Jürtturr £riïisrijf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KENTERING EDE - 'THOVEKE EBERTO-schoenen NIEUW BEGINSELPROGRAM VAN DE S.D.A.P. BOUWWERKEN BONDSHOTEL „FRANSSEN" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor liet Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 güJbertentieprtjjen Van I tot 5 regels1.171/» Elke regel meer 0.22 7» fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meerCL45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5828 ZATERDAG 11 JULI 1936 16e Jaargang Voor wie goed oplet, is het duidelijk, dat zich in ons land een kentering bezig is te voltrekken, en wel op econo misch gebied. Goed opletten is ver- eischt, omdat niemand verwachten mag, dat wij nu weer snel een tijd van groote welvaart tegemoet gaan. Jaren zullen noodig zijn vóór werkeloosheid teruggebracht zal zijn tot normale verhoudingen. En ook dan zal het nog te bezien staan, of ieders portie in het verdeelingsproces even groot kan zijn als in het jongste ver leden het geval was. Echter, hier en daar beginnen de wolken te scheuren, en dat geeft moed. Geboren pessimisten hebben het volk nu al een aantal jaren verteld, dat wij er zóó nooit zouden komen. En aanhan gers van bepaalde staatkundige stroo mingen, die voor hun partij een schoone toekomst zagen weggelegd, reikten gaarne de hand aan deze pessimisten. En zoo weergalmden talrijke vergade ringen van de allersomberste klanken, en zou een stroom van zwartgallige lectuur de burgerij allen moed ontne men, indien dit mogelijk ware. Omtrent het maatschappelijk leven werden de slechte cijfers extra aangedikt, en de goede want och, het leven geeft toch altjjd nog veel goeds vrijwel ver donkeremaand. En altijd weer werd de regeering in gebreke gesteld. Van onzen kant hebben wij herhaal delijk beproefd lichtzijden naar voren te brengen. Wij zullen dit blijven doen. Niet om struisvogelpolitiek te voeren, doch om aan te toonen, dat de goeder tierenheden Gods nog zoo vele zijn, en dat er nog reden is voor groote dank baarheid. Opdat ook bij den voortduur bidden en werken, werken en bidden samen mogen blijven gaan. Op Gods tijd, wanneer wij als volk beproeven rechte wegen te bewandelen, zullen de wolken verder vaneen scheuren, en komt de welvaartszon ons vaderlandsch geheel weer verkwikken met zijn stra len. Gelijk nu al reeds véél meer het geval is, dan erkend wordt. l'i Het trof ons buitengewoon, dat in t één week tijds de voorman van ons mi- tynisterie, Dr. Colijn, tweemaal de gele genheid aangreep, om de aandacht van ons volk te bepalen bij het licht, dat bezig is door te breken. Dit is toch wel een zaak van belang. Gedurende meerdere jaren heeft Dr. j Colijn erop gewezen, dat Nederland r zich heeft aan te passen aan de gewij- zigde omstandigheden, en dat de daar voor te nemen maatregelen diep in het vleesch zullen insnijden. Deze maat regelen zijn genomen. Hier heeft men gewillig het juk aanvaard; elders met grooten, groeienden weerzin, omdat men minder bittere medicijnen meende te kennen. En nu komt Dr. Colijn te Amster dam op den anti-revolutionairen land dag en te Delft bij de middenstanders verklaren, dat de aanpassing, de zware en moeilijk te dragen aanpassing, vruchten gaat yertoonen. De afstand tusschen Nederland en de landen, waarmede wij bovenal te maken hebben, wordt aanmerkelijk kleiner. En dit proces verhaast zich juist thans bui tengewoon snel, omdat de gevolgen van de zoogenaamde muntcorrectie in En geland en België, vooral in het laatste land, zich geheel anders gaan vertoo- nen, dan daar verwacht werd. Boven dien kan men er gerust staat op maken, dat nu de arbeidersstand in gedeva lueerd hebbende landen weet, hoe hij zich kan ontdoen van de loonsverlaging- met-een-blinddoek, ook het volle pond zal opeischen. Wanneer een staatsman als Colijn zich zóó durft uiten, dan is het, alsof de aanvoerder van het maatschappelijk leger tot zijn mannen zegt: het oogen- blik is gekomen, om thans met volle kracht voorwaarts