STADSNIEUWS ZATERDAG 11 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 GAAN WE BETER OPLETTEN? Opvallende kentering in het aantal verkeersongevallen Maar we zijn er nog lang niet De Statistiek der verkeersongevallen te Leiden wijst over het jaar 1935 een (vermindering aan van 163 aanrijdingen vergeleken met 1934. Deze teruggang is in het oog vallend gezien het feit, dat sedert 1925 (het jaar waarin te Leiden voor het eerst de statistiek der aanrij dingen werd bijgehouden) het aantal verkeersongevallen alhier steeds in stij gende lijn was en klom van 480 in 1925 tot 1135 in 1934. Ook 1936 schijnt de lijn in horizontale richting voort te zetten. Het is vrij moeilijk de directe oorzaak dier Vermindering aan te wijzen. Veeleer is er een complex van oorzaken. In de eerste plaats is daar de nieuwe Ver- keersverordening, welke dd. 1 Maart 1935 in werking is getreden en vele nieuwe voorschriften bevat, waarvan de nakoming de verkeersveiligheid verhoogt. Daarbij werd gelijktijdig ingevoerd een gewijzigd stelsel van afsluiting van straten, terwijl andere straten, waardoor voorheen het rij- verkeer onbelemmerd plaats vond, eveneens werden verboden voor bepaalde verkeers- soorten. Parkeerverboden werden ingevoerd, waardoor in mindere mate sprake was van verkeersbelemmering. Wegverbetering ook een lactor Ongetwijfeld heeft ook de verbetering en Verbreeding van vei'schillende wegen het hare bijgedragen tot een veiliger verkeer. Om enkele voorbeelden te noemen: De Bree- straat vertoont thans, na den aanleg van troltoirs, een ordelijk verkeersbeeld. Door de demping van het Levendaal werd een eind gemaakt aan de vele verkeersopstop pingen op de Hoogewoerd. De Hooge Rijn dijk voorbij de Wilhelminabrug werd een veilige verkeersbaan mede door het daar naast gelegen afzonderlijke rijwielpad. Tot de Kaasmarkt kwam een behoorlijke toe gangsweg tot stand. De Koornbrugsteeg werd op goede breedte gebracht. Propaganda voor Veilig Verkeer Bijgestaan door de politie werd door de Vereeniging Veilig Verkeer gedurende de laatste jaren steeds propaganda gevoerd voor het heter kennen en 'beter opvolgen der verkeersregels. Met den hekenden regel Voor oogen: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", werd door de vereeniging actie gevoerd voor regelmatig verkeersonderwijs op de scholen. Als eerste resultaat werden in Mei van dit jaar jeugd-verkeersexamens afgenomen. Aan deze examens werd door ruim 400 jongens en meisjes deelgenomen, waarvan het resultaat was dat op 4 Juli aan 357 geslaagden het verkeersspeldje en het diploma kon worden uitgereikt. Zooals terecht bij de uitreiking werd opgemerkt, beteekent het afleggen met gunstigen uit slag van het verkeersexamen nog geenszins dat de geslaagden allen volmaakte weg gebruikers zijn. Integendeel. Volmaakte weg gebruikers zijn er maar heel weinigen. Het beteekent echter wel, dat we op den goe den weg zijn. Om de verkeersvoorschriften goed op te volgen, moet men ze toch ook kennen. Verwacht mag worden, dat volgend jaar een nog grooter aantal het schoolver- keersexamen zal afleggen, en dat scholen, die nu afzijdig bleven, hetzij omdat de tijd' van voorbereiding ontbrak, hetzij om dat het nut ervan niet voldoende werd in gezien, dan ook zullen meedoen. Wanneer als resultaat van het verkeersonderwijs op de scholen slechts het leven van één weg gebruiker zou worden gered, is de moeite toch wel zeer ruim beloonr' politie beter getraind A De taak der overheid op verkeersgebied ïs de laatste jaren ook wel zeer toegeno men. Het is voor den surveilleerend politie ambtenaar bijkans alles verkeer, wat de klok slaat. De invoering van de vele nieu we verkeersvoorschriften maakte noodig dat het politiepersoneel regelmatig en sys tematisch verkeersonderrioht ontvangt. Het juist aanvoelen van verkeerskwesties wordt daardoor bevorderd, terwijl het geheele uni- formdragend personeel meer dan voorheen ingeschakeld werd in het verkeerstoezicht op den weg. Waarschuwend en ook door het opmaken van proces-verbaal wordt den weggebrui kers gewezen op hun fouten. De praktijk wijst nu eenmaal uit dat in bepaalde ge- Vallen een prpces-veitbaal moet volgen. Als het steeds geven van