ROTTERDAMs GROOTSTE ZAAL PLATGEBRAND ZATERDAG 11 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 z Buitenland DE AFTOCHT Het is, na de sanctie-campagne, geen gl rieus figuur dat de volkenbondepaladijnen thans maken tegenover Italië. Men heeft zóó lang het gemeenschappelijk élan volge houden, als met de eigen veiligheid maar eenigszins overeen te brengen was. Zejis heeft men aan de collectieve actie een aantal eigenbelangen ten offer gebracht, hetgeen tot op heden een vrij zeldzaam schouwspel in de wereldpolitiek mocht worden ge noemd. Nu echter de mislukking van dit al les als een „dies ater" over Europa is komen, lijkt het er veel op, of deze tegenslag gaat ontaarden in een beschamend sauve qui peut. Polen heeft het voorbeeld gegeven door nog vóór een officieele datum voor de s tie-beëindiging was vastgesteld ambtelijk te Rome te laten mededeelen, oat het de sancties opheffen zou. Het had er veel van, of men te Warsc-hau met deze geste niet alleen beoogde, zich uit het beklemmende Geneefsche kader eenigszins te bevrijden, doch dat men er tevens op uit was, bij den in aanzien gerezen Duce een wit voetje te hehalen. Sinds Warschau voorging zijn andere Handen fnet gelijksoortige overleggingen ge- (volgd, een waarlijk weinig verheffend schouwspel. Opmerkelijk in dit verband is een politieke stap, dezer dagen door Frank rijk ondernomen. Men weet hoeveel moeite en overleg het den Britschen politici heeft gekost Frankrijk ertoe te bewegen, met zijn Vloot en zijn zeehavens Groot-Brittannië te gemoet te komen voor het geval dat er in de Middellandsche wateren tengevolge van lhet Abessijnsche geschil een conflict tus- schen Engeland en Italië zou ontstaan. De Fransche bereidverklaring tot hulpverlee- ning werd zoo schoorvoetend gegeven, en na zooveel vijven en zessen, dat Londen het verstandig oordeelde, deze zekerheid door andere te versterken. Zoo ontstonden do maritieme afspraken met Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije, die alle moesten dienen om Groot-Brittannië, zoo het voor den vol kenbond en tegen Italië de spits zou moeten afbijten, een ruggesteun te verleenen. Dit is gelukkig practisch niet noodzakelijk ge bleken; Engeland heeft het bij een gepara- deer ter zee gelaten, daar het erover in twij fel was, of het tegen de strijdkrachten van het vernieuwde Italië wel een voldoende pvermacht zou kunnen ontbieden. Thans trekt ook de Britsche Armada zich uit de Oude Wereldzee terug, ondanks de ivrij recente verklaring van Eden, dat zij al daar op boven-normaal peil zou worden ge handhaafd. Wie meenen zou, dat Rome zich over deze geste verheugd toont, houdt geen rekening met het trotsche zelfbewustzijn, dat men daar aan den dag weet te leggen. Dank brengt men Londen in het geheel niet, eer het tegendeel. Men laat met klem den eisch hooren, dat de maritieme afspraken, welke men tegen Italië heeft gevormd, nu ook ten spoedigste ongedaan zullen moeten worden gemaakt. Zoo niet, dan blijft Italië zijn mede werking aan de internationale politiek ont houden, en zal met name de Zee-engten-con ferentie en de a.s. bespreking der Locarno- staten daarvan de funeste terugslag onder- Vinden. Frankrijk heeft daarop onmiddellijk bak zeil gehaald en aan Londen zoowel als aan Rome doen weten, dat het zijn medewerking met de Britsche Middellandsche Zeevloot als geëindigd beschouwt, omdat de sancties nu immers tot het verleden behooren. De Fransche politiek voelt zich blijkbaar van een heelen druk bevrijd, nu zij deze verkla ring heeft kunnen afgeven, zonder daardoor van een tekort aan trouw te kunnen wor den beschuldigd. Men hervat de oude koers, het vriendelijk gebaren tegen de Latijnsche zusternatie, in de hoop van deze steun te erlangen bij een