WERK Chr. Nationaal Zendingsfeest waar DONDERDAG 2 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Drietal: Te Alkmaar (vac. Terlouw), J. G. Abbringh te Papendrecht, C. van Dop te Hierden en T. van Hee te Polsbroek. Beroepen: Te Stavenisse, S. v. d. Linde te Lopik. Aangenomen: Naar Doeveren, P. J. Hage, em. pred. te Maartensdijk. Bedankt: Voor Middelharais, B. Bate laan te Huizen (N.H.). Voor Doornspijk, D. Th. Keek te Staphorst. Voor Apel doorn en Het Loo, J. G. L. Brouwer te Oos terbeek. GEREF. GEM. Beroepen: Te Benthuizen, cand. A. van Sfcuyvenberg te Rotterdam. Te Boskoop, cand. J. v. d. Berg te Rotterdam. Ds. B. H. D' AUZON t Te Eefde, waar hij zich na zijn emeritaat gevestigd had, is overleden ds. B. H. d' Auzon, die 34 jaar predikant bij de Ev. Luth. Gem. te Zutphen geweest is. CENTRAAL BOND 1NW. ZENDING De Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Phil. Inrichtingen houdt de 21ste conferentie voor inwendige zending van 21 tot 24 dezer te Hemmen. De onderwerpen zijn: „Kerk en kerken", „Kerk en inwendige zending", „Kerk en kind", „De kerk en de Maatschappelijke vragen". „De kerk en de plaats van het gemeentelid" en „Het werk van een zendeling-arts in een Javaansche Ds. G. VAN DIS .f In den ouderdom van ruim 67 jaar is te Zaamslag overleden Ds. G. van Dis, pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar sedert 1 Sept. 1901 en tevoren 4 jaar te Zuidzande. De overledene was praeses van het classicaal bestuur van IJzendijke en scriba van den ring Axel. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Vrij- dag)middag om 2 uur te Zaaonslag worden teraardebesteld. RHYTHMISCH ZINGEN IN DE KERK Hoever men het met kerkzang brengen kan, toont de gemeente Maradik in Joego slavië, die mededeelt, dat onder leiding van den predikant de schoolkinderen rhythmisch op school de psalmen leeren zingen, dat daarna werd ingevoerd om aan het eind van elke Godsdienstoefening de schooljeugd samen den psalm rhythmisch te laten zingen, die de gemeente dan den volgenden Zondag zoo te zingen kreeg en dat het resultaat is, dat thans Maradik den kerkzang rhytmisch en meest vierstemmig zingt, KORTE BERICHTEN Ds. C. J. B o s, die wegens bekomen emeritaat afscheid nam van de Geref. Kerk van Uithuizen (Gron.), heeft zich metter woon gevestigd te Assen, Oosterhoutstraat 13a. ONDERWIJS EN OPVOEDING AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. DR. L. VAN ITALLIE Gistermiddag heeft prof. dr. L. van ïtallie, hoogleeraar in de artsenijbereidkun- de en de vergiftleer aan de Rijksuniversi teit te Leiden, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, in het groot audito rium van het Academiegebouw een afscheids collige gegeven over: „De groei der toxico logie". DE LEERSTOEL IN HET HEBREEUWSCH Men schrijft ons van bevoegde zijde: Bij de bezuinigingsmaatregelen van de Regeering wat betreft het universitair onder wijs behoorde ook de opheffing van de af zonderlijke leerstoelen in het Hebreeuwsch te Utrecht en te Groningen. In verband hier mede was een wijziging noodig van het Aca demisch Statuut, die thans tot stand kwam en werd opgenomen in het Staatsblad no. 367. De uitvoering van de maatregelen van de Regeering ten aanzien van het onderwijs in het Hebreeuwsch aan bovengenoemde uni versiteiten, die thans nog in overweging zijn, kan spoedig worden tegemoet gezien. Een wijziging wat dit ondenvys betreft aan de Rijksuniversiteit te Leiden ligt niet in het voornemen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Leerdam. Julianaschool. Tot onderwij zer: Mej. M. Kemp, onderw. Ghr. school te Zegveld. R. VENEMA De heer R. Venema, directeur van de Geref. Kweekschool te Amsterdam, zal, naar de Stand, meldt, met het einde van den loopenden cursus deze functie neerleggen. In een samenkomst, te houden Woensdag 15 Juli, zal van den heer Venema', die zich met terwoon te Wassenaar gaat vestigen, afscheid genomen worden. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT'' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concur ree ren d. «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. (Adv.) Examens Promotie*. Lelden. In de neohtegeleandiheid, ïceapartfl in 1 Sreneftskunde. de Ihi Groningen, op e>en proefschrift: ..Waarnemin gen b\j onbehandelde Lueticl" en de heer E. H. Academische Examen*. Amsterdam. Vrije Universiteit. Cand. rechten: mej. A. de Graaf. d« heer J. Balhuy- xen en mej. A. H. A. Sizoo, allen te Amsterdam Doet. theologie: de heetr K. Helmis te Haar- Theol. Sdhool Geref. Geen. Cand. theol.: de heeren J. v. d. Berg en S. van Stuyvenberg beiden te Rotterdam. irkunde (hoofd- i H. de Roest. A. C. M. Stom. H. J. K. Kolstee. K. H. A. Westhoff. J. A. A. v. d. Horst. F. M. van Poll. K. Rotschild. W. N. Gieslcene, T. Kuipers, G. W. van Lommei, B. M van Rij en J. W. Cand. geneeskunde. de heeren: A. A. Oogsten brink. L A. Joo&»e, W. van Zebeu, D. Hoogen- doorn, A. J. H. van Spanje en L. Munich. Kotter dam. Ned. HandeJs Hougesehool. Cand. handelswetenschap: du heer G. J. Bramer Delft. Techn. Hoogeschool. Cand. ex. civieJ Rotterdam; C. J. van den Bout, Nij megen; M. C. Braat, Delft; M. C. van Daalen, Zutphen; P. Delgorge, Dole" n, Utrecht; H. J. Doedel ket. Zaandijk: H Hekket. Soerabaja; H. W. F. C. Héman. Duisburg; J. M. Hendrikfie, Rotter dam. G. H. van Hoolwerff. Lelden; J. J. n. seling, Zwolle; C. W. Hulsbergen. Meppel; J. H. F. Kalkman, eten Haag; C. J. Kamp, Valpa raiso; J. de Koo. Rotterdam; S. K. van der Kooi Apeldoorn; B. W. te Kronnie, Winterswijk; L G. LooUen, Apeldoorn; R. K. van Lunzen, Voorst; A. van der Mast. Velsen; W. H. C. van der Meer, den Haag; C. Melma, Groningen; N J. Meijer. Hoorn; S. J. Meijn. Leiden; M. R. Ro- baard. Maassluis: H. J. Schoemaker, Bandoeng; B. F. Schrüder. Utrecht; F. Slooff, Ridderkerk; C. A. W. Vermeulen, den Haag: W. Voerman, Steenwijk; W. A. Wichens Hoeth, Amsterdam; A F. de Wolff. Tegal. Cand. ex. Scheikundig ingenieur: M. Krijgs man, Rotterdam. Cand. ex.. Bouwkundig Ingenieur: F W M v den Berg, "s-Hertogenboseh; H._M. Hel- nd; F. J. Hulshoff Pol. Hengelo; C. Fouderoüen. Rotterdam; A van der Steld, Rot terdam; G. Troop, Rijswijk (Z.-H.); H. J. G. v. der Veen. Amsteram; j B Vroom, Amsterdam; F C de Weger. Rotterdam. Gesl. voor het lngenieursexamen Bouwk. in genieur: H. van Doorninck. Sltoebondo; H. Lammens. Amsterdam: T. J. W. Lantermans, Rotterdam; J. H. Plets, den Haag. Einde: Gym ■sla, Lycc m. Chr. H.B.S. en n.B. irveld, W. Rede- A: C. E. ■elo, J. J. C. Evers, E. M. T. Mestri .A W. Ridderhof en C. J. Warlnj E. Dasbach, G. Lamm B: H. der Ploeg. Chr. Lyceum (Afd. Gymn.). Geëx. 16 cand. Gesl. R. D. Beukema. Nieuw dorp (Z.): freule A E. R. van den Bosch. den Broek. Randwijk; Vos. Arnhem: C. J. C. C. E. van tej. G. R. Snijdt G. J. Visser, alien Oosterbeek; P. H. J. Sayers, Doorwerbh; D. M. J. Lasonder, Assen, voor dlpl. B. Rotterdam. H.B.S. Afrikaanderplein. Gesl. H. Lammer*. .T. van Schouwen. M. G. Verhoef. J. Boulonois, H. D. van der Hoeven. W. A Kle- boom. N. van der Kooy. M. Krispijn. G. H. Bakker. W. F. N. Bontenbal. C. J. A. de Jong. J. G. W. Loos. J. Mars man. A M. Pingen, M. J. C. van der Schoor, J. van der Veen. Utrecht. Chr. Gymn. Na voortgezet examen nog geslaagd