te gaan. De voor bereidende maatregelen zijn getroffen. Zij hebben, nu reeds hun doeltreffend heid bewezen, en zij zullen, indien ge loof en moed samengaan, ons volk, het welk werken wil en kan, voeren tot een toekomst, niet vrij van zorgen, maar waarin toch weer de hand van den vlijtige gezegend zal worden. Zeker, wij staan nog maar aan het begin van de overwinning der moeilijk heden. Bij ons vragen elk jaar veertig duizend personen méér een plaats op de arbeidsmarkt, tegen in België een tienduizend en in Zweden zoo goed als niemand. Zelfs al zal de groei van onze bevolking door de crisis langzamer gaan, zoo verandert dit voorloopig niets aan het cijfer dergenen, die zich aanmelden voor werk. Maar op den duur zit er toch zegen in het feit, dat het Nederlandsche volk nog niet aan het uitsterven toe is. En ook zal het gesloten houden van de grenzen van talrijke landen groote bezwaren blijven opleveren, doch ook hier is reeds kentering te bespeuren, Al met al hebben wij zelden met grooter instemming een woord beluis terd, dan wat Dr. Colijn nu uitsprak. Het pessimisme, waarvoor velen zich bijna met welbehagen krommen en het welk zij dus met warme liefde koeste ren, is de dood voor volharding, voor moed en voor onmisbare levenslust. Moed verloren, al verloren. Moed geeft tien voor. De barmhartigheid tegenover wie fel geslagen zijn in dezen wonderlijken tijd, zal er meerdere be oefenaars door verkrijgen, wat drin gend noodzakelijk is. Met een kleine variatie zouden wij durven zeggenGod heeft lief, wie zich blijmoedig onder werpt aan Zijn leiding en dankbaar heid omzet in daden bij het leven van eiken dag. SCHADE NAAR ALLE KANT De vraag is onlangs gesteld of de Nieu we Haagsche Crt niet al te scherp positie heeft gekozen tegen de Residentie week, welke voor de massa des volks moest brengen, wat de Voorjaarskermis in de Die rentuin was geweest voor het publiek, dat dure pret betalen kan Thans, nu alle rekeningen bijna afgeslo ten zijn al blijven er op moreel gebied voorloopig nog wel eenige open staan en door de tijdsafstand de objectiviteit van het oordeel wint, ka'n het antwoord op bo venstaande vraag absoluut ontkennend luiden. De aanvankelijk gedane voorspellingen, dat de noodlijdende middenstand waar bij men de café's niet mag uitsluiten deze vrijzinnig-economische reveilbeweging slechts nadeel zou ondervinden, zijn helaas ten volle uitgekomen. De midden stand deed zeer slechte zaken, want vreem den gingen met de winst strijken. Precies, zooals het altijd met de Dieren tuin-kermis gaat. Daags na de opheffing ziet men dan uit den Haag een lange goede rentrein van een dertigtal wagons vertrek ken, welke de kermisspullen vervoert; thans was dat ook het geval, maar nu ble ven verschillende achter ten behoeve van de Residentieweek. De Dierentuin was er goed mee netto winst 40.000 of daaromtrent en de ge meente beurde een mooie som vermakelijk heidsbelasting; maar men moet niet vragen waar dat geld vandaan komt en hoeveel leed er aan kleeft. De winkeliers weten er wel meer van, want niet alleen loopt de verkoop terug, maar via de feestelijkheden is het: borgen of niet-verkoopen en klanten verliezen. Thans erkent ook de pers, die eerst enthousiast was over deze pogingen om op leving te forceeren, dat economisch gespro ken de Residentie-week een fiasco is ge worden. Met de zedelijke schade staat het nog veel erger, al wordt deze zeer verschillend gewaardeerd; velen zien dan gaarne wat door de vingers. Niemand echter durft in oede volhouden, dat den Haag slechts het tooneel van onschuldig vermaak is ge feest, al ontbrak dit gelukkig niet geheel. Maar de Burgemeester, die de toon aangaf, over het hoofd, dat de groote massa de verleiding niet kan weerstaan. En daarom staat de overheid mee schul dig aan verkwisting van steungelden, be nadeeling van de middenstand, zedelijke defecten en toenemende ontevredenheid over de zorgen van deze tijd. Opium is nu eenmaal geen panacé tegen kwalen van het lichaam of ziekten der ziel. Marine en Zondag Men meldt ons uit Den Helder: Op a.s. Zondagavond te 8.30 verlaat de „Gelderland" met den commandant der Marine aan boord de haven, geëscorteerd door een aantal andere oorlogsbodems, als Chr. Rust-, Herstel!.- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht'-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. vooi tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zr. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon «02 (Adv.) SALARISVERMINDERING BIJ PHILIPS De eerste 5 pet. zal ingaan op 1 September, de tweede op 1 Januari 19371 Vragendie rijzen Naar aanleiding van geruchten, welke de laatste degen de ronde doen, inzake be zuinigingsmaatregelen bij de Philips bedrij ven te Eindhoven, deelt de directie het volgende mede: In verband met de nog steeds grooter wordende moeilijkheden in het internatio nale goederen- en geldverkeer, waardoor de betalingsmoeilijkheid door het buiten land van goederen-leveringen en diensten, afkomstig van de centrale van het philips- concern te Eindhoven, belemmerd wordt mede door de blijvenn lagere opbrengst der landen met gedeprecieerde valuta, is een sterke vermindering van alle concernkosten in guldens dringend nood zakelijk. Geheel onafhankelijk van de rentabiliteit is het een feit, dat de dekkingsmogelijkheid van deze concernkos ten in guldens door de moeilijkheden in transfer afneemt en dientengevolge bijzon dere maatregelen moeten worden getroffen. Deze noodzakelijkheid wordt versterkt door het feit, dat reeds genoemde belemmerin gen in het internationale goederen- en geldverkeer tengevolge hebben, dat de goe derenleveringen van Eindhoven naar het buitenland kleiner worden en daardoor nog bij voortduring fabricage-verplaatsing naar het buitenland noodzakelijk is. In verband hiermede heeft de directie moeten besluiten onder meer tot een salarisvermindering van 10 procent, waarvan 5 procent zal ingaan op 1 Sept. a.s. en 5 procent op 1 Jan. a.s. Deze bezuinigingsmaatregelen zijn on vermijdelijk, wil het concern aan de nog steeds zich wijzigende omstandigheden het hoofd kunnen blijven bieden, zoo wel in het belang van de onderneming zelfs als van alle daarbij betrokkenen. Bij dit communiqué van Directiewege teekenen wij aan, dat het concern over het boekjaar 1 Mei 1934/30 April 1935 een winst heeft gemaakt van f 9.271.237.—, terwijl een dividend werd gedeclareerd van 11 pCt. Over het boekjaar 1933/'34, dat liep over een pe riode van 16 maanden, til. van 1 Januari 1933 tot 1 Mei 1934, was de winst 5 ton hooger, nl. f 9.700.453.terwijl eveneens een dividend van 11 pCt. werd uitgekeerd. In vergelijking met 1933/'3i was dus het verloop van 1934/'35 aanzienlijk gunstiger. Uit dit laatste jaarverslag, dat in October van het vorige jaar verscheen, bleek trou wens wel de krachtige financieele positie van het concern. Wij hebben reden om te veronderstellen, dat het op 30 April j.l. ver streken boekjaar minder gunstige resulta ten heeft opgeleverd dan het vorige, terwijl ook in het thans loopende de winstcapaci teit van het concern wel verder zal terug- loopen, gelijk ook uit het communiqué valt af te leiden. Binnen een paar maanden zal het jaarverslag 1935/'36 verschijnen. Op ver schillende vragen, welke thans rijzen, zal dan beter een antwoord kunnen worden gegeven. de Hertog Hendrik en Z.-booten, voor het houden van vloot-rnanoeuvres gedurende een week in de Noordzee. Op Zondagmorgen a.s. worden "de Zeilwedstrijden van de Kon. Marine ge houden op het Marsdiep en deze zullen 1012 uur des morgens opgeluisterd worden door muziek van de Marine Staf- muziek. Dit geschiedt dus onder kerktijd. Onze berichtgever denkt, dat dit niet precies strooken zal met de wenschen van de hoog ste autoriteiten in Den Haag. Ook wij be treuren het, dat de aanvallen op den Zon den laatsten tijd sterk vermeerderen. SCHAGEN HAVENPLAATS Opening van het eerste gedeelte der West-Friesche Kanalen Op feestelijke wijze is gisterenmiddag het eerste gedeelte geopend van de West-Friesche kanalen in Noord-Hol land, welke plechtigheid werd verricht door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr mr dr A. Roëll. Vooral voor S c h a g e n was het een heugelijke dag, omdat dit dorp thans havenplaats geworden is, waarmede een sinds jaren gekoesterde wensch in vervulling is gegaan. Aan boord van het fraaie vlaggeschip der Alkmaar Packet „De Stierop" werd een boottocht gemaakt door tal van autoriteiten en genoodigden vanaf het Noord-Hollandsch kanaal naar de Schager haven. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin jhr mr dr A. Roëll, de Bur gemeester van Schagen, de heer Cornelissen, de ontwerper van de West-Friesche kanalen dr ir J. A. Ringers en vele anderen. O.m. maakten 400 schoolkinderen met nationale vlaggetjes de boottocht mee. Midden in de Schager haven bleef de boot liggen, waarna een korte plechtigheid plaats vond. De kabeltjes van de geluidsinstallatie werden met de wal verbonden, zoodat de dicht samenpakte menigte op de kaden het aan boord gesprokene kon beluisteren. Allereerst sprak de Burgemeester van Schagen. de heer J. Cornelissen, die zeide dat aan de vreemde toestand, dat Scha gen temidden van een waterland gelegen, geen behoorlijk vaarwater had, een einde is gekomen. Spr. uitte de wensch, dat tallooze vaartuigen de haven zullen aandoen, dat fa brieken en pakhuizen op de oevers zullen verrijzen en nieuwe welvaartsbronnen de gemeente vooruit zullen brengen. Hierna werd het woord gevoerd door den Voorzitter van de feestcommissie mr dr J. A. E. Buiskool, waarna de Commissaris der Koningin jhr Roëll het witte lint doorknipte, dat over de haven was gespannen. Het Wilhelmus weerklonk, gevolgd door de door den heer Jac. Jansen te Bergen ge componeerde kanalisatiemarsch. Er volgden nog tal van toespraken, vele toasten werden uitgebracht op de voorspoed van Schagen, waarna men nog geruimen tijd op gezellige wijze zich de tijd kortte. Deze plechtigheid was het begin van de kanalisatiefeesten, welke drie dagen zullen duren. Vervaardigd «olgen» gefeel nieuwe gooefrooleerde workwijie (Octrooi no. 20075). Firma WED. J. P. van BOMMELMOERGESTEL W. J. A. Roldanus Jr. De heer Chr. Kouffeld, medewerker van verschillende plaatselijke weekbladen, te Bennekom, schrijft ons: Naar aanleiding van uw stukje over den heer W. J. A. Roldanus Jr. zij het mij ver gund het navolgende op te merken: Dat de boeken welke door dezen vertaler stuk voor stuk vertaald werden op de 200 zouden aanloopen, werd door mij wel zoo langzamerhand bevroed en dat deze werken vooral stylistisch zoo zuiver mogelijk in het Nederlandsch werden overgezet, was voor mij een besliste zekerheid, maar dat elk boek steeds zoo gaaf in copievorm aan de pers werd afgeleverd, zoo zonder één enkele schrapping van woordje, zin of regel, kijk dat was voor mij het grootste wonder, en niet alleen voor mij, doch voor allen die op onze bureaux waren en met dit uiterlijk steeds zoo aangenaam leesbare werk van doen hadden. Dus: eere wien de eere toe komt, W. J. A. Roldanus Jr., wir freuen Personenauto door trein gegrepen Onoplettendheid van den chanffeur Te Noot dorp-Vee n weg is Vrijdag middag om 4 uur een personenauto met drie inzittenden op den onbewaakten overweg door een sneltrein komende uit de richting Rotterdam gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd en bleef daarna itl een sloot liggen. Toen men de drie inzittenden be vrijd had, bleken er twee vrijwel ongedeerd te zijn; de derde de heer C Jutte uit Den Haag was er zeer ernstig aan toe. Hij is naar het ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag overgebracht. Daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is, moet het ongeval te wijten zijn geweest aan onoplettendheid van den chauffeur. De auto werd geheel ver nield. De heer Jutte is werkzaam op het kantoor van deurwaarder C. E. van Nieuwenhuizen te 's Gravenhage. Deurwaarder N. zat zelf aan het stuur, maar is er als door