7500.00.0J winshuilkeering GREISER HOUDT SCHERPE REDE TE GENEVE- rcdiOll AKKERTJES «CHET5) MAANDAG 6 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE DANZIGSCHE KWESTIE De vraag naar het statuut van Danzig is wederom in een acuut stadium gekomen, als uitvloeisel van de ongeregeldheden, die on langs in deze oude vrijstad hebben plaats gehad. Gelijk men weet bevindt zich Danzig in een zeer merkwaardige positie, los ge maakt als het is van het Duitsche moeder land, als een enclave in aan Polen toege kend gebied, de zoogenaamde Poolsche Cor ridor. Danzig is naar aard en wezen zonder eenige tegenspraak Duitsch, doch om aan den nieuwen Poolsóhen staat geen moeilijk heden in den weg te leggen, in verband met zijn pas verworven verbinding met de zee- werd deze oude havenstad onder een serni- internationaal statuut geplaatst, met als be kroning daarvan een volkenbondsfunction- naris, als hooge commissaris. De vraag zou te stellen zijn in hoeverre öeze daad van losmaking van Danzig van haar achterland eigenmachtig is geweest. [Vast staat in ieder geval, dat het statuut van deze 6tad een zeer merkwaardig staat kundig unicum, om niet te zeggen mon strum is, en de vergelijking met een kruitvat, door Greiser yoor den volkenbondsraad ge maakt, moge niet zeer origineel zijn, juist is zij buiten twijfel. Indien Pilsoedski en Hitier niet tot een vriendschappelijk verge lijk omtrent de regeling van deze en andere precaire kwesties waren geraakt, ware de kans van een plotselinge explosie in dit dec1 tvan Europa lang niet denkbeeldig geweest. Duitschland wenscht thans klaarblijkelijk hok deze kwestie aan de orde te stellen. Het acht de tijdsperiode, waarin de volkenbond in den neergang is en Italië door met for- sche hand op te treden belangrijke voordec- ilen in de wacht heeft gesleept, blijkbaar bij Uitstek geschikt om óók op te vorderen, wat het sinds jaren op zijn verlanglijstje had gtaan. Het Abessijnsahe conflict heeft mede daar- Üoor zulk een verbijsterend snelle wending verkregen, dat Duitschland op een der meest tritieke momenten in het Rijnland naar vo ren is gestapt om zijn militaire defensierech- ten te hernemen. Frankrijk en Groot-Brittan- nië, twee toch reeds niet zeer hecht ver honden bondgenooten, elk voor zich uit op eigen doeleinden, naast de officieele volken- hondsactie, kwamen door dit optreden van [Adolf Hitler leelijk in het gedrang, daar er geen eenparigheid van optreden tusschen hen meer mogelijk bleek. Frankrijk wensch- te op de Italiaansche vriendschap terug te grijpen, om tegen Duitsche agressie beveiligd te zijn: Engeland gevoelde ervoor, met het derde Rijk aan te pappen om Rome bij ge legenheid zijn streken betaald te kunnen zetten. Van dit wedden op twee verschillende paarden hebben zoowel Duce als Führer geprofiteerd; hun politieke positie had eens- klap» aanmerkelijk aan beteekenis gewon nen. Met Het afsluiten van den Volkenbonds actie tegen Italië bestaat de kans, dat aan dit tijdperk van opportuniteit allengs een einde komt Bovendien ligt in Berlijn reeds zeer lang een Britsche vragenlijst op beant woording te wachten. Engeland wenscht blijkens dit document o.m. van Duitsch land te weten, welke politieke en andere eischen het vervuld wil zien, alvorens het meent als gelijkberechtigde verplichtingen te kunnen aangaan en verdragen te garan- ideeren. Greiser, de senaatspresïdent van Danzig, •die ter regeling der geschillen van de vrij stad naar Genève ontboden was, heeft zijn Weg over Weimar genomen, met het doel aldaar Hitier te consulteeren. Het staat thans wel vast, dat deze