eventueel conflict met Duitschland, dat eveneens op de Romeinsche vriendschap blijkt prijs te stellen. Kenmerkend is hoe Italië op dit alles rea geert Het aanvaardt de terugtocht van de leden van het sanctiefront als een vanzelf sprekend feit, als een succes, waarvoor het niemand dank heeft te weten dan de eigen .welbewuste kracht Men voelt zich niet ver plicht tegenover hen die nu enkele dagen eerder dan hun genooten den sanctiedwang opheffen, een vriendelijk gebaar te maken. Hun overhaaste aftocht heeft geen ander ef fect dan dat deze het Italiaansche zelfver trouwen nog eens extra heeft versterkt! Jtaliaansch bezoek aan Berlijn Graaf V o 1 p i, de leider der industrieele bearijfsorganisaties van Italië, is te Berlijn aangekomen om besprekingen te voeren met de leiders der Duitsche economische organi satie. Graaf Volpi en zijn echtgenoote waren gisteravond de gast van een rijksminister van economische zaken en rijksbankpresi dent Dr. Schacht en diens vrouw, terwijl de Italiaansche ambassadeur en een aantal leidende persoonlijkheden in het Duitsche bedrijfsleven met hun dames eveneens aan wezig waren. Graaf Volpi zal in de komende dagen een laantal besprekingen voeren en inspectiebe zoeken afleggen. Suiker* maakt dik, SUKR1STOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het is een zuiver product. In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent Bij APOTHEKEN en DROGISTEN Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. (Adv.) TEXEL Kamphuis „DE PELIKAAN" Bosch, duinen, zee en strand 80 prima bedden. Elcctrisch licht. Volledig Pens. 1.75. Telef. Den Koog 27. OOK KAMPEERTERREIN TE HUUR HET FRANSCHE VL1EGTU1GKANON RUSLAND KRIJGT DE MODELLEN De rechtsche afgevaardigde De K e r i 1- 1 i s heeft gisteren in de Fransche Kamer geïnterpelleerd over het feit, dat de minis ter van Luchtvaart Cot, opdracht heeft gegeven, de ontwerpen van een nieuw vlieg tuigkanon aan de Sovjets uit te leveren. De interpellant begon met op te merken dat hij ervan overtuigd was, dat de minis ter van Luchtvaart opdracht had gegeven, een nieuw kanon, dat zijns gelijke niet heeft op de wereld, uit te leveren aan een vreemde mogendheid. „Vliegtuigen", aldus De Kerillis, „kunnen vaak door driehonderd kogels getroffen worden en toch nog hun vlucht voortzetten Het eenige doeltreffende bestrijdingsmiddel is een vliegtuigkanon en het onderhavige kanon kan zoodanig in een vliegtuig wor den gemonteerd, dat het vijandelijk toestel met de grootste zekerheid buiten gevecht kan worden gesteld. Bovendien kan dit kanon, in tegenstellin? tot andere, welke slechts 400 schoten per minuut kunnen los sen, S00 schoten per minuut afvuren". De Kerillis besloot zijn interpellatie met het verzoek, dat door de Kamercommissie voor de luchtvaart een onderzoek zou wor den ingesteld om te weten, of het nieuwe kanon 23, een Fransch kanon moet blijven. (Applaus bij rechts; rumoer bij links). In zijn antwoord verklaarde minister Cot, die vervolgens het woord nam, dankbaar te zijn voor de interpellatie, daar hem hierdoor de gelegenheid werd geboden, uiteen te zetten, op welke wijze Frankrijk samenwerkt met alle landen, die streven naar collectieve veiligheid. Tegenover de naties, welke de leer van het geweld aanhangen en de verdragen miskennen stellen genoemde landen een onderlingen steun waartoe behoort de uitwisseling van technische bijzon derheden op militair gebied. „Het nieuwe kanon van 23 m.m.", aldus Cot, „is een uitvinding, maar was het luchtvaartkanon, dat eenige jaren geleden werd gemaakt, dan geen uitvinding? En toch heeft een mijner voorgangers het ont werp van dat kanon overhandigd aan dc bevriende naties, die zulks vroegen. Ik zal de technische samenwerking met de ge allieerde