Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Crifiek op Werkfonds en Werkverruiming PENSION „KASTANJEOORD" HOLLANDER MOOI RHENEN SCHOORL Hot, Pensj.d. Garde ZOUTELANDE laim.tRenn -N0T0R0ILS - Sbonnroientsprij's: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zendi"g430 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/, ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5825 WOENSDAG 8 JULI 1936 16e Jaargang 0BriJertrntitprijjeir. Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0-45 Voor hel bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 DE JUISTE WEG? Niet minder principieel dan wie ook stel len wij ons tegen de nationaal-socialistische en fascistische levens- en maatschappij-leer. Of dit er echter toe moet leiden om allerlei yereenigingen te stichten, waarin onder scheiden politieke richtingen kunnen sa menwerken ter bescherming van democra tie en rechtsstaat is voor ons nog een open We hebben nu reeds het comité „Eenheid Hoor democratie", waarbij zich naar men zegt steeds meer personen aansluiten. Vervolgens is te Amsterdam een Genoot schap gesticht voor het behoud en de ver steviging van de rechtsstaat hier te lande; een organisatie met een beperkt aantal ge kozen leden, zooveel mogelijk gelijkelijk verdeeld onder aanhangers der Prote- jstantsch-Christelijke, Roomsch-Katholieke, socialistische en vrijzinnige stroomingen en van onafhankelijken. Het Genootschap zal, aldus luidde de convocatie tot de stichtings vergadering, hebben te strijden voor het behoud van de rechtsstaat in Nederland en het zal daartoe in de eerste plaats zooveel mogelijk manifesteeren, dat de genoemde stroomingen niet alleen wat het behoud van de rechtsstaat betreft eensgezind zijn, 'doch ook overigens meer punten van over eenstemming vertoonen dan op grond der bestaande politieke structuur tot uiting Op de stichtingsvergadering voerde het woord een vrijzinnige dame, die meer staat kundige invloed der vrouw noodzakelijk achtte vooral in het belang van de bestrij ding van de oorlogsgeest. Na haar trad op een roomsch-katholiek geleerde, die de stelling verdedigde, dat „wie zelfstandigheidspolitiek voert, moot zorgen dat hij die zelfstandigheid kan hand haven. Doet Nederland dat niet, dan vormt het een punt van onevenwichtigheid h en in de Stille Oceaan. Nederland mag aan oorlogvoerende mogendheden geen weg-1 de-minste-weerstand bieden. De vraag der betaalbaarheid eenor versterkte defensie mag niet ten achter staan bij de onont koombare noodzakelijkheid daarvan." Men zal de eenheid moeten loven, dat noch de eerste spreekster, noch de derde, een sociaal-democraat zich tegen deze stel ling kantte. De laatste spreker, een sociaal-democra tisch journalist, hield zich aan de oude, j Remonstrantsche spreuk: „Eenheid in het noodige; Vrijheid in. het onzekere; In alles de liefde"; en verdedigde op grond daarvan de stelling: „Nederland kan politiek ge sproken, een huis zijn dat tegen zich zelf verdeeld is. Maar het kan ook een huis zijn met velé woningen. Laat ons op het laatste het accent leggen. Wij aanvaarden dank baar de veelheid der woningen, maar zijn daar boven uit trotsch op het eene huis.' Naast deze organisaties heeft zich ten slotte nog een comité van intellectueelen gesteld, dat zich ook al te weer wil stellen „tegen de in het buitenland nog steeds veldwinnende nationaal-socialistische stroo mingen, welke ook ons land al meer en meer bedreigen". Ook in dit comité zijn alle politieke en godsdienstige richtingen zoo veel mogelijk vertegenwoordigd. Wij behoeven niet nadrukkelijk te ver zekeren, dat het doel van deze organisaties ons zeer sympathiek is. De democratie, onze volksvrijheden en onze rechtsstaat, ze zijn ons „lief en dierbaar". Maar, zijn de wegen, hier aanbevolen, begaanbaar? Hoe