erop moet hebben laangedrongen, de actie voor een terugbren ging van Danzig naar Duitschland aanmer kelijk te versnellen. De tijd voor hanaeling wordt in het Derde Rijk rijp geacht. Van- Jdaar dat Greiser aan de Geneefsche raads tafel zoo forsoh voor den dag gekomen is. Hij heeft er geen doekjes om gewonden. Hij heeft de vertegenwoordigers van Genève uiët verschoond; zonder omhaal heeft hij hun gezegd, wat hij van hen dacht, als in een soort van geforceerde openhartigheid. Blijkbaar was het er hem om te doen, zich op te werken tot een stemming, waarin hij de verklaring de wereld in kon slingeren: „Wij hebben genoeg van de ideologie van 'den Volkenbond. Wij zijn Duitsch en wij willen weer Duitsch geregeerd worden; niet anders." Hoe het zij, zijn verklaring ligt er thans. De ergernis der Geneefsche heeren is una niem. Wellicht zijn deze achteraf er intus- schen nog wel verheugd over, dat de ver tegenwoordiger der Danzigsche regeering zich zoover heeft laten voeren, tegenover hen een langen neus te maken, een gebaar dat geen enkel ernstig mensch zal bewonde ren, al wordt er onder zekere omstandighe den wel eens om gelachen. In Genève zal men thans het accent van de hoofdzaak naar deze kwajongensachtige uitspatting desgewenscht kunnen verleggen. In Polen zoowel als in Danzig is het voor- hands nog geheel rustig. Ernstig auto-ongeluk bij Leuven Nederlander doodelijk gewond In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den Brusselschen Steenweg te Velthem een. ernstig auto-ongeluk plaats gébad. Een luxe auto kon wegens een defect niet verder, en de bestuurder riep daarom de hulp in van den chauffeur van een juisi voorbijrijdende vrachtauto. Terwijl beiden trachtten het defect te verhelpen, napierde uit de richting van Leuven de auto van den 30-jarigen N e d e r 1 a -nd s c h e n assuradeur Ubachs, verblijvende te Schaerbcek. - Verblind door het licht van een tegenlig ger, reed de heer Ubachs op de zware vrachtauto in, ten gevolge waarvan hij uil de auto werd geslingerd. Met een gapende wonde aan het achterhoofd bleef de onge lukkige bewusteloos liggen. Nauwelijks was dit ongeluk gebeurd, of eën 'eveneens uit de richting van Leuven komende bestelauto reed met volle snel heid op de drie stilstaande auto's in. Van dé beide inzittenden werd de een licht, do ander levensgevaarlijk gewond. Déze laatste en de zwaargewonde heer Ubachs werden naar het burgerlijk ziekenhuis van Leuven vervoerd. De toestand dezer beiden is zeer bedenkelijk. De Italianen in Abessinië De veiligheid is nog zoek De laatste twee maanden zouden in Abes sinië goedgewapende bandietenbenden zich verzetten tegen de strafexpedities, welke de Italiaansche overheid tegen hen op touw zet, aldus meldt een Reuter correspondent uit Ivaïro. Op een nacht zijn op verschillende plaat sen in Addis Abeba de lijken van Italiaan sche soldaten met doorgesneden keel ge vonden. De Italianen hebben hierop duizen den arrestaties verricht. Vele arrestanten zijn intusschen weer vrij gelaten, anderen zijn aan de wegen tewerk gesteld en de ove rigen worden in de gevangenis vastgehou den. De Italiaansche garnizoenen zijn gebon den aan de steden tengevolge van de moei lijke verbindingen. Naar vernomen wordt bevinden zich in de plaats Aspatafari eenige honderden Italianen, omsingeld door dui zenden gewapende Abessijnen. De Italianen zijn evenwel vol ver'rouwen, dat zij de situa tie meester zijn en hopen de weerspannigen in toom te houden door hun werk te geven, of door hen als recruten aan te monsteren. Wilde de Negus protectoraat aanvaarden „Messagero" doet