voor dipl. B: deJTong. isteen. v. d.' Weert. D. v. d. Zee. H. W. L. Hillebrandt, mej. C. G. Meyering, A. Roos. J. Schippers, mevr. A de Ven—Groot, G. Vermeulen, mej. L Hoeufft. P. Vrlen*. E. v. d. Bos. mej. J. W. Buil ren, K. Westerouen 1 J. C. Dommisse, Katwijk aan Zee; S. D. E. Heiendoorn. J. M. van der Meuten, E. C. Amnabel en J. W. Bittorberg, allen Den Haag; cn de heeren: W. L Bruin. J. W. F. A. J Kuiper en D. M. Ages, allen Den Haag; en J. G. Slieker, Rotterdam. Groningen. Staatsex. Gesl. de dames: H Chr. de Noord en A. B. van der Veen, belden Groningen: de heer P. H. Schuringar. Assen. Groningen. Kweeltsch. m. d. BUbel. Eind Chr. Kweeksch. Nu1 e 1 b u r g. Chr. Kweekst Gesl. de dames- J. C. Abrahamse. St. Laurens. P. van Fraassen. Serooskerke: A. J. Polderdyk. Oost- en West-Soubupg: E. P. van Sluys, Mid delburg en D. C. Sturm. Vlisslngen. Rotterdam. Gem. Kweeksch. Veemarkt. Nutt. handw. Gesl. de dames: W. C. Burgerhout. A. S. Theunessen. M. C. Kapteln den Bouw meester. A. Schortinghuis. W. P. Dijkshoorn, G. M. Stok. A. J. van der Wel. Utrecht. Eindexamen Chr. Kweeltsch. Re- hoboth. Gesl. de dames: D. C. Klppensluys, ht: H. M. Gesl. de heer Voorbereidend Onderwijs, akte A. Gesl. de dames: E. E. M. Minderhout. Middelburg: A. M. Zink weg, Haarlem; J. Kniesenburg. Gorredijlc. Leiver, J. Swagerr BINNENLAND Zuid-Afrikaansch minister op Schiphol Gistermiddag te kwart voor vijf arriveerde per K.L.M.-toestel op Schiphol, Z. Exc. L. Pi row, minister van verkeer en defensie van Zuid-Afrika. Z. Exc. werd welkom geheeten dóór den gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie, Dr. H. D. van Broekhuizen. Mede waren ter ver welkoming aanwezig Prof. Holleman, hoog leeraar te Leiden en mej. Hollcman. oude vrienden van den minister. Onder leiding van den directeur van de K.L.M., den heer Plesman. bezichtigde de minister Schiphol. Z. Exc. zal morgen zijn reis naar Zuid- Afrika vervolgen. Openluchtvergaderplaats te Ede Gisteren geopend Onder belangstelling van een duizeoTd- koppige menigte is gisteravond te Ede de fraaie gemeentelijke openlucht vergader plaats in gebruik genomen. Van de aanwe zige autoriteiten noemen wij deai heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkver schaffing, vertegenwoordiger van den mi nister van sociale zaken, die op het laatste be ideale zomerdrank Ook bij domes zeer geliefd IS spuit, mineraal-of sodawater, al of niet met suikeren eenscheutje J?5 EN moment verhinderd was, de burgemeester van Ede, Mr. C. O. Ph. baron Creutz, voorts de leden van Ged. Staten van Gelderland, de. heeren De Liefde, Keurschot en Van der Deure, de directeur van den Provincialen Waterstaat, ir. Kempees, de directeur van de Ned. Heide Mij., de heer Houtzagers en tal van burgemeester van Geldersche gemeenten De burgemeester van Ede, baron Creutz, schetste de tot standkoming van het groot- sche werk, waarbij hij dank bracht aan de regeering voor de medewerking ter bestrij ding van de werkloosheid in deze gemeente. Als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken sprak de heer Meyer de Vries, die zijn medegevoelen in de werk loosheid vertolkte, welke in de gemeente in toenemende mate wordt gevoeld. Zijn blijd schap over het feit, dat de openluchtvergader plaats reeds zoo'n aftrek vindt bij landelijke en provinciale vereenigingen, dat zij reeds voor verscheidene weken besproken is. Na dank te hebben gebracht aan o.a. ir. West hoff, verklaarde spr. de openluchtvergader- Daarna gaven verschillende muziek- en zangvereenigingen een concert, waarbij dui delijk bleek, dat de acoustiek uitnemend