waarschu wingen ook in -dagbladen niet baat, als van het voortdurend voe ren van propaganda tot het beter opvolgen van bepaalde verkeersregels geen resultaat is te zien, dan blijft niets anders over dan het op maken van proces-verbaal. Het is niet alleen in het belang van anderen. De weggebruikers moeten ook tegen zichzelf beschermd worden. In het algemeen kan wel gezegd worden dat het verkeer zich meer „bewust" wordt. Het is ook harde noodzaak, die daartoe dwingt Het gaat maar niet aan als voet ganger, wielrijder of als automobilist te doen alsof men de eenige weggebruiker is. Steeds moet men rekening houden met an deren. We moeten de rechten van anderen eerbiedigen. Er moet daartoe echter bij allen zijn kennis der verkeersregels, groo- tcre verkeersdiscipline en beter verkeers- inzicht. We zijn er nog lang niet Beteekent de vermindering van het aan tal verkeersongevallen dat de verkeersvei ligheid volmaakt is? In geenen deele. Het getal van bijkans 1000 aanrijdingen per jaar te Leiden, toont wel heel duidelijk aan, dat de verkeersveiligheid nog zeer groot is. Misschien zijn we op den goeden weg. Daarop moet dan echter voortgegaan wor den. De teruggang van het aantal verkeers ongevallen moet niet een tijdelijk verschijn sel zijn. De mededeeling van alle wegge bruikers is daartoe noodig, blijvend. GEEF ONS MAAR „BLAUW" Nogmaals het Raadhuis te Alphen Hoe zal de beslissing vallen Men heeflt het reeds in ons blad van Donderdag kunnen lezen: zooals de za ken op het oogenblik staan, is er een meerderheid in het college van B. en W. van Alphen, die de voorkeur geeft aan het gewijzigde voorontwerp van de fa. Hooykaas en Lcckhorst ie Rotterdam, terwijl een minderheid meer geporteerd is voor de wijze, waarop de Haarlem- sche architect Blaauw uitvoering denkt te geven aan den bouw van het nieuwe Raadhuis in genoemde gemeente. Nu we gisteren in staat zijn geweest, om van de aangebrachte wijzigingen in beide voorontwerpen kennis te nemen, teneinde onze indrukken op papier te ze ten, meenen we ons ook al zijn we niet, wat men „deskundig" pleegt ie noemen zonder eenige restrictie voor het plan-Blaauw te moeten uitspreken. Want eerlijk gezegd, na al hé'geen we ver nomen hebben over de opvattingen der men- schen-van-het-vak, zijn we diep teleurge steld. Terwijl de eene architect-buitenstaan der hoog wegloopt met het ptan-Hooykaas, om dan het ontwerp van den heer Blaauw als een mislukking te kwalificeeren, heeft de ander voor den arbeid van den heer Blaauw alle lof en is deze in het geheel niet over de prestaties van Hooykaas te spreken. Met andere woorden, de opval tingen der deskundigen staan lijnrecht tegenover el kaar, hegeen overigens, op het magische terrein der kunst, niet al te veel verbazing behoeft te verwekken. Waar echter een zoodanige situatie is ont staan, zijn we van oordeel, dat met de op vattingen van het (niet-deskundige) publiek stellig rekening dient te worden gehouden. En nu is het merkwaardig, dat de ver tegenwoordigers van de pel's, die gisteren de diverse teekeningen aanschouwden, zon der uitzondering het plan-Blaauw prefc- reeren. Eenstemmig kwam men tot de slot som, dat, wat het exterieur betreft, het ontwerp vam Blaauw een Raadhuis vertegenwoordigt, terwijl de schepping ivan Hooykaas naar het uiterlijk ook de voorstelling van een ainder bouwwerk zou kunnen zijn. En daarmee hebben we 'tooh wél een factor van beteekenis Daar komt nog bij, dat na de wijziging van het voorontwerp, dus zooals de teeke- ning er thans ligt, Blaauw met zijn interieur voor 90 percent voldoet aan de eischen, ge steld door degenen, die regelmatig in het gebouw moeten vertoeven. Van Hooykaas kan dit niet worden gezegd. De eigenaardig heid doet zich nl. voor, dat nu Blaauw zijn z.gji. inerieur-„fouten" heeft f weggenomen we denken b.v. aan het stempellokaal, hetwelk thans aan de achterzijde zijn in gang heeft dergelijke „fouten" momenteel in het ontwerp van Hooykaas worden aan getroffen. Zou dus tooh de beslissing van den Raad ten gunste van Hooykaas uitval len, dan zal er in zijn interieur-ontwerp nog heel wat moeten worden veranderd. En dat is ongetwijfeld ook een factor, die vóór Blaauw pleit. Een derde