onthullingen Het. Italiaansche blad „Messagero" ver klaart, dat de Negus in Februari jj. bereid zou zijn geweest op yoor hem zeer voordee lige voorwaarden aan Italië een protecto raat over Abessinië te verleenen. "De negus was toen bereid aan Italië het protectoraat te verleenen over uitgestrekte gebieden van het keizerrijk, met inbegrip van Aksoem. Er zou een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Eritrea en Somaliland, terwijl de negus er voorts mede accoord ging, dat Italiaansche des kundigen naar Abessinië werden gezonden om de bestuursorganen aldaar te reorgani- seeren. De economische exploitatie van Abessinië werd geheel voorbehouden aan een Itali- aansch-Abessijnsche maatschappij, op voor waarde, dat Italië den keizer persoonlijk een milliard lire zou uitkeeren, en de aan- deelen der maatschappij voor de eene helft voor Italië en voor de andere helft voor den negus zouden worden gereserveerd. Negus krijgt nul op rekest Zaterdagavond om half zeven is de Vol kenbondsvergadering weder bijeengekomen, onder presidium van Van Z e e 1 a nd. De negus woonde deze zitting niet bij. Het woord was onmiddellijk aan den ver tegenwoordiger van Ethiopië, die een lange in contanten over 1 1931 -1935 Uitgeslc (iet 5-jarige tijdvak 3ten aansprakelijkheid [levensverzekering-maatschappij 1 zeestraat 70-72. den haag verklaring voorlas, waarin o.a. gevraagd werd of de assemblee ja of neen be sloten is. de annexatie van Abessinië te erkennen, en zulks nog wel, nu meer dan de helft van het Abessijnsch gebied niet in Italië's macht is. Zal de assemblee den wil bevestigen de sancties voort te zetten? De Abessijnsche delegatie vraagt in alle geval het in stemming brengen van haar eigen twee ontwerp-resoluties. Onder de andere vertegenwoordigers, die het woord voerden, verklaarde de Zuid-Afri- kaansche gedelegeerde. Te Water, dat hij zich van elke stemming zou onthouden. Nadat de discussie gesloten, was, stelde Van Zeeland voor, de ontwerp-resolutie van het bureau 't eerst in stemming te brengen. De vergadering sprak zich uit ten gunste van de ontwerp-resolutie. waarin de coör dinatie-commissie wordt uitgenoodigd, d3 sancties op te heffen. De tekst, welke met meerderheid van stemmen werd aangenomen, zal de beteeke nis hebben van een wensch. De eerste resolutie van Ethiopië, de assemblee uitnoodigend, de annexatie van Abessinië niet te erkennen, werd niet in stemming gebracht. De tweede (inzake leening 10 millioen pond) werd met 23 stemmen tegen 1 (die van Ethiopië) en 25 onthoudingen ver worpen. de resoluties werd De Negus weer naar Londen Na de stemming over de volkenbonds resolutie heeft de negus zijn hotelvertrek te Genève niet verlaten. Hij weigerde be- Hij eischt revisie van het Danzigsche statuut Onbehoorlijke houding tegenover Raad en pers De senaatspresident van 'de vrije stad Danzig, Greiser, die naar Genève was ontboden, ter bespreking voor den vol kenbondsraad van de incidenten, welke den laatsten tijd op het grondgebied der stad hebben plaats gehad, heeft al daar een zeer scherpe rede gehouden, die zeer yeel verontwaardiging heeft gewekt. De openbare meening in Danzig, zoo zei- de de senaatspresident, heeft den indruk, dat men te Genève eens te meer tracht de aandacht van andere onaangename kwes ties af te leiden door het Danzigsche vraag stuk op de agenda te plaatsen. Het rapport van den hoogen volkenbondscommissaris Lester heeft mij ten zeerste verbaasd, om dat hij nog slechts enkele dagen geleden instemde met zekere maatregelen, die de regeering van Danzig had genomen ten einde