is. In het kleurrijke licht van tal van schijn werpers, die het geheel fantastisch belichtten werd tenslotte een taptoe gehouden. Ede heeft zijn openluchtvergaderplaats met veel geestdrift in gebruik genomen. Bij K. B. zijn ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door de directie der Nederlandsche spoorwegen tegen de be schikking van Gedep. Staten van Utrecht van 9 October 1934, waarbij aan Gebroeders de Haas, te Veenendaal voor zooveel de pro vincie Utrecht betreft, vergunning is ver leend tot het inwerking brengen van een autobusdienst op het traject Veenendaal (station)—Bennekom—de Keienberg—Heel- sum—OosterbeekArnhem, en tegein de be schikking van Gedep. Staten van Gelder land van 16 October 1934. waarbij aan de firma weduwe A. W. de Ilaas, te Veenen daal. vergunning is verleend tot het. onder houden van een autobusdienst op dat tra ject, voor zoover dit op Geldersch grondge bied is gelegen. Bij korte mouwen en lage hals behoort een mooie bruine huid, want een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij verblijf in de zon inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) GEMENGD NIEUWS Brandstichting in een sigarenmagazijn Te Amsterdam brak in een sigaren magazijn aan den Kamperfoelieweg brand uit. In verband hiermee is de 22-jarige pleegzoon van de eigenaresse, die kort ma den brand in bewaring werd gesteld, aan een verhoor onderworpen, waarbij hij zijn bewering omtrent een overval gestamd deed en vertelde, zich niets meer te herin neren. Er werd nog een onderzoek inge steld in de woning, waarbij de dienst van den politie-scheikundige, den heer van Led den Hulsebosch, tegenwoordig was, bene vens de dactyloscopische dienst. Een uit gebreid feitenmateriaal is reeds verzameld. Voor de boekenkast, die verbrandde, vond men petroleum en het vermoeden is gerezen, dat de man een papier, gedrenkt in petro leum, gebruikte om den brand te stichten. Ook het feit, dat een petroleumkachel die gewoonlijk jn den winkel staat zich thans in de woonkamer, waar de brand ontstond, bevond, wordt door de politie zeer bezwaar lijk geacht. Het verleden van den jongen man blijkt achteraf niet brandschoon geweest te zijn. Hij is twee maal gearresteerd wegens rij wieldiefstal en is ter beschikking van de regeering gesteld. Volgens zijn lezing zou den twee mannen zijn binnengekomen die hem neersloegen en die daarna het geld roofden waarna zij tijdens zijn bewusteloos heid brand zouden hebben gesticht. DE „ABESSINIERS". De vorige week vertoefde een gezelschap „Abessyniërs" in Groningen, waar in de Harmonie optraden. Deze week wi._ hun contracten afgeloopen, maar de dames en heeren hadden nog geen plannen om te vertrekken. Het bleek, dat de troep bestond uit een verzameling Afrikanen, maar dat er onder deze mensehen geen enkele Abes- svniër was. De troep is gister door de politie over de grens gezet. Auto- en motor-ongelukken Bij T e u g e (Gld.) is op den rijksstraat weg ApeldoornDeventer een vrachtauto van de firma de Bruin en Co. uit Rotter dam tegem een langs den weg staanden boom gereden. De chauffeur kreeg gering letsel. Zijn metgezel W. U. de B. uit Rot terdam geraakte met het hoofd tusschen den auto en don boom bekneld. Zwaar ge wond is hij per ziekenauto naar het alge meen ziekenhuis te Apeldoorn gebracht. De auto werd vrij zwaar beschadigd. De chauf feur gaf als oorzaak van dit ongeluk aan de politie op plotseling kramp in een arm te hebben gekregen. Bij Staphorst (Ov.) is een auto van den heer T. Reitsma te Groningen op den rijksweg MeppelStaphorst tegen een boom gevlogen, waarbij de vrachtauto grondig