VRIJDAG 10 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland BERLIJN EN WEENEN VRIENDEN? Reeds herhaalde malen is er sprake ge weest van een toenadering tusschen Weenen en Berlijp, welke door tusschenkomst van den heer Von Papen zou worden tot stand gebracht en een punt zou moeten zetten achter den onmogelijken toestand, die thans reeds enkele jaren duurt, namelijk, dat twee zoo na verwante volken elkander eco nomisch en politiek schade berokkenen. Oostenrijk, zooals het na den wereldoorlog geworden is, is een staat, die zichzelf nauw- lijks op de been kan houden, afgesneden als men hem heeft van het belangrijkste deel van zijn achterland en van zijn oude, zeer waardevolle verbindingen. Aan dit euvel heeft men eertijds trachten tegemoet te komen door een economische toenadering tot Duitschland, o.a. door het sluiten van een tol unie, hetgeen echter op velerlei tegenstand is gestuit, voornamelijk van de zijde der voormaals geallieerden. Een andere poging tot vestiging van wat door den oorlog wankel was geworden kan worden aangeduid met het woord „An schluss", dat vooral aan de Fransche zijde van den Rijn met afkeer werd vernomen. Men had Duitschland en zijn voormalige bondgenooten niet op de knieën gedwongen om hun thans een nieuwen opbloei van (nationale krachten te gunnen. Zoowel tol- unie als „Anschluss" moesten derhalve met Bllerlei middelen worden verhinderd. Men weet hoe het inmiddels Duitschland vergaan is. Het land, dat zoo lang doormid del van onderhandelen gepoogd had in een betere situatie te geraken, is ten slotte den weg op gegaan van het nationaal-socialis- me, dat boven internationale samenwer king, vrede, ja wat dan ook de versterking van het Duitsche nationale leven, van de Duitsche weeraiacht stelt. Sinds deze radicaal nationale krachten in Berlijn aan het bewind kwamen, heeft Wee nen nieuwe zorgen gekend. Tot géén prijs wenschte het zich over te geven aan een beweging, die op totaliteit uit was en Oos tenrijk eenvoudig in het Hitler-rijk zou op- smelten, zoodra het de kans kreeg. Aan de Donau wilde men weliswaar niets liever dan samenwerking, doch vreesde men tevens niets zoo zeer als zijn zelfstandigheid tengevolge van die „samenwerking" geheel te moeten inboeten. Aan dit probleem, aan dit aarzelen tusschen een teveel en een te weinig, is tenslotte het leven van kanse lier Dollfuss ten offer gevallen. Oostenrijk is sindsdien gebleven een speel bal van allerlei machten, die erbij geïnte resseerd zijn, het in isolement van zijn machtige naburen Duitschland en Oosten rijk te houden, omdat zij het liever zagen ingevoegd in dat mozaiek van kleine, na- oorlogsche staten, die alle min of meer noodlijdend zijn en te zamen een geheel zouden moeten vormen, dat de economische rol van het voormalige Oostenrijk-Honga- rije zou kunnen overnemen. In 't bijzonder in de allerlaatste tijd wan kelde Oostenrijk tusschen Italië en Duitsch land. Het vormde tusschen deze beide dic taturen een punt van geschil, hetwelk tot beider nadeel was, daar het hun aaneen sluiting en gezamenlijke machtsvorming in den weg stond. Deze onzekerheid was ter andere zijde in de hand van Hitler en Mus- eolini een troefkaart, waarvoor men in de andere Europeesche centra bevreesd was. Men wilde in geen geval de beide dictato riaal geregeerde staten tot elkander bren gen. Het schijnt, dat thans, nu de Abessijn- sche aangelegenheid geliquideerd is, Rome en Berlijn inderdaad over Schuschniggs hoofd elkander de hand zullen reiken. Men spreekt van een accoord, dat voor een be paald tijdslimiet zal worden gesloten, ge durende