heeft Maandagmiddag in de fabriek van de N.V. Vereen. Touwfa- brieken een doodelijk ongeval plaats gehad. De 31-jarige G. van den Brug, staande op een ladder, was bezig een nieuwe riem op de machine te leggen terwijl deze draaide. Hij weard gegrepen en zijn lichaam werd als het ware vaneen gescheurd. Oogenblikkelijk werd alles stopgezet V. d. B. was gehuwd en laat een weduwe achter met 4 kineren. Politie-autoriteiten en doktoren waren spoe dig ter plaatse yoor onderzoek, Nederlandsch meisje in België „ontvoerd" Haar vader haalde haar naar huis! In den nacht van Zondag op Maandag zou te Eeckeren, nabij Antwerpen, onder geheimzinnige omstandigheden de 22-jarige Kiki Vostenaer uit Rotterdam door onbe kenden met een auto zijn ontvoerd. Naar wij vernemen was dit meisje met een vriend van huis weggeloopen. Haar va der, die tevergeefs een beroep op de politie had gedaan, daar zijn dochter meerderjarig was, heeft haar daarop zelf opgespoord, en in zijn auto mee naar huis genomen. Ziedaar het romantische geval tot zijn ware proporties teruggebracht. Een doodelijke dronk Driejarig knaaPje slachtoffer Het driejarig zoontje van de familie B. uit Eindhoven, dat bij zijn grootouders op Lennisheuvel, onder Boxtel, logeerde, dronk in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje azijn-extraet. Oogenblikkelijk werl het kind naar het ziekenhuis te Boxtel ver voerd, waar het 's nachts is overleden. Nachtwaker levend verbrand Men meldt ons uit Ouderkerk a. cL IJ ssel: Door het springen van een electrische rooster op de Guano-fabriek te Kralingsche Veer, werd de heer J. den Ouden, alhier, nachtwaker bij die fabriek, in den nacht van Zaterdag op Zondag, zoodanig in het gelaat met brandwonden overdekt, dat hij het bewustzijn verloor. Waarschijnlijk heeft de man reeds eenige uren zoo gelegen, voor dat hij werd gevonden. In zorgwekkenden toestand is hij Zondagmorgen vroeg naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, alwaar hij Maandagmiddag 5 uur is overleden, Iets te schilderen?...Kiest de beste lakverf voon binnen- en buitenwerk VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen De jaarlijksche manoeuvres van de KoninTs lijke Marine zijn gister aangevangen. Gister is te Rijswijk een borstbeeld onthuld van Dr H. W. A. Deterding. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 22—16 stemmen het voorstel goedgekeurd inzake het oprichten van een tentoonstel lingsgebouw op Houtrust. Bij een verkeersongeluk nabij Zwolle zijn twee personen zwaar gewond. Een twintigtal marxistische politie-agentcn heeft in Madrid den monarchistischen leider Calvo Sotelo vermoord. Vermoedelijk zal de bijeenkomst der Lo- carno-mogendheden te Brussel worden uit gesteld. Op de zee-engten-conferentie te Monlreux heeft de Turksche minister Aras een belang rijke verklaring afgelegd. Octrooïbureau Bartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. BezuU denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—120012. (Adv.) AMSTERPAMSCHE MIJ. VOOR JONGEMANNEN AMSTERDAM LEIDSCHEBOSCHJE TELEFOON 82345 WONEN EN GRATIS ZWEMMEN Volledig pension van f 50.- p. m. af 'Bij 3-mnds. contract gratis zwem abonnement. Vraagt prospectus of - beter nog - komt U eens kijken! HOTEL „NAEFF" Velp (Gld.) 3ekend Restaurant Modern ingericht Auto-Garage Tennisbaan Prachtige Tuin. Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. (Adv.) bussum pension mm PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dinceren TENNISBANEN WÊmÊÊÊtm (Adv.) Auto- en motorongelukken Ds. J. Th. van Veenen, Ned. Herv. pred. te Vrooms hoop (Ov.) had Zondagavond, toen hij met zijn auto op weg was naar Nijverdal om een preekbeurt te vervullen, het ongeluk in de buurt van Nijverdal met zijn wagen te slippen, waardoor deze tegen een boom reed en zoo goed als geheel ver nield werd. Ds. van Veenen is met een ern stige kaakfractuur naar het Diaconessenhuis te Almelo vervoerd. ROEKELOOSHEID EN HAAR GEVOLGEN Maandagavond heeft de 2-jarige wielren ner W. Leenos uit Schiedam, bij den drie sprong tusschen Rijnsburg en Noordwijk een ernstig ongeluk gehad. L. hield zich achter aan een vrachtauto vast, die met vrij groote snelheid reed. Plotseling brak het voorwiel van zijn fiets, waardoor hij over den kop sloeg en met ernstige hoofdwonden op oen grond bleef liggen. Nadat dokter Niekerk uit Noordwijk de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. VERDRONKEN Gisteravond werd te Overschie de 6-ia, rige D Otterspeer vermist. De vader ging op zoek en vernam van eenige kinderen, dat zijn zoontje op het schip vóór de woning had gespeeld Onmiddellijk ging de heer O. aan het dreggen. Hij bracht na eenigen tijd zijn kind levenloos naar boven. Dr. Roest Crollius beproefde geruimen tijd de levens geesten weer op te wekken, echter vruchte-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1