factor is, dat Blaauw zijn exte rieur practisch of geheel ongewijzigd heeft gelaten. Zooals hij het zich aanvankelijk heeft gedacht, handhaafde hij het, terwijl Hooykaas er niet voor terugdeinsde, zeer ingrijpende wijzigingen aan te brengen. Hier is dus met een exterieur gehandeld volgens het systeem: „Ge kunt het krijgen zoo ge het hebben wilt"; hetgeen ons maar matig kan bekoren. Thans heeft ook Hooykaas den hoofdin gang in het midden van den voorgevel aan gebracht, zoodat, evenals bij Blaauw van den beginne af, er sprake is van symetrie. Overigens kunnen we ons moeilijk aan den indruk onttrekken, dat Hooykaas zich in tweede instantie bij het vervaardigen van het exterieur min of meer heeft laten hein- vloeden door BlaAuw. Want indien men thans de beide ontwerpen naast elkaar legt, valt het niet moeilijk, er een zekere over eenkomst in te ontdekken. Hetgeen o.i. ook al weer niet pleit voor Hooykaas. Kortom, na hetgeen we er thans van gezien hebben verkiezen we om meer dan een rede aan Blaauw de voorkeur te geven. Of de meerderheid van den gemeenteraad ons standpunt zal deelen zal moeten blijken op 24 Juni a.s. Aanvullings-agenda Der Raadsvergadering van a.s. Maandag Op de agenda der raadsvergadering van 13 Juli zijn alsnog de volgende punten ge plaatst: a. voorstel tot verkoop van een perceel bouw terrein aan de Adriaan Pauwstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P No. 2113 (ged.) aan Th. J. Genet te Leiden. b. Voorstel om het maken van een beton- skelet rnet vloeren, daken enz. van het nieu we Stadhuis onderhands op te dragen aan de N.V. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden. c. Voorstel inzake wijziging van de statu ten van de Sport-Stichting. Dammers vieren feest D.C.L. bestond 9 Jaar. Men schrijft ons: In een der zalen van 'de Muziek school Toonkunst was Woensdag avond de Damclub „Leiden" in feest- vergadering bijeen, ter gelegenheid van haar negen-jarig bestaan. De feestleider voor dezen avond, de heer P. Olivier, opende met een hartelijk welkom, in het bijzonder tot de dames, dii mede voor dit jaarfeest waren uitgenoo- digd. Na eenige zakelijke medecleelingen, gaf spr. het woord aan den voorzitter van D.C. L-, den heer M e g c h e 1 s e, die tot taak had, den benoemden Eere-voorzitter, den heer C. van Zwieten, zijn compliment te bieden, hetgeen hij vergezeld liet gaan van een prachtig insigne. Spr. gaf den wensch te kennen, clat het hem gegeven moge worden, nog tal van jaren deze functi te vervullen. De heer van Zwieten, die voor een ei ander dank zegde, wees er nog eens met nadruk op, dat behalve speelkwaliteit voor al het saamhoorigheidsgevoel voor D.C.L. een voorname factor is. Hierna werd overgegaan tot het meer feestelijk gedeelte van den avond. De stem ming zat er al dadelijk in, doordat de pia- nist-accordeonnist in hooge mate van zijn talenten blijk gaf. Ook de verschillende too- neelstukjes, die de leden zelf voor het voet licht brachten en het vioolspel van den heer Mastrigt vielen zeer in den smaak, zoomede een tombola, die tal van mooie prijzen be vatte. Een woord van bijzonderen dank zij hier nog gebracht aan het actieve viertal, dat de feestcommissie vormde, voor de wijze waar op men dezen avond heeft weten te orga niseeren. Beton-skelet Stadhuis Voorstel voor opdracht aan Wernink's Beton-Mij. B. en W. deelden den Raad mede: Voor het maken van een betonsfcelet met vloeren, daken. enz. van 't te bouwen Stad huis is aan een 6-tal daarvoor in aanmer king komende firma's prijsopgave gevraagd Van de ingekomen aanbiedingen is die van de N.V. Wernink's Beton Mij., te Leiden, de meest aannemelijke. Deze N.V. heeft aangenomen het werk uit te voeren voor een bedrag van f 169.900 Omtrent de aan de inschrijving verbon den voorwaarden is overeenstemming met de N.V. verkregen. In verband hiermede geven wij Uwe Ver gadering, in overeenstemming met het ad vies van de Commissie van Fabricage en met verwijzing naar de in de Leeskamer ter inzage gelegde stukken, in overweging het maken van het. betonskelet met vloeren, da ken, enz. van het nieuwe Stadhuis onder hands op te dragen aan de N.V. Wernink's Beon Maatschappij, te Leiden, voor een be drag van f 169.900, overeenkomstig het be stek C. en de aanbieding van de Naamlooze Vennootschap, zooals die nader in overleg met den architect is vastgesteld. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: Ph. J. van Leeuwen wed.nr l jr en W. M. Schümann 35 jr. GEBOREN: Wilhelmus K.. zn van W. de Groot A. Becker Arle, zn van H. H. W. v. d. Ster i B. E. Stlkkelorum Gtlsbertus, zn van Chr. M. Broos en E. M. P. Oudshoo~n Margaretha, an D. Zegel en L. Keur Petrontlla A.. an S. v. d. Klaauw en M. J. A. Planken Cathrina M. H.. wr van Th A. J. Heuzen en C. H. Karreman Adrlen J.. zn van I* J. den Houter en J. J. v. d. Nadort, Waterpolo Poelmeer I—-H.Z.C. I (4—1) In de zwem-inrichting Poelmeer te Oegstgeest werd gisteravond hoven- genoemde wedstrijd gespeeld. Doordat de bezoekers slechts met zes man zijn, laat Poelmeer een speler uitvallen. Het begin laat van beide kanten weinig spel zien. Poelmeer is iets meer in den aanval, zoodat de H.Z.C-doelman voortdurend handelend moet optreden. Ydens krijgt niets te doen. Slechts eenmaal moet hij een zwak schot keeren. Wanneer H.Z.C. na oen vrije worp slecht plaatst, zwemt Witle goed op en doelpunt onhoud baar (l-#0). Even later komt Westen vrij en schiet hard in. (20). Wanneer Ydens zijn tweede schot krijgt te verwerken is het rust. In de tweede helft drijft een schot van Wouters uit het doel, terwijl even later H.Z.C rakelings over schiet. De bezoekers wisselen nog al eens var plaats, waardoor Witte vrij komt en onhoud baar de leiding vergroot. (30). Direct na het uitzwemmen maakt de links voor van H.Z.C. een mooi doelpunt tegen (3-1). Tegen het einde heeft Wouters nog een maal succes (41). Door dezen wedstrijd is Poelmeer al met één been kampioen. Tournooi van De Zijl Maandagavond 8 uur wordt in de zwem inrichting De Zijl, het door het Bes.uur van de Zwem- en Polover. De Zijl georganiseer de waterpolotournooi beëindigd met de wil strijden L.Z. C. IPoelmeer I en L.Z.C. II- Poelmeer II. L.Z.C. I en Poelmeer I zullen samen moe ten uitmaken, wie voor een jaar in het bezit zal komen van de in deze afdeeling beschik baar gestelde wisselprijs, daar de organisee- •■ende vereeniging reeds is uitgeschakeld door twee nederlagen, resp. tegen L.Z.C. I met 25 en tegen Poelmeer I met 12. In de tweede afdeeling werd, zooals he kend De Zijl II winnares van de plaquette, door twee overwinningen, beide met 3—2 op L.Z.C. II en Poelmeer II. De opstelling van de zeventallen in de eers e afdeeling luidt als volgt: L.Z.C. I: J. J. de la Court, Th. v. Helvert; H. v. d. Reyden; C. Walenkamp; H. A. C. Walenkamp; J. Elsinga; F. Tegelaar. Witte, Westen, Ydens, Wouters, Liezen- berg, C. Witte, K. Ydens. De wedstrijden staan onder leiding van den heer De Kok uit den Haag. S.H.V. I—De Zijl I (6—0) Gisteravond speelde De Zijl I haar vijfde competitiewedstrijd te Hillegersberg tegen S.V.H. I. Beide partijen waren volledig. Zij ver schenen in de volgende opstelling: S.V.H. I: H. Zeisman, W. v. Wijk, A. Ver- hoeff, A. Barents, Cl. de Reede, F. Fordoir, Gh. Fordoir. De Zijl I: P. Lepelaar, J. H. Key, P. Lut, H. Blansjaar, A. II. Egmond, K Kraayen- brink, C. Rameau. Gedurende de geheele eerste jjelft was de wedstrijd het aanzien ten volle waard. De partijen wogen uitstekend tegen elkaar op. De gastheer slaagden er niet in om hun harde schoten de goede richting te geven. De Zijl kreeg minstens evenveel kansen de score te onenen, maar de werkelijk fraaie schoten, die P. Lut en ook A. H. van Eg- mond od Zelsmann afvuurden, waren van te grooten afstand om hem ernstig te ver ontrusten. Het was dan ook jammer, dat F. Fordoir vlak voor rust door een misver stand in de xerdediging der Lei denaren kon doelpunten (1—0). Na de rust kwam S.V.H., die in de eer ste helft door het uitstekend partij geven der Zijl-mensichen eenigszins haar zelfver trouwen miste, er beter in en het duurde niet lang of C. Fordoir kon na zuiver aan- eeven uit de achterhoede van dichtbij 20 noteeren. De Zijl, die tot nog toe buitenge woon goed partij had gegeven, werd door dit doelpunt gedeprimeerd. De volgende aanval bracht voor S.V.H. van de hand van. haar midvoor wederom succes (3—0).i C. Rameau, die in de laatste wedstrijden