een won der zonder ernstig letsel afgekomen. Streven naar verwezenlijking van het democratisch socialisme Het toekomstideaal blijft wenken In de Arbeiderspers wordt een nieuw be ginselprogram van de S.D.A.P. gepubliceerd, dat door de commissie in opdracht van het pariiibesluur is ontworpen. Het bestaande beginselprogram van de S.DA.P. dateert van 1912. De gebeurtenissen van de laatste jaren hebben een herziening noodzakelijk gemaakt. Het trekt de aan dacht, dat in het nieuwe ontwerp-beginsel- program de verwezenlijking van het demo cratisch socialisme als doel voorop ge steld wordt, hetgeen in het huidige beginsel program ontbreekt. Het nieuwe ontwerp-program is bestemd te worden ingelascht in artikel 2 der Partij statuten. Uit den inhoud nemen wij het voornaamste over. Het artikel handelt over „Van het doel" en luidt als volgt: De Partij stelt zich ten doel de verwe zenlijking van 't democratisch socialisme: een maatschappij op den grondslag van gemeenschapsbezit van de voornaamste productiemiddelen, met gemeenschapsbe- heer van het bedrijfsleven en met waar borging van geestelijke en staatkundige vrijheid, opdat voor allen welvaart en be staanszekerheid mogelijk worden, gelijke maatschappelijke voorwaarden tot ont plooiing der persoonlijkheid worden ge schapen en het gemeenschapsleven kan opbloeien. Dit doel is bereikbaar geworden door de ontwikkeling, die zich in de kapitalisti sche maatschappij heeft voltrokken. Vervolgens krijgt men eenige oude beken de klanken te hooren, waarna het ax-tikel vervolgt Op een bepaalde trap der kapitalistische ontwikkeling brengt de concurrentie de winst in gevaar; dit leidt veelal tot aan eensluiting, met als hoogsten vorm: het kapitalistische monopolie, waarbij de groote massa tevens als consument wordt uitgebuit. Deze ontwikkeling beteekem eenerzijds een zoo groote toeneming van het productie-vermogen, dat welvaart voor allen mogelijk is geworden, doch ander zijds een concentratie van macht in han den van een klein aantal particulieren Reeds heeft de overheid in het algemeen belang eigendom en beheer van verschil lende bedrijven aan zich getrokken; ook organisaties van verbruikers, de coöpera ties. hebben aan het particuliere bedrijfs leven een gedeelte van zijn gebied ont nomen. Andere bevolkingsgroepen, eveneens on derworpen aan uitbuiting en geweld door bestaansonzekerheid, komen ook legen het kapitalisme in verzet. Onder deze groepen vallen de z.g.n. „nieu we middenstand" (technici, beambten en andere arbeiders), de kleine zelfstandige ondernemers in voortbrenging en distribu tie, en de groote massa der kleine boeren en tuinders. Op deze wijze doordringt meer en meer, zoo wordt in het program opgemerkt, een algemeene tegenstelling de eeheeio maatschappij, ook tusschen uitgebuiten en uitbuiters. In steeds sterkere ma e wil daar om de sociaal-democratie haar actie richten op verandering van de economische grond slagen der maatsichappij: De S.D.A.P. beoogt ordening en plan matige leiding van voortbrenging en ver deeling. Zij tracht deze te verwezenlijken door socialisatie van de beschikkings macht en door socialisatie van de eigen dom der voornaamste voortbrengingsmid- delen. zoodat gemeenschapsorganen de aanwending van de productiekrachten in overeenstemming met het algemeen be lang kunnen regelen. Voor de S.D.A.P. is de s'trijd voor maat schappelijke gerechtigheid onverbrekelijk verbonden met den eerbied voor dp men- schelijke persoonlijkheid. Daarom zijn voor haar socialisme en democratie onafschei delijk, socialisme en dictatuur onvereenig- baar. Voor haar is de democratie een be ginsel, dat haar standpunt voor het gehee- le gebied hare werkzaamheid bepaalt De S.D.A.P. verwerpt den totaalstaat en den standenstaat. De Staat moet orgaan zijn van de vrije volksovertuiging'ter behartiging van het belang der gemeenschap. Hij moet zijn een rechtsstaat die zijn taak vindt in het verwezenlijken en kx-achtig handhaven van het recht De staat heeft voor