staten voortzetten, want ik weiger te gelooven, dat het wenschelijk zou zijn deze samenwerking uit te stellen, totdat er werkelijk een oorlog uitbreekt". Het bewuste vliegtuigkanon is bovendien, naar Cot verder verklaarde, geen gehpim van enkele ingewijden, maar de uitvinding van een Zwitsersche ingenieur, die in Frankrijk werkt voor een firma, welke te allen tijde het recht heeft, deze uitvinding aan het buitenland te verkoopen. De minister verweet De Kerillis tenslotte, dat hij in het openbaar een interpellatie over deze kwestie heeft aangevraagd, want hij had in het ministerie van luchtvaart alle gewenschte inlichtingen kunnen krij gen. Deze interpellatie zal aatuurlijk in Duitschland worden uitgebuit om te wijzen op de samenwerking tusschen Frankrijk en Rusland. Maar deze samenwerking is nog lang geen militaire alliantie. Aan het slot van Cot's rede heeft de Kamer met 403 tegen 162 stemmen haar vertrouwen in de Regeering uitgesproken, waarmede ook het verzoek van De Kerillis tot het instellen van een onderzoek ver worpen werd. Zee-engten-conferentie op doode punt De zee-engten-conferentie te Montreux is thans op het doode punt aangeland, en ge wacht dient thans te worden tot de betrok ken mogendheden zich uitspreken over de geconstateerde meeningsverschillen. De Britsche gedelegeerde Randell is te Londen nieuwe instructies gaan halen en wordt Maandag terug venvacht. Paul Bon cour is na een onoerhoud met lord Stanley en Litwinoff naar Parijs vertrokken om eveneens Maandag terug te keeren. De Palestijnsche opstand De ongeregeldheden in Palestina, welke reeds bijna drie maanden duren, doen veel schade aan het land. De ontvangsten der regeering zijn aanzienlijk gedaald en de be grooting welke gewoonlijk een voordeelig saldo aanwijst, geeft ditmaal een belangrijk tekort te zien. De regeering neemt bezuinigingsmaatrege len. De eerste besnoeiingen zullen worden aangebracht op het openbare onderwijs en de openbare werken, zoomede de volksge zondheid. Gisteren werden bij een aanval op een autobus tusschen Jeruzalem en Nabloes twee Engelsche soldaten gewond; een drietal jo den liep blessuren op, waarvan er één doo- delijk bleek. Nankings positie versterkt Kwantoeng-generaal loop* over Nog voor de besprekingen van de centrale executie der Kwomintang te Shanghai goed en wel waren begonnen, bleek door een on verwachte gebeurtenis de positie van Nan king belangrijk te zijn versterkt. Generaal Joe Han Moe, de commandant van het eerste Krantoengleger heeft name lijk aan Nanking medegedeeld, dat zijn leger zou gehoorzamen aan de bevelen van de centrale regeering. Dit leger bezet een strategische stelling, die van belang zou kunnen blijken, wan neer het zich tegen Kwantoeng mocht kee ren. Wanneer de Kantonneesche generaal Tsjen Tsji Tang dus trouw mocht blijven aan zijn met de Kwangsisten aangegane overeenkomsten, zou zijn positie verzwakt blijken. In verband hiermede doet het gerucht de ronde dat mevr. Tsjen Tsji Tang 350 kisten met verschillende voorwerpen uit Kanton naar Hongkong heeft gezonden. DE HITTEPLAAG IN DE VEREEN. STATEN New York bereikt recordtemperatuur Hulpactie te platten lande De hittegolf, welke de Vereenigde Sta ten teis ert, schijnt voorloopig nog te zullen aanhouden. Donderdag beleefde NewYork den lieelsten dag in zijn ge schiedenis. Op Times Square werd nog in de avonduren een temperatuur van 46 gr. Celsius in de schaduw en 63 gr. in de zon gemeten. In de woonwijken der minder gegoede bevolking bedroeg de temperatuur na zonsondergang nog 47 gr. De gloeiend heete straten waren geheel veria en. Ruim een millioen inwoners van New-York hebben den nacht doorgebrachi op Coney Island op het strand van den Oceaan of in Central Park, waar versterkte