welke periode de Oostenrijksche integriteit door Hitier zou worden gerespec teerd. Voor Duitschland en Oostenrijk beide zou dit samengaan een economische ont spanning beteekenen," terwijl het den weg Verder vrij zou geven voor een centraal- Suropeesche blokvorming, waarin ook Polen en Hongarije hun vleugelpositie zou den kunnen verkrijgen. Intusschen heiben soortgelijke geruchten reeds zóó bij herhaling in de wereldpers de ronde gedaan, en in zekere landen de pu blieke opinie verontrust, dat men goed zal doen daaraan thans nog niet al te zeer aan dacht te schenken. Mocht deze machtskris tallisatie een feit worden, dan wordt in elk geval aan een lange en pijnlijke onzeker heid een einde gemaakt! HET VERWACHTE DUITSCH- OQSTENRIJKSCHE ACCOORD Nog vóór de Olympische Spelen een feit? Te Weenen nemen de geruchten, dat het reeds zeer binnenkom tot een „vre desverdrag" tusschen Duitschland en Oostenrijk zal komen, steeds vaster vor men aan. Als het tijdstip, waarop de door von Papen gevoerde onderhande lingen met succes zullen worden be kroond, wordt de tweede helft van deze maand genoemd. In ieder geval zou men nog vóór het begin der Olympische spe len met een accoord voor den dag willen komen. Van officieele zijde te Weenen laat men niettemin voorzichtigheidshalve niet na, er op te wijzen, dat de onderhandelingen er reeds meermalen guns ig hebben voorge staan, doclï op het laatste oogenblik weer op nieuwe moeilijkheden stieten, maar toch toont men Zich ditmaal buitengewoon opti- ïisris-ch. Betreffende den inhoud van de aanstaande overeenkomst wordt er te Weenen vooral op gewezen, dat Hitier zich aocoord heelt verklaard, de „onderaardsche campagne", zooals die hier genoemd wordt, stop te zet- ien, welke campagne Oostenrijk in gestadige zorg heeft gehouden. Men verklaart, dat de tot standkoming van >n dergelijke overeenkomst van de groot ste beteekenis zou zijn voor de regeering- Schuschnigg. Oostenrijk zou daardoor in staat worden gesteld zijn opbouwende plan nen op het gebied der binnenlandsche poli tiek en economie, zonder hinder van rem mende invloeden uit het buitenland, voort te zetten. Niettemin zou Oos'enrijk geenszins zijn dekking in den rug verwaarloozen. Schusch- nigg zou de overeenkomst met Hitier slecht3 onder absolute goedkeuring van Mussolini afsluiten. Bovendien zou Schuschnigg van Mussolini de toezegging van militairen steun bij een eventueele schending der Oos enrijk- selie grenzen eischen. In verhand met den optimistischen kijk, ..eiken officieele Weensche instanties heb ben op den huidigen toestand, wordt er door politieke "waarnemers op gewezen, dat dit optimisme voornamelijk is gebaseerd op de moeilijkheden in de positie van Duitschland op liet gebied der buitenlandsche politiek. Voorts wordt gezegd, dat uit „de goedkeu ring van Mussolini", waarvan te Weenen sprake is, wel te concludeeren valt, dat ook ten aanzien van de betrekkingen tusschen Berlijn en Rome vorderingen moeten zijn gemaakt, welke een dergelijke Duitsch-Oos- •tenrijksche overeenkomst, indien zij tot stand zou komen, eerst mogelijk maken. OM HET STATUUT VAN DANZIG Duitsch-Poolsche besprekingen Zal Lester heengaan? De Poolsche ambassadeur te Berlijn heeft een bezoek gebracht aan dien Duitschen n-.inister van buïtenlandsöhe zaken Van Neurath. Besproken werd o.m. het iocident dat te Danzig plaats had tijdens het bezoek van dien Duitsohen kruiser „Leipzig", toen de commandant van dezen bodem verzuimd had bij den hoogen volkenbondscommissaris Lester zijn opwachting te maken. De Duitsche pers publiceert een artikel van Wilhelm Zaerske, dien