zeer het ons spijt, we kunnen deze vraag niet met een welverzekerd, overtuigend j beantwoorden. Er rijzen groote twijfelingen. Zeker, het beeld van het hhis met vele woningen is goed gekozen en spreekt ons toe, maar past het wel bij onze bouwstijl? Men zal al te licht geneigd zijn er een flat gebouw met afzonderlijk levende gezinnen onder te verstaan, terwijl het beier i denken aan een ommuurde stad, welke vele aparte woningen omsluit. Vergrijpt het nationaal-socialisme zich met revolutionair geweld aan de rechtsorde, dan grijpe de regeering, die daarbij op ver schillende partijen kan steunen, met krach tige hand in; de principieele bestrijding ga echter uit van de volksgroepen, welli zich op een gemeenschappelijk beginsel vereenigd hebben. In geestelijke dingen vindt men geen grootste gemeene deeler tusschen richtingen, welke zoo ver uiteen- loopen als men in bovengenoemde organi saties bijeen wil brengen. Landen, waar de Soc. Dem. politiek mislukte Waarschuwende voorbeelden Een motie van den heer Kupers, die een slag in de lucht was Het contingent dienstplichtigen voor de lichting 1937 In het Kon. besluit van 29 Juni, houdende Vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen van de lichting 1937, wordt o.m. bepaald: Met betrekking tot de lichting 1937 wordt als jaar, bedoeld in art. 27, eerste lid de Dienstplichtwet, aangewezen het jaar 1935. Van de voor inlijving aangewezen perso nen van de lichting 1937 worden 25.232 be stemd tot gewoon dienstplichtige. Van deze 25.232 worden er 850 bestemd voor de zeemacht. Overzicht Tweede Kamer Dank zij de sterk verslapte leiding der debatton, is de Kamer weer erg op den ver keerden weg. Bij het ontwerpje dat meer geld vroeg voor de werkverruiming is dat duidelijk gebleken. We kregen een compleet Werk- foudsdehat met veel napraterij. D.w.z. men praatte elkaar na in de goedkoope, onge fundeerde critiek, waarin de heer Kupers was voorgegaan. Die is echter lid van een fractie, welke er zeer opzettelijk op uit is de daden der Regeering ten aanzien van de werkverruiming in zoo ongunstig mogelijk daglicht te plaatsen en daarbij alle redelijkheid uit het oog verliest. Waar- n? Het antwoord ligt voor de hand. I-let groote stuk volksmisleiding, dat ge doopt is met den nietszeggenden naam: plan van den arbeid, moet tegen dien som beren achtergrond van de regeeringspolitiek als het groote verlossingsmiddel worden aangeprezen, ook al weet men vooruit te beter na de Belgische mislukking met het plan-de Man dat het op groote des illusie zal uitloopcn. Ook het socialistische toovermiddel zal onuitvoerbaar blijken. Komt r positieve verandering ten goede in de economische verhoudingen, dan zal trou wens een deel der werkverruiming kunnen worden gemist, terwijl juist dan hetgeen de Regeering-Colijn tot nu toe deed, zijn vruchten zal gaan afwerpen. Want dat is het ellendige bij het Werkfonds we heb ben er reeds meermalen op gewezen en niemand zal het met recht .kunnen ontken- dat de technische voorbereiding van werkfondsplannen zooveel tijd vordert, dat vele er van pas na vele maanden, na een jaar en langer tot uitvoering kunnen ko men en dan dikwijls nog slechts in gelei delijk tempo. Men denke maar eens aan den bouw van een groot schip, aan haven- aanleg, wegen- en bruggenbouw en derge lijke. De soc.-dem. politiek brengt echter niet mee deze remmende factoren eerlijk te er- ien. Ze worden in de propaganda ver zwegen en aan de goegemeente wordt een sprookje verteld over mislukking van het economisch beleid der Regeering. Laat ons volk toch de oogen open hebben 9or deze inferieure agitatie en stemming makerij. De landen, waarop de soc.