orde en rust te handhaven. Het rapport van den hoogen commissaris maakt gewag van het feit, dat de comman dant van het slagschip „Leijizig" geweigerd heeft den hoogen commissaris te bezoeken. Met dit verwijt moet men zich echter tot Berlijn wenden. In mijn kwaliteit van na- tionaal-socialist en Duitscher kan ik u evenwel mededeelen, dat het tactlooze op treden van den hoogen commissaris tijdens een bezoek van een Duitsch oorlogsschip in het vorige jaar zeker de reden is van het geen ditmaal is voorgevallen. Ik spreek hier als regent van 400.000 Duitschers. die niet willen, dat hun lot eeuwig aan den volkenbond verbonden blijft, en die de ideologie van deze instel ling niet begrijpen,, daar zij door bloed en ras verbonden zijn aan het Duitsche volk. Waarom is Danzig van het moeder land gescheiden? Om de republiek Po len een toegang naar de zee te geven. Daartoe had men evenwel Danzig niet van Duitschland behoeven af te nemen. De volkenbond heeft tot dusver aan Danzig niet de minste practische hulp geboden, noch op politiek, noch op eco nomisch gebied. Wel moet door de stad een deel van het salaris van den hoo gen commissaris worden opgebracht. De houding van den hoogen commis saris, die zijn plicht verwaarloost en niet anders doet dan een minderheid die onderling verdeeld is en de meer derheid terroriseert de hand boven het hoofd te houden, moreel te sleunen, heeft de algemeene verontwaardiging opgewekt. Ik wil u eenige mogelijkheden aan de hand doen om de huidige moeilijkheden op te lossen. Roep den volkenbondscommis saris terug en stuur een nieuwen. Ook zou men kunnen besluiten, dat het niet meer noodig is een hoogen commissaris naar Danzig te sturen. Nadat de zitting eenigen tijd was ge schorst geweest kwam Eden aan het woord, ■fdie met opgewonden stem verklaarde, dat de toon van Greisers rede alle perken buiten ging. Eden verlangde dat zoowel de volkenbondsraad als zijn commissaris met beleefdheid behandeld zouden worden. De geheele raad schaarde zich in dit opzicht achter hem. Greiser verklaarde daarop, dat zijn rede alleen bedoeld was als een eerste stap om revisie van het statuut van Dan zig te verkrijgen. Wanneer ik vandaag de zen eisch voor den volkenhond gebracht heb, dan spreek ik daarbij uit naam van het geheele Duitsche volk. Het Duitsche volk verwacht van mij in de komende maanden besluiten, die het onnoodig zullen maken, dat ik in de toekomst ooit weer naar Genève terugkom. Een resolutie^ waarin de Raad aan het incident met hét oorlogsschip „Leipzig" een internationaal karakter toekent, en aan Polen, dat volgens het statuut van Danzig de leiding der buitenlandsch-politieke aan gelegenheiden heeft, verzoekt namens den Raad een onderzoek in te stellen en Raad in zijn volgende zitting de vereischte maatregelen voor te stellen, werd daarop aangenomen. Na de aanneming van deze resolutie bracht Greiser aan Eden, Delbos en Beek den Hitlergroet, hetgeen eenige hilariteit onder het publiek verwekte. Toen hij de perstribune passeerde, maakte Greiser een lange neus, hetgeen een storm van verontwaardiging ont ketende. Eenzelfde gebaar maakte hy tegen de raadsleden. Minister Eden zag het niet, doch een ont zettend tumult brak los in de zaal. Er Werd gefloten en geroepen: er uit met dien man! Eden hamerde en keek vragend in de richting van de perstribune. Daarop stond, eveneens voor de eerste maal in de geschie denis van den Volkenbond, de voorzitter van de journalistenvereniging op en maak te Eden er op attent, dat Greiser bij het ver laten van de zaal een langen neus getrok ken had. De voorzitter