afdeelingen politie voor de handhaving van de orde zorgden. Tot dusverre heeft de hitte in het geheele land reeds bijna 300 dooden geëischt, terwijl dit getal nog van uur tot uur stijgt In de Zuidelijke sta'en richten bovendien zwermen sprinkhanen weer groote verwoes tingen aan. Vooral Arkansas wordt door deze plaag geteisterd. Een zwerm va millioenen dezer insecten heeft de gehee omgeving van een der steden vernield. Geen grassprietje bleef over en zelfs de wasch die Ie drogen hing, werd door het ongedierte totaal verslonden. De bondsautoriteiten hebben haar hulp actie nog meer uitgebreid. Voor alle leenin gen der bondsregeering aan boerengezinnen in de door droogte geteisterde gebieden, is een mora orium voor den duur van een jaar afgekondigd. De spoorwegtarieven voor de vee-transpor ten zijn in bepaalde streken verlaagd, om het vervoer van het vee uit de dorre gebie den naar vruchtbare weidegronden te verge makkelijken. Bovendien heeft de regeering de hulp actie, welke op de eerste plaats daarin bestaat, dat noodlijdende farmers bij openbare v erken te werk worden ge steld, uitgebreid tot de door de droogte getroffen Zuidelijke s'aten als Noord- en Zuid-Carolina, Tennessee, Kentucky, Vir ginia en Alabama. Tot nog toe werden in totaal 75.000 far mers bij wegenbouw en het aanleggen van irrigatie-werken, aan werk gehol pen. De leider van de steunbureaux, Ickes, ver klaarde, dat een grootsch. zich over een tijdsduur van 20 iaar ui strekkend program tegen het uitdrogen van den bodem nood zakelijk is, om te v-mdwn.en. du' de prai- riestraten in een woestijn veranderen. Regen, maar nog geen afkoeling In sommige van de door de hitte en droog te ge'eistcrde gebieden is eenige regen ge vallen, ech'er niet genoeg om den oogst te kunnen redden. f Té Harrisburg, in Pennsylvanië. zijn t'2 brievenbestellers tijdens hun ronde, door de warmte bevangen, ineengezakt Nebraska en Pennsylvanië melden tempe raturen van 120 en 125 graden Fahrenhei' In de nationale bosschen van Michigan worden groote verwoestingen aangericht door branden. Langer diensttijd in België? De chef van den Belgischen generalen staf generaal Van den Bergen, heeft verklaard, dat men het best aan een onverwachten vijandelijken inval het hoofd kan bieden door voortdurend een voldoend aantal goed geoefende effec:ieven op de been te houden. Dit zou een verlenging van den militairen diensttijd medebrengen, welke voor de in fanterie, artillerie en de gemotoriseerde af deelingen op 18 maanden en voor de ves tingsartillerie op 16 maanden zal worden gesteld. Politiek consult op Berchtesgaden Von Papen, de Duitsche gezant te Weenen, is naar Duitschland vertrokken. Men veronderstelt dat hij zich naarBerchtes gaden begeeft en dat zijn reis in verband staat met het te verwachten accoord tot re geling van de Duitsch Oosienrijksche be trekkingen. Von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft een onderhoud gehad met Lip ski, den Poolschen dlplo- matieken vertegenwoordiger, waarna hij eveneens naar Berchtesgaden is vertrokken Ook G reiser, de senaatspresident van Danzig, is daarheen afgereisd. Blijkbaar heeft in Hi tiers buitenverblijf aldaar een algemeen politiek consult plaats! Twaalf Italiaansche dooden in Abessinië Bij den overval op de Italiaansche lucht vaartmissie in Lekemti zijn, naar het agent schap Stefani meldt, in totaal twaalf man van de Italiaansche luchtmacht om het le ven gekomen, Bovendien zijn twee inheem- sche tolken gedood, Bij oezen overval gaat het, naar het „Gior- nale d' Italia" in een kort commentaar op het officieele Stefani-bericht nogmaals on derstreept, om een van die incidenten, die zich zoo dikwijls bij koloniale veroveringen na beëindiging van een campagne voordoen. In eenige buitenlandsche bladen heeft men dit op zichzelf staande geval voor de gebruikelijke speculaties benut In werke lijkheid ging het om een actie van Abes sijnsche rooverhenden. Stakingsonlusten te Avignon De arbeiders van Avignon (Z.