hoofdredacteur van de Dainziger „Vorposten", die o.a. schrijft: „Lester zal zioh er rekenschap van geven, dat na de bespreking aangaande zijn persoon zijn in functie blijven te Danzig slechts c.e spanning tusschen de regeering van dé Vrijstad en den volkenbond zou kunn v-rhongen. Men verwacht dam ook algemeen, dat Lester zal vertrekken en men denkt niet, dat hij zal terugkeeren". De Fransche regeering heeft Groot-Brit- tannië en Italië ervan in kennis gesteld, dat Frankrijks verplichtingen tot wederzijd- 6chen bijstand in de Middellandsche Zee ten opzichte van Groot-Brittannië, niet langer ,van kracht zijn, tengevolge van het te Ge- nève genomen besluit tot opheffing der sancties. GEEN OPSTANDEN IN ABESSINIE? GERUCHTEN WORDEN GEDEMENTEERD In toonaangevende Italiaansche kringen ontkent men, dat in Abessinië opstanden plaats hebben. Met nadruk wordt gewaarschuwd tegen de verbreiding van dergelijke alarmeerende be richten. Daarmede wil men niet zeggen, dat de pacificatie zonder eenige wrijving ge schiedt. Men noemt het vanzelfsprekend, dat zekere Abessij nsche persoonlijkheden zich niet met de feiten kunnen verzoenen. Ln hoofdzaak zijn de geruchten echter op rekening van bepaalde geïnteresseerde bui tenlandsche kringen te schrijven. De regeering meent redenen te hebben aan nemen, dat niet alle vreemdelingen de gastvrijheid kunnen waardeeren. Zij heeft dezer dagen haar toevlucht tot strenge maatregelen moeten nemen, die ech ter voor het bestaan van soepele betrekkin gen tusschen de Italiaansche autoriteiten ~b vreemdelingen noodig waren. Het bericht wordt vólkomen onjuist ge noemd, dat bij een overval op de Italiaansche vliegermissie in Lekemti 35 Italianen den dood hebben gevonden. Nauwkeurige cijfers omtrent het aantal slachtoffers worden ech ter nog niet bekend gemaakt Men verklaart evenwel, dat niet alleen de missionaris, pater Borella, doch ook een vliegtuigmonteur zich heeft kunnen redden met behulp van Galla's, die het zenden van een Italiaansche militaire missie hadden gevraagd, om hun onderwerping aan te bieden. Met betrekking tot den aanval van 26 Juni op de Italianen bij Lekemti wordt, volgens een Reuter-oericlit, nader gemeld, dat het ge zelschap uit dertig personen bestond, van wie echter slechts drie officieren en een inge nieur werden vermoord. Het gezelschap aanvankelijk zeer voorkomend ontvangen door de Galla-hoofden, die zich onderwierpen. De kleine leidersgroep der expeditie kam peerde in een aparte tent, waar zij door on geregelde troepen werden aangevallen on ge dood. Het gebied van Lekemti is thans onder commando van generaal Geloso geplaast. De zee-engten-conferentie De moeilijkheden blijven Nadat men te Montreux geconstateerd had, da't voorloopig omtrent de doorvaart van oorlogsschepen in oorlogstijd door de Turk- sche zee-engten geen overeenstemming was te bereiken, is men overgegaan tot het be- studeeren van artikel 17 van het statuut, dat aan Turkije opdraagt zorg te dragen voor de sluiting der zee-engten in oorlogstijd als het tot de oorlogvoerenden behoort en tot be studeering van artikel IS, dat Turkije tot sluiting machtigt, indien het zich bedreigt voelt, op voorwaarde, dat Turkije ten eerste den aard van de bedreiging nader aangeeft, ten tweede zijn besluit bekend maakt aan de onderteekenaars van het verdrag en den Volkenbond. Op dit laatste punt behield de conferentie zich haar beslissing voor. Wat de civiele en militaire luchtvaartui gen betreft, zeide Roestoe Aras, dat hij voor nemens was een tekst aan de conferentie voor te leggen, welke de mogelijkheid bied dait de