werd vernield. De chauffeur A. Woldering uit Tolbert en de eigenaar van den auto, die mede in de cabine zat. kwamen vrij wel ongedeerd uit de stukken en brokken te voorschijn. De chauffeur verklaarde, dat de stuurinrichting onklaar is geraakt, waar door de auto tegen den boom reed en tegen don volgenden boom tot stilstand kwam. Eenzonlooze, later regenrijke zomerdag op Raaphorst. Een goede dag voor de Zending Ongeveer4000 bezoekers Tegen den zóóveel veranderenden tijd geest houden onze Zendingsfeesten dusver vrijwel stand. Het aantal moge iets vermin derd zijn, de belangstelling blijft nog groot, dank zij stellig ook het contingent der oude getrouwen, wier Zendingsliefde constant is, hoe ook tijd en mode veranderen. Het jaarlijksóhe centrale Zendingsfeest, ditmaal op het uitgestrekte en natuurschoo- ne landgoed „Raaphorst" te Wassenaar ge houden, weerspiegelde den nieuwen tijd: lange rijen autobussen uit allerlei deelen van het land wij zagen er zoowel de schil derachtige Marker costumes als de Overijs- selsohe kap (en natuurlijk was er ook de car van Libertas' Reisbureau) en talrijke auto's. Verder: de luidsprekers, inderdaad eenvooruitgang, omdat afstand noch wind meer schade kunnen doen aan het goed hoo- Drie spreekplaatsen waren ingericht; de onderlinge afstanden waren uiterst geschikt, om van de prachtige natuur dezer Koninklij ke bezitting te genieten, Een Zendingsfeest heeft zoo z'n eigen om lijsting: de cantine op het spitsuur, zittende de menigte in waardschappen voor haar brecde front op het grasveld; de blinkende muziekinstrumenten tussohen het groene loo- ver; de duizenden oranjeflitsen der program ma's tusschen de menigte; het novum van een handwerk stent de oranje blanje en bleu rosetten op de jassen van bestuursleden, sprekers en commissieleden; de ambulance en de bonnentent ze vormen samen dat eigenaardig geheel, dat het Zendingsfeest een eigen stempel geeft. Zonloos, maar zomerzacht zette de le Juli in. Spreekplaats I, een heuvelflank tegen over het schitterend bellevue van den groo- ten vijver, was al vol, toen Ds Joh. Rauws als voorzitter van het bestuur het samenzijn opende door te doen zingen het eerste num mer uit den Zendingsliederenbundel en het lezen van Ps. 84. Hij herinnerde in zijn wel komstwoord aan de zoo goed geslaagde inlei dende samenkomst op den vooravond, toen Ds J. de Jong van Sohevcnnigen en Ds H. A, Wiersinga van Loosduinen het stille wij- diitgsuur geleid hadden. Er ging, als steeds, een telegram van dank i heilbede naar de Koningin, die Raap horst welwillend ter beschikking had gesteld. Een aardig oogenblik was het, toen de be jaarde heer Schaardenburg uit Rotterdam (lid van Obadja's Harmonievereen.) op het spreekgestoelte geroepen werd, omdat hij thans voor de 50c maal het C.N.Z. meemaak te; hem werd als herinnering een boek aan geboden. Met een treffend openingswoord heeft Prof. Dr Slotemaker de Bruïne Z.Exc. Prof. Slotemaker de Bruïne de kern van het Zendingdrijven in het licht geheven. Waarom doen wij dat? vroeg de Minister. En het antwoord was: in de eerste plaats nergens om, d.w.z. wij kunnen het niet la ten. Noch de mogelijkheid van een kans, nooh berekening geven de stuwing; even na tuurlijk als een mensch adem haalt, drijft een Christen Zending. Zeker, dan is er ook de eiseh der gehoorzaamheid aan het bevel: gaat dan heen tot alle volken; er is ook de honger naar de reddnig van zielen, maar boven dit alles is er de vanzelfsprekendheid van den arbeid, die, ook al zou hij geen vruchten dragen, aangevat en voortgezet wordt. En als we dan zien op Europa en eigen land, dan