-Frankrijk) hebben besloten uit solidariteit met de plaat lijke bouwvakarbeiders, die reeds 23 dagen in staking zijn, 22 uur het werk te doen rusten. Gisteren hebben zich dientengevolge ver schillende incidenten voorgedaan voor win kelzaken en de groote magazijnen, waarvan het personeel geen gevolg had gegeven aan de slakingsorder. Bij botsingen heeft de politie van de vuurwapenen gebruik gemaakt, doch nie mand werd ernstig gewond. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen door het vuur verwoest Gevaar voor uitbreiding van de brand bezworen. In een uur fijds was alles gebeurd. Rotterdam, 11 Juli Het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", de plaats waar alle groote meetings en uitvoerin gen van Rotterdam werden ge houden en waaraan tallooze Rot terdammers goede herinneringen bewaren, is in den afgeloopen nacht tot <fen grond toe af gebrand. Kort na 2 uur werd de brand in „K. en W." ontdekt en binnen enkele oogenblikken brandde het gevaarlijk gelegen gebouw als een toorts. De dichtst bij het Gebouw liggende huizen van het oude hofje „Lammetje Groen" moesten in allerijl door de bewo ners worden ontruimd en de machinistenschool van de M.T.S., een belendend pand, had reeds vlam gevat, toen de spoedig aan wezige brandweer met klein en groot materiaal het geweldige vuur kon bestrijden. Met behulp van 24 stralen is men er in ge slaagd uitbreiding van de brand te voorkomen. Van 't „Gebouw" zelf zijn alleen enkele brokstuk ken muur en verkoolde balken overgebleven. Groot alarm De stem van de ambtenaren der alarm centrale die voor brand waarschuwen is in den' regel onbewogen, doch de agitatie, die er sprak uit de nachtelijke aankondiging „Groot alarrn voor den Schiedamschen Sin gel: hei gebouw voor K. en W. staat in lich terlaaien" was toch ditmaal wel zeer dui delijk. De fantastische roode gloed en de fel- belichte brandwolkénopstapeling boven het eentrim- van de binnenstad, welke tot in deri verren omtrek zichtbaar was, gaf wel de overtuiging dat er een zeer gevaarlijke brand woedde. Een dubbel gevaarlijke brand in verband met de ligging van het gebouw. Dit is immers geheel ingebouwd tusschen andere panden aan den Schiedamschen Singel en de Keerweerlaan. Het ontstaan Omstreeks 2 uur hebben verschillende nachtelijke wandelaars in de omgeving van het Van I-Iogendorpsplein een brandlucht opgemerkt Aanvankelijk dacht men, dat de Bijenkorf in brand stond, doch dit transparante bouw werk vertoonde geen rookontwikkeling of vuurgloed. Binnen weinige oogenblikken had men echter de zekerheid, dat het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in brand stond, want plotseling schoot een felle vuurgloed boven de huizen aan den Schiedamschen Singel uit, kort achter elkaar volgden een aantal doffe knallen en spoedig wist men het groote gebouw in lichter laaien. Zooals bijna altijd in Rotterdam waren ook nu de slangenwagens van de vrijwil lige brandweer vrijwel direct na de ontdek king bij de brand en spoedig werd met het blusschingswerk begonnen. Hoe snel de brand zich heeft ontwikkeld blijkt wel uit de verklaringen van den nachtwaker De nachtwaker W. C. W u y s t e r ver telde ons, dat er gisteravond geen uitvoe ring of bijeenkomst in het Gebouw was ge weest. Om 4 uur had het personeel het ge bouw verlaten en om 6 uur had hij de wacht van zijn maat v. d. Ende overgeno men. „Omstreeks tien minuten over twee", al dus de nachtwaker, „hoorde ik rumoer in de omgeving van het kantoor der directie