Jlirtuur Cciiwdjr (ïmtraitt AvanG Raggen SB Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF NUNSPEET: N.V. Hotel Ittmann „DE DAGERAAD IS NABIJ" rMNDEISfll [QVENNAAGl HUIZE BEERENSTEIN Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1P Voor hef Buitenland bij wekelijksche zending4.5 Bij dagelijksche zending5.5t Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j cf Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5826 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)' - DONDERDAG 9 JULI Postbox 20 Postgiro 58936 1936 16e Jaargang atrtttrtentiepriften: Van I tot 5 regels I.17*/» Elke regel meer 0.22'/: Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer 045 Voor bet bevragen aan 'MSureau V wordt berekend0.10 HINKEN OP TWEE GEDACHTEN? De redactie van „De Nederlander" let in 'den laatsten tijd nauwkeurig op den .inhoud van ons blad en van zusterbladen en wijst dan gaarne aan, wat in haar oog feilen zijn. Hierover beklagen wij ons niet, integendeel. Echter komt wel eens de vraag hij ons op: Wat beoogt „De Nederlander" toch, wan neer zij zoo herhaaldelijk den nadruk erop legt omtrent het eensgezind optreden der positief denkende Christenen in ons land anders te denken dan wij Daar heeft men nu weer het geval van jongstleden Zondag, waarop de Avro voor haar propaganda geheel beslag lei, en waarbij Zondagsrust en Zondagsheiliging als van geen waarde werden beschouwd. „De Nederlander" heeft dit gelukkig ook iafgekeurd, natuurlijk, zouden wij zeggen, maar het schijnt bijna, of haar redactie een weinig geschrokken is van de eigen uit spraak. Immers, zij schrijft, nadat zij uit ons blad overnam de uitspraak, dat nu toch wel zonneklaar de noodzakelijkheid bleek van „eigen" organisatie op radio- gebied: Wij verschillen in dit opzicht van meening. Het gebeurde bewijst alleen, dat deze organisatie, die algemeen pre tendeert te zijn, niet algemeen is en wij meenen, dat dit voor de A.V.R.O. de schade is, die tegenover de winst van dit feest sthat. Maar het bewijst niet, dat een algemeene organisatie niet mo gelijk is. Het opzetten en in standhou den van organisaties, die waarlijk alge meen zijn, schijnt een kunst te zijn, die wij in ons land nog maar slecht ver staan. Maar wij zien in algemeene or ganisaties op die terreinen, waar dat mogelijk is, een ideaal waaraan wij blij ven vasthouden terwille van de eenheid van ons volk. In dit opzicht zouden wij de N.C.R.V. de onbetaalde rekening van de A.V.R.O. willen noemen, iia het voor- gevallene weer sterker dan ooit Hier begint het ons toch bijna te duize len. Het gaat hier niet om een „zoogenaam- den algemeenen omroep", waar wij niet geheel afwijzend tegenover zouden staan, indien volkomen billijkheid betracht zou kunnen worden, doch om wat thans op radio-gebied in ons land wordt aangeboden. Dan is daar de Avro, waarvoor wij op tech nisch en ook op ander gebied respect heb ben, doch welke op religieus en cultureel terrein vanaf haar oprichting geen lijn geeft te aanschouwen, waarmede positieve Chris tenen genoegen kunnen nemen. Van alles wat, dus ook wel eens een orthodoxe preek een enkele maal, doch minstens wij drukken ons voorzichtig uit voor ons méér groen, dan rijp. En een Zondagsbezet ting, waarvoor het Christelijk gezin terug moet schrikken. Een vrijzinnige tendenz overheerscht, precies als vroeger op de school, in de pers en in talrijke organisaties, Waarom wel een eigen pers, met bladen als „De Nederlander" gelukkig, en waarom geen eigen radio-vereeniging?, Bij beide gaat het om religie en cultuur. Dat wij overigens ervoor gevoelen samen te werken met medeburgers van andere be ginselen, waar het mogelijk is en waar het vanzelf spreekt, behoeven wij toch tegen over „De Nederlander" niet met voorbeel den te verduidelijken. Echter, wanneer onze religieuse en cultureele opvattingen gevaar loopen, dikwijls zelfs reeds in 't gedrang kwamen, ja, dan aarzelen wij