vliegtuigen passeeren in alle richtin gen zonder echter boven de verboden zónes te vliegen. Met s'eun van Roemenië. Bulgarije en Griekenland verzocht d% Turksche delegatie daarna opheffing van de internationale commissie voor de zee-engten. De Fransche en de Engelsche delegatie houden integendeel het nut staande van de ze commissie met het oog op het opstellen van statistieken. De zaak werd in beraad gehouder Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG; WINSCHOTEN: Irlsstraat 206; Stationsplein 7j ALKMAAR: UTRECHT: Oude Gracht 198: v. Swlndenstr. v.WOLLB: ALMELO: t. NaliuyspleiD 15; Grootestraat 38. DE BRITSCHE MIDDEL- LANDSCHE ZEEVLOOT Wordt teruggebracht op normale sterkte In gezaghebbende Britsche kringen wordt verklaard, dat zeer binnenkort een begin zal worden gemaakt met het terugbrengen tot op normale sterkte van de Engelsche vloot in de Middelland- sche Zee. Men legt dit zóó uit, dat de eenheden van de „Homefleet", die thans te Gibral tar liggen, naar Engeland zullen worden gedirigeerd en dat de schepen van de vloot in het Verre Oosten, die in de Middellandsche Zee geconcentreerd zijn, naar hun basis zullen terugkeeren. Iniusschen dient er aan herinnerd, dat Eden eenigen tijd geleden in het Lager huis verklaard, heeft, dat de vloot in de Middellandsche Zee in de toekomst ster ker zal blijven dan vóór het Oost-Afri- kaansche conflict het geval was. In officieele kringen wordt er voorts od gewezen, dat het te verwachten terugroepen van de Britsche strijdkrachten uit de Mid dellandsche Zee van geenerlei invloed is op le overeenkomsten tot wederkeerigen bij- _:and, eenigen tijd geleden getroffen tus schen alle Middellandsche Zee-staten (met uitzondering van Italië) en Engeland. De juiste datum, waarop de supplemen taire eenheden der thans in de Middelland sche Zee geconcentreerde Britsche strijd- krach'en zullen worden teruggeroepen, is nog niet bekend, maar in vlootkringen be vestigt men, dat die terugroeping spoedig zal plaats hebben. De Britsche Middellandsche Zeevloot zal aldus worden teruggebracht op het niveau van vóór het Ethiopisch conflict, maar dit niveau zal, overeenkomstig de verklaring van Eden in het Lagerhuis allengs worden opgevoerd. Op 't oogen blik is echter het nieuwe statuut der Britsche Middellandsche Zee-vloot nog niet vastgesteld, In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis verklaarde minister Hoare, dat er natuurlijk geen sprake was van een terugtrekken der Britsche Middellandsche Zee-vloot, maar dat men zich voorstelde, zeer binnenkort, de tijdelijk uit de Britsche en andere havens derwaarts gezonden eenhe den te doen vertrekken. Een oogenblik van vroolijkheid bracht af- (vaardigde Manger in de vergadering, toen hij vroeg, „waarom eigenlijk die vloot daar was geconcentreerd geweest. De regeering had immers onlangs verklaard, dat zij niet bereid was, een enkel dier schepen te wa gen". Een ander afgevaardigde merkte op, dat de Britsche vloot nu al dertig jaar in de Middellandsche Zee lag. Hem antwoordde Hoare: „En ik kan u verzekeren, dat ze er naar alle waarschijnlijkheid voorloopig nog 300 jaar zal blijven". Om dat antwoord werd de minister door de regeeringspartijen toe gejuicht Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de aecoorden van wederzijdschen bij- S and, gesloten tijdens het Ethiopisch con flict tusschen Engeland en de Middelland sche Zee-staten, van kracht zullen blijven, zoolang de volkomen politieke stabiliteit niet zal zijn hersteld in de Middellandsche Zee. Deze verklaring schijnt erop te duiden, dat ...en met de opzegging ervan