aan de achterzijde van het gebouw, aan de Keerweerlaan. Het was een gegrom en ge raas of er katten bezig waren. De laatste maand hebben wij geen sleutels meer van het gebouw zelf, zoodat we alleen buitenom kunnen controleeren. De directie opent en sluit en wij kunnen er niet inkomen. Toen ik eens ging kijken zag ik een lichtje boven de galerij heen en weer gaan. Ik dacht „Er zitten er een paar in!", want ik dacht dat het licht afkomstig was van de zaklantaarn van een of meer inbrekers. Ik liep daarom naar buiten en begon op mijn alarmfluit te blazen, want ik dacht: „Er zal toch wel een agent in de buurt zijn". Toen onze zegs man ecliter bij het Lammetje Groen was gekomen zag hij al met brandspuiten loo- pen en toen hij een minuut later bij de Keerweerlaan was teruggekeerd stond het geheele gebouw van voor tot achter in brand. De strijd tusschen vuur en water Het feit, dat de nachtwaker aanvankelijk slechts eon klein lichtje zag aan de achter zijde van het gebouw bevestigt de conclu sie, waartoe men op grond van allerlei ge gevens is gekomen, dat de brand is ont staan in de nieuwe zaal, die een half jaar geleden is geopend; via de hall en de gar derobe en foyer is het vuur daarna door getrokken naar do. groote zaal en toen het deze eenmaal had bereikt, was er geen houden meer aan. De groote zaal is een oud gebouw, waar van de muren in vakwerk van hout er steen zijn opgetrokken. De kap is echter ge heel van hout evenals de galerijen en de betimmering. Zoodra het vuur deze ruimte van 60 bij 35 M. had bereikt was de brand niet meer te houden. Toen de eerste slangenwagens bij de brand verschenen stond men voor een vrij hopelooze strijd. Sl.w. 21 was het eerst aan de zijde van de Keerweerlaan, de hoofdtoe- gang voor de brandweer, verschenen onder leiding van onderbrandmeester J. W. van Putten en brandmeester J. M. van Putten. De brandmeester bleef hier de leiding houden van zijn slangenwagen., waarvan het personeel spoedig mét twee slangen op de waterleiding de bïussching kon aanvan gen en zond zijn zoon naar de zijde van den Schiedamschen Singel, waar de brand op dat oogenblik nog het hevigst woedde. De toegangspoort was nog gesloten en men kon hier niet zoo spoedig binnenko men. Het feit, dat juist de dochter van den directeur, dep heer Monnikendam, gister avond een verlovingsfeest vierde, leidde er toe, dat de laatste vrij spoedig tpr plaatse was en deh toegang kon ontsluiten. Hoofdman Bakker, die de opperleiding had overgenomen, hield toezicht op het blusschingswerk aan de zijde van den Schie damschen Singel. Direct was door de alarm-centrale reeds groot alarm gemaakt en daarop waren tal van slangenwagens en ook verschillende motorspuiten uitgerukt Na sl.w. 21 konden de sl.w. 27 en 24 spoe dig water geven en heel snel volgde ook het groote materiaal. De vijf motorspuiten die in het vuur werden gebracht, werden op verschillende strategische punten gepos teerd. De II stond op den Binnenweg en van daaruit werden slangen geleid naar de Keerweerlaan en door het Lammetje Groen; de IV werd geposteerd op den Schiedam schen Singel en gaf met 3 stralen water, waarvan één via den vóór den hoofdingang opgestelden machinalen ladder; de VII, staande op de hoek van de Witte de Witli- straat, had een mondstuk uitleggen in het open water van den Schiedamschen Singel; de III was in de Hartmanstraat neergezet en via enkele panden werden twee slangen naar de achterzijde van het brandende ge bouw geleid, terwijl de VI in de Crispijn- laan stond en daar ook met twee slangen water gaf. Hoofdman Bakker, die de opperleiding had, werd aan de zijde van den Schiedam schen Singel geassisteerd/door de hoofdlie den Poortman en Kruis, terwijl hoofdman Keeman de leiding nam aan de