iiiiifili msmmmsaz Nutsspaarbank BREDA VRIJDAG 10 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Te Ommen, waar een nieuwe brug wordt gebouwd, werd ten behoeve van het verkeer een noodbrug over de Vecht aangelegd, terwijl tevens een aanvang werd gemaakt met de afbraak der oude brug Door een heftig omveer gepaard gaande met zwaren regenval werden verschillende plaatsen in Frankrijk zwaar geteisterd. De verwoesting, wélke in Lapoutroye werd aangericht. Te Berlijn zijn vele zwemmers, 'die aan de Olympischs, \Spelen zullen deelnemen, zich druk aam i trainen. Links: op zeer hardhandige wijze tracht de politie op de Champs Elysées demonstreerende nationalisten t 'jagen. Rechts: een. groep jongelieden met de.nationale vlag voorop trekt Ringend door de straten van In den Haagschen Dierentuin zijn de twee uit Borneo afkomstige Maleische berenuitgegroeid tot een familie van zeven. geband 2e. Dik, t 3.50. p. EEN UUR GENOT RAKDEERD. Neemt proef! Btj niet vol doening geld terug. Geen rluleo. B. a. A. VAN OMMEN Co. Molenstraat 2, te KAMPEN (O.) VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD SUMATRA ZANDBLAD D€ ONOVERTROFFEN 3*S»GAA» .SUJABO' SGASENFA60EK OABOCXCi Emigratie naar Nieuw-Guinea Een verzoek om een Commissie van deskundigen te benoemen. Het hoofdbestuur van de Nationale Nieuw Guinea-Vereeniging heeft den Minister van Koloniën verzocht van Rijkswege een commissie van deskun digen te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de vraag, in hoeverre emigratie van het moeder- zins ruime schaal, zooals de vereeni ging voorstaat, uit een oogpunt van ligging, klimaat en financiën moge lijk is. UIT DE PERS De Rede van Dr. Colijn te Amsterdam De Telegraaf schrijft naar aanleiding van de rede. Zaterdag jl. door Dr. Colijn ge houden op den landdag te Amsterdam: De regeering, die zoo lang het getij tegen zich had, ziet den toestand zich wijzigen. Toen het kabinet-Colijn aan het bewind kwam, waren wij een duurte- eiland te midden van de vele staten, die gedevalueerd hadden. De grobte verlaging der productiekosten, die andere volken hadden bereikt door hun munteenheid te wijzigen, moesten wij beproeven te ver krijgen door het pijnlijke proces der aanpassing. Juist op het oogenblik, dat duizenden hij ons begonnen den moed te verliezen en tot de conclusie kwamen, dat wij er langs den weg der aanpassing nooit zouden komen, deed zich het ver schijnsel voor, dat landen, die gedeva lueerd hadden, hun kostenniveau snel zagen stijgen. Het meest typische voor beeld van dezen gang van zaken is Bel gië. In dat land zijn in enkele weken ■tijds de voordeelen, die men gemeend had zich door de devaluatie in het inter nationale verkeer te kunnen venverven, geheel en al verloren gegaan. Weldra zal van de Belgische devaluatie niets anders over zijn dan een verlaging van het in komen van hen, die buiten het eigenlijke productieproces staan. De spaarders, de gepensionneerden en de houders van levensverzekeringen, dragen het verlies, terwijl de loonen in vele bedrijven bin nenkort hooger zullen zijn, dan zij dat vóór de devaluatie waren. In Engeland en Amerika gaan de dingen denzelfden kant uit. Het was te verwachten, dat dit zou gebeuren, maar zoo lang als het niet gebeurd was, twijfelden velen. Volkomen terecht heeft Dr. Colijn uit dezen gang van zaken de conclusie ge trokken, dat aan de aanpassing bij ons te lande een einde moet komen. Er ont staat een toestand van evenwicht in de internationale productiekosten. Ongetwij feld liggen wij nog aan den hoogen kant, waartegenover slaat, dat in de landen, die gedevalueerd hebben, de prijsstijging eerst is begonnen. Een tweede gevolgtrek king uit dezen stand van zaken is, dat de weg naar meer vrijheid in ons eco nomisch verkeer zich opent. „Wij moeten uit de boeien", riep de minister-president uit, en bij ontelbaren in het land zal deze kreet weerklank vinden. Wij stik ken in de vele soorten van regeerings- bemoeiing, en al koesteren wij niet de illusie, dat de