niet. Hinkt de redactie van „De Nederlander", Welke zelf de Christelijke Pers voorstaat, niet zoo nu en dan op twee gedachten?, HET ÉINDJE DAT DEN LAST i DRAAGT Bij de regeling van werkzaamheden heeft de Tweede Kamer in de afgeloopen week een merkwaardig optimisme aan den dag gelegd, dat er intusschen alleen toe strekte om zich op dit oogenblik los te maken van enkele belangrijke werkzaamheden. Op voorstel van den heer Goseling, waar tegen de Minister van Financiën mitsgaders de Voorzitter geen verzet bood, werd beslo ten de reisbelasting van het agendum te .voeren. Met niet minder klem werd door de hee- ren de Geer en Kortenhorst betoogd, dat er bezwaren van technischen aard aanwezig waren om thans over te gaan tot behande ling van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de inkomstenbelasting J914- en der successiewet, waarom ook ten opzichte van dit ontwerp uitstel werd bepleit en door de Kamer aanvaard. Voegt men hier nu bij, dat door den heer ter Laan de wenschelijkheid werd betoogd om na het zomerrecès spoedig in behande ling te nemen het sociaal-democratische initiatiefvoorstel tot verlenging der leer plicht en dat door den heer Van der Sluis werd bepleit om alsdan ook het ontwerp- pachtwet aan de orde te stellen, dan heb ben al deze voorstellen dit gemeen, dat zij de agenda der Kamer in het nieuwe zit tingsjaar toch wel overmatig belasten. Men versta ons wel: wij wenschen aller minst te betoogen, dat er geen factoren ten gunste van deze voorstellen aanwijsbaar zijn, maar erkennen zelfs gaarne, dat ver schillende van do aangevoerde bezwaren gegrond waren. Doch daartegenoverleggen wij er den nadruk op,.dat, afgezien van het volkomen juiste betoog van den heer Van Dijk, mei geen enkel woord melding werd gemaakt an de groote moeilijkheden, waarvoor de Kamer ten gevolge van dit uitstel in het aanstaande najaar zal komen te staan. Niemand kan zeggen, dat de beide wets ontwerpen moesten worden afgevoerd om dat het aan voldoende tijd van voorberei ding heeft ontbroken. En een ieder zal moeten toegeven, dat straks de Kamer overkropt is met werk, en dat, terwijl zij staat voor de ernstige taak eener grondwetsherziening, die veel tijd vraagt en die, mèt den nevenfactor der nieuwe verkiezingen, den beschikbaren tijd sterk inperkt De zaak zóó stellende kan dit uitstel niet wijs worden genoemd. Intusschen: het eindje zal den last wel RECHTSOVERDAAD Daar is zonder twijfel een tijd geweest dat den individueelen burger in geval van krenking zijner rechten ongenoegzaam waarborg werd geschonken om tegen ge pleegde aantasting zijner rechten op te ko men en herstel te verkrijgen. Die tijd is voorbij. En met dit verleden is zelfs zóó sterk ge broken, dat tegen het instituut van den rechtsstaat als een der bezwaren wordt aan gevoerd, dat een te ver doorgevoerde mo gelijkheid van rechtshandhaving een hin derpaal vormt voor een behoorlijke be- stuursuitoefening. In haar algemeenheid zouden wij deze grief niet gaarne onderschrijven, maar toch rijst de vraag, of in sommige gevallen aan ondervonden rechtskrenking van het indi vidu niet te zeer aandacht wordt gewijd in verhouding tot de belangen, die hier tegenover staan voor een behoorlijke func tioneering van rechtspraak en bestuur in het algemeen. Tot deze overweging werden wij onwille keurig geleid na kennisneming van de schriftelijke en mondelinge behandeling van enkele adressen, door een tweetal personen gericht aan de Tweede Kamer, welk col lege zich in de afgeloopen week met de be spreking van de conclusie der daartoe in gestelde commissie onledig hield. In beide gevallen bepleitte de commissie, ondanks het feit dat adressanten door de bevoegde instanties waren afgewezen, cle mentie en stelde zij voor den Minister te verzoeken de zaak nogmaals te overwegen, maar in beide gevallen verklaarden respec tievelijk Minister Slotemaker de Bruine en Minister Oud dat zulks a priori