zijde van de Keerweerlaan en hoofdman Van Gunste- BEGRAFENIS ONDERNEMING N.7. BEGRAFENIS ONDERNEMING van W. J. INNEMEE ZONEN De Duitsche koloniën in Afrika Geen kans op teruggave? De correspondent van de „Times'' te Nai robi heeft een onderhoud gehad met den Zuid-Afrikaanschen minister van Defensie, die daar op den terugweg naar Zuid-Afrika Woensdag j.l. arriveerde. Ten aanzien van Tanganyika ver klaarde hij, dat dit gebied van vitaal belang was voor Zuid-Afrika en Rho desia* Voorts heeft hij een toespraak gehou den tot de officieren en manschappen van den Duitschen kruiser „Emden", waarin hij o.m. zeide geen mogelijkheid van een terugkeer van Tanganyika tot Duitschland te zien. Wel was spreker van meening, dat het doelloos was, zich voor te stellen, dat Duitschland voor goed uit Afrika zou worden gehouden. Waar en hoe Duitschland compensatie moet krijgen, zoo zeide hij, is een kwes tie, die door de betrokken regeeringen later zal moeten worden uitgemaakt. Britsch-Afrika zal, naar de meening van Pirow in de toekomst in drie hoofdgroepen worden verdeeld: 1. de Unie van Zuid-Afri ka; 2. Rhodesia en Nyassaland en 3. Kenya, Oeganda en Tanganyika. Een gemeenschappelijke politiek voor defensie-, inboorlingen- en douanezaken is van belang. Eén der na te streven doel einden moet zijn een commercieele Monroe- leer voor Britsch-Afrika in combinatie met Brittannië. Pirow is voorstander van een nauw con tact tusschen Noord en Zuid. In de Unie be gint men waardeering te gevoelen voorden aard van het Kenya-probleem en gevoelt men een toenemende sympathie met de pio niers, die thans doen, wat de Zuid-Afrikaan- ders vijf jaar geleden gedaan hebben. Ten aanzien van de uitbreiding der Zuid- Afrikaansche luchtstrijdkrachten verklaar de Pirow o.a. nog. dat hij de mogelijkheid voorzag van sbeun in defensiezaken aan andere Britsche gebieden. Een sterke macht, als die in Zuid-Afrika zal zichzelf een heel eind verder noordelijk dan de grenzen van de Unie doen gevoelen. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TE FREDERIKSOORD OPLEIDING IN ALLE RICHTINGEN VAN DEN TUINBOUW M.O. 7 H.A. SCHOOLTUIN MET 13 KASSEN Vraagt prospectus. DE DIRECTEUR (Adv.) hierbij geassisteerd,. Gevaar bedwongen Direct bij aankomst had de brand weerleiding reeds geconstateerd, dat het Gebouw niet zou zijn te houden en dat alle aandacht moest worden be steed aan de bescherming van de be lendende perceelen. Niet alleen daalde een vonkenregen op do omgeving neer, maar het vuur had rechtstreeks reeds een aanval gewaagd op het pand van de Machinistenschool der M.T.S., het ge bouw waarin vroeger een openbare school gevestigd is geweest Van dit schoolgebouw was reeds het houtwerk van vier groote ramen en twee zolder ramen zoomede de daklijst in brand. Verschillende stralen werden op dit pand gericht en het gelukte aan deze zijde het vuur terug te dringen. De slang over de machinale ladder hield de daken van de panden aan den Schie damschen Singel nat, zoodat de vonken regen hier geen gevaar kon veroorzaken Successievelijk werd het vuur aan alle kanten ingesloten en ten slotte met 11 stralen van motorspüiten, 10 van slan genwagens en 3 op de brandleiding van de M.T.S., dus in totaal met 24 stralen bestreden. Vallende muren Hoewel hier het vuur aanvankelijk het hevigst had gewoed zijn de muren van da' nieuwe zaal nog vrijwel in tact gebleven] t Alleen was de brandweer genoodzaakt ge-! j deelten van de rondom loopende ballustra] de omver te halen omdat deze gevaar op- c leverde. r Aan de zijde van den Keerweerlaan wa-; a ren de muren minder hecht en vertoonden' kort na drie uur teekenen van doorbui- half vier het grootste gedeelte van muur met dof gedreun naar omlaag. Op dat oogenblik was het gevaar