antwoordde op bitsen toon het volgende: „Na hetgeen wij reeds van den Senaatspresident gehoord hebben, lijkt het mij voor ons eigen prestige het beste, te doen, alsof wij niets gezien hadden". Een daverend, minutenlang applaus volgde op deze woorden. Daar het ernaar uitzag, als zou de Duit sche delegatie in de gangen van het ge bouw worden gemolesteerd, hebben Greiser en de zijnen zich daarop rechtsf'",',,--s naar hun hotel begeven. Gespannen toestand te Danzig Tn Danzig heerscht groote opgewonden heid na het debat in den volkenhondsraad. Men meldt, dat tal van soldaten en offi cieren van het Duitsche leger, die hun ver lof in Danzig doorbrachten, telegrafisch naar hun garnizoenen zijn teruggeroepen. Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normale dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissin gen, welke niet bevorderlijk zijn om de at mosfeer te kalmeeren, daar dit bericht ont vangen werd, nadat vernomen was, dat ook de SA en SS van Danzig van verlof was teruggeroepen. De Poolsche vertegenwoordigers te Ge nève hebben verklaard, dat men niet bij zonder verontrust is over de bedreigingen van Greiser, daar Polen de internationale verplichtingen van Danzig zal doen naleven In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn liet geheele gebied der vrije stad door eenige divisies te doen bezetten. In geen geval zal het een voldongen feit aanvaar den. zoek te ontvangen of over zijn toekomstige gedragslijn zich te uiten. In gezelschap van ras Kassa en dr. Martin heeft hij vervol gens de terugreis naar Londen aanvaard. Bij zijn vertrek uit Genève waren slechts enkele personen aanwezig. Incidenten de den zich daarbij niet voor. Nazi's defileeren te Weimar Te Weimar heeft men den tienden ver jaardag van den eersten nationaal socialis tische» partijdag aldaar besloten niet een grootsch défilé voor A do 1 f H i 11 e r. Dr. G o e b b e 1 s hield een rede, waarin hij o.a. verklaarde: „Zij, oie het nationaal- socialisme verwijten atheïstisch te zijn, zou den beter doen te kijken, naar hetgeen is gebleken bij het proces van Koblenz. Zij zouden dan genoeg te doen hebben. Sprekend over de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni 1934 zeide hij, dat men thans dergelijke ongeregeldheden te boven is, aan gezien men ze weet te onderdrukken met groote middelen. Tot slot hield' Adolf Hitler zelf een rede, waarin hij o.a. zeide, dat de herbewa pening alleen reeds een rechtvaardiging voor de partij is. Zij was even snel in de herbewapening, als de voorgangers in de ontwapening. De taak van het nationaal- socialisme is den Duitschen man weer op te voeden; dit kan eeuwen duren. Daarom moet de jeugd van jongs af in de Hitler- jugend in arbeidsdienst, militie, en partij. Het groote doel van de revolutie is „de eenheid van Duitschland" Ongeregeldheden in Frankrijk Relletjes maken slachtofffers Te Parijs heeft een aantal hetoogers na een plechtigheid bij het graf van den onbe kenden soldaat de afzetitngen verbroken en op de Avenue George V met stoelen en an dere dingen naar de politie geworpen. Aan beide zijden vielen gewonden, door de politie werd een aantal arrestaties verricht, waarna de rust weerkeerde. Ook te Aix-en-Provence hadden politieke vechtpartijen plaats, waarbij een zevental personen door revolverkogels werd gekwetst Auto's niet jongelui, die de Fransche drie kleur met zich voerde, werden namelijk door het gepeupel aangehouden en omge worpen. Toen de politie de jongelieden te ;hulp wilde komen, vielen er schoten. Ook de Oran (Algiers) is het zeer onrustig