de uitvoering van zijn gi'oeiende taak bij de ordening van het eco nomische en sociale leven behoefte aan nieuwe organen, naast de reeds bestaande. Bij overdracht van gedeelten van de staats zaak aan niet-territoi-iale lichamen worden naast vertegenwoordigers van het algemeen belang en deskundigen, vertegenwoordigers van bijzondere belangen in de uitvoering daarvan betrokken, waarbij zij aandeel krij gen in publieki-echtelijke verantwoordeliik- heid. De nieuwe ox-ganen zullen staan onder controle van het centrale gezag, dat op ziin beurt verantwoordelijk is aan de, op den grondslag van het algemeen kiesrecht, ver kozen volksvertegenwoordiging. Het ingrijpen van den staat, op econo misch en sociaal gebied zal aan de geeste lijke vi'ijheid geen afbreuk mogen doen Vrijheid op het gebied van den godsdienst, vrijheid van spreken, vrijheid van drukpers en van vereeniging en vergadering en ge lijkheid voor de wet moeten ten volle ver zekerd zijn. Aan het slot van het artikel zegt het ontwerp-program, dat de socialistische vooi-threngingswijze slechts op interna tionalen grondslag volledig kan woi'den verwerkelijkt. De S.D.A.P. acht het haar taak om voor zoover dat binnen de natio nale grenzen mogelijk is het economisch leven in socialistische richting te leiden. Haar streven is het toekomstideaal blijftl als deel van intern, socialistische beweging mede te werken aan de komst van die rechtsorde, welke een einde zal maken aan uitbuiting cn onderdrukking en aan de menschheid zal brengen wel vaart en vrede. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Te Rotterdam is vannacht het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen geheel in vlammen opgegaan. Een lelie brand heeft bij de 'Amsterdam- - sche rijtuigmaatschappij te Amsterdam ge-' woed, waarbij een doodelijk ongeluk plaats'- vond. Boor 'de 'directie der Philipsfabrieken is bekend gemaakt, dat ze de salarissen met 10 pet. zal moeten verlagen. Het Fransche luchtkanon in de Fransche j Kamer besproken. PQ U A De superieure school voor DJjH technisch bcieFonderwijs ARNHEM 2Bouwkunde. Waterbouwkunde; __L~%r Werktuiabouwk., Electrotechn Radio -. Chemische Techniek Vracg gratis Prospectus2 (Adv.) i BETONHOUT KISTENHOUT i Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN te: Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) l\I.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM mv.1 De Landbouwuitvoerwet en de Tuinbouwproducten Verzet van de zijde van den handel In verband met de plannen, om ook voor de versche groenten, vroege aardappelen enz. de Landbouwuitvoerwet in werking ie stellen, heeft de Centrale voor den Handel in aardappelen, groenten en fruit zich tot den Minister van Landbouw gewend, waar bij verschillende bezwaren tegen de ontwor pen regeling worden aangevoerd. Alvorens eventueel toi de invoering van de wet op genoemde producten zou worden overgegaan, meent genoemde Centrale dat ook bespx-oken moet worden aan wie de controle moet worden opgedragen. Men meent dat het Ned. Uitvoercontrole Bureau op aardappelen, groenten cn fruit dat in hoofdzaak werd ingesteld op uitoefe nen van uien-controle, in zijn huidige sa menstelling niet als instituut kan worden aanvaai-d, dat ook met de uitvoering der nieuwe regeling kan worden belast. Ook zou onder de oogen gezien moetefi worden of het niet juister is een kwaliteits controle aan de veilingen toe te passen, zoodat ook voor het binnenland een beter product wordt verkregen. Groote brand te Willemstad Drie benzinetanks in vlammen. Uit Willemstad wordt gemeld: In de raffinaderij der Kon. Petroleum Mij. is een groote brand uitgebroken. Drie ben-, zinetanks staan in vlammen. Tot nu toe hebben echter geen persoon lijke ongelukken plaats gehad. De oorzaak van den brand is onbekend. VALKENBURG (L.) Het GROOTSTE en MODERNSTE HOTEL TER PLAATSE Prachtige Tuin -» LIFT <- Fijnere Kenksn Pensionprijs 3 gulden. Hoofds. 3V2 gulden. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1