zou de stand van het Chris tendom n u ons alle recht op Zendingdrij ven doen ontzeggen. Maar ook dan volharden wij, en vergeten niet, dat er de kleine vrien delijke aanmoedigingen Gods zijn, waardoor wij bemoedigd worden. Maar ook zonder die is er het aanvaarden en voortvaren, om dat wij het niet laten kunnen. Dreigende regen Bij het naderen van den middag begon de grauwe lucht haar eerste regendroppels los te laten en aldra zag men parapluies cn regenjassen hun plicht vervullen. Jammer, al is een milde regen allerminst in staat, de belangstelling te dooven. Bovendien, het boschrijke Raaphorst vormt nog langen tijd onderdak, eer men de wijk moet nemen. In- tusschen waren de eerste vijf sprekers van den morgen aan het woord geweest Daar was de in den dienst van zijn Meester ver grijsde Joh. de Heer, die, stellig ook in ver band met zijn 70en verjaardag, een groot gehoon had, en bij zijn onafscheidelijk hand orgeltje ook eenfge liederen zong. Zijn onder werp was „Gebonden, gevonden, gezonden" en gericht hoe zou liet anders! op de toekomst des Heeren. Hij had er zijn inspi ratie voor opgedaan inhet Kolon. Insti tuut, waar de afgodsbeelden der heidenen hem de gëbomdenheid toonden. De door Jezus gevonden zondaar is de gezondene, de vrijgemaakte, die andere gebondenen roept tot den Heiland. Een zeer aandachtig gehoor had op II de bekende Luthersohe Zendeling met verlof, de heer W. F. Schroder, die boeiend vertelde van zijn werk onder de Niasscrs op West- Sumatra. Evenzoo na hem de heer Eigen- brod, die een kijkje gaf in het leven der Ba/takzending. Op I sprak Dr W. J. de Wilde van Den Haag over de bede, „Uw Koninkrijk kome". Dit is een gebed, maar ook een geweldig ge tuigenis. Het betreft een proces: Uw konink rijk komt, en dat proces gaat in processie, wordt gestuwd door het Woord des Ko- nimkrijks. Een verregende middag Ook een ruime koffiepauze behoort tot de afwisselingen van liet Zendingsfeest, maar ditmaal werden de pic-nics onder de boomen langzamerhand besproeid door don minder gewenschtcn, gestaag toenemenden regen. Tn de bestuurstent werd aan de koffietafel kort gesproken door Ds Rauws, die de spre kers van dezen dag hartelijk dankte en den lieer De Heer gelukwensohte met zijn on langs gepasseerden 70en verjaardag. Toen het 2 uur was geworden, het aan- vangsuur der middag-spreekbeurten, was de regenval dermate mild geworden, dat het auditorium der spreekplaatsen slechts te hespeuren was onder een glimmend dak van parapluies. Voor I was de dichte regenval bijzonder hinderlijk, omdat die heuvelhelling onbeplant is. Men zag dan ook in verren om trek de hoorders schuilen onder dicht ge boomte ;en dank zij de luidsprekers konden zij daar uitstekend de toespraken volgen. Eerste spreker was hier de bekende Haag- sche predikant Ds A. G. Barkey Wolf, die met zijn rede over de ontwikkeling van de Zendingsgedachte in het O. Testament en vooral met zijn warme peroratie velen ge sticht en de Zendingsliefde vermeerderd heeft. Als tweede spreker was daar Ds J. Hofker uit Bandoeng aan 't woord over „Predikants- werk in Indië". Hij gebruikte deze gelegen heid, om jonge theologen op te wekken, toch naar Indië te gaan, vooral omdat er thans een sterke opleving van Godsdienstige en kerkelijke belangstelling is waar te nemen. In het programma niet vermeld was de derde spreker op I, t w. Lokollo, een Am bonees, ouderling van de Prot. Kerk te Soe rabaja en ook hoofdbestuurslid van de Chr. Staatk. Partij in Ned. Tndië. Deze spreker vroeg inzonderheid aandacht voor de Am- boneesóhe goeroes. Intusschen hadden de Zendingsvrienden