zal wachten, tot langs diplomatieken weg die stabiliteit is verzekerd. In conservatieve parlementaire kringen is men daarentegen van oordeel, da thet terug trekken van een deel der Middellandsche Zee-vloot reeds een inleiding is voor de her ziening van bedoelde bijstandsverdragen. Of die aecoorden zonder meer worden jgezegd, dan wel of ze worden vervangen door een nieuw Middellandsche Zee-statuut zeker is, dat ze niet ten eeuwigeh dage zouden kunnen gehandhaafd worden. De Britsch-Italiaansche ontspanning za'. wellicht het meest eenvoudige middel aan de hand doen, om er een einde aan te ma ken en ze te vervangen door een accoord, waarvan ook Italië partij zou kunnen zijn. Jeruzalem krijgt voedselgebrek Een oproep van den Britsclien commissa ris in Palestina tot de opstandige Arabische bevolking, welke door middel van door vliegtuigen uitgeworpen strooibiljetten is verspreid, heeft tot nu geen succes gehad. De algemeene staking en daarmede verbon den vemielingsmaatregelen hebben zelfs op vele plaatsen nog een verscherping onder gaan. Het middelpunt van de stakingsbeweging is op het oogenblik Jerusalem, waar reeds een dreigende levensmiddelensohaarschte merkbaar wordt. De melktransporten wor den op den weg naar de stad door Arabische stakingsposten opgevangen en de melk laat enen wegvloeien. Zwaar weer in Savoye En de Fransche provincies Savoye en Hoog- Savoye heeft het noodweer voor millioenen franken schade aangericht. Op talrijke plaatsen is de bliksem inge slagen; verscheiden hoeven zijn in de asch gelegd. De bij stroomen neerstortende regen heeft de te velde staande gewassen vernield, de huizen overstroomd, wegen onbegaanbaar gemaakt; verscheidene bruggen zijn weg- In de lager gelegen omgeving van Cham- bery staat het water op sommige plaatsen 60 c.M. hoog. In Hoog-Savove zijln verscheidene land goederen en velden met een dikke door de watermassa aangevoerde laag slib overdekt Talrijke bewoners vluchten in haast uit hun woningen, welke door het omringende water der gezwollen rivieren worden onder mijnd. DE HITTE IN DE VEREEN. STATEN De oogst verdroogt het vee sterft Duizenden gezinnen worden noodlijdend In de Vereenigde Staten heersclit de verzengende, vernielende kracht va-n een hittegolf, die zich van het Rots gebergte tot aan de Atlantische Oceaan uitbreidt, en tweederde van het vaste land teistert Het lijden der bevolking in 't midden- Westen vooral, is onbeschrijflijk. Reeds heeft de hitte alléén in dat gebied hon derd vijftig dooden geëischt De bonds- regeering schat het aantal personen, die rechtstreeks door deze droogte-ramp ge troffen worden, op drie a vijf millioen. Alleen de tarwebeurs te Chicago was de laatste dagen vol koortsachtige be drijvigheid: De prijzen voor mais en tarwe zijn sinds het begin der droogte- periode met 20 cents gestegen. De laatste 24 uur zijn wederom zeven en veertig personen aan de hitte bezweken. De aan den oogst toegebrachte schade wordt geraamd op ruim 60.000.000 dollar. In enkele deelen van Montana, Noord- Dakota zijn nu wel eenige buitjes gevallen, zoodat de bevolking van de meer in het westen gelegen droogte-streken weer eenige hoop is gaan koesteren, maar de hittegolf trekt onverminderd voort over den staat New-York, en de laatste weerberichten vr spellen helaas „aanhoudend mooi weer' Overal sterft het vee en verschroeit het graan, terwijl de steden onder recordtem peraturen zuchten. In Devilslake, in Noord-Dakota, is een temperatuur waargenomen van 112 graden in de schaduw; in Southbend, in Indiana, steeg het kwik tot 106 graden, in de stad New-York tot 