geweest. In de haven lag een schip met 5000 schapen aan boord, dat niet gelost kon worden tengevolge van de staking. Aange zien de dieren in drie dagen geen voedsel meer hadden ontvangen, wilden de elee- naars met geweld de lading lossen. Hier door ontstonden gevechten met de stakers en verscheidene schapen werden in zee ge worpen. Drie compagnieën mobiele garde en afdee- Iingen militairen herstelden de orde. Aan beiden zijden een aantal gewonden ge vallen. De onlusten in Palestina In Jeruzalem werden drie Joden ernstig gewond door een bom, die naar hen werd geworpen. Het vuur van Britsche militairen heeft de Hebron drie Arabieren gewond en één Arabier gedood. De troepen schoten nadat de moslims een aanval op de Brit sche kazerne hadden gedaan. Australisch vlieger gedood In de omgeving van Melbourne is hof- vliegtuig van den jongen Australischen vlie ger J immy Me 1 r o s e, waarmee hij onder weg was naar Adelaide, door onbekende oorzaak geëxplodeerd. De piloot en een pas sagier, die hem vergezelde, zijn daarbij om het leven gekomen. Melrose was o.a. bekend door zijn deelne men aan de Melbourne-race. DE STAKINGEN TE ANTWERPEN Te Antwerpen duurt de staking van zee lieden en trampersoneel nog steeds voort, zonder dat er eenige kans op een oplossing in het vooruitzicht is. Aan boord van 4 Belgische schepen, alle behoorende tot de Compagnie Maritime Bel ge, waarop nog officieren waren achterge bleven, hebben de havenarbeiders den ar- beict neergelegd, verklarende, dat zij deze officieren als „ratten" (stakingsbrekers) be schouwden. De belanghebbende scheepvaart maatschappij heeft besloten een klacht in te dienen bij het Nationaal Havencomité te gen schending van het colectief contract. DE KYFFHAUSERBUND Gisteren heeft de Kyffhauserbund zijn 150- jarig bestaan met een groot militair feest herdacht. 200.000 man in de uniformen van de verschillende tijdperken defileerden voor den voorzitter, kolonel Reinhardt. Deze las gelukwenschtelegrammen voor van den Fuehrer en van Fransche en Britsche oud strijders. Ook waren delegaties van Hon- gaarsche, Bulgaarsche, Fransche en Brit sche oudstrijders verschenen. Kort Nieuws De vroegere minister van Financiën van de Kanton-regeering, Ching, is vermoord, ver moedelijk om politieke redenen. Hij werd in den rug geschoten op het oogenblik, dat hy zijn huis verliet om in zyn auto te stappen. Citing was multimillionair. Sedert 1 Januari 1935 zyn 128.318 Itali aansche arbeiders naar Oost-Afrika vertrok ken. Op het oogenblik bedraagt het aantal ar beiders in Oost-Afrika nog 95.121. Naar uit Honkong wordt gemeld is een veertig-tal vliegeniers van de zuidelyke Chi- neeeche troepen met 9 vliegtuigen gedeser teerd en naar de regeeringstroepen overgeloo- pen. AMERIKA VIERT „INDEPENDANCE-DAY" HONDERD DRIE EN TWINTIG DOODEN Zaterdag is in de Vereenigde Staten ip uitbundige wijze, zooals in de laatste tien jaar niet is voorgekomen, de Onafhanke lijkheidsdag gevierd. Millioenen menschen bevonden zich op de wegen, in de treinen en booten om uitstapjes te maken. Het aan tal doodelijke ongelukken had om 10 uur 's avonds de honderd reeds overschreden en het steeg met het uur. De meeste personen j werden gedood bij auto-ongelukken. Er ver dronken 22 personen, terwijl het vuurwerk één slachtoffer eischte, behalve de personen die gewond werden. Volgens de nog niet volledige cijfers zijn tijdens de feestviering 123 personen om het leven gekomen. Het vorig jaar waren er 214 slachtoffers! Rubriek^ Jföétzw- vut&rSCOC- Deze waarborgt U een snelle hulp bl hoofdpijn, onbehaaglijkheid, griep, er Weiger daarom nabootaingen, die '-"chlen uiterlijk op lijken, r NederlandschProduct-Recept van ApothekerDumont DINSDAG 7 JULI HILVERSUM 1 1875 M. AVRO-Uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Orgelspel. 