zijn doel zoo uitstekend had verdedigd, had blijkbaar zijn dag niet, want nadat W. van Wijk en A. Verhoeff ieder nog een doel punt aan de score hadden toegevoegd (5-0) loste Cl. de Reede een ver schot, dat C. Rameau had kunnen houden. Het einde kwam derhalve met een 60 overwinning voor de thuisclub. Scheidsrech:er L. Pot leidde naar ge noegen. Begrafenis Ir. Modderman Zeer groote belangstelling Onder overweldigende belangstelling van familieleden, vrienden, collega's en personeel der N.Z.H.T.M. heeft op Rhijn- hof de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen ir. W. J. Modderman, in leven chef van exploitatie der N.Z.H.T.M. Onder de vele aanwezigen merkten we behalve de directeur der Mij., ir. W. J. Burgersdijk, die met de familie in den stoet meekwam, o.m. op de burgemeester van Leiden, Mr. A. van de San de Bakhuij Door leden van het personeel werd het stoffelijk overschot van den overledene graf waarts gedragen naai* het nieuwe gedeelte van de begraafplaats. Als eerste woordvoerder trad de directeur der N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk. naar voren, die uiting gaf aan de gevoelens van dankbaarheid en vriendschap welke hem sinds 1919 met wijlen den heer Mod derman verbonden, j Namens het personeel werd vervolgens het woord gevoerd door den heer A. Hoi ling a. die eraan herinnerde, dat het per soneel in den overledene een superieur ver liest van bijzondere waarde, een chef met open óogen en hart voor de verlangens en het leed, dat onder het personeel leefde. Hierna voerden" nog het woord de heer L. Modderman, uit Den Haag, de oudste broer van den overledene en mej. Ds. Mod derman, uit Doesburg, een nichtje van Ir. Modderman, waarna de oudste zoon d,ank gezegd heeft voor de vele blijken van mede* leven. STEDELIJK GYMNASIUM Toegelaten tot de eerste klas. Toelatingsexamen: A. B Ages, D van Ar- kel, Agnes H. Avenarius, P D Bakker, L. I. Baljé, Amthea H. D. Begeer, C. B. v d Berg, D. P. Blok, P. A. Boon, C. A. Bos, J. Brin kerink, Danilla J. Busé, A. Donkers, J. W. G Drayer, W. Glasbergen, Johanna Hausohildt, H. v. d. Heul, Marie M. Heyner, A. van Hoik, J. W. A. Huibregtse, F. H. Jonkman, P. W. Kasteleyn, C. A. v. d. Klaauw, G. D. v. d. Kolk, Maarie A. Kramers, C. J. M. Kra mers, J. Langhout, L. Guley, J. Lagaay, N. P. Duindam, J. P. Hulsbos, G. Laman, A. F Mulder, Jannie P. v Nieuwerihuyze, D. M. Offringa, A. C. Perdeck, Garola A. J. v. d. Putte, I. C. de Regt, J. R. W. Sanders, Wil- helmina J. Schiltman, P. Sevenster, Grietje van der Siuys, H. G. S. Snijder, M. v. d. Stoel, Cornelia M. Vooys, A. M. Vreeburg, H. O. v. Vreeswijk. Overgang van de eerste naar de tweede klase: Seb. Begeer, Hard. F. Bekers, Guurtje v d Beidt, J. F. v Bemmelen, M. J. Blok, J. Bol, Maria Bos, E. Brederveld, Elsa Brink- greve, J. Bronsgeest, I. H. Brouwer, Elis. de Bruyn, H. C. van Eelen, Ella v d Heijden, Bertha Kloots, H. W. F. Ligtenbang, Tiny Lodder, D. Moser, J. A. Roskam, P. van Sohaik, Paul. Schröter, A. B. Smelik, R. M. Smits, J. D. Verschoor, E. Vrolijk, Marijke Booy, Tine Cleveringa, W. Colijn, I. v Ek, Joh. v. Eek, C. v. Eysinga, G. J. Geels, Ma ria Gul jé, Fenne van Ham, Lize ter Heide, A. C. Honders, N. M. Hugenholtz, H. J. van Iterson, Meta de Jong, Ger. C. Kooloos, A. H. Krieger, C. Krol, Ges. Makkink, F. W. Pijnacker Hordijk, Anna Scheltema, Joh. Sevenster, W. J. Slagter, J. M. van Stralen, W. F. Veltman, L. Wartena, Palli te Wechel, J. P. Westerman, J. J. Woltjer, P. Zwanen burg. Toegelaten Ada Bakhuyzen v. d Brink Henxmy van Cleeff. Bevorderd 54: niet bev. 22. Van de tweede naar de derde klasse: Ans van Arkel, W. Bloemendaal, J. C. Bosselaar, Noortje van Bueren, Nelie Dedert, I. D. H. Dijk, Hester Dirkse, A. J. Eykman, A. G. v. Gilse, K. G. Idema, Elly van Krimpen, J. Legrond, Joh. Lentz, J. Sevenster, L. Tum- mers, A. Verduin, Aleid de Vries, R. Bak R. Bergmann, Paul. Dijckmeester, C. Ek, Thea Hoekstra, P. de Josselin de Jong, J. W. H. Kalsheek, A. G. de Kier, K. J. Mat- ze, J. Overuym, J. M. Polak, F. J. de Vos, Annie J. Vorowinden, P. G. Weinberg, Gus- ta van der Wijden, J. H. de Wit, Geesje de Witte, A. W. Dekke, J. P. van