uitgesloten was, waarom beide bewindslieden de Kamer dringend adviseerden de coficlusie der com missie niet te aanvaarden. In allebei de gevallen werd een amende ment in den geest van 's Ministers verzoek met een kleine meerderheid, verworpen en de conclusie aanvaard, wier steriliteit van tevoren vaststond. Als men nu let op het feit, dat de Karnen in een drukken tijd besloot enkele belang rijke wetsontwerpen te verschuiven naar een tijdstip, waarop zij nog meer over belast zal zijn, rijst toch wel de vraag of het juist is, dat een Kamer van 100 leden, afgezien van de schriftelijke voorbereiding, enkele uren moet afstaan voor de behande ling van dergelijke adressen, die practisch waren afgedaan en den Minister geen aan leiding tot herziening boden. Zonder overdrijving mag men in zaken als deze spreken van een rechtsover- daad, die belemmerend op den gang van zaken werkt. De belangen van den boekhandel Herziening der Reglementen Op d'e 119e algemeene vergadering van de Vereeniging tot Bevordering van de be langen des Boekhandels, werden na de openingsrede van den Voorzitter enkele huishoudelijke zaken afgedaan. In de beide vacatures, ontstaan in het hoofdbestuur door het aftreden van de hee- ren Rozenheek en v. d. Bom, werden be noemd de heeren H. H. Kok Bzn. en A. M. E. van Dishoeck. Uitvoerig werd gediscussieerd over de door het Hoofdbestuur vastgestelde wijzi ging van het reglement inzake het handels verkeer tusschen boekverkoopers en uit gevers. De heeren J. C. Tadema en J. H. Don ner dienden van repliek, waarna de des betreffende voorstellen werden goedgekeurd De vergadering besloot den bekenden Haagschen uitgever W. Nijhoff en den heer J. C. Tadema, directeur van de Erven Bohm uit Haarlem, die voorzitter was van de Commissie tot herziening der Reglementen tot eereleden te be noemen. Tenslotte kwam een motie in behande ling waarin werd geconstateerd dat door de uitvaardiging in Duitschland van de zgn. Neurenberger wetten en de vervolging van schrijvers etc., groote schade wordt toe gebracht aan het cultureele leven qn dus ook aan het boek. Besloten werd deze motie niet in stemming te brengen, aangezien men met de strekking er van algemeen ac- coord ging. 's Avonds vereenigde men zioh aan een gemeenschappelijke tafel in Artis, De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gangen I 6 gangen I d-0^'vre varlt 75 c. I 1— I 1.25 ELK DINES EEN TOPPRESTATIE! Ds weg naar SCHEVENINGEN voert langs „DE WITTEBRUG" Een uiterst Interessante blik op het Scheveningsch verkeer bieden U onze op het Zuiden gelegen TERRASSEN Lunch II 1.50 Thé complet II 0.75 Diner fl 2.50 DAMRAK 93-94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL CENTRAAL I LEIDSCHE BOSCHJE ADAM LOGIES MET ONTB'JT ÉiSO GRATIS ZWEMMEN M (De Zee op de Heide TEMIDDEN ,VAN BOSCH, HEIDE, Z^E EN STRAND. -» VRAAGT PROSPECTUS <- Breng Uw vacantia door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor-en naseizoen f4.— Hoogseizoen f5.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (O.) Tel. Heeten 11. Heerlijk rustoord in ongerepte natuur. Hei en Dennen. Alle moderne comforts. Prima referenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTUS Licht - Lucht - Zon Hotel „BEEKHUIZEN" Velp Hotel „STAMEREN" Maarn b. Doorn 3 Hotel „ZILVEN" Loenen (Veluwe) Hotels met een apart karakter Geillustr. Prospecti op aanvrage Het Hotel, dat U werkelijk comfort en service biedt Pens.pr. VOOR- en NASEIZOEN 4.50 p.p. Vanaf 15 Juli tot 25 Aug. 5.per pers. Prospectus wordt gaarne toegezonden. Directie: J. W. STRUVE. INTREKKING VAN DE SANCTIES De desbetreffende Kon. besluiten vóór 15 Juli te verwachten Naar wij vernemen worden de noo- dige voorbereidingen getroffen opdat, overeenkomstig de aanbevelingen van de vergadering van den Volkenbond en het coördinatie-comité de sanctie maatregelen tegen Italië met ingang van 15 Juli a.s. zullen worden opge heven. Gelijk