10.00 Morgen wijding. 10.45 Voor de vrouw. 11.15 Jaar vergadering v. d. Kon. Ned. Midden standsbond. 12.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gram.pl. en voordracht. 3.00 Het Lyra- Trio. 3.45 AVRO-Aeolian-orkest. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Voor de kin- deren. 5.45 Dansmuziek. 6.30 RVU. „Ge nève en de intern, toestand". 7.00 Kin derkoor „Zanglust". 7.30 Boekbespreking.' 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Gevar. pro gramma. 10.30 Zwitsersche volksmuziek. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzendlng. 8.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. half uur. 12.15 Gram.pl. en KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 5.00 KRO-orkest. 6.15 Zwemcursus. 6.30 KRO-orkest. 7.15 De heilige martelaren van Gorcum. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Sted. Orkest Maastricht. 9.00 Schaakles. „Humor in de Schaakwereld". 9.15 KRO- orkest. 10.00 De KRO-Boys. 10.30 Berich ten ANP. 10.35 John Kristels orkest, DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.35 BBC-orkest m.m.v. soliste. 1.50 Sextet. 3.20 Kwintet. 4.35 Soliste en strijkkwar tet. 5.35 De „Continentals" m.m.v. soliste. 6.50 Het Olof-Sextet. 7.50 Orkest. 9.20 Piano-recital. 10.20 Het BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. 5.50 Orkest- concert. 9.05 Vroolijk programma. KEULEN. 456 M. 6.50 en 12.20 Orkesteoo- cert. 1.35 Omroepkleinorkest. 4.20 Lite- rair-muzikaal programma. 7.20 Omroep orkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 3.22 M.: 1.30 Sa lon-orkest. 5.20 Salon-orkest. 8.20 Om roeporkest, zangsolist, mandolinekwintet. 484 M.: 12.50 Salon-orkest. 5.20 Orgel concert. 8.20 Beethoven-Wagner-concert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 10.50 Fluit- en harp-recital. 11.2012.20 Con cert m.m.v. solist. Zakdooale. 3 atuks 20 ct. GEMENGD NIEUWS Het einde van een avontuur Zes deugnieten gesnapt Onder Schouw geni. Landsmeer, trok ken zes knapen van 16 tot 18 jaar, uit de bloembuurt aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, er op uit. Zij vonden een roei boot in het Noord-Hollandsch Kanaal. Zon der zich te bedenken en mogelijk wel met de bedoeling hiermede fuiken te gaan lich ten, maakten zij zich van het vaartuigje meester. Zij hadden echter buiten den eige naar van dit' bootje gerekend, die, zoodra hij zijn vaai-tuigje miste, en ontdekte wie zich er over ontfermd hadden, het politie bureau aan 'den Adelaarsweg hiervan in kennis stelde. Drie agent hadden spoedig succes op hun speurtocht. Voordat zij hun prooi echter te pakken hadden, moest er nos heel wat gebeuren. De jongens stoorden zich' niet aan de ver maningen der politie, welke met een v schuwingsschot in de lucht gepaard gingen. Integendeel, zij zochten een heenkomen het land in aan de overzijde van het kanaal, waar de agenten hen evenwel achtervolg den. Tenslotte werden zij ingehaafd, doch voor tot arrestatie kon worden overgegaan moest nog een der jongens, die zich met een sprong over een breede sloot in veilig heid dacht te brengen, doch daarin niet slaagde, uit het water worden opgevischt, wat met de noodige moeite gepaard ging. De jongens werden naar hot bureau Ade laarsweg overgebracht, waar de politie uit Landsmeer hen aan een ondervraging on derwierp. Later op den dag zijn de jongens weer op vrije voeten