-dem. zich ter aanbeveling van hun „plan van den ar beid" beroepen, zijn het is merkwaar dig sociaal achterlijke landen, waar nog van alles moet gebeuren, in het bezit waar van wij ons sinds tientallen van jaren ver heugen. Ze kunnen in onze schaduw niet Zweden, het zich zelf uitmoordende Zwe den, twaalf maal zoo groot als Nederland, maar met zes millioen inwoners, kent be trekkelijke welvaart in een paar groote ste den, maar daar buiten leeft de bevolking op zeer laag peil. Soc.-dem. politiek is er, volgens den afgetreden soc.-dem. premier, allerminst gevoerd, maar Zweden profiteer- 3 van de bijzondere omstandigheden in de ereld en van zijn bezit aan waardevolle grondstoffen. Het heeft bovendien een ar beidersbevolking, die jaar op jaar bijna ge lijk blijft. Wij krijgen er per jaar 40.000 op de arbeidsmarkt bij. Denemarken. Daar is_ wekenlang gestaakt n voor de arbeiders een hoogst beschei den verbetering van de zeer minimale loo- nen te verkrijgen. Een wonderlijk resultaat jarenlange socialistische welvaarts- politiek! Frankrijk en België. Belde landen hebben een paar maanden lang de aandacht ge vraagd. Werkenden bleven er met hun loo- nen ver benedén onze steuntrekkers. In België is gestreden om een loon van 1.G0 per dag! Na revolutionaire stakingen beide landen, waarbij onze Nederlandsche soc.-dem. zaten te trillen op hun stoelen -r- het opstandige bloed kruipt waar het niet gaan kan en verloochent in bepaalde situ aties zijn ouden aard niet spoedig, ondanks alle „democratische" allures zijn er in grijpende sociale maatregelen op papier tot stand gekomen. Zij hebben fel het feit belicht, dat wij in Nederland zoowel Belgi" als Frankrijk in sociaal opzicht ver en vp vooruit zijn. Wat het wezenlijk resultaat zal zijn, valt thans niet bij benadering te zeggen. Desillusie zal echter veler deel wor den na de revolutionaire maanden, welke er zijn doorgemaakt. Minister Slingenberg is zoo verstandig geweest nog eens kort, maar scherp uiteen te zetten hoe het Werkfonds werkt en on der welke bezwarende omstandigheden. Zijn betoog is onweerlegbaar; het zal ech ter in de socialistische pers wel worden genegeerd en geridiculiseerd. Dat is zoo de stijl van de heeren! i-Iet praatje over de fouten in de werkloo- zencijfers liet de minister rusten. Toen de roode agitatoren nog het cijfer 500.000 voor de werkloozen konden misbruiken, hoorde men van die fouten niet. Nu we een stuk onder de 400.000 zijn, deugen de cijfers eens niet meer. Het is er mee als met be paalde indexcijfers! Bovendien zou men kunnen opmerken, dat indien in al die cijfers dezelfde „fout" gemaakt wordt, dan moet toch het verschil tusschen twee opga ven reëele he teekenis hebben en is een da ling van 30.000 of van 20.000 werkloozen per periode onaanvechtbaar. Bij de steenkolencontingenteering kregen we een vrij zinloos da capo van een debat, dat nog slechts vrij kort achter ons ligt. De een praatte den ander weer na. Ten deele noodgedrongen, we geven het toe. Maar groote waarde had de discussie toch niet zeker was ze den daaraan besteden tijd niet waard. Bij een suppletoire van Sociale Zaken werkte de heer Kupers weer dapper met een motie. Voor den z.g. B-steun wenschte hij millioenen meer. Wij ook. De heer Ku pers vergat echter de dekking voor zijn nieuwe uitgaven aan te geven, op welk feit de heer Smeenk hem vriendelijk opmerk zaam maakte. De motie is niets dan een slag in de lucht, misleiding. Zij is te gru welijker omdat de heer Kupers behoort tot degenen, die voorstander van devaluatie zijn en dus op de inkomsten van gesteun- den, werkenden, gepensionneerden en ieder een een verlaging willen toepassen! Niet openlijk, maar „met een blinddoek" oor. Zoo'n beetje stiekum! Men moet maar durven! Zelf verlaging willen, maar aan wie geen erlaging wil met een misleidende motie verhooging vragen. Zoo zijn de roode manieren! Over de motie