bekend betreft het hier een uit voerverbod van wapenen, munitie en oor logsmateriaal naar Italië, een uitvoerverbod an bepaalde transportdieren en grond stoffen naar Italië, een invoerverbod van Italiaansche goederen en een verbod van De openstelling van de Moer dij kbrug Niet voor het einde van 1936 De A.N.W.B. meldt: De werkzaamheden aan de nieuwe Moer- dijkbrug vorderen gestaag. Wanneer de volgende week de tiende en laatste overspan ning zal zijn geplaatst, is een der belang rijkste mijlpalen in den bouw van de ver- keersbrug, waar de belangstelling van heel Nederland naar uitgaat, bereikt. Het afwerken zal nog eenige maanden vorderen en naar het zich laat aanzien zal de brug omstreeks half November geheel gereed zijn. Dit is intusschen niet de turn, waarop de openstelling kan plaats hebben. Immers zal de zuidelijke toegang weg, die ter hoogte van den Bredaschen dijk op den bestaanden weg Moerdijk— Breda aansluit, eerst ook gereed moeten komen en daarmede zal langeren tijd ge moeid zijn. Uit den aard der zaak zal bij het aan den toegangsweg nog te verrichten grondwerk bet weersverloop in het najaai een belangrijke rol spelen, maar ook in het gunstigste geval zal toch dc openstelling zeker niet voor het einde van dit jaar kun- De nieuwe Gouverneur-Generaal Noenmaal van den Ned. journalistenkring Het bestuur van den Nederlandschen jour nalistenkring zal op Zaterdag 25 Juli a.s. te Gravenhage een noenmaal aanbieden aan n nieivw-benoemden Gouverneur-Generaal van Ned. Indië. Jhr. Mr. A. W. L. l'jarda van Starkenborgh Stachouwer. Deze heeft zich bereid verklaard, aan dit noenmaal een rede uit te spreken. IZOMERSCHOENENII voor Dames en Heeren! Luchtig, licht en buigzaam, en toch qusliteits- schjene^l1 credieten aan Italië. De beide eerstgenoem de uitvoerverboden zijn overeenkomstig de wet van 9 October 1935 (Stbl. no. 599) uit gevaardigd in den vorm van Kon.-Beslui ten. De Kon. Besluiten, waarbij de intrek king plaats heeft kunnen nog vóór 15 Juli a.s. worden verwacht. Het invoerverbod van Italiaansche goederen en het verbod van credieten zijn krachtens de Sanctiewet 1935 (Stbl. no. 621) uitgevaardigd in den vorm van algemeene maatregelen van bestuur. De opheffing daarvan zal in denzelfden vorm moeten geschieden. Gezien den korten termijn, welke daartoe beschikbaar is, zal in afwachting van de intrekking dezer alge meene maatregelen van bestuur door den Minister van Buitenlandsche Zaken krach tens de hem toekomende bevoegdheid met ingang van 15 Juli a.s. een algemeene dis pensatie van deze verbodsbepalingen wor den verleend. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Minister Colijn spreekt op het Middenstandscongres te Delft De Aanpassing reeds vergevorderd Nederland geen duurte-eiland meer Het Middenstandscongres te Delft werd gisteren voortgezet Op dezen laatsten congresdag werd allereerst door den heer R. J. Koopmeiners een prae-advies uitgebracht over de vraag: „Is wettelijke regeling van dan markt en straathandel gewenscht?" Over dit prae-advies ontwikkelde zich een uitge breide discussie, waarna de volgende resolutie werd aangenomen: „Het congres, van oordeel, dat een wettelijke regeling van den markt- en straathandel gewenscht is, noodigt het hoofdbestuur uit dit ontwerp bij den Middenstandsraad aanhangig te maken en overigens die maatregelen te nemen, welke ter bereiking van het doel nood zakelijk zullen blijken". Vervolgens kwam in behandeling het prae- advies van Dr. G. F. F 0 r t a n i e r te Den Haag over de reorganisatie der sociale ver zekeringswetgeving. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat er op den huidigen weg niet kan worden voortgegaan en een ander stelsel t. a, v. de uitvoering van de sociale verzekeringswetgeving nood zakelijk is. De vergadering aanvaardde zijn conclusies, met dien verstande, dat een definitieve beslissing over eenige punten nadere bestudeering door een commissie van deskundigen, aan het hoofdbestuur wordt overgelaten. De invloed van de crisismaatregelen In de middiagzitting werd behandeld het prae-advies van Dr. W. F. Lichtenauer te Hillegersberg, over den invloed van de crisismaatregelen op het bedrijfsleven m het algemeen en op het middenstandsbedrijf in het hij zonder. Na discussie nam het Congres de volgen de conclusies aan: „Hot congres spreekt als zijn oordeel uit, dat de crisismaatregelen, hoewel onvermij delijk, het middenstandsbedrijf in een steeds afhankelijker posiHie hebben gebracht en veler bestaansmogelijkheid hebben onder- dat de invloed van het georganiseerde middenstandsbedrijf op de landbouwcrisis- politiek onvoldoende is en zijn inschakeling bij de uitvoering veel te wenschen overlaat; dat de coöperatieve bedrijfsvorm ten on rechte in een bevoorrechte positie is geko- dat de werking van verschillende crisis organen niet voldoende waarborg biedt voor de rechtszekerheid der z.g. georganiseerden, terwijl in het bijzonder de rechtsbedeeling onbevredigend is; dat de contingenteeringsmaatregelen ver starrend werken en inzonderheid de spe ciaalzaak in zeer nadeelige positie brengen, terwijl de kleinhandelaar zijn primaire functie van prijzen arbitrageant niet be hoorlijk meer kan vervullen; dat verlaging van vaste lasten, inzonder heid van overheidsbedrijfstarieven voor den middenstand een levensbelang is; dat naast de bestaande voorzieningen spe ciale steunmaatregelen voor kleine midden standers, die op andere wijze niet te helpen zijn, noodzakelijk moeten worden geacht; roept den Nederlandschen middenstand op om door krachtige organisatie en hech'e aaneensluiting van alle stands- en vakor ganisaties het hoofdbestuur van den K. N. I. in staat te stellen zijn pogingen tot verbetering van den bestaanden onbevredi- genden toestand met meer kans van welsla gen te ondernemen". Aankomst van Dr H. Colijn Te omstreeks half vier betrad de minister-president Dr. H. Colijn ver gezeld door den burgemeester van Delft, Mr. G. van Baren, de congres zaal. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en zongen „Wien Neerlands Bloed" waarna de heer Schürmann, den minister van harte welkom heette. Minister Colijn sprak te ruim vier uur de slotrede uit, waarin hij allereerst eenige hartelijke woorden van gelukwensch sprak tot de jubileerende Delftsche Handelsveree- niging, de gastvrouwe van het congres. Voorts feliciteerde Dr. Colijn middenstand met den moed om dezen tijd een gres te houden en met het feit, dat het karakter van dit congres is ge weest zooals het zijn moest. In onze dagen, zoo ging j voort, wordt zoo heel vaak ge vraagd: Wat doet de overheid? De vraag, die middenstand stelt, is echter van hooger orde. Hij vraagt: wat kunnen wij zelf doen? Het al te zeer vertrouwen op de Overheid komt altijd bedrogen uit. De Overheid beschikt nu eenmaaL over magnetische krachten, waardcrer moeilijkheden op slag en sprong worden overwonnen. Daarmee wil spr. niet zeggen, dat de Overheid onmachtig is iets te doen, maar dat zij geroepen is meer het algemeen welzijn tq behartigen. De vraag is echter: met welke middelen. En dan leert de ervaring dat er niet zoo heel veel is, dat de staat kan doen zonder te gelegener tijd schadelijke tegenwerkingen in het leven te roepen. Crisismaatregelen kunnen nooit zoodanig zijn, dat iedereen wordt tevreden gesteld. Het voordeel voor den een is vaak nadeel voor den ander. Dat bleek vooral bij de contingenteerings- inaatregelen, waardoor wel is waar de bui tenlandsche nijverheid werd gestimuleerd, doch die anderzijds groote schade brachten voor den hanoeldrijvenden middenstand. De landbouwsteun heeft veel nadeel ge bracht voor de consumenten, maar de koop kracht Van de landbouwende bevolking werd er door vergroot, hetgeen ook weer den mid denstand ten goede kwam. Een gunstig overschot Wanneer wij alle voor- en nadeelen van de diverse