93, terwijl uit vijftig andere 6teden temperaturen worden gemeld boven de 95 graden. Ruim 90 procent der boeren in Noord- Dakota zijn financieel geruïneerd en in Kansas wordt, zooals men weet, de ellende nog vergroot door een sprinkhanenplaag. Het aantal slachtoffers Omtrent de droogte zijn de volgende cij fers thans beschikbaar: In de getroffen streken hebben tezamen niet minder dan 200.000 gezinnen behoefte aan onmiddellijken steun in contanten. Een vierde gedeelte van deze ongelukkigen zal dezen steun kunnen verkrijgen door werk verschaffing, waarvoor hoofdzakelijk be vloeiingswerken, wegenaanleg e.d. in aan merking komen. Aan 50.000 dezer gezinnen zullen leeningen of toelagen worden ver strekt, op dezelfde wijze als reeds thans met ongeveer 70.000 andere steun behoeven de gezinnen het geval is. Ten aanzien van de resteerende noodlijdenden is nog geen beslissing genomen. maharadjah van Mysore, die slechts G'-iii ges-water drinkt, recht heeft op het volledige koninklijke geschut saluut van 21 schoten en voor het overige tot de rijkste mannen behoort, die ooit den Engelschen bodem be traden. want zijn collega, de nog rijkere, op anderhalf milliard Zwi.tserse.he francs geschatte Nizam van Hyderabad, heeft nog nimmer den voet buiten de grenzen van zijn rijk gezeL Wanneer nu de maharadjah van Mysore met deze orthodoxe Ilindoe-traditie breekt, dan geschiedt zulks, wijl hij met de Britsche •egeering gewichtige onderhandelingen wil roeren, de toekomst van zijn land betref fende. Een gevolg van dertig personen, onder wie Hindoe-priester en lijfartsen, vergezelt den vorst en brengt zijn kostbaarst bezit naar Engeland mee: zijn familiegodin Chamun- deswari, die in de vereering van den maha radjah hooger slaat, dan de millioenen zij- ïer schatkamer. Mysore, het rijk van dezen Oosterschen ors't, neemt onder de half-zelfstandige In dische staten, in industrieel en economisch opzicht, een vooraanstaande plaats in en is bijzonder rijk aan productieve goud- en ko lenmijnen. Gangsterdrama in Chicago Bolton, een lid van de wetgevende verga dering van d"en Amerikaanschen staat Illi nois is in de straten van Chicago door gang- stère dood gejaagd. Bolton reed in zijn auto, dien hij zelf be stuurde, toen plotseling schoten op zijn wa gen werden gericht en een aantal indivi duen, eveneens in auto, een soort klopjacht op hem organiseerden. De ongelukkige deed hopelooze pogingen, n aan zijn achtervolgers te ontkomen; met een vaart van 60 mijl per uur snelde zijn wagen door de straten. Maar ten slotte werd hij- getroffen, aan het stuur van zijn wagen, door een schot, dat doodelijk was. Kort Nieuws Ecuador en Pent zullen een delegatie zen den naar Washington, waar dan langs den weg van bemiddeling een regeling zal wor den gezocht voor het reeds 150 jaar oude geschil tusschen beide landen over den loop van de grens tusschen de landen in een gebied van 40.000 vierkante mijl langs de Amazone. De Vereenigde Staten zullen als bemiddelaar optreden. De rechtbank te Belgrado heeft von nis gewezen in de zaak tegen 48 commu nistische arbeiders en studenten, wegens het voeren van illegale propaganda, en het clandestien verspreiden van opruiende lite ratuur. Twintig beklaagden werden veroor deeld tot straffen tusschen een en zes jaar dwangarbeid; achttien tot uiteenloopende gevangenisstraffen. Tien werden vrijgespro ken. Aan de Cantabrische kust is een uit elf stoomschepen bestaande visschersvloot in een storm geraakt Drie schepen zijn ge zonken. Van een der schepen met een be manning van elf koppen kon slechts de ka pitein gered worden. De overige