wordt heden gestemd Natuurlijk volgt verwerping. Dat weet men, maar. daar is het ook om te doen. Het was bijna half zeven eer 'deze taaie middag ten einde liep. Minister Slingenberg, die te half zeven de Regeering moest vertegenwoordigen aan een diner te Amsterdam, zal daar wel wat laat zijn aangekomen. En minister v. Lidth de Jeude, die met een onzer collega's- tribunisten zijn verjaardag herdacht, is wel noodeloos lang in de Kamer gehouden. Met zijn chauffeurs-rijtijden kwam hij niet eens meer aan de beurt, na de breedsprakigheid van zoovele Kamerleden. CONGRES VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN Openingsrede van den heer S. J. Mook Wijziging van de Crisishypotheek- aflossingswet gevraagd Te Arnhem" heeft vandaag de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en bouwondernemers zijn Bondscongres ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer S. J. Mook. sprak de openingsrede uit, waarin hij da positie schetste van de huis- en grondeige naren en de bouwondernemers voor en na de verwerping van de vastelasten-ontwerpen in de Tweede Kamer. Spr. betoogde, dat de gevolgen van de verwerping niet zullen uit blijven: nog meerdere openbare en stilte executies en huurcessies en een extra druk op hen, die nog over eenige reserves beschik ken, en die door betaling van sterkere aflos singen zuilen worden afgemat en uitgeput., om uiteindelijk gevoegd te worden bij de duizenden reeds gevallen slachtoffers. De crisis-hypotheekaflossingsvvet van 7 Febr. 1936 biedt wel eenige bescherming van onze positie, aldus spr., doch de mogelijkheden eener bescherming met behulp van deze wet zijn belangrijk minder geworden door de verwerping van het vaste las lenontwerp waarop het geheel was ingesteld. Spr. meent dan ook, dat de crisis- hypotheekaflossingswet zal moeten wor den gewijzigd, waarmede niet moet wor den gewacht tot het probleem van de vaste lasten is opgelost. Een crisishyptheekaflossingswet, die de definitieve mogelijkheid schept niet overbe laste exploitaties drijvend te houden, is wel het allerminste, wat wij, aldus spr., in re delijkheid en billijkheid van de regeering mogen verlangen. Laat de regeering, zoo besloot spr., op korten termijn de crisisliypotheekaflossings- wet zoodanig wijzigen, dat zij voor ons wordt van een s'troohalm tot een plank waarop wij kunnen blijven drijven, totdat redding kan worden geboden. Na de congresvergadering werd een rijtoer door Arnhem en omgéving gemaakt De dag werd besloten met een diner in „Royal". Geen annexatie van Leeuwarderadeel Naar wü vernemen is de veel besproken annexatie 'van de ge meente Leeuwarderadeel door de gemeente Leeuwarden, behoudens enkele grenscorrecties tusschen bei de gemeenten, door den Minister van Binnenlandsche Zaken afge- Telef. Velp 3006 MODERNE INRICHTING BILLIJKE PRIJZEN GROOTE TUIN DE STEEG - HOOFDSTRAAT40 DOETENCHEM Landgoed DE VIJVERBERG le rang Pension, centrum P.-GELDERLAMD. IDEAAL VACANTIEOORD vlak bij vliegveld. Natuurbad en bosschen. Stroomend warm en koud water. Pension- prijs 3.25 en 3.75. Vraagt brochure. HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanaf 5. NOORDWIJK AAN ZEE Noondwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN Schift, natuur, heerlijke rust, uitstekende keuken en goede verzorging vindt gij hier in ruime mate. Vraagt vóór gij kamers bespreekt eerst prospectus van Hotel-Pension „BERG EN BOSCH" Bosch Heide Natuurbad en tennisbaan Prima referenties Tel. 24 Grootste ter plaatse. 60 bedden. Riant uitzicht op de duinen. Pens.prijs vanaf 2.50. Vraagt prospectus met referenties. M. W. v. d. GARDE voorheen Chef Krasnapolsky. AMELAND PENSION NES Tel. 2 RUSTIG FAMILIEHOTEL Stroomend water. Garage. Eigen boerderij „HUIS TER DUIN" - Tel. 3 BONDSHOTEL A. N. W. B. Het meest bezochte huis ter plaatse. Alle modern comfort. Uitstekende keuken en verzorging. Garage vrij v. gasten. Pension- prijs vanaf 3.75 per dag. Na 20 Augustus sterk verlaagd naseizoentarief. Onze geïll. prospectus wordt op aanvr. gaarne tocgez. Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gsm. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande- (ing door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee- :ig met blMIjke prijzen. Noordwijksche bus, r,._ ingang latsspoor Den Haag stopt bij c Inzameling van oude rijwielplaatjes De Vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculose-patiën- ten in Nederland, doet, nu de eerste Augustus weder nadert, en de oude rijwielbelastingmerken weer door nieuwe vervangen moeten worden, wederom een beroep op het publiek, deze plaatjes niet weg te gooien, doch deze met eventueel oud koper, lood, tin, zink enz., aan haar te doen toe komen. Het adres is: Breed weg 5, Amsterdam (O.) Wij zinging van de Hooger Onderwijswet Wettelijke grondslag voor Handels- hoogescholen Ingediend' is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der Hooger Onderwijs wet, waarbij aan de Handelshoogescholen en de economische faculteit der gemeente universiteit te Amsterdam een wettelijke grondslag wordt gegeven en dat de moge lijkheid opent om aan hen, die het docto raal examen aan deze, instellingen hebben afgelegd, onderwijsbevoegdheden te ver- leenen. kan maar de beste zijn Verkoop voor Holland „TWENTOU DEVENTER WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad met f 17 millioen toegenomen Dekkingspercentages stijgen weer In de afgeloopen week is 'de goud voorraad van de Nederlandsche Bank met ruim f 17 millioen gestegen, zoodat de totale edelmetaal-voorraad thans weer gestegen is tot f631 millioen. Hieruit blijkt wel overduidelijk, dat de stemming op de internationale wisselmark ten geheel ten gunste van den gulden is omgeslagen. Het goud, dat weer in bezit van de Nederl. Bank is gekomen, is voorname lijk afkomstig uit België, waar de koers van den Belga de geheele week aan den gedrukten kant lag en aanleiding gaf tot oudtransporlen. De verruiming van de geldmarkt en de betere stemming voor den gulden hebben trouwens over de geheele linie haar stem pel gedrukt op deze weekstaat, die een perfecte indruk maakt. De binnenlandsche wisselportefeuille liep terug van f45.4 millioen tot f42.3 millioen. De beleeningen daalden van f144 millioen tot f 136.5 millioen. Tevens zijn de rekening- courantsaldi gestegen met ruim f2.4 mill, tot f G3.9 millioen. Uit de weekstaat blijkt, dat de positie van onze circulatiebank en die van ons ruil middel weer aanzienlijk versterkt is. De direct opeischbare verplichtingen bedragen thans f833.7 millioen tegen vorige week f828.5 millioen* De dekking door goud alleen bedraagt 73.3 pet (v.w. 71.7 pet) en door goud en zilver 75.8 pet. (v.w. 74.3 pet). De biijettencirculatie is gestegen van f 766.9 millioen tot f 769.8 millioen. De me taaldekking van de bankbiljetten liep om hoog van 80.25 pet tot 82.07 pet. De voornaamste cijfers van de verkorte balans per 7 Juli van de Ned. Bank luiden als volgt: Binnen!, wissels f42.317.214 (f45.841.157); papier op het buiten! f 1.454.500 (f 1.454.500) beleeningen f 136.527.663 (f 144.089.791); munt goud f 124.603.010 (f 124.602.980); muntmate- riaal goud f 486.629.972 f 469.596.981)munt, zilver f 20.545.329 (f21.231.317); muntmate riaal, zilver f—(f totaal munt en muntmateriaal f631.778311 (f615.431.279); bankbiljetten in omloop f 769.S17.450 (f 766.914.690); bankassignatiën in omloop f 44.954 (f 152.031); rekening courant saldo's f 63.929.418 (f 61.537.583); metaaldekking bankbiljetten f 82.07 pet. (f 80.25 pet De tusschen haakjes geplaatste cijfers be treffen die van 