regeeringsmaatregelen tegen elkaar afwegen dan blijft er nog voor den handeldrijvenden midden stand een overschot te constateeren, dat niet ongunstig te noemen is. Is het nu noodig, zoo ging spr. voort, dat de Overheid voor den middenstand directe maatregelen neemt? Er zijn er reeds ver schillende getroffen, doch er zijn raadgevers, die nog andere maatregelen wenschen, b.v. verhooging der koopkracht door inspuiting van geld in de maatschappij. Daar zitten zekere voordeelen in, doch spr. vraagt zich af, wat de uiteindelijke werking zal zijn v zulk een crediet-i n f 1 a t i e. De schulden moeten toch immers ook worden betaald. Er wordt tegenwoordig ook wel gesproken over muntcorrectie, doch voorheelden uit andere landen toonen ons aan, dat dit mid del slechts tijdelijke verlichting brengt, (applaus) HtDAiu£S INSIGNES 'kransen TAKKEN Door het Nederl. Zendelinggenootschap zijn op de jaarvergadering een zendeling en, twee zusters afgevaardigd voor hun arbeidt Geruchten vertellen, dat er binnenkort een Duitsch-Oostenrijksch accoord te ver- wachten is. Rusland heeft gedreigd Montreux lé ver- laten, zoo zijn eischen inzake de zee-engten niet xüorden ingewilligd. BUSSUM PENSION BH PRACHT LIGGING bij Bosch" en Heidö Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dineered TENNISBANEN mÊÊ^ÊÊÊ Een te diep ingrijpen van de Overtieid in het bedrijfsleven is verkeerd te achten. Zoo» doende zouden we een maatschappij krijgen* welke zioh slechts op krukken ka,n voortbe wegen. Spr. zegt dit alles niet, opdat men moedeloos bij de pakken zou gaan neerzitten. Want wij moeten het ge loof behouden in het natuurlijk her stel der dingen. Er is nog nooit een depressie geweest, die eeuwig duurde. Achter de wolken schijnt de zon. Een maal zal het zonlicht ook de donkere wolken van thans verjagen. Men zegt weieens, dat Nederland nog een duurte-eiland is. Spr. zegt, dat dit wel het geval is geweest, doch dat we dit i nu niet meer zijn. De aanpassing loopt op een eind Meer dan men denken zou is de aanpas sing der kostprijzen gevorderd en de jaar verslagen over 1935 spreken reeds yanj verbetering ten opzichte van 1934. Meer dan één Nederlandsche industrie is er, welke op het oogenblik reeds kan com- curreeren met gedevalueerde landen. Wif naderen elkander door hetgeen wij zelf de den en hetgeen in andere landen geschied de. We zijn er nog wel niet, dooh de dage raad is nabij. Ook de moeilijkheden, veroor zaakt door de autarkische stroomingen enï de munt-instabiliteit moeten uit den weg worden geruimd. Tenslotte nogmaals de belangen van den middenstand besprekende, zeide Spr., dat deze bij uitstek een bedrijfstak is, waarin de persoonlijke energie een voorname plaats inneemt. Ongeveer 33 jaar geleden heeft Dr. A. Kuyper, aldus Spr., dat op een van uw eerste congressen reeds gezegd. Zijn woord geldt nog steeds en wel in dubbele mate. Het vertrouwen door Dr. Kuyper in den middenstand uitgesproken, is niet be schaamd. Ge hebt u krachtig ontwikkeld. Uw ideaal is zoo juist uitgedrukt in uw bondslied: „Wij zullen ons met eigen kracht een ruime plaats bevrijden". Maar op hetzelfde pro gramma, dat Spr. voor zioh heeft, staat ook: „Mijln schilt ende betrouwen zïjt ghy, o God't, mijn Heer". Welnu eindigde Dr. Colijn, als de middenstand een synthese tusschen deze twee uitlatingen weet te vinden, dan heb ik niet alleen hoop, maar ook vertrou wen, dat de middenstanders elkaar het vol gend jaar onder betere omstandigheden zullen kunnen begroeten. (Applaus). Hierna werd het Congres gesloten. Woensdagmiddag omstreeks één uur Is het 4-jarig dochtertje van den heer L. van Dijk, toen het in gezelschap van andere kinderen op weg was naar de R.-K. bewaar school, op den I-Ieerenweg tusschen M ij- dre clit en Wilnis, al spelende onder eeiï vrachtauto van den melkhandelaar Van Vliet geraakt. Het meisje werd levenloos op genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1