gesteld. ERNSTIGE AUTO-BOTSING Te N ij m e g e n heeft op den hoek van den Sionsweg en den Groesbeekschen weg tusschen een auto, bestuurd door den auto ondernemer Groos, die van den d'Almaras- weg kwam en een naar de stad rijdende auto, waarin de heer v. d. Heuy als be stuurder zat, met twee familieleden en een chauffeur van de firma Moll, een botsing plaats gehad. De auto van den heer Groos reed den ander in de flank, waardoor deze omsloeg en omgekeerd op den weg kwam te liggen. Omwonenden bevrijden de inzitten den uit de omgekantelde auto. Een van hen had een gebroken pols, een ander een ont wrichten schouder, -een derde een hoofd wond, de vierde, een broer van den heer v. d. H. bleef ongedeerd. De gewonden zijn ter plaatse verbonden. De gehavende auto is weggesleept. AUTOBUS MET KINDEREN IN GEVAAR Te B u s s u m had op den Rijksweg bij f blindeninstituut een verkeersongeluk plaat® dat heel slecht had kunnen afloopen, vol gens het H.bl. Aan den rechterkant van den weg ston den twee groote autobussen met schoolkin deren uit Epe op weg naar Amsterdam een oogenblik stil. Een groote vrachtauto van Purmerend, ook uit de richting Laren ko mende, reed in volle vaart op de achterste autobus in. Deze schoot vooruit en botste tegen den voorsten wagen, die eveneens voorwaarts schoot. De autobussen werden alleen van acK-» teren gedeukt en de talrijke kleine passa giers dooreen geworpen. Eenige kinderen: kregen lichte wonden door het breken van glas en het vallen van de banken. De chauf-' feur van de vrachtauto, welke evenèfeils- deerlijk gehavend was, bleef ongedeerd. De man heeft op het laatste oogenblik niet naar links kunnen uithalen, omdat uit de tegenovergestelde richting auto's naderden. De weg bleef nog lang versperd. SMOKKELAARS GESNAPT Onder Wessem (L.) hebben ambtena ren in het Maasveld drie smokkelaars aan getroffen. Een van hen, zekere J. V. uit Echt, werd aangehouden; de anderen namen de vlucht. Genoemde V. werd in het bezit aangetroffen van 72 kg. Belgische margarine Vermoedelijk door de vluchtelingen achter gelaten, werden in de nabijheid nog gevon den 54 kg. margarine. 100 kg. suiker en 200 boekjes sigarettenpapier. Te Mechelen (L.) wisten drie amb tenaren een berucht smokkelaar per auto te snappen. Ruim 500 kg. suiker en 120 kg. margarine werd in beslag genomen. ZEILBOOT OMGESLAGEN Te IJ m u i de n is op het Noordzeekanaal bij de sluizen een zilbootje omgeslagen. De beide opvarenden geraakten te water. Een van hen kon niet zwemmen. Zij werden opgenomen door een te hulp geschoten roeiboot. Men wist het bootje drijvend te krijgen, waarna het door een motorjachtje op sleeptouw werd genomen en naar de binnenhaven gebracht. KATTENBROOD lO CENT PER PAK VRAAGT UW WINKELIER (Adv.) MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 77. Zoo zag mijnheer Piyipelmans onder weg een bijzonder aardig „gevalletje". In een weiland stonden twee koeien elkaar kopjes te geven, en dat vond hij zoo'n lief lijk schouwspel, dat hij het terstond op de plaat „vereeuwigde". „Ik plak de kieken allemaal in een ajbum", zei hij. „dan kun nen we 't later nog eens bekijken, als we aan onze reis terugdenken!" 78. Toen hij thuiskwam, ging hij naar de ponsionhuudster toe. „Mevrouw!" zei hij, „ik heb u al zooveel last bezorgd, dat ik het weer goed wil maken. Ik zal een mooie kiek van U nemen en die krijgt U nu eens van me cadeau!" Nu, dat voorstel viel in goede aarde; de brave weduwe had al in geey} zeven jaar haar portret laten maken. j CSÖttdt jT/ö65sd,ag vervolgd)]*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2