crisismaatregelen met één slag uit den weg geruimd kunnen wor den, het is verheugend dat aan hun tijdelijk karakter wordt herinnerd. De vuilspuiterij op Dr. Colijn Ds. Mr. F. M. C Boenders, vrijzinnig pre dikant te Oss, schrijft in het maandblad Onze Wachter. land helaas een mentali- „Er is in ons teit aanwezig di troost kunnen wij zeggen, dat deze bedenkelijke gezindheid maar bjj een deel van one yolk te vinden is en dat de overgroote meerderheid gelukkig nog te fatsoenlijk is, om iets anders dan'; onpasselijkheid en schaamte te gevoelen,- wanneer een groot staatsman als Div Colijn, besproken wordt'op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Dr. Colijn heeft een verklaring gepu bliceerd van het geheele „geval". Eri dan blijkt alleen, dat de minister een be paald gezin gehojpen heeft uit particu liere middelen, met eigen geld. Dit heele geval toont alleen, dat de premier een man met een hart is. Zelfs in het geval, dat de geholpene den steun niet zou ver diend hebben (wat wij natuurlijk niet weten), dan is dit nimmer aan den hel per euvel te duiden, alleen aan de ge- hol penen. In ieder geval gaat dit Dr. Colijn alleen aan en zijn naaste verwan ten. Geen enkel staatsbelang is met dit alles gemoeid. Maar nu gaat men insinueeren en las teren. En men tracht een blaam te leg gen op een leven, dat steeds een leven was in dienst van het vaderland. Noch in politiek, noch in religieus op zicht kunnen of willen wij als geestver wanten van Dr. Colijn beschouwd wor den. Hij zal zich ook geen geestverwant van ons blad voelen. Maar één ding kan rustig gezegd worden: Er is maar één staatsman van de statuur van Colijn en dat is Colijn. Nu zouden wij over dit heele geval gezwegen hebben, als de minister zou zijn aangevallen door bepaalde schend blaadjes, die altijd bestaan hebben. Maar helaas, de laster gaat uit van bepaalde zoogenaamd zeer vaderlandlievende en zeer nationale kringen. Hoe is dat mo gelijk! Vroeger was het bezit van natio nale gevoelens een waarborg bijna, dat de bezitter ook een mensch was van fat soen en beschaving. Tegenwoordig wordt nationalisme gecombineerd met grofheid en onbeschaafdheid. We moeten één iets toegeven, dat ons volk, hoezeer wij het liefhebben, dikwijls zich zeer ondankbaar toonde tegenover zijn leiders. Oldenbar- nevelt en Jan de Wit zijn voorbeelden van deze booze nationale eigenschap.- Maar men mag verwachten, dat het Ne-- derlandsche volk zich verbeterd heeft. En wij zijn daarvan ook overtuigd. De over- groote meerderheid van ons volk keurt dit in het particuliere leven morrelen en op schandaaltjes jagen af. Ontroerend was de hulde, gebracht aan Colijn, door het anti-revolutionaire volk op 22 Juni 1.1. Wij zijn overtuigd, dat hadden zij het geweten, vele katholieken, liberalen, socialisten zelfs zich bij deze betooging zouden hebben aangesloten. Ons volk wil niets weten van deze bui- tenlandsche manieren". Minister Deckers op Goeree en Overflakkee Op uitnoodiging van den Flakkee- schen Boeren Bond bracht de Minis ter van Landbouw, Mr. Dr. L. N. Deckers, gister een bezoek aan het eiland Goeree en Overflakkee. Om half vier arriveerde de Minister té Middelharnis, waar hij verwelkomd werd" door den heer G. C. van Schouwen, voor zitter van genoemden bond. De Minister Opaten bevordert Volkswelvaart CATHARIN ASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 3o/q -JAARS Schoolsporen Spaarbusjes Safe-inrichting maakte daarop, vergezeld door de leden van het bestuur, een rondrit over het eiland met het doel zich van den toestand in den landbouw op de hoogte te stellen. 