29 Juni, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Indische regeering op de algemeens beschouwingen van den volksraad. De Johannesstichting te Nieuwveen is uit' gebouwd en gerestaureerd. Algemeene vergadering van de Vereeni- ging tot bevordering van de belangen des boekhandels. Te Soesterberg stortte een auto-girovUeg' tuig kort na het opstijgen op twee auiO' bussen. Minister Salengro heeft thans in den Fransclien senaat verklaard, niet langer het bezetten van fabrieken e.d. door stakers te zullen dulden. Minister Eden moet een week rust houden* Dreigend conflict te Nijverdal Een ultimatum gesteld bij de K.S.W. Door de hoofdbesturen van de textiel arbeidersbonden „St Lambertus", „De Een dracht" en „Unitas" is reeds geruimen tijd actie gevoerd bij de Koninklijke Stoom weverij te Nijverdal, om verbetering te krij gen in de loonen der 16 en 18 getouwen- wevers, daar deze bij de invoering van het 16 en IS getouwen-stelsel door te lage tarie ven belangrijk zijn gedaald. Een verzoek der organisaties om de tarieven voor ge noemde wevers te verhoogen, werd door de directie bij herhaling afgewezen. In een conferentie met de directie, houden op 19 Mei j.l. is de kwestie opnieuw besproken en door de organisatiebesturen 10 pet. verhooging der tarieven gevraagd. Ook dit keer werd het gevraagde afgewezen. Nadien is onder leiding der hoofdbesturen in een tweetal vergaderingen de situatie met de wevers besproken. In de laatst ge houden vergadering werd besloten de door de hoofdbesturen ter conferentie gestelde looneisch te handhaven. Naar aanleiding hiervan is dezer dagen door de hoofdbesturen der drie organisaties aan de directie der K.S.W. bericht gezon den, dat uiterlijk Zaterdag 18 Juli a.s. een bevredigende oplossing moet zijn verkregen daar anders de 16 en 18 getouwen-wevers op Maandag 20 Juli het werk niet zullen hervatten. Bij deze kwestie zijn 70 wevers betrokken, die behoudens een enkele uitzondering in de drie textielarbeidersbonden zijn georga niseerd. Te Scheemda is het 12-jarig zoontje van schipper Op 't Holt door een vrachtauto overreden, waarbij het kind zoo ernstig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 oent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel GEBRUIK OOK' DE ANDERE HELflT' oem dit blad s.v.p. gPELMAN-INSTITUUTj Damrak 68^Amsterdam iAdn.) Opheffing H.B.S. 3-jarigen cursus Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Middelbaar Onderwijswet De Minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs iu de Middelbaar Onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscholen ge» steld. De wet stelt te dien aanzien ver» schillende criteria. Met zijn ambtsvoorgangers is de Minister van oordeel, dat naast dc handelsschool met driejarigen cursus en de ulo-school een hoogere burger school met driejarigen cursus niet strikt noodig kan worden geacht. Haar opheffing wordt dan ook voorgesteld. GEVAARLIJKE SPUIT APPARATEN De heer Kupers heeft den minister van Sociale Zaken vragen gesteld over het feit, dat in den laatsten tijd verschillende arbei ders het slachtoffer zijn geworden van ern stige ongelukken ten gevolge van het ge bruik maken van spuitapparaten ter be strijding van schadelijk ongedierte in den land- en tuinbouw. Hij vroeg waarom de nieuwe veiligheidswet (wet van 2 Juli 1934, Staatsblad no. 352), op grond van welke wet tegen deze gevaarlijke werktuigen zou kun nen worden opgetreden, nog steeds niet in werking is getreden. Op spoedige inwer kingtreden werd aangedrongen. Verbinding met de Alblasserwaard De brug bij Baanhoek sr. Bovenstaand kaartje geeft weer hoe de weg zal loopen, die verbinding geeft met de Alblasserwaard, waarover we gisteren in ons blad mededeeling hebben gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1