opvaren den zijn waarschijnlijk verdronken. Van een niet tot de visschersvloot behoorend vaartuig zijn vier leden der bemanning overboord geslagen en verdronken. TlaiionaA XTla/uuMlram. (Adv.) Peking wordt verontrust Sedert twee dagen is Peking het tooneel van uitgebreide tot nog toe door geen enkele andere buitenlandsche mogendheid gehou den militaire manoeuvres van het Japan- sche garnizoen, waarbij zware en lichte tanks oe hoofdrol spelen. Het gebruik van deze tanks heeft een des te grootere demonstratieve uitwerking, daar de plaatselijke Chineesche troepen noch over tanks, noch over vliegtuigen beschik ken. De tanks vernielen de straten van Pe king en belemmeren het verkeer. Het is reeds tot botsingen gekomen met de internationale bewoners van de stad, toen deze namelijk poogden, fotografische opnamen te maken van deze tankocfeningen welke algemeen als provocatie worden ge voeld. De Japansche soldaten verhinderden op alle mogelijke manieren, dat foto's wer den gemaakt. Men verwacht, dat van diplomatieke zijde protest-démarches zullen worden onder nomen. Japanners naar „Verboden Stad"? De vrees der Chineezen, dat de Japanners keizer Kang Teh van Mandsjoekoeo wel weer eens op den troon zijner voorvaderen zouden kunnen plaatsen, heeft door de on verwachte aankomst van een afdeeling Ja pansche soldaten uit Feng Tai weer nieuw voedsel gekregen. De Japansche afdeeling is weliswaar slechts honderd man sterk, doch zij beschikt over 7 zware tanks en tien vrachtauto's. Men acht het mogelijk, dat de troepen de „Verboden Stad", waarin het oude keizerlijk paleis ligt, zullen binnentrekken. Het bericht van de aankomst der Japan sche troepen heeft onder de Chineesche be volking een paniek veroorzaakt. Een Hindoe-koning bezoekt Londen Bezitter van labelachtige rijkdommen De hoofdstad van het Britsche imperium zal deze maand een bijzonder interessanten vorstelijken gast te logeeren krijgen, den GEMENGD NIEUWS MILITAIRE VRACHTAUTO OMGESLAGEN Twee soldaten gedood Op den Otterlosclienweg nabij Arnhem is Donderdagmiddag een militaire vrachtauto van het corps rijdende artillerie uit Arnhem welke auto op weg was naar de legerplaats Harskamp, waar een demonstratie zou plaats hebben met 6 c.M. veldgeschut, om geslagen. Door onbekende oorzaak begon de auto, waarop een officier en eenige manschappen hadden plaats genomen, te slingeren en eenige oogenblikken later sloeg de auto over den kop. De dienstplichtige soldaat Vink uit Arnhem werd op slag ge dood. De soldaat Brijs, wonende te Ooster beek, werd ernstig gewond. De luitenant der rijdende artillerie Albarda uit Arnhem bekwam eveneens vrij ernstige kwetsuren. De overige manschappen kwamen er met lichte verwondingen af. De luitenant Al barda en de soldaat Brijs zijn per Roode Kruis-auto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Brijs is 's nachts overleden. De Schaapskooi te Huizen Zaterdagmiddag 11 Juli a s. te 2.15 zal de eerste steenlegging plaats hebben van in aanbouw zijnde schaapskooi, te bou- r. door de vereeniging van vrienden van het Gooi-reservaat, tusschen de Crailosche brug er. den watertoren. De plechtigheid zal worden verricht door mevrouw A. Röellde Vos van Steenwijk. HEVIGE HOOFDPIJNEN Voor altijd verdwenen Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèt zoo goed?" Toen ik ja zei, en da', het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou je I je zonder dat goedje wél zoo goed voelen". Maar ik hield vol en na ongeveer drie maan- j den zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit j iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw, en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren". Kruschen Salts bestaat uit 6. zouten, die de werking van ingewanden en nieren bevorde- en zoodoende voor meer afdoende ver wijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hier door wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeid heid e.d. Probeer eens een tijdlang de dage- lijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofd pijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbel. inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de i Rowntree Handels Maatschappij, Am- steram voorkomt. (Adv.1) DE STAKING TE IJMUIDEN OPGEHEVEN Op de oude voorwaarden uitgevaren Donderdagavond te ongeveer 6 uur is te Egmond bericht binnen gekomen, dat de vissdliersstaking is opgeheven. De reeders hebben toegegeven, zoodat op de oude voor waarden zal worden uitgevaren. Stelselma tig zullen de trawlers zee kiezen. De reedersvereeniging en de besturen der ier vakorganisaties deelen nog mede: Nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisdtie-leiding hebben geplaatst i3 er tusschen hen overeenstemming verkre gen ten aanzien van de oplossing van het bestaande conflict. De reeders hebben zich bereid verklaard de oude loonsvoorwaarden te handhaven door de opzegging van de contracten terug te nemen. Het conflict, dat ongeveer een maand heeft geduurd, kan hiermede als geëindigd worden beschouwd. FABRIEKSSCHOORSTEEN DOOR BLIKSEM GEKLOOFD. Geen persoonlijke ongelukken. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat met felle bliksemflitsen gepaard ging, is te Helmond de bliksem ingeslagen in dev circa 30 meter liooge fabrieksschoorsteen*, van de Nederlandsche Schrocfboutenfabriek De schoorsteen werd door het hemelvuur;|, overlangs doormidden gekloofd met het ge-fc volg, dat de helft van de betrekkelijk nieu-6| we schoorsteen bleef staan, terwijl do andereu helft met donderend geweld neerkwam opL de smelterij der fabriek. Het dak stortte K onder het gewicht van de brokstukken vanL den schoorsteen in. Drie arbeiders, die juistt, ter plaatse aan 't werk waren, bleven on-fc( gedeerd. L Overigens beeft de bliksem in de fabriekp geen brand veroorzaakt, AANKLACHT TEGEN „SE BEURS- Naar wij vernemen, heeft de redactie vanL het finantiecl weekblad voor den fondsen-® handel te Amsterdam een aanklacht wegens1'' beleediging, laster en smaadschrift inge-, diend bij de Haagsche justitie tegen „Del Beurs" te 's-Gravenhage, naar aanleiding! van publicaties in dit blad met betrekkingj tot de uitgave „woekerplanten in Neerlands^ financieele tuinen", waarvan juist de deelen"1 2 en 3 zijn .verschenen. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE. STAND B R U 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (AdvJ MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION". 81. Wel, mijnheer Pimpelmans, die nog aan geen rol film gewend was, had de waar schuwingen van den winkelier slecht opge volgd en een paar keer vergeten, de film verder te draaien, zoodat de foto's van de pensionhoudster, van Tinus en van de koeien over elkaar heen waren gekomen, met het hierboven afgebeelde resultaatl Gelukkig wist mijnheer Pimpelmans de brave vrouw echtei tenslotte te overtuigen, dat het enlkel een ongeluk was. S2. Op zekeren middag rook mijnhoe Pimpel man's heerlijke geuren, die uit keuken kwamen en hij ging eens kijken, werden pannekoeken gebakken! „Ik krijfr® er zeker wel eentje extra?" zei mijnhee li; Pimpelmans, want hij was dol op panne koeken. (Wordt Maandag vervolgd ÜS

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2