0.a. werd een bezoek gebracht aan de van Palland Hoeve te Middelharnis. Te Stel lendam stelde de Minister ter plaatse een onderzoek in naar den toestand in het gar- nalenv isscherij bed rij f Te zes uur werd de Centrale Veiling Goe- ree-Overflakkee te Middelharnis bezocht, waar de Minister werd begroet door den heer L. J. den Holander, Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk. Met de boot van half negen verliet de Minister het Officieele Berichten LEGER EN VLOOT. Benoemd en aangesteld tot la lult.: 1.a. bij het wapen der inf. de 2e It J. J. W. Berkhoudt A. L. M. Vreeswijk, C. tV. Brouwers. J Kropf, J P F v d Horst E. A. de Jong. P. J. Cornelissen, J. Serre. H. F. H. van Boekhout, J. C. Zuidema, D. Overbeeke. G. A. v. d. Bergh. H. M. Stam. 5. C. J. M. van de Laarschot, A. J. AL Groot; b. bij de school voor res.-officleren der Inf.: de 2e luit. J. de Vries, de 2e luit. R. M. E. F. Sevenstern. 2. bjj het wapen der cavalerie: de 2e lult. J. L. Marls en R. A- baroa van Heeckeren van Brandsenburg. 3. bij bet wapen der artillerie; de 2e lult. L. "W\ C. Adank, A. J. tV. Becht, H. L. T. Ubbink, L. E. Brouwer, IC W. RL Brantjes en F. B. La- gerwerff; bi) de school voor res.-officleren der onbereden art. de 2e lult. S. H. Hoogterp. 4. bjj bet dienstvak der mil. administratie, dp 2e luits. A. H. S. Tleleman, H. B. IJdo, J. J. F. Reerlngh; bU het res.-personeel der landmacht: a. bij de Infanterie tot res.-le lult met bestem ming voor den dienst van vlieger bi) de lucht- vaartafd., de res.-2e lults. F. L. Hartong, H. A. J. Huddleston Slater, A. R. Somer. A. van der Sijde, F. A. M. W. Ouba en A. Reöets; b. bij het wapen der artillerie: tot res.-le luit. voor spec, diensten, de res. 2e luit voor spec, diensten, Ir. TV. H. J. M. Vierling. Eervol ontslag ls verleend uit den militairen dienst aan de res.-luitenant-kolonels J. H. A. J. Danlëls. en J. P. Enklaar, alsmede aan den res.- kapitein Ir. V. Disselkoen. Benoemd en aangesteld ls btf.het ces.-preso- reél der landmacht bti het wapen der artilip - tot ros.-luitenant-kolonel. de eervol ontslagen reserve-luitenant-kolonel J. P. Enklaar, voor noemd. Benoemd en aangesteld ls tot officier van ge zondheid der 2e klasse de student in de genees- dienst aa-, den res.-le lult E. H. Bisschop Boele Bevorderd zijn: tot off. van gez. Ie kl. F. h! lort. c. de tv ijs. Benoemd en aangesteld Is bij het res.-perso- ROFFELRIJMEN DAGERAAD m Conclude erende, zelde minister Colijn op het Middenstandscongres te Delft kan ik wel zeggen, dat de aanpas sing welke nu reeds verkregen ls, veel hoop geeft, dat de dag waarop vele lastige remmen zullen verdwij nen, meer naderbij ls gekomen. De schemering In de dageraad ls merk- Als de Minister-President Meer tijd had om te spreken, Mijdunkt het was hem weinig werk De bange ban te breken Die door de crisis op ons drukt En graag wordt aangegrepen Om bergen steenen tegen de Regeering aan te sleepen. Op 't Delftsche Heeft de Premier L Zoo rustig, of over zijn hoofd Nooit was de staf gebroken. Zijn kalmte imponeert direct. Zijn rotsvast Godsvertrouwen Hij durft het vrij en openlijk In elke kring ontvouwen. Nooit stoft hij op zijn eigen moed En op zijn groote ijver. Hij toont zich Christen-van-de-daad, Maar nooit eenzijdig drijver. Hij put zijn beelden uit de Schrift En uit ons schoon verleden; Zoo wijst hij aan ons volk de weg Uit zorg en leed van heden. Hij is geen optimist fantast, Voedt nooit het pessimisme, Hij is de verpersoonlijking Van 't fiere Calvinisme. Met beide voeten op de grond Van 't werkelijke leven Durft hij de kapers op de kust Ook van katoen te geven. Wanneer Colijn op dit congres Van dageraad dorst spreken, Van goede hoop dat straks ons volk De boeien zal zien breken, Dan mogen wij, dan mag ons volk Daar moed en kracht uit putten Om ieder glimpje morgenlicht Met vreugde te benutten. Dan is het onze dure plicht Met den Premier te waken Dat lieden van de tweede rang Zijn werk niet ijdél maken (Nadruk verboden) LEO LENS Onze Schoenindustrie DUIFJES Kinder schoenen Wanneer't om KINDERSCHOENEN aaat. Vraagt dan het DUlFJES-fabrikaatl N.V. „CEVABO" SCHOENFABRIEKEN MOERGESTEL Kinderen" loopen liefst op De kinderschoen met ongeëvenaarde eigenschappen WATERSCHAPPEN >vincie Utrecht: tot heemraad h. d Eemnes. L. J. van Geldr, te Eemnea Blaricum, B. Blom. te Em- usvissaai!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5