Ham, A. A. Hartmann, E. G. James, J. W. Jansen, B. F. Krantz, E. J. D. Los, Joke Regtdorzee Greup Hansje Schijfsma, P. H. Simon Thomas, G. - Weijer. Toegelaten A. J. C. Lach de Bère. Bevorderd 45; niet bev. 22. Van de derde naar de vierde klasse: E. H J. Akkringa, M. J. van den Berg, Hel. Blom, S. T. Bok, C. L, Boogerd, J. Cats, Wietske de Groot, Ita van der Hoeven, F. W. N. Hu genholtz, I. Jansen, F. Kalsbeek, A. W. Kat- tenbusch, Nic. Kesler, Lily Kuiper, D. W. R. Los, T. v. d. Meer. Medd. Muler, J. Perdeck, Thai. Scheltema, C. van Venetië, Jud. Bon man, P. C. Brinkerink, J. Bi'onsgeest, Anna Eelkema, Cornst. Eikelenboom, Doro Fauël, Herm. de Groot, W. G. P. van der Heijden, W. H. de Jong, J. G. de Jong, N. van Kam pen, W. J. Landsman, H. J. Möler, Elis. van Mussenbroek, Molly van Ouberen, C. O. van der Plas, G. van Reenen, A. Schouten, Ag- Sormani, Hanny Sprey, Louky Stutter- heim, E. de Witte. Toegelaten Jan. B. Her mans en P. v. d. Sluis. Bevorderd 42; niet bev. 8. Van de vierde naar de vijfde klasse: Suze Barge, C. T. Breebaart, O. H. Brouwer, J. M. A. Collée, Adr. Eykman, G. Korthof, R. P. Kramers, Suze Kramers, Lieuwke Kra nenburg, Ada Krijkamp, C. J. J. Laken, Je anne Liigtenberg, P. S. Loeb, C. Markusse, E. Pos, Nelly Roos, C. H. van Schooneveld, P. Sierat, Marie Timp, Alw. de Vos van Steenwijk, Car. I. de Vos van Steenwijk, J. F. Vos, P. Boet, A. G. Bosman, D. A. Brin kerink, W. Brinkgreve, H. van Dam, Ann. L. E. van Holk, Famke Idema, R. M. Jansen, Hanna de Jong, J. W. de Jong, Th. C. F. van Kamp, Herm. Krieger, Hanna de Leeuw, Gerda Makkink, W. E. C. Meijer, Elsa Plantenga, J. D. van Rijnbach, L. M. J. U. van Straaten, J. M. van Til, Toos Veenen- bos, F. J. M. Visser, Machteld de Vries, J. Zitman. Bevorderd: 46: niet 7. Van de vijfde naar de zesde klasse: R. H. van Apeldoorn, Th. L. Bon, C. W. Corts, W. J. Gunning, Elsje van Kampen, J. H. C. Kern, W. A. Krijger, Bertha van Krimpen, G. L. W. de Milly, C. A. O. van Nieuwen- huyze, C. H. Overduyn, Car. H. Roessingh, J. van Santbrink, Paula Smits, P. C. Veltman, He® de Wijs, Rensje de Witte, Margo Wolt jer, Corrie Zandee, Ant. G. Bergsma, C. H. Krantz, Jeanne Krieger, I. Kristensen, L. Kuenen, H. M. A. Los, A. P. H. Schilp, F. J. M. Visser, P. Visser, N. Warmolts. Bevorderd: 28; niet 7. Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris J. A. van Hamel te Leiden werden de volgende per ceelen geveild: Winkelhuis en erf I-Icogewoerd 50 in hod f 2100.kooper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden voor f 2100. Ten overstaan van waarn. Notaris E. A. J. Reijntjes te Leidon Huis met tuin te Leiderdorp Hoofdstraat 43d in bod f 3500, kooper de heer M. van der Velden q.q. te Leiderdorp voor f 4300. Huis Uiterste Gracht 38 in bod f 770. kooper de heer E. de Jongh q.q. te Leiden voor f 770.—. Huis le Haverstraat 32 in bod f 470. kooper de heer P. van der Kleij q.q. te Oegstgeest voor f 471. Huis Lammermarkt 9 is niet gegund. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RUN AANBESTEDING Door den architect den heer N. Rietveld alhier, is gisteren aanbesteed namens het bestuur van de gymnastiekvereen. „Hou vast", het bouwen van een Turnhal aan de Van Velzenstraat. De uitslag was als volgt: H. Oudenes f 5024; F. Donker f 49S9; Snel en Henrij f 49S9; A. van Dam f 49S1; C. Snel f 4949; A. J. J. van Engelen f 4S97; L. A. J. Arkesteijn f 4S77; Gebrs. v. Wijk en Bons f 4821; W. van Egdom f4699; A. Bergs- hoeff f 4640; W. Barreveld f 4508; W. van de Louw f 4495; M. Hoek f 4186. De gunning is aangehouden. FIETSLAMP ONTVREEMD Aan het politiebureau werd door den heer P. R. aangifte gedaan van de ontvreemding van een electrische rijwiellamp die men van zijn rijwiel had ontvreemd, terwijl hij dit even onbeheerd had laten staan voor een pand in de Raadhuisstraat. WAT OP STRAAT LAG Gevonden voorwerpen: 1 kanopeddel; da- mestasch; 1 tompouce; 2 sjaals; reservewiel van auto. MUNTMETER GELICHT Bij een bewoner in de Hugo de Grootstr. werd gisteren een muntmeter gelicht en van haar inhoud ontdaan. Door den betrokken bewoner van het perceel werd aangifte bij de politie gedaan. HAZERSWOUDE DAMMEN Donderdagavond had een ontmoeting plaats tusschen de plaatselijke