bij spreekplaats II en III hun post betrok ken en het heeft ons getroffen met welk een volharding men hier, al was een deel voor den regen uitgeweken, volhardde in het luis teren, hoewel nu ook het dichte bladerdak doorzeefd werd. Zoo hebben dan nog. zij het in steeds minderende mate, de aandacht gehad: op II Ds J. A. Kwint van Rotterdam, sprekende over saamhoorigheid van de jeugd en de Zending; vervolgens Ds H. M. Bielke van Haarlem, die speciaal over de Suri- naamsche Zending sprak en boeiende ver halen uit het leven van pas-bekeerde inlan ders deed; derde was hier Zendeling P. Mid- kelkoop van Timor, die vertelde van het werk op Timor. Bijzondere belangstelling genoot uiteraard op III de door Dr M. M. den Hertog van Den Haag geleide jeugddienst, waarhij de a,s. Zendelingen Put, Storm en De Weerd een kort woord gevoegd hebben. Dr den Hertog sprak over Riohteren 614b. In de toespra ken der jonge Zendelingen werd vooropge steld, dat het middelpunt der Zending niet de zendeling, maar de liefde Gods is; en dat de Zendings arbeid dienen is, de hoogste orde, hier uitgereikt, is die van dienstknecht. Deze jeugddienst, die natuurlijk vooral de jongeren trok en het mag hier wel even worden opgemerkt, dat de Zendingsfeesten van dezen tijd werkelijk niet alleen de ouderen verzamelen stond tusschen twee toespraken: een van Zendeling Bot van Hal- maheira (die een overzicht gaf van de thans 70-jarige Halmaheira-Zending) en een van Ds E. L. Smelik van Rotterdam, die tot onderwerp had „Handelingen der Apostelen en handelingen der Christenheid". Ds Smelik heeft er terecht op gewezen, dat de finan cieels moeilijkheden der Zending in laatste instantie een gevolg zijn van de geestelijke tekorten in dc Christelijke landen. Slotrede Het was al ver in den middag, toen de nog stand gehouden hebbende bezoekers met een zeer groot percentage bezoeksters zich vereenigden, om te luisteren naar den laat- sten spreker van dezen dag, Dr J. F. Bee- rens van Utrecht. Deze wierp een terugblik op het gehoorde en stelde dan de vraag: „Wat zal uw antwoord op al deze woorden zijn?' Spr. hoopte' dat er geen vergetelijke Dr J. F. Beerens hoorders, maar daders des Woords zullen geweest zijn. Hij wekte op tot het Evangelie van de daad in dezen benarden tijd, die om daden schreeuwt cn stelde de Buchmanbewe- ging tot inspireerend voorbeeld. Toen de slotzang gezongen was, waren de paden van Raaphorst doorweekt en tal van niet tegen regen gewapende bezoekers ook. Maar al heeft de mooi begonnen zomerdag in dit opzicht deerlijk teleurgesteld, Zendings vrienden ontleenen hun volharding niet aan mooi weer en wij denken weer aan dat pakkende woord van Minister Slotemaker de Bruïne: „Zij bidden en werken en offeren „nergens om", alleen omdat zij het niet kun nen laten". In dit teelten heeft ook het Chr. Nat. Zendingsfeest van 1936 overwonnen, en het zal ziin vruchten dragen, vooral ook, omdat ditmaal een groote plaats was inge ruimd voor de a r b e i d c r s in het Zendings werk, zoodat de bezoekers d i c h t e r b ij de moeiten en de schoonheid van den Zendings akker worden gebracht. Hoogste stand te La Coruna 764.4. Laagste stand te Holyhead 750.8. Stand vanmorgen halftwaalf 756.8. WEERVERWACHTING Meest matige Zuidelijke tot Westelijks wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in het Westen blijft station- nair tusschen de eveneens stationnaire gebie den van hooge luchtdruk in het Noorden cn Zuidwesten. De secundairen trekken over Centraal-Europa en over de kustlanden, do eersten langs de rand van het gebied van groote hitte op het continent en geven