vooi uitbreiding van de brand reeds geweken, rant om ruim drie uur, dus een uur na défO ontdekking, kon men zeggen het vuur onin der controle te hebben en meester te zijn Jeu Een paniekje was bij het uitbreken van de brand onfc] staan onder de bewoners van het hofje£-e Lammetje Groen, dat uitkomt op den Binf,e weg. Dit eeuwenoude hofje met zijn drie rijend woninkjes was slechts door tuintjes van 5 M. diepte van het brandende gebouw ge-_ scheiden. Van een zestal woningen hebben^, de bewoners op last der politie tijdelijk dej^e: wijk genomen. jtv Angstig werden zuigelingen en kleineen hummels in dekens gewikkeld wei gen en ook van de schamele inboedel were zooveel mogelijk buiten het bereik van} het vuur gebracht Na een paar men echter reeds in eigen home terug kee- Tijdens de consternatie is de 23-jarig«l Ouwerkerk, bewoner van het hofje door den schrik bevangen in elkaar gezakt. Met van de twee auto's van den Genees kundigen Dienst, die onder leiding van dei hoofdverpleger den heer Beetstra, aanwezig waren, werd de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig bijkwam Het mag wel een wonder heeten, dat vai de belendende perceelen alleen de school in geringe mate is aange-_ tast Het groote fabriekspand waarin Har-I tog's Confectiefabriek, de Gimanex papier,}! carton en reclamemateriaal-handel en en-L kele andere bedrijven zijn gevestigd, heeft int:' ■nj* Het „Gebouw" L Het „Gebouw voor Kunsten en Weten-,., schappen", waarvan alleen de verkoolde res-D| ten zijn overgebleven, is ongeveer 35 jaar oud. Het werd als semi-permanent gebou\vBe opgetrokken ter plaatse waar vroeger het1^1 hofje „Uit liefde en voorzorg" had gestaaani en werd in de eerste jaren als feest- en con-"' certgebouw van George W. van Bienen ge-jto exploiteerd; de Engelschman Hitching gingS» het gebouw daarna als rolschaatsenibaan in-" richten en in dien tijd had het geen gun-j|)| stige naam; Bongers en Goeman probeerden het met een variété toen de rolschaatsen-or animo was verflauwd en de laatste 7 jaar^- hadden de heeren Monnikendam het Ge-Üj bouw na restauratie weer voor zijn ooi>| spronkelijke bestemming ingericht F Talloos zijn de groote meetings, die er inf zijn gehouden. We denken slechts terug aanCT de grootsche samenkomst in 1933, toen Co-'Vi lijn er sprak en er bij wijze van sprekenjQ geen muis meer in de zaal kon. Na de Doe^ei len-debacle zijn in het Gebouw ook verschil-U lende groote concerten gegeven en in dienj} tijd was K. en W. geen avond onbezet Het thans afgebrande gebouw was bij deri fa. Chabot Co. tegen brandschade verze kerd, terwijl de directie ook een bedrijfs schadeverzekering had gesloten. Omtrent eventueele herbouw staat nogj, niets vast. In elk geval is Rotterdam voorloopig een] zeer populaire vergadergelegenheid kwijt Belangstelling Het spreekt vanzelf, dat op het gerucht] „Het Gebouw staat in brand" velen, die er van in kennis werden gesteld, naar den Schiedamschen Singel zijn getrokken. De politie heeft onder leiding van hoofd inspecteur W. Bontenbal voor een uitste-j kende afzetting zorg gedragen. Onder hen, die van hun belangstelling in 't blusschings werk blijk kwamen geven behoorden de! hoofdcommissaris van politie, Mr. L. Eint- hoven, de directeur van den Geneesk Dienst. Dr. F. E. Feisser en de directeur van den Gemeentelijken Vervoerdienst Dr. Ir. del Bruyne. Het feit, dat de brand tot op verren af stand was te zien wordt geïllus'reerd door! het feit, dat enkele Hillegersbergsche brand weerlieden naar Rotterdam waren getrokken) Tal van leden van de E.H.BO. hebben zich ter beschikking van de leiding gesteld om zoo noodig hulp te verleenen; er heb ben zich echter geen ongevallen voorgedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2