Damvereen. ,.De Hazerwoudsche Damclub" en de Dam club te Boskoop. Er werd gespeeld aan 13 borden. De uitslagen luiden als volgt: Boskoop Hazerswoude C. Ykenaar—A. J. van Tol 1—1 II. van Leeuwen—A Dorsman 0—2 M. van VliétD. van Staveren 11 J. Ni e werfA. Rijkaart 02 T. VenemaH. van Wieringen 2—0 J.l C. van Vliet—L. Matz© 0—2 H. H. van Tol—L. Dorsman 02 J. van Tol Jzn.J. de Gelder 02 A. N. van TolC. van Veen 20 Ch. L. H. MarqhantJ. Vondeling 20 D. C. Jongejan—P. van Gorkum 11 A. J. van der MeulenD. Langeveld 20 D. van der Zeeuw—K. Matze 0—2 11—15 Alzoo behaalde de Hazerwoudsche Dam club de overwinning met 15—11. HILLEGOM GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden per 10 Juli 270 werkloozen ingeschreven tegen 290 op dezelfde datum van het vorige jaar, ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt Zondag a s. waargeno men door Dr J. J. Versluijs. Telefoon 5121. KATWIJK STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 353 personen als werkloos ingeschreven, GESLAAGD Onze plaatsgenoot KI. den Dikken slaag de te Den Haag voor het Mulo-examen B. VOETBAL In een zeer pi'ttig gespeelden wedstrijd wist Katwijk tegen Noordwijk een zege uit de wacht ite sleepen. Katwijk komt hier door in aanmerking voor den 2en prijs, KATWIJK AAN DE RIJN COLLECTE GEREF. KERK De maandelijksche collecte in de Geref. Kerk (ten behoeve yan rente en aflossing der kerkelijke schuld heeft opgebracht f 36,20. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Vrijdagavond te 8 uur kwam de Gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter du Burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Notulen gelezen en goedge keurd. De voorzitter doet eenige mededeelingen aangaande de verstrekking van groenten aan werkloozen, waaruit blijkt dat behoudens enkele teleurstellingen, de proef is geslaagd Er is reeds 2110 K.G. afgehaald en wordt door belanghebbenden wel op prijs gesteld. Ondanks dat het voor het secretarieperso- neel veel omslachtig werk vereischt, wordt toch besloten om voorloopig hiermede door te gaan. Enkele goedgekeurde Raadsbesluiten zijn door Ged. Staten terug gezonden. Aanbie ding vindt plaats van de Gemeenterekening dienst 1935. De ontvangsten hadden bedragen van de Gewone Dienst f 91097.25, de uitgaven f83016.93. Batig saldo f8080.32 en het batig saldo van den kapitaaldienst f 1554.31. Aanbieding rekening Waterleiding-bedrijf batig saldo f 1474.12. De Voorzitter benoemt tot commissie voor het nazien der rekeningen de heeren Oppo- laar, Lieverse en van der Sterre. Voorlezing wordt gedaan van een circu laire van Ged. Staten inzake jaanvedde- regeling burgemeester, wethouders, secreta ris en ontvanger, met een voorstel tot ver laging met 21/2 De Voorzitter licht de zaak nader toe, waaruit blijkt dat uit ge noemde regeling voor de gemeente een voordeel voortvloeit van plm. f130. Alhoe wel het bedrag niet zooveel voor de Ge meente beteekent, hebben B. ei, W. daar- RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 11 JULI Programma 111: 8Keulen. 8.45 diversen, 10 Deutschl.e., 10.20 Keulen, 11.20 Parb's R-. 12.20 Keulen, plm. 13.15 ruasel VI., 13.35 Keulen, 15.20 Brussel VI.. 1S.10 Keulen, 20.20 Parijs R. Programma IV: 8Brussel VI.. 10.35 Londen R., 13.20 D-oitwich, 16.20 Londen R„ 17.40 Droit- wlch, 18.20 diversen. 18.50 Parijs R.. 19.45 Droit ■wtch. 21.50 Londen R., 22.30 Weeenen of div., 23 Lopdcn lieg. ZONDAG 12 JULI Programma III: 8.45 Keulen, 11.20 Parjjs H.. 12.20 Keulen, plm. 13.15 Brussel VI.. 13.35 Keu. len, 14.20 dive-sen, 15.20 Keulen, 18.20 Parijs R., 20.20 Brussel Fr., 22.50 Berlijn. Programma IV: 8.30 Brussel VI.. 12.50 Drolt- wich, 15.05 Parijs R„ 16.50 Londen R., 17.40 Droit wich, 18.35 Londen R., 19.20 Droitwlch, 21.05 dl. versen, 21.20 Londen R.» plm, 23.15 ParUs R. MAANDAG 13 JULI Programma III- 8.Keulen, 8.45 diversen* 10.05 Keulen, 11.20 Parijs R., 12.20 Vrussel VI., 14.20 Droltwich, 15,20 Parijs R-. 