over al aanleiding tot onweersachtige regen. Tusschen de regengebieden wordt eoms prachtige opklaring gevonden. In het Wes ten is het veel koeler geworden. In Midden- Duitschland is het hoog in de atmospheec nog even warm als gister, hoewel de berg- stations in het middelgebergte omstreeks 5 graden lagere temperatuur melden. De diepe depressie vertoont zich op do oceaan, die naar de richting van IJsland schijnt te zullen trekken. Zoolang de depressie het weer blijft be- heenschen. blijft het weinig betrouwbaar en blijft de kans op onweersachtige regen be staan. Voor het oogenblik echter is de ten- denz voor tijdelijk grootere stabiliteit. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.0 C 3 JULI Zonsopgang 4.46 uur, zonsondergang 9.23 uuf Maan op nam. 8.38 uur onder vm. 3.11 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 JULI Van 's avonds 9.53 uur tot 's morgens 4.17 uui! AARDAPPELZIEKTE In het. etmaal van 's avonds 30 Juni ïof 's avonds 1 Juli is in Friesland de weersge steldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. ONTSPANNING SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslagen van de derde ronde luiden: Koo men remise met Landau. Veerkamp verliest van Prins. Schelfhout wint van Cortlever. Blok verliest van Van Scheltinga. Geyser remise met Van Doesburgh. TENNIS TOURNOOI TE WIMBLEDON Heeren enkelspel, halve eindstrijden: Von Cramm (Dl.) si. Austin (Eng.), Perry (Eng.) si. Budge (V.S.). Heeren dubbelspel: Hughes en Tuckey (Eng.) si. Malfroy en Stedman (Nieuw-Zee- land). Allison en van Rijn (V.S.) si. von Cramm en Henkei (Dl.). Dames dubbelspel: mew, Fabyan en Helen Jacobs (V.S.) si. mevr. Moss en mej. Mavro- gordato (Eng,), mevr. Andrus en mevr. Hen- rotin (V.S.-Fr.) si. mevr. Mathieu en mej, Yorke (Fr.-Eng.). Gemengd dubbelspel: Marin Legeay en- mevr. Henrotin (Fr.) si. Van Swol en mej. Paterson (Ned.-Eng.); Perry en Dorothy Round (Eng.) si. Timmer en mej. Rol- lin Couquerque (Ned.)Brugnon en mej. Jedrezejofska (Fr.-Polen) si. Williams en mej. Mowbraygreen (Eng.); Kukuljevic en mevr. de la Valdene (Zuid-Slavië en Fr.) si. Hunt en mevr. Law (Eng.); van Rijn en mevr. van Rijn (V.S.) si. Prenn en mej. Dearman (Eng.): Petra en mew. Mattiieu (Fr.) si. Tucke en mej. Scriven (Eng.): Mal froy en mevr. Sperling (Nieuw-Zeeland-De- nemarken) si. mej. Jedrezejofska en Brug non (Polen-Fr.); Budge en mevr. Fabyon (V.S.) si. Austin en Kay Stammers (Eng.). AANBESTEDINGEN Te Harderwijk is de aanbesteding door het bestuur van het Sanatorium Sonne- vanck gehouden voor het bouwen van een Röntgeninricnting en een zusterafdeeling aan het hoofdgebouw. Architect is de heer S. Beekman te Amsterdam. Hoogste inschrij ver: R. van de Beek te Putten 43500. laagste J. van Leer te Blaricurri 24232. De gunning is aangehouden. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed be stek no. 133: liet uitvoeren van bapgerwerk in en voor de vluclithavens te Dinteloord en in den Stoofpolder aan liet Zijpe. Laag ste inschrijver: N.V. Bagger Maalschappij „Holland" te Hardinxveld. 9828. Ook is aanbesteed vanwege den Rijks waterstaat bestek no. 134: het uitvoeren van zuigwerk in den zuidelijken mond van het Brabantsche vaarwater en in de witte ton nen Vlije. Laagste inschrijver: N.V. IIol- landsehe Aanneming Mij. te Den Ilaag. 26.730.—. b' OPRUIMEN SLUIS IN ZUID-WILLEMS VAART. ENZ. Op 22 Juli zal te 's-Hertogenbosch aanbesteed worden het opruimen van sluis No. 1 der Zuid-Willemsvaart en het maken van beschoeiingen in gewapend beton in Den Bosch met bijkomende werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3