16.20 Keulen, 17.20 B-ussel Fr., 18.20 Keulen, 20.20 Brussel Fr. 20.50 diversen, 21.20 Keulen» plm. 22.15 Brussel Fr.. 20.50 diversen, 21.20 Keulen, plm. 22.15 Brus eel VI., 22.30 Brussel Fr., 22.40 Munehen. Programma IV: 8— Brussel V., 10.35 Londen R.. 12.05 Droitwlch, 13.35 Londen R., 17.35 Droit wioh, 18.20 diversen, 18.50 Droitwlch» 21.50 Lon den R., 22.35 Droitwich. Agenda ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de heeren Meiner, Bruins Slot, De Bruyne, p. van Es en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt morgen waargenomen door Dr. Hugenholz, DIENST DER APOTHEKEN De avond-, macht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 13 tot en, met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogerwoerd 171, tielef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 40, telef. 406 en C. van Zijp, .Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. tegen geen bezwaar. Aldus wordt besloten, Dooi-dat in den loop der tijd enkele wij zigingen aangebracht zijn in de jaarweddc- regeling wordt de jaarvvedde-verordening opnieuw vastgesteld, hetwelk met algemee- ne stemmen wordt goedgekeurd. Vaststelling verordening op de heffing en invordering inzake vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen enz. uit de bevolkingsregisters. De Voorzitter merkt op, dat aangezien d'a heffing op enkele punten wat aan de hooge kant was, het wenschelijk is, dat eenige vermindering wordt toegepast, waartegen de Raad geen bezwaar heeft. Vaststelling op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs. Was tot dusver tot basis aangeno men het inkomen, aldus de Voorzitter, waardoor enkelen die geen inkomen had den maar wel in de vermogensbelasting wa ren aangeslagen, geen schoolgeld hadden te betalen, kan thans een einde komen, daar nu als basis kan wol-den aangenomen de hoofdsom der belastingen, terwijl ook de huurwaarde in de Personeele belasting kan dienen, waardoor aan onbillijke verhoudin gen een einde komt. Na veel moeite en nauwkeurige arbeid is de verordening saamgesteld en zal over het algemeen geen verhocging teweeg brengen; de minimum aanslag bedraagt per jaar voor één leer ling f3. De heer de Jong ziet in deze verordening de onbillijkheden van voorheen wegvallen hetwelk door den Voorzitter wordt beves tigd. De subsidie, groot f25, met vermindering van 10% voor de Politie-vakcursus in Zuid- Holland wordt na toelichting door den Voor zitter, goedgekeurd. Ingekomen, is een reclame wegbelasting van de heeren Jac. Verbree Sr. en G. den Hollander voor vrijstelling. B. en W. stel len voor tot handhaving, aangezien de aan slagen berusten op de aanslag van de Grondbelasting. Aldus wordt besloten. Een reclame schoolgeld door den heer A, van Diggele aan den H. Rijndijk is reeds gevolg gegeven, aangezien deze berustte op de vroegere aanslag in de belasting. Enkele wijzigingen begrooting dienst 1933 worden toegestaan na toelichting. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert de heep Lieverse, wanneer de wijzigingen plaats hebben van de Politieverordening, hetwelk reeds vroeger was toegezegd. De Voorzitter belooft deze in een volgen de vergadering en acht het gewenscht, dat, wanneer de heer Lieverse enkele bepaalde wenschen heeft, deze aan B. en W. schrif telijk bekend te maken, waaraan gevolg zal worden gegeven. De heer Van Vegten informeert of, daar wij nu de eer hebben een gehuwd burge meester te bezitten, reeds door B. en W. de mogelijkheid tot inwoning is overwogen, wat door hem en velen op prijs zou worden De Voorzitter antwoordt, dat daarover nog niet ls gesproken, maar zegt overwe ging toe, doch merkt op, dat nog allerlei dactoren overwogen dienen te worden. Hierna sluiting der vergadering, DOODGEREDEN Gistermiddag werd op de spoorlijn aan den Hoogen Rijndijk, van den veehouder D. Verhagen, door den trein een koe doodge reden, welke door de sloot was gegaan en op de spoorbaan liep. De trein ondervond eenige vertraging. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer M. D. Dalebout '""rrr,n ir het ULO-diploma B. Stand der gespeelde hordenwedstrijden van de Damclub D.C.K. P. H. Fluiter C. Slingerland M. den Hollander A. de Jong A. Struijlt G. de Wit H. van lvlaver<ya N. N. L. Dorrepaal H. Baars KI. Vergunst J. Snippe J. D. Knikker N. N. .an Klaveren D. Geerlof N. N. J. Loef J. v. d. Bos L. de Bruin L. Verbaan A. Keinemans gespeeld punten

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6